Kamerleden wantrouwen Brazilië NU Waterverbruik is vorig jaar flink teruggelopen «"Nieuwe Windqliders 1445- Windsurfcentrum f oen Rutjes Regering: Politiek streven Molukkers niet rechtmatig Regering moet meer garanties geven dat uranium niet wordt gebruikt voor maken kernwapens Onderwij sbond tegen beleid van Pais VOOR HET EERST IN 25 JAAR UIT VOORRAAD TE LEVEREN Ouders steunen kleuterjuf kamsteeg Drievoudige moord: tbr en vier jaar „Kans op hartinfarct kan worden verkleind' VRIJDAG 27 JANUARI 1978 BINNENLAND PAGINA *7 geen Zuidmolukse ordedien sten DEN HAAG (SP) - De regering blijft, evenals voorgaande kabinetten, van mening dat de historie van de komst van de Zuidmolukkers naar Ne derland geen aanknopings punten biedt voor de opvat ting dat Nederland het Zuidmolukse politieke stre ven als rechtmatig zou moe ten erkennen. In de nota "De problematiek van de Molukse minderheid in Nederland", voorbereid door de secretarissen-gene raal van CRM, buitenlandse zaken, binnenlandse zaken en justitie, is wel ronduit toege geven dat tot nu toe het stre ven naar een eigen identiteit van de Zuidmolukkers schromelijk is onderschat. In de nota staat dat ongeveer 8 miljoen gulden zal worden besteed aan een bijsturing van het onderwijsbeleid. In de nota worden voor onder wijs onder meer de volgende maatregelen voorgesteld: ter beschikkingstelling van extra-leerkrachten aan lagere scholen en kleuterscholen met veel Molukse kinderen. ontwikkeling van taaiprog ramma's ter verbetering van de beheersing van het Ne derlands. bijscholing van leerkrachten op scholen met veel Molukse kinderen. bevordering van de in schakeling van leerkrachten uit Molukse klingen. stimulering cursussen Ne derland aan Molukse ouders. voorlichtingscursussen over de eigen taal en cultuur. Ook omtrent de huisvesting heeft de regering in de nota een aantal ideeén uitgewerkt. Overheersend principe daarin is dat bestaande Mo lukse woonwijken niet zullen worden uitgebreid en dat nieuwe woonwijken evenmin wenselijk zijn. De regering heeft in de nota nog eens onderstreept dat bij handhaving van de openbare orde er geen ruimte voor een ander gezag is dan het Ne derlandse. Vertaald betekent dat, geen ordediensten van Zuidmolukkers meer. Vice-president Wiegel heeft gis teren nog eens onderstreept dat er haast zal worden ge maakt met het wetsvoorstel tot wijziging van de grond wet, die het mogelijk moet maken dat ingezetenen die geen Nederlander zijn het recht krijgen leden van de gemeenteraad te kiezen en lid van de gemeenteraad te zijn. Vanuit Molukse kring werd gis teren verschillend op de nota gereageerd. De heer F. Mual, voorzitter van het Inspraak orgaan Welzijn Zuid-Moluk- kers, noemde de nota "teleur stellend. "De Nederlandse regering toont geen enkele bereidheid met de Zuidmo lukse regering in balling schap overleg te plegen over het zelfbeschikkingsrecht". De vooraanstaande op bouwwerker Ruud Metekohy noemde de nota "oud nieuws": "Opnieuw draait een regering om de politieke idealen van de Zuidmoluk kers heen". Daarentegen vond de heer L. Mantouw, één van de voorzitters van de commissie Köbben/Man- touw, dat het standpunt van de regeringveel aankno pingspunten biedt. Ir. Manu- sama, RMS-president in bal lingschap, wilde gisteren nog niet reageren. De Kamerleden Molleman (PvdA) en Beckers (PPR) hadden waardering voor de beleidssuggesties van de re gering al noemde Molleman het wel een kwalijke zaak dat nergens in de nota kostenra mingen woorkomen. Mev rouw Beckers wil van de re gering weten waarom het In spraakorgaan en de commis sie Kóbbcn/Mantouw niet bij de voorbereidingen van de nota betrokken zijn geweest. DEN HAAG (SP, ANP) - Het debat in de Tweede Kamer over de uitbreiding van de fabriek voor verrijkt uranium in Almelo, dat gisteren tot in de nacht voortduurde, was doordrenkt met het wantrouwen tegen de belangrijkste, toekomstige klant, Brazilië. Veel Kamerleden twijfelden er sterk aan of het dictatoriaal geleide Brazilië er niet op uit is een atoombom in handen te krijgen. Brazilië behoort tot de landen die geweigerd hebben een verdrag te tekenen, dat zich uitspreekt tegen de verdere verspreiding van kernwapens. Het leveren van verrijkt aan Brazilië moet de uitbreiding van de kernfabriek in Almelo rechtvaardigen. In deze fabriek wordt "normaal uranium" ge schikt gemaakt tot brandstof voor kerncentrales voor electrici- teitsopwekking. Tot levering van het uranium was al in beginsel door het kabinet-Den Uyl besloten. Alleen moest nog nader worden geregeld dat Bra zilië de geboden mogelijkheden en kennis op het gebied van ker nenergie niet zou misbruiken en zelf kernwapens zou gaan maken. Minister Van Aardenne (economi sche zaken) en Van der Klauw (buitenlandse zaken) vinden, dat er voldoende garanties zijn om tot levering van uranium over te gaan en de uitbreiding van de fabriek in Almelo door te zetten. Druk Het kabinet nam dat besluit nadat West-Duitsland en Engeland, die met Nederland in het ultracen- trifugeproject samenwerken, druk op de Nederlandse regering hadden gezet om snel een besluit te nemen. Vanuit de Kamer-met name van PvdA-zijde - had men ernstige kritiek op deze handels wijze van de regering. Het par lement stond op die manier bui ten spel, zo zei men. Ook het aandringen van de Duitse regering op het snel nemen van een beslissing wekte veel er gernis. Duitsland levert Braziliè de kerncentrales en de beno digde technologische kennis. De brandstof voor deze centrales moet "Almelo" verzorgen. Maar de Duitsers hebben gedreigd dat wanneer Nederland nog langer aarzelt zij zelf een dergelijke fab riek gaan bouwen op Duits grondgebied, vlak over de grens bij Enschede. Knelpunt Belangrijkste knelpunt in het debat was echter de wijze waarop Bra zilië het plutonium - afvalp- rodukt van kerncentrales, maar basisstof voor atoombommen - opslaat. Iedereen is het er over eens dat er een wereldwijde regeling voor de opslag van deze uiterst giftige stof moet komen, maar zo ver is het nog lang niet. Voor die tussentijd heeft Brazilië zich bereid verklaard met een tij delijke regeling mee te werken. Die regeling is er nog niet. Het CDA drong er bij de regering op aan deze regeling eerst met de OLYMPISCHE SPELEN - Het be stuur van het Internationaal Olympisch Comité zal een even tueel verzoek van Zuid Afrika om weer lid van de Olympische be weging te mogen worden, af wijzen. Dit heeft IOC-voorzitter Killanin gisteravond in Tunis meegedeeld. Kamer vast te leggen, voordat de levering zou beginnen. PvdA en D'66 pleitten voor het her openen van de onderhandelingen met de beide partners, West- Duitsland en Engeland. Als dit niet zou gebeuren is de uitbrei ding voor beide partijen onaan vaardbaar. Volgens D'66-er Brinkhorst was er best nog ruimte voor een paar maanden uitstel. De VVD vond dat er vol doende garanties bestaan om de levering te verantwoorden. Zij dankte daarvoor in het bijzonder ook de voorganger van minister Van der Klauw van buitenlandse zaken, het huidige PvdA-Kamer- lid Van der Stoel. PPR, PSP en CPN moeten niets van uitbreiding van de kern- fabriek in Almelo weten. Het door de regering gebruikte werk gelegenheidsargument gaat vol gens hen niet op, omdat de ar beidskrachten zo speciaal ge schoold moeten zijn dat Twente er nauwelijks van zal profiteren. De ministers die de omstreden beslissing van de regering om verrijkt uranium aan Brazilië te leveren moesten verdedigen kregen van diverse Kamerleden kritische vragen voorgelegd. Bij de interruptiemicrofoon waren veelvuldig aan te treffen v.l.n.rLubbers (CDA), Brinkhorst (D'66), Van Houwelingen (CDA) en Jansen (PPR). DEN HAAG - De algemene bond van onderwijzend personeel (ABOP) heeft zich gedistantieerd van het onderwijsbeleid zoals dat door de nieuwe minister van on derwijs en wetenschappen dr. A. Pais (WD) op een persconferen tie over de middenschool is toe gelicht. Het ABOP-bestuur betrekt deze toelichting in zijn oordeel omdat de minister bij die gelegenheid verklaarde zaken aan de orde te willen stellen die in de regerings verklaring door plaatsgebrek met konden worden opgenomen. Uitstel van de wet op het basison derwijs (de minister kondigde wijzigingen aan - red.) wordt on aanvaardbaar geacht. Tenslotte maakt het bestuur uit de opmer kingen van Pais over de midden school ("grauwe eenheidsworst") op dat er een nieuw onderwijs beleid op komst is, een beleid waar de ABOP niet achter kan staan. ADVERTENTIE ENKELE V.W. GOLF DIESELS AUDI -100 LS/GLS ROTTERDAM (ANP) - Mede als gevolg van de koele natte zomer heeft de Nederlandse bevolking in het afgelopen jaar 4.8 procent minder drinkwater gebruikt dan het jaar daarvoor. De drink- waterleidingbedrijven leverden in 1977 984 miljoen kubieke me ter drinkwater tegen 1.033.7 mil joen kubieke meter in 1976. Rekent men de levering van een andere kwaliteit dan drinkwater aan de industrieën mee, dan is de daling 4.7 procent. Het totale wa terverbruik daalde van 1.084.5 miljoen kubieke meter in 1976 naar 1.034 miljoen kubieke meter vorig jaar. Voor het eerst in vijfentwintig jaar is de totale levering van water aan de huishoudens en de industrie, die elk jaar gemiddeld met 5 pro cent steeg, gedaald. In 1976 nam het verbruik nog toe met 7 pro cent. De waterleidingbedrijven, die verenigd zijn in de Vewin (Vereniging van exploitanten van waterleidingbedrijven in Neder land), vragen zich af of de sterke teruggang in het waterverbruik vorig jaar de eerste voorbode is van een voortdurend geringere stijging van het gebruik. Behalve het gebruik van drink water is ook de levering van het GENNEP (SP) - De oudervereniging van de kleuterschool De Heirakker tjes in het Noordlimburgse dorp Gennep heeft het opgenomen voor kleuterleidster G. Ullenbroeck. De kleuterleidster, die met haar vriend samenwoont, is door het school bestuur gesommeerd deze samenleving te beëindigen. Als zij dat niet doet wordt zij ontslagen. De oudervereniging is het echter met de leidster eens, dat zij haar privéle- ven strikt gescheiden houdt van haar werk. De vereniging heeft een gesprek geëist met het schoolbestuur, dat van mening is dat een onder wijzeres op een katholieke school niet mag samenwonen, omdat daar mee een slecht voorbeeld wordt gegeven. zogenaamde industriewater in het afgelopen jaar gedaald. De bedrijven namen in 1977 50 mil joen kubieke meter van het half fabrikaat af. In 1976 was dat 50.8 miljoen kubieke meter, hetgeen ten opzichte van het jaar daar voor nog een stijging betekende. In 1975 werd 49.8 miljoen ku bieke meter afgenomen. De levering van industriewater steeg in de afgelopen vijfent wintigjaar gestadig van 1 miljoen kubieke meter in 1952 tot het re cord van 54.7 miljoen kubieke meter in 1974. Daarna trad een daling in met slechts een lichte stijging in 1976. De waterleidingbedrijven zoeken de oorzaak van deze teruggang in de recessie in de economie, de koppeling van de zuiveringslas- ten aan het waterverbruik en mo gelijk een algemene tendens tot bezuiniging bij de industrie. Voor wat het drinkwater betreft is het verbruik in vijfentwintig jaar verdrievoudigd. In 1952 leverden de waterleidingbedrijven 339.9 miljoen kubieke meter drink water. Dit is thans meer dan een miljard kubieke meter. De grote stijging was het gevolg van een toenemend bevolkingsaantal en uitgebreider sanitair in een ver groot woningbezit. Er zijn thans veel meer ligbaden en douches in de huizen aanwezig. Ook het ge stegen aantal wasmachines en vaatwasmachines hebben het verbruik in het verleden sterk doen toenemen. Het wassen van auto's en besproeien van tuinen vroegen als gevolg van het groei ende wagenpark en de uitbrei ding van het woningbezit met tuinen meer water. De Vewin geeft jaarlijks vele mil joenen guldens uit aan speurwerk. Het kost veel geld, tijd en moeite het sterk vervuilde oppervlaktewater, waaruit het drinkwater wordt bereid, te Ruim éénderde van het leidingwatér wordt uit het op pervlaktewater van rivieren en meren gewonnen. De rest betreft grondwater. Met het oog op de volksgezondheid is grondwater te verkiezen boven rivierwater, maar het is niet in onbeperkte hoeveelheden voor radig. Jaarlijks kan in Nederland niet meer dan ongeveer 1900 ku bieke meter grondwater gewon nen worden. Hiervan wordt thans bijna tweederde door de water leidingbedrijven en de industrie gebruikt. Naast het grondwater halen de wa terleidingbedrijven hun grond stof voornamelijk uit de Rijn en de Maas. De grootste van de twee rivieren wordt in ernstige mate vervuild door de zoutlozingen in de Franse Elzas en de lozingen van chemicaliën in het Duitse in dustriegebied. De Maas is aan merkelijk minder vuil, maar de waterleidingbedrijven zijn niet geheel zonder zorgen om de toe nemende verontreiniging. Actie: 'Oranje niet naar Argentinië" DEN HAAG (ANP) - Het Ne derlands voetbalelftal moet niet deelnemen aan de we reldkampioenschappen in Argentinië. Dat vinden Bram Vermeulen en Freek de Jonge (Neerlands Hoop). Zij zijn de initiatiefnemers van een actiecomité dat zich gaat inzetten voor niet-deel- name van ons land. De Argentijnse regering gaat de wereldkampioenschap pen gebruiken voor politieke propaganda "zoals de Olympische Spelen van 1936 door Hitler in dat opzicht werden uitgebuit", aldus het actiecomité. ADVERTENTIE speciale aanbieding speciaalzaak voor windsurfers: reeuwi zoutmanswcg 18-20, reeuwijk, tel. 01829-3052 ROTTERDAM (ANP) - Dne Rot terdamse artsen hopen bin nenkort te promoveren op een aantal aanbevelingen, waarmee volgens hen het risico verkleind kan worden, dat iemand overlijdt aan een hartinfarct. De heren E. van der Does (huisarts) en J. Lub- sen (epidemioloog) hebben in een gezamenlijk onderzoek, een me thode ontwikkeld die het de huisarts gemakkelijker moet maken toekomstige hartpatiën ten te herkennen. Ht doel van het onderzoek was de opsporing van mensen, die een grote kans hebben op korte ter mijn een hartinfarct te krijgen. Er werkten vijftien huisartsen aan mee, die in totaal meer dan 1300 patiënten "aandroegen". Het ging om mensen, die kwamen met klachten, vermoedelijk ver oorzaakt door hartlijden. De pa tiënten, die al eens een har tinfarct hadden gehad, werden buiten beschouwing gelaten. De anderen werden gedurende tien maanden na hun eerste bezoek aan hun huisarts gevolgd, om te zien of zij een hartinfarct kregen. Zo stelden Van der Does en Lubscn vast, dat tien procent van de mensen met hartklachten een kans van één op drie heeft op een hartinfarct binnen afzienbare tijd. Volgens de beide onder zoekers is het voor elke huisarts mogelijk deze categorie patiën ten te herkennen, als zij uitgaan van een aantal richtlijnen. Bijvoorbeeld: heeft de patient suikerziekte, hoge bloeddruk, vocht in de longen, nieuwe of verergerde angina pectoris (pijn in het hart bij inspanning of emo tie). Daarnaast is het voor de huisarts belangrijk te kunnen be schikken over een deskundig gemaakt electro-cardiogram en een bloedonderzoek. Heeft hij te maken met iemand, die een verhoogde kans heeft op een hartaanval, dan kan de huisarts hem of haar zo goed mogelijk be geleiden om de kans op die har taanval zo klein mogelijk te ma ken. Verder is gebleken dat een kwart van de mensen met een har tinfarct sterft, voordat medische of para-medische hulp aanwezig kan zijn. Daarom kan het van zeer groot belang worden geacht dat zoveel mogelijk mensen weten wat zij moeten doen bij iemand die een hartaanval heeft. In Seattle (Verenigde Staten) kan één tiende van de inwoners hartmassage toedienen, met het gevolg dat het aantal plotselinge hartdoden aanmerkelijk kleiner is geworden. GRONINGEN (ANP) - De recht bank in Groningen heeft de 17-ja- rige Onno P. uit Winschoten gis teren veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vier jaar met aftrek van voorarrest en onvoor waardelijke terbeschikkingstel ling van de regering. De jongen bracht in de nacht van 30 sep tember op 1 oktober van het vo rige jaar in Winschoten een 31-ja- rige moeder met haar twee kinde ren van zes en vijf jaar om het leven, nadat hij de moeder had verkracht. Angst voor herken ning bracht hem ertoe zijn slach toffers te doden. De moordenaar woonde in dezelfde straat als zijn slachtoffers. Hij paste geregeld op de kinderen van Antje Koster, die gescheiden, van haar man alleen in een huis woonde. Onno P., die geregeld sex boerderijen bezocht en en kele malen voor hij zijn gruwel daad beging al eens een verpleeg ster in de buurt van zijn woonplaats verkrachtte, was sexueel geobsedeerd door de vrouw, die later zijn slachtoffer zou worden. Ongeveer twee weken voor de be wuste nacht, was hij het huis van zijn slachtoffer al eens binnen geklommen en had hij aan haar bed gestaan. Hij was echter weer even stil weggeslopen als hij bin nengekomen was. De vrouw had zich met alle kracht tegen de verkrachting verzet. Toen even later het 5-jarige zoon tje wakker werd en kwam kijken, werd dat, evenals zijn moeder met een groot aantal messteken om het leven gebracht. Het 6-jarig dochtertje onderging hetzelfde lot. De politie van Winschoten kon met behulp van een bijstand steam van de Groningse re cherche de zaak al binnen an derhalve dag oplossen. De dader volgde vanuit zijn achtertuin nauwgezet de onderzoekingen van de politie. Tijdens een schorsing in het debat over het uc-project in Almelo onderhoudt oud-minister van Economische Zaken Lubbers (CDA, midden) zich met de bewindslieden VanderKlaauw van buitenlandse zaken (links) en Van Aardenne van economische zaken.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7