LEIDSCH DAGBLAD "Spreiding van PTT- directie gaat door 'Koppeling uitkeringen aan netto minimnmloon nader bezien' Toch 1800 man weg bij de Unilever-Yleesgroep aéen lengw Russische griep rukt verder op BP vandaag Auto- slim. ANTIEKBEURS JUPITER 890 Overval in Leidse binnenstad DONDERDAG 2 FEBRUARI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35465 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN UTRECHT(ANP) - "De koppeling van de netto minimum uitkeringen aan het netto minimumloon zal opnieuw moeten wor den bezien". Dat heeft het Tweede Kamerlid voor de VVD, mr. A. Geurtsen in zijn functie als voorzitter van de internationale levensmiddelen- beurs Roka, vanmiddag in Utrecht verklaard. Bovendien pleitte hij voor het waardevast inplaats van welvaartsvast ma ken van de sociale uitkeringen. Dit betekent dat de uitkeringen aangepast worden aan de prijs stijgingen, maar niet aan de stij ging van het algehele loonpeil. Volgens Geurtsen moeten de loon ontwikkeling en de groei van de collectieve uitgaven worden af geremd terwille van een herstel van de rendementen van het be drijfsleven. Bij de maatregelen die genomen moeten worden om de bedrijfskosten te verlagen, kan het minimumloon niet bui ten beschouwing blijven, aldus Geurtsen. De Roka voorzitter liet duidelijk blijken heter niet mee eens te zijn wanneer de levensmiddelenb ranche weer onder het prijsbeleid gebracht zou worden. De nieuwe regering heeft laten weten te on derzoeken of hiertoe aanleiding bestaat. Geurtsen meent dat de concurrentie in deze sector zo groot is, dat een prijsbeleid echt niet tot een voor de consument gunstiger prijsvorming zal lei den, maar eerder tot een verho ging vanwege de administratieve rompslomp die ermee gemoeid Mr. A. Geurtsen Nu nog in Oost-Europa BELGRADO (UP1) - De Russische griep is Oost-Europa binnenge marcheerd en heeft alom hoofd pijn, koorts en maagklachten ver oorzaakt. Hongarije lijkt er het ergste aan toe te zijn met een geval of 90.000 en minstens 4 sterfgevallen. Roeme nië maakt melding van 65.000 ge vallen en Joegoslavië van onge veer 40.000. Het virus rukt intussen verder op, richting westen. 'De epidemie heeft nog niet eens haar hoogte punt bereikt. Wij verwachten dit omtrent het midden van feb ruariverklaarde een onder zoeker van het Hongaarse insti tuut voor epidemieën in Boeda pest. Het aantal gevallen waarvan het Hongaarse ministerie van volks gezondheid melding heeft ge maakt, is in nog geen week van 70.000 op 90.000 gekomen. In het buurland Roemenië werd over de radio meegedeeld dat er in Boekarest 15.000 griepgevallen waren en in de provincie 50.000. De ziekenhuizen in de getroffen delen van deze landen zijn geslo ten voor bezoekers, om het gevaar van besmetting te beper'-^ Alleen Polen lijkt van van de lan den binnen de Russische in vloedssfeer tot dusver gespaard te worden. Joegoslavië deelde gisteren mee dat zich in Belgrado alleen al 186 nieuwe gevallen per dag voor doen. In januari werden in de hoofdstad 3.323 gevallen behan deld en naar schatting 40.000 landelijk. Het Russische virus heeft nog geen maand nodig gehad om west waarts te reizen. De gezondheid sautoriteiten van de Sovjet-Unie verklaarden dat zij de griep in november voor het eerst tegen kwamen in Siberië. Midden de cember sloeg ze toe in Moskou. Amerikaanse deskundigen zeiden dat het virus, bekend als de soort Al, tegen het voorjaar de Ver enigde Staten zou kunnen berei ken. De verschijnselen van de Russische griep zijn hoge koorts, hoofdpijn, spierpijn en een algemeen gevoel van zwakte. De Russen zeggen dat de nieuwe epidemie is veroor zaakt door een oud virus, dat Rusland tussen 1947 en 1957 meer dan eens in zijn greep had. ■k DEN HAAG - De jarige premier Dries van Agt (47) ontving van morgen op het Catshuis de EG- commissaris voor sociale zaken. Henk Vredehng. Verder waren aanwezig mevrouw Barendregt die bij Vredeling werkzaam is in Brussel en minister van buiten landse zakenVan der Klaauw geheel rechts). i breed 25?^ spaanplaat tommd.k perplaatvan 185x122 cm mnos 18 mm dik Ba» Dagelijks van 9-17 uur Donderdagavond van 17-21 uur Zaterdag van 11-16 uur Rijndijk 296, Hazerswoude, tel. 01714-3878 Nu ook kwik in Spaanse sinaasappelen DEN HAAG(SP) - Het ministerie van volksgezondheid heeft alle huisartsen en ziekenhuizen in ons land een brief gestuurd waarin wordt gewaarschuwd voor sinaasappelen die zijn inge spoten met kwik. In die brief staat wat de verschijnselen zijn en wat de beste behandelingsme thode is. Uitdrukkelijk wordt gesteld dat kwik, ook in grote hoeveelheden, niet giftig is en niet via de spijs verteringsorganen in het lichaam wordt opgenomen maar na con sumptie normaal het lichaam verlaat. Het ministerie hecht overigens weinig geloof aan de juistheid van de afzender van de brief die gisteren is ontvangen op het mi nisterie. Daarin zegt het "Ara bisch revolutionair leger" ver antwoordelijk te zijn voor de ver giftiging van Israëlische sinaas appels. De brief was verstuurd vanuit Stuttgart (West-Duitsland). Het ministerie twijfelt aan deze brief, omdat gisteren ook kwik is ontdekt in Spaanse sinaasappe len. Dat gebeurde in Kerkrade en in de Westduitse plaats Ulm. Veel bewolking Veel bewolking en geen neerslag van betekenis. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Minimum temperaturen rond het vriespunt, maximumtemperaturen rond plus twee graden. (opgemaakt om 11.15 (uur) 17 uur, onder: 17.31 uur. 4.10 uur, onder: 13.14 uur. r te Katwijk om 10.44 en 23.37 kurk wand- bekleding kurktegels perIO tegels ^3p,a,e„1$95 (print) 244x122 cm per plaat iBHBa Tand kwam uit lies van Peter Romijn (21) ZOETERWOUDE - De 21-jarige Peter Romijn, middenvelder van de Zoeterwoudse voetbal vereniging Meerburg, is deze week op een zeer ongebruike lijke wijze een tand kwijt ge raakt. Bij een operatie aan zijn lies bleek dat een tand de oor zaak was van de blessure, die hem het voetballen al sinds vo rig jaar augustus onmogelijk maakte. Na vorig jaar onder behande ling te zijn geweest van een fy siotherapeut. werd hij begin van dit jaar door zijn huisarts doorverwezen naar een ort hopedist. Deze ontdekte, door het maken van röntgenfoto's, een vergroeiing in de lies. Om dat hij nog geen reden tot opere ren zag, adviseerde hij Peter Romijn twee maanden rust. Toen na twee maanden bleek, dat er nog steeds geen enkele vooruitgang viel te constateren, werd er beskoten tot een opera tie. De ingreep.die plaatshad in het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp, bracht een zeld zaam verschijnsel aan het licht. De vermeende vergroeiing bleek namelijk een tand te zijndie op deze zeer ongebruikelijke plaats, zijn functie dacht te ver vullen. De behandelend ort hopedist, de heer Ebbink, staat voor een raadsel en heeft Peter Romijn daarom de tand opgestuurd naar de faculteit Tandheel kunde van de Utrechtse univer siteit. Meerburger Peter Romijn, die binnen afzienbare tijd weer het voetbalveld zal kunnen betre den: "De eerste tijd zal ik nog wel grappen en opmerkingen te horen krijgen over die tand. Maar ik ben zelf al gelukkig ge noeg, dat ik weer kan voetbal len. Er is niets vervelender dan langs de zijlijn toekijken, wan neer je elftal speelt". Over de oorzaak van het ont staan van die tand in de lies tast men nog in het duister. Het is wel waarschijnlijk, dat de tand al sinds geboorte aanwezig is geweest. Het wachten is nu op de uitslag van het onderzoek in Utrecht. ROTTERDAM (SP) - Een commis sie van drie wetenschappers heeft in grote trekken de plannen van de Unilever Vleesgroep Ne derland onderschreven i drastische inkrimping in vleesverwerkende fabrieken Unilever, met sluitingen van de bedrijven in Uithoorn en moge lijk Olst. Daarbij zouden 180Ö man moeten afvloeien. De bedrijven in Oss, Gieten en eventueel Olst blfjven dan met een verkleind personeelsbestand bestaan. Van Unilever kan niet worden gevraagd om ontslagen achterwege te laten, meent de commissie. Deze is op verzoek van de vakbonden ingesteld op 4 november jl. toen de bonden niet met Unilever verder wilden praten. Zü eisten namelijk van het bedrijf dat er geen gedwon gen ontslagen zouden plaatsheb ben. de De commissie, samengesteld uit an mr. dr. H. C. J. G. Janssen van de de TH Twente, prof. J. L. Bouwma van de Rijksuniversiteit in Gro ningen en prof. W. A. A. M. de Roos van de EUR in Rotterdam, vindt dat de bonden het overleg met Unilever maar moeten her vatten. Kritiek heeft de commissie wel op het sociale beleid van Unilever. Eerdere reorganisaties zijn ver waterd, waardoor al jarenlang een onzekere sfeer onder het per soneel heerst. DEN HAAG (ANP) - Aan de spreiding van de centrale directie van de PTT kan niet worden getornd. Dit heb ben de staatssecretarissen mevr. Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) en Koning (binnenlandse zaken) gezegd tijdens een gesprek in het overlegorgaan voor de sprei ding van de centrale directie PTT. Wel kan worden gesproken over de wijze van spreiding en hoe de ne gatieve effecten ervan op het per soneel, zo goed mogelijk kunnen worden vermeden. Op bedrijfsleider wijngroothandel (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Twee nog onbekend ge bleven jongemannen hebben gis termiddag tegen half vijf de 63-ja- rige bedrijfsleider van wijn groothandel De Globe aan de Doelensteeg in Leiden onder be dreiging van een mes 450 af handig gemaakt. Terwijl de ene overvaller buiten op de uitkijk stond liep de andere het pand binnen, zette de be drijfsleider, de enige aanwezige, een dolkmes op de borst en eiste geld. Zijn portefeuille werd leeg gehaald en ook werd een greep gedaan in de kassa. Daarna moest de man gedurende drie minuten binnen blijven. Toen die tijd ver streken was, waarschuwde hy de politie. De overvallers waren volgens zijn signalement ongeveer 20 jaar oud, waren beiden lang en slank. De één had donker haar, de ander blond. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19 30 uur. Zaterdags van 16 00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 ol 210221. of de agent in uw woonplaats Voor het bepalen van de verder te voeren strategie is een goed in zicht nodig in de bestaande pro blemen. Daartoe moet een eva luatie plaatsvinden van het on langs uitgebrachte voortgangs rapport, waarmee de centrale di rectie van de PTT is belast. Alle partijen waren het erover eens dat een zinvolle discussie over alle aspecten van de verplaatsing eerst mogelijk is na deze evalua tie. Afgesproken werd daarom dit overleg in een volgende bijeen komst, die op 27 april zal plaatsvinden, voort te zetten. Mevr. Smit-Kroes onderstreepte mede namens de staatssecretaris van binnenlandse zaken het be lang van een positieve voorlich ting. Zij achtte het van groot be lang, dat de mensen weten waar ze aan toe zijn en welke moge lijkheden ze hebben. „Het is tenslotte de man of vrouw, die zelf beslist". Voor het eerst waren ook de vertegenwoordigers van de vakorganisaties bij dit overleg s aanwezig. De Noordwijkerhoutse mid denstander Martien Groot mag van Heineken geen fles jes meer verkopen waarop de beeltenis voorkomt van prins carnaval Jan Beuge- Isdijk. Groot blijft nu waar schijnlijk met een paar hon derd kratten zitten, die hij voor dit carnavalsjaar extra heeft ingekocht. Desondanks rijdt hij zaterdag in de car navalsoptocht mee met een ruim drie meter grote kopie van het gewraakte flesje. PAGINA 4 Jo de Meyere vindt de kape- ilaan in "Dagboek van een herdershond" wat te naief PAGINA 5 Defensie wil 250 miljoen gulden meer PAGINA 7 Overleg militaire commissie in Cairo opgeschort PAGINA 9 Spelers van Feyenoord wil len Happel PAGINA 13 Frits Bom wordt ombuds- PAGINA 17 Regering vindt ziekenhuis cao "een slechte zaak" PAGINA 21 VUREN SCHROOTJES voor wand en plafond 79 c. per mtr. tóch even kijken bij DE HOUTBAAN zelfbouwcentrum Zijldijk 22 - Leiderdorp tel. 071-899311 Op het terrein van de Verenigde Touwfabriek Zaterdags geopend nodige ontslagen dier leidelijk doorgevoerd te worden. Unilever kan het zich financieel best veroorloven om die ontsla gen te voorzien van een begelei ding en afvloeiing die voldoet aan de hoogste in ons land bekende normen, meent de commissie. Aan de directie van de Unilever Vleesgroep kan niet verweten worden dat zy aansprakelijk is voor de onbevredigende gang van zaken op de sociale aspecten na. Evenmin kan gesteld worden dat concurrentie door andere, buitenlandse, Unilever-be- drijven de toestand veroorzaakt heeft, aldus de commissie. De vakbonden hadden dit veronder steld. A-1 Dan wéét u dat u goed zit met uw gebruikte auto! onbekommerd rijgenot. Alle merken, grondig nagezien, an binnen en van buiten. Bij uw Ford-dealer. Wees auto-slim 4 weken lang het LEIDSCH ter kennismaking voor de HALVE PRIJS l-J Ik beslis meteen e< •bonnee noteren e de krant grabs Naam Adres Woonplaats Gironr DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1