PSV door eigen fans uitgefloten Yan der Sterren klopt Kortsjnoi! Yan der Smissen„Dit staat gelijk aan een wereldtitel^ IHP KR -*■ fel"""*" KNVB blijft bij standpunt: sponsors wel afgeschrikt... TOERNOOIZEGE VOOR AZC MAANDAG 30 JANUARI 1978 ft SPORT SPORT SPORTTOTO Toto AZ'67 - FC VVV NEC - Amsterdam 2 Den Haag - Volendam Sparta - Telstar S PSV - Eagles Twente - Roda JC ►H Haarlem - Feyenoord K Ajax - NAC Utrecht - Vitesse Wageningen - MVV Excelsior - Heracles j Vlaard. - Den Bosch s Groningen - Heerenv. 2 LOTTO De winnende getallen in de lotto zyn: 2 - 20 - 22 - 25 - 27 - 41. Reservegetal; 37. WEST-DUITSLAND De winnende getallen in de Westduitse lotto zijn: 8-9- 18-29-38-46. Reser vegetal: 32. SUPERTRIO De Bellino li-prijs, gelopen in Hil versum: 1. nummer 3 (Olivia Volann); 2. 5 (Ofr^ja Majo); 3. VOETBAL - De Westduitse voetbalkampioen Borussia Mön- chen Gladbach heeft zaterdag de 19-jarige Deense spits Steen Thy- chosen voor het volgend seizoen aangetrokken. Thychosen is, na Karsten Nielsen en Allan Simon- son, de derde Deense speler, die Borussia in betrekkelijk korte tijd heeft gecontracteerd. Thy chosen speelde voor de Deense voetbalclub Velje Holten. Eindhoven - Koploper PSV werd zaterdagavond, na het magere 1-1 gelijke spel tegen het laaggeno- teerde Go Ahead Eagles, door zijn toch als trouw bekend staande aanhang op een fluitcon cert onthaald. FC Twente, de nummer twee in de eredivisie, profiteerde van deze halve mis stap. Roda JC werd met 1-0 te ruggewezen. PSV mocht niet eens ontevreden zijn met het ene punt, want in de slotfase van dit niet bijster beste duel kreeg Go Ahead Eagles uit stekende mogelijkheden om de winst naar zich toe te halen. Jan van Be veren moest toen al zijn talenten aanwenden om de De- venternaren van een overwin ning af te houden. De gehele wedstrijd weigerde PSV om zich overmatig in te spannen. De aan vallen werden zo plichtmatig op gezet dat Van Zoghei nauwelijks in moeilijkheden kwam. Na rust werd PSV wat agressiever, ook al omdat Wellinga een handsbal van Van Kooten over het hoofd zag. De ploeg nam de leiding door Deacy na een goede pass van ge legenheidslibero Willy van de Kerkhof. Nog geen vijf minuten later kon de volledig vrijgelaten Van der Pas voor de gelijkmaker zorgen. Gefluit en gejoel van het eigen publiek begeleidde de PSV'ers naar de kleedkamer. Met een 1-0 overwinning op Roda JC heeft FC Twente de maand ja nuari uiterst succesvol beëindigd. Het betekende de vierde triomf in successie voor de Enschedese ploeg, die twaalfmaal scoorde en slechts één doelpunt tegen kreeg. De twee punten tegen Roda JC kon den gisteren overigens maar moeizaam geïncasseerd worden. Dankzij een toevalstreffer van Gritter, na een mislukt schot van Epi Drost, worstelde Twente zich langs Roda. Toch verdiende Twente de over winning zeer zeker. Het defensief ingestelde Roda JC kon namelijk niet eenmaal gevaarlijk worden, SPORT de soms leuke dribbels van talent Koster ten spijt. Twente, dat de slag op het middenveld duidelijk in het voordeel besliste, dreigde daarentegen voortdurend. Vooral Arnold Muhren deed in dit opzicht van zich spreken. Vlak voor de openingstreffer van ROTTERDAM - Sparta's boven matige inspanningen tijdens de eerste competitiehelft lijken de ploeg op te breken. Weliswaar verbloemde Sparta de terugval in de afgelopen weken met ui terst wankele overwinningen,, tegen Telstar bleek de periode, waarin het wekelijks bereid was op de tenen te lopen voor goede resultaten, definitief te zijn af gesloten. Krachtvoctbal zoals Sparta dat speelde, is geen competitielang competitie lang te houden, al wees trainer Cor Brom andere oorzaken van het falen aan. „Sommige spelers gedragen zich als een vedette, terwijl ze nog niets hebben gepresteerd. Ze lijden aan zelfoverschatting. Dat is een verkeerde instelling. Juist tegen zulke ploegen kan- je dat opbreken". Een uitleg, die strookt met de ver onderstelling, dat Sparta kwali tatief onvoldoende is om slechts op klasse een tegenstander opzij te kunnen zetten. Valt die extra arbeid weg, zakt Sparta naar een niveau dat het predikaat bedenkelijk niet misstaat. En dan kan Cor Brom uitroepen dat de organisatie in de achterste lijn ontbrak, dat Luuk Bal- kestein (want hij werd steeds bedoeld) op het punt van leiding geven faalde, en dat sommige spelers onvoldoende prof zijn met een verkeerde instelling, feit blijft dat bij gebrek aan ar- beidslust van een enkeling, zoiets doorvreet in de gehele ploeg. Vandaar ook dat Cor Brom snel aan zijn betoog toevoegde, „geen zondebok in de figuur van Bal- kestein te willen aanwijzen", maar toch wel meldde dat „de tijd was aangebroken om iets anders te gaan proberen", waar het de plaats van vrije verdedi ger betreft. Tegen Telstar bracht hij dat trouwens al in de praktijk. Na de twee snel op el kaar volgende tegentreffers pos teerde hij Pim Verbeek als voor- stopper voor Ton Marijt. PSV-aanvaller Deacy scoort het Eindhovense doelpunt. Van Zoghei duikt té Gritter joeg hij de bal vanuit een vrije trap keihard tegen de lat. Verder dan dat ene doelpunt zou Twente toch niet komen, mede omdat arbiter Mulder overtre dingen binnen de zestien meter- lijn tegen Thoresen en Gritter onbestraft liet. WIJK AAN ZEE - Met een verlegen lachje liep Kortsjnoi in de bijkans verlaten speelzaal gisteravond om kwart over tien. „Waar is de arbiter", vroeg hij, „ik wil opgeven". Haastig werd scheidsrechter Constant Órbaan, uit de ge noeglijke kelder van het hotel Kennemerduin opgehaald. Intussen verspreidde de verbijsterende mare zich onder het slempende schaakvolk. dan toch de door een enkeling verwachte beslissende tik die Kortsjnoi in dit toernooi mis schien van de eerste plaats zou afhouden. David en Goliath op het schaak bord, met aanvankelijk slechts meewarige klaagzangen voor Van der Sterren: dat hij zich te gen Kortsjnoi op het Frans durfde in te laten, notabene de opening waar Kortsjnoi tot in de allerhoogste regionen, tot Spas ski toe, zulke geraffineerde vond sten had gedaan, dat duidde toch wel op een onbekwame voorbe reiding. Van der Sterren verloor inderdaad een pion met wit. Maar in alle opwinding over de andere partijen van de achtste ronde (met Portisch-Najdorf als pu bliekstrekker) overzag iedereen dat de stukken van de Limburgse Amsterdammer steeds betere posities begonnen in te nemen. Totdat in de tijdnoodfase opeens genadeloos bleek, dat Kortsjnoi's koningsstelling zeer tochtig was geworden. Het was zelfs zo dat zwart eigenlijk geen enkele kans meer had. De manier waarop Van der Sterren tenslotte de winst effectueerde was niet van lichtvoetige of fervaardigheid ontbloot. Zoiets doe je als Van der Sterren op je clubavond tegen iemand uit het derde tiental. Maar nu overkwam het de reus van Belgrado. Dat Kortsjnoi daarom moest lachen siert hem zeer. Om in zo'n belang rijke fase van het toernooi blij moedig een totaal onverwacht verliespunt te incasseren geeft aan, dat Kortsjnoi toch een heilzame betrekkelijkheidszin weet op te brengen. Een rare partij: lachwekkend en indruk wekkend tegelijk; dat laatste door superieur inzicht, waarmee Van der Sterren de stand wist te dicteren. Intussen gaat Portisch het toernooi nu wel winnen. Vele weddenschappen noemde hem al als favoriet, maar de manier" waarop hij het gaat waarmaken is toch ongedacht bizar te noemen. Want even, heel even maar vergat Hongaarse Lajos zich tegen Na- jdorf of het oudje uit Buenos In de speelzaal ontlaadde zich te gelijkertijd de spanning van ne gen uur compressieschaak bij de wereldkampioenskandidaat. Hij moest namelijk lachen. Heel hard schaterend en hoofdschuddend gaf Victor Kortsjnoi de partij ge wonnen. Dat lachen van Victor de Verschrikkelijke was van een hogere orde: het was de bul derlach die de beroepsspeler soms vermag te produceren in antwoord op de grijnslach die het arglistige noodlot hem toewerpt. Want Kortsjnoi had van Paul van der Sterren verloren. Na een moeizame remise tegen con current Portisch op zaterdag (de Hongaar had moeten winnen) nu Gelukkig Achteraf bleek Pim Verbeek niet alleen in verdedigend, maar ook in aanvallend opzicht een ge lukkige greep, want juist hij loste drie minuten voor tijd een daverend schot, dat doelman Nederburg slechts half kon ke ren, waarna Ray Clarke attent reageerde en de gelijkmaker alsnog onder de Telstar doelman kon doortikken: 2-2. Opluchting alom op Spangen, waar Telstar in de eerste twin tig minuten al unieke kansen had laten liggen op een voor sprong. Aan Sparta's 1-0 ging trouwens een misverstand vooraf, omdat Ray Clarke de pass van Bert Jansen miste, die toevallige rwijs bij Phil Henson uitkwarh, die ongehinderd kon doorlopen. Sparta's kortstondige opleving direct na de rust werd gevolgd door een inzinking, waarvan Eddie Kraal tot tweemaal toe koppend profiteerde: 1-2. Sparta moet boeten voor de pe riode waarin het boven zijn krachten speelde. De terugval zette zich enkele weken geleden al in, Telstar benadrukte dat nog niet eens voldoende. Zuchtte trainer Mircea Petescu: „Want als we al die kansen had den benut..." PIET OCKS Aires wist die ene finesse op tt voeren die directe winst voor wi| opeens uiterst twijfelachtig maakte. Dit alles na eer openingsfase die Portisch eer gemakkelijke winst leek te voor spellen. Maar heldhaftig her stelde de Boedapester zich in d< hervatting. Onder opoffering var al zijn pionnen op de damevleu gel creëerde Portisch een unieki dubbele zetdwangpositie. Na jdorf moet dat geweten hebben want hij protesteerde slechts pre jy forma, toen hij op de 55ste zet di tijd overschreed. Een toepasse lijke manier van verliezen, wan; Najdorf is degene die niet aarzel om tijdens de partij de tegen stander te storen met vragen ovei het correcte zettenaantal, iets wa verboden is. Kortsjnoi moet nu nog tegen Tim man, Najdorf en Miles, terwij Portisch nog Miles, Sosonko ei Mecking ontmoet. Misschien eei kansje voor Miles om in dit toer nooi iets van zijn aangebetei imago te herstellen. Want de En gelsman, die in Tilburg wereld j] kampioen Karpov bekwaam naa de kroon stak, kreeg een onge dacht winstpunt toegeworpei door de uitgebluste Kavalek. D< rest van het veld is kennelijk tev reden met zijn eigen positie op d< ranglijst, al zal met name Sc sonko nog wel iets willen klim men. Maar voor Hans Ree, di< weer twee vette remises bereikti in dit weekeinde, begint de hooj op een nieuw grootmeesterresul taat nu werkelijk behagelijk' gloed te krijgen. Hij noet nog ééi uit drie scoren. ALEXANDER MÜNNINGHOF1 Zevende ronde v.d. Sterren (Ned) - Timman (Ned remise, Kortsjnoi - Portisct (Hon) remise, Najdorf (Arg) - Ka valek (Vst) remise, Miles (Eng) Andersson (Zwe) remise, Sc sonko (Ned) - Ree (Ned) remise Mecking (Bra) - Panno (Arg) re Achtste ronde Timman - Panno remise, Ree Mecking remise, Andersson - So sonko remise, Kavalek - Mile: 0-1, Portisch - Najdorf 1-0, V.d Sterren - Kortsjnoi 1-0. stand 1. Portisch 6 punten, 2. Kortsjnoi 5 3. Andersson, Ree en Timman 4,5 6. Miles, Mecking en Panno 4, 9 Najdorf en Sosonko 3,5, 11. Ka valek 2,5, 12. Van der Sterren 2. MOYEUVRE - Toen pa Van der Smissen zijn 8-jarige zoon Christ in 1962 een ta felbiljart cadeau deed kon hij niet bevroeden dat dit de eerste stap was op weg naar een grote internatio nale biljartcarrière. Want daar ziet het, nu Christ der Smissen zaterdagavond in de Noordfranse plaats Moyeuvre het Europees kampioenschap ver overde, wel naar uit. De nu 23-ja- rige Brabander, die tien jaar ge leden bij de Roosendaalse bil jartbond al door de Belgische ma tador Tony Schrauwen werd ge kneed in het libre en het 47/2, greep zijn zese Europese titel. Driemaal werd hij bij de junioren de beste van Europa in het lib- respel, twee keer mocht Van der Smissen zich Europees kam pioen bandstoten noemen (in de seizoenen 1974/75 en 1975/76). Van de Smissen, die nu per dag vier a vijf uur traint om „bij te blijven", liet in Moyeuvre na acht wedstrijddagen niemand minder dan de veelvoudige Europees- en wereldkampioen Raymond Ceulemans achter zich. Op de laatste dag moest de Nederlander spelen tegen een andere Belg, Ludo Dielis. Deze had aan een gelijkspel voldoende om zich Europees kampioen te mogen noemen. Ceulemans moest tegen de Westduitser Dieter Müller aantreden en was afhankelijk van het resultaat in de partij Dielis- van der Smissen. Vrijdag werd reeds het libre en het anker kader 47/1 gespeeld. Het resultaat was dat Van der Smissen (3-1) en Ceulemans (4-2) met een voor sprong hun hotelkamers konden opzoeken. Zaterdag werd het bandstoten, an ker kader 71/2 en het driebanden afgewerkt. Dielis en van der Smissen maakten in vier beurten de 100 caramboles vol. zodat de stand 4-2 werd. Het anker kader 71/2 werd een fiasco voor de Ne derlander. Dielis had niet meer dan één beurt nodig voor de 150 caramboles, Van der Smissen bleef op één staan. Het driebanden moest de beslis sing brengen. Christ van der Smissen, die in dit toernooi uit gerekend de eerste wedstrijd te gen landgenoot Hans Vultink verloor, bleek zijn zenuwen het best in bedwang te hebben. Lange tijd ging de strijd gelijk op. Maar na 17-17 liep Van der Smis sen langzaam uit op de Belg. Toen de St. Willebrorder op 28-22 nog één carambole van de Euro pese titel verwijderd was (sinds medio 1976 gaat het bij de pen tathlon om dertig caramboles, en niet om zestig), kreeg hij het zelf ook ook nog even moeilijk. 'Tja, dan zitje toch even tegen die ene carambole aan te hikken', aldus een nuchter-verheugde Van der Smissen toen alles voorbij was. 'Je krijgt het te kwaad en het wil niet direct lukken. Maar na een paar missers kwam die caram bole er dan toch uit'. Van der Smissen zegevierde met 30-26 en won daardoor het vijf- kamptreffen met Dielis met 6-4. Daar Raymond Ceulemans, die tijdens dit toernooi tweemaal in zijn specialiteit driebanden ver loor hetgeen hem de titel kostte, met 8-4 van Dieter Muller had gewonnen, eindigden drie spe lers gelijk: Van der Smissen. Ceulemans en Dielis. De over winningen van de Nederlander op de Belgen bleken toen goud waard. Van der Smissen, die meestal stoïcyns door het biljartleven gaat, toonde zich bijzonder ver genoegd met zijn eerste plaats. 'Je leunt dit eigenlijk wel gelijk stellen met een wereldtitel', aldus van der Smissen, die het ko mende weekeinde, als de training het toelaat, in St. Willebrord on getwijfeld op carnavaleske wijze gefêteerd zal worden. 'Vorig jaar speelden bij het toernooi om het wereldkampioenschap ook Dielis, Ceulemans en Müller de hoofdrol. Toen was ik er zelf niet bij'. Van der Smissen had tevoren zeker niet verwacht dat hij kam pioen zou worden. 'Zoiets ver wacht ik nooit. Ik ken mijn kan sen. ik ga aan het biljart staan met de intentie te winnen en dan zie ik wel waar het op uitdraait. Zo ga ik ook naar het volgende inter nationale toernooi, eind februari in Kopenhagen om het Europees kampioenschap driebanden." De eindstand 1. en Europees kampioen Christ van der Smissen (Ned) 11 wed- strijdpunten, 49 partijpunten. 2. Raymond Ceulemans (Bel) 11 - 49, 3. Ludo Dielis (Bel) 11 - 49, 4. Dieter Muller (Wdl) 7 - 44. 5. Hans Vultink (Ned) 7 - 40. 6. Günthcr Siebcrt (Wdl) 4 - 31, 7. Raymond Dufetclle (Fra) 4 - 25, 8. Georges Bourezg (Fra) 1 - 9. EREDIVISIE FC Twente-Roda JC 1-0 (1-0), 42. Gritter 1-0. Scheidsrechter: Mulder. Toeschouwers: 11.000. Sparta-Telstar 2-2 (1-0), 25. Henson 1-0, 65. Kraal 1-1, 86. Kraal 1-2, 86. Clarke. Scheidsrechter Ram. Toe schouwers: 4000. PSV-Go Ahead Eagles 1-1 (0-0), 67. Deacy 1-0, 72. Van der Pas 1-1. Scheidsrechten Wellinga. Toeschouwers: 19.000 FC Den Haag-Volendam 5-2 (1-1), 23. Tol 0-1, 27. Van Leeuwen 1-1, 67. Kramer 1-2, 71. Van Leeuwen 2-2,76. Van Leeuwen 3-2, 88. Schoen maker 4-2, 92. Jol 5-2. Scheidsrechter. Van Dijken. Toeschouwers: 5100. Ajax-NAC 3-1 (3-1), 12. Schoenaker 1-0, 20. Schoe naker 2-0,33. Schoenaker 3-0, 40. Mohorovic 3-1. Scheids rechter. Weerink. Toeschou wers: 6500. NEC-FC Amsterdam 0-0. Scheidsrechter Jonker. Toe schouwers: 3500. Haarlem-Fevenoord 2-0 (1-0), 24. De Kip 1-0, 81. Len- sen 2-0. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 10.000. AZ'67-FC VVV 4-1 (3-0), 17. Van Marwijk 1-0,28. Nygaard 2-0, 39. Nygaard 3-0, 48. Hil- kes 3-1, 59. Peters 4-1. Scheidsrechter Corver. Toe schouwers: 8500. FC Utrecht-Vitesse 1-0 (0-0), 87. Van Maurik 1-0. Scheids rechter Berrevoets. Toe schouwers: 5500. EERSTE DIVISIE Fortuna SC-Willem II 0-0. Scheidsrechter Geurts. Toe schouwers: 3300. SC Cambuur-de Graafschap 3-1 (3-0), 6. De Groot 1-0, 17. Terwerda 2-0, 31. Van der Vlag (strafschop) 3-0, 82. Ge rritsen 3-1. Scheidsrechter Severeyns. Toeschouwers: 3100, gele kaart: KAART. Koenders (Graafschap) we gens te hard spel. Wageningen-MVV 1-1 (1-0), 36. Hazelhekke 1-0, 63. Vos- maer 1-1. Scheidsrechter Thomas. Toeschouwers: 5200. SC Amersfoort-SVV 0-2 (0-1), 39. Peitsman 0-1, 73. De Haan 0-2. Scheidsrechter Gans. Toeschouwers 1500. Excelsior-Heracles 1-0 (0-0), 64. Roggeveen 1-0. Scheids rechter Draaisma. Toe schouwers: 2800. PEC Zwolle-Helmond Sport 3-1 (2-0), 29. Steinvoort 1-0, 41. Hendriks 2-0, 53. Van der Ven 2-1, 66. Hendriksen 3-1. Scheidsrechter Beukman. Toeschouwers: 5600. FC Vlaardingen-FC Den Bosch 1-1 (0-0), 52. Wessel van den Bosch 0-1, 86. Mo lendijk 1-1. Scheidsrechter Bosman. Toeschouwers: 2200. FC Groningen-Heerenveen 1-2 (1-1), 18. Oosterwoud (strafschop) 1-0, 39. Middel koop 1-1, 56. Bruinsma 1-2. Scheidsrechter Beek. Toe schouwers: 11.000. i Christ v.d. Smissen, die zaterdag in Moyeuvre het Europees biljartkampioenschap vijf- DEN HAAG - De KNVB zal zijn standpunt aangaande deelname aan het WK voetbal in Argenti nië niet wijzigen. Het bonds- bestuur van de Nederlandse voetbalbond ziet daartoe geen aanleiding ondanks de activi teiten van actiegroepen, die me nen dat niet moet worden deel genomen. In een vergadering van zaterdag stelde het bondsbestuur dat de principiële vraag in dit verband is, of kan worden deelgenomen aan voetbaltoernooien in lan den met een totalitair systeem. Dezelfde vraag geldt dan ook voor wedstrijden tegen de na tionale elftallen van dergelijke landen, aldus de KNVB. Als we dus niet zouden deelnemen aan het WK, dan zal eenzelfde stand punt moeten worden ingenomen tegenover alle totalitaire lan den in de gehele wereld en der halve ook in Europa. Een selectieve opstelling wijst het bondsbestuur principieel af, omdat elk land lid kan worden van een internationale voetba lorganisatie als de FIFA, on geacht het politieke systeem. AMERSFOORT - De 22ste editie van het internationale Van Haselen-wa- terpolotoernooi, dit weekeinde gehouden in het Amersfoortse sport- fondsenbad, is gewonnen door AZC/Alphen. In de finale versloeg de landskampioen in een matig duel met 4-2 het officieuze Nederlandse zevental de Kikvorsen. Op de derde plaats eindigde de Hongaarse ploeg Eger, die met 12-8 zege vierde over de Spaanse kampioensploeg Barcelona in de strijd om de derde plaats. Tenslotte werd de strijd om de vijfde plaats beslist ten gunste van de AZNPC-combinatie, die met 11-9 aan het langste eind trok tegen Kosice uit Tsjeeho-Slowakije. Huiverig- g< De actie van "Neerlands Hoop^ blijkt wel de sponsors vainj Oranje zodanig te hebben afg«be schrikt dat men plotselinjho huiverig is geworden om geld <R< stoppen in een zaak, waarachte^ niet het hele Nederlandse volleg staat. Aanvankelijk zou het coian tract tussen IF en Arrow afgelcb(J pen vrijdag ondertekend woi^ den. Inmiddels echter is de zaava in zoverre uitgesteld dat door dje sponsor op een nieuw gesprek ij.^ aangedrongen, dat in de loojn van vandaag plaatsvindt. Ooj,e vanuit Eindhoven dringen g«sj| luiden door, die op bezinninge duiden. Het is een publiek giscj heim dat Philips de negatievjuj publiciteit rond IF nauwletten„e heeft gevolgd. Nu er allerlei a<br ties tegen Oranje-deelname i^j Argentinië worden gevoer(^je staat men in Eindhoven zo nodifjg nog meer sceptisch tegen spoijar soring. Ook bij Ariola, de maakn. schappij waar een wk-plaat zOgei worden opgenomen, is bczorgp0 gereageerd op de acties. ]et

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 12