'Sociale minima blijven onaangetast' Nederlandse meisjes Griekse in eel Klachten over stank van suikerfabriek Onderdelen tanks werden illegaal land uitgevoerd Premier Van Agt beklemtoont opnieuw: Heroine ter waarde van tien miljoen in koffers "Beledigen van leden koninklijk huis schrappen als misdrijf Studenten bezetten instituut in Tilburg Ludwina J. houdt zes jaar DINSDAG 31 JANUARI 1978 BINNENLAND PAGINA 7 (Van één onzer verslaggevers) VOORHOUT - Minister-president Van Agt heeft gisteravond, tij dens een spreekbeurt in Voor hout (de eerste na zijn optreden als premier), nog eens beklem toond dat bij de komende be zuinigingsoperatie de sociale mi nima onaangetast zullen blijven. De premier, die voor ruim 600 toehoorders sprak in de Katho lieke Technische School, voegde er aan toe: "Ook is het zeker dat we niet gaan beknibbelen op de ontwikkelingshulp want die is voor de allerarmsten in de wereld bestemd". Overigens waarschuwde Van Agt ervoor dat in de naaste toekomst de sociale voorzieningen niet ge heel ongemoeid kunnen worden gelaten. Van Agt "Dan zouden we als vandalen moeten plunde ren in de rijksbegroting om de operatie "matig de collectieve uitgaven" te kunnen volvoeren. Dan zouden we tot krankzinnige beslissingen komen als geen geld meer voor krotopruiming en stadsvernieuwing, geen geld meer voor scholenbouw, geen geld meer voor ons wegennet en ga zo maar door. Dat kan natuur lijk niet". Tijdens de beantwoording van schriftelijk en mondeling ge stelde vragen hield Van Agt zich nogal aan de oppervlakte. Over de hoogste actuele zaak als de le vering van uranium aan Brazilië zei de premier. "Door een over eenkomst met Engeland en West-Duitsland kunnen we nu nog invloed uitoefenen waarheen het uranium gaat en onder welke voorwaarden. Maar in 1981 loopt dat contract af. Als we geen nieuwe gezamenlijke overeen komst kunnen sluiten dan kun nen Engeland en West-Duitsland na '81 hun gang gaan en hebben wij geen enkele invloed meer. Dat is het probleem waar we als regering ip gevangen zitten". De meeste discussie maakte overi gens de eventuele terugkeer van de bede in de troonrede los. Van uit de zaal werd enkele malen nogal aangedrongen op die te rugkeer maar Van Agt toonde de nodige twijfels: "Het is helaas een niet te ontkennen realiteit dat de mensen in dit land tegenwoordig veel minder ontvankelijk voor de bede zijn dan vroeger. En dan vraag ik mij af of je nu via de weg van de politieke macht iets moet bewerkstelligen wat voor velen zinledig is." Ook ter sprake kwam de zaterdag opgerichte Evangelische Prog ressieve Volkspartij (EPV). Van Agt vond de oprichting uit pro test tegen het CDA/VVD-kabinet niet begrijpelijk. De premier die de EPV overigens niet erg serieus leek te nemen: "Er is geen kabinet van CDA en PvdA tot stand kunnen komen door het overvragen van links. Als CDA hebben we er alles aan gedaan wel een dergelijk kabinet van de grond te krijgen. Uit eindelijk bleek de combinatie CDA/VVD de enige oplossing. Men had er beter aan gedaan nu eerst de daden van deze combina tie af te wachten. De oprichting van de EPV is te vroeg". De relatie tot de PvdA kwam ook enkele malen naar voren in de toespraak van Van Agt. "De heer Den Uyl heeft zich in zijn eerste parlementaire optreden als op positieleider veroorloofd te zeg gen dat dit kabinet niet door de voordeur naar binnen is geko men maar door de achterdeur met verbreking van het slot. Een soort inbraak dus met geweld of valse sleutels. Maar de mogelijk heid van een verbond tussen CDA en VVD lag ook, zij het niét als de keuze die het eerst in aan merking kwam, besloten in de uitspraak van de kiezers op 25 mei vorig jaar. Het parlement heeft dat in het debat over de re geringsverklaring bevestigd door het kabinet te aanvaarden. De oppos.itie heeft trouwens niet eens de moed gehad om een uit spraak aan de Tweede Kamer te vragen over die toch belangrijke vraag: is het bestaan van dit ka binet wel rechtmatig? Het is te dol om los te lopen om nu te ver kondigen dat het kabinet nooit gevormd had mogen worden". Over de huidige combinatie CDA/VVD merkte Van Agt nog op: "Dat is de politieke wer kelijkheid van vandaag, morgen en overmorgen en deze combina tie zal aan het roer blijven tot in Premier Van Agt werd gisteravond in Voorhout ontvangen door wethouder J.G. Huigsloot (links) i de CCP (Combinatie Christelijke Partijen) in Voorhout, de heer G.C.G. Borst. Kamerlid Roethof (PvdA): DEN HELDER/DEN HAAG - Twintig vissersschepen blokkeerden gisteren de doorgang van de haven bij Den Helder uit protest tegen de vangstbeperkende maatregelen van de Europese Gemeenschap. Overigens duurde de blokkade maar een uur. Ook in zeven andere vissershaven werden gisteren blokkade-acties gevoerd. Minister Van der Stee van landbouw en visserij deelde gisteren de Tweede Kamer mee dat vorig jaar in een groot aantal gevallen overschrijding van de toegestanen contingenten voor schol en tong zijn geconstateerd. Volgens de AmtiTPMi? m a j. j bewindsman is de controle zeer intensief en doelmatig geweest. ATHENE (SP) - Twee Amsterdamse meisjes Zijn vanmor- Negen tong- en scholvissers uit Goedereede en Stellendam werden gisteren, door het Haagse economische gerechts- i 5000 gulden (waarvan de helft voorwaardelijk) omdat zij in 1976 meer platvis gen voorgeleid voor de officier van justitie in Athene, hof veroordeeld tot boetes t nadat zij zaterdag op het vliegveld van de Griekse hoofd stad werden gearresteerd met zestien kilo heroine in hun bezit. Volgens de politie is het één van de grootste narcotica- vangsten ooit gedaan in Griekenland. De heroïne verte genwoordigt een (Griekse) handelswaarde van ongeveer tien miljoen gulden. hadden gevangen dan was toegestaan. DEN HAAG (ANP) - Het PvdA- kamerlid Hein Roethof wil het opzettelijk beledigen van leden van het koninklijk huis schrap pen als misdrijf tegen de konin klijke waardigheid, Hij heeft in die zin een amendement inge diend op het deze week in de Tweede Kamer te behandelen wetsontwerp over strafbare be lediging. In het wetsontwerp zijn een aantal beperkingen aange bracht op wat als strafbare bele diging wordt beschouwd. Met name aan het eind van de zestiger jaren laaiden de discussies daar- hoog op na strafrechtelijke bracht wil zien van vijf naar vier "I^e waardigheid en het gezag in een bepaald ambt tegen de aan tasting waarvan het wetsontwerp bescherming wil bieden, verwerf je of niet. Ons koninklijk huis heeft die waardigheid en dat ge zag overduidelijk weten te ver werven. Het is echter niet duide lijk wie nu precies de leden van het koninklijk huis zijn en wie van hen onder de ministeriele verantwoordelijkheid vallen Mede daarom heb ik dit amen dement ingediend", aldus Roethof. De 21-jarige Karin S. (hulp in een slagerij) en de 19-jarige win kelbediende Saskia van D. wer den zaterdag gearresteerd, toen Vastgehouden chauffeur in Turkije nu overgebracht naar Ankara ROTTERDAM (ANP) - De van si garettensmokkel verdachte vrachtwagenchauffeur W. A. Plinck uit Rotterdam, die al meer dan drie maanden in Turkije wordt vastgehouden, is overge bracht van Istanboel naar An kara. De Nederlandse ambassa deur daar achtte dit beter in ver band met de afwikkeling van de zaak. Van de openbare aanklager is nog steeds niets vernomen, behalve dat hij de heer Plinck gaarne in voorarrest gehad zou willen heb- Diamanten ben. Tot nu toe verblijft de vrachtwagenchauffeur in een ho tel en geniet beperkte bewe gingsvrijheid. zij met een KLM-vliegtuig uit Bangkok aankwamen. De Griekse politie verklaarde, dat zij vliegkaartjes voor Wenen had den. Karin en Saskia wilden naar een hotel in Athene om zich wat op te frissen. Zij moesten echter hun bagage, die gereed lag voor de vlucht naar Wenen, tonen aan de luchthavenpolitie. De vier kof fers bleken dubbele bodems te hebben. Daaruit kwam in totaal zestien kilo heroïne van uitste kende kwaliteit tevoorschijn. Eén gram hiervan vermengd met heroïne van mindere kwaliteit zou in Griekenland 10.000 drachmen opbrengen. In totaal gaat het om een waarde van 160 miljoen drachmen oftewel onge veer tien miljoen gulden. De meisjes worden vastgehouden op het hoofdkwartier van de veiligheidspolitie. Na verhoor door de officier van justitie zullen zij waarschijnlijk door een rech ter verhoord worden. Als beiden vinden dat de twee schuldig zijn, worden ze overgebracht naar de Korydallos-gevangenis, even buiten Athene. Zij moeten daar dan blijven wachten op hun rechtzaak. Vrijlaten op borgtocht in drugs-zaken is uiterst zeld zaam in Griekenland. vervolgingen naar aanleiding van De PvdA-afgevaardigde BREDA (SP) - Het illegaal uitvoe ren van praktisch nieuwe onder delen van Centurion-tanks naar Zowel het Rotterdamse transport bedrijf Furness, waarvoor de vrachtwagenchauffeur werkt, als de Nederlandse ambassade doen alle mogelijke moeite de heer Plinck, die onschuldig is, vrij te krijgen. De douane heeft al mee gedeeld, dat de vrachtwagen chauffeur niets te verwijten valt. De aanklager heeft voldoende reden gevonden om de chauffeur voorlopig vast te houden. Men probeert nu rechtstreeks via de rechter gedaan te krijgen, dat de heer Plinck snel op vrije voe ten wordt gesteld. Volgens een woordvoerder van het transport bedrijf zou het mogelijk zijn de chauffeur deze week nog naar Nederland te krijgen. Gezien de talloze toezeggingen in het verle den en het achterwege blijven van daden van de Turkse autori teiten koestert het bedrijf echter geen al te hoge verwachtingen. Er is nog steeds geen officiële aan klacht tegen de chauffeur uitge bracht. Zowel het bedrijf als de Nederlandse autoriteiten en de betrokkene zelf verkeren in grote onzekerheid. Volgens de politie hebben de meisjes toegegeven dat zij smok kelwaar bij zich hadden. Zij ont kennen echter, dat zij afwisten van de heroïne Saskia en Karin vertelden, dat zij gratis mochten terugreizen naar Bangkok en 15.000 gulden kregen om vier kof fers met diamanten te vervoeren. De Amsterdamse meisjes hebben inmiddels bezoek gehad van een lid yan de Nederlandse am- Zes jaar voor dodelijke messteken AMSTERDAM (SP) De Am sterdamse rechtbank heeft gistermorgen de 50-jarige Jo- han K. veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met af trek. De Amsterdammer had in oktober vorig jaar zijn echtgenote Sonja met zeven messteken om het leven ge bracht. Er was acht jaar tegen hem geëist. De werd in haar slaap verrast. De man diende haar zeven steken met een brood mes toe. Zij wist nog naar de flatgalerij te vluchten, maar zakte daar in elkaar. De vrouw had eerder aangekon digd de man na negen maan den huwelijk te willen verla ten. K. heeft nog na zijn daad gepro beerd zijn polsen door te snijden. Op de zitting ver klaarde hij, dat hij stapelk rankzinnig geweest moet zijn, toen hij zijn vrouw neerstak. De Amsterdammer had tot zijn vijftigste bij zijn ouders gewoond. België komt de 46-jarige koop man en expediteur C.V. waar schijnlijk op een forse straf te staan. De officier van justitie eiste gisteren voor de economische meervoudige strafkamer in Breda zes weken cel, 25.000 gul den boete en drie jaar voorwaar delijk. De koopman had de overtollige on derdelen in het vooijaar van 1976 gekocht op een openbare verko ping van het leger. Zonder ver gunning werden de onderdelen hoofdzakelijk deuren, assen en wielen - in oktober van dat jaar uitgevoerd naar België. Van daaruit zouden de onderdelen worden verkocht aan Syrië. De verdachte maakte voor de transactie gebruik van een Am sterdamse firma en een Belgische NV, waarvan hij zelf de baas was. Twee vrachten waren al in Ant werpen aangekomen, toen de douane er lucht van kreeg. Het derde transport werd bij de grens opgevangen en twee vrachten staan nog bij V. thuis. Volgens de koopman en zijn raadsman was de Amsterdamse firma de schuldige. De verdachte wist bovendien niet, dat voor dit "schroot" een exportvergunning nodig was. De onderdelen maken in oorlogvoerende landen met Centuriontanks een goede prijs. Overigens behoren dergelijke verkopingen van onderdelen tot het verleden. Tegen V. - die volgens de officier met allerlei dubieuze BV's en firma's werkt - loopt nog een zaak in hoger beroep wegens belas tingontduiking. Uitspraak 13 februari. de kreet 'Johnson moordenaar' Roethof vindt het onlogisch dat in het wetsontwerp de belediging van leden van het koninklijk huis als misdrijf is blijven staan, ter wijl beledigingen van onder meer buitenlandse staatshoofden zijn geschrapt, tenminste als die zich niet voor de uitoefening van hun ambt in Nederland bevinden. Vanwege de onschendbaarheid van de koning wil Roethof alleen de strafbaarheid van het beledi gen van de koning of koningin handhaven alhoewel hij de maximumstraf daarop terugge- ook Vanwege ontslag docenten TILBURG (SP) - Ongeveer vijftig studenten van de afdeling Ne derlands van het Moller instituut in Tilburg hebben gisteren de di rectievleugel en de concier- geruimte van het instituut bezet. Directe aanleiding tot de bezet ting was het ontslag van de do cent Nederlands F. Creemers. Verleden week vrijdag werd reeds een andere docent van het insti tuut ontslagen. Beide docenten zijn de laan uit gestuurd omdat zij niet op tijd van vakantie waren teruggekeerd. De bezetting werd bekend gemaakt op een protestvergadering van docenten en studenten, waarop de directie ter verantwoording werd geroepen. Naast het onge daan maken van de ontslagen van de beide docenten willen de stu- GROENLO (ANP) - Bij een poging een cementkuip van de autoweg A15 (Twenteroute) te verwij deren is gisteren de 42-jarige H. J. Sluiter uit 's-Hertogenbosch om het leven gekomen. Volgens de rijkspolitie in Drieber gen was het slachtoffer met zijn auto in de berm terecht gekomen nadat hij geprobeerd had de lege cementkuip te ontwijken. De kuip is waarschijnlijk door een PUTTERSHOEK (ANP) - Volgens bewoners in de omgeving van Puttershoek veroorzaakt de fab riek van de Suikerunie daar op nieuw stankoverlast. De afgelo pen twee maanden hebben zij bij de Technische Milieudienst Drechtsteden enige tientallen klachten gedeponeerd. De direc teur van de TMD, ir. L. van dei- Burg, ontkent echter dat er van hevige stank sprake is. scherp in de gaten wordt gehou den door Gedeputeerde Staten. Als het bedrijf er dit jaar niet in slaagt het stankprobleem op te lossen zullen GS weigeren een permanente hinderwetvergun ning af te geven en zullen zij de gemeenteraad van Puttershoek voorstellen tot sluiting over te gaan. Bij de suikerfabriek zijn vijfhonderd man in vaste dienst en werken tijdens de bieten campagne, die loopt van 1 sep tember tot Kerstmis, nog eens 150 man extra. Het stankprobleem in Puttershoek dateert van 1975 toen de suiker fabriek haar afval, bestaande uit grond- en bietenresten, op een terrein in de omgeving begon te spuiten. Dit vanwege het verbod om het afval nog langer op het oppervlaktewater te lozen. Na twee vergeefse pogingen be proeft de fabriek nu weer een nieuwe methode om het afval reukloos op te slaan. Deze me thode komt er op neer dat men de bezinkingsvelden permanent Volgens directeur Van der Burg van de TMD is nu nog niet te zeg gen of de methode succes zal op leveren. Dat zal pas kunnen blijken in april of mei, wanneer de temperatuur hoog genoeg is om het afval te doen rotten. De TMD zegt tot nu toe geen stank van betekenis te hebben kunnen constateren. Wel geeft de dienst toe, dat het ruikt in de omgeving van de bezinkingsvelden maar tegen dat het ontnemen i tief en passief kiesrecht aan wie de wet overtreedt als strafmaa tregel bij een aantal beledi- gings-delicten is blijven bestaan. "Het zijn veelal politiek bewust mensen die over de schreef gaan. Je zou als die bepaling blijft be staan politieke tegenstanders hun parlementaire democrati sche rechten kunnen ontzeggen. Dat acht ik niet juist," zo vertelde Roethof. denten meer zeggenschap bin nen het instituut, Tevens werd op de protestvergade ring een brief voorgelezen van de heer J. Sturm, de vorige week ontslagen docent, waarin hij een opsomming gaf van zijn werk zaamheden voor het instituut tij dens zijn vakantie. Volgens col lega's van de ontslagen docenten komt het wel vaker voor dat do centen hun vakantie verlengen en zelf de aanvang en plaats van de lessen bepalen. Het bestuur van de katholieke leer gangen, waaronder het Moller in stituut valt, weigerde com mentaar over de gebeurtenissen te geven. Zij wil pas commentaar geven wanneer de rechter uit spraak heeft gedaan in de proce dure die de heer Sturm tegen zijn ontslag heeft aangespannen. vrachtwagen verloren. Toen hij probeerde de kuip van de snel weg te halen werd hij door éen passerende personenwagen aan gereden waarbij hij om het leven kwam. dat schrijft zij toe aan het opho gen van de dijken er omheen met oude grond. Dit werk is tijdelijk stilgelegd. Dat er toch klachten binnen komen over een "zware vislucht", een "schroeilucht" en een "chloor- lucht" heeft er volgens Van der Burg misschien mee te maken dat de veertig gezinnen die in de buurt van de fabriek wonen de bezinkingsvelden weg willen hebben. Dit omdat hun uitzicht wordt belemmerd door de dijken. JERUZALEM (SP) - Het Israëli sche hooggerechtshof heeft gis teren in Jeruzalem zowel het be roep van de openbare aanklager als van de verdediging in de zaak tegen het 24-jarige Bredase meisje Ludwina J. afgewezen. Het hooggerechtshof, onder voor zitterschap van haar vice-presi dent Chaim Landau, die tevens president van de Nederlands-Is- raelische vriendschapsliga is, be vestigde het vonnis van de dis trictsrechtbank van Tel Aviv. In maart van het vorig jaar werd Ludwina wegens spionage voor en dienstverlening aan een il legale organisatie, (het volksfront voor de bevrijding van Palestina (PFLP) van dr. George Habasj) tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest veroor deeld. Na de uitspraak in beroep blijft deze straf gehandhaafd, hetgeen door Ludwina, die gisteren in een blauwe trui en spijkerbroek ter zitting verscheen, betrekkelijk rustig werd opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7