Ruzie bij onderhandelingen in Rhodesië Met Sabena naar Canada NAAST HET NIEUWS Jury spreekt Jespers vrij van moord Zeker 40 doden in Tunesië Sadat en Begin naar YS ZATERDAG 28 JANUARI 1978 GENT (SP) - Na een zenuwslopend overleg dat bijna negen uur duurde heeft de jury bij het Ge ntse Assisenhof gisteravond on- derzoekrechter Guy Jespers schuldig verklaard aan de moor daanslag door middel van een bom op zijn echtgenote Rosine de Sutter. Voor de moord in de bad kuip achtte de jury het bewijs niet geleverd. Ook de tweede hoofdverdachte Luc de Cramer, die de bom in Rosine's auto had aangebracht, werd schuldig be vonden aan poging tot moord. Derde man, De Cramers knecht Jacky van Renterghem, werd niet schuldig bevonden. Jespers en De Cramer werden bei den ook schuldig verklaard aan alle andere feiten die hen ten laste waren gelegd: de roofoverval op mevr. Ledoux, de roof van haar goud en effecten uit de bankkluis doormiddel van valse sleutels, valsheid in geschrifte en het doen van een lasterlijke aangifte. Jacky van Renterghem werd alleen schuldig bevonden aan het me- deplegen van de roofoverval op mevr. Ledoux. Bankier Bun dervoet en advocaat Verhaagen werden onschuldig verklaard aan heling en door het hof terstond vrijgesproken. De Cramers vriendin Rosanne van Laere werd uitsluitend schuldig ver klaard aan medeplichtigheid aan het doen van de lasterlijke aan gifte. De Cramer verliet na het aanhoren van de jury-uitspraak lachend de zaal. Jespers liep met hoogrood, maar opgeheven hoofd. Buiten de zaal viel De Cramer opeens flauw. Hij moest op een brabcard worden weggedragen, waarbij een zeer opdringerige, ruim duizendkoppige menigte door de rijkswacht werd verwijderd. tot het laatst toe alle registers opengetrokken voor de jury van het Assisenhof. Speciaal De Cramer schuwde geen enkel theatereffect bij zijn pogin gen om indruk te maken. Doch de dramatische betuigingen van zijn eigen eerlijkheid en onschuld klonken meer hoogdravend dan overtuigend, ondanks de zorg vuldig geplaatste huilbuien waarmee zij waren doorspekt. Het is Guy Jespers, die de tranen overvloedig losmaakte bij het meelevende publiek op de stampvolle tribune en zelfs bij verscheidene vrouwelijke en mannelijke juryleden. Zulke on danks het feit dat ook Jespers zich ongegeneerd te buiten ging aan zelfbeklag. Voor de zoveelste keer viel te be luisteren hoe Jespers medelijden trachtte op te wekken voor het feit dat hij de rechter, nu moet zuchten onder het strenge regiem in dezelfde gevangenis waarin hij beroepshalve zovelen heeft doen insluiten en waar hij vroeger bij het personeel zo'n aanzien genoot als hooggeëerd magistraat. Jespers riep voorts verontwaardigd dat zijn vriendin Ghyslaine Clyncke ook aan de hetze ten of fer is gevallen. Zij werd don derdag voor het gerechtsgebouw belaagd door wat Jespers noemde een woedende massa. "Zij wordt blijkbaar beschouwd als immorele mededaderes van dit alles. Het is onbegrijpelijk", aldus Jespers. Overleg Het overleg tussen de twaalf jury leden had plaats in de jury-ka mer, die angstvallig gesloten werd gehouden voor iedereen, behalve voor de brengers van spijs en drank. De gezworenen «dgiir "™m SALISBURY (DPA/UPI) - De Rhodesische nationalisti sche leider bisschop Abdel Muzorewa is gisteren woedend weggelopen uit de onderhandelingen met de regering. Muzorewa verklaarde dat de regeringsdelegatie 'zeer grove taal' had gebezigd en zich zeer onverzettelijk had opgesteld ten aanzien van de gemeenschappelijke kiezerslijst. PEER (ANP) -hi de Belgisch-Limburgse gemeen te Peer,n iet ver van de grens met Nederland is gisteren het hele centmm ontruimd nadat een Oostduitse tankwagen met 15.000 liter azijnzuur-anhydride er bij een slippartij eiikele benzinepompen wegmaaide en kantelde. De wagen met de uiterst giftige lading was op weg naar een Agfa-Gevaert vestiging in Westerlo. Brandweer en civiele bescherming legden een dam van zandzakken rond de wagen voordat de tank werd leeggepompt. meer dan een miljoen gulden aan prijzen 3 winnen in de Nationale Puzzelaktie: retour- biljetten voor 2 personen naar Canada. De waarde van deze prijs bedraagt ca. ƒ5000,-. Mocht u andere reisplannen hebben, dan mag u (voor hetzelfde bedrag) uw reisdoel zelf vaststellen. Aangeboden door de Nationale 3 Belgische Luchtlijnen. belgian world airlines Sabena, the hard working airline. TUNIS (AFP/Reuter) - Bij botsin gen tussen betogers en leger en politie van Tunesië zijn don derdag zeker 40 doden gevallen, zo heeft de Tunesische minister van binnenlandse zaken bekend gemaakt. Hij zei dat het dodental nog kan stijgen omdat nog veel ernstig gewonden in ziekenhui zen liggen. Volgens vakbondskringen in Brus sel zijn bij de gevechten van don derdag zeker honderd doden ge vallen. Bij de ontruiming van het vakbondskantoor in Tunis, gis terochtend, zou voorts een hon derdtal mensen zijn gearresteerd, onder wie twaalf bestuursleden van de Ugtt, de algemene bond van Tunesische arbeiders. De secretaris-generaal van de bond, Habib Achour, is volgens de zegslieden in Brussel onder poli tiebewaking geplaatst. Tunis vertoonde gisteren nog de sporen van de felle gevechten van donderdag, die uitbraken tijdens de algemene staking uit protest tegen het regeringsoptreden te gen de vakcentrale. Het leger pa trouilleert door de stad en be waakt de openbare gebouwen. De communistisch-gezinde Franse vakcentrale CGT heeft haar solidariteit betoond met de Tunesische arbeiders tegenover deze 'brute onderdrukking'. De regering Smith wil dat er ook in de toekomst afzonderlijke kiezerslijsten voor blank en zwart blijven bestaan, maar de delega tie van Muzorewa verlangt een gemeenschappelijke kiezerslijst. Donderdag was uit conferentie kringen vernomen dat komend weekend de ondertekening van een akkoord werd verwacht. Mu zorewa maakte gisteren niet duidelijk of hij terug zal keren naar de conferentietafel, maar volgens de andere Afrikaanse delegatieleiders, Sithole, en het stamhoofd Chirau, worden de besprekingen maandag hervat. Deze twee gaan wel akkoord met afzonderlijke kiezerslijsten. De regering wil dat de 28 blanke parlementsleden, die er in de nieuwe constellatie zullen zijn, uitsluitend door blanke kiezers gekozen worden. Zo moet voor komen worden dat dit blanke blok wordt verzwakt door met Afrikaanse stemmen gekozen blanken, die zich bij stemmingen mogelijk zouden aansluiten bij de Afrikaanse meerderheid, zo dat de blanke parlementariërs niet meer over voldoende stem men beschikken om eventuele grondwetswijzigingen te blokke- Donderdag zou de indruk zijn ge wekt dat Muzorewa's UANC wel akkoord ging. Toen Muzorewa vrijdag vasthield aan een ge meenschappelijke lijst zei de Rhodesische vice-premier David Smith dat hij 'genoeg had van de leugens en het bedrog', aldus conferentiekringen. Daarop trok Smith zijn jasje aan, alsof hij wilde vertrekken. Chirau over reedde hem ^och te blijven, waarop Muzorewa met zijn dele gatie de zaal verliet. mochten pas weer tevoorschijn komen toen zij over alle schuldvragen schriftelijk hadden gestemd, deze stemming is ge heim en de stembriefjes worden direct na afloop in de jury-kamer verbrand. Naarmate de uren verstreken steeg de spanning bij de verdachten, hun advocaten, de journalisten en bij de honderden belangstel lenden die in de gangen en hallen van het gigantische gerechts gebouw onrustig door elkaar krioelden. Het wachten viel zwaar. De jury is om half twaalf vrijdagmorgen in beraad gegaan; om acht uur in de avond was de uitslag pas bekend. Vandaag zal de procureur-generaal de straffen eisen. De maximum straf voor poging tot moord is le venslang. Na de eis wordt op nieuw gepleit. Tenslotte wordt de strafmaat bepaald door jury en gerechtshof tezamen. VOGELNESTJES SINGAPORE - Het heeft er alle schijn van dat vogelnestjessoep een verdwijnende lekkernij is. Door het tekort aan geschikte nesten in Thailand, Indonesië en Maleisie wordt de "chinese" delicatesse voor de meeste mensen onbetaalbaar. In Singapore kost een kommetje vogelnestjessoep nu ongeveer 10 gulden. In restaurants ligt de prijs vaak nog hoger en moet men de soep verschillende dagen van te voren reserveren De lekkernij wordt gemaakt van de nestjes van zwaluwen, die in grotten en onderdaken huizen. Belangrijkste bestanddeel is het speeksel waarmee deze vogels hun nestjes in elkaat lijmen. MOSKOU-GRIEP TOKIO - In Japan zijn tot nu toe 150.000 gevallen van Russische griep geconstateerd. Reeds 1.250 schoollokalen zijn gesloten. Het aantal gevallen van griep is nu al tweemaal zo groot als in een .normaal griepjaar'. De entstof die Japan voorradig heeft, is voor de bestrijding van de Hong-Konggriep, en is niet doeltreffend genoeg voor de Russische variant. De meeste grieppatienten in Japan zijn jongelui van onder de twintig jaar. GAAT HEEN EN. MANFREDONIA (AP) - De 44-jarige Italiaanse Lucia Guerra uit het dorp Manfredonia heeft in de 26 jaar van haar huwelijk 20 kinderen ter wereld gebracht, 12 jongens en acht meisjes, en nog eens tien miskramen gehad. De jongste zoon werd op 1 december jl geboren. Drie van de twintig kinderen stierven vlak na de geboorte. Haar man Luigi (46) is concierge bij de plaatselijks school en verdient ongeveer 1.150 gulden per maand. Deye mini-kruiser was deze week te zien in Los Angeles. De "bemanning" die hier opduikt is de Amerikaanse leraar Cecil Ga tes,die een kleine vlooh van dit soort vaartuigen heeft gebouwd. De aandrijving geschiedt door middel van een buitenboord-motor. Wij nemen geen beledigingen van de regering, te meer niet omdat de zwarten al 87 jaar beledigingen door de blanken heeft moeten slikken', liet Muzorewa weten. TK-censuur De Rhodesische regering heeft gis teren ook de censuurbepalingen voor de berichtgeving over de guerrilla verder verscherpt. De censor op het ministerie van in formatie moet vanaf vandaag alle berichten waarin feiten, menin gen of commentaren die een veiligheidsrisico vormen voor publikatie kunnen inzien, terwijl de militaire autoriteiten even eens toestemming voor publika tie moeten geven. In juridische kringen in Salisbury wordt deze maatregel in de meest uitgebreide zin opgevat. Elk ar tikel waarin melding wordt ge maakt van de guerrilla-oorlog - bijvoorbeeld in verband met een hoofdartikel over emigratie sta tistieken - moet aan de censor worden voorgelegd. Buiten landse journalisten vermoeden dat 90 procent van hun berichten nu gecensureerd zullen worden. Op overtreding van de maatre gelen staat maximaal een jaar ge vangenisstraf en 3500 gulden boete. CAIRO (UPI) - De Egyptische pre sident Anwar Sadat zal volgende week een bezoek brengen aan Washington om daar met de Amerikaanse president Carter besprekingen te voeren over het Midden-Oosten. Carter heeft Sa dat uitgenodigd voor "diepgaande en gedetailleerde besprekingen. Zeker is inmiddels ook dat de Is raëlische premier Begin eind maart voor een privé-bezoek naar Washington zal vertrekken. NEW YORK (DPA/Reuter) - De ministers van buitenlandse za ken van de vijf westelijke mo gendheden in de veiligheidsraad zullen 11 en 12 januari in New York besprekingen voeren over de toekomst van Namibië (Zuidwest-Afrika) met de Zuidaf- rikaanse minister van buiten landse zaken Botha en de leider van de Zuidwestafrikaanse volk sorganisatie (swapo) Sam Noejoma. „Allemaal de schuld van Nixon" vond de jongeman met de woeste baard. Hij was net terug van drie jaar in een Mexicaanse gevang enis wegens het bezit van verdo vende middelen. „Als Nixon en John Mitchell hun zogenaamde oorlog tegen de drugs niet had den verzonnen zou de Ameri kaanse belastingbetaler nu niet twee miljoen dollar moeten be talen om ons uit de rotzooi te- halen". Door William Schie n die dat zei was een van de r dan honderd Amerikaanse rouwen die naar hun vaderland zijn teruggekeerd met een nog nooit eerder voorgeko men uitwisseling van gevange nen die ten doel heeft een einde te maken aan een langdurige en verhitte strijd die de laatste jaren de Amerikaans-Mexicaanse ver houdingen heeft vertroebeld. Dat commentaar van die jongeman klonk bitter - maar er zat een kern van waarheid in. De uitwisseling van gevangenen is inderdaad een erfenis van een hardnekkig streven in de tijd van Nixon om het drugsverkeer tus sen Mexico en de Verenigde Sta ten een halt toe te roepen. Samen met de toenmalige minister van justitie Mie heil ontwikkelde de gevallen president „Operatie Onderschepping", een actie aan de grens en op de vliegvelden die werd opgezet in samenwerking met de Mexicaanse autoriteiten - en als gevolg daarvan werden tussen 1970 en 1975 honderden Amerikanen gearresteerd die marihuana of cocaïne bij zich hadden. Vijfjaar Maar deze oorlog werd grotendeels een mislukking ondanks de tientallen miljoenen dollars die Amerika gaf om Mexico te helpen de drugshandel te bestrijden. Op z'n hoogst een paar grote bazen van de drugshandel werden in hun kraag gepakt. Maar een stuk of zeshonderd gewone lui, meest jongeren, kwamen in Mexicaanse gevangenissen terecht. Meer dan vijftig procent wegens bezit van marihuana waarvoor ze in Ame rika een veel lichtere straf zouden hebben gekregen. De Mexicaanse wet was onder druk van de regering-Nixon verzwaard waardoor overtreders van de wet ten op verdovende middelen mi nimaal vijf jaar moesten krijgen. De jongelui en de hippies schre ven al gauw uit hun Mexicaanse cellen naar huis over mishande ling, afpersing, verkrachting en andere vormen van geweld. Bange ouders, gaven duizenden dollars uit aan Mexicaanse ad vocaten die beloofden te zullen zorgen voor de vrijlating van hun kinderen. In petities aan het Witte Huis vroeg familie om hulp. Gevangenen in Mexico gingen in hongerstaking om tegen de slechte toestanden te protesteren. Er kwamen hoorzittingen in het Congres, toeristische boycots, dreigende artikelen in de kran ten. In Californie werd een stic ker op de auto populair: „Ga naar Mexico, rot weg in een gevan genis". Daarom was de Mexicaanse rege ring bijna even blij om de ge vangenen te zien vertrekken als die Amerikanen het fijn vonden om weg te mogen. De internatio nale naam van het land leed schade door al die negatieve pu bliciteit op het gebied van de mensenrechten en het toerisme ging achteruit. Mexico heeft die twee-en-half miljoen vakantie- zoekende Yankees, die elk jaar hun zuidelijke grens overkomen nodig. Die uitwisseling is heel onevenre dig. Van de ongeveer 2400 Mexicanen in Amerikaanse ge vangenissen kozen er maar 57 voor repatriëring op grond van het verdrag dat de vorige presi dent Luis Echeverria met Was hington had gesloten. Maar bijna alle Amerikanen willen naar huis terug en alle 236 die volgens het verdrag daarvoor in aanmerking komen gaan ook. Er blijven er 336 in Mexico achter die zijn veroor deeld voor misdrijven die niet in de overeenkomst zijn inbegrepen of die minder dan zes maanden moeten uitzitten. martelingen, afpersing en slechte leefomstandigheden werkelijk waar zijn". Bowen en een stel van zijn gerepa- trieërde vrienden vertelden dat in de pluche sfeer van „Amerika's gezelligste gevangenis", het „verbeteringscentrum" in San Diego, dat veertien miljoen dollar heeft gekost. Het is de modernste gevangenis ter wereld, 22 verdie pingen hoog. De gedetineerden hebben allemaal hun eigen cel met een tapijt, kleurentelevisie, air-conditioning en een mu- Marteling Waarom willen de Mexicanen in Amerika blijven? Wel, omdat de wetten voor voorwaardelijke in vrijheidstelling daar veel soepe ler zijn en omdat ze hopen daar door sneller vrij te komen. En waarom willen de Amerikanen uit Mexico weg? Donald Bowen, de 35-jarige leider van verschei dene hongerstakingen en de monstraties gedurende de jaar en twee maanden dat hij in Mexicaanse gevangenissen zat zegt: „Omdat alle verhalen over ziekprogramma via een gesloten circuit. Hun cellen hebben een- mooi uitzicht op zee. Dan de gevangenissen in Mexico: smerige vloeren, ratten, overal vuilnis, slechte medische verzor ging en een vooroordeel tegen Amerikanen. Bowen beschuldigt de agenten van het Amerikaanse Bureau voor Drugsbestrijding tijdens de Nixonperiode ervan dat ze niet alleen wisten dat de Mexicaanse politie door marteling beken tenissen over gebruik van. verdo vende middelen loskreeg maar dat ze zelf bij die martelin gen aanwezig zijn geweest. „Ze sloegen ons, ze gebruikten elektrische veedrijversstokken aldus Bowen. Hij is een van de 94 Californiërs uit de teruggekeerde groep. Ook anderen vertellen dergelijke verbalen. Het Bureau voor Drugsbestrijding in Was hington zegt dat er van die be schuldigingen niets waar is. Waarom zouden agenten van dit Bureau een dergelijke behande ling van Amerikanen dulden? Omdat ze namen en adressen wilden hebben. De regering met Nixon en Mitchell wilden de bronnen weten waar de verdo vende middelen vandaan kwa men, aldus Bowen. Het drugs- bestrijdingsbureau wilde ook zo veel mogelijk indrukwekkende statistieken over arrestaties bij elkaar krijgen. Welkom „Ik had geen drugs bij me, maar ik reisde samen met drie anderen die 165 gram cocaïne hadden. Ik vind niet dat ik daarmee een mis dadiger word", zo zegt de terug gekeerde gevangene. Maar er zijn anderen die beweren dat het in de Mexicaanse gevang enissen beter was uit te houden dan in Amerikaanse. „Als je geld hebt dan kom je er best door heen", vertelt een 23-jarige vrouw uit Californië „Je mocht tv, radio en een stereo-installatie hebben en ook kon je geregeld bezoek krijgen van je echtgenoot. Er wa ren heel wat feestjes". De eerste groep die per gecharterde DC-9 op het vliegveld van San Diego terugkwam kreeg een wel kom dat meer leek te passen bij helden die van een slagveld in den vreemde terugkeren. Vrien den en familie stonden te juichen en te huilen, er werd met vlaggen gezwaaid en er werden ballonnen losgelaten. Die feestelijke taferelen wekten vaak de ergernis van politieman nen. „Die lui zijn gewoon drugs handelaren Ze hebben het land veel kwaad gedaan en het zijn nog steeds veroordeelde misdadigers en geen krijgs gevangenen". Maar Don Bowen zegt dat dit pas het begin van de strijd is. Er zijn heel wat Amerikanen in Mexico achtergebleven omdat er iets niet in orde was met hun papieren. En er kwijnen er nog meer dan 1600 weg in gevangenissen van Chili tot Perzië „Zy hebben hulp nodig en als onze ervaring een gemid deld beeld geeft dan krijgen ze die verdomd weinig van de Ame rikaanse autoriteiten".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13