-Bouw van in ^februari van start Lustrumfeest Koot met en St. Agnes Wolkers Slagers klagen over tarieven van slachthuis Overkapping bijna klaar Bij Kroon in beroep tegen geluidshinder Bewoners van Rijnsburgersingel tegen vestiging garage - bedrijf „ZATERDAG 28 JANUARI 1978 w 'n kii DEN HAAG/LEIDEN - Er be staat vaste jurisprudentie die zegt dat vakantie als zodanig overschrijding van een be roepstermijn niet rechtvaar digt. Als de Raad van State zich aan die jurisprudentie houdt, zal het beroep van de Leidenaar C. Plomp tegen B en W van Leiden niet ontvan kelijk worden verklaard. B en W verleenden een hin derwetvergunning aan A. de Vrind, voor zijn slagersbedrijf aan de Nieuwe Rijn 41. De heer Plomp ging hiertegen in beroep bij de Kroon omdat hij en andere buren van de sla gerij een „enorme overlast" ondervinden van de ge bruikte compressor, die vol gens de heer Plomp van zo danige constructie is dat De Vrind er zelf de minste hinder van heeft maar de buren er last van hebben. Hij ging ech ter te laat in beroep, omdat hij met vakantie was toen de termijn open was. Om die r den wijzen B en W het beroep dan ook af. B en W erkennen dat het lawaai wat veroorzaakt wordt de maximaal toelaatbare grens overschrijdt en hebben met de heer De Vrind gesproken over een oplossing. Een om- kasting van de compressor bleek niet mogelijk, zodat de oplossing moet worden ge zocht in voorzieningen aan het pand van de heer Plomp. Met dubbele ruiten zou de geluidshinder voor hem te ruggedrongen worden tot het aanvaardbare. De Vrind is be reid de kosten daarvan op zich te nemen. De Raad van State, die de be trokkenen gisteren hoorde, zal zich over deze zaak bera den. Mocht het beroep van de heer Plomp ontvankelijk verklaard worden, dan zal er een nieuwe zitting van de Raad van State volgen. Overleg over exploitatie LEIDEN - De overkapping van de i binnenplaats van het Rijksmu seum van Oudheden aan het Ra penburg nadert zijn voltooiing. "We verwachten dat half februari I een begin zal worden gemaakt "aBonden: apo- lerk 1 voorstellen ^aan „Grof" ük LEIDEN - De Industriebonden va NW en NKV hebben de directie Boe van de Koninklijke Nederlandse 20 Grofsmederij schriftelijk voor- >etel stellen gedaan om te komen tot een arbeidsplaatsenovereen- komst (apo). De bonden stellen 20 dat er geen gedwongen ontslagen Vla-' meer mogen plaatsvinden en dat in 24 het natuurlijke verloop van werknemers (door bijvoorbeeld te' pensioen) volledig zal worden I opgevuld. het belang van het behoud en de (za uitbreiding van de werkgelegen- heid willen de Industriebonden dat de mogelijkheden voor deel- assa tijdarbeid bij de Grofsmederij worden uitgebreid en dat voor degenen waarvoor een leerover eenkomst geldt, een arbeid- d<J sovereenkomst voor onbepaalde duur wordt afgesloten. De plaat- febr singsmogelijkheden van zoge- naamde kwetsbare groepen zal :heel moeten worden verruimd. De 5482 banden willen dat het percentage rmo gehandicapten (wao en derge- ar di lijke gevallen) in totaal 5 procent iten< van het totale personeelsbestand tel zal gaan bedragen. Zij vinden dat de directie de vak bonden een maal per half jaar in formatie zal moeten verschaffen over onder meer de onderne mersactiviteiten op het gebied van het investeringsbeleid, het organisatiebeleid en het ar beidsmarktbeleid. met de opbouw van de Egypti sche tempel van Taffeh. Nog voor het einde van dit jaar zal de ope ning plaats vinden", aldus de heer Schneider, conservator van het museum. De tempel van Taffeh is door wijlen president Nasser aan Nederland geschonken als tegenprestatie voor de hulp die Nederland had geboden voor het verplaatsen van monumenten in Nubië. De monumenten dreigden door de bouw van de Assoeandam geheel onder water te verdwijnen. On der auspiciën van de Unesco is toen een reddingsaktie op gang gekomen waaraan 51 landen hebben meegewerkt. Daarbij werden zo'n 25 monumenten ge red. Ze werden afgebroken en el ders weer opgebouwd. Uit dank voor de internationale hulp verlening stelde Egypte vier Nu- bische tempels ter beschikking voor die landen die, naar het oor deel van een internationale commissie, daarvoor in aanmer king kwamen. Zo ontving Italië in 1967 de tempel van Ellesiya, die is opgebouwd in Turijn. Ame rika kreeg in 1968 de tempel van Dendoer, die thans wordt opge bouwd bij het Metropolitan Mu seum in New York. In 1970 kreeg Spanje de tempel van Debod ten geschenke die is opgebouwd in Madrid. In 1969 besloot de Egyptische pre sident om de tempel van Taffeh aan Nederland te schenken. Deze tempel is bijna twintig eeuwen oud, maar staat beschreven als één van de mooiste en best ge conserveerde bouwwerken van Nubië. Na zes jaar opgeslagen te hebben gestaan, in 650 kisten, is vorig jaar door aannemer Neder- horst begonnen met de overkap ping van de binnenplaats. Op 21 april werd door dr. P.J. Yperlaan hoofd van de directie musea, mo numenten en archieven van het ministerie van CRM, meegehol pen het eerste paalgat te boren. De palen voor de tempel van Taf feh en voor de bijbehorende overkapping van de binnenplaats moesten in gaten worden gestort om te voorkomen dat de omrin gende bebouwing werd aange tast door het heien. Het eerste ge deelte van de werkzaamheden is nu bijna gereed. De binnenplaats is overdekt met een zwart dak, terwijl aan de zijkanten gevelmu ren zijn opgetrokken van traver- ijen (een soort natuursteen). Als de zaal medio februari wordt opgeleverd zal begonnen worden met de opbouw van de zeven bij zes bij vijf meter grote tempel Bij het museum, waar men lang heeft uitgezien naar het moment waarop de tempel uit de stoffige pakhuisruimte zou worden ge haald, verwacht men zowel op fi nancieel als op bouwkundig ter rein inmiddels geen grote pro blemen meer. "Eind september", zegt de heer Schneider, "kan het gehele project klaar zijn. De ope ning zal dan nog dit jaar plaats vinden, gevolgd door een serie manifestaties met Egypte als middelpunt". De binnenplaats zal ook daarna dagelijks en gratis worden opengesteld voor het pu bliek. Het is altijd de uitdruk kelijke wens géweest van de di recteur van het museum, prof. dr. A. Klasens om de verwarmde binnenplaats ook voor culturele doeleinden te benutten. Er wordt overwogen om in het voorjaar manifestaties te organiseren op het gebied van de Egyptische folklore. Verder denkt men aan exposities, muziekuitvoeringen, theater en aan lezingen. Een goede start naar het grafisch vak Eén van de opleidingen aan de technische school in Leiden is de afdelina arafische techniekén. Een opleiding van 4 jaar, gesplitst in 2 periodes. Direkt na de basisschool. Een brugperiode en een bovenbouw. In die bovenbouw wordt je wegwijs gemaakt in de grafische technieken. Daar leer je wat van tekenen, fotografie, teksten maken, kopiëren, lay-outen, enz. enz. te veel om op te noemen. Wil je zekerheid van een vak. Kom dan praten en kijken a.s. dinsdag 31 januari od de TECHNISCHE SCHOOL, Haagweg 4 te Leiden cm 19.15 uur. DEN HAAG/LEIDEN - De Raad van State hield gisteren een hoor zitting naar aanleiding van het beroep dat een 26-tal omwonen den had aangetekend tegen het verlenen door B en W van Leiden van een hinderwetvergunning aan de heer H. F. A. M. Walen kamp. De heer Walenkamp wil op het adres Rijnsburgersingel 39, dat hij nu gebruikt als opslag- en verkoopruimte van tweedehands fietsen, een garagebedrijf vesti gen. De omwonenden gingen te gen het verlenen van de hin derwetvergunning in beroep bij de Kroon omdat ze geluids- en stankoverlast verwachtten. Na mens die bewoners was gisteren vreemd genoeg niemand aanwe zig. De heer Walenkamp werd vertegenwoordigd door mr. J. H. A. Linskens. Hij verwierp de be zwaren van de omwonenden met de volgende argumenten: voor heen was op deze plaats ook een garage en herstel werkplaats ge vestigd (Van Gend en Loos). Het is in een gebied waar alleen kleine garagebedrijven zijn toe gestaan, dus bang voor groot la waai hoeft men niet te zijn. Ge luidsmetingen wezen bovendien uit dat het achtergrondlawaai al vrij behoorlijk is, het lawaai uit de garage zal daar niet bovenuit ko men. Wat betreft de stank, die zou door middel van dwars ventilatie bestreden kunnen worden. De heer Kettenis, die namens B en W aanwezig was, verwachtte wel dat er enige voorzieningen aan het gebouw getroffen zullen moe ten worden, maar dat dat het be ste bezien kan worden op grond van concrete exploitatie. De Raad van State zal over deze zaak advies aan de Kroon uitbrengen die dan te zijner tijd het beroep van de omwonenden al dan niet ontvankelijk zal verklaren. LEIDEN - Op korte termijn zal de gemeente met een deputatie van de slachthuisgebruikers om de tafel gaan zitten om te bekijken hoe het verder moet met de ex ploitatie van het Leidse slacht huis. Die besprekingen zijn noodzakelijk in verband met wij zigingen in de vleeskeuringswet, die op 1 januari jl. van kracht ge worden zijn. Die wijzingen hebben onder de Leidse slagers bezorgdheid ge bracht over de slechte concurren tiepositie waarin de zelfs- lachtende slagerijen in Leiden zijn komen te verkeren. De Fede ratie van Nederlandse Slagers pa troonsbonden, hebben die be zorgdheid onlangs ter kennis van de Leidse gemeenteraad ge bracht in een brief, waarin onder meer aandacht wordt gevraagd voor de enorme kostenstijging. Het gecombineerde tarief voor het keuren van vlees en het gebruik van het slachthuis, zoals dat tot dusver bestond in Leiden, moest met ingang van 1 januari worden gesplitst in twee aparte tarieven. Het tarief voor de vleeskeuring wordt sinds die datum door het rijk vastgesteld, terwijl de ge meente als exploitant het tarief voor het gebruik van het slacht huis vaststelt. Dit heeft volgens de federatie voor de zelfstandige slagerijen (maar ook zij die levend inkopen en la ten slachten) een kostenstijging van tachtig procent veroorzaakt. Van de zijde van de slagers heeft men vooral ernstig bezwaar tegen het feit dat van de nieuwe rege ling vooral de kleine slagers de dupe worden. Eveneens is men gekant tegen het feit dat het rijk die exploitatiekosten verbonden aan de noodslachtplaats en de vrijbank niet voor zijn rekening neemt. De gemeente is namelijk niet verplicht voor de exploitatie te zorgen, zo zegt de federatie in de brief. Zij vestigen er verder de aandacht op, dat de lasten van deze sector in feite gedragen be horen te worden'door de produ centen en door hen, die belang hebben bij de export. Ook de des- tructiekosten zouden volgens de slagers buiten de exploita- tieopzet gehouden moeten wor den. Waardering is er voor het feit, dat de gemeente de uitkering die het van het rijk krijgt als overbrug gingsregeling (bijna een miljoen gulden) in etappes aanwendt voor de exploitatie van het slachthuis. Wel heeft men ver zocht die rijksvergoeding niet over een periode van vier jaar te verdelen, maar over twee. Daar door zou de kostenstijging voor genoemde slagersbedrijven in eerste instantie gematigder kun nen verlopen. Desgevraagd zegt wethouder Van Aken niet voor een dergelijke versnelling te voelen. "Het zou een nog sterker subsidiëring van het slachthuisgebeuren beteke nen, dan nu al het geval is. Bo vendien komen de gebruikers dan over twee jaar voor nog gro tere problemen te staan. Volgens wethouder Van Aken zou het aanbeveling verdienen wanneer de kleine en middelgrote slage rijen een samenwerkingsvorm zouden kunnen vinden, waar door men evenals de grote ge bruikers van het slachthuis aan spraak zou kunnen maken op kortingen. Inmiddels hebben de slagers al la ten weten geen waardering te kunnen opbrengen voor het feit, dat men de positie van de kal- verslachter zwaar heeft laten we gen. Vooral gezien het feit, dat het overgrote deel van deze slachtin gen voor de export bestemd is, terwijl de kosten gedeeltelijk worden verhaald op de bin nenlandse consument. Boven dien profiteert de buitenlandse consument, volgens de slagers, dan van de rijksvergoeding. Hoe verhouden de Leidse slacht huis-tarieven zich tot die van om ringende slachthuizen? Wethou der Van Aken: „Den Haag zit on der onze tarieven, maar daar voert men een andere politiek. Daar past de gemeente flinke be dragen bij. In Rotterdam ligt men met de tarieven een flink stuk hoger dan in Leiden. Op het ogenblik is de provincie bezig met het verzamelen van vergelij kende cijfers. Zödra die bekend zijn, zal de slachthuissituatic in Zuid-Holland opnieuw bekeken worden". LEIDEN - „Het Katholiek on derwijs te dezer stede is door den bouw van deze prachtige school een modelinrichting rijker geworden, waarin de opvoeding van duizenden meisjes in lengte van dagen op godsdienstige banen zal worden geleid en welke na een lange jarenreeks nog zal getuigen van de liefde en of fervaardigheid vah Katholiek Leiden voor datzelfde on derwijs". De oprichting van de R. K. MULO-school voor meisjes aan de Haarlemmerstraat in spireerde op 10 september de redacteur van een al even confessioneel gezind plaat selijk dagblad tot hier geci teerd lyrisch proza. Het kran tenknipsel is door de lu strumcommissie van scholengemeenschap St. Ag nes gehuisvest aan de Eymer- spoelstraat uit de archieven opgediept ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan dat deze mammoet volgende week gaat vieren. Bij die ge legenheid kan uiteraard niet voorbij worden gegaan aan de historie van de al veel oudere meisjes, MULO, in '64 van de Haarlemmerstraat naar de Potgieterlaan verhuisd, in '66 ook voor jongens opengesteld en in '71 opgegaan in het ruimere pak van de scholen gemeenschap. De Maria-MULO, zoals de school in de wandeling ging heten, functioneerde onder het bestuur van de zusters van Liefde uit Tilburg met zuster Agnes aan het hoofd. Vlak na de oorlog ontstond binnen deze orde de behoefte om de onderwijsopdracht uit te breiden en een HBS voor meisjes te stichten. Er was immers alleen zo'n opleiding voor jongens (Bonaventura aan de Mariënpoelstraat). Het ministerie bleek evenwel niet bereid om voor dit doel geld uit te trekken, zodat gekozen moest worden voor een sys teem met parallelklassen voor meisjes van de be staande jongens HBS. Zuster Augustine begon daar in '47 De meisjes HBS werd een MMS, verhuisd werd van de lokalen aan de Boommarkt naar de Oude Vest, een gym nasium werd toegevoegd, de zusters verdwenen uit het onderwijs in Leiden ('58). Cals' mammoetwet doet de MULO ir deren, ee middels eer schap voc Atheneum een MAVO veran- i fusie met wat in- ?n scholengemeen- oor HAVO en mor jongens en meisjes was geworden kon niet meer uitblijven. Maria moest wijken voor Agnes, hoewel deze naam wel deed herinneren aan eerste hoofd van de MULO uit 1913. Het dezer dagen verschenen contactblad van de school bevat de feitelijke geschiede nis en een aantal mijmeringen van het personeel en een oud-leerling. Gemijmerd zal er komende zondagmiddag overigens nog veel meer worden als het lu strumfeest losbarst met een reünie voor oud-leerlingen, docenten en andere beken den van de beide scholen. Na afloop waarvan om acht uur in de aula van de scholen gemeenschap aan de Eymer- spoelstraat de première wordt gegeven van „Leidsch Bluf', een cabaret dat door een dikke zestig leerlingen en leraren wordt opgevoerd. Het ligt in de bedoeling van het lustrumcomité dat de be zoeker van het cabaret een beeld krijgt van hetgeen de leerlingen op school, tijdens lessen volksdansen, ballet, toneel en muziek hebben op gestoken. Dinsdag, woensdag en donderdagavond worden van „Leidsche Bluf' op nieuw voorstellingen gege- Aan de vooravond van de of ficiële opening van het lu strum is er maandag om acht uur een avond met Jan Wol kers. Tijdens dit eerste pu blieke optreden van de schrijver na zijn ruzie en breuk met uitgeverij Meulen- hof leest hij voor uit eigen werk, waarna er gelegenheid is tot discussie. Dinsdagmiddag tussen vier en vijf staat het officiële gedeelte gepland met toespraken van rector Tromm en de voorzit ter van de bestuurscommissie van het Agnes, drs. J. Gevers, gevolgd door een receptie die tot half zeven zal duren. Traditiegetrouw bij een lu strum op het Agnes is er in het programma ruimte gemaakt voor een themadag. Deze wordt woensdag gehouden. De 2e en 3e klassen gaan op die dag de streek in om eens poolshoogte te nemen in de dorpen, waar nog steeds een M6» r Inde aula van scholengemeenschap St. Agnes werden deze week al voorbereidingen getroffen v lustrum-activiteitenHier wordt door een aantal leerlingen gewerkt aan de entourage voor de midde-| gjgleeuiuse dag, die volgende week groot deel van de leerlingen van het Agnes de woonstede heeft. De brugklassers gaan op puz- zeltocht door de stad met on der meer het doel om hun in niet alledaagse uitmonstering in het straatbeeld te herken nen. De oudere leerlingen houden zich die dag bezig met het thema „vluchteling", een onderdeel waaraan onder meer medewerking wordt verleend door Amnesty In ternational en het Chili-co- mité. De thema-dag wordt overigens begonnen met een mis in de Marekerk, een unieke ge beurtenis omdat op die dag voor het eerst katholieken een onderdak in deze broedergemeente zullen vin den. De dienst wordt voorge gaan doordeken Schlatmann, oud-docent van het Agnes. Donderdag staat in het teken van sport en carnaval. Frans Derks, schoonmaker en scheidsrechter uit het zuiden des lands, is uitgenodigd om de finale-wedstrijden tussen leerlingen en docenten te flui- Voordat al het personeel op za terdag een dagje mag uitbla zen in het oosten, is er vrijdag nog de creatieve dag, gesi tueerd in de middeleeuwen en ODgeluisterd door het di rectielid Koot van het Sim plistische Verbond. Voor de leerlingen eindigt het lustrum met het optreden van Mas- sada, Lucifer en Take Four, 's avonds in de aula.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3