FE YENOORD WAT NU? Bettine Vriesekoop sensationeel snel naar Europese top Dick Schoenaker 5verslaat9 NAC Oranjeraad keert zich tegen VVCS SCOREBORD Boskov: „Ik weet het niet. Echt niet 'Qijóbercjen apart /ÏAANDAG 30 JANUARI 1978 SPORf PRAAG - Bettine heeft in Praag tijdens de jaarlijkse toptwaalfwedstrijden voor regel rechte sensatie gezorgd. Haar pijlsnelle beklimming van de Europese tafeltennisladder eindigde tijdens de onderlinge strijd van de twaalf beste speelsters van Europa voorlopig op de één na hoogste trede. Een tussenstop, want begin maart volgt in Duisburg de officiële Europese titelstrijd. En daar is de 16-jarige scholiere door haar voortreffelijke prestatie in Praag één van de voornaamste favorie ten. Razendsnel Bettine Vriesekoop, elfde geplaatst, heeft in Praag voor de ogen van de leden van de plaatsingscommissie haar razendsnelle vooruit gang in - voor Nederlandse begrippen - ongeëvenaarde prestaties uitgedrukt. Haar Oosteuropees aandoende trainingsaanpak be zorgde haar in juli 1976 de Europese jeugdtitel. In Vichy versloeg zij in de kwartfinales de Hongaarse Gebriëla Szabo en in de finale de blonde Valentina Popova. Twee speelsters, die in Praag een voorname rol speelden. De Hongaarse, kortgeleden nog door Vriesekoop verslagen in de superliga-ontmoeting, won voor de eerste maal in haar carrière van de Hazerswoudse. waardoor zij Neerlands troetelkind het uitzicht ontnam op de eerste plaats. Popova werd gedecideerd (21-8,21-9) door Vriesekoop verslagen, maar was mede-verantwoordelijk voor een aantrekkelijk toer- nooi-verloop door al in de eerste ronde Jill Hammersley te ver slaan. Toch zou de Europese kampioene beslag leggen op de eerste plaats. Met Vriesekoop en Popova eindigde zij gelijk met zeven overwinningen en drie nederlagen. De onderlinge resultaten moesten de doorslag geven, en die spraken in het voordeel van de 25-jarige Britse verdedigster: Hammersley-Popova 1-2, Ham- mersley-Vriesekoop 2-0, Vriesekoop-Popova 2-0. Het afhaken van Ann Christin Hellman heeft de eindstand aanmerkelijk beïnvloed. De Zweedse, die vorig jaar de toptwaalf op haar naam schreef, gaf na de vierde ronde op wegens ziekte. In gewone doen had zij zich met haar agressieve, aanvallende spel beslist in de strijd om de eerste plaats gemengd. De resultaten van Bettine Vriesekoop van zaterdag en gisteren wa- Jill Hammersley (Gbr.)-Bettine Vriesekoop (Ned) 21-13, 21-18; Hirschmuller (Fra)-Vriesekoop 20-22. 17-21; Vriesekoop-Palati- nus (Joe) 21-12, 12-15; Uhlikova (Tsj)-Vriesekoop 23-21, 21-19; Vriesekoop-Popova (Sov.) 21-8, 21-9; Szabo (Hon)-Vriesekoop 21-16, 13-21. 21-17; Vriesekoop-Magos (Hon) 21-19, 24-26, 21-10. Eindstand: 1. Jill Hammersley (Gbr.) 7 overwinningen. 3 nederlagen; 2. Bettine Vriesekoop 7-3; 3. Valentina Popova (Sov) 7-3; 4. Ilona Uhlikova (Tsj) 6-4; 5. Gabriëla Szabo (Hon) 5-5; 6. Beatrix Kishazi (Hon) 5-5; 7. Ursula Hirschmuller (Wdl) 5-5; 8. Judith Magos (Hon) 4-6: 9. Blanka Silhanova (Tsj) 4-6; 10. Claude Bergeret (Fra) 4-6; 11. Er- zebet Palatinus (Joe) 1-9; 12. Ann Christin Hellman (Zwe) opgege- Heren SPORT Bij de her Hongaa tweede die hem werd Gabor Gergely verrassend winnaar. De 25-jarige lie in 1974 in Novi Sad tijdens de Europese titelstrijd rd, verloor slechts één maal. Van Orlowski, de Tsjech Novi Sad in de finale ook al te glad af was en nu tweede de Zweed Stellen Bengtsson. Teleurstellend waren de van de Europese kampioen. Jacques Secretin. De kwam zo kort voor de EK in Duisburg niet verder dan zesde plaats, met vijf overwinningen en vier nederlagen. AMSTERDAM - Het zou te ver gaan om te zeggen dat NAC met 3-1 van Dick Schoenaker verloor, maar zelden was de aanvallende middenvelder van Ajax zo produktief als gisteren. Had hij in de 21 voorafgaande wedstrijden slechts driemaal kunnen scoren, tegen NAC verdubbelde hij zijn produktie met een onvervalste hattrick. In de 12de, 20ste en 33ste minuut joeg de slanke "flyer" de bal on houdbaar langs de sterk spelende doelman De Jong. "Louter en al leen omdat enkele spelers zich niet aan hun opdracht hielden", aldus NAC-trainer Hans Dorjee na afloop. "Ik had Mohorovic op dracht gegeven Schoenaker te dekken en Budisic opgedragen Geels uit te schakelen. Dat laatste is vrij aardig gelukt, ook al omdat Geels geblesseerd raakte, maar Schoenaker had veel te veel vrij heid en daarvan heeft hij zeer goed geprofiteerd". Dick Schoenakermaker van drie doelpunten voor Ajax. juichend na zijn laatste treffer. Het middenveld van Ajax heerste alleen in de eerste helft. Na rust was het veel minder en in wezen onvoldoende. Ivic, de nauwelijks meer lachende en vermoeid uit ziende coach van de titelhouder "Ik heb teveel tegenslagen. Krol speelde met koorts, Geels was niet helemaal fit, Tahamata is to taal uitgespeeld en ik heb geen volwaardige vervangers". De kleine Joegoslaaf hield wijselijk voor zich dat de spelers, na de riante voorsprong, snel gas had den teruggenomen met het oog op de bekerwedstrijd tegen Roda JC die voor woensdagavond op het programma staat. Ajax begon agressief en in een hoog tempo, hetgeen de Bredenaars voor grote problemen stelde. Vooral met het nemen van vrije trappen en hoekschoppen had NAC het erg moeilijk. Het listige doorkoppen bleek voor de Bre- dase-verdedigers puzzles op te leveren die zij niet allemaal kon den oplossen. Uit die situaties ontstonden ook de drie Schoena ker-doelpunten, waarbij nog kwam dat de dekking op die momenten losgelaten werd. De stand 3-0 was voor de Ajacieden aanleiding het tempo te regule ren waarvan NAC profiteerde na een treffer van Mohorovic (3-1), hoewel beide ploegen in de slechte tweede helft nog vele kansen kregen. De onmacht van NAC en de tevredenheid van Ajax stonden verandering van de stand in de weg. HAARLEM - Feyenoord waar moet het heen? Vujadin Boskov, de onverbeterlijke optimist, zelfs hij stond giste ren met zijn mond vol tanden. Talmde opvallend lang bij het verlaten van de kleedkamer. En sprak tenslotte schor dat de huidige Feyenoordploeg nog wel vijf jaar door kan voetballen zonder tot een doelpunt te komen. Treurige gezichten, daar in het nauwe gangetje van het Haar- i lem-stadion. Guus Brox, Peter Stephan, ze schuifelden weg als geslagen honden. Mompelden vaag iets over doelpunten, die alsmaar niet wilden komen. Ter wijl Barry Hughes als een fees tredenaar de 2-0-zege analy seerde vertrok de Feyenoord-bus in begrafenisstemming. De laatste, die instapte, was Bennie Wrjstekers. „Ik zou als verdediger wel eens een keer voor willen staan", hoorden de om hand tekeningen bedelende jochies hemt nog zeggen. :mïT Verliezen van Haarlem.tja, wat moet ik nou nog zeggen? Dat we hel diepste van het dal bereikt hebben? Zelfs dat be twijfel ik, met wedstrijden te gen Go Ahead Eagles en Utrecht nog voor de boeg. Ook tegen dit soort ploegen kun nen we nu alleen nog maar hopen op een postief resultaat. Uitgaan van zekerheden is er voor ons niet meer bij. nu ook hard werken tegen de lage- rgeklasseerden niet langer meer borg staat voor twee punten. Wat weg is, is de overtuiging Het zelfvertrouwen ontbreekt geheel. Het gaat leuk tot aan het strafschopgebied van de tegenpartij, daarna gaat al les mis. Niemand durft nog iets te ondernemen, bang als hij is om te falen. Hoe doorbreek je du cirkel? Ik weet het niet. We kunnen alleen maar hopen, dat er zo snel mogelijk een vonk overslaat. Het seizoen is verloren, alleen incidentele successen - een overwinning op Ajax bij voorbeeld - kunnen nog iets goed maken. Door al die nederlagen is de sfeer behoorlijk vertroebeld. Vooral de relatie tussen Bos kov en Nico Jansen is slecht. Nico is enorm nerveus geworden na die blessure, vooral na tuurlijk, omdat hij zijn vorm niet zo snel kon vinden. Dat uitte zich een tijdje geleden al op de training toen hij wat onenigheden kreeg met mij Dat is inmiddels bijgelegd. Het is alleen maar te hopen, dal ook het conflict met Bos kov zo spoedig mogelijk uit de wereld geholpen wordt. In deze moeilijke tijden heeft Feyenoord Nico. mits opti maal gemotiveerd natuurlijk, hard nodig. Met hem erbij zou de vlam in de pan kunnen W1M R1JSBERGEN Afgang ten spijt EN HAAG - Ruud Krol, de aanvoerder van het Ne derlands elftal, heeft namens de Oranjeraad brieven gestuurd aan de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk en aan die van sociale zaken. De spelersvertegenwoordiging Krol (Ajax), Rijs- bergen (Feyenoord). Van Hanegem (AZ) en Willy v.d. Kerkhof (PSV) heeft in dat schrijven stelling geno men tegen de belangenverenigingen van voetballers, de VVCS, en van oefenmeesters, de WON. Die or ganisaties hadden de genoemde ministers gevraagd de reclame en sponsorovereenkomst tussen de KNVB en Inter Football nietig te verklaren. Oranjeraad vraagt zich af waar de WON zich mee bemoeit, want het betreft hier een kwestie van de spelers en de KNVB. Nog meer bevreemding heeft de stellingname van de VVCS bij de spelersgroep het Nederlands elftal gewekt, daar op de dag (12 december 1977) dat Inter Football en de KNVB tot mondeling akkoord kwamen zowel Martin Snoeck, die als vertegenwoordiger van de spelers zitting heeft in het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB, als Karei Jansen, de secretaris-generaal van de VVCS, aanwezig was. Direkt na de overeen komst hadden de leden van de Oranjeraad van de zijde van de VVCS geen principiële bezwaren ver len. Wel kregen zij via derden enkele uren later te horen, dat de belangenverenigingen protest hadden aangetekend. 'De brief, die u van de VVCS en WON heeft ontvan gen, heeft niet de steun van de spelers", zo schrijft Ruud Krol aan beide ministers. "Het is ons inziens een vreemde zaak, als de belangenverenigingen van de voetballers tegen de wil van die voetballers in probeert een overeenkomst nietig te doen verklaren, die door de spelers al maanden geleden geambieerd is. Het bestuur van de VVCS zet daarme een sterke financiële basis op de tocht en handelt aldus tegen de belangen van haar eigen leden. Het is onze vaste overtuiging, dat de reeks van protesten en acties, die de VVCS de laatste tijd via de publiciteitsmedia met de KNVB tracht uit te vechten, het imago van de voetballerij niet ten goede komt. Wanneer de VVCS de ministers van sociale zaken en CRM verzoekt een eventuele subsidieverlening in te trekken, worden daarmee niet de belangen van de voetballers, maar ook niet die van de oefenmeesters en de toeschou wers gediend." Krol distancieert zien namens de internationals van de recente acties van de VVCS en grijst er in zijn brief op, dat Inter Football hun belangen tot volle tev redenheid behartigt in een open sfeer. "Wanneer de VVCS in de brief aan de ministers insinueert, dot voetballers gedwongen worden bij Inter Football een contract te tekenen, is dat een valse aantijging", aldus Ruud Krol, die tenslotte in zijn brief het vraagstuk van de arbeidsbemiddeling aansnijdt, waarbij hij de hoop uitspreekt, dat hierover zo snel mogelijk een uitspraak komt. Dit in het belang van alle betrokken partijen. 1. Kist (AZ) 2. Geels (Ajax) en Van Leeuwen (Den Haag) Feyenoord, wat een afgang. Drie keer negentig doelpuntloze mi nuten. Waar de spelers van PSV. FC Twente en zelfs die van Haar lem achteloos de overwin ningscenten opstreken, daar restte Feyenoord het schaam rood en op de kaken. Geen zinnig mens, die met de wedstrijd tegen Ajax voor de deur geen vierde ontgoocheling voorziet. Vraag aan Boskov: hoe komt Feyenoond aan doelpunten0 De JoegosIaaT: „Ik weethet- niet. Echt niet". Alle Rotterdlamse mi ging Barry Hughes kerheid maar van uit dat Feyenoord op paier nog altijd over een sterker team beschikt dan Haarlem Dat bleek gedu rende de wedstrijd nog redelijk te kloppen ook. AJleen verslikte de Boskov-brigasde zich in de tak- tiek, die Hughes had ontworpen. Twee libero's (De Vries en de Brit George) droegen er toe bij dat rechtsback Wentink vaker in een aanvallende roT, gesignaleerd kon worden dan de Rotterdamse linksbuiten Kri.stiansen. Wentink kon die risico's' met een gerust hart nemen, want zodra hij op avontuur ging, itam George zijn verdedigende ta.lk over. De nu merieke minderh eid die Haarlem als gevolg van die zet op het mid denveld opliep bleef zonder ge volgen. Aan dat laatste droeg Vujadin Boskov zelf een steentje bij. Richard Budding namelijk, vormde gedurende een helft als vrije middenvelder een ernstige bedreiging voor Haarlem. Sterk aan de bal wekte Feyenoords dienstplichtig soldaet opnieuw de indruk dat hij in de toekomst wellicht een van de spelbepalers kan worden. Des te verwon derlijker was het daarom dat Boskov hem er juist ,uithaaldg. Kees-Jan Snoeck toonde als zijn remplacant weliswaar opnieuw aan dat ook hij een speler is voor morgen, maar dat nam niet weg dat het laatste restje intellect met Budding uit Feyenoord ver dween. Als Boskov tegen Haar lem een speler had moeten ver vangen dan was het Rene Notten geweest. Notten: „Ik weet niet waar het aan ligt, maar ik zat op nieuw helemaal vast". Ondanks de voor Rotterdam zo vervalende afloop was Haarlem-Feyenoord een duel. waarbij niemand zich verveeld hoeft te hebben. Zonder de grieperige Brard streed Feyenoord met rechtsback-Rijs- bergen en voorstopper Wim Jan sen. Dat laatste ging wat moei zaam aangezien P iet van der Berg zich vaker op het middenveld vertoonde dan echt in de spits. Zowel Van der Berg als linksbui ten De Kip stonden toevalhge- fungeerde en dat Robbie de Kip de ouverture verzorgde: 1-0. Vaarmee de geschiedenis zich in zoverre herhaalde dat Feyenoord opnieuw vroegtijdig moest over schakelen op pressievoetbal. Een onderdeel, dat het huidige Feyenoord niet in die mate be heerst dat de tegenstander er van onder de indruk hoeft te raken. Melis (voor de geschorste Van der Lem), maakte wel tempo maar miste maatgevoel bij de voorzet ten. Best was zo traag dat de als langzaam bekend staande Piet Huyg gisteren snel leek en de Deen Kristiansen bleek zo afge peigerd van alle renpartijen ach ter Wentink aan dat het ren dement nihil was. Zo verbaasde het nauwelijks dat Haarlem over eind bleef en dat Danny Lensen in het tweede bedrijf rustig zijn keus kon maken uit meer dan een handvol kansen om nummer twee achter Treytel te werken. Misvatting Feyenoord waar moet dat heen? Tot aan de zestienmeterlijn alle maal niet onaardig maar zonder eindpass en zonder koelbloedig heid. En wanneer bedacht zou worden dat Nico Jansen mis schien zaterdag in het C-team zo veel vorderingen maakte, dat hij tegen Ajax weer in het diepe kan, dan is dat een misvatting. Inte gendeel: het Amsterdamse Lieverdje liep zich volledig stuk op Fred Filippo en deed tegen de reserves van AZ'67 niet veel meer dan zijn jonge medespelers uit- foeteren. Het uitgebalanceerde ploegje van Westerhof raakte er zo door uit zijn doen dat met 1-2 werd verloren. Wie moet de doelpunten maken te gen Ajax, meneer Boskov? De geplaagde Joegoslaaf: „Ik weet het niet". BADMINTON - Joke van Beuse- kom en Marjan de Ridder hebben gisteren de halve finale van het damesdubbel bereikt in het sterk bezette internationale toernooi van Tokio. Verder kwamen de Nederlandse meisjes niet, want zij verloren met 18-14 en 15-11 van de Deensen Koppen en Borgstrom. Nico Jansen ruziet met Guus Brox ROTTERDAM - De sluime rende ruzie tussen Nico Jan sen en de Feyenoord-leiding is zaterdag na de wedstrijd van Fevenoord-AZ'67 C tot een uitbarsting gekomen. Trainer Vujadin Boskov had zijn assistent Clemence Wes terhof laten weten, dat niet Nico Jansen, doch Keesjan Snoeck als wisselspeler naar Haarlem zou meegaan. Na dat Westerhof dit Nico Jan sen had meegedeeld, stormde Feyeno.ords spits in voetbalkleding richting Kuipje, het onderkomen van de spelers, waar hij woedend op directeur Guus Brox in sprak. Hij eiste, dat Boskov hem de wedstrijdpremie zou betalen, waarna hij tierend opstapte met de mededeling „toch naar Haarlem te zullen meegaan". De ruzie zal van daag na de training worde- n uitgepraat. „Met ruzie kom je er niet", sprak Boskov gisteravond. „Nico is boos, maar ik ook. Hij is uit vorm. Het enige wat hij moet doen is hard werken". EREDIVISIE Twente-Roda JC1-0 Sparta-Telstar2-2 PSV-Kagles1-1 Den Haag-Volendam 5-2 Ajax-NAC 3-1 NBC-Amsterdam 0-0 Haarlem-Fe venoord 2-0 AZ'67-FC VVV4-1 Utrecht-Vitesse1-0 de bas Vitesse NAC Haarlem Utrecht FC VVV Am ster dan Eagles 22 16 6 0 38 22 13 6 3 32 22 12 6 4 30 22 12 6 4 30 22 10 7 5 27 22 8 7 7 23 22 8 7 7 23 22 11 1 1023 22 10 3 9 23 22 9 4 9 22 22 6 9 7 21 22 6 7 9 19 22 5 8 9 18 22 5 7 10 17 22 6 4 12 16 22 5 5 12 15 22 5 3 14 13 22 1 4 17 6 51-9 45-18 50-19 46-26 35-23 36-29 25-24 41-42 30-33 33-34 31-40 21-33 23-24 25-34 29-50 26-47 32-45 15-54 EERSTE DIVISIE Fortuna SC-Willem II 0-0 Cambuur-De Graafschap3-1 Wageningen-MVV 1-1 Amersfoort-SVV0-2 Excelsior-Heracles 1-0 PEC-Helmond Sport 3-1 Vlaardingen-Den Bosch1-1 Groningen-lleerenveen1-2 Dordrecht-Eindhovenafg. PEC Zwolle MVV Heerenveon Eindhoven SC Cambuu Den Bosch 22 14 4 4 32 21 12 7 2 31 22 11 5 6 27 23 12 3 8 27 22 8 10 4 26 21 9 7 5 25 22 8 9 5 25 22 9 7 6 25 21 8 7 6 23 21 8 5 8 21 22 6 10 6 22 22 7 8 7 22 21 6 9 6 21 i 19 48-23 44-20 30-24 46-31 35-20 32-19 28-17 31-25 23-26 32-28 18-19 19-20 .J 28-43 21 7 2 12 16 22-33 I 20-35 1 21-38 11-40 20-46 22 3 7 12 13 22 3 6 13 12 21 2 5 14

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11