Ree: met dank aan Kortsjnoi, „die me plezier teru H' BOSKOV: „IK ZIT ER ECHT NIET ME Geen vechtlustgeen motivatie ■GEB B~ Na grootmeesterresultaat Cijfers van schaakstrijd BAAN WEG BU VVV sccoxr.'/ WOENSDAG 1 FEBRUARI 1978 Boskov: "Trainer is altijd verantwoordelijk WIJK AAN ZEE - Goed, Porti'sch won dan wel een remi'se- achtig eindspel van Sosonko en Kortsjnoi wist de race tot op het laatst vol te houden door Najdorf in twee zittingen te verslaan, maar dit alles zonk toch in het niet bij de dolle feestvreugde die in het Hoogovenschaaktoernooi los barstte toen Hans Ree met zwart remise had gemaakt tegen Jan Timman. gaan als ik het net had gedacht vertelde Ree met een moeizame glimlach. Gewoon blijven staan, de tegenstander geen aankno pingspunten geven. TTja, mooi of interessant schaak is het niet. Maar wel effectief' Ook zijn korte periode als secon dant van Kortsjnoj schatte Ree positief. "Die man heeft me het plezier in het schaken teruggege ven. Een jaar geleden zag ik het helemaal niet meer zitten, iedere motivatie ontbrak. Maar die we ken met Kortsjnoi. waarin ik ge dwongen werd me als een profes sional volledig in te zetten, die hebben me heel veel goed ge daan" ROTTERDAM - Boskov stelt er geen prijs op om na dit seizoen nog in dienst van Feyenoord te zijn. Na een pe riode vol ontgoochelingen en nadat de sportkolommen vrijwel dagelijks de namen van kandidaat-opvolgers vermelden, is dat nauwelijks nieuws. Aardig voorde pers, ijverig in zijn werk, ambitieus en enthousiast slaagde Boskov er gedurende anderhalfjaar niet in het verwende kuip-publiek op successen te onthalen. Volgens de wet ten van de voetbaljungle doe je het dan niet goed, kortom Boskov moest er bij Feyenoord uit. De officiële lezing luidde gisteren - heel elegant - dat Vujadin Boskov de eer aan zich zelf hield. Zich niet meer beschikbaar stelde voor nog een ambtstermijn. In werkelijkheid nam Feyenoords hoofdbestuur twee weken geleden al het besluit om het tweejarige contract met de Joegos laaf niet te verlengen. Werd hem van de zijde van het management een elegantere oplossing ingefluisterd. En Boskov accepteerde. Natuurlijk, wat kon hij anders. Gisteren werd het besluit aan Boskov bekend ge maakt. Wie de krant in de afgelopen tijd goed heeft gelezen kent de namen van de voornaamste kandidaat-opvolgers. Ten aanzien van Sparta-trainer Cor Brom ligt de zaak zo dat deze nog slechts heeft te tekenen. Zoals deze krant in de afgelopen dagen eveneens meldde dat Piet de Visser op kuipbezoek is geweest. Heeft het in dat licht eigenlijk nog wel zin dat de spelers een profielschets van de nieuwe trainer maken? Eddie Treytpl: "Stephan kwam bij mij. de aanvoerder. Of ik maar even op schrift wilde stellen aan welke eisen de opvolger zou moeten voldoen. Ik zeg: daar moet ik eerst met mijn collega's1 over praten. Hoe zit het trouwens met de namen, die in de krant worden genoemd? Schrap De Visser maar van je lijstje, zei Stephan. Die gaat voor 99 pet. zeker naar Den Haag. In de loop van morgen (red. vandaag) gaan wij als spelers praten. "Zoals ik hem ken" Aad Mansveld geconfronteerd met de vraag hoe de nieuwe trainer er moest uitzien: "Net als Boskov. Dat wil zeggen de Boskov, zoals ik hem ken uit mijn FC Den Haag-tijd. Ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat Boskov de situatie bij Feyenooid niet helemaal aankon. Hij was anders, had - laat ik het zo zeggen - minder te zeggen. Bovendien had hij' tegenwerking van de zijde van hogerhand en van sommige spelers. Vujadin Boskov zelf reageert anders: "Als ik een goed elftal had gehad was ik de trainer van de Nederlandse kampioen geweest", zegt hij. "Nu is het anders gelopen. Ik heb het zien aankomen, ben een week of drie geleden al eens bij Brox geweest. De voetballerij is spijkerhard maar daar zal je nu niet over horen. De spelersgroep zowel als Brox/Stephan kunnen uitroepen dat ik niet schuldig ben aan het slechte resultaat, de waarheid is datje als trainer altijd verantwoordelijk bent. Dit met alle consequen ties vandien. Die heb ik inmiddels getrokken. Feyenoord heeft straks een nieuwe directeur, een nieuwe clubarts en ook een nieuwe trainer. Ik dien mijn contract uit. Ga straks misschien met Feyenoord nog naar Australië en Scandinavië en in elk geval naar Na pels. Daarna is het afgelopen, zoek ik ander werk. En daar zit ik echt niet mee, want ik ben voetbal-prof. Waar ik aan het werk ga, zie ik wel Misschien wel bij een Nederlandse eredivisieclub". Want daarmee liet Ree voor het eerst in zijn schaakcarrière een grootmeesterresultaat aan tekenen. Als hij binnen twee jaar nog eens zoiets presteert, mag hij zich drager van deze hoogste schaaktitel noemen. Onder het genot van een glas champagne mijmerde Ree nog wat na over de zes toernooien waarin hij het begeerde resultaat telkens met sombere regelmaat op een half puntje na had gemist. Er was zelfs een bevriende psy chiater aan te pas gekomen, die het voortdurende falen op het laatste moment van de 33-jarige wiskundige in begrijpelijke psy- cho-parallellen moest zien te rub- Ree dreigde een geval te worden En nu opeens: een ijzersterk toernooi en de titel binnen hand bereik. "Het is hier precies zo ge- Uitslagen tiende ronde: Timman (Ned)-Ree (Ned) Vz-'fe, Andersson (Zwe)-Panno (Arg) ,/2-'/2; Kavalek (VSt)-Mecking (Bra) Va-'fe; Portisch (Hon)-So- sonko (Ned) 1-0; v. d. Sterren (Ned)-Miles (Eng) 'Iz-'h; Kortsj- noi-Najdorf (Arg) 1-0 Stand: 1. Portisch lxh\ 2. Kortsjnoi 6V2 3. Andersson 6; 4/5. Ree, Tim man 5V2; 6/7. Miles, Panno 5; 8 Ngjdorf4'/2 en 1 afg.; 9. Mecking 4llz; 10. Sosonko 4 en 1 afg.; 11. Kavalek 3llz:\2. v. d. Sterren 2'/2 De strijd om de eerste plaats blijft intussen in het voordeel van Por tisch beslist. De Hongaar won een remise-achtig eindspel tegen een in tijdnood bekwaam schwindelende Sosonko in tweede zitting alsnog verrassend snel. Waarbij weieens genotu leerd mag worden, dat Portisch in de pauze alleen zat te analyse ren, maar uit die eenzaamheid toch een betere visie wist te des tilleren dan Sosonko, die met hulp van Timman en Böhm de stelling probeerde te doorgron den. Maar misschien is het juist geen voordeel op dit niveau om met anderen samen te analyseren. De speler immers die de partij heeft geleefd en gespeeld kan wellicht niet gemakkelijk de fijnste ge voeligheden van de positie aan grootmeesterlijke buitenstaan ders verklaren. De meeste schaakstanden kun je objectief begrijpen, maar vaak ook kom je stellingen tegen wier wor dingsproces je vanaf de begin- stand moet hebben meegemaakt om aan te voeren k Hans Ree (links) tegen Timman op weg het grootmeesterresultaat. gaat en waar het geheim van de stand schuilt. Zoiets was er, bij Portisch-Sosonko aan de hand. En ook Kortsjnoj had iets dergelijks. De oude Na jdorf was al vroeg in de ochtend begonnen met aan iedereen die hij tegenkwam te vertellen dat hij, de 67-jarige Miguel, tegen de wereldkampioenskandidaat toch moeilijk een vuist kon maken. Echt, was hij maar wat jonger, dan zou het wel gelukt zijn. Maar Toch was Najdorfs verweer, toen de klok eenmaal was ingedrukt, van een opmerkelijke scherpzinnig heid. Hij liep dan wel wat tobbe- rig rond in zijn ruitjesjas, zijn blokjesdas en zijn overhemd met groenwitte panters en zijn ge steun mocht dan wel bepaald melodramatische omvang aan nemen wanneer hij zich zwaar in zijn stoel liet vallen als Kortsjnoj een zet had gedaan. Maar het vergrijsde natuurtalent produceerde intussen toch maar telkens de zet die wit in bedwang bleef houden. Pas vlak voor het afbreken slipte Najdorf een keer. Het was notabene een zet die door vele toeschouwers, onder wie landgenoot Panno werd be jubeld als de meest actieve, vol doende voor een gemakkelijke Maar Kortsjnoi. die in stille een zaamheid analyseerde, vond meer dan Panno en Najdorf sa men en al was het nog steeds een heidens karwei, de volle winst werd er tenslotte toch uitge wrongen. "I'm sorry", zei Kortsjnoi, toen hij uit de trance van de partij was ontwaakt. Dat Victor de vermoeide door deze topprestatie nog een reëele kans op de eerste plaats heeft valt te betwijfelen. Dan zou Portisch namelijk in de laatste ronde, die morgen om tien uur in hotel Kennenerduin in wijk aan Zee begint, met zwart moeten verlie zen van Mecking en tot die pres tatie zie ik de falende Braziliaan niet meer in staat. Het programma voor deze laatste ronde luidt: Najdorf-Timman, Miles-Kortsjnoi, Sosonki-Van der Sterren, Mecking-Portisch Panno-Kavalek, Ree-Anderssen Alexander Münninghoff Basketballers van P/Leiden verliezen van Haarlem Grootste deceptie Aan het eind van het seizoen verlaat "Woeike" de kuip. Waar hij een kleine twee jaar geleden droomde succes te halen, daar bleek zijn grootste deceptie te liggen. Het is al meermalen gesteld, het zou waanzin zijn om Vujadin Boskov het falen van Feyenoord in de schoenen te schuiven. Ten aanzien van zijn afscheidsplannen dringt zich zelfs de vergelijking op met de Pool Brzezanczyk. Hoe groot het spanningsveld de afgelopen weken is geweest moge onder meer blijken uit de rellen rond de inmiddels aan Go Ahead Eagles uitgeleende Schneider en Nico Jansen en de vechtpartij, zoals die on langs tijdens de training plaatsvond tussen laatstgenoemde en Wim Rijsbergen. Eddie Treytel daarover: "Natuurlijk staat alles in nauw verband met el kaar. Prestaties, die uitblijven, irritatie, het zoeken naar oorzaken en noem maar op. Boskov is op mij altijd als een goudeerlijke man overge komen. Ik vind het rot voor die man. Maarde voetballerij is een specifiek bedrijf. Wie weet is er ten aanzien van de prestaties wel een shock-effect met dit besluit gecreëerd. In elk geval hoop ik dat de rust nu is weerge keerd". De ledenraad van Feyenoord beraadde zich gisteravond op het sportcom plex Varkenoord over Boskovs opvolger. Hoewel Guus Brox steeds heeft gezegd dat hij alle lopende zaken afhandelt was niet hij maar Peter Stephan daarbij aanwezig. Brox: "Ach, ik zal niet meer met de nieuwe trainer samenwerken. Het is logisch dat ik in een dergelijke zaak niet meer zo direct ben betrokken Ik handel de lopende zaken af maar de opvolging van Boskov gaat "Stephan meer aan dan mij". GER STOLK HAARLEM - De uitge dunde ploeg van Parker- Leiden heeft het aan zich zelf te wijten dat gister avond werd verloren van Buitoni Haarlem: 80-72. Gebrek aan motivatie en concentratie kenmerkten het slechte spel van de Leidse basketballers, die de zieke Peter Kop en de zwaar geblesseerde Roy Leysner in de opstelling misten. Leiden moet nu op haar tellen gaan passen want met de Haarlem mers sluipen ook Strijen, Punch en Rotterdam-Zuid dichterbij de door de ploeg van Henny Blom bezette derde plaats in de erede- visie. Een derde plaats die voor Leiden helemaal niet zo begeren swaardig is omdat in de play-offs de nummers één en twee starten met een thuiswedstrijd tegen respectievelijk de nummers vier en drie), terwijl ook de eventuele derde en beslissende wedstrijd bij de hoogstgeplaatsten wordt verspeeld. Leiden moet dus ge lijke tred houden met Donar, dat aanstaande zaterdag zijn tweede plaats in de Vijf Meihal komt ver dedigen. r Henny Blom: "Geen concentrat \an niets was gisteren te merken dat deze belangen meespeelden in de gedachten van de Leidse spelers. Haarlem startte overtui gend. De wetenschap dat Leiden slechts over een klein arsenaal spelers kon beschikken en dat binnenkort een nieuwe Neder landse Amerikaan aan de eigen selectie kan worden toegevoegd, gaf de ploeg de nodige pressie zich nu alvast goed te presteren. De vrij wisselvallig spelende Amerikaan Mike Westra gaf het goede voorbeeld. Met een blok op achtereenvolgens Weemhoff, Kip, Bruinsma (2x) en Plaat. Zes geblokte schoten, waartegen al leen Vic Bartolme iets kon terug doen. 4a zeven minuten was er al afstand (18-11) en het uiterst zwak schie tende Leiden (37 pet. in de eerste helft) moest steeds meer toege ven op het door Westra en het spelverdelersduo Hagens-Om- bre voortgestuwde Haarlem. Een time-out van Henny Blom (32-25) had geen effect, integendeel het verschil werd groter. Emill Ha- gens bracht zijn team een voor sprong van 15 punten en zelfs met een ingezette press kon Leiden niet terugkomen. Ruststand 46- 33. Sid Bruinsma symboliseerde het slechte Leidse (schutters)werk. Uit 9 pogingen trof hij slechts éénmaal doel. Arthur Collins. Wim Weemhoff en Harry Kip deelden in de malaise. Collins werd goed afgeschermd en de enkele maal dat hij vrij on der het bord verscheen schoot ook hij mis. Weemhoff (1 uit 6) en Kip (2 uit 2) waren onproduktief. Toch kwam Leiden al snel na de hervatting sterk terug. Dat was een verdienste van de fel verde digende Collins, die jaagde op de bal in het bezit van Hagens en Ombre, maar vooral Mitchell Plaat en Vic Bartolome tekenden voor het betere spel. Het schotpercentage van de eerste tien minuten was briljant, 11 tref fers op 14 pogingen (77 pet). Haarlem zag in die fase ballen mis gaan en dat was voor Plaat en Bartolome de aanleiding om Lei den van 54-43 naar 58-53 terug te brengen. Het rumoerige Leidse supporterslegioen verwachtte op dat moment de definitieve door braak, maar Bartolome en Plaat konden het karwei niet alleen klaren. De anderen (Bruinsma, Kip) bleven achteren Plaat moest gaan forceren. Gary Freeman profiteerde (62-53) en het verschil bleef rond de vijf, zes punten schommelen. En Leiden ging weer slecht mikken. Terwijl coaches, spelers en publiek zich steeds meer opwonden over het soms carnavaleske fluiten van de heren Ruessink en Barrett speelde een geïrriteerde Mike Westra, met hulp van de laat in gezette Kees Limmen en van Freeman de thuisploeg naar de winst 80-72. Opnieuw kon de Leidse press niets uitrichten. 'Geen vechtlust, geen motivatie, geen concentratie' oordeelde Henny Blom na afloop. Schotcijfers Leiden: Bartolome 11 raak uit 16 (11a rust 7 uit 8). 22 pun ten, 9 rebounds; Plaat 10 uit 17,20 punten; Collins 7 raak uit 21,18 punten; Bruinsma 3 uit 15,6 pun ten; Kip 2 uit 2.4 punten en Weemhoff 1 uit 6,2 punten. Bij Haarlem Freeman 22 punten (11 uit 19), Westra 18 (7-15) en Hagens en Joustra ieder 12. HANS JACOBS /ENLO - De eredivisie-club FC VVV en trainer Rob Baan gaan aan het eind van het seizoen of ficieel uit elkaar. De beide par tijen hebben besloten, Baan's contract na deze competitie niet te verlengen. De overweging Baan technisch directeur bij de Venlose club te laten worden, vond geen doorgang. Baan heeft zes jaar bij VVV gewerkt. Zowel de spelersgroep als het be stuur van FC VVV zien als favo riete opvolger van Baan de ex- trainer van RWDM, Piet de Vis ser. De Vis. er neemt deze week een beslissing club. Hij heelt 1 •rdere da/Sr vaas e APP/E VAL S/A//£7£M T/VtT T/X- 7A*f-7/V£0 OS EAt A'AA/2 £A AC&OMMO..'. JAA/OOP ff AAV-A/v-A/v// SCO/3BV£/2Loop- OEPST 7Z>£7A w&e- TA/arsce.u&tvem Ak'P, v/£ap au 'ff /*C ££AJ 7£l- A&-AS/-A/A AA?

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13