Israël besluit tot hervatt vredesoverleg Zware storm eist weer mensenlevens Twintig jaar voor Jespers Ook satellieten van verongelukten President Carter in interview: Irak niet naar Arabische top Arrestaties in Chili Nieuwe socialistische partij in Portugal Leider Tunesische vakbond aangehouden een miljoen gulden aan prijzen TOPKADEHLID IN CHINA IN ONGENADE GEVALLEN MAANDAG 30 JANUARI 1978 PAGINA 7 99 99 WASHINGTON (Reuter, ANP) - President Carter heeft in een gis teren gepubliceerd vraaggesprek toegegeven dat ook Amerikaanse satellieten die kernenergie ge bruikten, in de ruimte zijn geëxplodeerd. Hij zei niet wan neer dat was gebeurd en hoeveel kunstmanen het betrof. De ongelukken met Amerikaanse satellieten en het recente ex ploderen van de Sovjet-Kosmos 954 boven Canada toonden ech ter aan dat er voldoende waar borgen moeten zijn om ker nexplosies in de ruimte te voor komen, aldus Carter. Carter zei dat de eerste Ameri kaanse satelliet die kernenergie gebruikte, in 1965 was gelan ceerd. Deze bevatte wat hij noemde "een massa die beneden de kritische maatstaf lag". Een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken in Washington zei in een antwoord op een vraag dat de enige Ameri kaanse satelliet die ooit een kern reactor bevatte, een experimen teel voertuig was dat in 1965 werd gelanceerd. Deze kunstmaan was in omvang ruwweg te vergelijken met de Kosmos-954. Hij kon niet zeggen of deze satelliet veronge lukte. Carter zei dat dergelijke satellieten direct na de lancering niet vol doende radioactiviteit bevatten om een explosie te veroorzaken, maar "hoe langer zij branden hoe meer bijprodukten er worden gemaakt en hoe meer radioactivi teit er is" öp $e vraag of de VS van plan zijn stappen te nemen om ongelukken zoals die met de Sovjet-satelliet te voorkomen, zei de president "Zoals u weet heb ben wij reeds lang een verdrag met de Sovjet-Unie ter voorko ming van kernexplosies in de ruimte. Maar lang geleden maak ten wij ons ook schuldig". De Pravda heeft zaterdag de be schuldiging geuit dat de Westerse nieuwsmedia het verongelukken van de Russische satelliet Kos mos-954 hebben aangegrepen om "wantrouwen en angst" te zaaien. Het dagblad van de Russische communistische partij zei dat dit was gebeurd ondanks het feit dat Amerikaanse, Canadese en an dere Westerse functionarissen het ongeluk met de Kosmos "op realistische wijze" hadden bena derd. De Pravda maakte in een com mentaar van de hand van Wladi- mir Goebarev duidelijk dat de stampij over het ongeluk met de Kosmos zeer overdreven was en wees erop dat aan eerdere onge lukken met radioactief materiaal aan boord van Amerikaanse ruimtevaartuigen slechts weinig aandacht was besteed. •k Premier Begin ALGIERS/SANTIAGO (ANP) - De voormalige Chileense se naatsvoorzitter Tomas Reis is de afgelopen week samen met een zestigtal andere personen gearre steerd. Dit heeft één van de leiders van de Chileense chris ten-democratische partij, Claudio Huepe, bekendgemaakt. In Algiers is de vijfde zitting van de internationale onder zoekscommissie naar de misda- JERUZALEM (Reuter/AFP/UPI) - Het Israëlische kabinet heeft gisteren besloten tot hervatting van de recht streekse vredesbesprekingen met Egypte. Na een bijeen komst van het kabinet die drie uur duurde, werd in een communiqué in Jeruzalem meegedeeld dat de Israëlische delegatie de komende week naar Cairo zal gaan. voor de Egyptisch-Israëlische militaire commissie Er is geen be paalde datum vastgesteld. De Israëlische minister van defen sie, generaal Ezer Weizman, die de delegatie leidt, zal voor zijn vertrek "alle nodige regelingen" treffen, zo besloot het communi qué. Het - unanieme - besluit werd ge nomen op advies van premier Menachem Begin. De Israëlische delegatie was uit Cairo teruggekeerd nadat presi dent Sadat op januari de DE Egyptische delegatie bij het poli tieke overleg in Jeruzalem, dat de dag tevoren was begonnen, had teruggeroepen. "Terrorist" Premier Begin zei later dat hij mi nister Weizman niet naar Cairo terug zou sturen zolang de Egyp tische pers volhardde in wat hij noemde een anti-semitische campagne. De toon van de openbare uitingen is in de afge lopen vijf dagen opmerkelijk minder scherp geworden. Maar in de jongste uitgave van het Egyptische weekblad "Oktober" "Ik ben ervan overtuigd dat u niet zult aarzelen uw stem te laten ho ren ten gunste van de gerechtig heid en veiligheid van alle volken van het Midden-Oosten", aldus Sadat. Hij zei dat de joodse ge meenschap in de V.S. enorm kan bijdragen aan het vredesproces. In zijn antwoord zei rabbijn Schlindler verbaasd te zijn over de kritiek van Egypte op de Is raëlische regering. "President Carter meende dat het plan-Be gin een basis voor redelijke on derhandelingen kon zijn, zeer soepel was en een grote stap naar vrede betekende. Wij delen dat standpunt". "De Amerikaanse joden zijn er ver baasd over dat u in antwoord op uw initiatief een onbeperkte aan vaarding van alle Egyptische ei sen verwacht". Hulde brengend voor de moed waarvan president Sadat met zijn bezoek aan Jeru zalem blijk gaf zei rabbijn Schlindler te wensen het Egypti sche staatshoofd tijdens zijn ko mende bezoek aan de V.S. te ontmoeten. MARKLAND - De Amerikaanse sleper "Claire Beatty" zit volledig vast in een ijsmassa op de Markland-dam bij de rivier Ohio. Het schip raakte in deze benarde situatie toen ijs losbrak en de dam opschoof. terrorist genoemd en werd gezegd dat hij tegen vrede was. den van Chileense junta begon- Verwacht wordt dat Begin in april een bezoek aan de Verenigde Sta- ten zal brengen. New Yorkse blad Dailys news a on 7ipn heeft gisteren een open brief rluepe sprak over het "schandalige referendum' nochet probeerde te laten dat het Chileense volk achter hem staat. /erschillende verboden politieke partijen in Chili hadden opge roepen tegen Pinochet te stem men. Dit waren ondermeer de christen-democraten. weni de Israëlische premier nog Irak heeft zaterdag laten weten dat het niet zal deelnemenaan de tweede conferentie van Arabi sche "afwijzingslanden" die op 2 en 3 februari in Algiers zal wor den gehouden. De regering in Bagdad besloot hiertoe vanwege de "te gematigde houding van die landen". De conferentie zal nu worden bijgewoond door Alge rije, Syrië, Libië, Zuid-Jemen en de Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO. Irak wil duidelijke stappen tegen de vredesinitiatie ven van Egypte. Irak heeft nu Saoedi-Arabië uitge nodigd voor een Arabische top conferentie in Bagdad. Volgens het Algerijnse persbureau had de Saoedische minister van buiten landse zaken, prins Saoed A- Faisal, Algerije daarvan op de hoogte gesteld. president Sadat aan de joodse Amerikanen gepubliceerd waarin hij steun vraagt, alsmede het antwoord daarop van rabbijn Alexander Schlindler, president van de raad van de joodse organi saties in de V.S. TJNIS (AFP, Reuter, UPI) - De secretaris-generaal van de groot ste Tunesische vakbond, de UGTT, Habib Achour is zater dagavond in zijn huis in El-Men- zah, niet ver van Tunis, gearre steerd. De politie doorzocht zijn huis en nam documenten in be slag. la de bloedige onlusten tijdens de staking donderdag waarbij vol gens officiële kringen 42 doden vielen maar die, naar de inter nationale confederatie van vrije vakverenigingen meedeelde, ze ker 100 mensenlevens eisten, werden tien leden van het dage lijks bestuur van de UGTT aan gehouden. )e minister van binnenlandse za ken, Dhadaoui Habbablia, deelde zaterdag mee dat er zeker 240 ar restaties waren verricht na een inval op het hoofdkwartier van de UGTT in Tunis en 150 bij een on derzoek op een bureau van de vakbond in Sousse. /aarnemers merkten op dat ot- ficiële kringen in de afgelopen dagen herhaaldelijk de verant woordelijkheid voor de onlusten hebben gelegd op de schouders van de leiders van de UGTT. Maatsvervangend secretaris-gene raal Jean van der Veken van het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen (IVW) heeft een bezoek gebracht aan Tunis om via onderhandelingen met de Tunesische regering te trachten de vrijlating te bewerkstelligen van de gearresteerde leiders van de Tunesische eenheidsvak centrale UGTT. In Tunesië zelf bleef het tijdens het afgelopen weekeinde rustig, al bleven leger en politie druk pa trouilleren. BONN (AP) - De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt heeft de leiders van de grote wes terse landen uitgenodigd voor een vierde economische topcon ferentie, welke deze zomer in Bonn zou moeten worden ge houden. LISSABON (AP) - Radicale so cialisten hebben zaterdag een nieuwe progressieve partij opge richt die zich tegen de plannen van premier Mario Soares zal ke ren om conservatieven in zijn re gering op te nemen. "Er zijn twee misdaden waarvan men ons nooit zal kunnen be schuldigen: onsamenhangend heid en verraad", zo .verklaarde oprichter Antonio Lopes Car doso op het eerste nationale con gres van de nieuwe partij, So cialistisch en Democratisch Links (SDL). Aan het congres werd deelgenomen door 400 ge delegeerden. Lopes Cardoso, een parlementslid die vorig jaar zomer uit de so cialistische partij van Soares trad omdat hij het niet eens was met de landbouwpolitiek van de premier, zei dat de SDL zou stre ven naar arbeiderszelfbestuur en volledige beheersing van de in dustrie door de staat. "Wij zullen niet, zoals sommigen al hebben gezegd, een oorlogsma chine tegen de socialisten zijn. Wel echter zullen wij vechten te gen het herstel van het kapita lisme", aldus Lopes Cardoso. De socialisten, die in het parlement niet over een meerderheid be schikken, hebben eerder deze maand hun goedkeuring gegeven voor de plannen van Soares om conservatieven in de regering op zodat het kabinet in de volksvertegenwoordiging op een meerderheid kan steunen. In het nieuwe kabinet, dat verleden week donderdag werd benoemd, hebben nu drie leden van de con servatieve sociaal-democratische centrumpartij zitting. GENT (SP) - Uitgejouwd door het publiek heeft de jury za terdagmiddag onder be scherming van twee rijen rijkswachters het paleis van justitie verlaten, nadat aan Guy Jespers het vonnis was bekendgemaakt' twintig jaar dwangarbeid. Luc de Cramer kreeg vijftien jaar dwan garbeid. "Neen, neen, duizendmaal neen, ik ben onschuldig"!, riep De Cramer uit. Jespers staarde verslagen voor zich. De Cramers knechtje Jackie van Renterghem was de enige die reden tot lachen had: hij kwam er af met twee jaar ge vangenisstraf, waarvan der tien maanden voorwaarde lijk, zodat voor hem de nachtmerrie voorbij is. Hij kon als vrij man naar huis. Rooske van Laere kreeg een maand voorwaardelijk. De woede-uitbarsting van pu bliek en familieleden was tam in vergelijking met het tumult dat vrijdagavond uitbrak na het bekend worden van de ju rystemming over de schuldvraag. Speciaal Jes pers mocht zich verheugen in een aanhang die door dik en dun overtuigd was van zijn onschuld. Velen die het proces van meet af hebben gevolgd zijn van oor deel dat vooronderzoek en bewijsvoering gebrekkig zijn geweest, maar dat - roeiende met de riemen die men had - de jury toch tot een aan vaardbare conclusie is geko men, zeker ten aanzien van de moord en de moordaanslag. Jespers moest wel worden vrij gesproken van de moord in de badkuip. Er waren té veel twijfels, ondanks het "oogge- tuigeverslag" van De Cramer, die zegt hem met zijn naakte en bedwelmde vrouw in de armen de badkamer te heb ben zien binnengaan. Loog De Cramer of loog Jes pers? Of logen zij allebei? Het is namelijk geenszins on denkbaar dat dit bizarre vriendenpaar de moord sa men heeft gepleegd, zoals zij immers ook samen de moor daanslag met de bom in de auto hebben georganiseerd. Theoretisch is het nog steeds mogelijk dat Rooske van Laere nog eens met de ban dopnamen voor de dag komt, waarop de gesprekken tussen Jespers en De Cramer te be luisteren zouden zijn. Tot in haar "laatste woord" toe heeft zij volgehouden dat deze op namen echt bestaan hebben. En evenzeer houdt zij vol de bandjes te hebben verbrand. Na de schuldigverklaring wa ren straffen van twintig en vijftien jaar wel zo ongeveer te verwachten. Zaterdagmor gen had de procureur-gene raal tegen Jespers levenslang geëist en "iets minder" tegen De Cramer, die immers in Jespers opdracht zou hebben gehandeld. Indien er verzachtende om standigheden voor Jespers in aanmerking zouden worden genomen eisten de procu reur-generaal dat toch ten minste twintig jaar zou wor den opgelegd. "Maar men kan moeilijk zeggen dat er verzachtende omstan digheden zijn als er een moordaanslag is gepleegd door een magistraat, die de eed aflegde om de wetten te eerbiedigen en wiens taak het was om misdaden te vervol gen en te bestraffen", aldus mr. Van Hauwaert. Hierna was opnieuw het woord aan de verdedigers. Maar mr. René Verstringhe excuseerde zichzelf en zijn collega Arnold de Roeck. Hij zei dat mr. De Roeck totaal verslagen was nadat hij de vorige avond aan Jespers' twee onschuldige kinderen had moeten gaan uitleggen wat er met hun va der was gebeurd. En mr. Ver stringhe zelf zei in dit stadium evenmin veel meer te zeggen te hebben. "Als advocaat die met hart en ziel overtuigd is van de on schuld van zijn cliënt, kan ik het niet met mijn geweten in overeenstemming brengen om nu uitvoerig te gaan be pleiten dat er verzachtende omstandigheden in aanmer king moeten worden geno men. De jury wordt in het oordelen over de straf bijge staan door ervaren juristen (de drie rechters). Oordeel over de zaak naar eer en gewe ten", aldus pleiter. De Cramers advocaat mr. Al- bert Haus ging er nog even hard tegenaan. Daar had hij alle reden voor, want de pro cureur-generaal had de jury gezegd er bij de strafop legging rekening mee te hou den dat de straf toch nooit volledig wordt uitgezeten, in verband met de mogelijk heden van gratie en voor waardelijke invrijheidstel ling. Advocaat Haus noemde dit een ernstige fout en benadrukte dat de strafmaat natuurlijk niet mag worden berekend op de verwachting van konin klijke genade of een gunst van het ministerie van justi tie. Tenslotte zei hij dat een gevangenisstraf van levens lang of twintig jaar bijna het zelfde is als een ter dood ver oordeling. Jespers zelf, grauw, wankelend: "U werd misleid. Ik hoop dat het geweten van iedereen wordt gekweld. Want ik ben onschuldig"! ADVERTENTIE bij de zilversmeden in Yog ja KLM Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.vNationaal Fonds Beter Leven MET UNITRAVEL NAAR INDONESIË In samenwerking met de KLM organiseert reisbureau UNI TRAVEL 27-daagse verzorgde reizen naar Indonesië met be zoeken aan Jakarta, Ban dung, Yogja, Solo, Surabaya en Bali voor rond 7500,-. Zo'n fantastische reis (incl. Sumatra) voor 2 personen wordt aangeboden -als finale- prijs. Behoort u niet tot de gelukkige winnaars, maar u wilt toch graag naar Indone sië vraagt dan het volledige programma aan bij UNITRAVEL Den Haag, Plet Helnpl. 1, tel. 070/608837 MADRID-LONDEN-ED- MONTON (DPA/Reuter/AFP) - Tijdens een orkaanachtige storm is dit weekeinde een Spaans vis- serij-koelschip met 36 opvaren den bij de Noordwest-kust van Spanje vergaan. Er zijn vijf doden geborgen. In de woeste zee wor den nog 22 zeelui vermist. Slechts negen konden zich door een sprong op de klippen redden. De in Vigo geregisteerde "Marbel" was ondanks de opkomende storm vrijdagnacht uitgevaren voor de tocht naar Zuid-Afrika. Zaterdagochtend was het schip door een explosie niet meer te manoeuvreren. Door het uitval len van de elektrische stroom voorziening werd het s.o.s in het kustradiostation niet gehoord. Het werd pas later door een ra dio-amateur opgevangen en doorgegeven. Drie te hulp snel lende vissersschepen konden door de zware zeegang niets uit richten. Daarop liep het schip bij Vigo op de rotsen te pletter. Het schip brak in tweeën en zonk. In de Spaanse zuidoostelijke ha venstad Valencia vielen een dode en een gewonde toen tijdens een zware storm bomen ontworteld werden en palen, hekwerken en dakpannen naar beneden kwa- Schotland kampte ook met de zwaarste sneeuwstorm sinds mensenheugenis. Slechts een hoofdweg in Noord- en West- Schotland bleef te berijden. Honderden auto's bleven steken in de sneeuw die op sommige plaatsen ruim een halve meter hoog lag. Vanochtend zijn de lijken gevon den van drie mensen wier auto's vastzaten in noorden van Schotland. Daar door is het aantal doden in dit ge bied gestegen tot vijf. Er kwamen niet alleen auto's vastte zitten, maar in de sneeuw die hele gebieden met een laag van tot zes meter sneeuw bedekte, raakten ook een bus en een aantal treinen zoek. De bus die al 24 uur vastzat werd uiteindelijk gisteren ont dekt, maar was volgens de politie met geen mogelijkheid te berei ken. Er zouden 28 passagiers in het voertuig zijn. Onder de treinen die niet op hun bestemming aankwamen bevond zich een personentrein die zater dagavond Inverness in het Noordoosten van Schotland ver liet met bestemming Wiek. Gis terochtend wist de bestuurder uiteindelijk bij een telefoon te komen en te melden dat er vijf wagons waren ontspoord. De 70 passagiers zijn later met heli kopters in veiligheid gebracht In het midden-wésten van de Ver enigde Staten zijn noodcentra in de staten Ohio, Indiana en Mi chigan nog steeds gevuld met vluchtelingen van de "sneeuwstorm van 1978" waar duizenden personenauto's en vrachtwagens nog vastzitten op geblokkeerde wegen. Helikop ters en sneeuwploegen hebben honderden mensen die in Noordpool-omstandigheden ge strand waren, gered. Er worden nu echter vorderingen gemaakt bij het openen van belangrijke wegen rond grote steden in het gebied. Ruim 180 kinderen die twee dagen vastzaten in een natuurreservaat bij Detroit zijn zaterdag in veilig heid gebracht. Voor het gehele gebied van de V.S. is het onofficiële dodencijfer on geveer 90. gezet en vervangen door Wang Feng, een partijfuntionaris die veel ervaring heeft in de omgang met minderheden in China. Saifoeddin is sinds 1973 plaatsver vangend lid van het Politbureau van het centrale comité van de Chinese communistische partij. Deskundigen zien in zijn ver vanging een aanwijzing voor zijn aanstaande uitstoting uit het Po litbureau als dit inmiddels al niet gebeurd is. Sinkiang dat groter is dan Frank rijk, Duitsland, Italië en Groot- Brittannië samen, grenst aan de Sovjet-Unie en is door 13 ver schillende nationaliteiten be volkt. HONGKONG (UPI) - Saifoeddin, een niet-Chinees die deel uit maakte van het topkader van de Chinese communistische partij, is afgezet als leider van Sinkiang, een uitgestrekt autonoom gebied in het noordwesten van China, en mogelijk ook al uit het machtige politbureau gestoten. Radio Sinkiang liet in de loop van het weekeinde weten dat Saifoedin - een Oejgoer - als eerste secretaris van het centrale partijcomité in het gebied en als voorzitter van het revolutionaire comité van Sinkiang en eerste politieke commissaris van het militaire district Sinkiang is af-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7