'Ze verrekken het gewoon kinderen over te zetten' Jager slaat overboord en verdrinkt VERDIEPING MEER LEIDT NIET TOT VERZILTING Burgemeester haalt uit naar school: DRAMA OP KOPPOEL IN RUPWETERING DINSDAG 31 JANUARI 1978 STREEK PAGINA 15 RIJPWETERING "Theus" van Dam, een achtenzestigjarige Reeuwijker, is op de laatste dag van het jachtseizóen om het le ven gekomen. Ver dronken in de Koppoel bij Rijp wetering. "Theus" sloeg over boord toen hij met een peddel een afgeschoten eend naar zich toe wilde halen. geprobeerd hiervoor wat ouders warm te krijgen. In mijn ogen zijn zij verantwoordelijk. Maar er was bar weinig belangstelling van die kant." Vroegop zegt dat als zijn school om drie uur uitgaat, er dan nog ge noeg werk voor de onderwijzers aan de winkel is. "Dan begelei den we de zogenaamde "zwak kere" kinderen. Die kun je niet alleen laten zitten om andere kinderen over de straat te zetten. Het bezig zijn met die "zwak kere" kinderen was de aanleiding met het overzetten te stoppen." Volgens hem heeft de gemeente Waddinxveen al een jaar geleden geld uitgetrokken om voorzie ningen bij de school te treffen. "Zij doet niks, ze is laks. Zeker als wij maar blijven doorgaan met het overzetten van de leerlingen gaat het goed. Dit is nu afgelopen. Nogmaals, het is een taak van de ouders en niet van de onderwij zers. Als er tussen hen een rege ling wordt getroffen, okee. Maar niet klakkeloos aannemen dat de leerkrachten dit wel even zullen opknappen." Cursussen Vroegop zegt dat het met die "strakke" schooltijden ook wel meevalt. De onderwijzers hebben veel cursussen om "bij" te blijven en minstens twee keer per week wordt er na schooltijd vergaderd. "Onze boterham eten we tijdens die bijeenkomsten op. De eerstë taak van de school is bijblijven in het onderwijs en niet naar buiten treden. De ontwikkeling van de kinderen staat voorop. Natuur lijk doen we mee met activiteiten buiten de schooluren, maar ze - zijn niet het belangrijkst." Het stoffelijk overschot is nog niet gevonden. De rijkspolitie te water is een paar uur met het zoeken naar de verdron ken man bezig geweest. Toen hét donker werd staakte zij haar werkzaamheden. Alleen het bootje hadden de poli tiemensen boven water ge haald. Zijn neef Henk Zandijk (44) uit Moordrecht kwam onder het vaartuigje terecht dat om sloeg. Uitgeput en ijskoud be reikte hij de kant, nadat hij vele meters met zijn bejaarde oom had rondgezwommen. Collega-jager Van der Graaf, een Nieuwerkerker, aan schouwde vanaf de oever het drama dat zich z'n hon derdvijftig meter van hem vandaan afspeelde. Met een plastic bootje heeft hij wel geprobeerd het worstelende tweetal hulp te bieden. Maar de wind was zo fel en de golf slag zo hoog, dat hij nauw elijks beweging in het vaar tuig kreeg dat hij met een bo- nestaak trachtte voort te be wegen. Raadsel Voor Henk Zandvliet is het een raadsel dat zijn oom, een man die praktisch op het water is grootgebracht over boord is geslagen. "Ik weet het niet," mompelt hij een paar uur na het drama, "of 'ie nou is uit gegleden of dat 'ie duizelig is geworden, ik weet het echt niet. Allebei wilden we een eend naar ons toehalen, hij aan de ene en ik aan de andere kant. En toen gebeurde het. Of 'ie kon zwemmen? Weet ik ook niet, maar ik denk het wel. Hij was altijd bij het wa ter te vinden." Met z'n drieën hadden de jagers een stuk of vier eenden "neergehaald". Vanaf de kant hadden zij die afgeschoten. Een bootje lag een eindje ver derop gereed om dé dode wa De rijkspolitie is gisteren uren bezig geweest met het dreggen naar de verdronken jagerAlleen het roeibootje kwam tot nog toe boven water tervogels die in de Koppoel terecht waren gekomen op te vissen. Henk en "Theus" gin gen er samen op uit om dit karweitje op te knappen. Roeien op het brede water was niet mogelijk, met ped delen konden de jagers hun doel bereiken. 'Het was maar een fractie van een seconde", herinnert Henk zich nog, "toen lagen we alle bei in het water. M'n oom zei niks, maar hij bewoog wel. Ik heb tegen hem geroepen, hou je rustig. En ik zag aan z'n ogen dat hij me vertrouwde. Hij ging zelfs op z'n rug lig gen." Zware laarzen De problemen kwamen al heel snel. Het ijskoude water ver lamde Henks spieren. Zijn dikke kleding werd doornat en loodzwaar. De lange, rub ber laarzen liepen vol en maakten het hem bijna on mogelijk om het hoofd boven water te houden. "Alles heb ik geprobeerd," zegt Zandijk. "Maar toen ik m'n oom niet meer kon houden, was 'ie al dood. Z'n ogen waren dicht en z'n onderlichaam hing naar beneden." Door Jan Westerlaken Arie Zandvliet, die aan de rand van de Koppoel woont, en al tijd met de mannen mee ging jagen, was deze keer thuis ge bleven. Hij voelde zich niet lekker en vond het beter om maar eenè een keertje bin nenshuis te blijven. Bij hem k wamen de jagers na het treu rige voorval wat op verhaal. Henk kreeg snel een fles jene ver toegeschoven om de bloedsomloop in zijn koude lichaam weer wat op gang te brengen. Zijn groene jagers- sokken lagen op de kachel, erop vier natte briefjes van tien gulden. Boven de kachel was een touwtje gespannen waarover natte kleren te dro gen hingen. Een gevulde le ren patroongordel lag achter dezelfde kachel. Henk had van Zandvliet een lange, witte onderbroek gekregen en een dikke zwarte trui. Om zich heen had hij een wollen de ken geslagen om zijn lichaam op temperatuur te houden. Alleen benen "Op het laatst," zo herinnert Zandijk zich nog, "heb ik al leen maar met m'n benen ge zwommen. M'n armen kon ik niet meer bewegen. Naar mijn maat riep ik, joh, het is met me gedaan, ik kom niet meer vooruit. Toen zag ik in een flits dat die bonestaak niet zover in het water ging en ben gaan staan. Ik kon net adem halen. Dat is m'n redding ge weest, beslist." Zandijk had gisteren wél een pijnlijke nek. Toen het roei bootje omsloeg kreeg hij een tik van de rand. Een eerste onderzoek door een arts le verde een positief resultaat op: hij had geen nadelige ge volgen aan het barre avontuur overgehouden. "Dit zal ik nooit vergeten," zegt Henk, nadat hij zijn vrouw via de telefoon van het droevige nieuws op de hoogte heeft ge steld. "Nog nooit heb ik iets ernstigs meegemaakt en dan gebeurt er ineens zoiets. Je leest er wel eens over. Maar je denkt altijd, dat overkomt mij niet. Tot het moment datje er wel mee te maken krijgt. Ver schrikkelijk." Het hoedje met jagersver sierselen ligt op de grond. Twee lege buksen staan tegen de muur. Beide attributen zullen voorlopig geen dienst doen. WADDINXVEEN - "Vroeger was dat helemaal geen punt. Toen loodsten de onderwijzers hun leerlingen veilig door het verkeer. Nu kijken ze op hun horloge en zeggen: zo laat begin ik en zo laat is het mijn tijd. Ze verrekken het gewoon om de kinderen te begeleiden in een drukke straat." Met deze krachtige uitspraak richt burgemeester Smallenbroek van Waddinxveen zich tot het onder wijzend personeel van de chris telijke Savornin Lohmanschool. Reden voor deze "explosie" was een aanvraag van de ouder commissie om achter de school aan de Wadde een over steekplaats met stoplichten of een knipperlicht te maken. De burgemeester meent dat het tot de verantwoordelijkheid van de onderwijzers behoort erop toe te zien dat de leerlingen veilig aan de andere kant van een drukke straat komen. Smallenbroek, die zelf drie kinde ren heeft die de Savornin Loh manschool bezoeken: "Zoiets kun je toch niet aan de overheid overlaten. Het is onmogelijk om continu een politie-agent op dit punt neer te zetten. En als je het mij vraagt vind ik een beveiligde oversteekplaats nog erg gevaar lijk ook. De kinderen denken dan: ze letten wel op. Dat kan fa tale gevolgen hebben." Mee eens Het onderwijzend personeel, aldus Smallenbroek, voelt er niets voor om die verantwoording op zijn schouders te nemen. "Ik weet dat de ouders het met mijn ziens wijze eens zijn. Zo'n jaar of tien geleden beschouwde de onder wijzer het gewoon als een deel van zijn taak kinderen veilig naar huis te leiden. Van negen tot twaalf en van twee tot vier uur werken ze nu, meer niet." Hoofdonderwijzer Vroegop van de aangevallen school vertelt dat de leerkrachten tot de herfstvakan tie van het vorige jaar de leerlin gen overzetten "Toen hebben we Van Herwaarden dient andere aanvrage in Maand cel voor Rijnsburgse handelaar RIJNSBURG - De Haagse recht bank heeft een 28-jarige Rijns burgse bloemenhandelaar ver oordeeld tot vier weken gevang enisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De Rijns- De Jong (29) corpschef in Katwijk KATWIJK - Hoofdinspecteur P. B. N. de Jong (29) bij de Katwijkse politie is benoemd tot korpschef bij de gemeentepolitie in deze gemeente. De benoeming gaat morgen in. De heer De Jong is nu waarnemend chef bij het Kat wijkse corps sinds afgelopen zo mer de heer F. J. Lameris werd benoemd tot commissaris van politie in Voorburg. De benoe ming is vanmorgen officiéél af- j gekomen. De heer De Jong is geboren in Lei den. Daar volgde hij de HBS-A, waarna hij naar de politieacade mie in Apeldoorn ging. In 1970 rondde hij deze opleiding af en ging hij bij de gemeentepolitie in Den Haag werken. Daar was hij eerst wachtcommandant in de oude binnenstad in de rang van adjuct-inspecteur. Vervolgens ging hij de afdeling wei-ving bij personeelszaken van de Haagse politie leiden. Tot slot was hij daar in de rang van inspecteur staffuctionaris bij de verkeers politie. Op 1 maart 1975 kwam De Jong naar Katwijk. Hij werd inspec teur van politie. Op 1 juli 1976 werd hij bevorderd tot hoofdin specteur. burger had op de Haagweg een inhaalspelletje gespeeld, waarbij hij met een snelheid van onge veer 100 kilometer per uur, tel kens een andere automobiel dan weer links en dan weer rechts in haalde. Ter hoogt van het kruispunt Haagweg-Beltlaan reed hü zelfs door de berm en kwam in botsing met een brom fietser. De bestuurder van de bromfiets raakte daarbij ernstig gewond, terwijl de Rijnsburgse handelaar doorreed. De officier van justitie had zes weken ge vangenisstraf geëist en twee jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. Historische legpenning Nieuw Vennep voor gemeente NIEUW-VENNEP - De ge meente Haarlemmermeer heeft van de heer Brussen uit Haarlem voor haar historisch archief een uit 1865 daterende legpenning gekregen. De penning is destijds aan de ge nees- heel- en verloskundige in Nieuw-Vennep, de heer A.C. van Dorsten uitgereikt "wegens goede diensten den volke bewezen in het be schermen van de gezondheid der burgers". Die diensten liggen waarschijnlijk in het feit dat de heer Van Dorsten, die zich in 1859 in Nieuw- Vennep vestigde, tijdens de cholera- en pokkenepidemie van 1864 en 1865 zich bij zonder actief getoond heeft. De gemeente zal de exacte aanleiding nog natrekken. Diefstal uit Zeehospitium KATWIJK - Bij de Katwijkse poli tie is aangifte gedaan van diefstal van 125 gulden uit het Rijnlands Zeehospitium. De nog onbe kende dader(s) verschaften zich toegang tot het kantoor waarin zich de geldkist met de 125 gul den bevond door twee deuren te forceren. Een eerste onderzoek NOORDWIJKERHOUT - De Maatschappij tot Exploitatie van Gronden Veenenburg-Elsb- roek BV, een zuster- of doch terbedrijf van Van Herwaarden BV uit Hillegom zal op korte termijn een andere aanvraag indienen voor verdieping en uitbreiding van het Ooster- duinse meer. Momenteel ligt een aanvrage van dat bedrijf bij Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland voor uitbreiding, en wordt niet gesproken van ver dieping. Verdieping De reden voor het wijzigen van die aanvrage is waarschijnlijk een rapport dat onlangs is versche nen, gemaakt in opdracht van Gedeputeerde Staten en Van Herwaarden BV. Daarin wordt nauwkeurig uit de doeken ge daan in hoeverre sprake is van verzilting als het meer nog dieper wordt gemaakt. Hoewel dat rap port van een aantal deskundigen nog onder de tafel wordt gehou den, vermoeden verschillende betrokkenen dat de deskundigen in het rapport tot de conclusie komen dat het risico van verzil ting bij verdieping van het Oos- terduinse meer vrijwel is uitge sloten. Volgens een woordvoer der van de provincie is tijdens de onderhandelingen tussen de provinciale overheid en Van Herwaarden BV door laatstge noemde verklaard dat waar schijnlijk naar aanleiding van het rapport een nieuwe aanvraag zal worden ingediend. Dat betekent dat de klemtoon mogelijk niet langer ligt op rigoreuze uitbrei ding van het meer, maar op de verdieping ervan. Van Herwaar den hoopt hiermee zo vermoedt wethouder Heemskerk van de gemeente Noordwijkerhout, meer kans te hebben dat de ver gunning inderdaad wordt ver leend. Tegen de huidige aanvrage van de vergunning tot uitbrei ding van het meer zijn namelijk nogal wat bezwaren ingediend. Het Amsterdamse waterleiding bedrijf is één van de twaalf be zwaarden. Heemskerk verklaart overigens al bij voorbaat dat het college geen voorstander van verdieping van het Oosterduinse meer is. "Dat komt de recreatie, die te zijner tijd in georganiseerd verband plaats zal hebben, niet ten goede. Hoe dieper het meer wordt, hoe groter de tempera tuurverschillen en dat houdt een bepaald gevaar in voor zwem mers", aldus de bestuurder van de gemeente Noordwijkerhout. Daarbij komt nog dat hij er niet van overtuigd is dat onbeperkte verdieping van het meer niet tot verzilting leidt. Een proces dat met name rampzalige gevolgen zal hebben voor de agrariërs. Het is niet voor niks dat met name ook deze groep fel gekant is tegen de activiteiten van Van Herwaar den, zowel waar het verdieping betreft (verzilting) als waar het uitbreiding van het meer betreft (verlies bloembollenareaal). Over de diepte van het meer thans lo pen de mening nogal uiteen. De schattingen variëren van 12 tot 24 meter diepte. Naar verluidt heb ben duikers onlangs een buiten boordmotor opgedregd - die zij hadden verloren - en zij hadden daarvoor bijna 25 meter touw no dig. Recreatie Als binnenkort - zoals Van Her waarden heeft toegezegd - een nieuwe aanvrage wordt inge diend, zal de hele procedure op nieuw worden gestart. De huidige aanvrage is ingediend in juli van 1976. Het opnieuw in pro cedure brengen (ter inzage leg gen, bezwaren bespreken, etc.) betekent dat Van Herwaarden pas over 1 of 2 jaar zijn werk zaamheden in en om het Ooster duinse meer kan voortzetten. Het is trouwens de bedoeling dat de kalkzandsteenfabriek uit Hil legom binnen afzienbare tijd een punt zet achter de activiteiten in Noordwijkerhout. Als dat is ge beurd wordt het meer om niet overgedragen aan de provincie. Die heeft dan tot taak om langs één van de oevers van het meer een recreatiegebied te maken. De uitbreiding van het meer heeft betrekking op het langzaam afla ten lopen van de zandvlakte, zo dat een strand ontstaat. Tot op heden heeft illegale, ongeorgani seerde recreatie plaats langs het meer. Straks is het de bedoeling dat do provincie een recreatiege bied gaat exploiteren en daarop toezicht houdt.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15