Hans van Helden .„wordt niet meer geduld WK voetbal 1978 voor Peru „nationale plicht Kavalek kan niet voor stunt zorgen Vriend vol vertrouwen Oranje in mei naar toernooi in Parijs VRIJDAG 27 JANUARI 1978 PAGINA 19 OSLO - De betrekkelijke rust waarin de Nederlandse kernploeg zich heeft kunnen voorbereiden op het Euro pees schaatskampioenschap duurt ook in Oslo voort. Op verzoek van coach Egbert van 't Oever liet iedereen de Nederlandse rijders na een mini-persconferentie op don derdagavond in het Grand Hotel verder ongemoeid. rechten als de andere jongens Van Helden arriveerde donderdag avond omstreeks kwart over zes in gezelschap van begeleider Theo Talboo in het Grand Hotel en maakt nu dus officieel weer Ogenschijnlijk is alles rustig, maar het lijkt een stilte voor de storm. Een storm die zou kunnen opste ken nu ook het "enfant terrible" Hans van Helden zich bij de ploeg heeft gevoegd. Gezamenlijk werd gisteravond het diner gebruikt, er werden wat oppervlakkige nieuwtjes uitgewisseld, maar heel duidelijk werd wel, dat Van Helden er niet meer "echt" bij- hoorde. Egbert van 't Oever deelde desge vraagd mee, dat Hans van Helden de komende dagen dezelfde faci liteiten zal genieten als het trio Piet Kleine, Hilvert van der Duim en Klaas Vriend. Nog voor Van Helden vanuit een ander hotel in Oslo met zijn spulletjes over stapte naar de verblijfplaats van de kernploeg, meldde Van 't Oever "Ik heb Hans meegedeeld, dat hier donderdagavond om zes uur een persconferentie zou zijn. Ik had hem er graag bij gehad, maar hij was er niet. Dat betreur ik. maar als hij er vrijdag voor de loting nog niet is, zullen we op nieuw overleggen wat te doen. Ik heb ook nog geen groepsindeling willen maken voor de loting zon der Hans erbij. Hij moet er zeker in gekend worden. Is hij op tijd aanwezig, dan heeft hij dezelfde deel uit van de Oranje-ploeg. Officieel slechts, want Theo Talboo deelde mee: "Het is natuurlijk een onhoudbare situatie. De lei ding en de rijders dulden Hans niet meer. Dat kun je aan alles merken. De blikken die ze hem toewerpen zeggen genoeg. En dan al die opmerkingen. Masseur Meyering zegt nu wel, dat hij Hans wil verzorgen, maar ik heb daar niet veel vertrouwen in. Daarom heeft Hans nu ook ge vraagd aan Cor Nederveen (de verzorger van de Zweden, red.) of die hem wil helpen. En wat moet het met de coaching. Ik heb het zelf meegemaakt, dat Van 't Oever Hans tweemaal ver keerd coachte en foutieve hand- "Maar ik kan uit mijn positie niet overzien of dat een spelletje is geweest. Ik heb wel het idee, dat het gat tussen de Nederlanders en de Noren wat kleiner is ge worden". De belangstelling voor het EK in de Noorse hoofdstad is erg goed te noemen. Bisletzal zowel zaterdag als zondag zo goed als uitver kocht zijn. Martsjoek wordt in de Noorse pers genoemd als de ern stigste belager voor het Noorse favorietenkwartet, dat van alle reclamezuilen in Oslo de meest uiteenlopende artikelen aan prijst. In hun fel-rode pakken staan ze levensgroot op muren en in winkels. De reclamemakers zien in de vier S-en een goed ob ject en in hoeverre dat de rijders financieel ten goede komt, kan slechts worden gegist. Op Valle Hoving, een kunstijsbaan in Oslo, traint de Russische ploeg met favoriet Martsjoek. De kleine 25-jarige aankomend sportleraar lacht om de favorietenrol die hem is toebedeeld. "Ik ken de Noren en zij kennen mij. We zien verder wel. Ik houd in ieder geval reke ning met vier Noren en twee Ne derlanders" ROB KAT ZEIST - Bondscoach Ernst Happei heeft zijn instemming betuigd met de plannen om op 16 en C mei in Parijs deel te nemen aan het internationale voetbal-toer nooi van Paris St. Germain. De Oostenrijker ziet het één en an der vlak voor de op 20 mei in We nen te spelen interland tegen Oostenrijk als een uitstekende voorbereiding. Net als in Ar gentinië, waar Oranje drie duels binnen acht dagen krijgt af te werken werkt het Nederlands elf tal op deze manier in mei even eens een aantal wedstrijden in korte tijd af. In Parijs nemen verder nog deel het clubelftal van het Braziliaanse Botofoga en een Spaanse selectie dan wel een sterke Spaanse club Het is het plan van Happei om met de volledige selectie van 22 man op pad te gaan. Dat wil zeggen dat hij voornemens is om op 16 mei op volle oorlogsterkte aan te tre den en twee dagen later met een B-ploeg. In Wenen komt het sterkste team weer uit. In de loop van volgende week wordt in het KNVB-sport- centrum een vertegenwoordiger uit Parijs verwacht om de zaak rond te praten. Ling "bereid" Volgens Jan Zwartkruis is de zaak Tscheu-la Ling uit de wereld ge holpen. Zwartkruis: "Ik vond dat Ling het recht had om bij de hoogste chef aan te kloppen. Om niet het ge vaar te lopen dat hij zich geremd zou voelen heb ik gevraagd of ik er niet bij hoefde te zijn. Na af loop van het gesprek met Happei heb ik Ling gevraagd of hij con tent was. Voor de volle honderd procent, luidde het antwoord. Ling heeft zich bereid verklaard om met Oranje naar Argentinië te gaan. Volgens mij heeft hij in middels die bereidverklaring overigens een voorschrift van de FIFA ook opgestuurd naar de KNVB" Toto en Lotto DEN HAAG - De uitslagen van toto en lotto 3 zijn: Lotto 3: eerste prijs: geen winnaar, tweede prijs: 2 winnaars, die ieder bruto 159.728.90 ontvangen, derde prijs: 89 winnaars, die elk bruto 4.560.80 ontvangen, vierde prijs; 7.013 winnaars, uitke ring 70.20, vijfde prijs: 7.961 winnaars, uitke ring 61,80. de jackpot voor zondag 29 januari bedraagt 146.543,09. Toto 3: eerste prijs: 11 winnaars, die ieder bruto 12.279,90 ontvangen. Tweede prijs: 227 winnaars, die elk 371,90 ontvangen, derde prijs: 2339 winnaars, uitke ring 50,50 WIJK AAN ZEE - Na zes ronden gaan Kortsjnoi en Por- tisch gezamenlijk aan de leiding in het Hoogoven Schaak toernooi. Beiden wonnen hun partij tegen respectievelijk Kavalek en Van der Sterren. Op een gedeelde derde tot en met vijfde plaats volgen met een half punt achterstand Andersson, Ree en Timman, hoewel Andersson verloor, Ree remiseerde en Timman won. Het zag er na drie speeluren niet gunstig uit voor Kortsjnoi. In een slechte stand, "ik experimenteerde wat in de opening", zou hij moeten winnen om de eerste plaats te behouden, daar Portisch ondertussen al met Van der Sterren had afgerekend. Dat laatste gebeurde op de meest recht lijnige manier die te bedenken valt. Van der Sterren speelde een als inferieur te boek staand systeem en Por tisch, de grote theoriekenner, strafte dit op efficiënte wijze af. Kavalek zou dus voor sensatie kunnen zorgen. In het middenspel maakte hij echter een fout, zodat Kortsjnoi de stelling weer in evenwicht kon trek ken. Kortsjnoi verslapte niet en een spartelende Kavalek gaf het nog voor de veertigste zet op. Ulf Andersson had wit en speelde tegen Michael Najdorf. "Minstens re mise" oordeelde men. De nestor bleek echter zijn dag te hebben en won tamelijk makkelijk. Anderssons commentaar op de vraag waarom hij verloren had: "Niet in de opening, daar kwam ik goed uit". Waarom dan wel? "Ik weet het niet. Ik heb gewoon verloren". Zovn antwoord geeft toch mee" informatie dan men zo op het eerste gezicht zou zeggen. De mooiste partij speelde Timman. Mecking verdedigde zich met de Sici- liaan op de zelfde wijze als de standaard partijen Timman-Poloegajevski (AVRO achtkamp 1975) en Timman-Brown (Amsterdam 1976). Inder daad lag het niet aan de opening dat Mecking in vloeiende stijl van het bord gezet werd. Het ligt meer aan de stijl van Timman die zich in deze geladen positie als een vogel in de lucht voelt. Hij oogste applaus en een gedeelde derde plaats. Alleen de partij Panno-Sosonko werd afgebroken. Slechts met behulp van de tijdnood waarin Panno zich bevond kon Sosonko zich staande hou den. De partij werd in tweede zitting gewonnen door Panno. UITSLAGEN: Timman (Ned)-Mecking (Brz) 1-0, Panno (ArgPSosonko (Ned) 1-0, Ree (Ned)-Miles (Eng) V2-V2, Andersson (Zwe)-Najdorf (Arg) 0-1, Kavalek (VS)-Kortsjnoi 0-1,.Portisch (Hong}-v. d. Sterren (Ned) 1-0. Stand: 1/2 Portisch en Kortsjnoi beiden 4V2 pnt., 3 tot en met 5: Andersson, Ree en Timman, elk 3'/2 pnt., 6/7/8 Najdorf, Mecking en Panno allen 3 pnt., 9/10 Sosonko en Miles beiden 2XU pnt., 11. Kavalek 2 pnt., 12. Van der Sterren V2 pnt. OSLO - In tegenstelling tot andere jaren loopt Klaas Vriend er nu bij een groot internationaal toernooi ontspannen bij. Alle ellende van de laatste maanden is verdwenen, zoals blessure-perikelen en een geestelijke oververmoeidheid. Na Noorwegen-Nederland besloot de Westfries een absolute rustperiode in te lassen van een week. Daarin keek hij de schaatsen niet aan, stortte zich op bescheiden wijze in het uitgaansleven, kortom, trachtte een verpozing te vinden in de toch moeilijke weken die hij achter de rug had. Vriend is er verfrist uit tevoorschijn gekomen. Hij plaatste zich precies op tijd voor deelname aan het Europees kampioenschap, waar hij nog wel zijn twijfels over had. „Die akelige liesblessure", aldus Vriend, "en het feit, dat ik niet kon herstellen na een inspanning deed mij geen goed. Ik zag het helemaal niet meer zitten dat schaatsen. Het werd me gewoon teveel. Dat weekje rust heeft me goed gedaan. Daarna ging het rijden nog niet best door die trainingsachterstand, maar nu voel ik me zoals ik me nog nooit heb gevoeld. De vijf en tien kilometer gaan uitstekend en als ik zaterdag de sprint goed doorkom, heb ik wel vertrouwen in een goed toernooi. De liesblessure is zo goed als genezen en misschien kan ik nu eens na een snelle opening een 500 meter onder de 40 seconden rijden. Dat zou dan een stimulans zijn voor de andere afstanden", aldus Vriend, die ont- spannener en enthousiaster overkomt dan ooit voor een internationaal toernooi. "Het is hier geen Hans van Helden-toernooi gebaren maakte in Madonna. Van 't Oever stak twee vingers om hoog, terwijl de vingers naar be neden moesten. Bij goede coaching was Hans daar op de 1500 meter binnen de twee minu ten gekomen. Ik maak Van Helden nu al zo'n zes weken mee en we sparen kosten noch moeite. Hans is een gewel dige sportman en heeft er alles voor over. Hij doet er veel meer voor dan de andere jongens, maar hij wordt wel gedwarsboomd. En hij wil echt geen dwarsligger zijn, hij wil gewoon optimaal de schaatssport bedrijven. En dan op de manier die hem het beste lijkt. In deze EK zal hij gerust wel goed rijden, maar zeker van deel name aan het wereldkampioen schap is hij nog lang niet. Dat zal men willen dwarsbomen". De mededelingen van Van 't Oever staan in schrille tegenstelling tot de woorden van Talboo. "Hans is niet meer en minder dan de an dere jongens", aldus Van 't Oever. "Als je al van een affaire kunt spreken dan heeft die geen invloed op de andere drie rijders. De sfeer is goed, maar vraag het hen zelf'. Van der Duim, Kleine en Vriend beaamden de woorden van de kleine coach. En op de vraag hoe ze nu tegenover Van Helden staan, merkten ze volmondig op: "Hij bekijkt het maar, wij ervaren hier de sfeer als goed". Wordt het geen strijd van de Ne derlanders onderling om als trio vóór Van Helden te eindigen? Kleine: "Het is hier geen Hans van Helden-toernooi, maar een Europees kampioenschap, dat is dunkt mij wel voldoende". Aan gezien Van 't Oever geen inzich ten heeft in de vorderingen van Van Helden kon hij alleen iets over de andere drie rijders zeggen op het technische vlak. Zonder nu direct in jubelstemming uit te barsten, toonde hij toch een ge matigd optimisme. "Sinds Hamar zijn de jongens sterk vooruit gegaan. Ik wil geen prog nose doen, want daar zou ik de jongens mee kunnen belasten. Maar ik heb wel goede hoop op redelijke verrichtingen in de in dividuele nummers en in het eindklassement". Over de favorieten Stensen en Martsjoek wilde Van 't Oever nog wel kwijt, dat zij in Holmestrand wel erg ver voor de anderen eindigden op met name de tien kilometer. Portisch: efficiënt LIMA - Per decreet heeft de regering van Peru, tegenstan der van Nederland in groep vier van de eindronde, het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië tot "natio nale plicht" verheven. Volgens het decreet, ondertekend door de Peruviaanse president en door de ministers van economische zaken, financiën en opvoeding, worden alle spelers, die geselecteerd zijn voor de WK-eindronde, ver plicht hun uitverkiezing na te komen. Behalve de spelers worden ook de clubs verplicht zich onvoorwaar delijk te onderwerpen aan de WK-belangen. Handelingen in strijd met het decreet worden naarmate de ernst der overtre ding gestraft met schorsing of uitsluiting. Een speciaal in het le ven geroepen commissie moet toezien op de naleving van het re geringsdecreet, dat twaalf ar tikelen omvat. In Mexico kan de nationale bonds coach Jose Antonio Roca vanaf half april vrijelijk beschikken over de geselecteerde WK-spe- lers. De Mexicaanse voetbalvond nam met instemming van alle clubs het besluit de spelers, die in aanmerking komen voor deel neming aan het WK- eindtoernooi, vanaf half april vrij te stellen van competitievoetbal. Beckenbauer Franz Beckenbauer zal van zijn werkgever New York Cosmos alleen vrij krijgen voor het eindtoernooi om het wereld kampioenschap voetbal, dat in juni wordt gehouden. De Newyorkse club komt hiermee niet tegemoet aan het verzoek van de Westduitse voetbalbond (DFB) Beckenbauer voor het oefenprogramma van het West duitse team en vanaf één mei volledig beschikbaar te stellen. Van een vrijstelling voor eind mei kan geen sprake zijn. Helmut Schön, trainer van het Westduitse elftal kon op het nieuws nog geen commentaar geven. "We moeten eerst met het bestuur van de DFB overleg plegen wat te doen. Bovendien moeten we de officiële verklaring van Cosmos nog krijgen". Schön heeft zich eerder enigszins sceptisch uitgelaten over een eventuele terugkeer van "Den Kaiser" in het elftal. Hij zou dan het nieuw opgebouwde elftal weer te veel moeten wijzigen. OVEE 2* POM- öaQt. A/oe £/3S IAAJ& M9- (S^PPAAT... PPT VEIP-- OPOE. 7P/BO/UES \ZCOPAL B'J OE T3t3S5S...

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19