willekeur rond iatrische patient Verkalkt gekken recht ZATERDAG 4 FEBRUARI 1978 EXTRA PAGINA 23 Inlichtingen over het te stichten gezond heidscentrum bij Beekbergen zijn te krijgen bij het centraal bureau „Rechten al wat leeft", Hogeweg la, Raalte. tel. 05720-1598. Ook degenen die financieel steun willen lenen in de vorm van een storting of e bankgarantie kunnen bij bovengenoemd adres terecht. Als het kuuroord bij Beekbergen van de grond komt is het de bedoe ling dat er in de toekomst ook moge lijkheden voor hydrotherapie wor den gecreëerd zoals allerlei soorten douches (met waterstraal, cir kelvormig werkend, in fijne regen) gebruikt onder iedere druk en met een door de arts voorgeschreven temperatuur. De arts kan ook mas sage met gebruik van mineraal wa ter voorschrijven. RAALTE - Mevrouw Van Oosten- Poortman uit het Overijsselse Raalte geeft het niet op. Al vele jaren vecht zij voor de totstandkoming van een kuuroord in Nederland waar „alter natieve gezondheidszorg" kan plaatshebben. Een oord bedoeld voor diegenen die de geneeskundige han delingen in een ziekenhuis niet zien zitten. Ondanks veel teleurstellingen in het verleden hebben zij en de zeven jaar geleden mede door haar opgerichte belangengroep „Rechten voor al wat leeft" nu hun hoop gezet op realise ring van een kuuroord bij Beekber gen op de Veluwe. Mevrouw Van Oosten vertelt: „Ik ben vorig jaar eens in Beekbergen op het terrein bij het centrum De Wispelberg gaan kijken. Ik kwam er achter dat men daarjuist van plan was bungalows te gaan bouwen. Daar ben ik op ingespron gen. Ik heb die mensen daar en thousiast kunnen maken voor het idee van een kuuroord. Nu zit ik met het probleem dat er een garantiefonds moet komen zodat de huur voor minstens een jaar betaald kan worden en dat ook de salarissen van een diëtiste, een verpleegkun dige en een eventuele invalster voor minstens een jaar gegarandeerd zijn. Dat fonds zal zeker 300.000 moeten bevatten. Als ik in maart of april het geld niet bij elkaar heb lukt het niet meer. Dan gaat men toch bungalows bouwen in plaats van een gezond heidscentrum. En dat zou betekenen dat Nederland nog steeds verstoken blijft van een vorm van gezondheids zorg die in landen als België, Frank rijk, Duitsland, Engeland en in Skan- dinavië allang bestaat" •Vaste route Mevrouw Van Oosten fel: „Als je in Ne derland ziek wordt heb je absoluut geen geestelijke vrijheid meer. Als zieke kun je financieel bezien, maar één vaste route afleggen: naar de dok ter, vervolgens naar de specialist, dan eventueel de chirurg en na een tijdje kun je weer naar huis. Dat is bij zonder ondemocratisch. Je wordt in geval van ziekte gedwongen te han delen volgens de richtlijnen van de ministeries van volksgezondheid en sociale zaken. Door de overheid krijg je een verplichte verzekering opge legd maar je hebt niet de vrijheid om te kiezen voor een geneeswijze waar van jezelf het meeste heil verwacht. Als iemand geloof hecht aan een spe cialist of een chirurg dan is dat zijn goed recht. Als je ziek wordt en je wilt bijvoorbeeld naar een natuurarts dan moet dat óók kunnen en betaald wor den door het ziekenfonds en de ziektekostenverzekeraars want iede reen betaalt aan die instellingen. In tegenstelling tot de ons omringende landen worden hier alleen de reke ningen van erkende artsen, specialis ten en ziekenhuizen vergoed. Apart Als je nu naar een natuurarts wilt, waarvoor je overigens alleen in het buitenland kunt studeren, ben je niet al flink wat reiskosten kwijt want er zijn er maar tien in Nederland, maar je moet ook nog eens de visites en medicijnen apart betalen. En dat geldt niet alleen voor de natuurge neeswijze. Er zijn honderden groep jes en actiecomité's die zich met een alternatieve geneeswijze bezighou den. Om een paar dingen te noemen: acupunctuur, yoga of geneeswijzen in de spirituele sfeer. Daar hoeft niemand om te lachen. Als iemand voelt bij een bepaalde geneeswijze het meeste baat te hebben dan moet dat kunnen. En dan vind ik het rede lijk dat de ziekenfondsen en de ziektekostenverzekeraars dat ver goeden". Zelf heeft mevrouw Van Oosten, die ruim dertig jaar in de verpleging heeft gezeten (ziekenhuizen in Rotterdam, Amsterdam en Zwolle) een voorkeur voor de natuurgeneeswijze waarbij goede en gezonde voeding voorop staat. Zij zegt: „Juist door mijn erva ring als verpleegster heb ik geleerd hoe belangrijk goed voedsel is, hoe je door een gezond dieet een lichaam sterker kunt maken. Professor Defa- res uit Leiden heeft eens gezegd dat kanker te genezen is door de eigen, afweer te versterken. Dat was koren op mijn molen. Ik zie bij ziekte ook meer heil in het sterker maken van het lichaam via gezonde voeding om op die manier te proberen de ziekte kiem in te kapselen" Preparaten Wat mevrouw Van Oosten ook dwars zit zijn de vele chemische preparaten die •als medicijnen worden verstrekt.' „Die preparaten worden getest op dieren die met onze ziekten zijn inge spoten. Het dier is één en al pijn. Er worden duizenden dieren doodge maakt voor één medicijn. Als het me dicijn helpt krijgt de mens ze. Maar een mens is toch geen rat of een kat. Bij de mens zijn veel ziekten geheel of gedeeltelijk psychisch van aard. Bo vendien kunnen die medicijnen al lerlei bijverschijnselen veroorzaken die dan weer met nieuwe medicijnen worden bestreden. Bij de natuurge neeswijze zullen nooit schadelijke middelen worden toegepast". Het is overigens niet de bedoeling dat alleen de natuurgeneeswijze wordt toegepast op het eventuele toekom stige kuuroord. Voor alle vormen van alternatieve geneeskunst zal ruimte worden gecreëerd (mevrouw Van Oosten: „Het gaat er maar om dat men beter wordt"). Als het project van de grond komt zal er in eerste aanleg ruimte zijn voor twintig per sonen al telt de wachtlijst op ditmo- ment reeds aanzienlijk meer namen. Kosten De belangengroep „Rechten voor al wat leeft" heeft berekend dat de kos ten per ziekenhuisbed momenteel op meer dan 300,- per dag kunnen worden gesteld terwijl de dagkostsn in een kuuroord slechts 100,- be dragen. Financieel zou het dus geen bezwaar hoeven op te leveren om de kosten van een kuuroord in het ziekenfondspakket op te nemen. De belangengroep met de strijdvaar dige mevrouw Van Oosten voorop blijft voor dat laatste ijveren. In de loop der jaren is de inwoonster uit Raalte al diverse keren naar Den Haag getogen om de zaak bij Ka mer-commissies en staatssecretaris sen te bepleiten. Mevrouw Van Oos ten: „De politici hebben zich nooit echt negatief opgesteld. Oud-staats secretaris Hendriks heeft bijvoor beeld diverse keren gezegd dat hij het particuliere initiatief op het gebied van de gezondheidszorg wel toe juicht. Maar het is bij woorden ge bleven. En als het alleen bij woorden blijft dan blijven we uit de pas lopen vergele ken met het buitenland. Maar ja, Ne derland is een eigenwijs landje". Mr. Michael Teekens, advocaat in Leiden, wordt een tikje ironisch als het gaat om het gesol met de rechten van psy chiatrische patiënten. „Iede reen wenst al' jaren verbete ring in de situatie. Maar wat heb je er aan? Het is makke lijk gezegd dat patiënten in psychiatrische inrichtingen rechten moeten krijgen. Maar vertel me liever eens hoe dat moet." „Gekkenrecht nog steeds ge knecht", om met de actieg roepen te spreken. Advocaat Teekens: „De wetgeving die in de maak is deugt in het ge heel niet en gaat uit van een veel te ingewikkeld systeem. Recht halen is al haast niet meer mogelijk als je ziet met hoeveel instanties de patient te maken kan krijgen: officier* van justitie, rechter, hof, spe cialisten, geneesheer-direc teur van de inrichting, 'bur? gemeester, inspéctie, -om budsman." Als psychiatrische patient kun je in rare situaties terecht komen. Stel dat een vrouw haar man wil laten opnemen in een psychiatrische'inrich ting. Maar hij wil niet. Zij gaat naar de huisarts of de behan delend psychiater en zegt dat haar man nodig behoorlijk onder behandeling moet en dat ze hem niet meer- thuis kan hebben. Is de arts dezelfde mening toe gedaan, dan kan hij naar de officier van justitie stappen met het verzoek een machti ging (tot gedwongen opname) aan te vragen bij de rechter. De familie moet dan wel het stuk ondertekenen waarin de aanvraag wordt gedaan. De officier van justitie legt het stuk voor aan de rechter. En die zegt meestal ja, omdat hij ervan uitgaat dat de officier van justitie weet wat hij doet. De rechter vraagt alleen nog advies aan de behandelend arts. Machtiging De Leidse advocaat mr. Michael Teekens kraakte vorige maand in een vurig betoog alle povere pogingen van de overheid om de rechtspositie van psychiatrische patiënten te verbeteren. Hij had geen goed woord over voor het tus sentijds rapport van de Werkgroep rechtspositie pa- tienten in psychiatrische ziekenhuizen. De in 1975 door de overheid ingestelde com missie, die de naam kreeg van de voorzitter prof. dr. W. K. van Dijk uit Groningen. Teekens sprak namens de Coornhert Liga op de hoorzit ting van de commissie in het Haagse Congresgebouw waar 23 actiecomités en pa- tientenbelangengroepen een lawine van kritiek uitstortten over het in september vorig jaar verschenen rapport. Ieder mocht slechts een kwar tiertje de mond opendoen. Discussieren was op de hoor zitting uitgesloten. Tot groot verdriet van de veertien groe pengebundeld in de Lan delijke Werkgroep Krank zinnigenwet (in 1974 opge richt door Release Haarlem), die er schande over spraken. De commissie overweegt nu nog enkele discussie-dagen te organiseren. De commissie-Van Dijk werd door voormalig staatssec retaris Hendriks van volks gezondheid hals over kop in gesteld op het moment dat de kritiek op miserabele situa ties en de wankele rechtsposi tie van psychiatrische patiën ten het hevigst was. De werk groep kreeg de taak te onder zoeken en aan te geven of wet telijke regelingen nodig zijn. Want iedereen was het er wel over eens dat de in de maak zijnde wetgeving te kort schiet. Sinds 1971 ligt er na melijk het wetsontwerp bij zondere opnemingen in psy chiatrische ziekenhuizendat de huidige, verouderde Krankzinnigenwet uit 1884 moet vervangen. De commissie-Van Dijk heeft na twee jaar werken geen bevre digend stuk op tafel gebracht. Dat komt mede doordat de commissie zelf verdeeld is. Sommige leden geven toe dat het eerste rapport inderdaad zeer mager is. Het eindrap port zal nog ruim een jaar op zich laten wachten. Daarin zouden dan harde aanbeve lingen van de commissie moe ten staan. Dat patiënten in psychiatrische inrichtingen machteloos zijn en blootgesteld aan rech teloosheid, onvrijheid en wil lekeur wordt onderschreven, maar de commissie laat na daaruit zelf harde conclusies te trekken Een gemiste kans, die nu wordt benut door de Coornhert Liga Advocaat Teekens gaf op de hoorzitting al de aanzet tot een voorstel dat de rechten van patiënten werkelijk kan waarbogen. Want volgens de Leidse jurist staat in het tus sentijds rapport van de com missie-Van Dijk weinig dat als alternatief kan gelden voor het „gammele" wetsont werp op dit gebied. Het recht van de patient is zoekt. Op het moment dat hij wordt opgescheept met een voorlopige machtiging, kan hij niet in beroep gaan. Te genwoordig probeert men wel alle rechters zover te krijgen dat ze de patient dan horen. Maar dat hoeft niet de tweede keer, namelijk als de machtiging permanent wordt (gebeurt binnen zes weken en is voor de duur van een jaar). Dan pas kan de patient in be roep gaan, als de zaak eigen lijk al te ver is. De patient staat volkomen alleen, omdat ook nergens is voorgeschre ven dat hij een advocaat moet hebben. In het voorstel van advocaat Teekens van de Coornhert Liga heeft de patient Wel de gelijk rechten. Hij vindt het gewoon verplicht dat iemand voor wie een rechterlijke machtiging is aangevraagd, wordt bijgestaan door een advocaat. Ook als de patient er zelf niet om vraagt. Bovendien moet iemand al in beroep kunnen gaan als de machtiging nog niet per manent is. Dat beroep moet dan wel zodanig effect heb ben, dat de patient niet nog langer wordt vastgehouden. Verder is het buiten kijf dat de rechter verplicht moet worden de patient alt;jd te 'horen. Teekens vindt het volstrekt onjuist dat de rechter wordt geadviseerd met partijdige, stukken. In zijn model wordt de rechter bijgestaan en mag hij niet beslissen zonder het advies van een commissie van deskundigen (een stuk of vijf mensen uit o.m. belangenor ganisaties, maatschappelijk werk en uit de juridische hoek). Die rechter moet thuis zijn op het terrein van de psy chiatrie, maar hy moet dat' werk ook weer niet te lang- doen. Absurd Er komt steeds meer kritiek op de rol die de behandelend arts in het hele proces speelt. Aan hem wordt advies gevraagd en hij beslist uiteindelijk in vele si tuaties. Patiënten kunnen daar weinig tegen in brengen, omdat advocaten er nauwelijks aan- te pas komen. Neem nou de geneeskundige verklaring, die nodig is als iemand gedwongen wordt op genomen en die voortaan door de behandelend arts mag wor den afgegeven. Michael Teek ens vindt dat volkomen absurd. Hij wil in de wet gehandhaafd zien dat een neutrale zenuwarts de verklaring tekent. Door Madeleine Roumen „Stel je voor. Je gaat naar je huisarts of psychiater om je problemen te bespreken en deze zelfde figuur kan jou con fronteren met een verklaring, waarin voor gedwongen op name wordt gepleit. Op die ma nier zetje de arts-patient relatie wel behoorlijk op de tocht". Aan de andere kant is het wel vaak zo, dat zo'n neutrale zenu warts binnen een uur moet be slissen. Of dat nou zo goed is? Behalve de behandelend arts, moet ook de officier van justitie een toontje lager zingen, meent Teekens. Hij vindt dat de of ficier van justitie mensen de weg verspert naar de rechter. Volgens hem is de rechter zelf heel goed in staat om een ver zoek wel of niet gegrond te ver klaren. „De officier van justitie fun geert nu als een soort zeef voor de rechterlijke macht. Het is toch volkomen knots dat de of ficier van justitie kan zeggen: Dit geef ik wel door en dat niet. Bovendien hoort hij thuis in de strafvervolging. Hij komt pas om de hoek kijken als de openbare orde in het geding is. Dat kan gebeuren bij een spoedopname, wanneer iemand anderen kwaad wil doen. Nu beslist de officier van justi tie onterecht altijd of de rechter al dan niet met een zaak wordt gemoeid". Volgens Teekens moet je de officier ook niet ge bruiken om de schijn te wekken dat hij het is die de aanvraag tot machtiging heeft inge diend, en niet de familie. Inspectie Hoe machteloos iemand in de psychiatrische inrichting kan komen te staan, blijkt over vloedig uit de praktijk. Als een patient met machtiging is op genomen en hij wil er uit, kan hij aan de dokter of verpleegster Mr. Michael Teekens ...met rechten gesold... psychiatrische patiënten wordt vragen of hij met proefverlof mag. Mag het niet, dan kan hij een brief schrijven aan het ziekenhuis-bestuur. Het be stuur wendt zich tot de genees heer-directeur, die op zijn beurt naar de behandelend arts gaat en de cirkel is weer rond. De patient kan alleen nog de in spectie voor de geestelijke volksgezondheid vragen om de machtiging onder ogen van de rechter te brengen. Had zo iemand nou een advocaat, dan zou hij rechtstreeks een beroep kunnen doen op de rechter. Als je gedwongen bent opge nomen, kunnen in de inrichting ook dwangmaatregelen worden toegepast. Actiegroepen doen al jaren hun beklag over ge dwongen medikatie, elek troshocks, isoleercellen, brief en telefooncensuur. Met name maatregelen die de vrijheid van" mensen beperken, kunnen vol gens de nieuwste wetgeving ook worden toegepast op pa- tienten die zich vrijwillig heb ben laten opnemen. Een regel die alom afschuw heeft gewekt. Michael Teekens: „Patiënten zijn doorgaans in alle opzichten afhankelijk van de artsen in de inrichtingen. En je kan slechts pressie op de verantwoor delijke mensen uitoefenen, als nog veel meer dan nu naar bui ten komt wat zich in de inrich tingen afspeelt." De Leidse advocaat zou graag samen met mensen uit belan genorganisaties een alternatief wetsvoorstel willen maken. Hij hoopt dat de Coornhert Liga dat idee wil en kan ondersteunen. Gedeprimeerd Teekens is „bij toeval" in het psychiatrische doolhof terecht gekomen, nadat hij eerder een zaak op dit gebied aan de hand had gehad. In september 1976 verdedigde hij voor de Haagse rechtbank op felle wijze een pa tient varv de psychiatrische in richting St. Bavo in Noordwij- kerhout, die was beschuldigd van brandstichting. Hij was daartoe uitgenodigd door de Cliëntenbond, de organisatie van patiënten en ex-patienten. „Door die zaak ben ik in inrich tingen geweest. Ik heb niet alles kunnen zien wat er gebeurde. Maar ik raakte er wel door ge deprimeerd." In december haalden leden van een actiegroep een twintigjarig meisje met de hulp van een ad vocaat uit de inrichting. Ze was er geheel vrijwillig onder be handeling. De behandelend psychiater vond het echter no dig dat ze een machtiging kreeg. Een psychiater van een andere inrichting ondertekende de ge neeskundige verklaring. Het meisje verzette zich hevig. Haar noodbrief aan familie en in spectie haalde niets uit. Haar vader was radeloos, wist niet wat hij moest doen. Alleen de leden van de actiegroep konden met de advocaat vonrkomen dat de machtiging een feit werd.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23