Extra geld voor atletiekbaan PRAETHUYS WERD FLINK UITGEBREID Renovatie Mors kostbare zaak Knappe dialogen in kil kijkspel TELEVISIE OP GROOT DOEK Fascisme „Onheil voorde liefhebbers DONDERDAG 26 JANUARI 1978 FILM PAGINA 11 LEIDEN Blijvers Haagse bioscopen APOLLO 1: "Dodende angels", dag. 2.30, 7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.45 uur. 16 jaar. APOLLO 2: "MacArthur", dag. 2, 7 en 9.30 uur, zo. ook 4.30 uur. "The spy who loved me", Ja mes Bond in Lido 1 (Leiden) en Euro 1 (Alphen). 'De man die van vrouwen lield", speelse, vertederende tragikomedie van Francois Truffaut, Lido 3 (Leiden). "The Deep" avontuur onder water, Euro 3, (Alphen). uur. AL. "Soldaat van Oranje" oorlogs- BIJOU: "Nous irons tous au pa- film, Euro 4 (Alphen). radis", dag. 2, 7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur. 16 jaar. CALYPSO: "The remake of Terug in Leidon Beau Geste", dag. 2.15, 7.15 en 9 30 uur, zo. 1.45, 4.15, 7.15 en "The Sting" de amusante ge- ïf,lUD.AL' „e u schiedenis van een stelletje £A 0 gokkers, Camera. °rar^e da6-2 30 en 8 30 uur-12 jaar. CINEAC: "Inpikken en weg wezen". dag. 1.30, 4. 7 en 9.30 uur, za., zo. en woe. 7 en 9.30 uur. 12 jaar. CORSO "Het monster leeft", dag. 2, 7 en 9.15 uur, zo. ook 4.15 uur. 16 jaar. DU MIDI: "Keetje Tippel", dag. 8.15 uur, vr. en za. 7 en 9.30 uur, zo. 4, 7 en 9.30 uur. 16 jaar. EURO: "Soldaat van Orapje", dag. 2 en 8 uur. za., zo. en woe. 4 Nie=U™ Alpjlen METROPOLEN "Smokey and "Goodbye Emmanuelle" Syl- the «af45' ?n45„ 3Ï via Kristel in haar derde Em- ïr' ZO' 4' 43 en a ,iU uur' manuelle-succes. Ditmaal spe- nrTnnnAr tr> o u len haar sexuele escapades zich £S?0 ïoo af op de paradvselüke Lur zo f 15 fè 45 en 9 30 uur Seychellen. Euro 3. 12 jaar' METROPOLE 3: "Annie Hall", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur. zo. 1.15, ■TT- i 4, 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. Kinaermatinee metropole 4: opzy voor - Boxcar Bertha", dag. 2, 6.45 en "Speedy Gonzales", Camera, 9,30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 Leiden. Uur. 16 jaar. "De reddertjes", Lido 2, Lei- METROPOLE 5: "The great 3en. dictator", dag. 2, 6.45 en 9.30 "Tekenfilmfestival met de uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. Pink Panther" Lido 3, Leiden. AL. "ABBA", Rex Leiden. ODEON 1: "Kyk uit, we ram- "Kuifje en het haaienmeer" men je de bocht uit", dag. 6.45 Euro 3, Alphen. en 9.30 uur, do., vr., ma. en di. ook 1.45 uur. 16 jaar. ODEON 2: "De reddertjes", dag. 2, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. AL. ODEON 3: "Wordt u al gehol pen?", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.45 uur. AL. ODEON 4: "Les vacances de M. Hulot", dag. 7.15 en 9.45 uur, do., vr., ma. en di. ook 2.15 uur. Nachtfilms "Harry and Walter go to New York" (première), Camera, Lei den. "Een vuist vol dynamiet" Euro 1, Alphen. "The man from Hongkong" Euro 2, Alphen. "Tiroler slippertjes" Euro 4, Alp hen. Rex "Gretha, huis zonder mannen" Een saaie boel op het eerste ge zicht, maar Gretha en de haren verzinnen een uitbundig alter natief. AL. OLYMPIA: "Once upon a time in the West", dag. 8 uur, za. en zo. 00k 2 uur. 12 jaar. PASSAGE: "The spy who lo ved me", dag. 2,6.45 en 9.30 uur, za. en zo. 1.15,4,6.45 en 9.30 uur. 12 jaar. STUDIO 2000: "De reddertjes", dag. 2,7 en 9 uur, za., zo. en woe. 1.30, 3.45 en 7 uur. AL. DE UITKIJK: "Rosemarys baby", dag. 2,7 en 9.30 uur, zo. 1, 7 en 9.30 uur. 16 jaar. Naoorlogse woningen LEIDEN - De renovatie van twee honderd naoorlogse woning wetwoningen in het Morsk- wartier blijkt naar een voorlopige raming nogal duur uit te vallen. Volgens een rapport van de dienst gemeentewerken komt de renovatie van deze woningen in het gebied dat omsloten wordt door de Leeghwaterstraat, Lage Morsweg, Dijkstraat en Storm Buysingstraat op een bedrag te staan van 64.310 gulden per wo ning. Dit blijkt uit antwoorden van B en W op schriftelijke vragen van het PSP-raadslid Hilda Passchier, die zich daarin bezorgd had ge toond over het uitblijven van duidelijkheid over de toekomst van deze tweehonderd wonin gen. Het college zegt de raming van de kosten van renovatie hoog te vinden, zeker omdat het hier gaat om naoorlogse woningen. De gemeente heeft van het minis terie van volkshuisvesting het advies gekregen om het plan voor de tweehonderd woningen in het Morskwartier bij de Provinciale Directie van de Volkshuisvesting in te dienen. Dat is inmiddels ge beurd; voor de verdere procedure is de gemeente nu eerst afhanke lijk van het advies van deze dienst. Hilda Passchier had het in haar vragen 'betreurenswaardig' ge noemd dat er over de aanvang van de renovatie nog steeds geen zekerheid was, hoewel de bewo ners al in oktober 1975 een bewo ners-commissie hadden ge vormd om te praten over de ver beteringsplannen. Het college reageert daar als volgt op: 'het is duidelijk dat een zo ingrijpende renovatie als de thans voorge stelde veel tijd voor voorberei ding en afronding vergt. Daarbij zijn wij in sterke mate afhanke lijk van de rijksoverheid'. De klachten van de bewoners over de toestand van hun woningen zijn al sinds maart 1972 bekend. Volgens het college betroffen de klachten hoofdzakelijk de onvol doende brandwerendheid van de scheidingswanden en de pla fonds. Het college heeft in 1973 het bestuur van de toen nog Ge meentelijke (nu Leidse) Wo ningstichting gemachtigd om 'waar mogelijk de door de com mandant van de brandweer noodzakelijk geachte voorzie ningen te treffen'. Ook werd het stichtingsbestuur gemachtigd om in incidentele gevallen lavets te vervangen voor douchecellen. De kosten van deze voorzienin gen, alsmede die voor buiten gewoon onderhoud gaven het college in 1975 aanleiding om de Leidse Woningstichting te vra gen een algeheel verbeterings plan op te stellen. 'Intussen wa ren al in vele woningen douche cellen aangebracht, doch slechts in enkele woningen voorzienin gen aan scheidingswanden en plafonds getroffen', aldus B en W „Stop" voor peuterspeel plaatsen? LEIDEN - Het PPR/D'66-raadslid Frits van Oosten heeft bezwaren tegen een plan van wethouder Tesselaar om de oprichting van nieuwe peuterspeelplaatsen te gen te gaan. Ook het CDA-raads- lid mevrouw Van Akkeren stelde zich ten aanzien van dat idee ge reserveerd op. Tesselaar kwam tijdens de vergadering van de commissie samenlevingsop bouw met die gedachte om dat de meeste peuterspeelzalen in ern stige financiële moeilijkheden verkeren, die maar zeer ten dele kunnen worden opgelost, omdat het Rijk in geringe mate in de kosten bijdraagt en ook de ge meente voor dit doel weinig geld beschikbaar heeft. De totale bij dragen van Rijk en gemeente voor het peuterwerk belopen nu een bedrag van twee ton. 'Elke peuterspeelzaal meer', aldus de wethouder, 'moet van dat geld betaald worden. De spoeling wordt steeds dunner. Ik ben voor een stop'. Mevr. van Akkeren en Van Oosten vroegen zich af welke normen de wethouder dan denkt te gaan hanteren. 'Waarom', zo zei mevr. Van Akkeren, 'zouden we de een wel geld geven en de ander niet'. De wethouder nodigde daarop Frits van Oosten uit om deel te nemen aan de besprekingen in een werkgroep die zich met de problematiek van de financiering van de peuterspeelplaatsen bezig houdt. Deze werkgroep zou met een subsidieverordening moeten komen, die als daar door de ge meenteraad goedkeuring aan wordt gehecht, kan worden inge voerd. Providencevan Alain Resnais Ergens halverwege de film "Providence" zegt hoofdrol speler Clive Longham, een befaamd auteur, dat ten on rechte van zijn werk wordt gezegd dat door zijn passie voor stijl de gevoeligheid verloren gaat. Commentaar van Longham daarop: stijl is gevoel. Het zouden de woorden van regisseur Alain Resnais kunnen zijn. Ook bij hem gaat het in eerste instantie om vormgeving en stijl en ook bij hem - zeker in het geval van "Providence" - gaat dat ten koste van de gevoeligheid. Het doolhof wat Resnais neerzet is zo com plex dat alle aandacht vereist is om de uitweg te vinden. De films van Resnais hebben daardoor iets kils. Je bent als bioscoopbe zoeker zo druk in de weer met het oplossen van de puzzle dat de ruimte voor identificatie of al- BRUCE LEE IN LUXOR Voor de tweede maal deze week een film die al enige jaartjes op de markt is, maar niettemin hier nooit te zien is geweest. "Bruce Lee and Ike"; Bruce Lee; Luxor; 16 jaar. Bruce Lee, de inmiddels legendari sche karate-acteur heeft voor zijn dood heel wat films gemaakt. En j in allemaal draait het om de be kende vechtsport. Het verhaal is niet belangrijk, slechts het ka- rate-idool telt. Al lijkt de karate en kung-fu-storm wat uitge woed, velen zullen aangenaam verrast zijn door deze late pre mière. LEIDEN - Fascisme staat de komende maand centraal in het programma van het Leidse filmhuis. In de films "Sierra de Teruel" (Malraux), "It happened there" (Mol- low), "Het zomerverblijf' (Leto) en in mindere mate "Les apprentis sorciers" (Co- zarewski) staat dit thema cen traal. Met ingang van vol gende week is de aanvangs tijd in het filmhuis negen uur thans betrokkenheid met een toch alle medelijden opwekkend figuur als Clive Longham ont breekt. Wat natuurlijk de bewon dering voor de prachtige dialo gen (die Resnais dit keer samen met de Engelse toneelschrijver David Mercer schreef) en de ma- "Providence"; regie: Alain Res nais; hoofdrollen: John Gielgud, Dirk Bogarde en Ellen Burn- styn; theater: Studio; leeftijd: 16 jaar nier waarop het verhaal is opge bouwd, niet wegneemt. In dit verhaal is de hoogbejaarde en stervende Clive Longham een soort schaker die als het ware langzaam de controle over zijn stukken verliest. De pionnen ge hoorzamen niet meer en gaan hun eigen leven leiden. Zijn zoon Claud, die hem nog altijd de dood van zijn moeder verwijt. Claud's echtgenote Sonja, die een ver houding zoekt met de stugge Ke vin Woodcroft. En tenslotte He len, die weer maitresse van Claud is. Als onheilspellend symbool van de dood fungeert het voetbalstadion in het Chileense Santiago, waar na de staatsgreep begin '70 de tegenstanders van het militaire regime werden op gesloten. In het begin van het verhaal heeft Longham de touw tjes nog stevig in handen. Perso nen lopen op bevel voor hem braaf de kamer weer uit als ze daar niet gewenst zijn. Samen met de cynische opmerkingen van Longham geven dit soort ab surdistische effecten "Provi dence" een merkwaardig soort lichtvoetigheid, dat overigens verderop in de film weer ver dwijnt. Dan ook blijkt dat Resnais de bioscoopbezoeker op sporen heeft gezet die nergens naar lei den en is het slot, hoewel weinig origineel toch verrassend. Lof dient er vooral te zijn voor de acteurs en actrices die deze eerste Engelstalige film van Resnais tot zo'n aangenaam kijkspel maken. Met name John Gielgud als Clive Longham en Dirk Bogarde als Claud zijn meer dan voortreffe lijk. Ellen Burnsyn in haar rol van Sonja eigenlijk te Amerikaans voor deze merkwaardig typisch Engelse (waarschijnlijk de in vloed van Mercer) film, BART JUNGMAN Ellen Burnstyn en John Gielgud in Providence "Een waanzinnige achtervolging waarbij mensen en wagens op topsnelheid worden geramd en aan flarden geschoten", meldt de persintroductie en ook "het barre toppunt van razend geweld". Duidelijker kon de informatie niet worden gesteld, want om het bereiken van de groep liefheb bers van dit onheil is het de ma kers van "Moving violation" te doen, Noodlottig is dit soort films altijd voor mensen die geen mo ment van dit alles in beroering kunnen raken en die dan niets anders overblijft dan te bekijken of die rampspoed misschien nog in een of ander min of meer ac- "Moving Violation" ("Kijk uit, we rammen je de bocht uit"); regie: Charles Dubin; hoofdrollen: Stephen McHattie en Kay Lenz; Lido 2, 16 jaar. ceptabel verhaal wordt aangebo den. "Moving Violation" biedt inder daad een verhaal, maar veel meer dan een melo-dramatisch en mo ralistische verpakking is dat niet. Een jong en verliefd stel wordt tij dens de vrijage opgeschrikt door het pistoolschot waarmee een corrupte sheriff zijn argwanende ondergeschikte van het leven be roofd. De sheriff besluit daarop dat dit tweetal een zelfde lot is beschoren en dat levert achter volgingen, botsingen en vuurge vechten, waar inderdaad alleen de doorgewinterde liefhebber voor warm zal lopen. TON VAN BRUSSEL De vraag was: kan een succesvolle televisieserie, die per aflevering zo'n 25 minuten duurt, leuk "Are you being served". Regie: Bob Kelett; hoofdrollen: Mollie Sugden, John Inman, Frank Thornton, Trevor Bannister, Wendy Richard; Theater: Trianon; alle leeftijden. blijven als de grappen en grollen worden uitgesmeerd over de lengte van een bioscoopfilm, die in dit geval een honderdtal minu ten vergt. Het antwoord luidt: blijkbaar wel. Wie zich in het algemeen met het televisieprogramma "Are you being served" (Wordt u al gehol pen) best kon vermaken, zal in de gelijknamige bioscoopfilm niet teleurgesteld raken. Was men al geen liefhebber van het groffe soort humor dat "Are you being served" tot een veelbekeken t.v.-programma maakte, dan is een gang naar de bioscoop niet aan te raden. Met andere woor den: televisieprogramma en bioscoopfilm liggen volstrekt in eikaars verlengde, met als enig verschil dat de belangrijkste lo catie niet het warenhuis maar een hotel in een vakantieplaats be treft. Regisseur Bob Kelett heeft geen profijt willen trekken van extra mogelijkheden die de ci nema kan bieden: hij maakte ge woon een extra lang televi sieprogramma dat op een groot doek wordt uitgezonden. Mis schien dat de een-na-de-grootste omroep van Nederland het nog wel eens in vier delen knipt. JOHN KROON LEIDEN - De raadscommissie sport is gisteravond akkoord ge gaan met een voorstel van B en W om f 275.000 extra beschikbaar te stellen voor de verbetering van de atletiekbaan in de Leidse Hout. Eerder had de gemeente raad voor dit doel al acht ton be schikbaar gesteld. Het extra ge vraagde geld is voor het over grote deel nodig omdat een nieuw plan is opgesteld, dat ook de aanleg van een aantal "techni sche nummers" binnen de ring van de baan beoogt. De kosten van de verbetering van de baan zelf zullen f75.000 hoger uitvallen dan oorspronkelijk is geraamd, omdat nu gekozen is voor het aanbrengen van- een kunststofbovenlaag. Dat zal vol gens een vrij nieuw procédé ge beuren (soortgelijke banen zijn te vinden in bijvoorbeeld Oxford en Kopenhagen). Het voordeel van de nieuwe baan is niet alleen dat deze door de verlenging tot vierhonderd meter ook beter voor wedstrijddoeleinden ge schikt is, maar is ook dat minder geld voor onderhoud zal hoeven worden uitgetrokken. Het realiseren van mogelijkheden om binnen de baan een aantal ateletieknummers te kunnen beoefenen (o.m. speerwerpen, kogelstoten, verspringen), bete kent dat het korfbalveld dat nu nog op die plaats is gesitueerd straks zal moeten verdwijnen. Overleg is nog gaande, aldus wethouder Tesselaar, over een oplossing voor dit probleem. De wethouder verzekerde de leden van de commissie echter dat tijdig een verhuizing naar een ander terrein mogelijk zal zijn. Het PPR/D'66-raadslid Van Oosten onthield zich als enige van stem ming. Hij toonde zich weliswaar voorstander van een verbetering van de baan, maar had bezwaren tegen de gevolgde procedure, om eerst acht ton te vragen en in een later stadium met een ander en meer kostbaar plan te komen. Volgens hem ging het hier om "doorgestoken kaart" en had een en ander voorzien kunnen wor den. Wethouder Tesselaar wees zijn bezwaren van de hand en zei dat wel degelijk pas later is beslo ten om de plannen uit te breiden. De extra kosten zullen overigens worden gefinancierd met gelden uit het fonds voor bovenwijkse voorzieningen. Met de vast stelling daarvan was een kleine twee miljoen voor sportzaken uitgetrokken. In een later stadium zal de gemeen teraad en de commissie sport nog goedkeuring moeten hechten aan een plan voor een nieuwe kantine en nieuwe kleedaccommodaties in de Leidse Hout. De kosten van de kantine zullen voor rekening van de betrokken sportclubs komen. LEIDEN - Het Praethuys aan de Vrouwenkerkkoorstraat heeft een forse uitbreiding onder gaan. Een voormalige werk plaats achter het Praethuys is, na een grondige verbouwing, ingericht als gesprekscentrum. Daardoor moesten de activitei ten die Jan Boer, baas van het Praethuys placht te organise ren gedeeltelijk worden stop gezet voor een jaar en voor een ander deel worden verplaatst naar het Leids Vrijetijds centrum. Over veertien dagen kan het ge bouwtje, met mogelijkheden voor het vertonen van films, het houden van tentoonstellingen, het geven van cursussen en wat dies meer zij in gebruik worden genomen. Een aantal vrijwilli gers heeft in samenwerking met een aannemer de laatste tijd hard gewerkt aan de tot standkoming van het gebouw tje dat twee zaaltjes plus een filmhok telt. Enige tienduizen den guldens zijn in de renovatie van het gesprekscentrum ge stoken. Dat geld kon bijeen gebracht worden doordat Jan Boer een jaar lang salaris kreeg uitbe taald via het Vrijetijdscentrum. De activiteiten van de stichting Gesprekscentrum Leiden, zoals het Praethuys officieel heet, richten zich de laatste tijd op de randverschijnselen van de wetenschap. Voorbeelden daarvan zijn de acupunctuur en andere alternatieve, niet als of ficieel erkende geneeswijzen, astrologie en "occulte zaken". De stichting werd zes jaar gele den door Jan Boer in het leven geroepen. Voor een deel wer den destijds de doelstellingen van het voormalige Creatief Centrum overgenomen. Of ficieel heet dat "het an gesprek- 1 discussie" de be- van bewustzijn werkzaamheid var door het voeren v; ken, door studie e De belangstelling zoekers geldt als maatstaf voor de te behandelen onderwer pen. Jan Boer kon zijn ideeën realiseren doordat hij destijds zijn eigen huis verkocht en met dat geld het huidige als café in gerichte Praethuys instal leerde. De opbrengsten van de bar moesten tot nog toe de zaak draaiende houden. Er komt geen cent subsidie aan te pas. Omdat het aantal activiteiten nu, door het verkrijgen van Jan Boer in het nieuwe gespn meer ruimte, kan worden uit gebreid zal er toegangsgeld worden geheven. Omdat de kosten voor vaste bezoekers op die wijze aardig kunnen oplo pen is de mogelijkheid ge creëerd lid te worden van het Praethuys voor het bedrag van vijfentwintig gulden per jaar. Jan Boer hoopt met het opzetten van het gesprekscentrum ook degenen te "trekken" die de weg naar het Praethuys tot nog toe niet wisten te vinden. De nieuwe ruimte zal nl. ook ter beschikking worden gesteld aan politieke of sociale groepe ringen, aan kunstenaars wier werk op de Praethuys-activitei- ten aansluit. Spitsafbijter is de Leidse kunstenaar Fred Han sen die op 1 maart een lezing houdt over zijn werk. Verder is het de bedoeling op maandag een lezing, op de dinsdag een speelfilm te hebben. Bezoekers kunnen een verzoek voor een bepaalde speelfilm indienen. Op het programma staan voorts gepland vier avonden over astrologie en wel op 7, 14,21 en 27 februari. In aansluiting op deze serie zal een cursus astrologie worden gegeven op de woensdagavonden. Behalve voor leden en vaste be zoekers van het Praethuys, dat als ontmoetingscentrum blijft fungeren, zal het éénmaal per week op woensdagavond op een wat vrijblijvende basis zijn geopend. Verder is het Praethuys dagelijks vanal twaalf uur geopend als tref punt.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11