QUICK BOYS BOEKT MORELE ZEGE RCL: EEN KONINKRIJK VOOR EEN SCHUTTER... Rijnsburgse Boys: alleen op resultaat Ter Leede snoept ZCFC punt af MAANDAG 30 JANUARI 1978 SPORT DELFT - Trainer Gerard Weber van Vitesse zei het na afloop van de strijd tegen RCL openhartig: 'Met een gelijkspel had ik mijn handen al dichtgeknepen. Dat we zelfs nog wonnenis mooi, maar eerlijk gezegd komt de overwin ning ons niet toe'. Zijn collega Huguenin van RCL, doorgaans bij winst of verlies niet verlegen om een woord, had het er nu een beetje moeilijk mee. Nederlagen heeft RCL meer geleden, zeker in uitwedstrijden, maar waar schijnlijk nog nooit zó schlemielig als op deze kille, grauwe zater dagmiddag in Delft. 'Wat moet ik er nu eigenlijk van zeggen?' riep Huguenin wat hulpeloos na de even onverdiende als onnodige 2-1 nederlaaa van RCL. Ja, wat viel er nu eigenlijk nog te zeggen?. Op zijn hoogst dit: Hu guenin moet voor zijn verjaardag of aan Sinterklaas maar eens tank vragen om de Leiderdorpse voorhoede van enige vuurkracht te voorzien. Want het tekort daaraan gaat hem nu wel danig parten spelen. RCL (zonder de geblesseerde Koos Haneveld, voor wie Kees Ruis speelde. En ook zonder de om dis ciplinaire reden buiten het team gelaten Bennie Heemskerk, voor wie Johan van Duin optrad) be heerste de strijd tegen Vitesse ge durende zeer lange tijd. Dat was, ondanks het goede veldspel, niet alleen eigen verdienste. Vitesse bleek namelijk totaal van slag te zijn. De Delftenaren modderden ontzettend, geen aanval liep er behoorlijk van stapel. Vitesse- trainer Weber: 'Het was vreselijk om naar te kijken. In de rust wa ren we er allemaal stil van'. Niet één keer drongen de gastheren gevaarlijk tot doelman Brandt door, zeer tot genoegen uiteraard van de debuterende Ruis. RCL kon zonder zorgen zwierig ten aanval trekken en daar de Vi- tesse-achterhoede ook vreemd schutterig te werk ging, leek een treffer slechts een kwestie van tijd te zijn. Kansen kwamen er in voldoende mate: voor Wilbert Witteman, voor Linde en vooral voor Dik Witteman, die vlak voor rust een verkeerde terugspeelbal van Half speler Hoebeke net naast in RCL verloor in Delft bij Vitesse niet alleen twee punten, het raakte daar ook Hans Braat voor een aantal wedstrijden kwijt. Zijn naam kwam op het wedstrijdformulier terecht we gens het uitdelen van een trap aan Van der Meer. Bovendien loopt er van Braat nog een straf van twee wedstrijden voor waardelijk plaats van in het doel gleed. Voor de zoveelste keer kampte RCL met het euvel dat het wel veel spelers van het Type 'tweede lijn' bezit, maar geen enkele brutale 'inbre ker', die het werk kan afmaken. Geschoten werd er uit die tweede lijn overigens wel (Holl, Johan van Duin), maar wie er ook alle maal bij Vitesse uit vorm was, doelman Oortwijn zeer zeker niet. En zo konden de Delftenaren, on danks hun wanprestatie, toch nog met 0-0 gaan rusten. In de pauze haalde Vitesse-trainer Weber zo wel Hoebeke als Oosterom er uit en gaf Hom en Chi Chung er voor terug, het gaf Vitesse iets meer ruggegraat, maar het Delftse spel bleef matig. RCL hield een zeker overwicht en in de 24ste minuut wierp dat zowaar een vruchtje af. Wally van Haver speelde Johan van Duin goed aan en die leverde de hoge, zuivere kogel af waarop al zo lang werd gewacht: 0-1 RCL, nog steeds beter voetballend, ging door. Leo Holl zag een schot door doelman Oortwijn op won derlijke wijze gekeerd, johan van Duin vuurde van 25 meter een zwiepend schot af dat tegen de lat ketste. Vitesse leek op het punt van breken te staan. Maar er gebeurde wat anders. Het niet zozeer met inzicht als wel met de moed der wanhoop opkomende Vitesse knakte RCL. Een kwartier voor tijd daalde er een hoekschop voor het Leiderdorpse doel neer en in het enorme gedrang poogde doelman Brandt de bal te vangen in plaats van weg te stompen. Het leer spatte uit zijn handen en aan het gepingpong dat daarna ont stond maakte de Vitesse-speler Marius v.d. Wildt met een treffer een eind. De teleurstelling over SPAKENBURG - Zo bewees Quick Boys dat het wel dege lijk kan behoren tot de toppers van het zaterdagvoetbal. Bij IJsselmeervogels werd de proeve van bekwaamheid afge legd: 1-1 registreerde het scorebord na het treffen van de nummers één en twee in Spakenburg. Een gelijkspel dat meer opleverde dan prolongatie van de koppositie alleen. De manier waarop die was bereikt had zodanig aangespro ken, dat de deling nadien kon worden beschouwd als een morele overwinning. Jaan de Graaf, de nieuwe aan winst van AZ, moest zaterdag vanuit de dug-out toekijken. Door een enkelblessure kan hij min stens vier weken niet uitkomen voor de Vogels. ZAANSTAD - Waarin Kat wijk een week eerder te gen ZCFC niet slaagde, dat lukte Ter Leede zaterdag wél. De Sassenheimers maakten ZCFC via een 0-0 gelijkspel een kost baar punt afhandig, waardoor voor de Noordhollanders de ge deelde eerste plaats vóorlopig verloren ging. Hoe teleurgesteld ZCFC-trainer ook was, hij gunde Ter Leede dat gelijkspel van harte. "Die ploeg heeft het ver diend..Ter Leede kwam voor een punt en heeft dat meegenomen. Wij hebben het in de eerste helft laten liggen." Talloze mogelijkheden verprutsten de Noordhollandse voetballers in de eerste drie kwartier, waarmee elk recht op een overwinning uit handen werd gegeven. Bijna had Ter Leede zelfs nog twee punten meegenomen, maar spits Jan van Harskamp miste twee minuten voor tijd een ideale mogelijkheid. Nul-één zou ook teveel van het goede zijn geweest voor de Sas senheimers, die zich vooral in de eerste helft voornamelijk tot ver dedigen moesten bepalen. Hoe sterk ZCFC echter ook aandrong, voor gevaar kan nauwelijks wor den gezorgd. LJit vorm Vooral ZCFC-spits Eef Mulder, topscorer van De Zaanstreek, bleek volledig uit vorm. Zelfs op het moment dat hij oog-in-oog stond met doelman Wim van Harskamp slaagde hij er nog niet in te scoren. Sijn collega Baljet lukte dat een maal wél, na een doelworsteling. Die treffer werd echter wegens buitenspel afgekeurd door scheidsrechter Brassaar, die ook een Ter Leede doèlpunt van Hans Bisschops nog doorstreepte voor de pauze. Daarna werd wél het voetbal van beter gehalte, maar ging het bergafwaarts met het aantal mogelijkheden. Alleen Jan van Harskamp kwam nog een maal in edeale positie. Twee mi nuten voor het einde miste hij dé kans om de verrassing van Ter Leede nog groter te maken... Bij IJsselmeervogels terugkomen na een achterstand is aan niet veel amateurploegen gegeven, omdat de Spakenburgers juist dan hun favoriete en sterkste (counter) spelletjes kunnen gaan spelen. Bij IJsselmeervogels te rugkomen na een zo discutabel tot stand gekomen negatieve score, mag zelfs als een psy chologische zege worden gezien. Quick Boys greep die, waarmee zaterdag een deel van de be staande scepsis werd weggeno- Karakter Er is vaak aan getwijfeld of Quick Boys wel kwaliteit en mentaliteit voldoende heeft om de leidersrol te kunnen vervullen; in Spaken burg bewezen de Katwijkers dat in elk geval het juiste karakter aanwezig is. Op het moment dat het echt noodzakelijk was, werd aangetoond dat het collectief on vermoede veerkracht bezit. Waar de ineenstorting verwacht had kunnen worden na die te gemak kelijk gegeven "uitgelokte straf schop" (Henk de Graaf liet zich vallen, Evert de Graaf benutte het buitenkansje zeven minuten na de pauze), daar had die tegenslag juist een averechtse uitwerking. Quick Boys bleek flexibel genoeg om van speelwijze te veranderen, rechtte de rug en oogste het ren dement met de fraaie gelijk maker van basis-invaller Hans van Duyn. Vanaf dat moment, achttien minuten na de rust, mocht de formatie zich de morele de zaterdagtopper gen. Linkerspits Peter de Graaf, miste in die fasen een paar riante mogelijkheden, waarbij Quick Boys vlak voor de pauze zeer goed wegkwam toen de bal via paal en lat achter doelman tot stand komt Schaap nog miraculeus uit het doel tolde. Blij dat doelpunt woog bij de Leider dorpers kennelijk zo zwaar dat zij de gehele partij uit handen gaven. Ruis kwam nu inzicht en routine tekort om zich staande te houden, maar hij was stellig niet de enige Leiderdorper die ver warring in zijn optreden legde. Tien minuten voor tijd weifelde de RCL-defensie bij een doorbraak op de linkerflank: buitenspel of niet? Scheidsrechter Van Ginneke noch zijn grensrechter reageerde. Vitesse-aanvoerder Van der Meer, die de hele middag nog niets had laten zien, kon op de aarzelende Brandt afgaan. En uit nog vrij moeilijke hoek ko gelde hij raak: 2-1. RCL droop diep teleurgesteld af. RUUD PAAUW Katwijk heeft de moed al opgegeven; eerste zege van Amstelveen KATWIJK-Alsgold het een kampioenschap, zo opgeto gen waren de Amstelveen- spelers en hun supporters na de 0-1 triomf bij Katwijk. Niet zo verwonderlijk want het was voor de eerste maal in dit toch al ver ge vorderde seizoen dat de Noordhollanders een wed strijd winnend afsloten. Dat uitgerekend Katwijk het eerste slachtaffer zou wor den, was vooraf te voor spellen. Met de 1-0 neder laag bij ZCFC verspeelde de ploeg van trainer Frans van der Zeeuw de laatste kansen op de titel. Het uiterst plichtmatige spel van afge lopen zaterdag was er het Rob Suttorp scoort Noordwijks eerste goal. Doelman Den Besten is slecht af: hij moet zittend bekijken hoe de 1-0 gevolg van. Bovendien moest Van der Zeeuw het voor de tweede keer stellen zonder de geblesseerde spits Wim Guyt II.Niet bepaald een wonder van techniek, maar wel een speler die een bal kan vast houden en gaten kan trekken voor opkomende middenvelders. Helemaal bont maakte na 39 minuten linkermidden velder Gon v.d. Burgh het echter door, terwijl Ruud Bröring zich daar tussen bevond, terug te spelen op doelman Kees den Besten. Voor die laatste goed en wel besefte, wat er aan de hand was had Bröring de bal al rustig in het doel geplaatst 3-0. dageersteklasse toen (ook volgens Noordwijk-coach Noordwijk speelde toen uiteraard al een gewonnen Trainer Arie Lagendijk bracht dan ook een algemeen heersende mening onder woorden met zijn uitspraak: "Ik vind het mentaal gezien erg knap dat ze na die 1-0, waar iedereen zijn twijfel over had, nog terugkwamen. Want zo'n lullig moment kan natuurlijk wel de partij beslissen." Groei Vooral voor een ploeg die in spelp- restaties nog zo weinig constant is als Quick Boys. Het overwe gend jonge team mist vooral voorin nog routine. Lagendijk. "In de voorhoede lopen drie jon gens die samen 60 jaar zijn en vier meter lang. Dat heeft z'n posi tieve, maar ook z'n negatieve kanten. Loopt het eenmaal dan kunnen ze veel; loopt het niet, dan kunnen ze nergens op terug vallen. Dat moet nog groeien. Een nieuwe stap naar ploegvolwas- senheid werd zaterdag gedaan, waarbij meespeelde dat Quick Boys van de vorige verloren (be ker) confrontatie met de Vogels had geleerd. Niet in die mate als de Spakenburgse trainer Steven- aart dacht ("in Katwijk wilden ze ons laten zien hoe goed ze wel konden voetballen, dat kostte ze goals. Daarom hebben ze nu zo gesloten gespeeld"), wel zodanig dat er rekening was gehouden met het "gevaar" Henk de Graaf. Een speler die vanuit de tweede lijn graag diepgaat, waarop Quick Boys zich destijds had verkeken. Lagendijk: "Door hem verloren we toen, daarom hadden We de speelwijze nu aangepast." Met een "wijkende" formatie werd de diepte uit het spel van de Vo gels gehaald, waardoor die ploeg tenslotte totaal geen lijn meer in het spel kon brengen. Alleen in het eerste kwartier, aan het einde van de eerste helft en in het begin van het tweede deel konden de Vogels zonder de geblesseerde Jaan de Graaf voor gevaar zor- In de perioden daartussen was Quick Boys moeiteloos naar de positie van méér dan gelijkwaar dige tegenstander gegleden, met veel verzorgder veldspel en soms aardige aanvallende acties. Daarbij was ook IJsselmeervo gels aan een achterstand ont snapt omdat Teun van der Plas verzuimde een fraaie dieptepass van Hans van Duyn de juiste eindbehandeling mee te geven. Alleen voor doelman De Feyter mochten wTblii mee zijn" vond N°ORDWI JK Z° ^ond de tijd zaterdagmiddag even Stevenaart "Want als wé toen Zowel Noordwijk als Nieuw Lekkerland gingen waren achtergekomen hadden vle™a"den '«rug i" de tijd. Naar zaterdag 10 sep- we het n iet m eer gered Ik kin tember om Precies te z«n. Op die datum namelijk m?in maten" kon Noordwijk de uitbeurt in Nieuw Lekkerland Nu kon IJsselmeervogels zich ™et 1-2 winnen, omdat de debutanten in de zater- staande houden doordat Henk de Graaf zich op het juiste moment liet vallen. Zeven minuten na de pauze drong hij het Katwijkse strafschopgebied binnen, waar hij ging liggen toen Haasnoot zo dichtbij was gekomen dat het erop kon lijken dat die speler hem daartoe gedwongen had. Scheidsrechter Katee die eerder Bram de Graaf had genoteerd trapte erin en de overigens zwakke verdediger Evert de Graaf mocht vanaf elf meter op 1-0 aansturen. Daarmee leek de partij beslist om dat voor de Spakenburgers de weg open lag naar de favoriete counter-speelwijze. Quick Boys weigerde echter de medewer king, en sloeg toe op het moment dat de thuisclub te gretig werd. Via een lange pass van Joep den Hollander en een lange sprint van Hans Van Duyn, die tussen de De eerste drie Noordwijkse treffers waren daar type- De Feyter door 1-1 rende voorbeelden van. Bij het eerste doelpunt, dat Rob Suttorp na 24 minuten scoorde (na voorbe reidend werk van Hans Westgeest en Kees Karstens) had rechtsback Leo Dekker verzuimd om in te grijpen, terwijl bij Noordwijks fraaie tweede treffer van Ab Spaanderman Rob Suttorp doorvoorstopper Jan de Bruin bij de voorbereiding geen strobreed in de weg was gelegd. Eelman) "veel te lief' speelden. In de return gaven de Nieuwlekkerlanders blijk in dat opzicht nog maar bitter weinig te hebben bijgeleerd. De Ravenschot-pupillen deden zichzelf opnieuw de das om door Noordwijk een zee van ruimte te gun nen. De ploeg ging te werk als een troep verdwaalde bloemenkinderen uit de flower-powerperiode, die bij toeval in de keiharde punkwereld was terecht gekomen. De zeekanters accepteerden al die toege worpen liefde met een gretigheid, die de laatste tijd bij de Noordwijkse formatie niet meer te constateren was geweest. Een ruime 4-1 zege was daarvan het resultaat. Een score, die niet zozeer tot stand kwam dankzij het superieure Noordwijkse aanvalsspel, tenslotte werd er ondanks al die gretigheid door de Eelman-brid- gade nog de nodige kansen gemist, maar meer door het ontroerend naïeve optreden van de Nieuwlek- kerlandse verdedigers die regelmatig vergaten in te grijpen bij situaties, die daar als het ware om schreeuwden. benen vond. Een score die simpel r het einde kom worden gedragen omdat de vleugellamme tegen stander opgebrand was. Ook daarom kon het nog redelijk frisse Quick Boys de deling be schouwen als een morele over winning. PAUL DE TOMBE wedstrijd. Met Rob Knauf voor de geblesseerde J; Plug speelde Noordwijk na die allesbeslissende goal het als regel 4-4-2 spelende Nieuw Lekkerla nd, dat de wedstrijd met gevaarlijke inzetten van Koorneef, Den Boef en Smit zo veelbelovend was begonnen, volledig van het veld. Zoals een minuut voor rust bijvoorbeeld, toen Rob Suttorp na een gladde Knauf-Ab Spaanderman-Bröringcombinatie voor stopper Jan de Bruin zijn hielen weer liet zien en simpel 4-0 binnenschoot. De tweede helft was daar door alleen nog maar een formaliteit. Goed, met de wissel Cees de Bruin voor de verbleekte topscorer Sjo^s den Boef gooide trainer Ravenschot wat meer "vuur" in de strijd, waardoor Arie van der Ham voor 4-1 kon zorgen. Maar na die treffer bleek Nieuw Lekkerland volledig uitgeblust. De thuisploeg kon hierdoor het initiatief weer overne men met als gevolg, dat het voor het doel van Den Besten spitsuur werd. Zo schoot Ruud Bröring na een Klinkenberg-Suttorpcombinatie goed in, maar hij zag zijn schuiver door Den Besten nog uit de hoek gegrabbeld, vervolgens kopte "Bro" onder een uit stekende voorzet van de onopvallende Bogers door, terwijl de rossige aanvalsleider ook later nog twee goede kansen zou missen. Aldus was Bröring lief voor Nieuw Lekkerland, dat niet verder kwam dan een schot van Maarten Koorneef, dat tegen de paal belandde. Een Nieuw Lekkerland, dat Noordwijk voor rust door de instelling alle gelegenheid had ge geven een beslissende voorsprong te nemen. Zoals indertijd in Nieuw Lekkerland. De tijd stond even stil. GERARD VAN PUTTEN Krachteloos Tegen ZCFC speelde Freek Rienks in de punt van de aanval, nu was junior Ricky Talan in de ploeg opgenomen, die wisselend met rechtsbuiten Arnold Boers de spitspositie opzocht. Talan deed het zeker niet slecht, maar zijn gebrek aan routine maakte hem toch een eenvoudi^è prooi voor de robuuste Amstelveen-defen- sie. Ook Boers en Amerik van Duivenvoorde (die de eveneens geblesseerde Jan van Dijk ver ving) gedijen beter op het mid denveld, waarmee de krach teloosheid van Katwijk-aanval is verklaard. Amstelveen stelde trouwens aanvallend net zo weinig voor, hetgeen resulteerde in een duel dat zich voornamelijk op het middenveld afspeelde. Technisch zag het er nog niet eens zo slecht uit. Zo nu en dan was er zeer aanvaardbaar samen spel te zien, maar geen enkele speler leek een wat meer risico inhoudende dieptepass aan te Meer vuur. Pas in de tweede helft kwam er wat meer vuur in het spel. Katwijk trok het iniatief naar zich toe, al waren de me'este kansen toch voor het counterende Am stelveen. Maar nadat een schot van Frans Sjaardema door Kat- wijk-ausputzer Wim Guyt 1 van de doellijn was gehaald en Ame rik van Duivenoorde een fraaie mogelijkheid had laten liggen, leek iedereen zich bij een gelijk spel neer te leggen. Totdat in de allerlaatste minuut een als Voor zet bedoelde vrije bal van Ad Zijp (hij schrok er zelf van) over de graaiende handen van Katwijk goalie Kees Koelewijn in het doel verdween. BART JUNGMAN RIJNSBURG - Rijnsburgse Boys heeft zaterdag voor eigen publiek weer niet kunnen im poneren, al kon in het duel met Marken de winst, wel in huis worden gehouden (3-1). De druk om het spel in eigen huis te maken en niet onnodig pun ten te verspelen in de race met concurrent ZCFC ligt te zwaar op de Rijnsburgers. Fraai kon daarom het vertoonde spel van de Bouma-brigade niet ge noemd worden. In tegenstelling tot het gefor ceerde spel in Rijnsburg, pleegt het team van trainer Atte Bouma in uitwedstrijden wel vrij-uit te spelen. Dan ook toont RBB, dat er echt wel klasse in de ploeg schuilt, kwa liteit waarmee zeker de eerste klasse gehaald moet kunnen worden. Met de komst van ex-Noordwijk-doelman Con stant Smit is het SDelersarse- naal sinds zaterdag bovendien nog uitgebreid. In het treffen met Marken bewees de nu nog in het Noordhollandse Scha- gen wonende goalie, dat zijn capaciteiten onder het an derhalf jaar "stilzitten" niets te lijden hebben gehad. Hij voorkwam enkele "zekere" treffers en organiseerde daar naast kundig de verdedigings linie, die door het wegvallen van de geblesseerde laatste man Wil Groenendijk (hij werd vervangen door Lijs van Eg- mond) toch verzwakt was. Behalve het miserabele spel, kreeg Atte Bouma nog een teleurstelling te verwerken, want de komende vier of vijf competitiewedstrijden zal hij geen beroep op rech tervleugelspeler Piet Haas noot kunnen doen. Haasnoot moest samen met Marken-spe ler De Jong in de slotfase voortijdig de kleedkamer op zoeken. Nadat hij het gehele duel al had lopen "zuigen" trok hij in die fase verdediger Schilder bewust tegen de vlakte, waarna hij als bok- spartner voor aanvoerder De Jong fungeerde. Overigens had Haasnoot wel tweemaal aan de basis van een doelpunt gestaan. Nadat Henk van der Zwan voor RBB en Jan Schilder voor de 1-1 ruststand hadden gezorgd rondde Haas noot een knappe solo van Ge Perfors doeltreffend af. Vlak daarop kreeg hij weer een unieke mogelijkheid om te scoren, maar dat werd hem on reglementair belet door Mar ken-doelman Teerhuis. De door de zwak leidende scheidsrechter Van der Zee weggegeven penalty werd daarop door Anne Ouwersloot koelbloedig benut: 3-1. t Piet Haasnoot Trainer Atte Bouma vond zelf dat zijn team daarmee te veel had gekregen. "Een gelijkspel was meer op zijn plaats ge weest, want we waren echt niet sterker". Over het slechte spel zei de trainer: rijk0" "We zullen nog maar weinig wedstrijden spelen, zijn de belangen te de punten te belang- WALTER OOMEN

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15