Nog steeds veel te weinig geld voor peuterwerk De mensen zijn slaaf van een schoon huis Klachten over vertraging sloop en nieuwbouw Noord Een doordeweekse dag in het Leids Dieren asyl r>r> Acties hebben niets opgeleverd ZATERDAG 4 FEBRUARI 1378 LEIDEN - Het geluid van blaffende honden zwelt aan zodra een bezoeker of voorbijganger in zicht komt. "Ons devies: eerbied voor wat leeft" staat in kleine plaklettertjes op het raam te lezen. Het asyl aan de Besjeslaan is omgeven door een landelijk stukje Lei den. Links tekenen zich de contouren van de vuilnis belt af, rechts zijn nog wat flats zichtbaar. Maar ver der is er alleen het kronkelweggetje dat naar het asyl loopt, wat kassen en een stilte die soms door het geblaf wordt verstoord. Onmiskenbaar dringt een scherpe lucht van de honden- en kattenverblijven zich door alle schoonmaakluchtjes heen. Zomaar een doorde weekse dag in het nieuw Leids Dierenasyl. 10.15 - Het beheerdersechtpaar Tiele wordt bij het voeren van de katten, het schoonmaken van kantoorruimtes en dieren verblijven "gestoord" door twee Noordwijkers. Ze willen een forse hond. Nog geen vijf minuten later is de keuze be paald. Barto, een hoogpotige hond wordt uit zijn hok ge haald. Wil Tiele somt in een ra zend tempo voor- en nadelen van Barto op: de grote ruimte en het vele eten dat een hond van formaat nodig heeft. De vacht die nog niet helemaal "vol" is. Ondertussen trekt Barto zijn achterpoot op om een zojuist gereinigde muur te besprenkelen. Dat mag. De hond wil zijn eigen geur voegen bij die van vele voorgangers. Het schoonmaken. De grootste dagelijkse klus voor het be heerdersechtpaar. Dat moet et telijke malen per dag worden herhaald: dieren doen hun be hoeftes nu eenmaal niet op commando. Ontwormd 10.30 - Een echtpaar uit Hoek van Holland komt een speelkame raadje voor hun forse schnauzer uitzoeken. Het wordt een jong, uitgelaten hondje. De schnauzer vindt het maar niks. Hii krijgt twee we ken om aan het idee te wennen, want zolang moet het hondje nog in Leiden blijven. "Wij zijn geen hondenverkopers. Wij plaatsen de dieren", verduide lijkt Tiele (28). "Eerst moeten we zorgen dat het dier in opti male conditie is. Het moet ont wormd en ingeënt worden. De dieren komen hier al veel ster ker vandaan dan ze gekomen zijn, want de meeste honden liggen bij hun baas een groot deel van de dag bij de kachel. Hier zitten ze, de verwarming ten spijt, in vaak wat koude hokken. Ziek zijn ze ook nooit. Afmaken? Alleen als het dier door een gebrek niet meer te plaatsen is". 10.40 - Een Katwijker komt twee herdershonden afgeven na mens een kennis. Die kennis kan zelf niet komen omdat hij is geveld door een hartinfarct. Er ontbreekt een aantal papieren van de honden plus een af standsverklaring van de eige naar. Zonder zo'n verklaring kunnen de dieren niet elders worden geplaatst. De kennis weet het allemaal niet zo goed en vertrekt weer snel. 11.50 - De eigenaar van de twee herdershonden belt zelf op. "Klinkt opgewekt, voor iemand die net een hartinfarct heeft gehad" mompelt Tiele. Hij is door zijn achtjarige erva 13.30 - Een sympathisante van het asyl komt haar geldelijke bijdrage persoonlijk overhan digen aan de beheerder. Vertelt allerlei verhalen over katten en honden van buren en vrienden. Tiele gaat intussen onverstoor baar door met zijn werk. Vrije dagen zijn er niet bij. "Je kunt het toch niet aan een vrijwil liger overlaten. Die weten niks van de gaande en komende die ren af. Als het echt dringend is kan een bestuurslid van de stichting invallen. Alleen die telefoon die dag en nacht rin kelt, daar wordt ik soms gek van. Gelukkig krijgen we bin nenkort een antwoordappa raat". Over de subsidie van 30.000 gul den die de gemeente Leiden waarschijnlijk aan het asyl gaat verstrekken: "Tsja, klinkt niet gek hè, zo'n bedrag. Maar kijk nou naar die drie nieuwe hok ken die er zijn gemaakt. Ne genduizend gulden kostte dat. Er moet zoveel worden ver bouwd. Het meeste kan ik ge lukkig zelf doen, ik timmer graag. Maar het materiaal, en het eten, de rekening van de dierenarts die hier bijna elke dag komt. Uit 15.00 - Mieke Tiele laat een paar honden "die het nodig hebben" uit. Niet alle honden zien de buitenkant van het asyl gere geld. "Zo'n hond kan dat niet begrijpen. Twee uur lang mag hii lekker rennen om vervol gens weer in een hok gestopt te worden. Daarom heb ik het liever niet". En dan fel: "Reken maar dat je aan een asylhond een lief dier hebt. Het beest is zo dankbaar datje 'm hebt meegenomen dat het een toonbeeld van aanhan kelijkheid wordt. Het zal van z'n leven niet meer aan weglo pen denken". MIEP DE GRAAFF Wil en Mieke Tiele met vier asielhonden. Op de achtergrond de hokken voor de honden. ring in dierenasyls, eerder in Gouda en sedert anderhalfjaar nu in Leiden, achterdochtig geworden. Komt moeilijk los, behalve als het over "de die ren" gaat. Die achterdocht en stugheid zijn het gevolg van de mensen, die van hun kat of hond afwillen en zich in de vreemdste bochten wringen om het dier bij het asiel te kun nen lozen. Tiele wordt niet meer boos. "Dank zij m'n vrouw. Ik spreek de mensen ook niet meer bestraffend toe. Wel praat ik met ze. Om te kijken of het echt niet meer gaat maar ook om zoveel mo gelijk informatie over het dier los te peuteren. Motieven? Het beest is of vals, of te lastig. Vaak blijkt dat eerste achteraf met waar te zijn. Een hond wordt snel afgedankt. Omdat 'ie ver haard, omdat hij z'n tanden door het ontbreken van een bot moet scherpen op het dure bankstel. Bovendien zijn de mensen slaaf van een schoon huis". de eigenaar zelf maar een buurvrouw komt het beestje brengen. Ze is al een paar maal eerder geweest maar werd door Tiele telkens onverrichter zake teruggestuurd omdat papieren en gegevens ontbraken. De eigenaar kan zelf niet komen: "Die is ziek". "Ik ben niet zo n maKKeiijK man netje", zegt Tiele. "Het is na tuurlijk flauw om mensen te rug te sturen als de inen tingspapieren ontbreken. Maar je moet een grens trekken. Sommigen beweren bij hoog en bij laag dat het dier is in geënt. Achteraf blijkt dat vaak niet waar te zijn. Maar ik neem heus alle dieren aan. Als ik dat niet doe, heeft zo'n beest toch geen leven meer of wordt 'ie op straat gezet". 12.30 - Een haastige kop koffie in het huis van Tiele, grenzend aan het asyl. Vier honden en vijf katten hebben er bezit ge- i de stoelen. „Dit is dat ik zelf kan hebben" zegt Tiele wat veront schuldigend. LEIDEN - „Geen geleuter, geld voor de peuter", luidde het credo, waarmee leidsters van peuter speelzalen, gesteund door vele moeders, de afgelopen vier jaar oud-staatssecretaris Meijer van CRM bestookten in hun poging om de positie van het peuterwerk te verbeteren. Veel acties op plaatselijk niveau gingen vooraf aan de massale bijeenkomst vo rig jaar maart in de hal van het ministerie van CRM. De drieja rige Leidse peuter Juana Weeda bood daar Wim Meijer een petitie aan, ondersteund door 700 peuterspeelplaatsen en onderte kend door 2500 betrokken leids ters en ouders. Terugblikkend blijkt dat de acties feitelijk niets hebben opgeleverd. Geld is er voor het peuterwerk nog steeds veel te weinig. „Elke peuterspeelzaal moet uit de zelfde pot worden betaald. De spoeling wordt steeds dunner. Ik ben voor een stop", was het standpunt van wethouder Tes- selaar, zoals hij dat vorige week aan de leden van de raadscom missie samenlevingsopbouw voorlegde. De raadsleden waren met die opmerking weinig ge lukkig. Begrepen wel dat er maatregelen nodig zijn, maar vroegen zich af welke normen Dick Tesselaar denkt te gaan hanteren. „Waarom zouden wede een wel en de ander geen geld ge ven", vroeg Margreet van Akke ren (CDA), in die stellingname gesteund door Frits van Oosten (PPR/D'66). Toelichting Tesselaar nog eens om een toelich ting gevraagd, zegt nu: „Zo'n stop voer je natuurlijk niet zo maar in. Ik zou wel uitkijken. Als er een moment komt dat we moeten zeggen: en nu niets meer erbij, dan doen we dat natuurlijk aan de hand van cijfers. Er zal dan beke ken moeten worden hoe het zit met zaken als spreiding van peuterspeelzalen over de stad, wachtlijsten en achterstandsitua- „Nee, ik ergerde me een beetje aan Frits van Oosten. Ik heb er met hem zo vaak over gepraat. Er is gewoon geen geld en er zal toch iets moeten gebeuren. Hij moet niet voortdurend roepen dat het anders kan, zonder aan te geven hoe. Ik heb hem nu ook meteen gevraagd om in die werkgroep te komen die zich over dat hele pro bleem gaat buigen. Ik ben be nieuwd waar hij dan mee komt". De moeilijke financiële positie van het peuterwerk vloeit recht streeks voort uit het verschil van mening tussen leidsters en het ministerie over de vraag hoe het werk gewaardeerd moet worden. De leidsters en ook wethouder Tesselaar zien het peuterwerk als een basis-voorziening, die eigen lijk op dezelfde wijze gesteund zou moeten wordep als bijvoor beeld het club- en buurthuis werk. Het ministerie daarentegen vindt het vrijwilligerswerk en is om die reden niet bereid om het werk meer geld te geven dan bijvoor beeld het speeltuinwerk. Rijksbijdrage In de praktijk betekent dat dat iedere peuterspeelzaal, die mi nimaal twee dagen per week, ge durende twee uur open is, kan rekenen op een rijksbijdrage van maximaal f 2500. Het rijk geeft dat geld echter pas als de betrok ken gemeente met een zelfde be drag over de brug komt. Een peuterspeelzaal in een welwil lende gemeente kan dus rekenen op f5000 overheidssteun per jaar. De Leidse belangenbehartigings- organisatie de Werkgemeen schap Kindercentra Leiden (WKL) noemde dat bedrag in het verleden eens „een fooi", omdat het in geen verhouding staat tot de kosten die moeten worden gemaakt voor huisvesting, or ganisatie en personeel. Vrijwel alle peuterspeelzalen werken om die reden met WSW-krachten, veelal werkloze kleuterleidsters die in het kader van de Wet So ciale Werkvoorziening in het verleden in het peuterwerk ge plaatst konden worden. Met de nadruk op het verleden, want omdat het hier ging om een in de ogen van oud-minister Boersma verkeerd gebruik van de rege ling, mag elke WS W-kracht in een peuterspeelzaal die ontslag neemt, niet meer door een nieuwe worden vervangen. Even leek dat de ondergang van het peuterwerk te betekenen, maar al gauw was een andere manier ge vonden om toch aan leidsters te komen: de interim-regeling voor jeugdig werklozen. Via deze re geling is het mogelijk om maximaal anderhalf jaar een werkloze leidster aan te trekken. Ideaal is die situatie niet, omdat de zalen daardoor blijven toegewe zen op tijdelijk personeel. Somber Het werkgroepje van wethouder Tesselaar nu gaat onderzoeken wat de mogelijkheden zijn om toch enig licht in de somberte te brengen. Berekend zal bijvoor beeld gaan worden wat het kost om elke zaal vast personeel te ge ven. Ook zal een subsidieveror dening worden ontworpen, waarin de normen worden ge steld waaraan de zalen moeten voldoen om geld te krijgen. Dé gemeente trekt nu jaarlijks ruim twee ton uit voor subsidiëring van het peuterwerk. Als al het personeel in vaste dienst komt zal dat jaarlijks'een dikke zes ton gaan kosten. De gemeenteraad zou in dat geval vier ton extra moeten uittrekken. De kans dat dat gebeurt lijkt nauwelijks aan wezig gezien de beperkte finan ciële ruimte van de gemeente, ze ker nu Leiden wederom in een artikel 12-positie is geraakt en Achterstanden Margreet van Akkeren zegt desge vraagd niet direct een oplossing te zien. „Ik wil me wel aanmelden voor de werkgroep, zodat ik straks als raadslid beter kan be slissen wat er moet gebeuren". Frits van Oosten ziet wel mogelijk- heiden: „Je zou peuterspeelzalen in achterstandsituaties meer geld kunnen geven. Je kunt gegevens opvragen over het inkomen van de ouders en over de wijk waar de peuter woont. Is dat een wijk met weinig speelmogelijkheden dan moet dat meewegen. Niet elke zaal zal in de toekomst evenveel geld kunnen krijgen. Er zijn ook duidelijke normen nodig. Iede reen kan nu feitelijk een speelzaal beginnen. Aan de deskundigheid van de leiding kun je dan twij felen. Peuters zijn een kwetsbare groep, waar je voorzichtig mee om moet springen. Ik zou één vaste leidster per zoal al een ac ceptabele verbetering vinden". Hoewel de huidige minister van CRM Til Gardeniers in haar posi tie als kamerlid in de vaste ka- van CRM regel matig de noodzaak van een be tere regeling voor het peuterwerk heeft benadrukt, zit die betere re geling er in elk geval voorlopig niet in. Deze week is de bijdrage regeling voor dit jaar vastgesteld en deze is vrijwel dezelfde als die van vorig jaar. Een woordvoerder van het ministerie zegt dat „nog niets er op wijst dat er een verbe tering zal komen". Sluiting wegens tekorten is in ieder geval in Leiden niet aan de orde. Dit jaar wordt n.og volstaan met een regeling van de gemeente om niet te subsidiéren, maar om ex ploitatietekorten te dekken. Een meer betrouwbare opzet, omdat veel zalen ook personeelslasten vergoed kregen, terwijl in wer kelijkheid met interim-krachten werd gewerkt, waardoor geld werd uitgespaard. Volgend jaar zal dan de nieuwe subsidierege ling moeten gaan gelden. In die regeling moet dan ook onder scheid worden gemaakt tussen de speelzalen die onafhankelijk zijn en de zalen die zijn opgeno men in het buurt- en clubhuiserk en daardoor goedkoper kunnen draaien. TON VAN BRUSSEL LEIDEN - De bewoner, voor de vervangende nieuwbouw van woningen tussen de Sophia- straat en de Bernhardkade (de zgn. "platte daken") zijn ont stemd over de grote vertraging die is opgetreden bij de sloop van de bestaande woningen en de voorbereidingen voor de nieuwbouw. In een brief aan wethouder Verboom en de ge meentelijke commissie voor Volkshuisvesting eist men dat de werkzaamheden versneld wor den. Volgens de commissie moet nu begonnen worden met de aanleg van rioleringen of met de bouwwerkzaamheden. In dat laatste geval zouden de riolerin gen later aangelegd moeten wor den. In de brief wordt geconstateerd dat de bewoners door beloften en toezeggingen van de gemeente het bos worden ingestuurd. "Af spraken maken lijkt een onmo gelijkheid met zo'n beleid en be stuur", aldus de bewoners- Verwezen wordt o.a. naar de bewo nersbijeenkomst in februari van het vorig jaar, waar wethouder Verboom (Volkshuisvesting) de uitspraak deed: "In september 1977 gaat de eerste paal de grond in. Desnoods sla ik hem er zelf Volgens de be de aanleg van de nieuwe riolerin gen vertraagd, omdat de samen werking tussen de vele gemeen telijke diensten niet goed is. Zoals de situatie er nu voorstaat zal in april worden begonnen met de aanleg van de rioleringen, werkzaamheden die tot eind mei zullen duren. Als alles meezit kan de eerste paal voor de nieuwbouw nog net voor de bouwvak-vakantie de grond in. De werkelijke bouw van de wo ningen zal pas kunnen beginnen na de bouwvakvacantie in augus tus. Dit alles, zo schrijft de bewo nerscommissie levert een vertra ging op van ruim pen jaar. "Door dit falende beleid moeten bewoners uit de eerste fase ruim drie jaar in wisselwoningen blijven vertoeven", zo staat in de brief. De bewonerscommissie besluit de brief met de mededeling dat men op de binnenkort te houden ver gadering van de commissie volkshuisvesting aanwezig zal zijn. Bij die gelegenheid wil men ook praten over de vertragingen die zijn opgetreden bij de bouw van woningen aan de Juliana- straat en aan de Langegracht. In beide complexen zouden gezin nen gehuisvest worden die niet kenden terugkeren in het gebied van de "platte daken". Week over thema werk beëindigd LEIDEN - Leerlingen en leerkrach ten van het Visser 't Hooft Lyceum hebben gisteren op feestelijke wijze een themaweek over het on derwerp „Werk" beëindigd. De week omvatte diverse prog ramma-onderdelen, zoals het maken van lesbrieven en collages, een bezoek aan enkele musea, le zingen en lessen van (bekende) gastdocenten die een en ander over hun bedrijfstak vertelden, een politiek forumen niet te ver geten: een demonstratie van oude ambachten, waarvan er gisteren in het hoofdgebouw aan de Ka- gerstraat heel wat te zien waren (zie foto). Een groot slotfeest, waarbij de bezoekers waren uit gedost in veelkleurige be roepskleding, vormde ten slotte de climax van een week. waarin werkgelegenheid, werkloosheid en alles wat daarmee samen hangt uitvoerig de aandacht kre-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3