Gubler: „Dat LFC me uitgerekend nu wil huldigen... „William Creek" wacht al anderhalf jaar op regen Grafische cao's rond Constant Smit: „Niet bang voor afgang in Rijnsburg" Leidenaar j Moedig in selectie PLAAT ONTBREEKT VRIJDAG 27 JANUARI 1978 LEIDEN - "De patiënt heeft loop- gips, is aan het oefenen en gaat naar koffietent Koestraat". Het staat slordig geschreven op een velletje papier, dat uit een school schrift is gescheurd en dat aan de deur van de woning van Piet Gu bler hangt. Het is bedoeld voor de controlerend geneesheer, die zich na lezing van deze mededeling de moeite kan besparen bij de ge blesseerde middenvelder en aan voerder van LFC aan te bellen. Had hij dat gisteren desondanks wel gedaan, dan zou hij toch suc ces hebben gehad, want Gubler lag niet alleen met zijn "gipsen" enkel in bed, maar ook met een fikse griep. Op initiatief van zijn vrouw zal Piet Gubler gehuldigd worden voor zijn 350 competitiewed strijden voor LFC. Piet zelf moch t van de huldiging niets weten, vandaar dat zijn vrouw tijdens het gesprek aanwezig was. De be doeling daarvan bleek pas, toen het al veel te laat was. Toen de vraag hoe Piet tegen die huldi ging aankeek dus al was gesteld. Vreedzaam kon de blik in de ogen van Piel Gublers eega toen niet genoemd worden. Maar de heer des huizes bleek het uiteindelijk toch allemaal al te hebben gewe ten. Met de huldiging - voor de wed strijd tegen DHL - zelf heeft Gu bler geen enkele moeite, alleen het moment zit hem dwars. "Dat het nu juist zondag moet gebeuren, waarom niet eerder of later? Per slot van rekening heb ik er nu al 367 competitiewedstrijden opzit ten. Dat had ik ook niet met mijn "poot" gezeten (gescheurde en kelbanden). Nu sta ik daar zon dag maar. Mag ik de aftrap van de wedstrijd verrichten en dan weer op de tribune zitten, naar mijn ploeggenoten kijken". Nog somberder wordt Piet Gubler a Is hem gevraagd wordthoe lang hij nog met die blessure denkt te zitten. Het seizoen is voor mij waarschijnlijk afgelopen. Ik denk niet dat ik deze competitie nog in het veld sta. Het is best mo gelijk, dat die enkel over een maand al weer hersteld is, maar dan neem ik het zekere voor het onzekere. Ik heb namelijk altijd al zwakke enkels gehad en daar moet ik voorzichtig mee zijn, want ik wil nog twee De kans, dat Gubler de 400 (com petitiewedstrijden voor LFC haalt, is dan ook groot. Dat aan tal heeft hij al bereikt, als zijn LDWS-jaren er worden bijgeteld. Gubler heeft driejaar bij die club gespeeld, nadat hij twaalf jaar voor het eerste van LFC was uit gekomen, waarin hij op zestien jarige leeftijd debuteerde. Toen wilde hij wel eens wat anders en mede door strubbelingen met de toenmalige LFC-voorzitter ver trok hij. Zijn keus viel op LDWS. Dat bleek vijf jaar geleden een goede zet. Beste vijf jaar "Het zijn de beste vijf jaar van mijn voetbalcarrière geworden. Ik werd met LDWS twee keer kam pioen. We klommen vanuit de vierde naar de tweede klasse. Toen ik weer naar LFC terugging werd ik ook met die club kam pioen. En ik moet zeggen, dat we ook dit jaar aardig meedraaien, al had het misschien wat beter ge kund. Maar ja de problemen zijn iedereen bekend. Daarnaast zijn we vorig jaar ook nog kampioen zaalvoetbal in dit district gewor den en we hadden als het een beetje mee had gezeten ook nog LEIDEN - De Leidse rolstoelrijder André Moedig is door de coach I van de Nederlandse Invaliden Sportbond, Alex v.d. Boven- kamp, uitgenodigd om deel te nemen aan de op 28 januari in Doorn te houden centrale trai ning. Die selectie is zowel bedoeld als voorbereiding op de Stoke Man- defieldgames, die in juli in En- j geland zullen worden gehouden j als op de internationale wed strijden in Zweden, die voor later dit jaar op het programma staan. Aan de hand van de resultaten, die op die wedstrijden zullen worden behaald, zal Van den Bovenkamp de voorlopige groep van rijders samenstellen, die op de Olympi sche Spelen van 1980 op Papen dal geprepareerd zullen worden. Piet Gubler: "Het seizoen i wel de finale om het Nederlands kampioenschap gehaald", mij mert Piet Gubler. Hij vervolgrt: "Ik constateer bij me zelf, dat ik hoe langer hoe minder om voetbal ga geven. Ik doe het nog wel graag, hoor, daar niet van, maar ik ga de laatste tijd niet meter'zo vaak naar andere wedstrijden kijken. Ik zit liever bij een goede basketbalwedstrijd. Prachtig die sfeer en dat lawaai in die hal. Verder ben ik van de zomer ook met tennissen begon- r mij waarschijnlijk afgelopen. nen. Ik vind het voetbal in verge lijking met vroeger minder aan trekkelijk. Vroeger kon je nog wel eens leuk tikken. Had je een links en rechtsbinnen. Nee, dan de op drachten, waar de spelers tegen woordig mee worden volgepropt. Verschrikkelijk. Het is het voetbal van Ton Kamphues: pompen en blijven pompen. Alleen dergelijke spelers zijn nu nog waardevol voor een ploeg". WALTER OOMEN blemen voor de ontmoeting van vandaag. Wim Weemhoff sukkelt nu al een paar maanden met een onwillige knie. Peter Kop heeft zijn duim nog steeds stevig inge pakt en lijkt door de recemte te genslagen aangeslagen. En in een grieperig Nederland kon uiter aard de formatie van Blom niet gevrijwaard worden van bacillen. Harry Kip, Sid Bruinsma en Henny Blom zelf zijn aangesto ken. LEIDEN - Mitchell Plaat zal van avond vrijwel zeker ontbreken in de wedstrijd van Parker tegen Delta Lloyd in de Voorschotense sporthal „De Vliethorst" (aan vang 20.30 uur. De Leidse spel maker is donderdag tijdens de training gevallen en heeft toen zijn rechterelleboog geblesseerd. Het uitvallen van de Nederlandse Amerikaan, vaste keus in de basis van Leiden, schept extra pro- Oud Noordwijk doelman heeft plezier in voetballen teruggevonden bij Rijnsburgse Boys RIJNSBURG/SCHAGEN - Hij zal meer gespannen zijn dan destijds voor de beslissende partij om de zaterdagtitel. Wanneer Constant Smit vanmiddag zijn debuut maakt voor Rijnsburgse Boys, zullen de zenuwen van de 28-ja- rige doelman strak gespannen staan. "Veel meer dan voor mijn laatste partij met Noordwijk te gen IJsselmeervogels", bekent Smit. "Niet dat ik bang ben voor een afgang, want het kan niet echt kapot. Ik heb reden genoeg om aan te nemen dat ik het rede lijk kan gaan maken. Maar het spelen vooreen paar honderd kri tische Rijnsburgers zal wèl een druk op me leggen. Vooral omdat ik me helemaal opnieuw zal moe ten instellen omdat een doelman van mijn leeftijd nou eenmaal geen fout mag maken. Voor het publiek niet, maar ook voor zich zelf niet." Constant Smit, terug van weg geweest. Anderhalf jaar lang heeft hij niets meer aan sport ge daan, sinds hij verhuisde naar Schagen. Anderhalfjaar lang ont trok hij zich bewust aan het voetbalwereldje dat steeds "en ger" op hem afkwam. Hij vertrok na vijfjaar dan ook bij Noordwijk met de mededeling dat hij geen plezier meer had in voetballen. Spelvreugde die hij nu wèl denkt terug te vinden bij Rijnsburgse Boys, dat in een slopend gevecht om de (zaterdag) tweede klass^ ti tel is gewikkeld en om die reden een routinier in het doel best kan gebruiken. Trainer Atte Bouma (die overigens nog "minimaal vier wedstrijden wil wachten met een gesprek over een eventuele contractverlenging) heeft Smit dan ook onmiddellijk ingepast. "Om zijn ervaring die we in de afvalrace goed kunnen gebrui ken." De sinds vandaag weer speelge rechtigde Smit is echter niet om die reden naar Rijnsburgse Boys gegaan, want hij kwam er na een maand training pas achter hoe zijn nieuwe club ervoor stond. De verklaring voor zijn verrassende rentree in de voetbalwereld ligt veel simpeler. Hij vindt voetbal „gewoon weer leuk". Meer dan de verandering van baan en de daarmee gepaard gaande wens wat centraler te gaan wonen, werd de clubkeuze van de com puter-programmeur daarbij be paald door toevalligheid. Via een partijtje bedrijfsvoetbal, een gesprek met zijn vroegere ploeggenoot Cor Vreugdenhil, en een aantal trainingen, maakte vrijgezel Smit kennis met een sfeer die hem aansprak. 'Ik proefde in Rijnsburg een open heid en een spontaniteit die me zo aansprak dat ik voetballen weer leuk begon te vinden. Ik kreeg er weer plezier in. Dat had ik des tijds niet meer. Ik werd volko^ men geleefd door de voetbal, al les draaide daarom en daar wilde ik vanaf. Ik wilde graag dingen doen die ik zelf leuk vond. Nieuwe mensen ontmoeten, met ideeen in een r geving, in nieuwe situatie. Dat is ook de reden waarom ik niet te rug ben gegaan naar Noordwijk, waar ik weer in hetzelfde krin getje zou zijn teruggevallen". "Bovendien", zegt Smit, „was ik bij Noordwijk verzadigd. Ik had er alles meegemaakt, wat er mee te maken was. Bij Rijnsburgse Boys sta ik er weer blank tegenover Alles is nieuw en leuk. Dat staat voor mij primair. Alleen als ik be zig ben met iets dat ik echt leuk vind kan ik me voor 100 procent geven". Angst dat het gebrek aan wed strijdritme hem zal opbreken kent hij niet. "Ik moet alleen het gevoel nog wat meer terug krijgen, maar verder verleer je het keepen niet. Tot je 24ste doe je dat op talent, daarna op routine. Die heb ik bij Noordwijk voldoende opgedaan. Een afgang kan natuurlijk iedereen meema ken, maar ik heb reden genoeg om aan te nemen dat ik het nog kan gaan maken. Voorop staat dat ik bij Rijnsburgse Boys een hoop voetbalplezier verwacht te krijgen en wellicht kunnen ze ook een stapje hoger.' PAUL DE TOMBE In de uitgestrekte woestijn van Zuid-Australiè liggen honderden meren. Toch is het tien maanden van het jaar een uitgedroogde dorre vlakte. Slechts twee keer deze eeuw hebben de meren vol water gestaan, voor het overige zijn de droge bodems bedekt met een hagelwitte laag zout.De grootste van deze zoutmeren is het Eyremeer met een opper vlakte zo groot als België.Het biedt een fascinerend uitzicht: een uitgestrekte spierwitte vlakte met aan de einder een ver koelende waterpoel. Althans zo lijkt het, maar wat een teleurstel ling moet het geweest zijn voor de ontdekkingsreiziger Edward John Eyre en zijn metgezellen toen ze in 1840, stervend van de dorst; ontdekten dat het water in de verte slechts een luchtspiege ling was. Er valt zo weinig regen in dit gebied, dat de rivieren en kreken meestal opgedroogd zijn voordat het water de meren be reikt. In 1974 stond er nog zes me ter water in het Eyremeer en de woestijn was toen onherkenbaar: bedekt met een groen tapijt met talloze bloemen. Nu is de streek weer helemaal drooggevallen, maar de zaadjes van de planten liggen in de kurkdroge grond te wachten op een nieuwe kans Zodra ze geprikkeld worden door voldoende regen dragen ze alle- Paul Paridaen uit Hazer- swoude maakt op het ogenblik een reis door het centrum en langs de westkust van Australië. Via Adelaide, Alice Springs (in het hart van Hierbij gaat zijn eerste imp ressie: de tocht door de woestijn van zuid-Australië. maal bij om de woestijn als bij toverslag, met een weelderig groen tapijt te bedekken. Fischer Omdat de weg ten zuiden van het Eyremeer tijdens de vloed van 1974 gedeeltelijk was weg gespoeld, moest men een eind omrijden. Na een tijdje viel het op, dat het landschap er frisser uitzag. De oorzaak hiervan lag een paar kilometer verderop: tus sen een paar heuvels lag een meertje, waarin nog water stond. Statige pelikanen scheerden sierlijk over het wateroppervlak en lepelaars stapten parmantig door het ondiepe water. De vo gels zijn een overblijfsel van de vele duizenden, die tijdens de vloed landinwaarts waren gevlo gen om zich in het merengebied te vestigen. De dieren zijn nu ech ter ten dode opgeschreven als er niet snel ingegrepen wordt. Het waterniveau wordt zienderogen lager en over enkele maanden zullen de vogels, wanhopig zoekend naar water, door de woestijn zwerven. De Australi sche regering is druk doende om zoveel mogelijk vogels te vangen en naar de kust te transporteren. De kadavers van koeien langs het meertje zijn de betreurenswaar dige restanten van slachtoffers van het steeds zouter wordende water. Een paradijs voor miljoe nen vliegen overigens, die een rustpauze aan het meer grondig bederven. Over het algemeen zijn het de reptielen die zich het best aan de omstandigheden van de woestijn weten aan te passen. Hitte Aangezien wij de nuttige eigen schappen van reptielen missen moesten we snel verder, want onze watervoorraad was op. En kele uren later bereikten we Wil liam Creek waar nieuwe voorraad kon worden ingeslagen na een AMSTERDAM - In de grafische industrie is overeenstemming bereikt over een nieuwe cao voor 1978. Overeengekomen is de halfjaarlijkse prijscompensatie te handhaven. Verder zal by de in gangsdatum van het contract een initiële verhoging van 0,25 pro cent worden toegekend. De ba sisvakantie zal met een dag wor den uitgjbreid. Dit heeft een woordvoerder van het centraal bureau voor de grafische be drijven, waarin werkgevers en werknemecs zyn verenigd, van nacht meegedeeld. De minimum vacantietoeslag is verhoogd tot 1825 gulden. In het immateriële vlak zijn volgens de woordvoerder vooral van belang de afspraken die zyn gemaakt ten n medezeggenschap en het werkgelegenheidsbeleid. Ec is nu een regeling opgesteld voor de medezeggenschap in de kleine en middelgrote onderne mingen. Die regels komen er op neer dat voor ondernemingen met 50 tot 100 werknemers in principe een ondernemingsraad verplicht zal worden. Voor ondernemingen van 25 tot 50 werknemers komt er een overle gorgaan met aangepaste be voegdheden. Er waren al afspra ken gemaakt over een mel dingsprocedure voor investerin gen die de werkgelegenheid beinvloeden. een bureau werk gelegenheid grafische industrie en een eigen omscholingscen trum. Tot de nieuwe nu gemaakte afspra ken behooit de toezegging van de werkgevers de bijdrage voor om scholing te verdubbelen tot twee miljoen per jaar en een versnelde studie over de mogelijkheden van vervroegde uittreding. Ook zullen de werkgelegenheidssi tuaties en de verwachtingen ten aanzien daarvan geregeld punt van overleg zijn en inderne- meingsraad en andere overlegor ganen. De werving van leerlingen za- luactief bevorderd worden. Ver der hebben de partijen aanbeve lingen geformuleerd over de om standigheden waaronder aan beeldschermen wordt gewerkt, aldus de woordvoerder. dagenlange tocht door de ver zengende hitte. De kreek bij de nederzetting is al lang droogge vallen en alleen uit een artesische put kan brak water worden ge pompt. William Creek stelt weinig voor. Aan de ene kant van de brede zandweg ligt de spoor weg naar Alice Springs met een klein stationsgebouwtje en een huis, aan de andere kant staat een hotel met een benzinepomp er voor. Verder niets. Het hotel is een houten gebouwtje met een gammele veranda en een zinken dak. Aan de dakgoot hangt een enorm bord waarop staat: Wlliam Creek Hotel". We stapten door de klapdeurtjes die deden denken aan een saloon in het wilde wes ten, de gelagkamer binnen. Het was een donkere ruimte zonder ramen om het verschroeiende zonlicht buiten te houden. In de zomer heersen er temperaturen tot boven de 50 graden Celsius. De herbergier zette een koud flesje bier voor ons neer en liep vervolgens naar buiten waar onze auto bij de benzinepomp stond. Hij is een door het leven gete kende man van middelbare leef tijd. Pas tien maanden tevoren had hij het hotel van William Creek overgenomen. Daarvoor woonde hij zeven jaar in Coober Pedy, dat 170 kilometer verder naar het westen ligt. Coober Pedy is beroemd vanwege zyn opalmijnen. Iedereen die van de ene dag op de andere ryk wil De nederzetting William Creek. worden gaat naar de opalvelden om naar de zeer waardevolle steensoort opal te graven dat ge polijst, als dure juwelen wordt verhandeld. Het graven naar opals is een ziekte, vergelijkbaar met de beruchte goudkoorts. Honderden opalzoekers beproe ven hun geluk in Coober Pedy. Dag en nacht spitten ze in de harde droge grond in de hoop op een opalader te stuiten. Sommi gen graven jarenlang en vinden niets of net voldoende om in le ven te kunnen blijven. Wonend onder de grond omdat het erbo ven veel te heet is, zoeken ze wanhopig naar het geluk... mor gen misschien?. "Een onmen selijk bestaan", zei het vrouwtje van de herbergier, met haar hoofd nauwelijks boven de bar uitkomend, zeven keiharde jaren hebben we in Coober Pedy in el lende en armoede doorgebracht. Toen, op een goeie dag, vonden we een ader die voldoende opal bevatte om van de opbrengst er van dit hotel te kopen. We hadden geluk, want de meesten slijten er hun hele leven in de ban van de opalkoorts. Soms gaan ze in hun wanhoop zover dat ze elkaar overhoop schieten wanneer ze ontdekken dat er iemand in hun stukje grond heeft zitten wroe ten. Ik zou er van mijn leven niet meer willen wonen". Niet de drinken De enige vaste klanten in het hotel waren drie spoorwegarbeiders, die naast ons aan de bar stonden. "Het boorwater is hier niet te drinken", zei een van hem en hij bedoelde daarmee het water uit de artesische bron. "Neem maar wat water uit de-tank aan de overkant".Een zeer genereuze geste, want in William Creek wachten ze al achtien maanden tevergeefs op regen. Van William Creek reden we in twee dagen naar de volgende ne derzetting in Zuid Australië. Oodnadatta is de typische Abori ginal-naam van deze plaats in de dorre woestijn. Het wemelt er dan ook van de Aborigines, de oorspronkelijke (zwarte) bewo ners van Autralië. In de schaduw van de eucalyptusbomen zaten de gezinnen er bij elkaar, de vol- met een fles bier tussen LEIDEN - April vorig jaar werden in de Russische stad Tifflis Zvia Gamsakhurdia en Merab Kos- tava gearresteerd. Beide mannen hadden gedurende drie jaar openlijke praktijken van de auto riteiten aan de kaak gesteld. Als leden van de twee comitë's „Ini tiatiefgroep voor de verdediging van de rechten van de mens" en de „Groep voor het toezicht op de uitvoering van de Helsinki-ak- koorden in de USSR", besteedde het tweetal aanhoudend aan dacht voor de naleving van de mensenrechten. Na hun arrestatie werden Kostava en Gamsakhurdia verteld dat ze werden verdacht „van anti-Sov jet opruiing en propaganda", een misdrijf waar op een maximum straf van staat van zeven jaar ge vangenis en vijf jaar interne bal- Amnesty-Leiden op de bres voor twee Russische lingschap. Na een tijdje zijn de twee Russen (tegen wie nog steeds geen vonnis is uitgespro ken) van de gevangenis van de KGB (de Russische geheime dienst) overgebracht naar het Serbsky Instituut voor gerech telijke Psychiatrie in Moskou. Zoals bekend worden in Rusland gezonde mensen om politieke re denen in psychiatrische inrich tingen geplaatst. Na hun arrestatie werden Kostava en Gamsakhurdia geadopteerd door Amnesty International. Ook een Leidse adoptiegroep zet zich voor het tweetal in. Amnesty meent dat Kostava en Gam sakhurdia een goede dienst wordt bewezen met een persoon lijk briefje of een verzoek aan de directeur om een onafhankelijke psychiater toe te staan. Het adres: Moskva Kropotkinsky pereulok d. 9 Tsentralny Mauchno-Issledovatelny Institut po Sudebnoy Psikhiatrii im. Serbskogo Direktoru G.V. Moro- zovu (de directeur) of: Z. Gam sakhurdia M. Kostava. Voor meer informatie: Ton Rijns burger, Kaiserstraat 22d, Leiden, telefoon 071-126855. de benen. Van de regering krijgen ze een uitkering van 47(/ 135,- per week werkloos heidsuitkering. Om te kunnen le ven hebben ze maar een klein ge deelte van dit bedrag nodig en de rest gaat in de drank op, waarmee een van de grootste problemen van Australië is geschapen. On der invloed van alcohol vindt er regelmatig moord- en doodslag plaats onder de van nature zach taardige Aborigines. Elke neder zetting heeft een rechtzaaltje, waarin de rechter uit Adelaide regelmatig recht komt spreken. De vraag is nu of er recht moet worden gesproken met toepas sing van de Australische wet of de tradities van de Aborigines. De meningen hierover zijn ver deeld: de rechter vindt dat hy de wet moet toepassen, de Aborigi nes menen dat hij hun tradities moet handhaven. De regering heeft grote gebieden aangewezen waarin ze volgens hun tradities kunnen leven en die voor niet- Aborigines uitsluitend met spe ciale toestemming toegankelijk zijn. Op de missieposten binnen de reservaten is echter geen alco holhoudende drank verkrygbaar en daarom blijven vele, die bui ten de fles geen aspiraties in het leven hebben liever buiten de re servaten. De oorspronkelijke bewoners van Autralië, die al duizenden jaren op dit continent leefden voordat de blanken er voet aan wal zetten worden nu door de blanke regering als een probleem beschouwd. MOYEUVRE - Christ van der Smissen heeft gisteravond in de zevende en laatste ronde van het Europese biljartkampioenschap in de persoonlijke vijfkamp zijn kans op de titel behouden door een 3-1 voorsprong te nemen te gen Ludo Dielis. Hij speelde re mise in het libre en won het 47/1. Hans Vultink zegevierde met &-4 over de Westduitser Siebert. Door dit resultaat eindigde hy op de vyfde plaats.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 10