m Trijfei i j „Sizwe Bansi is dood" knap, bitter sfeerstuk Vele onderscheidingen voor The goodbye girl DE SPREKENDE EZEL ir I MAANDAG 30 JANUARI 1978 Erotiek Van 9 februari af worden in een van de City Theaters in Am sterdam de ongeveer 150 film en televisiespots vertoond die uit een aanbod van ongeveer 1500 op een internationaal re clamefestival werden bekroond met een gouden, zilveren of bronzen leeuw, of met een eer volle vermelding. Eén van de gouden leeuwen ging naar de Ster-spot van ons eigen inter nationaal wol secretariaat, waarop via een horizontale streep die tussen de navel en de schaamstreek over de buik van een verder onzichtbaar meisje wordt getrokken, ondubbelzin-, iiig wordt aangetoond dat een te kort wollen truitje ook na ge wassen te zijn niet is gekrom pen. Sexy op de manier waarop Charles Chaplin dat in 1923 al deed in de eerste film die hij re gisseerde: "A woman of Paris". Chaplin laat "zien" hoe op een uitgelaten kunstenaarsfeest één van de dames van de vele meters lange sluier wordt ont daan die haar naaktheid be dekte alvorens zij op het draai ende plateautje stapte en haar dikke amant de sluier van haar aftrok door deze gelijktijdig om zijn eigen lichaam te wikkelen. Je ziet niets van haar naakt heid, je ziet alleen hem maar, zichzelf steeds meer omwik kelend met die sluier, terwijl de overige aanwezigen gulzig in de richting (buiten beeld) kijken waar deze Salomé steeds meer onthuld wordt. De tweese 'scène is nog sug gestiever. De fraaie hoofdper- sone, Edna Purviance, ligt op een massagetafel, onder een la ken, terwijl haar vriendin Be tty Morrissey (die grote gelij kenis vertoonde met Sylvia Kristeleen roddelverhaal ver telt over een derde vjiendin. De massage wordt verricht door een vrouw op wier gezicht zich een duidelijk'misprijzen afte kent over het geroddel, terwijl zij Edna masseert, kneedt en met de zijkanten van haar handpalmen bepoteld. Dat doet zij nadat zij het laken heeft weggetrokken, maar zonder dat we de naakte Edna te zien krijgen, want die ligt juist on Door Nico Scheepmaker zichtbaar onder de onderrand van het doek. Maar je ziet de masseuse wel haar masserende handbewegingen maken, juist boven die onderrand, en dat gevoegd bij Betty, rechts in beeld, die aan een stuk door haar roddelverhaal vertelt aan de onzichtbare maar zeer aan wezige Edna, maakt er een heel erotische scène van, die in 1923 toch wel enig opzien moet heb ben gebaard, ook al viel er geen vierkante centimeter bloot te ontwaren. Pappa Ik heb me laten vertellen dat de bekroning met een gouden leeuw van die Nederlandse (maar door Engelsen ge maakte) Ster-spot door het in ternationale gezelschap met enige verontwaardiging werd ontvangen, omdat men meende dat .hij vooreen reclamespot "te gewaagd" was. Het doet me goed te merken dat we zelfs op reclamegebied minder preuts zijn dan het buitenland. Laten die buitenlanders maar liever naar zichzelf kijken, want de Japanners, (ie Zweden en de Engelsen bleken reclamespots te hebben gemaakt voor levens verzekeringen, die je binnen een minuut een verhaal vertel den waar je akelig van werd. In "Netwerk" werd de Japanse vertoond: vader bindt zijn dochtertje van vier jaar een blinddoek v'oor, ze probeert hem te pakken maar hij is verdwe nen, ze roept "pappa", als ze haar blinddoek afdoet en merkt dat hij weg is, en ze gilt nor) een keer: "Pappa". Een zeer sug gestieve, maar ook gruwelijke spot, vond ik, in al zijn een voud. Ook toen ik hem voor de derde keer zag, kreeg ik er nog de tranen van in mijn ogen. De twee anderen deden cr weinig voor onder. In de Engelse zie je een vader met zijn zoontje een roeibootje in zee duwen: ze gaan vissen. Vader zegt dat hét een mooi visweertje is, de jon gen beaamt dat enthousiast, eenmaal op zee slaat plotseling het weer om, storm, regen, mo tor valt uit, boot slaat om, de beide lichamen worden gebor gen En in de Zweedse zie je op een stil meer een roeibootje dobberen, de twee roeispanen steken in het water, in de boot loopt een hond onrustig heen en weer. In het volgende shot zie je ruwe handen kelkjes sterke drank naar de mond heffen, en we weten: de visser had te veel gedronken, is overboord gesla gen, arme hond, arm gezin dat achterblijft, neem een levers zverzekering De vraag is alleen of dat ook je eerste reactie is na het zien van zulke spots. Ik dacht alleen maar: nooit mijn dochtertje blinddoeken, nooit in zee gaan vissen, en nooit drinken (of tnijn hond meenemen) als ik met mijn bootje het meer op ga. Klip en klaar Nog een aanvulling gekregen op het "klip en klaar" (vertaling uit het Duits van "klipp und klar") dat door ex-premier Den Uyl een paar keer. gebruikt is. De heer Van der Sluys uit Naarden wijst mij erop dat Den Uyl in ieder geval niet de eerste was die de uitdrukking in het Nederlands gebruikte. Zijn voorganger wds ook een PvdA'er, oud-burgemeester Thomassen, die in september 1945 als secretaris van de Ne derlandse volksbeweging een rede hield voor de- jongeren werkgemeenschap in Hil versum. Hij bezigde "klip en klaar" in die rede zo veelvuldig, dat hij in het blad van de J.W.G. op 22 september 1945 als volgt werd omschreven: "De domine rende figuur op deze bijeen komst was dan ook "klip en klaar" de heer Thomassen". LEIDEN - "Sizwe Bansi is dood" van Athol Fugard, John Kani en Winston Ntshona is een uitstekend, sfeerbepalend toneelstuk twee acteurs over de leef- en werkomstandigheden van de zwarte bevolking in Zuid- Afrika, die een verbeten strijd voert tegen de suprematie van de blanke minderheid. De tragische positie van Sizwe Bansi, die naar de stad is gekomen om werk te vin den, maar niet de be schikking heeft over een sol licitatievergunning, wordt door de Belgische acteurs haarzuiver op het toneel ge bracht. Met grote trefzeker heid wordt het ridicule sys teem van de "pasjeswetten" in Zuid-Afrika aan de kaak gesteld. Dit toneelstuk, dat zaterdag- en gisteravond werd opgevoerd door de Bel gische acteurs Dirk Buyse en Ronnie Commissaris in het LAK-theater, is daarom zo ac tueel, omdat de zwarte Zuidafrikaanse acteurs, die oorspronkelijk het toneelstuk in Zuid-Afrika opvoerden, voor de strekking van dit stuk tijdelijk zijn gearresteerd. Zowel Commissaris als Buyse slagen er feilloos in om De Belgische acteurs Dirk Buyse "Sizwe Bansi is dood". de vertwijfelde positie van Sizwe Bansi in het stuk duidelijk naar voren te laten komen. Hoewel ze gebruik maken van dia's, die het thema moeten verduide lijken, lijkt dit beslist niet noodzakelijk. Het stuk dateert van 1972 en heeft in een vertaling van Herman Deconinck een duidelijke en nadrukkelijke functie in het bewust wordingsproces van de Wes teuropeaan. Het heeft geleid tot een opvallende acteerp restatie van deze twee sche acteurs, die zich volledig in een "zwart denkpatroon" hebben moeten inleven. Ter afsluiting is de opmerking relevant, dat de toeschouwers van deze voorstelling zich gis teravond in een volstrekt uit gestorven stad een weg moes ten zoeken naar het LAK- theater. De tv vertoonde oud werk van Toon Hermans. En dat is natuurlijk wat gemak kelijker te verorberen kost dan "Sizwe Bansi is dood". BERT KOEKEBAKKER HQLLYWOOD (DPA) - Regis seur Herbert Ross is de hoofd winnaar geworden van de 35ste verlening van de "Gouden glo bes" van de buitenlandse pers- vereniging in Hollywood. Twee van zijn films - "The turning pont" en "The goodbye girl" - werden als beste films van het afgelopen jaar onderscheiden en Ross zelf. voor "the turning point" - als beste regisseur van het jaar. "The goodbye girl" werd in de ca tegorie van de beste komedie of musical onderscheiden en "the turning point" als beste drama tische film. Verder kreeg Neil Simon de "Gouden Globe" voor zijn draaiboek voor "the goodbye girl". Richard Dreyfuss werd voor zijn rol in "The goodbye girl" als beste acteur in een komedie of musical onderscheiden terwijl Marsha Mason en Diane Keaton als beste actrices van dezelfde categorie voor hun rollen in "The goodbye girl", resp. "Annie Hall" werden aangewezen. Joan Fonda werd voor haar rol in "Julia" als beste actrice in een dramatische film gekozen en Richard Burton in dezelfde ca tegorie voor zijn rol in „Equus" als beste acteur. Voor de beste vertolking van bij rollen werden Vanessa Red grave en Peter Firth - eveneens in "Julia" resp. "Equus" geëerd. Als beste buitenlandse film werd de in de VS onder de titel "A special day" vertoonde Ita liaanse rolprent uitgekozen. Daarin spelen Sophia Loren en Marcello Mastroianni de hoofdrollen. De "Gouden Globes" voor film muziek werden gewonnen door John Williams voor de muziek van "Star Wars" en Jo seph Brooks voor de titelsong van "You light up my life". "Raid on Entebbe" werd uitge kozen als beste televisiefilm en "Roots" en "All in the family" kregen onderscheidingen als beste televisieseries. Een hoog tepunt van het "Gouden Globe banket" in het Beverly Hilton hotel was de overhandiging van de Cecil-B. Demille-prijs aan filmkomiek nr. 1 van de ja ren vijftig, Red Skelton, door Richard Burton. De 65-jarige Skelton werd om zijn "uitste kende bijdrage voor de amu sementsindustrie" uitverko-. Kunstagenda I Academiegebouw (Rapenburg 73): LAK-expositie André Dalhuis (Gouaches en aquarellen), maandag J t/m vrijdag 9-18 uur (t/m 17 februari). De Lakenhal: Expositie Folly Klomp I (schilderijen) en Hank Gosse (ma- j chines), dagelijks 10-17 uur en zondags 13-17 uur (t/m 5 maart). Galerie Kerkdam (Lange Kerkdam 113, Wassenaar): Jacob Groen (lino's en aquarellen), Adrie Mouthaan (schil de- I rijen, aquarellen en tekeningen en Frans i Storm (keramiek), woensdag t/m zater dag 10-16 uur, dinsdag 14-20 uur (t/m 11 februari). 'Rijksmuseum van Oudheden (Rapen burg 28). Werkd. 10 uur voortn.-5 uur nam. zondag J-5 uur nam. j Tentoonstelling "Over de grens der Etrusken". Geopend tot 27 febr. Museum voor Volkenkunde, Steens traat 1. Tentoonstelling „Taal en teken binnen Chinese muren". Geopend' ma 10-17 uur, zon- en feestdagen i 13-17 i tot 15 februari 1978. Pulchri Studio (Passage 10, Oegstgeest) tekeningen, aquarellen en oliever fschilderijen van Ton Pape, dagelijks van 10-16 uur, zondags gesloten (t/m 12 februari) Galerie v/d Vlist (Botermarkt 3); Jan van Spronsen en Peter WUiemse mei schilderijen en Henk Munnik met aquarellen dinsdag t/m zaterdag van 10-17 uur (t/m 27 februari) Galerie 'De Oude Rijn' (Oude Rijn 40): Expositie grafisch genootschap 'Druk- kerstroost', woensdag t/m zaterdag 12- 17 uur, bovendien donderdagavond 19- 21 uur (t/m 22 februari). Ho E ZMM ACW-) S EVA Hiee C(EW«&I PEP BUS. ZE. I*MSEAI BAAJ«p DAT" ~Z£ PAHpeeg- ?CAAT^ ZOfOEAJ KUAJAJEAJj U/AIDE/O De avonturen van Jommeke Ir. Van Gogh (87) overleden LAREN - In zijn woonplaats Laren is zaterdag op 87-jarige leeftijd overleden ir. dr. Vin cent Willem van Gogh. Hij wordt woensdag in Laren be graven. Ir. van Gogh was voorzitter van de Vincent van Gogh-stichting, waarin on dergebracht zijn schilderijen en tekeningen van zijn oom Vincent van Gogh (1853-1890) en zijn vader Theo van Gogh. Deze collecties zijn onderge bracht in het rijksmuseum Vincent van Gogh in Am sterdam. Ir. Van Gogh - die zelf alleen voor zijn plezier wat schilderde en tekende - was een van de eerste ef- ficiency-ingenieurs in Ne derland. JNACK SLIM FIT '^knolselderij, 30 g magere ham, 1 ei, pe terselie, peper, zout, Worcestersaus, 1 eetlepel tomaten ketchup, 50 g bele gen Edammer kaas. (volledige lunch voor 1 persoon, 350 cal.) Schil de knolselderij en snijd hem in plak ken van 'fccm. Kook deze 5 minuten water met zout en citroensap. Snijd ham, ei en t kleine stukjes vermeng deze met de peterselie, peper, zout en Worcester saus naar smaak. Verdeel dit mengsel over de helft var schijven knol selderij, druppel tomatenketchup over, leg een 2e schijf knolselderij erop, strooi de geraspte kaas erover en zet de snack onder de grill totdat de kaas goudbruin is. Ser veer hem met calo- knackebröd tomatensap. 30 januari 1978 Honderd jaar geleden stond in de krant: -Te Hameln, aan de Weser. is dezer dagen een moord aan het licht gekomen, vóór omstreeks vier jaren gepleegd. Een zekere Scheffeler, indertijd daar woonachtighad zich naar een naburig bosch begeven om te sprokkelen. Toen de man niet te rugkeerde, had men daags daarna het bosch doorzocht en in het kreupelhout een pet en een paar andere voorwerpen ge vonden, welke aan den vermiste hadden toebehoord. Van Scheffeler werd evenwel geen spoor ontdekt. Dezer dagen heeft de weduwe van den ver miste op haar sterfbed de zaak opgehelderd. Zij bekende haar man in den oven der echtelijke woning te hebben verbrand. -In de hoofdkerk van Milaan is een lijkdienst gehouden voor wijlen koning Victor Emanuel. Deze dienst werd door zulk eene groote volksmenigte bijge woond, dat verscheidene perso nen onder den voet geraakten. Drie van hen verloren het leven en tal van anderen werden zwaar gekwetst. Vijftig jaar geleden: -De Haarlemsche gemeente raad heeft Donderdagavond de begrooting na langdurige be sprekingen goedgekeurd. Even voor het einde van de bespre kingen zorgde het raadslid van de Anti-stem-dwangpartijde heer Oversteegen, voor een vroolijk oogenblik. Gekleed in pyama en een kandelaar met een brandende kaarsin de hand houdende, kwam hij de raad zaal binnen. Bij den zetel van een der wethouders bleef hij staan en riep uit: "Ik wensch den raadsleden wel te rusten toe met de begrooting"Onder groote hilariteit verliet hij de zaal en begaf zich huiswaarts. -Op 27 Januari is te Doorn de verjaardag van den voormali- gen Duitschen keizer gevierd. Den geheelen ochtend reden auto's aan en af en werden prachtige bloemstukken en vele geschenken aan den vroegeren Duitscheti monarch overhan digd. Vele belangstellenden uit de omgeving bezochten het kas teel om hun handteekening in het felecitatieregister te plaat sen. Een stroom van telegram- meti kwam binnen: ze werden bij pakken van honderd tegelijk bezorgd. Onder deze waren ge- lukwenschen van H. M. de Ko ningin (Wilhelmina, red.) en H. M. de Konningin-jnoeder-Emaa Red.) Galerie Denise Stephan, Bakkersteeg 18. Tentoonstelling José Calsina - teke ningen en etsen, Johannes van Hoften - schilderijen, Coba Koster - plastieken, Ronald Tolman - plastieken en etsen, Tweehuysen - aquarellen en gouaches. Geopend vr., za. en zo. van 14-18 uur, tot 25 febr. Galerie-Bibliotheek, Luifelbaan 1, Was senaar. Tentoonstelling Didi van Son - wandkleden en Jeanne Roefs - kera miek. Geopend tot 9 febr., openings- Galerie De Hellandsche Tuin, Brugge- straat 1, Leiderdorp. Tentoonstelling Paul menses - penseeltekeningen, An gela de Jong- keramiek, Mariëtte Geurlz - wandkleden. Geopend tot 11 februari, za. en zo. 14-17 uur, do. 10.30-13. uur en vr. 20-22 uur. Leidse bioscopen Luxor. "Bruce Lee and Ike", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.15, 4.30 enz 16 jr. Camera: "The Sting", da. 7.00 en 9.30 uur, 12 jaar. Kindervoorstelling: "Speedy Gonzales", za. en woe. 2.30, zo. 2.00 en 4.15 uur, 12 jaar. Nachtvoorstelling: "Harry and Walter go to New York", vr, en za. 12.00 uur, 16 jaar. Lido 1: "The spy who loved me", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 12 jaar. Lido 2: "Kijk uit we rammen je de bocht uit", da. 7.00 en 9.15 uur, do. vrij, ma, di. ook 2.30 uur, 16 jaar. Kindervoorstelling: "De reddertjes" woe, za, en zo. 2.30 en 4.45 uur. Lido 3: "De man die van vrouwen hield" da 7.00 en 9.15 uur, ma, di, do en vr. ook 2.30 uur, 16 jaar. Kindervoorstelling: "Tekenfilmfestival Pink Panther", za. en woe. 2.30, zo. ook 4.45 uur. Studio: "Providence", da. 2.30, 7.00 en 9.45 uur, zo. ook 4.30 uur, 16 jaar. Trianon: "Wordt u al geholpen?" da. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur, a.l. Rex: Gretha, huis zonder mannen", dag. 7.00 en 9.15 uur ma, di. do en vr. ook 2.30 uur, 16 jaar. Kindervoorstelling: "ABBA", za en woe 2.30 uur. Nachtvoor- stelling: "Meisjes achter tralies", vr. en za. 11.30 uur, 16 jaar. Alphense bioscopen EURO 1: "The spy who loved me", da. 1.45, 6.45 en 9.15 uur, za. niet om 1.45, zo. ook 4.15 uur, 12 jaar. Nachtvoorstelling; "Een vuist vol dynamiet", za. 12.00 uur, EURO 2: "The Deep", da. 2.00, 7,00 en de kinderafdeling. 9.30 uur, zo. ook 4.30 uur, 16 jaar. Nacht voorstelling: De man van Hongkong", za. 12.15 uur, 16 jaar. EURO 3: "Goodbye Emmanuelle", do. derafdeling dagelijks van 14.00-19.00 uur alleen voor ouders zondag 14.00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op i di. 2.15, 7.15 en 9.45 a 7.15 en 9.45 uur, 16 jaar. Kindervoorstel ling: "Kuifje en het haaienmeer", za. zo. en woe. 2.15 uur. EURO 4; "Soldaat van Oranje" da. 2.30, 7.30 en 9.30 uur, 12 jaar. Nachtvoorstel ling: "Tiroler slippertjes", za. 12.30 uur, Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhui zen •Avondbezoekuur: 18.30-iy.30 i Sint Elisabeth-ziekenhuis: c KLASSE: Volwassenen dagelijks van 14.00-14 45 uur en van 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00 uur (alleen voor echtgenoot) van 15.00-16 00 uuren van 18.30-19.30 uur. Laatste kwar- middag- en avondbezoek baby- show Kinderafdeling: dag. 15.00-18.30' 2e KLASSE: Volwassenen dagelijks van 11.15-12 00 uuren van 14.00-14 45 uur en van 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00 uur (alleen voor echtgenoot) van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Babyshow. laatste kwartier van middag- en avond- Kinderafdeling: dag. 15.00-18.30 Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt Elke dag: 14.15-15.00 uur. 18.30-19.30 uur. Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor Maandag t/m vrijdag: Bezoek c lopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur. 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14 15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30- 14.15 en 18.30-19 30 uur; 3e klas 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur; Kraamafdeling 13.30-14 45 alleen voor echtgenoten 19- 20 uur; Kinderafdeling 15-15.30 uur al leen voor ouders 18-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vliegverkeer van en naar Schiphol kun nen dag en na. ht worden gemeld byj het in formatiece n t ru m Geluidshi nd e r pchiphol (020-175000).

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21