LEIDSCH DAGBLAD Visserij- beraad in EG weer gestrand Begin Rhodesië-overleg op Malta vandaag rhatcher: 'Stop mmigratie lan kleurlingen Hagenaar licht bedrijven voor 1,2 miljoen op aéen lengen 0IZH BGW CDA denkt over De minst besproken misdaad al wijzing van N-bom nog 3 dagen uitverkoop bij foto wamstekerr op wamsteker )INSDAG 31 JANUARI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35463 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Den Haag en Amsterdam avoriet hij sraelische onderwereld :RUZALEM (SP) - Den Haag en Amsterdam staan volgens de Is raëlische staatscommissie bij zonder goed aangeschreven bij de Israëlische onderwereld. Sa men met Londen behoren Den Haag en Amsterdam tot de drie belangrijkste buitenlandse cen tra voor de georganiseerde Is raëlische misdaad. ;t bestaan van georganiseerde misdaad in de joodse staat wordt bevestigd door een speciale staatscommissie, die een maan- lenlang onderzoek naar het ver ontrustende verschijnsel heeft ingesteld. in samenvatting van het gedeel telijk geheime rapport van de commissie werd gisteravond Joor de Israëlische televisie geci teerd. De politie was eerder tot de conclusie gekomen dat er in Is raël geen sprake is van georgani seerde misdaad. Dat de Israëli sche politie er bij de misdaadbe strijding vaak met de pet naar jooit en vooral in het district Tel Vviv niet tegen de onderwereld is >pgewassen was al lang een pu- oliek geheim. Vorig jaar draaiden oovendien een paar dozijn poli tiemannen zelf de cel in wegens ninder frisse praktijken. De aaromzet van de gezamelijke Is- 'aëlische misdaadsyndicaten, die iolgens de staatscommissie door ien twintigtal bazen worden ge- eid, wordt op één miljard gulden [eschat. De georganiseerde mis- laad heeft uitgebreide vertak- ;ingen in de Israëlische liamant-, bouw-, amusement- in toeristenindustrieën, n belangrijk deel van de inkom- ten van de Israëlische onderwe- eld komt ook uit de heffing van irotectie-gelden, prostitutie en Ie handel in verdovende midde- en. Op de effectenbeurs van Tel iviv wordt een deel van haar in- tomsten door de onderwereld in andelen geïnvesteerd, oral Amsterdam staat bekend Is een operationele basis voor de aternationale activiteiten van Is- aëlische misdaadorganisaties. in menken ijsbaan Voensdagmiddag 1 febru- ri kindercarnaval op het ijs met leuke attracties. Kom er ook bij. Kom verkleed. Aanvang 13.30 uur. ft Op Malta is gisteren het overleg begonnen voor een vreedzame regeling in Rho- desië. De samenstellers van het Brits-Amerikaanse plan (de Britse minister David Owen en de Amerikaanse VN-ambassadeur Andrew Young) hebben nog niet veel kunnen bereiken tijdens de eerste gesprekken met de leiders van het Patriottisch Front, Joshua Nkomo en Ro bert Moegabe. Op de foto links Young en Owen (met hand voor de mond) aan de onderhandelingstafel PAGINA 13 20 PAGINA'S I Blondie: "Wij zijn geen ag ressieve punkgroep" PAGINA 5 I Nederlandse meisjes wegens heroïnesmokkel in Griekse cel. PAGINA 7 Carillo (secr. gen. Spaanse communistische partij) wil een goede relatie met de kerk PAGINA 11 Bettine Vriesekoop: "Ik werd pas nerveus toen ik eerste kon worden". PAGINA 9 Chr. werkgevers willen zelfde pensioen bij andere baan PAGINA 17 BRUSSEL (SP) - Het zoveelste visserijberaad van de EG-ministerraad is vannacht weer gestrand. De schuld hiervan lig t bi j de Britten die vasthouden aan voorrech ten voor hun vissers in een zone van 50 mijl. De Engelsen stuiten ook op verzet met hun pleidooien, dat, zodra de visvoorraden in de Europese wateren zich herstellen, Britse vissers op toenemende voorraden meer rechten kunnen doen gelden dan hun collega's van andere lan den. De Britten stuurden vanmiidag bij de hervatting aan op een tijdelijk akkoord voor de komende twee maanden. In die periode halen zij jaarlijks de grootste buit binnen. NDEN (AP) - In weerwil van en verzoek van de Britse pre- lier James Callaghan om deze westie niet tot een verkiezings- unt te maken heeft de Conserva- eve leidster Margaret Thatcher isteravond voor de Britse televi- ie maatregelen beloofd tegen de nmigratie van kleurlingen. f je gaat door veertig- of vijf- gduizend per jaar toe te laten, 7at veel te veel is, of je moest een leëindiging van de immigratie in ,et vooruitzicht stellen", ver jaarde mevrouw Thatcher, at is het standpunt dat wij heb- ien ingenomen en ik ben zeker .at het de juiste opstelling is om le rassenbetrekkingen goed te louden en de fundamentele laatsclijk regen macht opklaringen en minimum- peraturen omstreeks min een id. Later van het westen uit toene- »de bewolking met plaatselijk ïuw of regen. Meest matige zuide- e wind. Maximumtemperaturen itreeks plus drie graden (opgemaakt om 11.15 uur) 1 februari op: 8.21 uur; onder: 17.27 uur. Maan 1.48 uur; onder: 11.46 uur. 'gwater te Katwijk om 8.30 en 21.01 laagwater om 4.07 en 16.39 uur. Britse kenmerken te behouden die zoveel voor de wereld hebben gedaan". De 52-jarige Thatcher die het Britse premierschap ambieert hield vol deze kwestie niet tot een belang rijk verkiezingspunt te zullen verheffen, maar zei dat het on derwerp onvoldoende door de grote partijen besproken werd. Zij noemde dit één van de rede nen dat mensen het uiterst rechtse Nationaal Front steunen, dat alle niet-blanken uit het ver enigd koninkrijk wil zetten. Volgens een officiële kan het aantal gekleurde im migranten in Groot-Brittannië in het jaar 2000 tegen de vier miljoen lopen. „Dat is vreselijk veel en ik denk dat dat betekent, dat de mensen echt nogal bevreesd zijn dat dit land overspoeld kan wor den door mensen met een andere huidskleur. Men wordt vijandig jegens de mensen die binnenko men. Dus als je goede rassenbe trekkingen wenst, moet je de angst van de mensen voor die cij fers wegnemen", aldus mevrouw Thatcher. Zij verklaarde dat het eerste wat moet worden aangevat het recht is van Oostafrikaanse Aziaten met Britse paspoorten om naar Groot-Brittannië te mogen ko men. LONDEN - Minister Kruisinga van defensie heeftt vandaag eer, Mulley (geheel links).Minister Kruisinga inspecteerde bij aankomst e overleg voerden op het Britse ministerie van defensie. De acht andere landen willen alleen onderhandelen over een vangst verdeling voor geheel 1978. Zou er geen akkoord komen dan ont staat er vanaf 12 uur vannacht grote onzekerheid. De vorig jaar gemaakte visserijafspraken ver lopen dan. Het grote geschilpunt is nog steeds de Brits-Ierse eis dat er rond deze landen een zone van 50 mijl komt waarbinnen zij voor gang krijgen op vissers uit andere landen. Gisteren deed de Europees visserij commissaris Gundelach daar over een handig compromis voorstel, dat voor de Ieren aan vaardbaar is. Groot-Brittannië en Ierland krijgen daarin duidelijke voorrechten aangeboden. De pre ferentie om te vissen geldt voor allé kusten rond Ierland in een nog niet precies aangeduide zone en bovendien ten noordwesten van Schotland. Groot-Brittannië eist echter voorrang in de gehele kustlijn. Daar willen de anderen weer niet aan. Intussen is de sfeer in de raad van ministers langz&am maar zeker aan het verslechteren. Of me^n er vandaag uitkomt hangt vooral ook af van de voortgang die ge maakt wordt tijdens de extra vergadering van de ministers van landbouw, die vanmorgen vroeg in Brussel begon. Dit zijn vaak dezelfde bewindslieden als die van de visserij. Zij bespraken vanmorgen de Britse aanvraag om het groene pond met 7,5 procent te devalueren. De Britse agrariërs krijgen aldus ho gere prijzen voor hun produkten en het levensmiddelenpakket in dat land wordt twee procent duurder. De Beneluxlanden en West-Duitsland kunnen daar al leen mee instemmen wanneer zij van de Britse minister Silkin de toezegging krijgen dat ook in hun landen de agrariërs dit jaar op hogere prijzen mogen rekenen. Dit ter compensatie van de geste gen kosten. Doet minister Silkin zulke concessies, dan zijn de an deren mogelijk bereid tot een in terim-akkoord op visserijgebied. NEW YORK (SP) - Naar schatting 1 miljoen Ameri kaanse mannen krijgen wel eens een stevig pak slaag van hun vrouw en zeker 12 mil joen ondergaan andere mis handelingen van de kant van hun ega, aldus onderzoeker Roger Langley. Langley, die onlangs een boek schreef over mishandelde vrouwen, zegt dat de meeste mannen te beschaamd zijn om dit bekend te maken. Hij noemt het probleem van de mishandelde man „de mis daad waarover in Amerika het minst gesproken wordt" Volgens Langley zijn de slachtoffers vaak kleine mannen die met grote vrou wen zijn getrouwd en oudere en ziekelijke mannen met ge zonde jongere echtgenoten. In een regeringsrapport is vorig jaar onthuld dat in de Ver enigde Staten jaarlijks vijf miljoen vrouwen door hun mannen worden mishandeld. Popmusicus dood aangetroffen AMSTERDAM - De 30 jarige saxofonist Gregory Delano Her bert van de Amerikaanse pop groep Blood, Sweat and Tears is in de afgelopen nacht dood aan getroffen in zijn kamer in het Parkhotel in Amsterdam. Vol gens de recherche is hij ver moedelijk overleden aan een te grote dosis heroine. Op de kamer werd een kleine hoeveelheid he roine en cocaine alsmede enkele injectienaalden gevonden. Het optreden van de groep in het Congresgebouv DEN HAAG (SP) - Een 31-jarige Hagenaar, die gisteren is aange houden, wordt er door de re cherche van verdacht vorig jaar tien bedrijven voor zo'n 1,2 mil joen gulden te hebben bena deeld. De ondernemingen, waar van er negen in ons land zijn ge vestigd, leverden voor dat bedrag de Hagenaar als directeur van de BV Hawoplast plastic artikelen, die echter nooit werden betaald. De Haagse vennootschap kwam begin vorig jaar in moeilijkheden doordat de verkoop van door het bedrijf in West-Duitsland ge kochte artikelen stagneerde. De directeur trachtte toen volgens de politie er weer bovenop te ko men door zijn verkooppakket uit te breiden. Van april tot en met oktober 1977 kocht hij toen voor 1,2 miljoen gulden aan plastic zakken, weg- werpbekertjes, etiketten en an dere produkten bij de tien be drijven. De Hagenaar verkocht die goederen daarna weer zo snel mogelijk tegen contante betaling en meestal onder de gebruike lijke prijs. Voor de leveranciers bleven de be talingen echter uit, totdat zij u hun schrik in oktober jongstle den te horen kregen, dat de on derneming failliet was verklaard. Nadat de curator uit een onder zoek in de boeken ontdekte, dat er vermoedelijk onjuiste hande lingen waren gepleegd, schakelde hij begin januari de politie in. Deze verdenkt de man/nu van op lichting, verduistering en fles sentrekkerij. Van de contante verkopen heeft de man volgens de recherche het grootste deel vergokt in Duitse loterijen. Daar aan gaf hij wekelijks tien tot twin tig mille uit. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 o! 210221. of de agent in uw woonplaats DEN HAAG (SP) - Defensiedes kundigen van de CD A-fractie in de Tweede Kamer hebben de fractie aanbevolen zich uit te spreken tegen de neutronenbom. Een notitie hierover is opgesteld door het uit de krijgsmacht af komstige CDA-Kamerlid J. P. de Boer. Volgens deze notitie zou de neutro nenbom een versnelling van de bewapingswedloop tot gevolg hebben. Ook opperen de CDA- defensiedeskundigen ethische bezwaren tegen dit nieuwe wa pen, waarvan de Verenigde Sta ten de produktie ter hand willen nemen. Deskundigen in de WD-fractie in de Tweede Kamer staan niet af wijzend tegenover de neutro nenbom. Zij hebben oog voor de tactische voordelen van deze „lichte" atoombom. Zij willen daarom niet op voorhand „neen" zeggen tegen de neutronenbom. Een verschillende opstelling van CDA en VVD kan tot moeilijk heden leiden in het nieuwe kabi net. Dit wordt geacht een stand punt in te nemen over invoering van de neutronenbom als NAVO-wapen. Moeilijkheden tussen Smith en Moezorewa weer opgelost SALISBURY (Reuter) -De moei lijkheden tussen de Rhodesische leider bisschop Abel Moezorewa en de regeringsdelegatie die on derhandelt over dé totstandko ming van een „interne regeling" voor Rhodesië, zijn opgelost. Dit gebeurde op een verzoenings bijeenkomst vanochtend, bis schop Moezorewa, leider van de Verenigde Afrikaanse Nationale Raad, UANC, kon die bijeen komst niet bijwonen maar zond een vertegenwoordiger, James Chikerema (vicie-voorzitter van de UANC) daarheen. „Onze moeilijkheden zijn op bevredi gende wijze opgelost", zo werd gezegd. Weer overval op postkantoor in de Betuwe ARNHEM (ANP) - Drie gewapende mannen hebben vanmorgen te gen 10.00 uur een overval ge pleegd op het postkantoor in het Betuwse Andelst (gem. Valburg). Den Haag gaat vanavond niet De overvallers zijn er met 25.000 door. 4 weken lang het LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Alles tegen ongehoord lage m tegen ongehoord lage prijzen. Alles onder volledig garantie. Tel uit uw voordeel Breestraat 29 Leiden Tel. 071 - 120368 Begin december beroofden twee mannen het postkantoor in het naburige Opheusden van 3.000 gulden en op 6 januari haalden vier gemaskerde mannen 2.400 gulden uit de kluis van een post kantoor in het Betuwse Kesteren. Volgens de recherche zijn de over vallen vermoedelijk alle door jonge Zuidmolukkers gepleegd. Onlangs zijn in verband met deze zaken enkele aanhoudingen ver richt. Verdere bijzonderheden wil de rijkspolitie in verband met het onderzoek nog niet prijs geven. J Ik beslis mei een e abonnee noleren de krant gratis Gironr Hok|e aa

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1