Optimisme hervatting gesprekken VS steunen apartheid Dat was schrikken in Sankt Anton. Raadsels rond ontvoering grootindustrieel blijven Smith trekt van leer tegen Owen Geen sporen van radio-activiteit boven Canada 11 Israël-Cairo DOOR INVESTERINGEN IN ZUID-AFRIKA 11 De Amro Bank.Voor reischeques, buitenlands geld en reisverzekeringen. DONDERDAG 26 JANUARI 1978 BUITENLAND OTTAWA (Reuter, AFP) - Onder zoekteams van de Verenigde Sta ten en van Canada hebben geen sporen gevonden van radio-ac tieve neerslag, afkomstig van de door kernenergie aangedreven Russische spionagesatelliet die dinsdag boven noord-Canada in de dampkring terechtkwam. Dit hebben Amerikaanse en Cana dese functionarissen in Ottawa bekendgemaakt. De spionagesatelliet, voorzien van 45 kilo van het potentieël dode lijke uranium 235, viel uiteen bo ven een verlaten gebied bij Yellowknife, in het noordwes telijke deel van Canada. Onmid dellijk werd een grote operatie ondernomen, waaraan minstens zes vliegtuigen met stralings zoekers deelnamen. Canadese en Amerikaanse functionarissen hebben gezegd dat de kans ge ring is dat radio-actieve wrak stukken de aarde zullen berei ken. Maar volgens het instituut voor ruimtewaarneming in het West- duitse Bochum heeft de defecte satelliet, de Kosmos 954, in de hogere lagen van de atmosfeer een grote radio-actieve wolk van 350 km lengte achter zich gelaten. "Dat proberen we nu uit te zoe ken", zei een functionaris van het Canadese ministerie van Defen- In Washington maakte het minis terie van Buitenlandse Zaken bekend dat een U-2 toestel van de Amerikaanse luchtmacht (die grote hoogten kan bereiken) en een WC-135 straalvliegtuig - een versie van de Boeing 707 voor het doen van weersverkenningen - gisteren tijdens missies naar het betrokken gebied geen aanwij zingen vonden voor radio-actieve straling. De toestellen, uitgerust met Filters voor het opvangen van radio-actieve wrakstukken, keerden dinsdagavond naar hun basis in Californië Gisteren voer den ze,echter een nieuwe missie uit om radio-actieve deeltjes op te vangen langs het spoor dat de sa telliet volgde toen deze door de aardse atmosfeer naar beneden kwam. Woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken Jill Schuker zei dat do toe stellen een groot gebied afzoeken ten oosten van het grote Slaven- meer, in het dunbevolkte Cana dese noordwesten. Twee Ameri kaanse C-141 transportvliegtui gen werden eveneens naar het gebied gedirigeerd, uitgerust met speciale instrumenten om moge lijke straling op grondniveau op te sporen. Volgens een Canadese regerings woordvoerder is een uitputtend onderzoek op de grond uitge voerd in de stad Yeltowknife, Yellowknife de rand van het meer. Inwoners van de stad had den gemeld dat ze in de vroege donkere ochtend van die be wuste dag een reeks brandende voorwerpen door de lucht had den zien dwarrelen. De C.ANA- DESE Canadese onder zoekteams hebben overigens "schoon" verklaard. Canada probeert van de Sovjet- Unie informatie te verkrijgen over de satelliet om het zoeken naar radio-activiteit te verge makkelijken. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Moskou liet gisteren weten dat het techni sche informatie zal verschaffen en de Canadese zaakgelastigde in Moskou, Alan McLaine, zei dat Russische functionarissen zeer coöperatief waren. Professor Heinz Kaminski van het instituut in Bochum meende dat de gevolgen van mogelijke ra dio-actieve neerslag beter kon den worden opgevangen als Rusland zou vertellen wat voor type kernreactor in de spionage satelliet aanwezig was. Het Westduitse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft gisteren aangekondigd dat het plan een voorbereidt om de mensen te be schermen voor het geval er een satelliet op het land neerkomt. De Kosmos 954 vloog over West- Duitsland nauwelijks twee minu ten voordat ze naar de aarde neerstortte. Het hoofd van het departement voor civiele verde diging in Bonn zei dat de Bonds republiek bijna gelijktijdig waar schuwingen vanuit Moskou en Washington kreeg over het ge vaar van de satelliet. De West duitse weerdienst was gealar meerd uit te kijken naar radio-ac tieve neerslag. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington maakte gis teren bekend dat de Verenigde Staten reeds op 18 januari alle landen van het Atlantisch bond genootschap, Japan, Australië en Nieuw-Zeeland op de hoogte hadden gebracht van de moei lijkheden met de spionage-satel- liet. Geen enkele ader land kreeg dezelfde waarschuwing. Het ministerie van Buitenlandse Zaken erkende dat de keus ge deeltelijk "willekeurig" was, maar verzekerde dat er geen poli tieke overwegingen aan ten grondslag lagen. Een waarschu wing "op wereldniveau" zou waarschijnlijk tot paniek hebben geleid, hetgeen Washington wilde vermijden, aldus een woordvoerder. De landen waar naar wel een waarschuwing was uitgegaan kregen tevens het ver zoek de grootst mogelijke ge heimhouding te betrachten. JERUZALEM/CAIRO (UPI) - De Verenigde Sta ten oefenen zowel op Israël als op Egypte sterke druk uit de vredesbesprekingen op ministerieel niveau te hervatten, maar op neutrale grond en zonder overmatige verslaggeving door de pers. Dit is gisteren in diplomatieke kringen in Jeru zalem vernomen. Volgens president Sadat van Egypte worden op het ogenblik "serieuze" onderhandelingen achter de schermen gevoerd om de impasse in de vredesbespre kingen te doorbreken en kunnen resultaten binnen een paar dagen worden verwacht. Het vormen de meest optimistische geluiden in het Midden-Oosten sinds de be sprekingen op politiek en militair niveau in een impasse geraakten. De geluiden over de sterke Ameri kaanse druk vinden vandaag hun weerspiegeling in een nieuwe ontmoeting tussen de Ameri kaanse onderminister van buitenlandse zaken Alfred Atherton en de Israëlische pre mier Menachem Begin. Atherton heeft voortdurend contact gehad met Begin, met minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan en met de directeur-generaal van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken Ephraim Ev- ron sinds hij zaterdag naar Israël terugkeerde. De essentie van de Amerikaanse druk, aldus de diplomatieke kringen in Jeruzalem, is een be spoediging van de hervatting van de militaire en de politieke be sprekingen om geen vacuum te doen ontstaan in de huidige vre despogingen. Sadats verwijzing naar "serieuze onderhandelingen achter de schermen" lijkt in dit kader te moeten worden bezien. De Amerikanen dringen er bij beide partijen op aan voor de te hervatten onderhandelingen een afgezonderde plaats uit te kiezen, ver weg van de media. Naar in diplomatieke kringen verluidt menen de Amerikanen dat de uitgebreide verslaggeving tij dens alle fasen van de Israë- lisch-Egyptische contacten sinds Sadats dramatische vredesmissie naar Jeruzalem in november een negatieve uitwerking heeft gehad op de dialoog en verschillen tus sen de partijen heeft aange scherpt. Volgens Amerikaanse e functiona- rissn zijn er geen plannen dat Atherton op korte termijn naar Cairo gaat om met de Egyptische leiding spreken sprken over een oplossing van de in het slop ge raakte besprekingen. Premier Begin en andere Israëlische leiders hebben reeds te kennen gegeven dat ze bereid zijn begin volgende week in Cairo de mili taire besprekingen te hervatten, mits Egypte ophoudt met wat Is raël noemt zijn snijdende anti-Is raëlische en anti-semitische perscampagne tegen de joodse staat. met de smeltende WASHINGTON (AFP/UPI) - Door hun investeringen steunen Amerikaanse be drijven in feite de apart heidspolitiek in Zuid- Afrika en daardoor gaan zij juist in tegen het Ame rikaanse terzake. regeringsbeleid ADVERTENTIE Vandaar dat de tot dusverre min of meer neutrale koers (aanmoedi gen noch tegenwerken) concreet moet worden omgebogen in de richting van intrekking van alle krediet- en belastingfaciliteiten van de overheid, die de stroom van kapitaal of krediet naar Zuid-Afrika hebben bevorderd. Dit is een van voornaamste aanbe velingen in een rapport van de Amerikaanse senaat over de in- vesterings- en werkgelegen- heidspraktijken van Ameri kaanse bedrijven in Zuid-Afrika dat gisteren is gepubliceerd. Van de rond 2.600 Amerikaanse be drijven die in het land werken werden de 260 grootste onder vraagd door middel van een en- quete door de subcommissie voor buitenlandse betrekkingen van de Senaat, maar slechts 75 bedrijven vulden de formulieren Top-Afrikadeskundige van de Amerikaanse Senaat, de Democ ratische senator Dick Clark uit Iowa deed de aanbeveling in het rapport. Scherpe overheidssancties of vol ledige terugtrekking van Ameri kaanse bedrijven en/of investe ringen in Zuid-Afrika raadde se nator Clark af. Zulke maatrege len zouden op het ogenblik niet verstandig zijn en gezien de eco nomische realiteiten die de kern vormen van de Amerikaanse be trekkingen met Zuid-Afrika on mogelijk zijn. Maar wel zou de regering een nieuwe consequente en prag matische met nadruk niet op sti mulering gerichte politiek kun nen gaan voeren. In het bijzonder zou de verlening van krediet- en verzekeringsgaranties met over heidsmiddelen vanwege de Ame rikaanse export-import bank kunnen worden stopgezet en zouden de gunstige regelingen voor de Amerikaanse bedrijven die belasting, betalen aan de Zuidafrikaanse fiscus kunnen worden ingetrokken ingeval zij hun gedrag niet afstemmen op het regeringsbeleid, zo zegt Clark. Kort gezegd zou dit erop neerko men dat de Amerikaanse rege ring elke nieuwe investering zou moeten tegenwerken door kre diet- en fiscale faciliteiten te ont houden aan elk bedrijf dat de facto instemt met de Zuidaf rikaanse politiek van de geschei den ontwikkeling van de rassen. Vele van de weinige (75) be drijven die antwoordden op de vragen van de commissie gaven openlijk toe dat negers bij hun voor gelijk werk minder betaald krijgen dan blanken en dat zij geen hogere functies bekleden. Volgens het rapport bedroegen de Amerikaanse particuliere inves teringen in Zuid-Afrika in 1976 1,7 miljard dollar ofwel omgere kend tegen de huidige koers bijna vier miljard gulden. Daar mee maakten zij ruim eenderde uit van alle investeringen in heel Afrika in dat jaar. Bovendien, zo werd er verder in ge zegd, stelden Amerikaanse kre dieten tot een totaal bedrag van 2,2 miljard dollar ofwel bijna 5 miljard gulden de regering in Pretoria in datzelfde jaar in staat de kosten van Zuid-Afrika's olie-invoer en militaire uitgaven te compenseren „Goed, wij uiteindelijk toch met zo 'n stoel tjeslift naar 2200 nieter. Machteld op van de zenuwendie ziet alleen maar die diepte onder ons. En opeens hoor ik een pamekkreet en zie ik Machtelds las met al ons geld in de sneeuw verdwijnen. Kan je je voorstellen dal ik me ongelukkig schrok Nou cn of. Daarom raden wij van dc Amro Bank altijd aan om alleen buitenlands geld voor de éérste dagen mee te nemen cn veilige Amro reischcques voor dc rest van uw vakantie! Dat is een rustige gedachte. Want gebeurt daar iets mee, dan heeft u de Amro Tclcservice. Hoe werkt dat? Heel simpel. Bij uw Amro Bank krijgt u tegelijk met uw reischcques ook een telefoonnumme mee. Gebeurt er iets met uw rcischeques, dan belt u dit nummer en krijgt u de Amro Teleservice, die onmiddellijk geld overmaakt. Telegrafisch. En wat uw bagage betreft, als u een Amro reisverzekering neemt, bent u voor een gering bedrag verzekerd tegen verlies en diefstal. En tegen de kosten van ziekte, ongeval en wegens familie omstandigheden naar huis Dus wie niet van schrikken houdt tijdens z'n vakantie, die gaat eerst even langs bij ÏYS I de Amro Bank. W^J PARI JS (DPA) - De ontvoering van de Belgische grootindustrieel Baron Edouard Jean Em pain is drie dagen na datum nog even raadselachtig. In Parijs wachtten zijn familie en de politie gisteren tevergeefs op een levensteken van de ontvoerde ofzijn nog altijd niet bekende ontvoerders. Hoewel de Franse politie haar on derzoek op grootse wijze heeft aangepakt en o.a. alle vliegvelden en spoorwegstations bij en in Pa rijs onder controle heeft ge plaatst, is zij sinds de ontvoering op maandag geen stap verder ge komen. Evenmin beschikt de politie over betrouwbare informatie over de vraag of de ontvoering een poli tieke daad is of het werk van ge wone misdadigers die het op een hoog losgeld gemunt hebben. Volgens officiële kringen is er evenmin bewijs voor gevonden dat aan de ontvoering is deelge nomen door Duitsers. De chauffeur van de baron, presi dent van een omvangrijk inter nationaal zakenimperium, heeft gezegd dat hij tijdens de ontvoe ring „in het Duits gegeven beve len" heeft opgevangen. De ontvoering zou ook nog andere gronden kunnen hebben. De groep Empain-Schneider heeft een dikke vinger in de pap bij de Franse kerncentralebouw en de baron is naar de pers met zeker heid meent te weten, op de hoogte van geheime gegevens. De zeven personen die in anonieme telefoontje hebben gezegd dat zij de ontvoering hebben uitgevoerd - onder hen iemand die zei dat de links-extremistische beweging „gewapende kern voor volksau- tonomie (Napap)" verantwoor delijk is, hebben zich tot dusver niet weer laten horen. Napap heeft bovendien dinsdag tegen gesproken bij de zaak betrokken te zijn. Later heeft de Franse televisie be kendgemaakt dat de familie van Empain in de nacht van dinsdag op woensdag in haar woning in Parijs een telefoontje heeft ge kregen. De politie deelde mee dat het telefoontje, net als de vorige serieus genomen wordt". SALISBURY/LOESAKA (Reuter, AFP, DPA) - De Rhodesische premier Ian Smith heeft gisteren een felle aanval gedaan op de Britse minister van Buitenlandse Zaken David Owen. De leider van de blanke minderheids regering beschuldigde Groot-Brittannië ervan een "goddeloze verbond" probe ren te vormen met het Pa triottisch Front om de "in terne regeling" te saboteren. Ian Smith en drie gematigde leiders bereikten dinsdag avond overeenstemming over de geldigheidsduur (10 jaar) van grondwettelijke garan ties voor de blanke minder heid onder een toekomstig bewind van de zwarte meer derheid. Het Patriottisch Front heeft elke interne rege ling in Rhodesië afgewezen en aangekondigd te zullen doorgaan met de guerrilla totdat Smith en zijn blanke minderheidsregering aftreedt en de macht overdraagt aan de zwarte meerderheid in het land. Op een persconferentie ver klaarde Smith dat de bespre kingen met de gematigde zwarte leiders nog enkele we ken zullen duren. Hij zei dat het te bereiken akkoord in ternationaal erkend zou wor den, ook door Groot-Brit tannië. De Rhodesische pre mier kritiseerde het initiatief van de Britse minister van Buitenlandse Zaken David Owen, die volgende week op Malta besprekingen zal voe ren met Nkomo en Moegabe, de leiders van het Patriottisch Front. Dit zou niet in over eenstemming zijn met eer dere Britse beloften dat iedere regeling acceptabel moest zijn voor het gehele Rhodesische volk. Volgens hem vertegenwoordi gen de drie leiders, bisschop Moezorewa van de Verenigde Afrikaans-Nationale Raad, dominee Ndabaningi Sithole van de Afrikaanse-Nationale Raad en de Jeremiah Chirau van de "Verenigde Volk sorganisatie Zimbabwe" (ZUPO), met wie hij onder handelt, 90 procent van de 6.5 miljoen zwarten. Smith meende dat Owen de realiteit niet onder ogen heeft omdat het Rhodesische volk andere leiders op het oog zou hebben als Nkomoe en Noegabe. De premier zei ook dat de guerrillaoorlog waar schijnlijk zal ophouden of in elk geval in hevigheid zal af nemen indien het akkoord voor de interne regeling zon der het Patriottisch Front helemaal rond is. Er ligt nog een belangrijk ob stakel op de weg naar een "in terne regeling". Er bestaat grote onenigheid over de sa menstelling van en de zeg genschap over de strijdk rachten. Smith wil het huidige leger met een blanke top en veel zwarte man schappen zoveel mogelijk handhaven als de lands verdediging van het toekom stige Zimbabwe. Chirau, die sterk "onder invloed" zou staan van de premier, gaat daarmee akkoord. Moezo rewa en Sithole willen echter een integratie tussen dit leger en de twee guerrillalegers van Nkomo en Moegabe. Smith en de gematigde leiders zijn al akkoord over een nieuw parlement van Zim babwe dat 100 zetels moet krijgen. Achtentwintig daar van moeten worden bekleed door blanken en 72 door zwar ten. Grondwetswijzigingen kunnen pas worden doorge voerd bij een meerderheid van 78 stemmen zodat de blanken dus tien jaar lang, want voor zolang geldt de re geling, alles kunnen afstem men wat hun uitkomt. Tevens zijn afspraken gemaakt over onafhankelijkheid van de rechterlijke macht, het hand haven van blanke ambtena ren, het behoud van de daar aan verbonden pensioenrech ten en de mogelijkheid om een tweede nationaliteit te hebben. De Zambiaanse president Ken- in th Kaoenda heeft het Pa triottisch Front laten weten dat na de onafhankelijkheid van Rhodesië geen rascisti- sche politiek mag worden ge voerd. Blank en zwart moeten vreedzaam naast elkaar leven, zo meent Kaoenda. Dit is voor de Zambiaanse president voorwaarde om de leiders van het front te blijven steunen. In de Zambiaanse hoofdstad Loesaka verklaarde de zwarte leider Joshua Nkomo dat hij geen interne regeling in Rho desië zal accepteren. Het Pa triottisch Front is wel bereid te onderhandelen maar alleen op basis van het laatste Ame rikaans-Britse vredesplan dat weer door Smith is afgewe-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9