Een BV biedt tal van fiscale voor delen Het drama van de metaal 'De directeur moest aan anderen vragen wie Schreuder was Ter Wisscha: „Vraag tekens bij creativiteit van de ondernemers" ZATERDAG 4 FEBRUARI 1978 Geïrriteerd over de hoge belas tingen, die hij moet afdragen, zit Wilhelmus Grootveld vol verwachting tegenover zyn belastingconsulent. Het is zijn constructiebedrijf de laatste jaren flink voor de wind gegaan. Bij alle drukke zakelijke beslommeringen is het Grootveld intussen ont gaan dat zijn kapitale winsten voor meer dan de helft is ver dwenen in 's rijks schatkist. Ietwat verbaasd dat Grootveld nu pas bij hem komt, schetst de belastingconsulent ge routineerd welke ruime mo gelijkheden er voor handen zijn voor deze kleine onder- „Allereerst moet u, liefst van daag nog, een Besloten Ven nootschap, een BV, oprichten en daaraan uw bedrijf over dragen". „Maar dan ben ik niet langer de baas in huis", werpt Groot veld geschrokken tegen. De consulent schudt zwijgend het hoofd bij zoveel onbegrip. Geduldig legt hij uit hoe het allemaal in zijn werk zal gaan. „We kijken aan de hand van uw boekhouding hoeveel uw bedrijf op het ogenblik waard is. Die waarde brengen we dan in, in de BV, die we daar toe oprichten. U krijgt dan aandelen tot ongeveer dat zelfde bedrag. Als enig eige naar-aandeelhouder, be noemt u zichzelf tenslotte tot directeur-werknemer van de BV". „En dit nu", stelt de consulent monter vast, „opent ongekende per spectieven". „U kent uzelf als directeur een - bescheiden - salaris toe. Daarover betaalt u weliswaar inkomstenbelasting, maar nog altijd belangrijk minder dan over de rest van de winst, die onder het veel voordeliger tarief van de vennoot schapsbelasting valt. U krijgt nu net als andere loontrek- kenden voor al uw kinderen kinderbijslag. Als u uw salaris maar laag genoeg stelt, dan valt u zelfs in het ziekenfonds. De rest van uw financiële be hoeften moet u dan maar aan vullen met een behoorlijke onkostenvergoeding. Geen probleem". Failliet Dreigen de zaken slechter te gaan, dan kan Grootveld, al vorens zijn bedrijf failliet te laten verklaren, zijn salaris beter wat optrekken. Als hij dan in de WW valt, dan krijgt hij tenminste nog een be hoorlijke uitkering. Ook zijn pensioenvoorzieningen zijn Mr. F. de Kam, auteur van "Betalen is voor de dommen Door Jan Kees Kokke in BV-verband aanzienlijk gunstiger. De mogelijkheden zijn daarmee nog niet uitgeput. Hij laat zich een huis bouwen door de BV en bepaalt vervolgens dat het noodzakelijk is dat hij als di recteur dat huis bewoont. Slechts een gering bedrag voor vrij wonen, moet hij dan bij zijn inkomen optellen. Als hij zich in zijn nieuwe woning heeft geïnstalleerd, verkoopt hij zijn nu leegstaande oude huis. Hetgeen een sappige vermogenswinst oplevert, die geheel onbelast blijft". Opgelucht wordt Grootveld door zijn consulent uitgela ten. In de auto peinst hij na over de ruime mogelijk heden, die hij nog voorge- schetst kreeg door nog andere BV's op te richten. In het ver keer daartussen ligt nog een fraai financieel terrein braak, begrijpt hij. Routine In zijn efficiënt ingerichte, be scheiden kantoor, is de belas tingconsulent zijn bezoeker al weer bijna vergeten. Een routinekwestie. Hij heeft er al njeer van dit soort bedrukt zien komen en met een op geluchte glimlach zien ver trekken. Niet alleen kleine ondernemers. Ook veel men sen uit de vrije beroepen, zoals artsen, advocaten, ar chitecten, artiesten. De BV biedt niet alleen de mo gelijkheid tot tal van fiscale voordelen. Een ander gunstig aspect is de vermindering van de wettelijke aansprakelijk heid. Degene, die zijn bedrijf of praktijk omzet in een BV is niet langer met zijn hele heb ben en houwen aansprakelijk voor de gemaakte schulden. Als in tyd van nood de schuldeisers aan de deur Kloppen, Kunnen zij alleen uit het kapitaal van de BV wor den betaald. De ondernemer zelf blijft met zijn privé-'ver mogen buiten schot. Veel boosaardige ondernemers hebben al opzettelijk met dat oogmerk een BV opgezet. Ze staken zich fors in de schul den, betaalden voor hun per soneel geen sociale premies, maten zichzelf een fors salaris aan en lieten op een goed moment de zaak bankroet verklaren. Zelf bleven ze, met de wet in hun hand, buiten schot. Sinds de mogelijkheid tot oprichting van een BV in 1971 werd opgesteld, heeft het storm gelopen bij het mi nisterie van justitie om „ver klaringen van geen bezwaar" Vorig jaar werden er bijna 12.500 nieuwe BV's opge richt, in 1975 nog een paar honderd meer en het jaar daarvoor ongeveer 14.000. De aanvragen waren voorname lijk afkomstig van eenmans zaken of firma's. De enige controle van het ministerie van financiën bestaat uit het nagaan van het verleden van de aanvrager en zijn even tuele schulden. Maar ook dat hoeft geen probleem op te le veren voor malafide perso nen. Via een „schone" stro man laat iemand een BV op richten en neemt die dan kort daarop over. Geen wolk aan de hemel. Een van de charmes voor een BV-eigenaar is dat hij niets over de zaak hoeft te publice ren, zolang het aantal werk nemers tot honderd beperkt blijft en de winst binnen de acht miljoen gulden blijft. Alle zaken kunnen zich op die manier in het duister afspe len. Drempel De Tweede Kamer heeft deze week een wetsontwerp aan genomen over de invoering van een minimum kapitaal bij de oprichting van BV's van 25.000 gulden, waarschijnlijk zal die drempel nog verhoogd worden tot 35.000 gulden. De PvdA vindt dat startkapitaal eigenlijk nog te laag en meent dat het minstens 100.000 gul den moet zijn om enige garan tie te bieden tegen misbruik, waarover bijna alle grote poli tieke partijen zich bezorgd- toonden. De PvdA'er De Graaf vindt de drempel van zelfs 35.000 gul den slechts een druppel op de gloeiende plaat. Hij zou bo vendien graag zien dat be paalde eronomische activitei ten van enige omvang alleen nog maar in de vorm van een NV mogen worden verricht. Dan zou er ook een einde ko men aan commanditaire ven nootschappen, zoals bijvoor beeld C A, die nu geen en kele verplichting hebben tot het publiceren van een finan cieel verslag, het instellen van een raad van commissarissen en een ondernemingsraad. Het kamerlid De Graaf stelde in november vorig jaar al vragen over de activiteiten van het Economisch Bureau dr. A. Stallaert in Tiel. Dat bureau zou aan middenstanders BV's als waspoeder aan de man brengen. Voor het opmaken van zo'n standaardakte re kende het bureau bedragen tot 7.000 gulden, terwijl de omzetting van een BV nor maal hooguit 2.000 gul den kost. Misbruik Op het ministerie van justitie kan men op dit moment nog niets concreets zeggen over de eventuele omvang van de misbruik die er door middel van BVs wordt gemaakt. „Het is een zeer complexe zaak, die moeilijk te becij feren valt", aldus een woordvoerder op het minis terie. „We proberen wel uit te zoeken of er op grote schaal misbruik wordt gemaakt. We trachten ook wel mogelijk heden aan te dragen voor an dere justitiële vormen die het misbruik tegen moeten gaan. Maar dat is een uiterst moei zame, ingewikkelde zaak". Het is overigens de vraag waar de grens ligt tussen misbruik en oneigenlijk gebruik. Ons belastingstelsel biedt heel wat mogelijkheden om door de mazen van de wetten heen te slippen. Wie daarover wat smakelijke verhalen wil le zen, kan terecht in het boek „Betalen is voor de dom men". Dat is geschreven door de ex-belastinginspecteur mr. F. de Kam, tegenwoordig lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. Na een jarenlange verken ningstocht door de schemer gebieden van de belas tingheffing in ons land komt De Kam tot de conclusie dat ons belastingstelsel kraakt in zyn voegen. Hij meent dan ook dat ons systeem van loon- en inkomstenbelasting aan een ingrijpende verandering toe is. Vit het feit dat het boekje binnen korte tijd al aan zijn derde druk toe is, blijkt wel dat menigeen geïnteresseerd is in zo'n handwerkje, naast de geijkte belastinggids. "De directeur moest eerst aan ande ren vragen wie Schreuder was. Toen die dat wist, kwam hij op me af en vertelde me dat ook ik op de ontslaglijst stond. Ik werd er wel door overrompeld. Ik was enige die dat werk deed; daarom hield je er geen rekening mee." Dit zegt de 60-jarige Henk Schreuder die samen met nog 53 anderen op 6 december te horen kreeg, dat hij niet langer bij de Grofsmederij nodig was. Hij had er in totaal 38 jaar bij gewerkt. Zijn ontslag is nog niet goedge keurd door het gewestelijk ar beidsbureau. Hij heeft er tegen geprotesteerd, maar is er zich van bewust dat hij weinig kans maakt ooit weer in de fabriekshal aan de Produktieweg in Zoeter- woude aan het werk te gaan. "Zelfs als ze me weer zouden moeten aannemen, zou ik met een hele andere instelling weer aan het werk gaan", zegt hij. In 1940 kwam Henk Schreuder in dienst bij de GrofsmederijLang bleef hij niet omdat hij opgepakt werd en in Duitsland tewerk gesteld. Na twee en half jaar k wa m hij terug en kon direct weer bij de Grof aan de slag. Hij zat op de afdeling smederij en kreeg daar zijn opleiding. Zes jaar la ter kwam hij op de perserij bij de gloeioven. Tot eind december van het vorig jaar heeft Henk Schreuder als "gloeier" gewerkt. Een collega gloeier bleek bij een vorige reorganisatie al overbo dig. "Ik heb twintig jaar in de ploegen dienst gezeten. De ene dienst be gon 's morgens om half zes tot 's middags twee uur. De andere dienst liep van twee uur 's mid dags tot half twaalf 's avonds. We zaten volop in het werk." In die tijd woonde hij aan de Zuidsingel bijna tegenover de fabriek. "Je woonde dichtbij, dus je was overal goed voor. Als je va kantie had werd je na twee dagen al van huis gehaald met de vraag of je niet even iets wilde doen. Je leefde voor de Grofsmederij. Ik was er helemaal aan verknocht geraakt. Ziek zijn? ik weet niet wat het is. Eén keer ben in thuisgebleven. Twee uur later staat er een controleur voor de deur. Hij zei tegen me je werkt hier zeker nog niet zo lang he, ik heb je nog nooit gezien. Toen heb ik gezegd nee hoor ik werk pas 21 jaar bij de Grofsmederij". Dat is wat Henk Schreuder vooral dwars zit: om na zoveel jaren trouwe dienst toch zomaar op straat gezet te worden. Als mij gevraagd werd op zaterdag ie werken, heb ik daar nooit iets over gezegd. Ik was niet zo'n zeikerd. Als ik de oude bedrijfs leider vertel dat ik ontslagen ben, dan gelooft hij me niet. We hadden zat werk op de afdeling. Waarom hebben ze mij niet een paar jaar langer laten werken tot mijn 63ste zodat ik dan met ver vroegd pensioen had kunnen gaan. Over twee jaar zou ik vee rtig jaar bij de Grofsmederij ge werkt hebben. Dan had ik 2500 gulden gekregen. Die is nu ook door mijn neus geboord. Er is nu niet eens meer geld voor een af vloeiingsregeling. Henk Schreuder is tot de laatste dag van december bij de Grofsmederij blijven werken. Van de 54 mensen die zijn ontslagen heeft hij als laatste de fabriek verlaten. "De eerste weken na mijn ontslag maakte je nog wel eens grapjes, maar het wordt nu toch steeds zwaarder". Twee weken geleden kreeg hij zijn salaris dat gewoon doorgaat zolang zijn ontslag nog niet is ingewilligd. Zijn vrouw zei toen nog, kijk daar is je gelden je hebt er niet eens voor hoeven te werken. Dat viel toen niet goed bij "Je bent niet blij met je geld" zegt Schreuder. "Ik heb nooit dank je wel gezegd als ik mijn loon kreeg, dat heb ik wel geleerd, maar er helemaal niet voor werken is ook niks. Vorige week moest ik op het arbeidsbureau zijn, maar wat je daar hoort van de mensen die Het verhaal van Henk Schreuder is er één uit honderden. In de metaalin dustrie werken nu nog 175.000 mensen of 19 procent van de in de indu strie werkzame beroepsbevolking. De werkgelegenheid in de metaal nam in de jaren '75 en '76 met 6,5 a 7 procent af. Leiden weet biervan mee te praten. De Grofsmederij heeft nog 100 mensen in dienst. In 1967 waren dat er maar liefst 670. Een paar jaar geleden sloten De Jongs machinefabriek (200 man) en Tokheim (180 man) hun poorten. Een eensluidende verklaring voor de beroerde situatie bestaat niet. De directeur-generaal van het ministerie van economische zaken, J.A.M. Molkenboer zei vorige maand op een symposium in Delft dat de me taalindustrie zich te lijdelijk heeft opgesteld. "Of men beperkte zich tot het aanbieden van datgene wat de afnemer vroeg of men produceerde naar een ontwerp van de afnemer. In feite stelde men slechts zijn pro ductiecapaciteit ter beschikking en was eigenlijk alleen technisch geïnteresseerd. De directeur van de Grofsmederij ir. W. Schut is het grotendeels oneens met deze kritiek. Volgens hem zijn de problemen vooral ontstaan door de hoge kosten. Nederland is binnen de Europese gemeenschap veruit het duurste land" zegt hij." Het hoge kostenpeil maakt dat we niet concurrerend kunnen zijn op het gebied van produktvernieuwing, want er moet nu eenmaal ruimte zijn voor onderzoek. Hoge kosten zijn geen probleem als je ze terug kan verdienen. In de basismetaal kan dat echter niet." Dick ter Wisscha, districtsbestuurder van de Industriebond N W heeft al heel wat bedrijfssluitingen en reorganisaties in de metaal meegemaakt. Hij zet de nodige vraagtekens bij dé creativiteit van de ondernemers in de metaalindustrie. Dat komt vooral aan het licht in periodes van weinig orders. Het was ook te zien bij de Grofsmederij. Toen Hoogovens besloot zijn blokvormen niet meer door de Grofsmederij te laten maken, maar zelf ging produce ren, heeft men dat gewoon op zich af laten komen. Er is nauwelijks sprake van aanpassing. Bij de Grofsmederij is men pas actief geworden m het zoeken naar nieuwe produkten, toen ze aan de rand van de afgrond stonden. Henk Schreuder met het "vererend getuigschrift" van de "Maat schappij" Na 38 jaar werken bij de "Grof' stond hij op straat daar staat te wachten is ver schrikkelijk. En daar sta je dan opeens tussen." Henk Schreuder hoeft niet meer te werken. Hobbies heeft hij niet. "Je leefde voor de Grofsmederij". Onlangs is hij begonnen aan een puzzel van een paar duizend stukjes. Daarnaast speelt volgens Ter Wisscha ook de opzet van de ondernemingen een rol Er is een duidelijk verschil tussen een zelfstandige onderne ming als de Grofsmederij en ondernemingen die in een groep samen werken zoals de NEM en de HCW die allebei onder de Hollandse Con- structiegroep vallen. Er moet op dit gebied veel meer samengewerkt worden tussen de bedrijven, maar ze blijven maar in hun eigen kringetje ronddraaien. 6 v Hoe ziet hij de toekomst? "De metaal krijgt het nog heel moeilijk. Op korte termijn zal zich nog een reeks problemen voordoen die tot nu toe nog niet aan de oppervlakte zijn gekomen. Maar, de ondernemingen die creativiteit hebben en eigen produkten gaan ontwikkelen hebben de toekomst". Door Mark Kranenburg

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21