EIDSCH DAGBLAD Nog geen besluit over uitbreiding fabriek in Almelo Stuk van satelliet in Canada gevonden aquarium koopjes! Invoerders ïmpain eisen losgeld van iO miljoen Bij huisuitzetting brand gesticht vandaag TOTALE LEEGVERK00P Debat wordt dinsdag voortgezet IN TUNESIE 86,30 nu 59.00 met opgebouwde^ roestvrije kap; 70.35.40 137,00 nu 87.00 ook grote maten heel voordelig. +a alles Vlieland VAN LEDEREN BANKSTELLEN a meubelkeurzitparadijs Wonderbaarlijk Aanbieding bontmantels VanEgmond Breestraat Bontmode Israël beschikt al jaren over kernbom 'RIJDAG 27 JANUARI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 '35460 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ARIJS (UPI) - De ontvoerders de Belgische industrieel ba- Edouard Jean Empain, eisen een losgeld van 100 miljoen franc (50 miljoen gulden) voor de vrijla- ting van de zakenman. Dit is van daag vernomen in kringen van de familie van Empain. Is het losgeld betaald wordt is dit het hoogste in de Franse geschie denis. Het record tot dusver staat op naam van de ontvoerders van Louis Hazan, de directeur van een platenmaatschappij, die in december 1975 werd ontvoerd en voor wie een losgeld van 15 mil joen franc (7,5 miljoen gulden) werd betaald. ïezegd werd dat de ontvoerders van Empain zich door puur cri minele motieven hebben laten inspireren en niet door politieke zoals eerst werd aangenomen. Volgens het conservatieve dag blad l'Aurore hebben de ont voerders in een bagagekluis van een station in Parijs een brief van de baron gedeponeerd als bewijs dat zij hem werkelijk in hun bezit hebben. Prins Claus maakte deze opname van prinses Beatrix voor kas teel Drakensteyn. Dinsdag wordt de prinses veertig jaar. Steeds meer wordt er rekening meegebonden dat zij volgend jaar als Ko ningin naar Den Haag komt. DEN HAAG (SP/ANP) - De beslissing over de uitbreiding van de verrijkingsfabriek voor uranium in Almelo in de Tweede Kamer is uitgesteld tot volgende week. Het debat in de Kamer is gisteravond laat onderbroken, nadat de ministers Van Aardenne en Van der Klaauw een reeks van kritische vragen en opmerkingen uit de volksverte genwoordiging hadden beantwoord. Uit de debatten van gisteren kwam naar voren dat een meerderheid van de Kamer, alvorens uitbrei ding van het uc-project goed te keuren, betere garanties van de regering wil hebben dat geleverd uranium niet misbruikt zal wor den voor kernbewapening. De 5 werd uitgesproken dat het Oppositieleider van een beslissing zou door de twee partners in het project wor den opgevat als een negatief be sluit, waarschuwde Van der Klaauw. Onvoorstelbaar OTTAWA (SP) - Het Cana dese ministerie van defen sie zou vandaag voorzich tig proberen om de bron van radio-actieve straling aan te pakken in het verre noordwesten van het land. Daarboven spatte dinsdag een Russische spionage- satelliet uiteen die gedeel telijk door kernenergie werd gevoed. inmiddels met West-Duitsland, Engeland en Brazilië gesloten akkoord er toe zal leiden dat Bra zilië een eigen atoombom gaat fabriceren. De ministers Van Aardenne en Van der Klaauw maakten de Kamer duidelijk dat de regering er niets voor voelt terug te komen op het gesloten akkoord. Zij kregen voor hun standpunt vanuit de Kamer alleen onvoorwaardelijke steun van de VVD Minister van defensie, Barney Dan- son zei gisteren dat een stuk van de verongelukte Kosmos-954 was waargenomen die bijzonder gevaarlijke stralingen' uitzond. Even later zeiden defensie- woordvoerders echter dat het voorbarig is om nu al het gevaar van de straling te schatten. 'Dat kan pas na dagen van zorgvuldige I 4 x n r\ TA s~\ t~\ TVT analyse worden vastgesteld'. AIj III 111 II IK De mate van straling in het onbe- woonde deel van noordwest Ca nada is hoger dan een natuurlijke bron ooit zou kunnen opwekken, zoals lagen uranium in de grond, aldus woordvoerders in Ottawa. Vliegtuigen die met speciale op sporingsinstrumenten zijn uitge rust, hebben afgelopen dagen boven het gebied gecirkeld waar de Kosmos terecht moet zijn ge komen. Het ruimteschip had 45 kilo verrijkt uranium aan boord als elekfriciteitsbron voor de ra- |TUNIS (UPI) - Tunesische rege ringskringen hebben vandaag bekend gemaakt dat bij de hevige gevechten tussen de politie en vakbondsleden tien mensen zijn gedood en tweehonderd gewond. Ma een nacht waarin voortdurend schoten werden gehoord, reden vanmorgen door de straten van Tunis vrachtwagens met militai- ~a®T" ren en hadden soldaten met de °P df g™d bajonet op het geweer de wacht betrokken bij gebouwen van openbare diensten en de toegan gen tot de stad. Gistermiddag had de regering de noodtoestand al uitgeroepen (pagina 9) Vragen aan kabinet DEN HAAG (SP/ANP) - Het PPR- Tweede-Kamerlid dr. HJ.G. Walt- mans heeft de regering gevraagd om de Sovjet-Unie te laten weten dat in Nederland ongerustheid bestaat over het feit dat de wereld niet eerder was gewaarschuwd voor de Kosmos. Waltmans wil ook weten wat voor maatregelen er zullen worden getrof fen als radio-actieve neerslag ons land zou treffen. De Oegstgeester senator Zoutendijk (VVD) wil van de regering vernemen of er enige verplichting bestaat om andere landen te informeren over het boven hun grondgebied voorkomen van op kernenergie werkende satel lieten en om te waarschuwen bij een dreigend ongeluk. Als dat niet zo is zal de regering initiatieven moeten ontwikkelen om tot een dergelijke verplichting te komen, aldus het Eerste-Kamerlid. Uitwerking Het CDA wil best instemmen met de uitbreiding van de kern- fabriek in Almelo, maar vindt dat het akkoord met Brazilië nog na der moet worden uitgewerkt. Binnen het CDA wordt een motie van die strekking voorbereid. PvdA, D'66 en de andere linkse par tijen willen niets van de uitbrei ding van „Almelo" weten noch van het contract met Brazjlië. Het D'66-kamerlid Brinkhorst vroeg de regering het besluit nog en kele maanden uit te stellen en te werken aan een sluitend veilig heidssysteem. Volgens minister Van der Klaauw is dat uitstel onmogelijk. Hij heeft „op hoog niveau laten vast stellen", dat voor 1 januari het be sluit over de levering van verrijkt uranium aan Brazilië móest wor den genomen. Het niet-nemen oud-minister- president Den Uyl noemde het „volstrekt onvoorstelbaar", dat de twee partners zich op dit standpunt stellen. ,.Ik heb bij bondskanselier Schmidt altijd alle begrip ontmoet voor de moeilijke omstandigheden waaronder Nederland over deze zaak moest beslissen", zei Den Uyl. Brinkhorst verweet Van der Klaauw, dat hij „niet zijn eigen politieke gewicht" had ingezet om vast te stellen of er nog wat ruimte tot uitstel van het besluit Minister Van Aardenne haalde felle kritiek op zijn hals door te zeg gen, dat hij niet uitsloot, dat vlak over de grens bij Enschede in het Westduitse Gronau in de toe komst ook een fabriek voor de produktie van verrijkt Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 ot 210221. of de agent in uw woonplaats 70.40.40 voorwerp getroffen dat niemand mag be naderen voordat er diepgaand onderzoek heeft plaatsgehad. Tot nu toe hebben alleen straalvliegtuigen met hoge snel heid over het gebied gevlogen. Mogelijk worden er vandaag he likopters op afgestuurd. Canadese en Amerikaanse spe cialisten werken samen bij de op sporing van de stralingsbron. Bij een tweede vlucht van de Ameri kaanse opsporingsploeg is geen spoor van radio-activiteit geme ten. Dit in tegenstelling tot de eerste maal, aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Was hington. - Gekraakt pand in Ede EDE (ANP) - De politie en brand weer van Ede hebben het giste ren zeer druk gehad bij de huis- Opruiming met goedkeuring vim de overlwid von 19 januari t/m 9 februari. De exklusieve verwerking van twijgsoepel.puur leer plus de dikke zachte kussens garanderen ongekend zitkomfort. Het donkere solide hardhout benadrukt de degelijkheid van dit ontwerp. Direkt uit voorraad leverbaar, uitgevoerd in speels patch-work, 3 zits 2 zits kombinatie. Normale prijs JAAP 2450.-NU LEDEREN BANKSTELLEN Nieuwe Rijn 50 Tel 120824 (071 Zwaar bewolkt Zwaar bewolkt met regen Tot hard of stormachtig toenemende wind tussen zuid-oost en zuid. Mini mumtemperaturen ongeveer 2 graden. Maxima omstreeks 4 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur» 28 januari Zon op: 8.27 uur; onder: 17.19 uur, maan op: 22.15 uur; onder 9.53 uur. Hoogwater te Katwijk om 5.41 en 17.52 uur, laagwater te Katwijk om 1.36 en 13.51 uur. 2450.- 3695.- 3795.- 4790.- 1995,- 2995.- 2495.- 3995.- LEDEREN FAUTEUILS 1895.- Apeldoorn Europaweg 170. Telefoon (055) - 23-3666 Scheveningen Gevers Deynootweg 83 (100 m vanaf het Kurhaus) Telefoon (070)-553086 Ook verkrijgbaar bij Kuik Meubelen B.V. Stationsplein 13-15, Zandvoort Tel.: 02507-6975 uitzetting van een 34-jarige ge zinsverzorgster, die weigerde een door haar gekraakte woning aan de Zonneoordlaan vrijwillig te verlaten. Krachtens een rechterlijk vonnis moesten zij en haar spulletjes het huis uit. De deurwaarder en de politie troffen bij hun komst een volledig gebarricadeerd en dichtgespijkerd huis aan. Roe pen hielp niet. De kraakster zette haar weigerach tigheid kracht bij door het hooi en stro waarop zij placht te slapen met petroleum in brand te ste ken. De brandweer van Ede werd gealarmeerd. Niet verhinderd 1 kon worden dat de achterkamer en de keuken volledig uitbrand den. De gezinsverzorgster was inmid dels naar boven gegaan en ging voor het raam zitten. Optrek kende hitte en rook dwongen haar uiteindelijk van éën hoog naar beneden te springen, waarbij zij letterlijk en figuurlijk in de armen van de politie viel. Óp het bureau werd proces-verbaal opgemaakt wegens brand stichting. Volgens de gemeente Ede, die de woning wilde laten opknappen, is de vrouw tot driemaal toe huis vesting in Ede aangeboden. Dit werd steeds geweigerd en in ok tober vorig jaar kraakte zij het huis, dat zij sindsdien alleen be woonde. Vanmorgen bleek de vrouw we derom haar intrek te hebben genomen in het huis. Er wordt overleg gevoerd hoe het pro bleem moet worden opgelost. MELBOURNE (AP) - Een tweemotorige Cessna 310 kon vanochtend niet landen op het vliegveld van Walgett in het westen van New South Wales (Australië) omdat het neuswiel niet naar beneden kwam. Een ramp werd ge vreesd. De Cessna had een piloot en vijf passagiers aan boord en kwam uit Sydney. Mannen in twee auto's reden het langzaam vliegende toe stel na en slaagden er in, rij dend met een snelheid van 130 kilometer per uur het neuswiel los te trekken met behulp van een touw. Terwij! dit gebeurde hield pi loot Ewan Simpson zijn ma chine in kaarsrechte lijn, vliegend op een hoogte van één meter. Twee keer mislukte de poging, de derde maal had men geluk en kwam het wiel eruit. De piloot trok op, maakte een rondje en landde daarna veilig. Modellen uit onze show-kollektie nü met hoge kortingen. Breestraat 173, Leiden 071-123337 maandags gesk n zal komen. De behoefte aan ker nenergie in de wereld zal toene men, zo ook de behoefte aan brandstof voor kerncentrales, zo betoogde Van Aardenne. West-Duitsland heeft Nederland gedreigd de fabriek in Gronau in hoog tempo op poten te zetten, wanneer Nederland nee zegt te gen het project in Almelo. Vergoeding In een fel debat met de D'66-er Brinkhorst gaf minister Van Aardenne schoorvoetend toe, dat de kans op schadevergoedingen - wanneer de Kamer zou besluiten niet meer mee te werken aan „Almelo" - gering is. De regering had de Kamen met deze claims gedreigd, maar in het debat kon Van Aardenne niet aangeven wie met dergelijke schadeclaims zou kunnen komen en om welke be dragen het zou gaan. VOLGENS DE CIA: 36 pagina's Ondanks de ogenschijnlijke rust is de sfeer in en om de kernploeg te snijden. Want Hans van Helden wordt in dit elitekorps van de Neder landse schaatssport niet meer geduld. Hij heeft het bij iedereen verbruid PAGINA 19 Sieto Hoving is erg blij met dit kabinet PAGINA 5 Uiteenlopende reacties op nota-Zuidmolukkers PAGINA 7 Portugal heeft een nieuwe regering PAGINA 9 Begeleiding Des Celles in Indonesië gevraagd PAGINA 11 Overleg over bouw-cao wordt hervat PAGINA 15 Onze puzzelactie heeft in middels ruim 2,7 miljoen op gebracht om gehandicapten aan zonnige vakanties te helpen. Vandaag een nieuwe puzzel PAGINA 23 11 WASHINGTON (UPI) - De Ameri kaanse centrale inlichtingen dienst (CIA) is al in 1974 tot de conclusie gekomen dat Israël kernwapens had geproduceerd. Voorts bleek de CIA dat vele an dere landen waaronder Japan, Zuid-Afrika, Spanje, Iran, Egypte en Zuid-Korea in staat waren dergelijke wapens te ont wikkelen. Dit staat in een dossier van de CIA dat gisteren werd vrijgegeven. Het dossier, genaamd 'vooruitzich ten op verdere verspreiding van kernwapens' werd door de inlich tingendienst opgesteld na de kernproef die India in 1974 nam. 'Wij geloven dat Israël al kern wapens heeft gemaakt', aldus het dossier. 'Ons oordeel is geba seerd op het feit dat Israël grote hoeveelheden uranium heeft vergaard. Ook de dubbelzinnige aard van de Israëlische pogingen wat betreft de verrijking van ura nium en de grote Israëlische in vesteringen in een kostbaar ra ketsysteem dat is ontworpen voor onder meer het vervoer van kernkoppen, wijzen in die rich ting'. Verscheidene andere landen als West-Duitsland, Zweden, Ca nada en Italië konden volgens het dossier vanuit technisch en fi nancieel oogpunt veel gemak kelijker een kernbom hebben ontwikkeld dan Israël en India. Dit lijkt echter onwaarschijnlijk in verband met hinderpalen als de publieke opninie. verkoop fabriekspartij vloerbedekking Thans is er in Leiden een uitste kende gelegenheid om aan al uw tapijtwensen tegemoet te komen. Service Tapijten b.v. Oss-Rosmalen komt 2 dagen naar Leiden om u van deze grandioze gelegenheid te laten profiteren. Service Tapijten b.v wist zich te verzekeren van een gran dioze hoeveelheid wollen en nylon tapijt van uitstekende kwaliteit in meer dan 300 dessins, welke thans tegen fabrieksprijzen aan de con sument worden aangeboden. Ondanks de zeer lage prijzen vol ledige fabrieksgarantie van 3 tot 5 jaar. Hier enkele voorbeelden en prijzen uit het Service Tapijten b.v. assorti ment. Nylon vilttegels 40x40 zelf klevend 0.89. Dikke hoogpolige ta pijttegels, los te leggen, per stuk 6.90. Vinyl op vilt 200 cm breed 8.95. Nylon vilt 2 m breed, per str meter 9.50 o.a. nylontapijt in 3 mo dieuze tinten 4 m breed vanaf 29.50 p. str. m. Pr. fraai gedessineerd ori gineel Engels bloemtapijt, kamer breed vanaf 59,- per m 100% wollen berber 400 cm breed vanaf 99,- per str. m. Zuiver wollen hoogpolig tapijt speciale prijs 139,- p.m. 400 cm breed. Verder huiskamertapijten v a 34.90, 39 90,49 90 enz. Te veel fabrieksaanbiedingen om hier te vermelden. Ook berbertapijt van 400 cm breed 72.50 p.m. Deze sublieme verkoops fabrieks partij vloerbedekking vindt plaats op vrijdag 27 januari van 14.00 tot 18.00 uur en zaterdag 28 januari van 10.00 tot 17.00 uur in de RONNIEHAL, gelegen naast de Groenoordhal. Reserveringen en leveringen op la tere termijn mogelijk, betaling ge schiedt na aflevering. Kom vrijdag en zaterdag en profiteer van dit unieke aanbod. SERVICE TAPIJTEN B.V. Kruisstraat, gem. Rosmalen. Tel. 04192-4098 Hoofdshowroom 1800 m2 Kantoor: Oss Thorbeckestraat 89. Tel. 04120-22006.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1