Voorschotens "gentleman" met pensioen RESTAURATIEPLAN JAN STEENHUISJE "Omgeving Kerkplein mag geen woonerf zijn ,(Uzcif(K VVD tegen verbrede RW 4 dwars door Leiderdorp eidse agenda Nieuwe subsidiepot voor woonmonumenten biedt mogelijkheden in Warmond WARMOND - De vooruitzichten voor het monumentale Jan Steencomplex in Warmond zijn sterk verbeterd nadat de gemeen teraad in zijn laatste vergadering heeft ingestemd met een uitgave van ruim 8000 gulden voor het maken van een restauratieplan. Tot nu toe ontbrak het geld daar voor. Bovendien was het allerminst ze ker of het ministerie van CRM subsidie zou verlenen voor de restauratie. Oorzaak daarvan zijn het grote aantal subsidieaanvra gen en de beperkte financiële middelen van de dienst monu mentenzorg van het ministerie. Eind 1977 besloten de ministeries van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en CRM echter om gezamenlijk een nieuwe subsidiepot in te stellen. Het gaat hier om subsidies voor woonmonumenten waarvoor ook gemeenten in aanmerking ko men. De kansen op subsidie voor restauratie van het Jan Steen complex lijken daardoor geste gen. Reden voor het Warmondse gemeentebestuur om de knoop door te hakken en geld uit te trekken voor het maken van een restauratieplan. Daarmee is het plan om de histori sche pandjes te verkopen aan een particulier op de achtergrond ge raakt. VVD-fractieleider Pauli toonde zich daarmee weinig ge lukkig tijdens de raadsvergade ring. Hij wilde de pandjes liever kwijt en voelde niet veel voor het "avontuur" van de gemeente. Pauli wees er op dat die bezittin gen van de gemeente onrendabel zijn en dat het onderhoud te wen sen overlaat. Burgemeester De Vreeze deelde die mening niet en zei dat er een dekkende exploita tie van de huisjes mogelijk is. Het ligt in de bedoeling om de huisjes te verhuren aan Warmondse wo ningzoekenden en volgens De Vreeze gaat het daarbij om aan vaardbare huurprijzen. De frac ties van het CDA en Progressief Warmond stelden zich op het standpunt dat getracht moet worden om het Jan Steen-com plex in handen van de gemeente te houden. DINSDAG 31 JANUARI 1971 1 5 t- Gemeente-secretaris A. Ooslerbaan verlaat per 1 mei het gemeentehuis VOORSCHOTEN - 'Op 1 mei wordt gemeente-sec retaris A. Oosterbaan, pensioegerechtigd en wordt het tijdperk van de klassieke ambtenaar definitief afgesloten'. Deze uitspraak deed de nestor van de Voorschotense gemeenteraad, W. Iestra, namens de gehele raad. Ruim 27 jaar geleden kwam Oosterbaan met zwarte bol hoed en gelijkgekleurde pa raplu uit Baarn. Onder de last van de mode is de bolhoed vervangen door een zwarte sneehoed, maar nog steeds is er opschudding over de zwarte paraplu, die niet altijd gelijk met de drager thuis komt. Schrijven over de gemeente secretaris betekent te hooi en te gras putten uit zijn zeer vele avonturen in en om het ge meentehuis. Avonturen, die een op en top heer, in deze snelle en gepolariseerde we reld altijd ontmoet. Onpartijdigheid staat heel hoog in zijn vaandel. Nederland en Oranje zijn bij hem één. Eti quette is voor hem iets dat ongeacht de tijd of omstan digheden nageleefd dient te worden. Praten over zichzelf is er niet bij. Beleefd Gelukkig weet iedereen wel iets en zelfs heel veel over de man, die kans zag om in 27 jaar een aparte plaats te veroveren in Voorschoten. ambtenares ambtenaar wil graag kwijt dat de secretaris echt wel eens kwaad kon worden, maar hij bleef altijd beleefd. Een top ambtenaar zegt 'Hij ging pas tien jaar geleden autorijles nemen, waarschijnlijk hoopte hij dat ook eenmaal de koets met het paard terug zou ko men'. Wie veronderstelt dat de schei dende gemeente-secretaris een soort dromer naar 'vroeger' zou zijn, heeft het mis. Hij staat met beide benen in deze tijd, hoewel hij duide lijk moeite heeft met de ver vlakking van de omgangs vormen en de geweldige haast. Zes jaar geleden werd A. Oos terbaan benoemd tot ge meente-secretaris. Ongetwij feld had hij een beste kans gemaakt om ergens bur gemeester te worden maar dan zou hij destijds een an dere politieke visie gehad moeten hebben. Hij is de mede-oprichter van de VVD-Voorschoten, en het aantal benoemingen van VVD-burgemeesters in kleinere gemeenten lag in die dagen erg laag. Jarenlang heeft hij de voorzittershamer gehanteerd van de Voor schotense afdeling van de VVD en dat werd hem in de jaren vijftig niet in dank afge nomen door de gemeente raad, die in overgrote meer derheid uit confessionele par tijen bestond. Gemeentesecretaris A. Oosterbaan: etiquette naleven Vele Voorschotenaren hebben de heer Oosterbaan gekend als ambtenaar van de burger lijke stand. Wanneer het bruidspaar met de gasten ge zeten was in de trouwzaal schreed ambtenaar Ooster baan naar binnen en 'zette zich neder'. Hij maakte van iedere huwelijkssluiting, wie ook maar in het huwelijks bootje stapte, een echt feest, niet in het minst door zijn toe spraak. Gentleman In de 27 jaar op het gemeente huis heeft hij niet alleen mee geholpen het Voorschoten van nu te doen groeien, maar dook hij ook de geschiedenis in. Van zijn hand zijn enige levenswaardige historische Voorschotense verhalen ver schenen. Zijn liefste wens, de restauratie van het Am- bachts- en Baljuwhuis, is nog steeds niet vervuld. De kans zit er echter in dat hij dit, als .Voorschotenaar, nog wel zal mogen mee maken. Voorschoten zal na 1 mei de ge ntleman in het gemeentehuis missen. Maar misschien ver geet hij zijn paraplu wel en komt hij nog een keertje eventjes buurten. JOOP PEETERS Hoorzitting: bezwaar tegen verkeersmaatregelen Prinsesseconcert De traditie blijft voortbestaan. Ook in Wassenaar waar op de avond van de verjaardag van prinses Beat rix (dat is vandaag) in de Messias- kerk een Princesseconcert door de Wassenaarse muziekvereniging "Excelsior" gegeven wordt. De Oranjevereniging uit die plaats biedt dit concert aan de burgerij aan. Dirigent Mannes Brilleman zal zijn muziekequipe onder meer "Monuments of the Netherlands", de "Carnaval Suite" de "Slavische Rhapsodie" en "Josua" laten spe len. Rijnlanders Leerlingen die zowel op het St. Agneslyceum in Leiden als op het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest een deel van hun leven hebben doorgebracht boffen wel eventjes deze week. De festiviteiten op de eerste school zijn nu in volle gang. In Oegstgeest organiseert men za terdag een reünie voor alle Rijn landers. Belangstellende kunnen zich dan opgeven bij de R.V.R.L. (dit heeft niets te maken met de Rijksvoorlichtingendienst) post bus 45 Oegstgeest. Tot ziens bij het koude buffet. D'66 Ook in Warmond doet D'66 aan promotie. In het stationskoffiehuis in Warmond is vanavond vanaf 20.00 uur een kennismakings bijeenkomst. Het is niet de bedoe ling dat er een afdeling wordt opge richt maar om te praten over de gemeentepolitiek en de deelname daaraan door uit D'66 afkomstige personen. Progressief Donderdagavond gaat Progres sief Warmond onverstoord verder Brieven met de behandeling van haar par tijprogramma. Na afloop van deze behandeling die om 20.00 uur in het Trefpunt in Warmond begint, wordt een besluit genomen over de kandidatenlijst voor de komende gemeenteraadsverkiezingen. Prinses Nog even een kort carnavals berichtje. Wil Boots uit Lcidschen- dam die al eerder als Bea III prinses Marti 116 van Wassenaar is geweest tijdens de carnavalsperiode is nu weer Bea (afgeleid van Beatrix) maar nu al de VII. Brieven ten behoeve van poli tieke gevangen kunnen morgen avond geschreven worden in de Scheppingskerk te Leiderdorp van 19.30 uur tot 20.30 uur. Duidelijke voorbeeldbrieven zijn aanwezig. Niet zo duidelijk is wie de organisa tie in handen heeft, maar het is in ieder geval voor een goed doel. Volkstuinen Vanavond houdt de volkstuin vereniging "Oud Raadwijk" in de kantine van S.J.Z. in Zoeterwoude haar eerste ledenvergadering. Deze- begint om 20.00 uur en zal tot doel hebben de vorig jaar opgerichte vereniging een gezicht te geven. De klapper van het carnaval in Wassenaar is altijd het bejaarden carnaval. Vrijdagavond 3 februari kunnen de Wassenaarse bejaarden terecht in de Sporthal waar met medewerking van Prins Kees III het dansorkest "The F reewheelers" de Boerenkapel "de Zwiebels" het majoretten-peloton "Amarante" en de "Twee Pinten" een gezellige avond wordt georganiseerd. Als speciale gast (naast Willi Al bert i) is Martine Bijl aanwezig. LEIDERDORP-Bij de Hervormde Kerk in Leiderdorp, naast de Eikenlaan en de Hoofdstraat, kan een plein worden aangelegd. Dit was het resultaat van de hoorzit ting die gisteravond in het Dorpshuis over het kerkplein werd gehouden. De ruimte die de gemeente aan het plein had toe bedeeld werd echter als te gering beoordeeld. Vooral de markt kooplieden hadden er moeite mee. Volgens hen was de ge meente te theoretisch te werk ge gaan: Achter de kramen (4 rijen dik) zou te weinig ruimte voor de auto's van de ^kooplui zijn opengehouden. Deze krappe si tuatie zou bij aankomst en ver trek wel eens „oorlogje" tot ge volg kunnen hebben. „Als de gemeente deze vroegere be graafplaats van de kerk zo wil in richten wordt het een be graafplaats voor de marktkoop lui", aldus een van de kooplieden. Eigenlijk werd het nut van een markplein door de kooplui zon der meer in twijfel getrokken. Ze wilden best op hun oude stekkie blijven staan. Maar daar had wet houder Gordijn een andere me ning over. „Het is belangrijk dat er een branche-uitbreiding komt. De mensen zullen hier dan veel meer dingen kunnen kopen", al dus de wethouder. Gordijn zegde voorts toe, dat over de inrichting van het marktplein nog uitvoerig in de diverse commissies gespro ken zal worden. Vinger De mogelijkheid om het plein te vergroten werd getoetst aan het al dan niet weghalen van een één meter hoge muur bij de kerk. Volgens de oorspronkelijke voorstellen zou dit op 10 meter afstand van de kerk moeten ko men. De heer Van der Linden, lid van de kerkvoogdij die de zeg genschap over het muurtje heeft, waarschuwde de gemeente „dat dan de gehele hand zou worden genomen in plaats van een vin ger". De plannen die het kerk bestuur zijn voorgelegd waren gebaseerd op het behoud van een muurtje rond de kerk. Nu zou ik haast willen zeggen: Tot de muur en niet verder. Verdere discussie hierover met het kerkbestuur sluit ik echter niet uit. Maai' als het muurtje weg moet zullen er in elk geval totaal andere plannen voor het plein moeten komen". Niet alleen over het kerkplein, ook over de omgeving ervan werd op de hoorzitting gesproken. De middenstanders vreesden dat het hun einde zou betekenen als het gebied rond het kerkplein min of meer autovrij zou moeten wor den. .Volgens hen zouden ook hun klanten daar niet gelukkig mee zijn. Mede namens tien andere win keliers verdedigde de heer Schouten dat de bestaande ver keerssituatie behouden moest worden. „We moeten hier geen groot woonerf van maken", aldus Schouten. Aarde Ook bij de bewoners van de Kas tanjelaan vielen de verkeers maatregelen die het gemeentebe stuur voorstelde niet in goede aarde. Handtekeningen tegen de gemeentelijke plannen waren verzameld en werden tijdens de hoorzitting aan wethouder Drenth aangeboden. „Als de hele buurt dat wil kan de oude situatie gehandhaafd blijven", oordeelde wethouder Drenth. „Dat geldt dus ook voor de bestaande par keersituatie". Volgens PvdA-raadslid Bezemer is het enige probleem waar het oude dorp werkelijk mee te kam pen heeft dat het „dood dreigt te gaan bij de komst van het nieuwe winkelcentrum. Als we niets doen gaat het helemaal verkeerd. Het oude dorp moet weer 'een aantrekkelijk dorp worden", al dus Bezemer. Mr. J. Goosens uit de raad VOORSCHOTEN- D'66 Voor schoten zal zelfstandig deelne men aan de gemeenteraadsver kiezingen en niet zoals vorige maal in samenwerking met de PVDA, PPR en PSP. Lijsttrekker wordt J.Aikens, die de huidige D'66 afgevaardigde Mr. Joop Goosens gaat vervangen. Joop Goosens heeft in september twee termijnen volgemaakt. Drukke werkzaamheden maken een derde termijn voor hem een on mogelijke zaak. D'66 is optimistisch en rekent op 2 zetels in de nieuwe gemeente raad. Dit zetelaantal is berekend op basis van de laatst gehouden kamerverkiezingen. Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Jolanda Alida. dr.v. J.S. Kolderman en A. Smit. Overleden: M. van Duijvenvoorde, (1913), G. Vis, (1914). Gehuwd: H.F.M. Hertogh en J.J.M. Kouwen, J, Hartevelt en M.F. de Ridder, R. van der Hoeve en J.A.T. de Sévaux. LEIDERDORP - Dc> ledenvergade ring van de VVD afdeling Leiderdorp heeft gisteravond in een vol zaaltje van de sporthal ,.Op Dreef' aan de Spiegheldreef in Leiderdorp haar concept ver kiezingsprogramma voor dit jaar zonder al teveel problemen goedgekeurd. Een aantal van 106 amendementen die waren ingediend op dit door het bestuur opgestelde prog ramma liet de indruk ontstaan dat er nogal wat weerstand be stond binnen de partij tegen het programma. minimale tekst wijzingen en cor recties. Een kleine discussie ontstond wel al gelijk in het begin over een amendement dat mevrouw Ge- hner als raadslid namens de frac tie had ingediend. In haar con cept verkiezingsprogramma schreef het bestuur dat een vierde wethouderszetel in Leiderdorp zou moeten komen. "Deze vierde wethouderszetel dient naar het oordeel van de VVD bezet te worden door de grootste fractie in de gemeente raad." Zo viel te lezen in een in leiding onder het kopje "Be stuur". Mevrouw Gchner stelde voor deze zin te laten vervallen. "Indien D'66 bijvoorbeeld twee of meer zetels zou gaan halen, dienen zij een wel houderszetel te krijgen, zo zij dit kunnen en wil len. Het is beter daar nu geen uit spraak over te doen" zo stelde mevrouw Gehner namens de VVD-fractie. Het bestuur ging niet akkoord met dit amendement omdat van tevo ren was afgesproken dat amen dementen op teksten uit de inlei ding niet mogelijk was. Wel ver klaarde het bestuur zich bereid met een aanpassing van de uit spraak over de wethouderszetel, waardoor nu in de tekst komt te staan dal "de vierde wethouders- zetel" in principe' bezet zal wor den door de grootste fraktie in de gemeenteraad In wezen verandert het ver kiezingsprogramma (zie het LD van 16 januari jl) door deze amenderingen echter nauw elijks. Rijksweg 4 De VVD-verga dering boog zich tij dens haar program ma behande ling nog over de plannen ter ver breding van de rijksweg 4. Men toonde zich voorstander van het amendement van Breas om te voorkomen dat die verbreding dwars door het dorp zal komen of dat een gedeelte van het dorp tus sen twee gedeelten van zo'n weg zal komen te liggen. Een onder tunneling verdient volgens Breas de voorkeur. Voorts zal naar zijn mening de rijksweg geen aanslui- ting mogen hebben op de ,En- gelendaal. Het bestuur wilde dit amendement accepteren met de notitie dat on dertunneling de voorkeur ver dient. Is dit niet te verwezen lijken dan moet volgens het be stuur de mogelijkheid open blijven de weg om het dorp heen te leiden. Met alle stemmen vóór werd ook het plan door het bestuur over genomen om in het verkiezings programma aan te dringen op een voetgangers- en fietstunnel on der de kruising Hoge Rijndijk, om zo de gevaarlijke situatie die er nu bestaat op te heffen. "Open huis" Het amendement van de VVD frac tie om het pand Bruggestraat 1 om te vormen tot een kun stenaarscentrum vond grote weerklank bij de ledenvergade ring. De kunstenaars die zich daar willen vestigen moeten vol gens de indieners wel bereid zijn cursussen aan Leiderdorpers te geven. Verder moet er dagelijks "open huis" zijn. Ook dient er re kening gehouden te worden met de veelzijdigheid van ambachten en kunst, die in het pand Brugge straat een plaatsje kunnen vin den. Dit plan zal binnen het ver kiezingsprogramma door het be stuur (evenals de andere amen dementen) worden ingepast. Apotheken De avond-, nacht en zondagdienst da apotheken in de regio Leiden, word waargenomen van 27 jan. tot 3 febrj door. Apotheek Leiden Zuid West Brahmslaan 20, tel. 763134; Apotheel Beker, Lijtweg 4. Oegstgeest, tel. 155482. Indien na 11 uur 's avonds niet meer mc I gelijk is met openbaar vervoer naar di apotheek te komen, kan men uitsluiten^ voor spoedrecepten van een taxi tel' 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider, dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum! v.d. Waalslaan. tel. 01717-4641. Warmond - Zr. T. Miedema, Hagerpleirj 307, Sassenheim. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. er wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2; (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Var Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Vooi hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden Leiderdorp en Oegstgeest Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging. Haarlemmerstraat 133 tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur. Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur. Morskwartier. Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuinstadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071- 153652. Dierenbescherming Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071- 126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur Dienstencentrum Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Belangengroep aleenstaanden LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummersf 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. By automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2