Ik weet niet waarom ik ben gekozen Zwitsers geld uit Nederland KNWU zoekt coördinator LIONS SUPERIEUR Oranje begint tegen IJsland Zware straf Leeds Middelink geeft toe LFC—DHL ONTEVREDENHEID OVER SELECTIE Vriesekoop ongeslagen UVS-DWV (/©DTO^-lbetaalkaartSr jfL 'M postgiro en rijkspostspaarbank ZATERDAG 28 JANUARI 1978 ZURICH - Het Nederlands elf tal begint de reeks wed strijden in groep vier van de voorronden van het Europees kampioenschap voetbal 1980 met een duel op eigen bodem tegen de zwakste tegenstan der. IJsland op 20 september 1978. Nederland besluit de se rie met een uitwedstrijd tegen Oost-Duitsland op 21 novem ber 1979. Dit is het resultaat van de overeenkomst betref fende het speelschema die de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond (KNVB) giste ren in Zurich (Swi.) heeft be reikt met de bonden van de andere landen in groep vier: IJsland, Polen. Oost-Duits land en Zwitserland. De in totaal 20 wedstrijden, die de vijf landen zullen afwer ken. worden gespeeld tussen 6 september 1978, wanneer IJsland Polen ontvangt, en 21 november 1979, als Neder land naar Oost-Duitsland gaat. Het schema van de wed- 20 september 1978: Nederland- IJsland. 11 oktober 1978: Zwitserland-Nederland, 15 november 1978: Nederland- Oost-Duitsland. 28 maart 1979: Nederland-Zwitser land, 2 mei 1979: Polen-Ne derland. 5 september 1979: IJsland-Nederland. 17 ok tober 1979: Nederland-Polen en 21 november 1979: Oost- Duitsland-Nederland. LEEDS - De Engelse eerste divi sieclub Leeds United mag drie seizoenen lang geen wedstrijden voor de Engelse bekertoernooien in eigen stadion spelen. Deze straf werd de vereniging gisteren opgelegd door de Engelse voetbalbond naar aanleiding van ongeregeldheden tijdens de wed strijd voor de FA-cup Leeds Uni ted-Manchester City op 7 januari. Het duel tussen Leeds United en Manchester City werd gedurende 20 minuten onderbroken, in welke periode de scheidsrechter de spelers naar de kleedkamer di rigeerde. Supporters van Leeds hadden het speelveld bestormd, waar zij vechtpartijen ontketen den in de hoop dat de wedstrijd. hun favoriete club slecht verliep (Leeds stond met 0-2 ach ter) - gestaakt zou worden. Bere den politie maakte een eind aan de gevechten en arresteerde 32 mensen. Manchester won uit eindelijk met 2-1. i 1971 was het stadion van Leeds drie weken gesloten en kreeg de club een boete van 400 pond (toen 2600 gulden) na rellen op de tri bune tijdens een competitiewed strijd. In 1975 werd de club door de UEFA voor vier jaar uitgeslo ten van Europese bekertoer nooien, nadat fans tijdens en na de finale van het toernooi om de Europese beker voor lands kampioenen tegen Bayern Mun- chen in Parijs de beest hadden uitgehangen. RONALD RIJSDORP PERPLEX VAN SELECTIE WADDINXVEEN - "Ik had er niet op gerekend. Tenslotte zat ik niet in de nationale selectie en ben ik ook nog niet naar een open kam pioenschap of zo geweest. Het kwam dan ook als een donderslag bij heldere hemel". Ronald Rijsdorp werd deze week hooglijk verrast door de invitatie van bondscoach Bert Schoofs om mee te gaan naar de Europese ti telstrijd tafeltennis in Duisburg. Door het wegvallen van René Hijne en Hans Lingen (studie) kwam er plotseling een plaats vrij in de ploeg, die verder is samen gesteld uit Bert van der Helm, Nico van Slobbe en Han Gootzen De knappe verrichting van Rijs dorp tijdens de finale van de strijd om de NTTB-cup - samen met Trevor Taylor een gedeelde vijfde plaats - maakte voor hem de plaats vrij om in de nationale seniorenploeg te debuteren. De 17-jarige Waddinxvener, die pas dit seizoen naar de nationale top reikt, stond perplex. Zodanig zelfs dat hij na de uitnodi ging van Schoofs de zaken eerst op een rijtje moest zetten. De Waddinxveense scholier, die voor zijn eindexamen van het Atheneum zit, informeerde bij bondscoach Schoofs eerst wat er van hem verwacht zou worden tijdens de voor het Nederlands team zo belangrijke EK. De vorig jaar veroverde positie in de eerste divisie moet in Duisburg tens lotte verdedigd worden. En dat is zonder meer een zwaar karwei. Rijsdorp: "Eén keer goed spelen in de NTTB-cup is natuurlijk niet bepalend voor je spel. Ik heb zelfs nooit aan een uitverkiezing ge dacht. Vlieg (samen met Van Spanje als reserve aangewezen) en Gootzen hebben internatio naal al goed gespeeld en veel er varing opgedaan. Ik weet dan ook niet op welke gronden ik ben ge kozen". Rijsdorp, die met het standaard team van het Hazerswoudse Avanti momenteel in de vader landse competitie in de promo tie-ereklasse uitkomt, drong bij Schoofs op duidelijkheid aan en kreeg die. "Er is duidelijk gesteld dat ik de vierde man in het team ben. Er spelen er drie in het lan denteam en als ik opgesteld word, wordt er van mij niet ver wacht dat ik zal winnen. Als het team lekker draait, heb ik de kans dat ik niet speel. De EK zijn duidelijk bedoeld om mij erva ring te laten opdoen. Ik wilde dat ook weten. Want als ze mij bij een beslissingswedstrijd plotseling inzetten en ik verlies, wil ik niet dat ze zeggen: wat een lulletje". Het lijkt niet eens zo gek dat de in ternationaal volslagen Rijsdorp zichzelf op deze r in bescherming neemt. Want Ne derland zal zich in Duisburg tot het uiterste moeten verweren om de pas verworven plaats te hand haven in de eerste divisie waarin Nederland ingedeeld is met Joegoslavië. Frankrijk. Tsjecho-Slowakije. Hongarije en Polen. Rijsdorp: "Als je het reëel bekijkt heeft Nederland alleen een kans tegen Polen. Hoewel de jonge spelers in Polen duidelijk sterk naar voren komen. Zo n Stanis- lev Fransic staat toch op de Europese ranglijst. Maar of die wedstrijd gewonnen of verloren wordt, de kruis wedstrijd (om uit te maken wie er degradeert) te gen de laatste of voorlaatste uit de andere poule wordt het belang rijkste". De kans dat de jeugdige Waddinx vener in landenwedstrijden van de partij zal zijn, acht hij zelf erg gering. Zijn standpunt: "Alleen het kijken en sfeer proeven is voor mij al belangrijk. In Neder land is het toch ongelooflijk als je elke dag voor een hal van drieduizend mensen - dat ge beurt daar - moet spelen?". De doorbraak van Rijsdorp heeft dit jaar pas gestalte gekregen door middel van zijn huidige uit verkiezing. Op twaalfjarige leef tijd begon hij met tafeltennis bij Gossimain Den Haag. Na een jaar meldde hij zich aan bij Quick in Waddinxveen. Bij Vrienden schaar, ruim drieëneenhalf jaar geleden begon hij dagelijks te trainen. In de promotie hoofd klasse scoorde hij toen 85%. In die tijd ook werd Rijsdorp in de nationale jeugdselectie opgeno men door Theo Rieken. Zeven tien jeugdinterlands heeft de Waddinxvener nu op zijn naam staan. De overwinning op de Russische jeugdspeler Solopov, tijdens het Europese jeugdkam pioenschap in het Franse Vichy, beschouwt hij als zijn belang rijkste zege. Toen hij vorig jaar mei bij Avanti aan de bel trok - "bij Vrienden schaar kon ik niet hogerop ko men" - begeleidde de Hazer- swoudse clubtrainer Gerard Bakker - tevens bondscoach van het damesteam - hem verder. "Avanti was gepromoveerd naar de hoofdklasse en had een heel goede trainer, wat erg belangrijk is". aldus Rijsdorp. "Bij Vriendenschaar had ik geen trainer. Het feit dat je nu traint met een selectie van 15 a 16 man is een enorme stimulans. Boven dien is de begeleiding bij Avanti beter". Rijsdorp roemt Bakker, die hem heeft geleerd zich minstens de gelijke te voelen van zijn al gearriveerde opponenten. "Mijn benadering van een wedstrijd is door hem heel anders geworden. Als ik vroeger tegen 'n Hans Lin gen speelde, keek ik enorm tegen hem op. Nu probeer ik hem er af te slaan. Ik heb erg veel vertrou wen in Bakker". Onder Bakker is Rijsdorp een voor iedere tegenstander, in de let terlijke zin, lastige speler gewor den. Zijn spel wordt, evenals dat van club- en teamgenote Bettine Vriesekoop, gekenmerkt door een flinke dosis fanatisme. Rijsdorp: "Ik ben erg emotioneel. Ik weet niet of dat een positieve of negatieve eigenschap van me is. Een Trevor Taylor staat bij voorbeeld stoïcijns achter de ta fel. Bij Avanti kennen ze me. Maar een buitenstaander zal, mis schien wel denken: die jongen is hartstikke gek. Ik loop namelijk wel eens te schreeuwen als ik 'n bal fout sla. Ik probeer me zo op te peppen. Dat kan niet door een bal verwoestend hard te slaan, want dat kost je een punt. Bij ta feltennis kun je je moeilijk op een andere manier ontladen". Ronald Rijsdorp dus tot zijn eigen verbazing naar de EK. Toch zal Duisburg niet zijn debuut in de nationale herenploeg betekenen. Want van 3 tot 5 februari zal de Avanti-speler samen met Han Gootzen in actie komen op de open kampioenschappen van Wales. Twee trainingskampen op Papendal completeren zijn aan loop naar de EK. WIM VAN WANROOY ADVERTENTIE ZONDAG A.S. Aanvang 14.00 uur. Terrein Boshuizerkade 1 ROTTERDAM - Joop Middelink is dit seizoen voor het laatst weg- coach van de KNWU. De 56-ja- rige Amsterdammer, die achttien seizoenen lang de Nederlandse amateurs begeleidde, treedt daarna toe tot het scoutingteam, dat in het hieuwe coaching- systeem van de wielerunie de coördinator van de zes deeltrainers zal bijstaan. In een gesprek met directeur Harry Neuwese van het unie bureau ging Middelink gistermorgen alsnog akkoord met de voorstel len die hem, nadat de sportcom- missie en het hoofdbestuur zich hadden beraden over het rapport van chef d'equipe Wim Roosen burg van de wereldkampioen schappen in Venezuela. DEN HAAG - De vereniging Tempo Team uit Amsterdam heeft gisteren het bestuur van de Nederlandse Tafel Tennis Bond (NTTB) telegrafisch la ten weten dat zij zich niet kan verenigen met de selectie van de Nederlandse ploeg voor de Europese kampioenschap pen. Zij wil daarover een gesprek en stelt tot die bespreking voor lopig geen spelers meer ter beschikking voor nationale ploegen. Van de vereniging zijn Bert van der Helm en Nico van Slobbe bij de heren geselecteerd en werd Sonja van Weelderen-Heltzel als re serve bij de dames aangewe- Er bestaat bij de spelers over de gevolgde pre wat betreft het selecteren. Bert Schoofs, trainer/coach Vjin de nationale herenploeg toonde zich verwonderd. „Ik heb geen moeilijkheden met Van dér Helm en Van Slobbe. Zij hebben tegenover mij geen woord gezegd dat op on rust zou duiden toen ik de se lectie bekend maakte. Ik weet ook wel dat er op papier een sterkere herenploeg zou kunnen worden geformeerd, maar als in het begin van het seizoen Hans Lingen zich reeds afmeldt en daarna Rene Hijne laat weten dat hij we gens zijn studie en vereni- gingsbelang, dat bij hem pre valeert. niet meer be schikbaar is ben je gedwon gen terug te vallen op jeugdspelers." PRAAG - Na de eerste dag van het top-twaalf tafeltennis toernooi. dat in Praag wordt gehouden, gaat Bettine Vriesekoop alleen aan de lei ding. De Hazerswoudse boekte gisteren vier overwin- ningën. Zij versloeg achter eenvolgens de Hongaarse Beatrix Kishazi met 21-23, 23-21. 21-19 de Tsjechische Silhanova (tweemaal 21-17), de Francaise Claude Bergeret (tweemaal 21-17) en Ann Christine Helman. De Zweedse moest met 7 en 11 buigen. Bettine Vriesekoop is de enige die nog ongeslagen is in Praag, zij wordt gevolgd door Uhlikova (Tsj). Szabo (Hong) en Hammersley (Eng) die drie partijen hebben ge- .ADVERTENTIE Sportcomplex V'Ov-lgf Zondag a.s. "Kikkerpolder" \"J aanvang 14.00 uu Deze advertentie is aangeboden door FOTO JAN HOLVAST Gespecialiseerd in kleurentechniek. LEIDEN - Leiden Lions heeft er nog geen drie minuten voor no dig gehad om het duel met Ge- form Assen te beslissen. Van de zevende tot de tiende minuut van het treffen in de tweede divisie van de ijshockeycompetitie, "ex plodeerde" het Leidse team naar een 5-0 voorsprong, waarmee de strijd al in een erg vroeg stadium gestreden was. Het in dat korte tijdsbestek volledig dolgedraaide Assen kon nadien vrijwel niets meer, keek na de eerste periode al tegen een 9-1 achterstand aan en mocht zich tenslotte nog geluk kig prijzen dat de einduitslag slechts 13-2 werd. De op zich forse score was nog maar een magere afspiegeling van het overwicht dat de superieure Lions gisteravond hadden gehad. Assen immers bleek zodanig ver zwakt dat er in de Menkenhal nauwelijks weerwerk kon wor den geleverd. Interne naijver, een bestuurscrisis en het daarop vol gende vertrek van de drie Cana dese spelers hebben ervoor ge zorgd dat het Drentse team de competitie al in een vroeg sta dium als een verplicht nummer moet beschouwen. "Dit is een verloren seizoen voor ons", moest de demissionaire penningmeester Baks bekennen. "We spelen de nog resterende wedstrijden alleen omdat we ze moeten spelen, maar eer is er niet meer aan te behalen. Deze score valt zelfs nog mee. Ik had ver wacht dat we hier met 25-3 zou den verliezen". Dat het zover niet was gekomen had Assen (in de strijd om de coupe der Lage Landen nog ge flatteerd vijfde, nu weggezakt naar een voorlaatste plaats) ener zijds te danken aan goalie Marcel van der Pol, die de meest mira culeuze reddingen verrichtte, en anderzijds aan de tegenstander. Leiden, nog altijd zonder Harry Wielheesen, die volgende week uit Engeland terugkeert, hield het na de bliksemstart wel voor gezien. Na de solo-treffers van P.O. V. i/£f?RASr AM SC/ST MET BENSEAlSCfPatJElE CÓM£-BM)CJC'7 Z/y 6MT FH A/££.' Z£ 7Z£K-J~1 6JVAFSCUOP- 'M 1 BMAJEAj: yp Pompei MET 2M&ELJPS20 aup r\rr £A/&E£S OP Mu/PPSun 3 Mqept v/r AA/Er use.- -- V££ZU,P£a] TAEID 7E U/OPAZOEPJ23 >9 S VAT.' Neuwese: "Ik vind het grote klasse dat Joop zijn eisen heeft laten vallen. Hy ziet af van een onderzoek door een neutraal ge zelschap naar de juistheid van het rapport. Middelink heeft alleen gevraagd of wij, als bestuursle den van de unie, de komende maanden eens met wat andere mensen praten. Graag zou hij dan ook zien dat we onze conclusie bekend maken aan de schrijver van het rapport". De coördinator is in het plan "coaching op langere termijn", dat de KN WU-voorzitter ad-inte rim mr. J.K. Hvlkema ont vouwde, de enige man die in full timedienstverband komt. Ge dacht wordt aan iemand met een CIOS- of NO-aehtergrond. Hyl- kema: "Voorop staan zijn kwali teiten als manager. We denken aan een figuur met bijvoorbeeld een wetenschappelijke oplei ding, die zijn kennis kan over brengen op de diverse trainers". Op basis van onkostenvergoeding kent het plan die voor de baansport (sprint en achtervol ging), de stayers, de weg (plus honderd kilometer), het veld rijden, de junioren en de dames. Hylkema: "Daarbij staat voorop dat zij niet voor een langere pe riode worden aangesteld. Maximaal denk ik aan drie a vier jaar". De coördinator krijgt adviezen van een scouting-team, waarin figu ren als de oud-bondscoaches (Middelink en Mahn) kunnen komen. Omdat zeker tot het eind van het komend seizoen de unie nog aan afspraken en contracten is gebonden nemen twee sport- commissieleden (Roosenburg en De Schipper) dit jaar de coördi natie op zich. Mahn (baan) en Wierstra (stayers) behouden in die periode hun functie. Ook Middelink gaat als wegcoach door, maar hij krijgt een tweede trainer naast zich. Hylkema: "Het is goed dat op die manier Midde link zijn kennis kan overdragen aan een opvolger. Bovendien heeft hij zelf inspraak bij de keuze van die man. Kandidaten zullen volgende week. via een advertentie in het blad Wieler sport, worden opgeroepen". De situatie wat betreft het veld rijden blijft voorlopig ongewij zigd. Voor de coaching van de ju nioren en de begeleiding van de dames polst de KNWU bin nenkort kandidaten. Hylkema af rondend: "De resultaten lopen op sommige punten duidelijk terug. Daarom pakken we de zaak nu aan. Maken we een nieuwe start. Het plan lijkt veel op dat wat Frans Mahn eens heeft opge steld." De baancoach vulde zijn pigen naam toen in als coördina tor. Hylkema- „Maar voor die functie achtten wij Mahn niet de geschiktste man". HENK KRUITHOF Erik Oosterom schaakfavoriet LEIDEN - De slotronden van de strijd om de jeugdtitel van de Leidse Schaakbond in de leef tijdsgroep tot 16 jaar worden vandaag in het Dorpshuis te Leiderdorp gespeeld, daar de eerste vier ronden in de kou moesten worden afgewerkt, om dat de beide kachels op de 'zol der' van de Leidse Jeugdschaak Sociëteit faalden. Dat verhin derde echter niet, dat het op de 64 velden heet toeging. Zo heet zelfs, dat na die vier ronden slechts Erik Oosterom een hon derd procent score behaalde. John de Jong uit Roelofarendsveen kon de toernooizaal op de eerste wedstrijddag niet vinden en liet het verder afweten, terwijl Gert Koelcwijn pas na een telefoontje bij het begin van de tweede ronde verscheen. Dat betekende een reglementaire nul in de eerste ronde. De resterende drie par tijen wist hij eenvoudig te win nen. hoewel hij tegen Roel Piket bepaald niet over geluk had te klagen. Hoe sterk Gert Koelewijn is, mag hij vandaag in de vijfde ronde bewijzen, want dan heeft hij koploper Erik Oosterom als tegenstander. Met slechts één verliespunt door remises tegen Roel Piket en Maarten Kuyt is Wim Olthof bepaald nog niet kansloos. ADVERTENTIE Frank Dobbelaar. Jean Martin en Jiri Anton en goals van Kocanda en weer Martin (2x) konden de Lions zich ook van alles veroor loven. Zelfs de jeugdspelers Vic tor van Oosterzee en Raymond Hankart konden al in een vroeg stadium worden ingezet. Met succes, want Hankart maakte de zeven al snel na zijn "bin nenkomst" vol en Jiri Antpn zorgde ervoor dat de teller aan het einde van de eerste wedstrijdpart 9-1 kon registreren. Assen, dat pas bij 6-0 iets had kun nen terugdoen via Picek, leek naar een regelrecht debacle te worden gevoerd. Het gehan dicapte team kon de schade ech ter beperken dankzij van der Pol en de nonchalance die het spel van de Lions binnensloop. Alleen Anton en Kocanda (tweede pe riode) en Bakker en Dobbelaar (derde periode na een tegentref fer van De Vries) slaagden er nog in doeltreffend uit te halen. 9234567 TH G LUCASSEN 08 STATIONSSTRAAT 33 L00W0UDE 9999 SF Zoo,-* „„«Mardg*tot 200 9»kl,-n d legitimdm: tl m v (|»opda tSvD Is Zwitserland uw reisdoel deze winter? Wij wensen u daar veel plezier. Maar laat dat plezier met bederven door te weinig geld op zak. Neem wat betaalkaarten van de postgiro mee. Elk Zwitsers postkantoor geeft u er maximaal 200 frank per kaart voor, op ver toon van uw giropas. Men kan u bovendien naar uw paspoort vragen. Goeie reis! Contant vreemd geld in meer dan 30 landen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9