Andreotti wil een nationaal programma opstellen Aanklacht tegen twee Westduitsers Adverteren per telefoon: zegen of ramp Israel gaat contacten met Zuid Afrika verstevigen Ook kwiksinaasappels in Zweden en België Vlamingen zijn niet door Brei beledigd Ambassadeur weigert Amerika te verlaten 3-ATERDAG 4 FEBRUARI 1978 BUITENLAND PAGINA 13 foongruwel, de automatische ,junk call", die, gedraaid, door een computer, overal in de Ver- LOS ANGELES - Bewoners van enigde Staten ongevraagd huizen Californië hebben de strijd aan- binnendringt, gebonden tegen een nieuwe tele- Een commissie die zich in Califor nië bezig houdt met de nuts bedrijven, heeft als eerste de handschoen opgenomen tegen die miljarden-industrie. De Pu blic Utilities Commission (PUC), streeft naar een verbod op een nieuw apparaat dat geprog rammeerd is om elk nummer te draaien dat bij een telefooncen trale staat geregistreerd, in alfa betische volgorde. Zelfs wanneer je de hoorn er op smijt, kan het apparaat de lijn bezet houden. Bedrijven die zich specialiseren in het adverteren per telefoon heb ben gedreigd om onder het vaan del „verdediging van het recht op vrije meningsuiting" de PUC te lijf te gaan in dit land van het vrije ondernemersschap. Maar de on geveer zeven miljoen Amerika nen die nu al jaarlijks worden las tiggevallen met ongevraagde telefoontjes hebben misschie- n ook iets te zeggen. Dr Walter Bear, een natuurkun- Charlton Heston: televisies dige bij de Rand Corporation, heeft de anti-junk-call-actie in geluid. Hij zat op een avond nog laat te werken op kantoor en kreeg verkopers van encyclope dieën boeken en verzekeringen aan de lijn. Baer schoot maar niet op met een belangrijke studie en besloot dat hij dit niet meer pikte. Hij schakelde de Federale Com missie voor Communicatie in, en vooral graag weten of mensen hun naam i verbinding te verbreken als-ie eenmaal is begonnen. Zo zijn er al heel wat oproepen om bijvoor beeld medische hulp minuten lang geblokkeerd door een ver kopersbabbel. „We krijgen hon derden klachten, meestal over die nieuwe automatische ma chines en dat aantal stijgt nog", vertelde een vertegenwoordiger de Federale Commissie. ties ligt er nu in het Congres een wetsontwerp dat het de abonnees mogelijk moet maken om hun namen van oproeplijsten te laten halen. Maar nu de opbelindustrie de wapenuitrusting heeft aange gord, kan het nog jaren duren foonlijst kunnen laten schrappen „net zoals we de PTT kunnen vragen om geen junk-post te ver zorgen". De niet-gecomputeriseerde tele foonverkoop is al een grote indu strie. Zo'n 200.000 opbellers bie den van alles en nog wat aan. Meer dan de helft van de abon nees hangt meteen op, maar toch luisteren nog altijd jaarlijks drie miljoen mensen het hele verhaal uit en 470.000 mensen kopen iets. Vooral als filmsterren als Doris Day (cosmetica) of Charlton Hes ton (televisies) produkten op een bandopname aanprijzen. Vaak is er geen mogelijkheid om de l tele- De opbelindustrie slaat terug door te zeggen dat zij van levensbelang is voor de Amerikaanse econo mie. „Bovendien", aldus William Norcutt, de baas van Selling Sys tems Inc. die de automatische opbeller op de markt heeft ge bracht, „staat dit apparaat op de drempel van een geweldige ont wikkeling. Banken zullen het gaan gebruiken om klanten aan de stand van hun rekening te herinneren, artsen om patiënten op een afspraak te wijzen, politici om stemmen te krijgen. Deze uit vinding brengt echt niet alleen maar ergernis". Misschien is dat wel zo, maar onder druk van consumentenorganisa- Doris Day: cosmetica ROME (UPI) - De Italiaanse formateur Andreotti heeft gis teren voorgesteld een regering elf maanden lang te laten werken met een programma dat de steun heeft van frac tieleiders in het parlement, om op die manier de com munistische boot af te houden, zo is van politici in Rome vernomen. Andreotti deed zijn voorstel op een bijeenkomst van het 30 leden tellende directoraat van zijn Christen Democrati sche Partij, waarin scherpe verdeeldheid heerst over de manier waarop aan de communistische eis van deelne ming aan de regering het hoofd moet worden geboden. Het directoraat is akkoord gegaan met het voorstel van de Italiaan se formateur. Het houdt in dat een nieuwe rege ring een programma gaat uitvoe ren dat door zes partijen, met in begrip van de communisten, is goedgekeurd. Dat voldoet niet aan de communistische eis van deelneming aan de regering, maar betekent wel een stap van betekenis naar de macht, aldus zegslieden. Daardoor krijgen de communisten en andere partijen een centrale rol bij het opstellen en uitvoeren van wetten waarmee de inflatie, misdaad en politieke geweldple ging te lijf worden gegaan. Het programma van Andreotti geeft vijf punten inzake buiten landse, binnenlandse, economi sche politiek, openbare orde en jeugdwerkloosheid, aldus de zegslieden. De regering Andreotti heeft 17 maanden kunnen regeren door dat de communisten ermee had den ingestemd haar stilzwijgend te zullen steunen. Zij kon het ech ter niet langer bolwerken toen de secretaris-generaal van de com munistische partij, Enrico Berli- nguer, 19 dagen geleden een noodregering met deelneming van de communisten eiste om maatregelen te kunnen nëmen tegen de voortdurende inflatie, werkloosheid en politieke ge weldpleging in Italië. Het nieuwe voorstel van Andreotti zou een adempauze tot aan het eind van dit jaar kunnen beteke nen. Dan wordt een nieuwe Ita liaanse president gekozen. Tijdens presidentsverkiezingen is het de gewoonte dat de zittende regering haar ontslag formeel aanbiedt, maar wordt verzocht aan te blijven. Andreotti wil nu dat dit ontslag aan het eind van het jaar geen for maliteit maar definitief wordt. Hij zei tegen het directoraat dat hij niet zal instemmen met een noodregering waarin communis tische ministers zijn opgenomen. Tijdslimiet De tijdslimiet die hij nu stelt voor de voorgestelde 40ste regering sinds de val van het fascisme in 1943 zou het gezicht redden van zowel de christendemocraten als communisten. De regering zou daarmee de par lementaire steun van de com munisten kunnen aanvaarden en tegelijkertijd de christendemoc- ANTWERPEN (ANP) dat deze regeling slechts tijdelijk is en geen precedent betekent. De communisten zouden de situa tie kunnen presenteren als een verdere stap naar de macht. Zij wonnen 34,5 procent van de stemmen bij de algemene verkie zingen van 1976, vlak na de chris tendemocraten met 38,8 procent. Jacques Brei heeft het Vlaamssprekende deel van België niet beledigd door op zijn jongste elpee een scherp requisitoir te houden te gen "de Flaminganten". Tot dit oordeel kwam gisteren de raadskamer van het Antwerpse gerechtshof. Brei, om wie het tot de jongste el pee lang stil was geweest, veroor zaakte met zijn "Les Flamin- gants" flink wat stampij onder de Nederlandse zuidgrens. "Fla minganten" zijn, anders dan Vlamingen, lieden van doorgaans rechtse sympathie die (in de woorden van Brei) "tijdens de oorlog nazi's" waren, mensen die schommelen tussen het "geweer en looft den heer". DEN HAAG (ANP) - Op steeds meer plaatsen worden "kwik sinaasappels" aangetroffen. Be halve in het zuiden van het land en in Leeuwarden werden giste ren in Amsterdam en Ermelo ook sinaasappels met kwik gevon den. Het ging slecht om enkele exemplaren die bij het uitpersen of opensnijden wat kwikd ruppels bevatten. Ook in het buitenland wordt het aantal met kwik besmette sinaas appels steeds groter. Voor het eerst zijn nu ook in België en Zweden vergiftigde citrusvruch ten opgedoken. In het Belgische Spa hebben drie mensen kwik sinaasappels gegeten, en in een supermarkt in een voorstad van Stockholm werd een, waar schijnlijk uit Israël afkomstig exemplaar gevonden. In West- Duitsland werden gisteren si naasappels met kwik gemeld in Hildesheim en Brunswijk in Ne- dersaksen. De politie heeft nog geen enkel vermoeden waar en door wie het kwik in de zuidvruchten wordt gespoten. Naarmate er in steeds meer landen vergiftigde sinaas appels worden gevonden, wordt het steeds onwaarschijnlijker dat er één maniak voor verantwoor delijk is. De Centrale recherche informatiedienst is ingeschakeld, en de politiekorpsen in de be trokken landen plegen via Inter pol nauw overleg. Het ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne schuwt ervoor dat men bij eten van elke sinaasappel bedacht moet zijn op de aanwezigheid van kwik, daar de gevonden kwik sinaasappels van verschillende herkomst kunnen zijn. Het mi nisterie wijst erop dat als een be smette sinaasappel wordt aange troffen, men dit direct aan de plaatselijke politie of aan de keuringsdienst van waren moet melden. Lawines razen door de Alpen HOHTEN (ZWITSERLAND) - Slechts zeven mensen raakten gewond toen als gevolg van een lawine een treinstel en de loco motief van de Bern-Milaan exp ress van een brug de diepte in stortten. Door de lawines die gis teren het hele Alpengebied teisterden zijn zeker tien mensen om het leven gekomen. Negen personen werden gisteren nog vermist. Over de identiteit van de slachtoffers is nog niets bekend. De lawines deden zich voor in de Italiaanse, Zwitserse en Franse Alpen. In het Italiaanse Cervinia werden zes mensen na uren dood gevon den in hun onder de sneeuwmassa bedolven auto's. In Tour bij Chamonix stierven vier mensen doordat een lawine hun chalet bedolf. Het lawinegevaar blijft bestaan. JERUZALEM (SP) - De Israëli sche minister van financiën Simcha Ehrlich verklaarde weliswaar geen vriend van de Zuid-Afrikaanse apartheid spolitiek te zijn, maar de rege ring Vorster als het vriende lijkste regime voor Israël te beschouwen. Deze oppor tunistische uitspraak deed minister Ehrlich aan de voor avond van een officieel tiendaags bezoek aan Zuid- Afrika dat morgen begint. Het bezoek van de Israëlische mi nister van financiën aan Zuid-Afrika is sedert acht jaar het eerste officiële bezoek van een minister uit een westers land aan de apartheidsstaat. Het is tevens voor de eerste maal dat een Israëlische mi nister Zuid-Afrika bezoekt. De bezoeken van de ministers van financiën en van handel en industrie uit de regering- Rabbin werden een jaar gele den op de lange baan gescho ven wegens de ongewenste publiciteit die zulke bezoe ken zouden opleveren. Conflict Kort na de ambtsaanvaarding van president Carter wilde de toenmalige regering boven dien het conflict met de VS over de Israëlische banden met Zuid-Afrika niet op de spits drijven. De regering- Begin stelt zich onafhan kelijker op en is minder ont vankelijk voor buitenlandse kritiek. Premier Begin was tot zijn verkiezingsoverwin ning voorzitter van de vriend schapsvereniging Israël- Zuid-Afrika. De negatieve reacties uit het buitenland op zijn officieel bezoek aan Zuid-Afrika vond minister Ehrlich hypocriet. Tenslotte gaat de liberale mi nister "om zaken te doen" naar Zuid-Afrika. Terwijl alle leden van de VN in een reso lutie zijn opgeroepen hun economische betrekkingen met Zuid-Afrika te herzien, wil Jeruzalem de economi sche banden met Pretoria juist versterken. Minister Ehrlich zou deelnemen aan de eerste bijeenkomst van de gemeenschappelijke minis teriële economische commis sie van Israël en Zuid-Afrika, die bijna twee jaar geleden tijdens het officiële paasbe- zoek van premier Vorster aan Jeruzalem werd opgericht. De commissie zal één keer per jaar op ministerieel niveau bijeenkomen om de econo mische samenwerking tussen beide landen te bevorderen. Israël hoopt de handelsbalans evenwichtiger te maken door Zuidafrikaanse investeringen aan te trekken. In 1967 was de waarde van de Israëlische ex port (textiel en levensmidde len) naar Zuid-Afrika 25 mil joen dollar, terwijl Zuid- Afrika voor 50 miljoen dollar, voornamelijk ijzer en' staal, aan Israël verkocht. De leve ring van een miljoen ton Zuidafrikaanse steenkool voor een nieuwe Israëlische elektriciteitscentrale zal door Ehrlich opnieuw worden be sproken. Raketten Naast de normale handel heeft Israël Gabriël-raketten en zes met raketten uitgeruste ka nonneerboten van het type Dabour aan de Zuidaf rikaanse marine geleverd. De Israëlische Uzi-mitrailleurs worden onder licentie in Zuid-Afrika geproduceerd. Israël zou hebben geholpen bij de ontwikkeling van een Zuidafrikaanse versie van het Mirage gevechtstoestel. Aan koop van de Israëlisch Kfir jachtbommenwerper door Pretoria is op Amerikaans verzet gestuit. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is er van op de hoogte dat ook op nucleair gebied door Israël en Zuid-Afrika wordt samen gewerkt. De rechtse Likoed- regering is meer dan de vorige regering van de Arbeider spartij geneigd de economi sche technologische en mili taire betrekkingen met Zuid-Afrika uit te breiden. Als blijk van waardering voor deze positieve Israëlische houding heeft de regering- Vorster onlangs besloten de verkoop van Israëlische staatsobligaties toe te staan, waardoor de strenge Zuidaf rikaanse deviezenbepalingen kunnen worden omzeild. Onrust Na de economische en politieke besprekingen met de Zuidaf rikaanse autoriteiten zal mi nister Ehrlich de gast zijn van de welvarende joodse ge meenschappen in Johan nesburg en Kaapstad. Als ge volg van de groeiende onrust in Zuid-Afrika is de belang stelling voor emigratie naar Israël onder Zuidafrika's 120.000 joden aanzienlijk toe genomen. De nauwere ban den tussen Jeruzalem en Pre toria zou de toenadering van zwarte Afrikaanse staten tot de joodse staat bemoeilijken. Sinds het historische bezoek van president Sadat aan Jeru zalem hebben enkele Afri kaanse staten belangstelling getoond de tijdens de oorlog verbroken diplomatieke be trekkingen met Israël te her stellen. Malawi, dat evenals Lesoto en Swaziland nog di plomatieke betrekkingen met Israël onderhoudt, zal door minister Ehrlich op zijn te rugreis met een bezoek wor den vereerd. Wegens massamoord op joden ADVERTENTIE Zondagverkoop van lederen zitmeubelen Geopend iedere zondag van 10.00 tot 17.00 uur. meubelkeurzitparadijs Dagelijks van 9 tot 18 uur, donderdags tot 21 uur. SCHEVENINGEN Gevers Deynootweg 83 Kissinger wil Nobelprijs voor Sadat OSLOS - De Nobelprijswinnaar van 1973, Henry Kissinger, en enkele andere personen hebben de Egyptische president Sadat voorgedragen als kandidaat voor de Nobelprijs voor de vrede 1978. Dit heeft de voorzitter van het Noorse Nobel Instituut, Jakob Sverdrup meegedeeld. Hij zei verder dat elf Amerikaanse congresleden voorgesteld heb ben om de Nobelprijs toe te ken nen aan de Russische comités die toezicht houden op naleving van de akkoorden van Helsinki door hun regering. WASHINGTON (AFP/REUTER/UPI) - De Vietnamese ambassadeur bij de Verenigde Naties in New Uork, Dinh Ba Thi, zal geen gevolg ge ven aan het bevel van de Ameri kaanse regering om de Verenigde Staten te verlaten. De Vietna mese missie liet weten dat de ambassadeur zijn werkzaamhe den normaal zal voortzetten. Het uitwijzingsbevel is 'totaal onaan vaardbaar en betekent een ern stige belediging', aldus de Vietnamese verklaring. De Amerikaanse beschuldiging dat Dinh Ba Thi betrokken was bij een spionageaffaire is volgens de Vietnamezcn 'schandalige las ter'. Vertegenwoordigers van de com munistische landen zijn gister avond bijeengekomen in de Poolse VN-missie om zich te be raden over steun aan hun Vietnamese collega. Een Vietnamese student en een Amerikaanse medewerker van de officiële informatiedienst (Usia) zitten reeds wegens deze zaak in voorarrest. Zij zouden ge heime documenten hebben ge stolen en doorgespeeld aan Vietnamese VN-functionarissen in Parijs en New York. Beide verdachten ontkennen schuld. Gisteren nam minister van buiten landse zaken Cyrus Vance per soonlijk het besluit Thi op te dra gen zijn koffers te pakken. Het is nog nooit eerder gebeurd dat de Verenigde Staten gebruik maken van hun recht het vertrek VN-diplomaten die DUSSELDORF (DPA) - Twee Westduitsers, een man en een vrouw, zijn gisteren bij de justitie aangeklaagd wegens vermoede lijke medeplichtigheid aan de in 1942 in de Oekraïne gepleegde massamoord op 9000 joden. De aanklacht werd aanhangig ge maakt door het bureau voor de afwikkeling van nazi-mas- samisdrijven te Dortmund. De 69-jarige Wilhelm Westerheide, thans gepensioneerd, wordt er van verdacht in zijn toenmalige functie als ..gebiedskommissar" een sleutelrol te hebben gespeeld bij de uitroeiïngsaktie in het Oekraïense ghetto Wladimir- Wolynski. Hij zou verder enkele bij naam in de aanklacht ver melde joodse slachtoffers eigen handig hebben doodgeschoten. Advocaat De Franse advocaat Serge Klars- feld, samen met zijn vrouw Beate aktief in het ontmaskeren van oud-nazi's, heeft de Westduitse justitie eveneens gisteren ver zocht nu eindelijk eens voor de dag te komen met een aanklacht tegen degenen onder wier ver antwoordelijkheid de Franse jo den naar de Duitse vernieti gingskampen werden gedepor teerd. Volgens Klarsfeld zijn de hoofd schuldigen aan het wegvoeren van 80.000 Franse joden: Kurt Li- schka, Herbert Hagen, Ernst Heinrichsohn. Hans-Dietrich Ernst. Fritz Merdsche en August Maritz. Deze mannen leven volgens Klars feld nog. Enkelen hunner zouden in de Bondsrepubliek van een welverzorgde oude dag genieten als advocaat c.q. rechter in ruste. Klarsfeld noemde het ook onbe grijpelijk dat er in West-Duits- land nog steeds geen proces is geopend tegen Ernst Ehlers en Kurt Asche. Deze twee oud- Nazi's zijn verantwoordelijk voor het wegvoeren van 25.000 joden uit België. RUST IN DUITSE HAVENS r Washingtons oerdeel buiten De 58-jarige Johanna Zelle, nog hun boekje zijn gegaan. Washington had tegen Thi's ver meende spionageaktivitcit al of ficieel geprotesteerd bij VN-sec- retaris-generaal Kurt Waldheim. Deze is ook rechtstreeks inï- nformeerd over het besluit om Thi het land uit te zetten. rkzaam als kantoorbediende, zou blijkens de aanklacht de slachtoffers met een rijzweep bijeen hebben gedreven op de plaats van executie. Zij zou ver der bij de ontruiming van het ghetto baby's tegen de muur hebben geslagen en van een bal kon hebben gegooid. HAMBURG/BONN - De ongeveer 16.000 georganiseerde havenar beiders in de Westduitse zeeh avens zijn met een meerderheid van 75 procent akkoord gegaan met de herziene CAO. Begin deze week wezen de haven arbeiders een door de bonden voorgelegde arbeidsovereen komst af omdat deze cao slechts voor elf maanden, februari tot december gold. Op jaarbasis werd daarom niet de verlangde verhoging van zeven procent ge haald, maar slechts 6.4 procent. Nu wordt over januari een aan vulling van 115 mark uitbetaald. De havenarbeiders hebben vo rige week vijf dagen gestaakt voor hun i

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13