Twentse textiel nog voor 't stoffer-en-blik lk®lboD ZATERDAG 4 FEBRUARI 1978 PAGINA 19 Door Jan Kees Kokke „Wat er nog over is van de Twentse textiel-industrie kan de overheid straks met stof fer-en-blik opvegen. Vijftien jaar van foutief beleid laten zich nu eenmaal niet meer te rugdraaien." Dr. W. T. Kroese was lang een van de machtigste mannen in de Twentse textielindustrie. Wat heet, ja zelfs in het hele Nederlandse bedrijfsleven. Nu is hij 70 en houdt zich voornamelijk nog bezig met het schrijven over de ge schiedenis van de textiel. Daar zit meer leven in dan in de toekomst. „Maar de overheid moet niet zeggen dat ze het niet gewe ten heeft dat Twente kapot gaat", zegt Bert Doeve. Hij stapt al enige tientallen jaren rond in de Twentse textiel; de laatste 22 jaar als districts bestuurder van de Industrie bond CNV. [I „Er is geen regio in ons land, waar zoveel economisch on derzoek is gedaan. De stapel rapporten over Twente is wel tientallen meters hoog. Maar op het departement in Den Haag staat een hele grote la en daar staat Twente op. Die la ging alleen los om er wat in- te doen." Twente was eens een van de belangrijkste industriegebie den van ons land. Tekenend voor die macht is het feit dat de oprichters van het invloed rijke Verbond van Neder landse Ondernemingen in dertijd uitsluitend Twentena ren waren. Vandaag de dag is de situatie totaal omgeslagen. Twente is nu 's lands derde probleem gebied; na Limburg en het Noorden des lands. Twente heeft in de afgelopen jaren tienduizenden arbeidsplaat sen verloren zien gaan. Op nieuw staan er mas sale ontslagen voor de deur. Geloof verdwenen [j Woensdag a.s. komt de minister van economische zaken Van Aardenne zich persoonlijk I overtuigen van de industriële misere hier in dit vriendelijke land. Er zal ook gedemon- 1 streerd worden. Door een on duidelijk actie-comite, waarbij alle politieke partijen in Twente een front maken voor het behoud van werk in de textiel. De eis tot „handha ving van de bestaande tex- tielvestigingen en het aantal arbeidsplaatsen" moet maar met een korreltje zout worden genomen, zeggen degenen, die de Twentse textiel langer dan vandaag kennen. Want het geloof daarin is vrijwel verdwenen. n En van die hoge heren in Den Haag heeft men in Twente ook al geen hoge pet op. kj „Het is de onvergeeflijke fout van zes opeenvolgende rege ringen geweest dat ze geen van alle een beleid hebben gevoerd om de noodgedwon gen terugtocht van de Twentse textiel geleidelijk te doen verlopen", zegt dr. Kroese. 't „Ze hebben in Den Haag te lang gedacht dat Twente zijn eigen problemen wel kon oplos sen", zegt Bert Doeve. „Er zijn alleen maar woorden ge sproken, als ze uit Den Haag op bezoek kwamen. Maar zo gauw ze terug waren in Den Haag, waren ze alles vergeten wat ze gezegd hadden. ZAs van een motie, die de tweede kamer in december 1974 aan nam, waarin gerichte maatre gelen voor Twente noodza kelijk werden geacht, is ver der nooit meer iets gehoord. Twente is voor politici zeker nooit interessant geweest. De stemmen zijn blijkbaar op- voorhand al geteld." a Over de toekomst van de Twentse textiel is weinig met zekerheid te zeggen. Over het verleden zoveel te meer. I Geschiedenis fi Veel van dat verleden ligt opge tast in een bescheiden zijka mertje in het hoofdkantoor van de Koninklijke Textiel fabrieken Nijverdal-Ten Cate in Almelo. Daar schrijft de voormalige topman van het bedrijf, dr. W. T. (Pijl) Kroese de geschiedenis van de op komst en de ondergang van de Nederlandse textielin dustrie. B Omringd door stapels boeken, oude rapporten en geschrif ten, lappen katoen schetst hij aan het einde van ons gesprek nog even de grote lijnen van het Twentse textieldrama: het wegvallen na de oorlog van de grootste afnemer van de Twentse textiel in Neder- lands-Indie; de concurrentie van aanvankelijk vooral Ja pan; het terugtrekken uit In donesië; het zoeken van nieuwe afzetmarkten; de fu sies om samen sterker te staan; de opkomst van de tex tielindustrie in de ontwik kelingslanden; de internatio nale garens-, weefsel- en ve zelakkoorden, die evenwel door de Nederlandse regerin gen werden genegeerd; het uitblijven van een Neder landse handelspolitiek om de textielindustrie ook maar enigszins te beschermen; de loonexplosie, die de Neder landse textielarbeiders tot de duurste ter wereld maakte; en tenslotte de geforceerde te rugtrekking uit de textiel, die talloze Twentse bedrijven over de kop joeg. Te snel „Begrijp me goed", zegt Kroese, „ik zou niet koste wat het kost de Nederlandse textielin dustrie hebben willen be schermen. Maar het tempo van de afbraak is te snel ge gaan. De bedrijven hebben geen tijd gekregen over te schakelen. Je ziet het contrast met Amerika, daar gaat de te ruggang zeer beheerst, terwijl je hier een vreselijke afbraak zag." In 1961 kwam op initiatief van president Kennedy het zoge naamde Long Term Ar rangement for Cotton Tex tiles in Geneve tot stand. De overeenkomst stond geheel in het teken van de harmoni satie van de belangen. Ener zijds kon door de geïndu strialiseerde landen met alle belangrijke ontwikkelings landen, die katoenen stoffen en confectie exporteerden een handhaving van de be staande toestand worden vastgesteld. Daarnaast werd dan een groeipercentage van de importen uit de Derde We reld voor de naaste toekomst vastgesteld. Onvergeeflijke fout Kroese: „Een unieke inter nationale overeenkomst dus, die de ontwikkelingslanden meer toegang tot de inter nationale textielmarkt ga randeerde zonder dat dit een chaotische marktverstoring in de industrielanden met zich bracht. Indien Den Haag direct van deze mogelijkheid gebruik had gemaakt, had de verdere terugtocht van de Twentse en ook de Brabantse textielindustrie zeer geleide lijk kunnen verlopen. Het is dan ook de onvergeeflijke fout van zes opeenvolgende regeringen geweest dat beleid juist niet te hebben uitgestip- - peld. Men bleef uit bepaalde overwegingen „neutraal" toezien. De gevolgen voor de Nederlandse textielindustrie Wat cijfers ter verduidelijking: In West-Europa viel de spin- capaciteit van 1939 tot 1975 terug tot 30 procent. In Ame rika daarentegen slechts tot gin 1973 werd het faillis sement over de KNTU uitge sproken. De spinnerijen uit de KNTU werden aanvanke lijk voortgezet door een con sortium van een aantal beleg gingsmaatschappijen, totdat de overheid de min of meer failliete boedel overnam. Nu staat er opnieuw een fusie op stapel, waarin alle Twentse spinnerijen zullen worden ondergebracht het project Spinnerij Nederland. Nu nog werken er 3.000 man in de 12 Twentse spinnerijen, die tot een geheel zullen worden ge bundeld door de overheid. Straks blijven er na een gron dige sanering 8 over, als er eerst nog zo'n duizend man ontslagen zijn. Uitstel executie Weinigen in Twente hebben veel vertrouwen in de nieuwe Spinnerij Nederland, maar projectleider Gelderman meent dat de bedrijven sa men zoveel technische kennis in huis hebben dat ze de con currentieslag met de goedkope landen best aan kunnen, vooral als Spinnerij Nederland zich zal concentre ren op gespecialiseerde ga rens, die de goedkope pro- duktielanden niet kunnen maken. Sombere stemmen in Twente zeggen dat het alle maal maar uitstel van execu tie is, omdat men in de goedkope produktielanden ook niet stil zit. Nijverdal-Ten Cate probeert zich daarom langzaam uit de textiel terug te trekken. „Die massa-produktie, die moeten we uit de weg gaan", zegt ex- topman Kroese van het con cern. Daarom begeeft Nij- verdal zich de laatste jaren in toenemende mate op nieuwe markten, zoals nu al met re-, delijk succes op het gebied van windsurfing, glasweef sels, oeverbescherming, on dertapijt en andere artikelen, die een hoge mate van techni sche kennis vereisen. „Een flink deel van de Nederlandse ontwikkelingshulp is gereali seerd via de ruggen van de Twentse textielarbeiders", zeggen sommigen zuur. „Als het gaat om de internationale arbeidsverdeling", zegt Bert Doeve van het CNV, „dan heeft de Twentse textiel in derdaad een onevenredig deel bijgedragen. Nu blijkt dat misschien niet uit de werkloosheidscijfers zo op het eerste oog in dit gebied. Maar de gevolgen van de af braak van de textiel zijn wel degelijk verborgen in andere sectoren." WAO'ers „Werkloze textielarbeiders zijn I vaak via andere bedrijven op straat komen te staan en staan dan niet meer onder hun oude beroep als werkloos inge- I schreven. Bovendien is er I geen streek in het land, waar I het percentage WAO'ers zo I hoog is. Wat ook weer heel I begrijpelijk is als je weet dat I sommige mensen wel vier I keer ontslagen zijn. Dafgrote aantal WAO'ers is niet een ge- I volg van het feit dat de Twen tenaren minder weerstand hebben, maar dat ze onder een veel grotere druk staan." „Grote macro-economen, zoals Tinbergen, praten er makke lijk over", meent Pijl Kroese. „Jarenlang hebben ze gezegd, de confectie moet weg naar de ontwikkelingslanden. Maar dat zijn wel onze klanten, die verdwenen zijn." „De Twentse textiel probeert nu in paniek nog te redden wat er te redden valt. Maar veel zal dat niet zijn". Vroeger hadden de textiel- I baronnen de zaken beter on der controle, zelfs toen ze I voor het eerst ernstig in hun I bestaan werden bedreigd, I toen hun grootste markt in I Nederlands-Indiè zou weg- I vallen. Al in 1934 werd in Hengelo de Vereniging Manex opgericht, 8 de Manufacturen Export I Combinatie, waarin de I Twentse textielbaronnen I tientallen jaren lang nauw I samenwerkten door het af- I sluiten van produktie- en I prijsovereen komsten. Een I klein clubje textielbaronnen, I bestaande uit de heren H.P. I Geldcrman, E. Gorter. A H. I van Heek, H. van Heek Hzn. J. I Scholten Bzn en dr. W.T. I Kroese gaf vanuit de grote vergaderzaal van het hoofd- I kantoor van H.P. Gelderman j en Zn. in Oldenzaal twintig I jaar lang leiding aan de com- I merciele terugtocht van de I Twentse textielexport op In- I donesië. Die terugtocht staat j in schrille tegenstelling met I de afbraak van nu. <g®®® O o o" De afbraak van de Twentse textielIn het centrum van Enschede vallen enorme gaten, nu steeds meer textielfabrieken worden afgebroken. Hier stond de eens zo machtige fabriek van J. F. Scholten. Dr. W. T. (Pijl) Kroese in de geschiedenis van de Twentse textiel zit meer leven dan in de toekomst (foto rechts) CNV-bestuurder Bert Doeve de la 'Twente' ging in Den Haag alleen open om er iets in te doen (foto links) 72 procent. De Derde Wereld verviervoudigde haar capaci teit evenwel. Daarbij moet worden opgemerkt dat Ne derland er in West-Europa het slechtst voor stond. In Twente liep het aantal ar beidsplaatsen in de textiel te rug van ruim 40.000 in 1960 tot zo'n 12.000 nu nog maar. Het zijn sombere tijden. Zo somber dat men bij Nij verdal-Ten Cate in Almelo - nog steeds een van de groot ste - absoluut geen zin had om dan ook maar enige feeste lijke aandacht te schenken aan het 25-jarig jubileum van het bedrijf vorig jaar. Het concern is ontstaan uit een fusie tussen H. ten Cate Hzn Co NV te Almelo en de Ko ninklijke Stoomweverij te Nijverdal NV. Het was de eerste grote industriële fusie in ons land. Textielbaronnen Pijl Kroese stond aan de wieg van die fusie. Opmerkelijk, want in die dagen werden de lakens nog uitsluitend uitge deeld door de textielbaron nen van Twente, leden van de families Van Heek, Ter Kuile, Bleydenstein, alle in En schede; de Ten Cate's in Al melo, de Ter Weeme's en de Jordans in de Achterhoek; de familie Gelderman in Ol denzaal en de Stork's in Hen gelo. Veel van die namen zijn verdwenen, zowel uit de di recties als boven de fabrieks- poorten. De lijst van welbekende tex tielbedrijven, die in Twente ten onder gingen is lang: Van Heek en Co, Richtersbleek, Nico ter Kuile, Ter Kuile Cromhoff, Molkenboer, Gelderman, de Twentsche Textiel Maatschappij, J. F. Scholten, Jordan-Ter Weeme, de Textielfabriek Almelo, Jannink Spinnerij en We verij; de lijst is te lang om compleet te zijn. Heeft het feit dat de textiel in Twente lang door een paar families gerund is, bijge dragen tot de ondergang? „Familie-outsider" Pijl Kroese gelooft van niet. „Althans niet altijd. Sommigen waren voor treffelijke ondernemers. Als het kan, dan had het ook vaak geweldige voordelen. Ze hadden de hele achterban mee, het hele bedrijf. Zelfs heb ik er nooit moeite mee gehad om in een familiebe drijf te werken." Ook vakbondsman Bert Doeve gelooft niet dat hier de oor zaak gezocht moet worden van het debacle. Al heeft hij wel de neiging te veronder stellen dat zwak management een mede-oorzaak is in com binatie met de tanende con currentiepositie. Ondingen „De textielbaronnen waren uit eindelijk Twentenaren, die over het algemeen hun ver antwoordelijkheden ten op zichte van de Twentse bevol king wel beseften. Fami liebedrijven zijn in feite na tuurlijk maatschappelijke ondingen. Je moet maar af wachten, wie er naar boven komt drijven uit de familie om de dienst uit te maken. Het beleid kon wel eens be paald worden door mensen die daarvoor niet geschikt „Ik behoef slechts een grote fout te maken, dan zijn zij al len ongelukkig", sprak direc teur-eigenaar G. Salomonson Hzn van de Koninklijke Stoomweverij te Nijverdal NV, in het begin van de- De fusie tussen Nijverdal-Ten Cate en de Stoomweverij Nij verdal werd langzaam en voorzichtig verder uitge bouwd met de overnames van tal van andere Twentse tex tielbedrijven, zoals Hedeman, Stork, Spanjaard, Meijerink, de Nederlandse Stoombleke- rij en Gelderman. Een andere grote fusie in de Twentse textiel, die leidde tot de oprichting van de Konin klijke Nederlandse Textiel Unie (KNTU) liep daarente gen al snel op de klippen: be-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19