Een patat mèt is: Pgeef wat te eten tijdens het gokken eidse agenda Gedisciplineerd politie-concert "SFINX": HOOG NIVEAU 'Splien' is om lief te hebben Reductie (25%) op aansluiting kabel-tv voor onhangers van bijstand Oosterman niet zeker lijsttrekker van D'66 Uitzetting glasaaltjes ZATERDAG 4 FEBRUARI 1978 LEIDERDORP - De PvdA-fractie Leiderdorp is het niet eens met het voorstel om bejaarden met alleen AOW-inkomen een reduc tie op het installatie-abonnement voor de kabeltelevisie te geven. Inplaats daarvan zouden bijstan dontvangers, AWW'ers, RWW'er en dergelijken in aanmerking moeten komen. Deze mensen moeten het met wal minder in komsten stellen dan bejaarden met AOW, die tenminste nog het minimum-loon hebben. Al eerder was aan de orde gekomen om de 25%-reductie op het aan sluitingstarief aan deze groepe ringen te geven. Maar het leek onoverkomelijke problemen op te leveren om deze mensen te pakken te krijgen. A. Willems kwam echter met de suggestie, dat iedereen die in de bijstandre geling zit terecht komt bij het college van bijstand te Leider dorp. Dit college kan de reductie als extraatje op het bijstands bedrag leggen en het uitgekeerde bedrag vervolgens op de com missie kabeltelevisie verhalen. De VVD besloot in haar fractiever gadering gisteravond het voor stel van de PvdA te zullen steu- Speelautomaten in Voorschotense snackbars Zaterdag VOORSCHOTEN - Speelautomaten hebben weinig nodig om gokkasten te worden. Speelautomaten zijn bedoeld als ontspanning. Na de inworp van een muntstuk gaan drie tot vier rollen in beweging en bij een bepaalde com binatie geeft de automaat de bekende vrije spelen. Maar de speelautomaat wordt tot een gokkast als de vrije spelen Botte bijl worden omgezet in geldbedragen. Inmiddels wordt vrijwel steeds het vrije spel in geld uitgedrukt. aangenomen dat een gemiddelde automaat per week een netto winst oplevert van 1.500 gulden, waardoor er zaken zijn, die eigenlijk drijven op de goklust. Leids Vrijetijdscentrum, Breest Hot House organiseert concert v formatie Mombassa, 21 uur. Carnavalsoptocht Noordeinde, Bree- straat. Hooigracht, Pelikaanstraat, Haarlemmerstraat. Kort Rapenburg, Noordeinde Doelenkazerne v.a. 13 uur. Sint Antonius Clubhuis, Mare, Bal- masque van carnavalsvereniging de Hutspotten, 21-02 uur. Pieterskerk, Antiekmarkt 9.30-17 uur. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 14, jeugdschaaksoos 11—13 jr; 15-17 uur. Rijnlands Lyceum Oegstgeest, 16 uur reüniefeest voor alle leerlingen. Van Duivevoordeplem, Warmond. 15 uur carnavalsoptocht, gevolgd door kindercarnaval. Trefpunt, Warmond, carnaval der grote Luiden, 20 uur. Wassenaar, kindercarnaval, overhandi ging sleutels aan prins carnaval op ge meentehuis, 13.30 uur. Sporthal Wassenaar, Bal masqué, 20 uur. Voorschoten, restaurant De Vliethorst MOC-terrein Knotse Katerskoers, 13 De groepcommandant van de rijkspolitie vindt het allemaal een moeilijke zaak. De politie Zondag ln Voorschoten is de rijkspolitie een verscherpte controle begon nen. Op de automaten zijn weer "verse" briefjes opgeplakt met de vermelding dat bij "prijs" alleen vrije spelen gegeven worden. De laatste zin luidt: "Het recht op vrije spelen vervalt bij het verla ten van de inrichting". In Voor schoten staan tal van automaten, die zodra de "pot" valt rustig 600 vrije spelen tegelijk geven. Die 600 spelen weer weg te werken kost in de praktijk enige uren. Spuigaten In aanwezigheid van bur gemeester A. J. Vis, en de commissaris van politie,H.W. van Voorden heeft het Leidsch Politie Muziek Gezelschap gisteravond in de Stadsge hoorzaal zijn winterprog- ramma gepresenteerd. Aan dit concert verleende het Christelijk gemengde koor "Zang en vriendschap" uit Hazerswoude onder leiding van Ger Hovius zijn mede werking. Een goede indruk vooral maakte het Leidsch Politie Muziek Gezelschap, geleid door Cees Brugman. Er was veel individueel instrumen taal talent, samengevoegd tot een gedisciplineerd geheel. Een speciale vermelding ver dient de bewerking van de Negrospirituals door Eric Ball, die heel knap en met veel begrip werden uitgevoerd. Niet in alle opzichten deelden (we dit enthousiasme voor de gezongen Negro spirituals, waarvan de bewerking te ge stileerd was. en veel minder oorspronkelijk in ritmiek. Hoewel het koor steeds vol toAvijding heeft gezongen, hoorden we nogal wat on zuiverheden bij de sopranen. En het was hier al niet anders dan bij alle gemengde koren: Tenoren en bassen teveel in de minderheid. De tenoren nog niet "vuurvast"om niet te zeggen vaak erg onzeker in de delen uit de Pastoral-Messe van Diabelli. Veel discipline en verve ook bij de tamboers, goed geleid door tamboer-maitre Roel Paling. Elk werk werd vakkundig en vooreen ieder begrijpelijk in geleid, zij het dan ook dat "Aus der neuen Welt" van Dvorak tegenwoordig de ne gende Symphonie wordt ge noemd, en niet meer de vijfde. Een bravo voor onze poli tiemannen en waardering ook voor Zang en vriend schap", ondanks enige op merkingen, is hier op zijn plaa ts. BEP RIJNDERS LEIDEN - Landelijke bekend heid hoeft niet altijd een ga rantie te zijn voor kwaliteit. En dat, geldt eveneens an dersom: locale bekendheid be tekent niet, dat een groep daarom geen (muzikale) ca paciteiten zou hebben. Als er een groep is, die landelijk nog niet is doorgedrongen, maar beslist goede musici in de for matie telt, is dat wel de gedeel telijk uit Leiden afkomstige formatie 'SFINX'. Wat onderscheidt deze groep van andere gemiddelde beat- bandjes, die verdienstelijke pogingen in het werk stellen covers naar het niveau van hun oorspronkelijke vertol kers te spelen, maar daar meestal niet in slagen?. Ten eerste een goede bezetting, met een gevoelig oor voor ritme. Frank Papendrecht op bas: Harm Bieger (drums): Peter Langerak (gitaar): John Phi lip (zang) en Kees Nix (toet sen) zijn mensen, die exact weten, waar ze mee bezig zijn. Kritisch, niet bereid tot het spelen van covers: met durf om Peter Langerak een Joe Walsh-achtige gitaarsolo te laten spelen. De groep wil niet met Superformatie 'Queen' vergeleken worden, al ge bruikte men wel verschillende van hun podiumeffecten. Een rookgordijn en een onver wacht einde van een nummer, aangekondigd door een triangel, zijn twee dingen, die tijdens hun optreden nadruk kelijk opvallen. 'Send God To The Irish'. Cat On The Keyboard' en 'Cross Your Change' zijn eigen nummers, die in hoge mate sfeerbepa lend zijn voor het verloop van de avond. Toch werden vooral Suicide Ride' en 'Singin My Life Away' met meer inzet ge speeld en doorleefder gezon gen. De groep zegt geen invloeden te ondervinden van andere popgiganten, maar men luistert (ieder voor zich) graag naar Hendrix, Zappa. Jeff Beck (Langerak): Bob Dylan, Randy Newman (John Philip) en Yes, Fleetwood Mac, ELO (Kees Nix). Nix (winnaar jazz-concours, ex-Boolus) is uit de jazz-sfeer aangetrokken, de andere mu sici hebben allen een nadruk kelijk 'rockverleden'. Polydor is hevig geïnteresseerd in deze, zich in een groeiende populariteit verheugende, groep, die echter gisteravond met veel technische man kementen te kampen had. Door het alert reageren van manager Van Thiel, die vliegensvlug een nieuw mengpaneel uit Haarlem liet overkomen (toen de eigen mengtafel defect bleek) werd het optreden in het Leids Vrij etijdscentrum gered. Daar door ging het optreden alleen letterlijk en niet figuurlijk in rook op. BERT KOEKKEBAKKER In een gesprek met automatenhou- ders, rijkspolitie en de kleine gokkers komt steeds naar voren dat de wetgeving eigenlijk ach terblijft bij de praktijk. Iedereen weet dat overal in het land uitbe talingen plaats vinden, maar het bewijs ontbreekt veelal. Adjudant H. van der Vlekkert,. groepscommandant van de rijkspolitie Voorschoten meent dat het thans de spuigaten uit loopt. Regelmatig komen er klachten over vaders en moeders die hun huishoudgeld vergok ken. Het bewijs van uitbetaling is veelal moeilijk te leveren. Zodra een politieman een zaak bin nenkomt wordt de uitbetaling gewoon opgeschoven en kan er alleen maar gewaarschuwd wor den. Voorschoten is zeer ruim in het verlenen van een vergunning om twee automaten te plaatsen. Te ruim. Wanneer een automaat ge plaatst wordt in een bar, dan is er in ieder geval de garantie dat per sonen beneden de 16 jaar geen gelegenheid tot gokken krijgen. Maar in Voorschoten staan zelfs automaten in snackbars en pa tat-friteskramen en dat gaat ve len te ver. Omdat in Leiden speelautomaten verboden zijn, trekken vooral op de vrijdag en zaterdag veel Leidse inwoners naar de rand-, gemeenten om een behoorlijk gokje te wagen. Hoewel alle be trokkenen zeer zwijgzaam zijn over de omzet en de winst van een automaat, wordt als vaststaand zou graag eens knopen zi treffende de maar ook ten voersets v( Vrijelijk boden, dat de regering i doorhakken be- speelautomaten, nzien van de op- ;oor bromfietsen, den deze sets aange- de jongen of meisje, Antonius Clubhuis, dansen 20-23 uur. Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids poppentheater. 14.30 uur. Café Twee Spieghels, muziekprog- die deze sets op de bromfiets monteert en daarna sneller kan rijden is strafbaar. Uit een gesprek met de groepscommandant blijkt duidelijk dat de njkspolite echt niet met een botte bijl de speelau tomaten te lijf zal gaan. Een waar schuwing aan de eigenaar of be heerder van een inrichting waar automaten staan kan al veel voorkomen. Het voorkomt in ieder geval het grote gokwerk. Er zijn gelegenheden waar een per soon soms honderd of meer gul dens in de automaat stopt in de hoop eenmaal de "jackpot" te krijgen. De eigenaar, die veelal het geld wisselt voor de munten van ds automaat, heeft voor een groot deel het gokwerk in eigen hand. Het geven van vergunningen voor speelautomaten en de veel on schuldiger "flipperkasten" be rust bij burgemeester en wet houders van de gemeente. In Voorschoten wordt die vergun ning, zoals in de praktijk blijkt, soms' te snel en verkeerd afgege ven. "Een patat mét," kan in Voorschoten betekenen: patat eten tijdens het gokken. De vraag is alleen of er in Voorschoten be drijven zijn, die meer aan de go klust dan aan de eetlust verdie nen. Maar voor sommigen is dat al geen vraag meer. JOOP PETERS Maandag LEIDEN - Het bestuur van de af deling Leiden van D'66 is niet be reid om wethouder Oosterman automatisch als lijsttrekker van de partij bij de komende gemeen teraadsverkiezingen voor te dra gen. Bij monde van voorzitter Glaubitz deelde het bestuur dit gisteravond in de ledenvergade ring mee en reageerde aldus op een vraag die een der leden schriftelijk had gesteld. Oosterman is wel een van de leden, Hoog niveau Theater maken 'Ter leering ende vermaak', dat is het doel van de Zoeter- meerse theatergroep 'Splien'. "Ars Amandi", de kunst om lief te hebben, dat gisteravond voor helaas geringe ogen in de Schouwburg tevoor schijn werd getoverd was van een dergelijk hoog niveau dat er van een ware openbaring sprake was. Teksten uit oude fasen van het Nederlands variërend van Middeleeuwen, Renaissance, verlichting tot aan de 'Roaring Twenties' speelden zij zon der ze bewerkt te hebben. Wonderlijk is dan dat "Henric Van Veldeken "Van den twee Conicskinderen" en "Deutien" van P. C. Hooft, begrij pelijk bleven. Het Thema, het men wil: liefhebben, is dan wel bekend, maar n op de uiterst enthousiaste groep dit met simpele kleding, decor en lichteffecten laat zien, verraadt een hoge graad van denken in theater-maken. De teksten die uit de tijd stammen waarin een beperkt deel van de bevolking niet lezen kon moeten op zo'n manier aan de man gebracht zijn. Het wisselen van soberheid en overdadigheid van taal en beweging was /o typerend, dat het leek of je door een twintigste eeuwse bril terug in de tijd dook. Geen wetenschappelijke benadering van Neerlandici of His torici, maar ras-artiesten die een gegeven naar waarde hebben geschat en dat opeen verantwoorde manier hebben vertaald in het theater. In dit geval de Schouwburg, waarvan, 'De duvel hale je', slechts enkele rijen bezet waren. De brutale vraag of "Deep throat" en "Ars Amandiiets met elkaar te maken hebben blijft een vraag. Toch hebben ze een overeenkomst: De wispelturigheid van het publiek met in het achterhoofd termen als: "Verboden," en "Poëtisch". Enfin: Heteerstewil men zien, maardat mag niet. het tweede mag gezien worden, maar dan zegt men: "lek en cans volbrengen nict' .Jammer. LOUIS CORNELISSE LEIDEN - De Hengelaarsbond voor Leiden en omstreken heeft gisteren niet minder dan 600.000 glasaaltjes uitgezet in een groot aantal wateren in de wijde om trek van Leiden. Dat gebeurde onder meer in de Zijl en op de Kagerplassen. De glasaaltjes zijn afkomstig van een van de kweke rijen van de Organisatie ter Ver betering van de Binnenvisserij (OVB). Met het uitzetten van deze kleine aaltjes - er gaan er ongeveer 3.000 in een kilo - hoopt de bond de palingstand de komende jaren verder te verbeteren. De uitzet ting van gisteren is de eerste zen ding van in totaal 1.500.000 gla- saaltjes, die de Leidse bond bij de OVB heeft besteld. Ook Molly Geertsema (foto) toonde belangstelling voor het "be- jaardencarnavalvan de Was- senaarse carnavalsvereniging De Deylknotsen. LEIDEN - Gisteravond om streeks tien uur is de Leider- dorpse brug enige tijd gedeelte lijk versperd geweest door een aantal betonblokken die een vrachtwagen op de weg had "verloren". Tien betonblokken van 3Va ton per stuk gingen aan het schuiven en kwamen op de veg terecht, eur dc adat cht te hoge snelheid die zich kandidaat voor het lijst trekkerschap heeft gesteld. Door het desbetreffende lid was de stelling geopperd dat het logisch zou zijn om Oosterman, die op dit moment het enige raadslid van D'66 en bovendien wethouder is, automatisch als lijsttrekker voor te dragen. Glaubitz benadrukte dat het het huidige D'66 juist gaat om de on afhankelijkheid van de partij, die het beleid van het huidige college van B en W niet tot inzet wil ma ken bij de verkiezingen. "En Oos terman is juist lid van het college en mede verantwoordelijk voor het beleid". Bovendien heeft de wethouder gepleit voor voortzet ting van de samenwerking met de PPR, aldus Glaubitz, hetgeen te gen de lijn ingaat, waarvoor de ledenvergadering in meerder heid heeft gekozen. "Wij menen dat we het nieuwe gezicht van D'66 beter kunnen laten bepalen door een lijsttrekker, die niet ge hinderd wordt door politieke stellingnamen in het verleden", zei Glaubitz. Verrader De beslissing wie er lijsttrekker wordt, is overigens geheel in handen van de leden. Zij moeten schriftelijk een keuze doen uit de kandidaten, die zich voor het lijsttrekkerschap beschikbaar hebben gesteld. Oosterman zelf weès er gisteravond op dat D'66 het verleden niet kan loochenen. Het huidige beleid stoelt mede op uitspraken door de ledenverga dering van D'66 in het verleden. ,.Ik zou mezelf een verrader heb ben gevonden als ik niet voor sa menwerking met dc PPR zou hebben gepleit Hij noemde de beslissing van D 66 om met de PPR te breken een "menselijke, niet politieke fout". De wethouder zei zelf ook voor stander te zijn van een college "op zo breed mogelijke basis, maar dat kan ook een prog ramcollege zijn". Oosterman meende dat het een "wonderlijke indruk" zou maken als hij zich niet voor het lijsttrekkerschap beschikbaar zou stellen. "Maar het is voor mij geen enkel pro bleem om op een lagere plaats te staan". Het aantal kandidaten voor de eerste plaats op de lijst is overi gens teruggelopen tot drie. De heer De Jong deelde gisteravond mee dat zijn kandidaatstelling in de vorige ledenvergadering op een misverstand berustte. Kan didaat voor het lijsttrekkerschap zijn nu nog afdelingsvoorzitter Glaubitz, wethouder Oosterman Groenoordhallen, W. de Zwygerlaan, slachtveemarkt 04-14 uur. Ontmoetingscentrum hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tele foon 120833; adviescentrum voor werk lozen, di. van 10.30-12.30 uur. Troef, Noordeinde 2a, fotografie, caba ret, jaargroep, yoga, bar Isoos, alle groe pen vanaf uur. UUR. Vrijetijdscentrum Breestraat 66, strip- tekenen, T'Ai Chi, projectgroep Leidse geschiedenis, fotografie, boetseren, Go-club, alle groepen vanaf 20 uur. Vijfliovenhuis, Hoflaan 169, gehan- dicaptensoos 14-16.30 uur. 't Breehuys, club 13-15 uur, creatief be zig zijn 19 uur, gespreksgroep middel bare scholieren, 16-20 jr. 20 uur. Sluitingsavond carnaval Wassenaar, 't Praethuys 20 uur. Oegstgeest, kontaktavond KRO radio Camphuys 20 uur, met Anita Meyer en Edward Niessing. Gemeente Voorschoten, cie financien, 20 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, cie openbare werken en sport 19.30 uur. Wassenaar gemeentehuis, cie techni sche diensten 19 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, raadsverga dering 20 uur. Artsen Leiden- voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur voorm. tot zondag 24 uur waargenomen door de volgende artsen; wijk 1: (Mor- swegkwartier. Noordbinnenstad Noorderkwartier en Groenoord) A.L. van Ravesteyn, Bevrijdingsplein 60, tel. 768918; wijk 2 (Kooi en Merenwijk) J. de Bruyne, Kernstraat 11, tel. 141225; wijk 3 (Waard Professorenwyk Tuinstadwijk en zuidbinnenstad) G.E.J. Pieterse, Zoeterwoudse Singel 109, tel. 124403. Wijk 4 (Zuid-West en Haagwegkwartier) H. Engel, tel. 764021. Leiderdorp- van zat. 8 tot zond. 24 uur F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 8^3139. spreekuur zat. en zond. 12.30-13 uur op adres Merelstraat 148a. Leiderdorp. Oegstgeest- H.A. Reterink, Terweeweg 152, tel. 150394. Voorschoten- zaterdag B. van Beuse- kom, P. Heynlaan 6, tel. 071-763551. zondag: A. Meiman, J.W. Frisolaan 13, tel 2493. Warmond- J. Hoornweg, Kievietspark 19, Voorhout, tel. 02522-11393. Apotheken De avond-, nacht,- eq zondagdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 3 tot 10 februari door Doeza apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313. Apotheek van Breest Smal- lenburg, Loevestein 6. tel. 890000. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer moge lijk is met openb vervoer naar apotheek te komen dan uitsl. voor spoedrecepten via taxi tel. 122444. Wijkverpleging Leiden- Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp- Gezondheidszorg Leider dorp. tel. 140131. Oegstgeest- Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten- Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan tel. 4641; Alg. Hulpverlening tel. 2141 tst. 35 (dag en nacht). Stichting Gastouders Stichting Gastouders Merenwijk. Con- dorhorst 1, Leiden. Tel. 210430. Dage lijks bereikbaar van 13.30 tot 15.30 uur Zondag Vrijetijdscentri creatieve workshop, 13-18 i LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2