Burgemeester Vis: „Augustinus moet niet verwateren..." t f De Graaff gemeente secretaris Voorschoten [L eidse c agenda I Protest Vroolijcke Arke Bloemcamp-meisjes winnen zwem-titel ZATERDAG 28 JANUARI i97|f2l VOORSCHOTEN - De gemeenteraad heeft G. A. de Graaff (33) uit Berkel en Rodenrijs benoemd tot gemeente-sec retaris. Aan deze benoeming ging een schorsing van ruim een uur vooraf en eerst bij de derde stemming behaalde deze kandidaat de kleinst mogelijke meerderheid (10 te gen 8). Tot enige verrassing werd tijdens de vergadering de directeur financiën A. A. Koedam, locosecretaris, als kandidaat opgevoerd. De derde stemming ging dan ook tussen de huidige loco-secretaris en de heer De Graaff. LEIDEN - ,Jk ben er niet voor om Augustinus te veranderen in een vereniging voor alle jongeren. Dat is mijn per soonlijke mening. Behalve de moeilijkheden die zullen voortkomen uil wettelijke voorschriften denk ik dat Augustinus als studentenver eniging zal verwateren. Dat vind ik niet verstandig. Als studenten de relatie met de bevolking willen verbeteren moeten zij naar de bevolking toegaanmaar niet de mensen naar hun laten komen. Ik ben er zeker voor om die betrekke lijk gesloten studentenge meenschap te handhaven". Dit zei burgemeester Vis gis teravond in een video-inter view op een door Augustinus georganiseerde avond. Al enkele jaren wordt door Augustinus dat tot heden een besloten studentenvereniging is, gediscussieerd over de vraag of zij moet veranderen in een vereniging voor alle jongeren. In het kader hier van wordt een serie avonden georganiseerd over de pro blemen die hiermee samen hangen en over de mogelijke funktie van een dergelijke open jongeren vereniging. Het thema gisteravond was de relatie stad-universiteit en studenten-bevolking. Burgemeester Vis vroeg zich af hoe je ais gemeente die relatie kunt bevorderen. ,Jk zie niet duidelijk wat de gemeente daar voor taak zou moeten hebben. Als de mogelijkheden voor die contacten te beperkt zouden zijn, dan zou de ge meente die moeten scheppen. Maar naar mijn idee zijn er wel voldoende mogelijkheden Die liggen voor iedere student voor het grijpen", aldus de heer Vis. Prof. D.J. Kuenen, rector mag nificus van de Leidse Univer siteit., was het met Vis eens dat het de studenten zelf zijn die een verbetering van de con tacten met de bevolking moe ten bewerkstelligen. .Indien er echter subsidie moet komen dan moet die komen van de gemeente, en niet van de uni versiteit". Zaterdag Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30-17 uur Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 11' jeugdschaaksoos (11-15 jr), 15-17 uur. Leidse Schouwburg, John Lanting Theater van de Lach met „In de kast, o de kast", van Michael Pertwee, 20.15 uu LAK-Theater, „Siswe Bansi is dooi van Athol Fugard, 20.15 uur. Stadsgehoorzaal, receptie Hutspottei 18.30 uur; lustrumfeest, 20 uur. Deylercentrum, Wassenaar, ruilbeur wjjkgemeenschap Deyleroord, 10 De heer De Graaff is thans als bu reauchef werkzaam bij de afde ling financiële en economische zaken van de Vereniging van Ne derlandse gemeenten, voor die tijd was hij werkzaam bij de ge meente Rijswijk. Het spreekrecht van het publiek in het kader van de raadsvergade ring werd na een discussie voor de tweede maal verschoven naar een volgende vergadering met de bepaling dat nogmaals in de commissie bestuurszaken de eventuele mogelijkheden be sproken zullen worden. De raad ging akkoord met het aan gaan van een gemeenschappe lijke regeling en een voorbe reidingskrediet voor de kabelte levisie. Voorschoten zal zich aan sluiten bij de Multivisiemast in Oegstgeest, de raad had wel tal van vragen, die niet allemaal beantwoord konden worden. Zwembad De voorbereiding van de bouw van een overdekt zwembad en de in richting van een recreatie-terrein kreeg de volledige goedkeuring. De gehele raad prees de voortva rendheid van het college van burgemeester en wethouders en wethouder Marselis deed de toe zegging dat nog in de april-ge- meenteraad de hele zaak" afge rond kan worden met o.m. de be schikbaar stelling van een bedrag van 5,5 miljoen uit de r van het grondbedrijf. TEGEN NIET VERHOGEN SUBSIDIE LEIDEN - Het clubhuis „In de Vroolijcke Arke" is het niet eens met het besluit van de gemeente om de subsidie van kosten voor activiteiten niet te verhogen. Re den voor het stichtingsbestuur om bij de gemeentelijke commis sie voor bezwaarschriften in be roep te gaan. Gistermiddag kwam de kwestie bij de commis sie, onder voorzitterschap van mr. Woudstra, aan de orde. Deheer Van Haasteren, bestuurslid van „In de Vroolijcke Arke" maakte duidelijk dat de moei lijkheden met de gemeente date ren van januari 1977. „Van rijks wege heeft de gemeente Leiden de mogelijkheid tot herschikking van middelen en mankracht. Op grond daarvan heeft de gemeente de personeelsformatie van onze stichting verminderd. Met in gang van het nieuwe jaar keerde een part-time staflid niet meer te rug. Als gevolg hiervan kwam een aantal activiteiten zonder deskundige leiding te staan. Uit solidariteit met andere Leidse clubhuizen, waar personeelsge brek de uitoefening van de func tie van zo'n clubhuis belemmerd, is door ons clubhuis niet tegen deze personeelsinkrimping in beroep gegaan. Op grond van de inkrimping werd ter compensa tie verzocht de subside voor onze activiteiten te verhogen. Tijdens overleg met de LJA bleek er slechts ruimte te zijn voor een kleine f 4500 gulden, aldus de heer Van Haasteren. „Op basis van dit advies werden de uitga ven voor 1977 gedaan. De advie zen van de LJA worden gewoon lijk overgenomen. Pas in oktober hoorden we dat dit nu niet het geval zou zijn". Wethouder Tesselaar meende dat het clubhuis eerder op de hoogte had kunnen zijn van het besluit dat afgeweken zou worden van het advies van de LJA. WASSENAAR - Dat er voor het werk van de Wassenaarse Schoolsportcommissie grote waardering bestaat, bleek gister avond in het Sportfondsenbad waar in samenwerking met de Wassenaarse Oranjevereniging en met de zwemvereniging "De Zilvermeeuwen" de traditionele zwemwedstrijden voor de leerlingen van de 15 Wassenaarse basisscholen werden gehou den. Vierhonderd kinderen namen aan de wedstrijden deel. De uitslagen waren: Vrije slag: jongens: 1. Weth. Huibregtseschool 2. J. Baptistschool 3. Bloemcampschool, 4. Nutsschool. Meisjes: 1. Bloemcampschool 2. Weth.Huibregtseschool 3 Kievietschool 4. Montessorischool. Schoolslag jongens: 1.Huibregtseschool 2. Bellesteynschool 3. Bloemcampschool 4. Kievietschool. Meisjes: 1 Bonifaciusschool 2. Bellesteynschool 3. Huibregtseschool 4. Nutsschool. In het totaalklassement bleek bij de meisjes de Bloemcampschool de beste prestaties geleverd te hebben en bij de jongens de Wet houder Huibregtseschool. Zij ontvingen de schoolprijzen. Ontwikkelings samenwerking in verkiezings program PvdA LEIDEN - De afdelingsvergade- ring van de PvdA in Leiden heeft gisteravond definitief het ver kiezingsprogramma voor de nieuwe zittingsperiode van de gemeenteraad vastgesteld. De af sluitende behandeling leverde een stroom van amendementen, maar geen fundamentele wijzi gingen op. Buiten kleine wijzigingen en toe voegingen werd in het omvang rijke programma nog een nieuw hoofdstuk over ontwikkelings samenwerking opgenomen. Hierin wordt als taak voor de ge meente gezien het stimuleren van de bewustwording over de Derde-Wereldproblematiek. Daarnaast wordt ook gepleit voor adoptie van een plaats in de Derde Wereld. Opname van een hoofdstuk ont wikkelingssamenwerking riep aanvankelijk bij de programma commissie sterke bezwaren op. Een dergelijk hoofdstuk sug gereert veel, terwijl de gemeente maar weinig kan doen, was de re denering. De vergadering vond echter in overgrote meerderheid dat de gemeente op het vlak van de bewustwording zeker een rol kan spelen. De afdeling nam het uiteindelijke verkiezingsprogramma met al gemene stemmen aan. De beslis sing over de kandidaten, waar mee de PvdA in mei de raadsver kiezingen ingaat, valt op een af zonderlijke vergadering eind feb- Onderscheiding WARMOND/LEIDEN - Warmonds burgemeester De Vreeze heeft gisteravond in Avifauna in Alp hen twee koninklijke onder scheidingen in goud uitgereikt aan twee werknemers van de in Warmond gevestigde aanne mingsmaatschappij Panagro B.V. De 70-jarige J. J. Jansen uit Leiden en W. van der Voet uit Warmond kregen deze versierselen omdat ze respectievelijk meer dan vijftig en veertig jaar bij de aan nemingsmaatschappij in dienst zijn. Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 20-23 uur, Middelweg 19c, kindervoorstellini Leids Poppentheater, 14.30 uur, te 125802. Café De Twee Spieghels, muziekprog. LAK-Theater, „Siswe Bansi is dood van Athol Fugard, 20.15 uur. LAK-Theater, poppentejater Otto va) 1 der Mieden met „Appelpan, meneertj Artsen tier, noord-binnenstad, Noorderli wartier en Groenoord): R.M.G. Tayte baum, Hogewoerd 138, tel. 120266; Wijl 2 (Kooi en Meren wijk): Groeneveld, Ai gusvlinder 10, tel. 141373; Wijk 3 (Waard Professorenwijk, Tuinstadwijk e zuid-binnenstad): W. de Bruyne, de La; de Kanterstraat 32, tel. 126866; Wijk LEI (Zuid-West en Haagwegkwartier): val za. 10 uur vm. tot zo. 8 uur vm.: A. Boe va Kennedylaan 46. tel. 126509; van zo. Q) uur vm. tot zo. 24 uur F. Lahr. Zoete st, woudse Singel 11, tel. 120347. ee Leiderdorp -O. du Ry en M.P. Henninl kc Vlaskamp 16, tel. 891100. Za. en zo (ja spreekuur van 12.30. 13 uur op Vla; m kamp 16, tel. 891100, de dienst gaat in za 8 uur vm. en eindigt zo. 24 uur. Wl Oegstgeest - D. Held, Marelaan 36, tel pC 152255. op Voorschoten - S.M. Platteel-de Jonghjn ft Diepenbrocklaan 6. tel. 01717-5417 (za uj terdag); A. Tromp, Lohmanplansoen 3? tel. 071-762159 (zondag). Warmond - A. de Gijzel, Oranje Nassa tjj ulaan 10, tel. 10834. w Apotheken De avond-, nacht en zondagdienst de sc apotheken in de regio Leiden, word dt waargenomen van 27 jan. tot 3 febr Si) door Apotheek Leiden Zuid Wesl né Brahmslaan 20, tel. 763134; Apotheel ni Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest. tel. 155482 bc Indien na 11 uur's avonds niet meer mo g€ gelijk is met openbaar vervoer naar d> lij apotheek te komen, kan men uitsluiten; ve voor spoedrecepten van e 122444, gebruik maken. Zij bc fo Rotterdams Ph. Orkest indrukwekkend LEIDEN - Er waren vele meesters in de meesterserie van K. en O. gisteravond in de Stadsgehoor zaal, hetgeen niet wil zeggen, dat het Rotterdams Philharmonisch Orkest zich tijdens het gehele programma meesterlijk kon laten horen. Een indrukwekkende opening was "Wagner's Ouverture "Der fliegende Hollander", waar Fer dinand Leitner zich de maestro toonde, en heel inspirerend zijn mensen naar grote prestaties stuwde. Vier andere meesters waren ver enigd in het Daniël-Kwartet, dat zeer de aandacht heeft getrok ken. Dank zij hun spiritueel spel, kreeg het Concert voor Strijkk wartet en orkest van Ludwig Spohr nog enige betekenis. Het werk zelf is structureel zwak en vertoont alle eigenschappen van het rode pluche van de negen tiende eeuw. Maar het gaf wel de gelegenheid om te genieten van dit uitgebalanceerde spel, leven dig vooral in het Rondo. "Der Bürger als Edelman" van Ri chard Strauss, een van Leitner's lievelingscomponisten, mocht zich niet overal in de liefde van het Rotterdams Philharmonisch Orkest verheugen. Er waren nogal wat onzekerheden te ho ren. Maar tegen het eind leidde de dirigent het geheel toch naar een grandioos slot. Te bewonderen in dit werk waren de soli. Een ding moet gezegd worden: Ferdinand Leitner is geen ochtendmens, ge zien zijn "opschieten geblazen" in de "Morgenstimmung" uit Grieg's "Peer Gynt-suite", waarin hij de houtblazers weinig tijd gaf tot ontplooing van enige cantilenen. Maar de andere delen kregen het volle pond van de ro mantiek. Ondanks de matigheid van dit programma, overweegt de grote indruk, die het orkest heeft achtergelaten. BEP RIJNDERS „Zorgzaam" orgelconcert LEIDERDORP - Het vervolg- concert voor de gecoördineerde orgelfondsen van de Scheppings- en de Dorpskerk werd minstens even druk bezocht als tevoren. Organist Joop Brons en hoboïst Han Kapaan verzekeren een stuk eigen inbreng. De alleruiterste zorgzaamheid van deze twee voor wat zij ondernemen is een vast staand gegeven. Een voor Brons verzwarende omstandigheid lag in de stemming van het Mit ten reiter-orgel van de Dorpskerk, dat ten opzichte van de hobo een halve toon lager staat, de organist moest dus bijv. in Cis spelen als de hobo dat in C deed. Dit was het geval in een hobosonate van Be- sozzi, een hobo-concerto van Vi valdi (beide in C) en in een Piéce van Fauré. Van bedoelde toch al tijd lichtelijk angstige situatie heeft stellig niemand iets ge merkt. Wel te merken was, zoals bij elk concertpubliek, de liefde voor de uitzonderlijke charme, die uitgaat van de hobo-toon van een van de uitzonderlijke leerlin gen van de niet geheel vergeten grote leraar Jaap Stotijn. Het karakteristiekst spreekt dit or gel als er van geen of weinig pe daal sprake is, zoals in Sweel- ïnck's variatiewerk „Est-kl Mars" en in stukken voor klein orgel of mechanisch speel-orgel van Haydn, Distier en in zekere zin (canonische koraalvoorspelen) van Willem Mudde. De overige werken, - Partita Georg Bohm, deeltjes van Couperin's Paro chie-mis, enkele koraalvariaties plus een kleine fuga van Bach -, vonden ruim voldoende hun klankbeeld, al betekent een „aangehangen" en niet zelf standig pedaal, van kleine om vang bovendien een beperking van mogelijkheden. KEES VERHOEF Livin' Blues voortreffelijk LEIDEN - Met de uit Groningen afkomstige formatie 'Solution' heeft de gisteravond in het Leids Vrijetijdscentrum spelende groep 'Livin' Blues' gemeen, dat men over een vrouwelijke mana ger beschikt. Het lijkt een goede inspiratiebron voor de groep te zijn, want men gaf gisteravond een voortreffelijk concert in een redelijk gevuld LVC. Mevrouw F.H. Oberg (moeder van gitarist Ted Oberg) is, ondanks haar leef tijd, volledig op de hoogte van de ontwikkelingen in de Neder landse popscène. Oberg op gitaar bracht met John Frederikz (zang), Andre Rheijnen (bas gitaar) en Jacob van Heiningen op drums (die al weer geruime tijd de naar 'Long Tall Earny' ver trokken drummer Ruud ver vangt) nummers als 'Black Spi der Woman', 'Shylina' en 'Boogie Woogie Woman'. Dit laatste nummer heeft, met 'Wang Dang Doodle', veel voor de groep ge daan. Toch vond ik 'Backstage' en 'Spoonful' van Willy Dixon met meer gevoel gespeeld. De groep, die enorm populair is in Polen en daarom ook regelmatig concerten in dat land geeft, heeft de nieuwste elpee 'Blue Breeze' onlangs via Ariola uitgebracht in Amerika. De jongens hopen, dat dit een doorbraak naar die markt zal betekenen. Het is uitgegroeid tot een soort bij geloof van de groep, dat zonder een 'Dixon-nummer' een 'Livin' Bluesoptreden niet kan slagen. Behalve Dixon hebben ze ook veel bewondering voor B.B. King, Steve Miller en Earth. Wind and Fire. De kracht moet de groep, die inmiddels al tien jaar overal in het land optreedt, zoe ken in een vrij homogene samen stelling. De jongens weten pre cies. wat ze aan elkaar hebben en kennen eikaars capaciteiten zo nauwkeurig, dat ze vaak op routine een concert naar niveau spelen. Jammer, dat de leden van de groep over de geluidsweer gave in de zaal maar matig te spreken waren. BERT KOEKEBAKKER Penta theater met geestige subtiliteiten LEIDEN - Het bewegingstheater Penta uit Rotterdam trad gister avond aan in het LAK-theater. De moeilijkheid die zich bij bewe gingstheater nogal eens voor doet, is dat het verhaal ondoor zichtig is, met als gevolg dat de bewegingen op zichzelf komen te staan, en het verhaal zoek is. De vijf, die het Penta theater vor men, hebben daar in het geheel geen last van. "Schoonschijn", dat voor de pauze werd uitge voerd, en dat handelt over het verschil in gedrag in mensen al leen en in gezelschap, was over duidelijk. De steeds terugke rende party en het "alleen-zijn" van de figuren afzonderlijk werd op zeer hunoristische wijze aan gegeven. De subtiele geestigheid ten top was de verleidingsscène van de "tra vestiet", die verleid werd door een kippeboutje. Na de pauze was het verhaal meer gebonden. In "Uw nederige dienaar", werd de kitsch in Japan, als voorbeeld neem ik aan, die men in plaats stelt van de originele cultuur, aan de kaak gesteld. Een Europese heer neemt plaats in een restau rant en krijgt daar de meest bela chelijke gerechten en behande lingen. Eén van de stilzwijgende subtiliteiten is bijvoorbeeld dat de ober schoenen draagt terwijl hem slippers worden opgedron gen. Vervolgens belandt hij in een theater, waar hij de Japanse versie van Roodkapje krijgt voorgeschoteld. Wanneer er voor zijn ogen vogeltjes geguilloti neerd worden ontmaskert hij het namaak. Hst Pentatheater beëindigde daarmee een reclame avond voor bewegings-theater. Penta, dat in het Grieks "vijf' be tekent, was ter vergelijking even leuk als de kinderboeken van "De vijf', en die waren leuk. LOUIS CORNELISSE WASSENAAR YOCALITER: GOED, MAAR NIET BETER WASSENAAR - De Dorpskerk in Wassenaar was gisteren geheel bezet tijdens de uitvoering, die het koor Wassenaar Vocaliter di rigent Ad de Groot, daar gaf. Men had de medewerking van het Randstad Kamerorkest en een viertal vocale solisten, terwijl Addie de Jong een bescheiden aandeel had als organist. Het programma bevatte drie wer ken; een koraalkantate 'Wer nur den lieben Gott lasst walten' van Felix Mendelssohn Bartholdy, die pas in 1975 'ontdekt' is, vormde het begin. Het werkje stoelt op de koraalmelodie, welke tevens een gefigureerd onderdeel levert na het openingskoraal. Het bevat een en een hoofdzakelijk voor een mannenkoor bewerkt slotköraal. Hoewel de geest sop raanaria van Bach niet te mis kennen valt hoort men toch duidelijk de componist in de fi guraties. Het tweede werk was de bekende Kantate 190 'Singet dem Herrn ein neues Lied' door J.S. Bach gecomponeerd. Uitvoerenden zijn hier behalve koor en orkest een alt-, tenor- en bassolist. Tenslotte volgde de d-moll Messe van Josef Haydn, de z.g. Nel- sonmesse in dezelfde jaren als de beide grote oratoria tot stand ge komen. Door onvoorziene om standigheden was het helaas niet mogelijk het concert in zijn ge heel te beluisteren. Niettemin ben ik voldoende in staat gesteld een oordeel over het gehalte van dit concert te geven. Dan moet ik beginnen met op te merken, dat ik het koor wel eens gelukkiger heb gehoord onder dezelfde aanstekelijke en thousiaste dirigent. Ad de Groot. Ik miste de oude homogeniteit (bassen en vooral tenoren wat zwak). De zuiverheid echter le verde geen enkel probleem, het geen in Bachs openingskoor een compliment betekent. Haydn bevat echter fragmenten, die het koor beter afgaan. Enkele hel dere tenoren zouden het koor van pas komen en niet te vergeten wat pittige bassen. De vrouwen stemmen voldoen redelijk. Over de solisten het volgende. De sopraan van Jorine Samson, ter nauwernood rijp voor het po dium, maakte een beminnelijke indruk, ook technisch valt er te loven. De alt van Heieen Resoort mist nog voldoende egalisatie. Men hoort duidelijk de registero- vergangen in de stem. Onder die omstandigheden komt de voor dracht ook niet tot leven. De bas Hans Zomer had meer in terpretatief vermogen dan de te nor Hein Meens, wiens stem in de hoogte een ware worsteling ver raadt, terwijl midden- en lage ligging een tekort aan draagkracht heeft. Ik kreeg de indruk, dat beide laatstgenoem den met een hinderlijke indispo sitie te kampen hadden. Het orkestje deed enorm zijn best tot een aanvaardbaar niveau te geraken. Vermoedelijk in hoofd zaak amateurs. Ook al stelde het totale niveau mij enigszins teleur, dan moet toch met voldoening vastgesteld worden, dat Ad de Groot het geheel vast in de hand had. De volle kerk uitte na afloop van elk onderdeel een onverho len waardering. HENRI WELBOOREN Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum— v.d. Waalslaan, tel. 01717-4641. Warmond - Zr. T. Miedema, Hagerplen 307, Sassenheim. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071, 125202. Voor allen die in moeilykhedei verkeren. Bag en nacht bereikbaar, vei trouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 14317 (kantooruren). Spreekuren ma., di. e wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00 uur Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2 (voormalig marinecomplex), tel. 130775 Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Hogendorpstraat 36, geopend ma. 19-21 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voo hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leider Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nach bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leider Aanvragen hulp voor bejaarden en lanj durig zieken en gezinsverzorging Haarlemmerstraat 133 tel. 14944 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2