Plaat zet P/Leiden op goede spoor: 103-93 Korfballers van Pernix terug naar de tweede klasse Amsterdam dient protest in Dames Foreholte stunten in Limburg 1AANDAG 30 JANUARI 1978 PAGINA IV PORT H SPORT SPORT H SPORT H SPORT SPORT H SPORT SPORT H SPORT SPORT VOORSCHOTEN - Vijf minuten na rust oordeelde inval- lend-coach Ben van Cleef het toch noodzakelijk om de geblesseerde Mitchell Plaat, met toestemming van clu barts Har Meijer, in te zetten. Parker Leiden keek op dat moment tegen een 53-61 achterstand aan in de wedstrijd tegen DL/Amsterdam. Die ingreep betekende een morele opkikker voor het gehavende team, dat nu opeens weer wel de weg naar de basket kon vinden. Zwaar belaagd door de Amsterdammers Kragtwijk en Davis(r.) weet Arthur Collins toch vrij te komen, jllins scoorde zaterdagavond 33 punten. ;n rebound van Harry Kip en een fraaie pass van Sid Bruinsma was het Mitchell Plaat zelf die Leiden halverwege de tweede helft op een voorsprong zette: 71-69. Toen was Amsterdam ver slagen en kon Leiden de strijd rustig uitspelen, eindstand 103- LE1DEN - De zaalhandbalsters van Foreholte leverden in Echt een uitstekende prestatie door Zonnebloem een 9-10 ne derlaag toe te brengen. De Voorhoutse eerste divisie ploeg had in eerste instantie diLidelijk moeite met de 4-2 verdediging van de Lim burgse dames, die was opge zet om de schutsters van Fore holte,Hannie Boskamp en Nel Geerlings, aan banden te leg gen. Na de pauze (ruststand 5-3) wijzigde Zonnebloem het verdedigend concept niet, i oaardoor de tweede-lijn- speelsters nog steeds niet in stelling gebracht konden worden. Toch gelukte het Fo reholte om doelpunt voor doelpunt naderbij te kruipen en uiteindelijk naast Zon nebloem te komen: 9-9. Toen beide ploegen zich al met het gelijke spel verzoend bleken te hebben, haalde Jet Verdegaal nog eenmaal uit in een poging om Foreholte op de valreep alsnog aan de volle winst te helpen. Ze slaagde. De doelpuntenmaaksters voor Foreholte waren: Nel Geerli ngs (4), Anke van Noidand (3), Elly Hoek, Hqnnie Boskamp en Jet Verdegaal. Het Stompwijkse HVS lijkt re gelrecht op de titel in de eerste divisie af te stevenen. Ook streekqenote Northa - was in Voorschoten niet bij machte HVS af te stoppen in de race naar het kampioenschap. De ploeg van trainer Jan Mac- kaay bleef met 10-5 ruim voor Northa, dat in de eerste pe riode maar moeilijk op gang kon komen en daardoor al snel tegen een 5-0 achterstand moest aankijken. Na de pauze deed Northa er nog van alles aan om aan de dreigende ne derlaag te ontsnappen, maar die werd toch een feit. De doelpuntenmaaksters voor HVS waren: Leny van den Bosch (3). Marijke Luiten (3), Ank van de Bosch (2), Maria Belt en Antoinette Lexmond. Voor Northa scoorden: Thea ter Heide (3). Nelleke de Jong en Rienie Heemskerk. Ook Jong Ade doet het in de derde divisie goed. Dat be wees het team gisteren nog eens door in Wateringen Velo in eigen huis met 8-10 te klop pen. Voor rust zag dat er nog niet naar uit, want door on achtzaamheid in de anders zo betrouwbare Jong Ade-ver- dediging werd Vêlo in de ge legenheid gesteld om met een 6-3 voorsprong de tweede pe riode in te gaan. In die pe riode trok Jong Ade echter ge decideerd het spel naar zich toe en werd Velo vervolgens met groot gemak terzijde ge zet. Vooral Helma van der Geest manifesteerde zich hierbij door maar liefst zes maal in deze fase doeltreffend uit te halen. Doelpuntenmaaksters voor Jong Ade waren: Helma van der Geest (7). Lydia van der Poel (2), en Riet van der Poel. MMO was in het duel tegen het Haagse Hermes in de afde lingsklasse gisteren van slag af. Vooral in aanvallend op zicht lieten de Hoogmadese dames het afweten. De schade kon door de MMO-defensie echter beperkt worden gehou den: 2-3. Riekie Brunt stopte voor het Hoogmadese team drie strafworpen. Corrie ten. De heren van MMO bleven in een harde wedstrijd met 11-7 de baas over het vijfde team van Quintus. Door dit resultaat nestelde MMO zich vaster op de eerste plaats in de afde- lings derde klasse. Gerard Elsgeest was voor MMO met vijf treffers weer topscorer. De dames van SanocellSatur- nus waren in het duel met het tweede team van HEC beslist niet de mindere, maar toch moest de winst aan de Haagse ploeg worden gelaten, omdat Saturnus zich liet overdonde ren door het harde spel van HEC, dat daardoor met 9-7 zegevierde. Willy Luiten (2), Ine Honsbeek (2). Gonnie van der Molen. Marion Blansjaar en Monique Plouvier zorgden voor de Leidse treffers. HVV'70 oiidervond van Odis vrijwel geen tegenstand en kon zodoende een ruime 37-19 zege behalen. De dames van Warmunda hadden geen moeite met het vijfde team van AHC'28 en wonnen met 2-6. Ook de heren van War munda kwamen tot winst. Slachtoffer was het vierde team van Hermes, dat na een 7-6 ruststand volkomen werd weggespeeld. Na afloop van de wedstrijd tekende DL-voorzitter Bram Brakel pro test aan tegen het spelen in de Voorschotense sporthal Vliethorst. Brakel: "We preten deren topsport te bedrijven. Mijn spelers moeten een uur van tevo ren bij de wedstrijd aanwezig zijn, moeten zich dan warm kun nen lopen. Dat kon in Voorscho ten niet. Het was een organisato rische janboel. Geen zichtbare wedstrijdsklok, een jury die steeds de verkeerde tijd doorgaf en 8263 lijnen op de vloer. Daar tegen tekenen wij protest aan". Een verontwaardigde Leiden- manager Henk Reekers: "Wij mochten deze wedstrijd niet uit stellen, want dan zou de bond wel een plaatsje zoeken in Am sterdam of zo. We moesten dus in dit weekeinde spelen. Toen heb ben we tegen de basketbal bond gezegd dat zij erop moesten re kenen dat we in een zaal zouden komen waar geen faciliteiten zijn. Dat heeft de bond toen gesanc tioneerd. Wij hadden liever ook in de Vijf Meihal gespeeld, al heeft de verhuizing naar Voorschoten ons geen publiek gekost". Vreemd Het werd een vreemde bedoening in de met ruim 1500 toeschou wers gevulde "Vliethorst". Lei- den-coach Henny Blom ontbrak wegens griep. Peter Kop had om dezelfde reden moeten afbellen, Mitchell Plaat zat met zijn ge blesseerde elleboog (vier hech tingen) aan de kant en Wim Weemhoffkon opeens weer spelen omdat het zwevende "botje" in zijn knie tijdelijk op zijn plaats zat. Het noodlot sloeg evenwel na enkele minuten toe, Roy Leysner ging door zijn knie en zoals het er gisteravond voor stond kon de Amsterdammer i .EIDEN - Het degradatiespook heeft het afgelopen weekeinde in korfballand kracht- dadig toegeslagen. Zoals bij Pernix en KNS bijvoorbeeld. Na de 5-6 nederlaag tegen Swift moet Pernix, na een eenjarig verblijf in de eerste klasse A, terugkeren naar de tweede klasse terwijl KNS (na de 10-9 nederlaag tegen All Ready) najaren in KNKV-ver- band te hebben gespeeld moet afdalen naar de afdeling Rijndelfland. 1 ides Pacta deed het heel wat beter. Na een 12-14 zege op ZKV stelden de Leidenaars zich definitief in (veiligheid. e Danaïden-BEP 10-10. Koploper BEP had het in dit treffen verre van gemakkelijk. Kort voor tijd hadden De Danaïden zelfs nog een 10-9 voorsprong (treffer van Cees Christiaanse) en leek BEP t een onverwachte nederlaag te- i gemoet te gaan. Nadat BEP drie minuten voor tijd de bal aan de l Danaïden had verspeeld en die ploeg onder leiding van Gerard Nap de bal in de ploeg trachtte te i houden, bestrafte de arbiter dit echter door BEP een vrije worp wegens t;jdrekken van de Leide- - naars toe te kennen. BEP kon, t mede geholpen door het feit dat r Aad van Nierop zijn directe te genstander teveel ruimte gaf, zo- doende als alsnog op 10-10 ko- men. Doelpunten: Gerard Nap f3), Hans v.d. Leek, Aad van Nierop (3), Cees Christiaanse (3). 1 iV-Fides Pacta 12-14. Na het i echec van vorige week tegen Pams, verraste Fides Pacta giste- 1 ren in gunstige zin door ZKV een 12-14 nederlaag toe te brengen. Weliswaar namen de Zaankan- ters met 6-3 de leiding, maar hierna namen de Leidenaars het initiatief over. Binnen vijf minu ten produceerde Fides Pacta vijf doelpunten wat ZKV een men tale opdoffer bezorgde. De thuisclub kwam nog wel goed te rug, maar zes minuten voor tijd werd de Zaanse ploeg door Hen Brakel de doodsteek toege bracht 12-13. Doelpunten: Dik Onderwater (7),. Hen Brakel (4), Yvonne Neuteboom, Diet Rijs- bergen, Nico Piekaar. De Algemene-Achilles 7-10. Zo langzamerhand is De Algemene in de hoek beland, waar de slagen vallen. De nederlagen, die de ploeg tegen Fides Pacta en MIK heeft geleden, hebben hun uit werking niet op de ploeg gemist. Ook gisteren tegen Achilles ont brak de nodige koelbloedigheid bij het benutten van de talloze mogelijkheden. Vooral Wim van Vliet speelde in dat opzicht een trieste hoofdrol. Hij namelijk be stond het om op cruciale momen ten strafworpen onbenut te laten. De Algemene keek in dit duel bij rust tegen een 4-8 achterstand aan. Met Eric Filemon voor Wim van Iterson werd wat meer fel heid m de ploeg gebracht. Achilles moest terug en de Hage naars werden tot drie minuten voor tijd van scoren afgehouden. Toen echter Wim van Vliet bij een 6-8 score een strafworp miste zakte De Algemene in elkaar, waardoor Achilles alsnog met 7-10 kon zegevieren. Doelpunten Wim van Vliet (3), Ruud van Vliet (2), Hen Rusman, Eric Filemon. Sperwers-Zuiderkwarticr 11-5. Zuiderkwartier heeft in dit duel duidelijk zichzelf de das omge daan. Vooral in de eerste helft kenmerkte het spel van de Leidenaars zich door een onge looflijke passiviteit. Voeg daarbij, dat Sperwers goed uit de startblokken kwam en de 8-0 ruststand is verklaard. Hoewel die achterstand voor Zuiderk wartier hopeloos was, gaf coach Metselaar zijn spelers en speelsters de opdracht wat feller op te treden. Dit had reslutaat, want Zuiderkwartier kon tot 9-5 ophalen. Door de voortvarende aanpak van de Leidenaars sloop bij de Sperwers, zij het onnodig, de angst in de ploeg, wat tot ge volg had dat die ploeg zich daarna uitsluitende ging beperken tot het rondspelen van de bal. In de slotfase wisten de Sperwers tenslotten nog tot score te ko men. Doelpunten: Els Lardee(2), Wil de Wit, Dirk Jan de Kreek en Jim van Daim. TOP-HKC 11-8. TOP leverde in dit duel het huzarenstukje door koploper HKC met een 11-8 ne derlaag huiswaarts te sturen. Een prestatie, die nog meer reliëf kreeg omdat bij de Sas- senheimers Cees Zuurmond ont brak. Zuurmond heeft tegenover de clubleiding van TOP de wens geuit niet meer voor het basist waalftal te willen uitkomen. Ook Wijnand van Vliet ontbrak Hij werd vervangen door Peter Win ter, een speler, die normaal in het derde twaalftal uitkomt, maar za terdag uitstekend presteerde. TOP sloeg na rust toe. In die fase bewezen de Sassenheimers duidelijk overeen betere conditie te beschikken. Doelpunten: Bert Staal (2), Jacqueline Westerbeek (2), Dirk Meyer (3), Willem Sim- melink (2), Peter Winter, Wijnand van Vliet. Pernix-Swift 5-6. In dit treffen werd het lot over Pernix beze geld. de 5-6 nederlaag en de zeges van Kinderdijk en TOP maakten na enkele wedstrijden de reeds lang voorspelde teruggang naar de tweede klasse tot een feit. DKC-Crescendo 5-10. Crescendo heeft gisteren de kans gegrepen om de plaats van Pernix in te ne men. In de prestigeslag tegen concurrent DKC bleek over- (voorlopig?) worden afgeschre- Geen wonder dat Leiden het erg moeilijk had tegen DL, want ook Kip en Bruinsma waren niet he lemaal fit, al viel dat aan laatstge noemde nauwelijks te "merken. Leiden kwam in de eerste helft niet los tegen de goed schietende Amsterdammers. Peter Paulides voldeed goed op de plaats van Plaat en Leysner, maar de Leiderdorper heeft (nog) niet de zelfde stuwende kracht als juist Plaat. DL wist bij rust een kleine voorsprong te verkrijgen: 51-53. Noodgevallen Toen kwam de periode waarin Ben van Cleef tot de beslissing kwam om Plaat, die in reserve werd ge houden voor noodgevallen, toch het veld in te sturen. Leiden miste de eerste aanvallen na rust en de gasten leken weg te lopen. Paulides moest het veld ruimen voor Plaat, en Leiden ging opeens feller spelen. Amsterdam bereikte zijn grootste voorsprong bij 55-68 en was bij 71-69 geklopt. Bartolome hield Bert Kragtwijk goed in bedwang, terwijl Harry Kip nuttig werk verrichtte tegen Hank Smith. De Amsterdamse Amerikaan had al snel vier fou ten, en dat speelde Leiden in de kaart. Een fraaie dunk van Wim Weem hoff (10 pnt.) die aanvallend een prima wedstrijd speelde, maar verdedigend nogal wat pech had bracht Leiden op tien punten voor: 95-85. Het verzet van de Amsterdammers, die Al Davis (5 fouten) toen al moesten ontberen, was op dat moment geheel ge broken. Via een dunk van Sid Bruinsma (de Leidse uitblinker naast de altijd actieve Arthur Collins) passeerde de thuisploeg de honderd-puntengrens 103-93. Arthur Collins bleef zijn con current voor de eerste plaats op de Nederlandse topscorerslijst, Hank Smith zaterdagavond drie punten voor. Collins scoorde 33 punten, Hank Smith kwam tot 30. Bruinsma tot 24, Plaat 9. Morgenavond speelt Leiden in de Haarlemse Beyneshal tegen Haarlem. Het is de derde ontmoe ting in de competitie tussen beide ploegen en de vierde van dit seizoen. Alle voorgaande keren kwam Leiden met een duidelijke zege uit de bus, maar de Haar lemmers hebben nog steeds uit zicht op een plaats in de play-offs en kunnen mogelijk profiteren van de blessure-perikelen van Leiden. In de eerste divisie handhaafde VAK Stars moeiteloos zijn top positie door uit Amsterdam een 106-84 overwinning weg te sle pen. Het vertragende spel van de Amsterdammers had alleen voor rust effect, 38-45 was het bij rust, maar na de hervatting zetten de Leidenaars onder leiding van John Dawson en Lace Strong door. Luba Luba/Leiden speelde in de tweede divisie een vreemde wedstrijd te gen ROS. Vijf maal achtereen trof René Kallenberg doel en na die 2-10 voorsprong dacht iedereen dat de Leidenaars naar een ruime zege zouden doorstoten. Die ruime zege kwam wel, maar later dan verwacht werd want een bo- xing-verdediging op Kallenberg bracht de Leidenaars problemen. Bij rust leidde ROS derhalve met 37-36. Met Frank Verbeek voor het eerst in maanden weer in een hoofdrol (31 punten) zetten de Leidenaars na de hervatting be heerst orde op zaken. Tegen de druk had ROS geen verweer, via 40-50 en 47-67 werd het uiteinde lijk 75-102 voor Luba. Bij de jeugd boekte Luba/Leiden een belangrijke zege op Leider dorp (62-73), terwijl de jeugd van P; Leiden geen genade kende met BC Markt. Na een 77-16 ruststand werd het 132-48. HANS JACOBS TENNIS - In het internationale tennistoernooi van Los Angeles heeft Betty Stöve zich samen met haar partner Virginia Wade ge plaatst voor de finale van het dubbelspel. In de halve finale schakelde het duo de dames Bar- ker/'Shaw uit met 6—4 en 6-1. ir Janco Breedveld tracht hier voor Pernix. m het duel tegen Swift te :oren. Joke van Duyn (links) kijkt belangstellend toe. duidelijk, dat Crescendo de beste ploeg van de korfbaltweed eklasse is. In de beginfase legde Crescendo met een 0-3 voor sprong al de basis voor de uit eindelijke 5-10 overwinning. Doelpunten: Leny Kok. Liesbeth Kok, Piet l'Ami (3), Joke Geyer (2). Wilfred Cornelisse (2), John Huigsloot. Ons Eiland-Terheijden 8-8. Ons Eiland verspeelde in deze con frontatie de kleine kans, die het nog op de titel had. Weliswaar wisten de Leidenaars nog een 4-8 achterstand weg te werken, maar verder lieten de Brabantse kop lopers het niet komen. Doelpun ten: Wim Nijenhuis, Coby Deeg enaars (3), Julia Arnoldus, Rob Hasselbach, Nan Deegenaars en Piet Beekman. In de derde klasse werd de deg radatie van KNS naar de afdeling Rijndelfland een feit, na een spannend duel met het eveneens nog voor degradatie in aanmer king komende All Ready, moest KNS met 10-9 het onderspit del ven. Fluks en Fiks wisselden van toppositie. Fiks verloor met 6-2 van het sterk in opmars zijnde Bolnes, terwijl Fluks met 14-7 baas bleef over RWR ZWOLLE - De open atletiekkam- pioenischappen meerkamp, die zaterdag en gisteren in de IJs- selhal in Zwolle werden gehou den, hebben twee Nederlandse indoor-records opgeleverd. Syl via Barlag (ADA) werd zaterdag avond kampioene van Nederland op de vijfkamp. De Am sterdamse. die met 4275 punten houdster van het nationale (bui- ten)record is, bracht nu ook het indoor-record op haar naam. Syl via Barlag vergaarde 4318 punten en dat was bijna 500 punten meer dan Els Stolk, die een jaar gele den in dezelfde hal 3836 punten haalde. Els Stolk. die nu als tweede eindigde, kwam overi gens ook ruim boven haar presta tie van vorig jaar 4118 punten. Van uitstekend gehalte was het hoogspringen dames in de vijf kamp. Mirjam van Laar, die na een zware bronchitis pas weer veertien dagen traint, sprong 1,84 meter hoog en voldeed daarmee aan de eis voor de Europese in doorkampioenschappen, die op 11 en 12 maart in Milaan worden gehouden. Ook Wanda van der Molen (ADA) deed het voortref felijk met 1.81 meter. Het tweede nationale record sneuvelde bij het verspringen meisjes-A. waarop Edine van Heezik (ADA) 5,77 meter haalde. Zij kwam daarmee vijf centime ter verder dan Ine Cortjens.die in februari 1974 in Arnhem tot 5,72 meter was gekomen. De strijd om de zevenkamp-titel bij de heren was door het ontbreken van de top. die de centrale trai ning op Papendal prefereerde boven de titelstrijd, van minder gehalte dan die bij de dames. Hans van Pal won met 4691 pun- teh, waarmee hij ruim 600 punten beneden het record van de in de Verenigde Staten studerende Jan Willem Boogman bleef. Verras send was de terugkeer van John de Noorlander (AVR), die na een afwezigheid van twee jaar we gens studie, als tweede eindigde. Een knappe vertesprong liet giste ren atleet Kees Justus Vogel van het Leidse AV Holland in de Zwolse IJsselhal opmeten. Vo gel. die deelnam aan indoorwed- strijden, kwam tot een afstand van 6.88m en bleef daarmee maar weinig achter op de sterke Haagse atleet Ron van Wilgen die dit onderdeel won met 7.00m precies. De Holland-atleet kwam verder nog tot een hoogtesprong van 1.80m en een 60m sprintin 7.3 sec. Op laatstgenoemd nummer was zijn clubgenoot Alfred Ver hoef nog juist iets sneller. 7.2 sec. Marc van Vliet, ook van Holland, wipte bij het polshoog over 4.00m. Een uitstekende vorm demon streerde zaterdag Martien van de Hoorn die superieur was tijdens het crosskampioenschap van zijn vereniging AV Holland. Van der Hoorn won op het Wassenaarse Duinrell de titel bij de heren die 9 zware kilometers moesten afleg gen. Hij bleef de toch ook niet slecht draaiende Jos Renne an derhalve minuut voor terwijl Ge rard van de Ham, de laatste tijd eveneens goed op dreef, op ruim twee minuten achterstand werd gelopen. Marion Komdeur was duidelijk de sterkste bij de dames die 3800m moesten afleggen. De titels in de overige categorieën kwamen terecht bij: Veteranen, 7500m: Henk Kareis: Jongens A, 6000m: Rob Zandbergen: Jon gens B, 4500m: Chris Winkel; Jongens C,3000m: Frank Winkel; Jongens D. 2300m: Wim Paarde- kooper; Meisjes A 3800m: Carla Bey; Meisjes B. 3000m: Marianne Kareis; Meisjes C, 2300m: An- nemick Kareis; Meisjes D, 1600m: Vera Brederode; Jongens pupillen A. 1600m: Michiol Ka reis: B. 800m: Ronald Poeters; Meisjes pupillen A, 1600m: An- nemiek Brouwer; B, 800m: He- lene van Leeuwen. Tennis-verlies tegen Roemenië BOEKAREST - Ondanks een 2-1 nederlaag tegen Roemenië be houdt de Nederlandse ten- nisploeg de beste kansen op de eerste plaats in de poule in de strijd om de Koning Gustaaf-be- ker. Nederland moet dan wel met maximale cijfers winnen van Monaco en Portugal. Tegen de Roemenen verloor Sanders van Haradu. Fok won van Dirzu. Ook het dubbel ging verloren.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17