Veehouder boert aardig met kerkhof voor dieren AVIFAUNA-BEO IN „VOGEL TOP-TIEN": PAGINA 4 Er zijn geen vaste tarieven voor honden, katten etc. Een stel regel is; hoe groter het dier, hoe meer er moet worden be taald. De gemiddelde prijs ligt ruimschoots boven de honderd gulden. Bij die prijs is inbegrepen het graven van een grafje, een door de boer van spaanplaat vervaardigd kistje en een jaar liggeld. Is het eerste jaar verstreken dan is in elk van de daarop vol gende jaren een "paar tien tjes" aan liggeld ver schuldigd. Wie niet betaalt, verspeelt de plaats op de dierenbegraafplaats, waar elk begraven dier een brokje weiland van een bij een halve meter is toebedeeld. Grafstenen Boer Wahle (hij heeft inmiddels een andere compagnon) kan ook voor grafstenen zorgen. Die variëren in prijs van 100 tot 1000 gulden. En zo de baas of bazin dat wenst, wordt het dode dier (vaak komen ze'per ambulance bij de boerderij in Zevenhoven aan) plechtig ter aarde besteld. In paardeleidsel gehangen zakt het kistje dan langzaam in het graf. Voor de bij de plechtig heid aanwezigen "nabe staanden" is een zilveren schopje voorhanden waar mee wat aarde over de kist kan worden gestrooid. Een kopje koffie op de boerderij besluit de begrafenis. De dierenbegraafplaats wordt vrij druk bezocht, vooral in het weekeinde. Sommigen plaatsen bloemen, anderen beperken zich bij een graf steen tot wat gefluister of een stille overpeizing. Er komen vooral veel oudere mensen. Die hebben er vaak een lange rit voor over. Slaan alleen over als het hondeweer is. Jaren achtereen blijven ze de dierenbegraafplaats trouw bezoeken. De meesten komen uit de stad. Den Haag, maar ook Leiden en Amsterdam. Vaak alleenstaanden die op een flatje wonen en veel "aan spraak" hebben gehad aan hun dier. Van die stadsmensen moet Wahle het hoofdzakelijk heb ben. Zijn kwart hectare be gint al aardig vol te raken. Zodra daar de laatste meter is versnoept heeft hij nog zo'n brok weiland achter de hand. "Er wordt mij natuurlijk wel eens het verwijt gemaakt", zegt hij, "dat ik aan deze be graafplaats handen vol geld verdien. Allemaal geklets. Natuurlijk hou ik er wel wat aan over, maar daar zijn mijn vrouw en ik dan ook regelma tig voor in de weer. We zorgen dat de begraafplaats er netjes bij ligt. Daar mag best iets te genover staan". Crematorium De kans is groot dat in de nabije toekomst boer Wahle op zijn weiland ook nog een klein dierencrematorium laat neer zetten. Met het gemeentebe stuur van Zevenhoven heeft hij daarover al van gedachten gewisseld. Het plan moet nog nader worden uitgewerkt. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur pan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Vroeger een weiland, nu een dierenbegraafplaats. Hoe groter het dier, hoe hoger de prijs. De boer zorgt voor spaanplaat kistjes. Vooral stadsmensen laten hun lievelingsdier hier ter aarde bestellen Wie in het vogelhuis van Avi fauna in Alphen de Sumatra- beo Arie de vraag stelt "Wat doet 't Dafje dan?", krijgt als uit een automaat het weinig zoetgevooisde maar wel pas sende antwoord "brrrrrr... toet, toet, toet". Wordt er naar een ander auto merk geïnformeerd, dan geeft Arie niet thuis.Hooguit imiteert 'ie als toegift de zich als een aanrollende donder ontwik kelende hoest van een bejaarde. Het vrij beperkte repertoire heeft de beo desondanks een plaatsje bezorgd in de Neder landse top-tien van pratende vogels, een initiatief van Dord- rechtenaar Eddy v. d. Wal. Een jaar geleden ging hij van start met het tweemaandelijks vogel tijdschrift "De imitator", dat in een oplage van 400 wordt ver spreid. In het blad is ook een top-tien van pratende vogels opgeno men, samengesteld aan de hand van cassette-bandjes die hem, na een oproep in zijn tijdschrift, vanuit heel Nederland zijn en nog worden toegestuurd. Op die bandjes geven pape gaaien, beo's, parkieten, kake- toe's, kraaien en eksters num mertjes fluiten, zingen, praten, gillen, brommen of huilen ten beste. Hij beluistert de opna men, neemt ze over op zijn eigen bandrecorder en stuurt de cas sette weer terug. In "De imita tor" bespreekt hij dan de kwali teit van de "vogelpraat". Rooie kool Terug naar de top-tien. De mid den-beo Avidame, eveneens van Avifauna, staat ook hoog geno teerd met de luid en duidelijk uitgesproken vraag "Goede morgen, heb je lekker gesla pen?". De Amazone-papegaai Lorre van Dordrechtenaar J. Stoffer belandde in de top-drie met de hit-uitspraak "Moet je een koekie hebben?". Sado, een welbespraakte Java- beo van Artis in Amsterdam zakte van de tweede naar de achtste plaats met zijn vraag- en antwoordspel "Wat eten we vandaag? Rooie kool". De Sumatra-beo Japie van F. J. Sandee uit Ridderkerk zakte met "Poes, poes, miauw" van de derde naar de zevende plaats. Als stipnotering kwam binnen papegaai Hans van mevrouw Groote uit Hellevoetsluis met "Happy birthday to you". De grasparkiet Coco van mevrouw v. d. Stelt uit Schiedam staat nu zes met "Een middagje AVRO". De beo Karei van mevrouw M. Plaisier uit Dordrecht praatte zich in de top-tien met "Slaap, kindje slaap". De papegaai Oude Hans van Ouwehands Dierenpark staat voorlopig als tiende genoteerd met "De koffie is klaar", een eigen arrange ment. Nieuw op de eerste plaats is Lorreke, de grijze roodstaart papegaai van kunstschilder Meijer uit Deventer. Zijn gezon gen devies: "Glaasje op, laat je rijden". VRIJDAG 27 JANUARI 1978 Op wat vroeger een kwart hectare weiland was lig gen nu zo'n duizend dieren begraven. Honden, kat ten, apen, duiven, cavia's, parkieten, marmotten. Tesamen vormen zij de bijverdienste van de Ze- venhovense boer Wahle. De dierenbegraafplaats ligt vrij afgelegen in het vlakke polderpand. Op dezelfde plek waar een jaar of acht geleden nog de koeien graasden. De in Avifauna woonachtige beo Arie. Altijd bereid tot een antwoord op de vraag "Wat doet het Dafje dan." Bij informatie naar een ander merk komt een soort rollende donder. Dat veranderde nadat Hagenaar Koolmoes bij boer Wahle op bezoek was geweest. Zijn dierenbegraafplaats in Was senaar lag vol. In Zevenho ven, waar hij zijn zomerhuis had staan, was er nog ruimte zat. Laten we er hier een be ginnen, opperde hij. Op sam-sam basis. Zo ge schiedde. Aan klanten sedertdien geen gebrek. Vooral de nauwe sa menwerking met een dieren kliniek in Den Haag leverde heel wat gegadigden voor de dodenakker op. Ook het feit dat dierenbegraafplaatsen in Nederland dun gezaaid zijn heeft tot gevolg gehad dat veel bedroefde bazen en ba zinnen hun schreden richting Zevenhoven richtten, waar boer Wahle en zijn vrouw niet alleen een troostend woord spraken, maar ook de finan ciële consequenties toelicht ten. DEN HAAG - De Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, de VVD, bestaat dertig jaar. Vrij dagavond is er een feest in de RAI te Am sterdam. Het zal extra glans krijgen nu de partij enkele jaren van onstuimige groei achter de rug heeft en sinds kort weer regeringspartij is. Maar de WD viert niet alleen feest. Het dertigjarig bestaan gaat te vens gepaard met een breed op gezette discussie over de plaats van het liberalisme. Het kwar taaltijdschrift Liberaal Reveil ge tuigd daarvan met een speciaal nummer, waarin mensen van di verse pluimage uiteenzetten wat hen in de WD aantrekt dan wel wat hen in deze partij tegenstaat. De liberale prof. mr. B. M. Telders- stichting is met een geschrift op de markt gekomen: Liberalisme in de jaren tachtig. Het is een ver zameling diepgravende be schouwingen, die inzicht geven in wat liberalen ten diepste be weegt. De ontstaansgeschiedenis van de WD is wat rommelig geweest in de eerste jaren na de Tweede We reldoorlog. Als men de partij ziet als een rechtstreekse voorzetting (onder een andere naam) van de Partij van de Vrijheid van mr. D. U. Stikker, opgericht in 1946, zou men zelfs kunnen volhouden dat de WD al 32 jaar bestaat. In de politieke context van de eerste naoorlogse jaren kan men de WD situeren vlak naast de Partij van de Arbeid, destijds ook gepresenteerd als een nieuwe brede middenpartij. De vrij zinnig democraat mr. P. J. Oud had zich in 1946 met zijn aanhan gers bij de PvdA aangesloten, maar de vrijzinnigen kregen het al spoedig benauwd in die partij. Ouds vrees werd bewaarheid: niet-socialisten konden zich niet thuisvoelen in de PvdA, die toch al te zeer als een voortzetting van de vroegere SDAP werd ervaren. Oud zocht contact met Stikker en daaruit resulteerde op 24 januari 1948 de oprichting van de WD met Oud als politiek leider. Bij de eerste reguliere verkiezingen voor de Tweede Kamer behaalde Het duurde tot 1963 voordat de WD tien procent van de stem men op zich verenigde en daar mee de aanhang bereikte van de vooroorlogse Liberale Staats partij. Programmatisch groeiden VVD en PvdA zover uit elkaar, dat al aan het eind van de jaren vijftig samenwerking van deze twee partijen in een kabinet on mogelijk werd. Sindsdien is de kloof alsmaar breder geworden. Wel lijkt de verwijdering nu te zijn gestopt. Vaak is gezegd dat de maat schappelijke onrust van de jaren zestig goeddeels aan de VVD voorbij is gegaan. Feit is, dat de partij geen aansluiting wist te krijgen met D'66, een typisch par tijpolitiek produkt uit die jaren. Dat gelukte wel de PvdA - al moet gezegd, dat D'66 na enkele jaren intensieve samenwerking met de PvdA wel z'n bekomst heeft ge kregen van een al te stevige so cialistische omarming. Ruim tien jaar geleden, in 1966, be leefde de VVD een moeilijke tijd. Electoraal ging het haar niet voor de wind. Er is toen wel degelijk via een Liberaal Beraad onder leiding van drs. H. A. Korthals getracht het liberalisme nieuw leven in te blazen. De keer ten goede kwam in het begin van de jaren zeventig. De WD was (met een korte onderbreking in 1965 en 1966) sinds 1959 regerings partij geweest. In de verkiezings strijd na de val van het kabinet- Biesheuvel boekte de nieuwe li berale leider Hans Wiegel een groot succes: zes zetels winst. Een sprong in de Tweede Kamer van zestien (van de 150 zetels) naar 22. Vooral buiten de VVD werd betoogd dat dit succes was te danken aan een verrechtsing. De laatste verkiezingen waren voor de VVD altijd succesvol. Op de foto: leider Wiegel d,ie een overwinning viert met Hay a van Someren. De VVD werd vooral afge schilderd als verdedigster van de prestatiemaatschappij: „Loon naar werken Een pleidooi van Wiegel voor een steviger aanpak van het misbruik van so ciale uitkeringen, werd alom aangegrepen de VVD het etiket „conservatief' op te plakken. De confessionele partijen vonden er een argument in om hun steun aan een kabinet-Den Uyl te rechtvaardigen. Beeld Binnen de partij kwamen discus sies op gang met als doel de beeldvorming van de VVD bij te stellen. Verdieping van de libe rale beginselen zou noodzakelijk zijn. Zoals een partij van be schaafde mensen betaamt, liepen deze discussies nooit zo hoog op. Naar buiten toe bleef de VVD een rustige partij Maar Wiegel was er niet doof voor. Op zijn ma nier bleef hij bezig het erfgoed van het liberalisme gestalte te ge ven. Het stond een nieuw ver kiezingssucces in 1977 niet in de weg: wederom zes zetels winst. Nu is de VVD dan opnieuw rege ringspartij. Al geruime tijd gaan er stemmen op van mensen die pleiten voor heraansluiting bij de PvdA. Wiegel zelf heeft vorige zomer een eerste stap(je) gezet in die richting met zijn pleidooi voor een nationaal kabinet. Rege ringssamenwerking van de PvdA en VVD wordt niet meer gere kend tot de politieke onmoge lijkheden. Van de PvdA mag worden ver wacht, dat zij nu ook eens een te gemoetkomend gebaar maakt. In het geschrift Liberalisme in de ja ren tachtig zijn tal van aankno pingspunten te vinden voor een heroriëntatie van VVD en PvdA. Wiegels opvolger als fractieleider in de Tweede Kamer, mr. J. G. Rietkerk, bijvoorbeeld zegt het zo: „Conservatieven willen alles bij het oude laten. Collectivisten willen alles onder anonieme ge- meenschapsstrukturen brengen. Liberalen willen een pluriforme maatschappij waarin werkne- j mers, zelfstandigen, bestuurders, hoogleraren, kapitaalver schaffers, verpleegsters en poli tieagenten als gelijkwaardige deelnemers hun bijdrage leveren j en zoveel mogelijk bij hun func ties passende rechten en ont plooiingskansen krijgen I Mr. Rietkerk de WD acht van de honderd ze tels - twee meer dan de Partij van de Vrijheid had. Doel De WD begon haar politieke leven met dit (door Stikker gefor muleerde) doel voor ogen: te worden een sterke, progressief gezinde partij, die allen omvat, voor wie de geestelijke vrijheid primair is, de sociale gerechtig heid plicht en die het economisch leven niet willen zien verstarren in het keurslijf van een socialisti sche dogmatiek, die in staatsab- solutisme moet eindigen. Mr. PJ. Oud

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4