Amerikaan A gee moet land uit "Complex van factoren leidde tot brenk PvdA-CDA" 5.28 6.98 ALBRECHT Fosgeeninstallatie Brabant blijft open Se*tmzii4e'Ven&Mfi Ook statenloze Des Celles door staatssecretaris uitgewezen Uit in de Randstad DONDERDAG 26 JANUARI 1978 m Door Bart Jungman "Structurele factoren (een felle ver kiezingsstrijd en grotere openbaarheid) hebben samen met voor deze formatie unieke facto ren de lange duur ervan bepaald. Van die unieke factoren leidden vooral het gegroeide wantrouwen en de toegenomen irritatie tussen PvdA en CDA. en met name tus sen Den Uyl en Van Agt persoon lijk, tot de uiteindelijke breuk tussen progressieven en chris- ten-democra ten". 1 Ter linkerzijde zei men bovendien dat het CDA altijd al liever met de VVD in zee was gegaan en van christen-democratische kant stelde men dat vooral de meer derheidsstrategie tot het misluk ken van de totstandkoming van het tweede kabinet-Den Uyl heeft geleid. Het is waarschijnlijk dat niet één van deze verklaringen de gebeurtenissen tijdens de forma- tie verklaart, maar dat juist het samenspel en de onderlinge rela ties tussen de genoemde factoren de kabinetsformatie hebben beïnvloed". Dat concluderen Rudy Andeweg, Karl Dittrich en Theo van der Tak in hun boek Kabinetsformatie 1977. "Geen diepgravende en we tenschappelijk verantwoorde analyse", zoals de schrijvers het zelf in een voorwoord zeggen. "Dat pretenderen wij ook niet. Dit boek is bedoeld om nog eens op een rijtje te zetten wat er nu eigenlijk gebeurd is in die 207 da gen voordat het kabinet-Van Agt kabinet-Den Uyl afloste". Waarschijnlijk mede daardoor is het een zeer leesbaar verslag ge worden, waar ook de wat minder ingevoerde lezer veel plezier aan zal beleven. In de eerste tien hoofdstukken geven de drie auteurs, die allen aan de Leidse universiteit politieke weten schappen studeerden (Andeweg en Dittrich zijn nu ook als weten schappelijk medewerker poli tieke wetenschappen in Leiden werkzaam, terwijl Van der Tak wetenschappelijk medewerker is aan de Interfaculteit Bedrijfs kunde in Delft) een beschrijving van de gang van zaken aan de hand van officiële stukken, brie ven, persverslagen etc. Veel echt nieuws heeft het boek dus niet te bieden. Daarvoor is het wachten eigenlijk op de te boek gestelde belevenissen van PvdA-onderhandelaar Ed. van Thijn die binnenkort ver schijnen. Toch staan er hier en daar wel een paar aardige details in die (althans voor mij) nieuw zijn. Zo zou het verhaal de ronde doen dat Van Agt de andere onderhan delaars irriteerde. Zijn voorstellen zouden slecht on derbouwd en slecht gefor muleerd zijn. Van Thijn had van zijn fractie de ruimte gekregen om met eigen voorstellen te ko men omdat anders de formateurs misschien een tussenweg zouden volgen tussen hun eigen voor stellen en die van Van Agt. Van Thijn zou toen maar punten uit "het aan de onderhandelaars toch niet onbekende" PvdA-ver- kiezingsprogramma voor hebben gelezen. Van Agt maakte als enige ijverig aantekeningen ("niet zo vlug, Ed") terwijl de an deren hun lachen nauwelijks konden inhouden. Zeer terecht besteden de auteurs ook veel aandacht aan de forma tie in 1973 en de kabinet speriode-Den Uyl omdat daar voor een groot deel de houding van het CDA tijdens deze forma tie uit is te verklaren en die ook door de schrijvers als één van de oorzaken voor de lange duur van de formatie wordt genoemd. Wel staan er in dit uitgebreide over zicht een paar schoonheidsfout jes. Zo zei minister Boersma niet "God verhoede dat de WD met het CDA gaat regeren", maar (zich richtend tot Hans Wiegel) "God verhoede dat u achter de rege ringstafel komt", wat toch wel iets anders is. Bovendien is het wat vreemd dat niet of nauw elijks wordt ingegaan op de ge ruchten dat de CDA-fractie weinig tevreden was met het op treden van informateur Veringa. Verreweg het interessantst is na tuurlijk het laatste hoofdstuk waarin een voorzichtige analyse van deze langste formatie uit de Nederlandse geschiedenis wordt gegeven. Daarin worden de structurele en unieke factoren die hierboven in het citaat zijn genoemd, uitgediept. "Kabinets formatie 1977" kost f9,90 en is vanaf morgen in een aantal boekhandels verkrijgbaar. Het kan ook via de vakgroep politieke wetenschappen van de Leidse universiteit worden verkregen: Hugo de Grootstraat 27 in Lei den. Albrecht Goud koffiebonen 250 gr. Natuurzeem, 55 x 38 cm. Normale verkoopprijs ca.9.75 Albrecht verkoopprijs Place mats, 30 x 40 cm, 2 stuks Normale verkoopprijs ca.7.50 Albrecht verkoopprijs baklaag, Tefal koekepan met anti-aanbaklaag, 24 cm. doorsnede. Normale verkoopprijs ca. 11.35 Albrecht verkoopprijs AMSTERDAM (ANP) - De voormalige CIA-agent Philip Agee is erg teleurgesteld dat staatssecretaris mr. E. A. Haars van justitie het verzoek tot verlenging van zijn ver blijfsvergunning heeft afgewezen. Onwettig Wim des Celles behoort tot de duizenden onwettige kinderen die tijdens de politionele acties in het toenmalige Indië zijn ver wekt. Volgens Feisser worden deze kinderen in Indonesië be schouwd als een levende erfenis aan het koloniale verleden en worden zij daarom met de nek aangekeken. AMSTERDAM Concertgebouw: 27 jan., 20.15 uur. Utrechts Symphonie Orkest o.l.v. Willem van Otterloo. Stadsschouwburg: 30 jan., 20.00 uur, Ned. Opera Stichting met "Hoffmans Erzahlungen" van Jaques Offenbach; 31 jan., 20.15 uur, de Haagse Comedie met "De waaier" van Goldoni. Carré: 27 jan. t/m 2 febr. (beh. 30 jan.), 20.15 uur, Henk Elsink met "Theater en thuis"; 29 jan., 11.00 uur, Koffieconcert door het Amsterdams Philh. Orkest o.l.v. Lex Veelo. Centrum Bellevue: 27 t/m 29 jan., 20.30 uur, Toneelgroep Centrum met "Tussen de middag" en "Later op de avond" van Don Dek ker. De Brakke Grond: 27 en 28 jan., 20.30 uur, Toneelgroep Theater met "Metamorfose" van Kafka; 30 jan. t/m 2 febr., 20.30 uur, de Haagse Comedie met "Spoorloos" van Robert Bognar. Tingel Tangel: 27 en 28 jan., 20.30 uur, Miel Cools met "Achter de Schelde vrijen de helden". Werktheater: 27 jan., 20.30 uur, het Werktheater met "Als de dood". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 27 jan., 20.15 uur, Haagse Comedie met "De Waaier" van Goldoni; 28 jan. en 2 febr., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Tweelicht" van Eric Schneider, idem 29 jan., 14.00 uur; 29 jan., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Een maand op het land" van Toergenjev; 30 en 31 jan., 20.15 uur, Guus Hermus en Jeroen Krabbé in "Moordspel", thriller van Anthony Shaffer; 1 febr., 20.15 uur en 22.15 uur, Internationaal Theater Instituut met "I was sitting on my patio", "This guy appeares I thought" en "I was hallucinating". HOT-Theater: 27 en 28 jan., 20.30 uur, Ned. Dans Theater; 29 jan., 14.00 uur, Kindertheater Pssstt met "Piccolo en Padoedepop- pelos"; 29 en 30 jan., 20.30 uur, Toneelgroep Baal met "Orpheus" van Lodewijk de Boer; 31 jan., 20.30 uur, Smith Goody met "Ave you eard the one about Joey Baker?", 1 febr., 20.30 uur, toneelgroep Globe met "Henry II" van Willem Jan Otten; 2 febr., 20.30 uur, Haagse Comedie met "Elizabeth I" van Paul Foster. Congresgebouw: 27 en 28 jan., 20.15 uur, "Boeing-Boeing", blijspel van Marc Camoletti, met o.a. Rijk de Gooyer; 28 jan., 20.30 uur, Residentie Orkest o.l.v. Libor Pesek. Appeltheater: 27 en 28 jan., 19.30 uur, theatergroep De Appel met Oresteia" van Aischylos. Diligentia: 27 jan., 20.15 uur, Orkest Haganum; 28 jan.. 14.30 uur, Hofstad Jeugdorkest; 28 jan., 20.15 uur, Eric Henderson, gitaar; 29 jan., 11.30 uur, Concerto Rotterdam, 29 jan., 14.30 uur, Michael Rudy, piano; 31 jan., 20.15 uur Nieuw Hongaars Strijkkwartet; 1 febr., 12.45 uur, lunchprogramma, Gemini Ensemble; 1 febr., 20.00 uur, Jar. Akkerman Band, jazz; 2 febr., 20.15 uur Marijke en Sieto Hoving "Nieuwe bezems". Theater in de Steeg: 27 en 28 jan., 20.30 uur, solotoneel Nel Kars "Ik, jij. zij". Theater Pepijn: 27 jan., 20.30 uur. Cabaret NAR "Romantiek met mayonaise"; 29 jan., 14.30 uur. "Zo de ouden zongen met Dorien Mijksenaar. Perry Cavello en Hans Meyer, piano; 1 febr., 20.15 uur, Carolyn Watkinson, alt-mezzo. Tan Crone, piano. Wouter Oosterkamp, bas-bariton en Jan Wolffs, piano; 2 febr., 20.30 uur, Loeki Knol "Op goed geluk". LEIDEN Leidse Schouwburg: 27 en 28 jan., 20.15 uur, John Lanting's Thea ter van de Lach met "In de kas. op de kast", klucht van Michael Pertwee; 31 jan., 20.15 uur Toneelgroep Centrum met "Scheiden" van Ton Vorstenbosch; 1 febr. 20.15 uur, het Amsterdams Volk stoneel met "Als je lacht dan ben je rijk", met o.a. Carry Tefsen, Hetty Blok en Wim Wama; 2 febr., 20.15 uur, toneelgroep Globe met "Burger Schippel", door Carl Sternheim. LAK-Theater: 27 jan., 20.15 uur, het Penta-theater (mime- en bewe gingstheater) met "Schoonschijn" en "Uw nederige dienaar"; 28 en 29 jan., 20.15 uur, "Siswe Bansi is dood", van Arhol Fugard, John Keni en Winston Ntshona; 29 jan., 15.00 uur. poppentejater Otto van der Mieden met "Appelpan, mennertje dan", kin dertheater. Stadsgehoorzaal: 27 jan.. 20.15 uur. Rotterdams Philharmonisch Orkest, m.m.v. Daniël Kwartet, o.l.v. Ferdinand Leitner. K& O-gebouw, Hazewindsteeg: 1 febr., 20.15 uur, Rijksdaalder- concert door Martine Reynders Schilt, piano. Weliswaar was Agee van plan in de toekomst weer naar de Verenigde Staten terug te keren, maar hij had hier nog een tijdje willen blijven om zijn nieuwe boek af te maken en om zijn kinderen de gelegenheid te geven hier hun school af te maken. Dat vertelde Agee gistermiddag op een pers conferentie in Amsterdam naar aanleiding van de beslissing van de staatssecretaris, die hem kort daarvoor per speciale koerier was bezorgd. Zijn teleurstelling is daarom zo groot omdat hij van Nederland houdt en omdat hij hier vele, hechte vriendschappen heeft. Een van de gevolgen van de be slissing van de staatssecretaris is, dat zijn gezin uiteen wordt ge rukt, zo vertelde de ex-CIA man. In het zeer uitgebreide stuk van de staatssecretaris staat overigens niets waaruit opgemaakt zou kunnen worden dat Agee activi teiten heeft ontwikkeld die de be trekkingen van Nederland met andere landen zouden kunnen schaden of de openbare orde in gevaar zouden kunnen brengen. Agee meent dat uit de beslissing van de staatssecretaris blijkt, dat de CIA nog veel invloed heeft. Hij is echter niet van plan het erbij te laten zitten. Agee's advocaat mr. W. J. van Be- nnekom, gelooft dat er nog mo gelijkheden zijn om de beslissing van de staatssecretaris aan te vechten. Hij gaf gisteren een op somming van een reeks artikelen van het vriendschapsverdrag tussen Nederland en de Ver enigde Staten, op grond waarvan de ex-CI A-agent volgens hem het recht zou hebben een beroep in te stellen bij de Raad van State. Mr. van Bennekom wil met Agee nog overleggen over deze mogelijk heid. De fractie van de PvdA in de Tweede Kamer gaat zich vandaag DEN HAAG - Geen uitbreiding van UC-Almelo was de leuze waaronder een aantal demonstranten zich stannpn 0pnnLn mnoton 11MJ gistermiddag had verzameld op het Binnenhof in Den Haag. De Tweede Kamer debatteert vandaag over de voorgenomen uitbreiding van de splijtstoffabriek in verband met de levering van uranium aan Brazilië. De demonstranten probeerden op de grond de woorden UC-NEEte Des Celles Ook de uit Indonesië afkomstige Wim des Celles moet Nederland verlaten. Mevrouw Haars, kent ook voor hem geen pardon. Naar haar mening is de 29-jarige sta tenloze Des Celles gezond genoeg om te reizen en verder ziet ze geen reden waarom hij nog langer in ons land zou moeten blijven. Met deze beslissing van de staats secretaris van justitie is een einde gemaakt aan de vertwijfelde speurtocht van Wim des Celles naar zijn Nederlandse vader. Voor het ministerie van justitie ligt de zaak simpel. Des Celles heeft zijn vader niet kunnen vinden, hij krijgt daarom geen verblijfsver gunning en dus moet de man het land uit. Bij de Stichting "Nu of nooit" in Heerlen, waar men maandenlang heeft geprocedeerd om een ver blijfsvergunning voor Des Celles te krijgen, is de beslissing van de staatssecretaris hard aangeko- BERGEN OP ZOOM (SP) - De fos geeninstallatie van General Elec tric Plastics in Bergen op Zoom behoeft niet te worden gesloten. De Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, J. van der Har ten, heeft gisteren hiertoe beslo- Stichtingsvoorzitter F. L. Feisser "De staatssecretaris heeft allerlei humanitaire overwegingen opzij gezet. Des Celles is te ziek kunnen reizen. Ik ben er boven dien van overtuigd dat de jongen moeilijkheden krijgt als hij te ruggaat naar Indonesië". ten. Hij legt hiermee het verzoek van de regionaal inspecteur volksgezondheid, ir. 1 Ploeg, naast zich neer. Ook de burgemeesters van Bergen op Zoom en Halsteren hadden zich uitgesproken vóór sluiting. Er wordt overwogen om tegen deze beslissing in beroep te gaan *e Volgens ir. Van de Ploeg is het verantwoord om door te gaan me de produktie van het giftige ga: fosgeen, zolang de installaties ning. niet voldoende beveiligd zijn. De Volgens profes: burgemeester van Halsteren heeft de commissaris van de ko ningin zelfs geadviseerd de fab riek maar definitief te sluiten. Alleen de Arbeidsinspectie vond dat de fabriek mag doorgaan "mits er enkele veiligheidsvoor zieningen van voornamelijk or ganisatorische aard zouden wor den getroffen", de De plasticgigant moet binnen ze ven maanden een overkapping over de hele installatie laten aan brengen. Giftige gassen zouden zo binnen de fabriek kunnen blijven. Provinciale Waterstaat is van mening, dat het niet verant woord is, de fabriek langer dan een maand te laten doordraaien zonder een dergelijke voorzie- H. der i wie de advies heeft ge vraagd. is er geen aanmerkelijk gevaar te duchten voor de om wonenden. Milieudeskundige Fakkers verklaarde echter, dat de installatie wel degelijk een ge vaar voor de volksgezondheid be tekent. "Gesteund door de advie zen van een aantal deskundigen overwegen wij dan ook in beroep te gaan", aldus de heer Fakkers. De fabriek was vorig jaar december op last van de commissie geslo ten nadat vijftig kilo fosgeen was ontsnapt. Begin januari besloot een meerderheid van Gedepu teerde Staten van Noord-Bra bant, dat de installatie weer mocht worden gebruikt. Onderzoek naar dood Algerijns pleegkind nog niet afgerond HARDENBERG (ANP) - De 23-ja- rige mevrouw H. uit Hardenberg, die wordt verdacht van zware mishandeling van haar pleegkind een 3-jarig Algerijns meisje, blijft voorlopig in preventieve hech tenis. Het onderzoek van de Almelose justitie is nog niet afgerond. Haar echtgenoot is vrij gelaten. De vrouw is opgesloten in het huis van bewaring in Rotterdam. Zij heeft geen eigen kinderen. Het Algerijnse meisje, Nadia Quaras, was drie maanden bij het Har- denbergse echtpaar in huis. Zij kwam uit Parijs. Een Belgische organisatie, "de Vreugdezaai ers", had haar bij de familie H. voor de tweede maal onderge bracht. Op verzoek van de Har- denbergse huisarts, die het kind vorige week dood aantrof, zal het beleid van de Vreugdezaaiers worden onderzocht door een ver trouwensarts van de maat schappij ter bevordering van de geneeskunst. Het kind is overleden en inmiddels in Algerije begraven. Zuidmolukkers naar Indonesië DEN HAAG (ANP) - Vijf vooraan staande Zuidmolukkers gaan een bezoek van een maand brengen aan Indonesië. De groep vertrekt volgende week zaterdag en gaat ondermeer naar Jakarta en Am- bon. Een van de deelnemers is landelijk opbouwwerker L. Ch. Mantouw, een van de twee voor zitters van de commissie Kób- ben-Mantouw. Volgens Mantouw is het doel van de reis te kijken of er een dialoog op gang kan komen tussen Zuidmolukkers in Indonesië en in Nederland. De groep heeft vol gens Mantouw van de Indonesi sche ambassadeur de verzeke ring gekregen dat zij alle vrijheid heeft om op de Zuid-Molukken contacten te leggen. De andere deelnemers aan de reis zijn A. Manuhutu, de predikant J. Rutumalessy, de opbouwwerker R. Metekohy en de leraar Th. O. Kuhuwael (voormalig minister uit het kabinet van ir. Manu- sama). Volgens Mantouw is het een privé- reis. Mantouw. "Wij gaan niet als vertegenwoordigers van be paalde Zuidmolukse groeperin gen, maar zuiver uit persoonlijke belangstelling". De reis van de groep is financieel mogelijk gemaakt door het mi nisterie van crm en de Indonesi sche regering.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7