KLM maakt weer winst door hetere beze ttingsgraad VERHOUDING EG-JAPAN VERSLECHTERT PUBLIEK Barones doet boerderij 'Wildoord' van de hand CONTACTGROEP VOOR OUDERS IN DE ROUW liUl In Bollenstreek DONDERDAG 26 JANUARI 1978 Onderhoud werd te duur De in verval geraakte boerderij "Wildoord" op het Noordwijkse landgoed Leeuwenhorst, is in andere handen overgegaan. Baronesse H. A. A. van Heec- keren-Gevers heeft de hoeve verkocht aan Am sterdammer Vermeij, algemeen directeur van een paar hotels in de hoofdstad, waaronder het Am- stel-hotel. Hij heeft aannemer Huurman uit Delft opdracht gegeven "Wildoord" weer volledig op te knappen. Hij gaat er ook zelf wonen. Een Londense architect heeft een ontwerp gemaakt.' Vorige week is de grote stal afgebro ken. Daar was niets meer aan op te knappen. De stal wordt wel herbouwd, op dezelfde plaats en in ongeveer dezelfde stijl. Alleen voor de stalramen komen kozijnen in de plaats omdat de stal nu de woonka mer wordt. Het voormalig woongedeelte van de boerderij is blijven staan. Daar komen slaapka mers in en een nieuwe keu ken. De nog aanwezige op kamer blijft intact. In de boerderij bevindt zich nog een originele boerenkeuken, met een gave gietijzeren kookoven, een schutschouw en een karnton, die herinnert aan de tijd dat er op de boerderij nog boter werd ge maakt. Als een soort curiosi teit blijft die keuken in de huidige staat, al zal er niet meer in worden gekookt. Een door de aannemer verricht onderzoek heeft uitgewezen dat een deel van het nu te res taureren oude woongedeelte werd gebouwd in de 17de eeuw en dat er rond 1810 een stuk is aangebouwd. De naam Wildoord, die al jaren niet meer op de voorgevel van de hoeve prijkte, komt er wel op terug. Uit nood Het voormalige eigendom van de Noordwijkse baronesse (de gemeentegrens Noordwijk/Noordwijkerhout loopt pal achter de boerderij) is tientallen jaren bewoond geweest door de familie Mar- bus, die de hoeve pachtte. De laatste jaren zaten er twee zussen in, de kleindochters Marbus. Die zijn een maand of wat terug elders gaan wo nen. De baronesse heeft "Wildoord" min of meer uit nood ver kocht. "Het onderhoud van mijn landgoed", zegt ze, "slokt handen vol geld op. Dat moet ergens vandaan komen. Daarom heb ik Wil doord maar van de hand ge daan. Ik hoop niet dat ik ooit nog voor zo'n beslissing kom te staan. Want het noodge dwongen afstaan van een fa miliebezit gaatje toch wel aan het hart". Het haar toebehorende land goed Leeuwenhorst beslaat 125 hectare. Zelf bewoont zij op het landgoed een koetshuis, vlak naast het landhuis waar haar moeder in woont. Aan eigendommen heeft de ba ronesse voorts nog twee boerderijen en een jachthuis aan de Leeweg, die herken baar zijn aan het blauw-witte familiewapen van de Gevers. De twee boerderijen, die wel goed zijn onderhouden, zijn ook verpacht. De nogal in verval geraakte boerderij "Wildoord" in Noordwijk. De hoeve zal nu, na verkocht te zijn aan een Amsterdamse hotel-directeur, grondig worden opgeknapt. Nog maar kortgeleden zijn die' aangesloten op het lichtnet. Een vrij kostbare aangele genheid. De gemeente Noordwijkerhout betaalde er een deel van, de gemeente Leiden en ook de baronesse draaide op voor een deel. On der geen beding wil ze de twee boerderijen en het jachthuis verkopen. Tegenwoordig kan men de ba ronesse nogal eens met de kruiwagen over het landgoed zien gaan. "Dan ben ik allerlei rommel aan het verzamelen die hier door wandelaars en schoolkinderen wordt ach tergelaten", zegt ze. 'Ze maken er vaak een troep van. Sinds ik het landgoed voor het publiek heb openge steld is het er niet op vooruit gegaan. Maar hoewel ik het recht heb het dan maar weer te sluiten laat ik het maar zo. Ik gun een ander graag een brokje natuur. Dat ik er dan met de kruiwagen achteraan moet blijven gaan neem ik dan maar op de koop toe". Ter zijde gestaan door een in het rouwproces gespecialiseerde psycholoog van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam, zijn vorig jaar in Haarlem bij eenkomsten van een con tactgroep van start gegaan waaraan ouders deelnemen van wie een zoon of dochter door een ziekte of ongeval is komen te overlijden. Dit voor Nederland unieke ini tiatief krijgt waarschijnlijk een vervolg in de Bollestreek. Het initiatief om ook daar met zo'n contactgroep van start te gaan is genomen door het echtpaar Jacobs uit Nieuw Vennep, van wie vorig jaar het zoontje overleed. In een plaatslijk weekblad is nu een oproep geplaatst. De opzet is dat er met ouders ge durende zo'n tien gesprek- savonden gesproken wordt over het menselijk reageren na verlies van zoon of dochter. Mevrouw Jacobs: "Als een kind komt te overlijden weten ouders zich vaak geen raad met hun emoties. Het komt nogal eens voor dat ze zich voor hun omgeving afsluiten en in een isolement geraken. Onbekendheid met het rouwproces is daar vaak de oorzaak van." "Uit de gesprekken in zo'n con tactgroep, zo hebben we zelf ervaren, blijkt dan dat die emoties en de soms daaruit voortvloeiende lichctmelijke klachten onderdeel uitmaken van het in fasen opgebouwde rouwproces. De verwerking ervan kan een stuk draag lijker worden als men van anderen die in eenzelfde si tuatie verkeren soortgelijke ervaringen verneemt. Je her kent jezelf in een ander. Daar gaat vaak een preventieve werking van uit, al zal de verwerking van het leed voor iedereen natuurlijk ver schillend blijven". De contactgroep richt zich al leen op ouders die een kind verloren hebben. De bedoeling is dat zo'n tien mensen aan de wekelijkse bijeenkomsten gaan deelnemen. "We verwachten dat het aantal aanmeldingen vooral in de komende weken niet groot zal zijn", zegt mevrouw Jacobs." Ik kan me voorstellen dat het voor ouders een hele stap is om zich voor de contactgroep op te geven. We rekenen er op dat er misschien wel een paar maanden overheen gaan voordat ze de stap durven wagen". De contactgroep zal ongeveer tien keer bijeenkomen en daarna van start gaan met andere deelnemers. "Aan de ene kant zouden we het toejui chen als veel ouderparen reageren", zegt mevrouw Ja cobs, "maar het ongelukkige is dat in de contactgroep maar voor een beperkt aantal plaats is. "We zouden het erg jammer vinden als we iemand niet zouden kunnen plaatsen, vooral omdat de aanmelding al een hele stap Een oplossing zou zijn als elders ook dergelijke gespreksgroe pen van de grond komen". Onze nationale vogel de KLM is bezig aan een recordjaar. In de eerste zes maanden werd al een winst behaald van 147 miljoen. Dat waren de maanden april tot en met september 1977. Het boekjaar loopt namelijk per eind maart. In het per eind december afgesloten derde kwar taal zal een winst van tientallen miljoenen zijn geboekt. In het voorgaande boekjaar werd toen 21 miljoen verloren Het is merkwaardig dat de lucht vaart momenteel zulke goede re sultaten behaalt. De economi sche ontwikkeling is immers niet zo denderend. En de luchtvaart pleegt dat te merken in de ver voerscijfers. Wat het derde kwar taal betreft moet wel worden ge wezen op een incidentele factor. Dat is de havenstaking in de VS geweest die extra vervoer bracht voor de luchtvervrachters. De achtergrond van de goede gang van zaken is evenwel de beterq bezetting van de vliegtuigen doordat men geleidelijk aan in de aanvankelijk veel te ruime jas is gegroeid. Het luchtvervoer is sterk gegroeid. Tevens kwam er tot tweemaal toe in betrekkelijk korte tijd een nieuwe generatie vliegtuigen. Eerst werden de schroefvliegtui gen vervangen door de straalmo toren. Toen kwamen de grote jumbo's. Iedere luchtvaar tonderneming die meetelde en ieder land dat zo nodig zelf een nationale luchtvaartonderne ming erop na wilde houden voelde zich geroepen om om te schakelen. Dat moest ook wel omdat de nieuwe types economi scher zijn te exploiteren. Indien ze althans gevuld worden. Doordat iedereen om het hardst uitbreidde ontstond er evenwel een enorme overcapaciteit met het gevolg dat de vliegtuigen van de lijndiensten nauwelijks waren te vullen. Het uitwijken naar charters gaf ook maar even res pijt want iederpen volgde. Jaren van forse verliezen waren het ge volg. Jaren evenwel ook waarin verdere uitbreidingen mond jesmaat plaatsvonden - ook al omdat het geld ontbrak. Menige De KLM heeft een keer het gehele eigen vermogen verspeeld. Dankzij overheidshulp kwam men die periode door. Ook in re center jaren werd een kapitaal sinjectie door de overheid gege ven die nu 50,5 procent van de gewone aandelen bezit. Daar naast bezit men alle preferente aandelen waardoor het totale belang bijna 78 procent bedraagt. Het winst- en verliesverloop van de KLM was over een reeks van jaren als volgt (afgerond op mil joenen guldens): Boekjaar winst verlies 1961/62 - 99 1962/63 - 70 1963/64 50 1964/65 - 8 1965/66 52 -1966/67 82 -1967/68 63 -1968/69 89 -1969 /70 73 -1970/71 47 -1971/72 -- 96 1972/73 -- 48 1973/74 - 54 1974/75 -- 65 1975/76 19 1976/77 77 -1977/78 Het lo pende boekjaar gaat een record winst brengen. In de eerste helft werd al 147 miljoen verdiend. In het derde kwartaal zijn daar enige tientallen miljoenen guldens bij gekomen. Die hoge winstbedra 99 mlSTIZïdmHa ln.datiaar de nationale luchtvaartmaatschappij nog een recordverlies i jy miljoen guiaen. tiet ziet er nu naar uit dat er sinds jaren weer gunstige tijden aanbreken voor de KLM. gen moet men dan wel afzetten tegen de ondanks alle problemen gegroeide KLM. Het beste kan men dat zien aan de zogenaamde tonkilometerproduktie die in de laatste tien jaar verdrievoudigde. De omzet bedroeg in 1966/37 820 miljoen maar in 1976/77 2500 miljoen. Het voorbeeld van de luchtvaart toont aan dat menige bedrijfstak die nu ook met problemen van overcapaciteit worstelt daar toch een gegeven moment uit kan komen. Bij een voortgaande vraag en bij geringe capaci teitsuitbreidingen enijof sluitin gen van verouderde fabrieken komt er een gegeven moment weer een punt dat de vraag het aanbod gaat overtreffen zodat de bezetting verbetert. Zulke spectaculaire gevolgen voor de winst als bij de KLM zal dat evenwel meestal niet hebben. Want het bijzondere van de luchtvaart is dat sprake is van relatief zeer hoge vaste kosten en vrijwel geen variabele kosten. Een lijndienst moet zijn vluchten uitvoeren of er nu veel of weinig passagiers zijn. Voor de kosten maakt het weinig uit of een Jumbo 100 of 300 passagiers ver voert. De salarissen van het vlie gend personeel en het grond personeel gaan gewoon door. De landingsrechten blijven het zelfde. De afschrijvingen, de rente en het onderhoud idem. Misschien scheelt het wat in de kerosine maar voor de rest- maakt het niet veel uit. Aan de inkomstenkant scheelt het wel enorm, of men met 100 of 300 man vliegt of met veel of weinig vracht. De bezetting waarbij men qua kosten en inkomsten onge veer quitte speelt heeft de laatste jaren geschommeld tussen 50 en 60 procent en was vorig jaar te ruggedrongen tot 53 procent. Bij een verbetering zijn de meerin- komsten bijna geheel winst. In de eerste negen maanden vloog de KLM met een bezettingsgraad van 59 procent zodat men wel kan nagaan dat het bijzonder gunstig gaat. Menige industriële onderneming zou wensen dat men met een ca paciteitsbezetting van 60 procent winst zou kunnen maken. Bij Es- tel (HoogovensijHoesch) was in 1977 sprake van een bezet tingsgraad van 66 procent maar het zal het slechtste jaar uit de geschiedenis van de onderne ming worden. In de eerste negen maanden werd al ruim 260 miljoen verlies geleden. Bij een industriële onderneming neemt bij een betere bezetting boven het omslagpunt de winst ook wel sterker toe doordat de vaste kos- j ten gelijk blijven maar dan ne men de variabele kosten ook toe zoals grondstoffen, energie, ver- pakking, vervoer etcetera. In het luchtvaartbedrijf wordt een 1 betere bezetting dan 60 procent bijna niet voor mogelijk gehou den indien men althans naar de luchtdiensten kijkt. Met charters ligt het wel even anders. En ook met systemen zoals die nu zijn begonnen waarbij men niet kan bespreken maar waarbij men meekan als het vliegtuig nog niet vol is en anders moet wachten op j een volgend. Het voordeel is de lage prijs. Het nadeel dat men nooit zeker kan zijn van een plaats. De vaste lijn dienst is dan ook (zakenleven) niet weg te denken. BRUSSEL - De verhouding tussen de EEG en Japan wordt steeds slechter. De Europese roee e eeft nu beslote'een onderzoek te gaan instellen naarde import van Japanse hoogwaard ge technische goederen. Het gaat daarbij vooral om half fabrikaten, zoals turbines onder delen voor nucleaire centrales, transmissie-apparatuur e.d., voor het merendeel goederen die zwaarder zijn dan 30 ton per stuk. De EG zegt niet dat het hier aan toonbaar om dumping gaat, te weten de levering tegen lagere prijzen dan de produktiekosten thuis, wel wil de commissie we ten in hoeverre de Europese in dustrie door deze import bena deeld wordt, door mogelijke praktijken van Japanse ex porteurs die niet door de beugel kunnen van de internationale handelsregels. Eventuele maat regelen van de EG kunnen vallen binnen het algemene anti-dum- pings beleid, of binnen het alge mene handelsbeleid van de EG, dat mogelijkheden toestaat van ingrijpen bij ernstige marktverstoring. Bijzonder Wat dit onderzoek zo bijzonder maakt is, dat het gaat om zeer hoogwaardige produkten van de zware industrie, en niet meer om betrekkelijk kleingoed, zoals electronica, kogellagers, ver- bruiks- en gebruiksgoederen of staalprodukten, waar het dispuut tot dusver in hoofdzaak over ging. De produkten waar het nu om gaat worden voortgebracht door de zg. speerpunten van-1 de Westeuropese industrie. Het onderzoek markeert tevens het verloop van de handelsrelaties van de EG en Japan. Die worden steeds slechter, in het licht van het handelstekort van de EG van vijf miljard dollar over het afge lopenjaar en de onwilligheid van Japan zijn markt te openen voor industrieprodukten uit West- Europa. De verhouding van de EG en Japan is al zo slecht ge worden dat president Carter tij dens zijn recent bezoek aan het EG-hbofdkwartier alle steun heeft toegezegd in het grote debat dat tussen de drie grootste indu strie-giganten plaatsvindt. Amerika De VS en Japan zijn naar het schijnt iets dichter tot elkaar ge komen. De Amerikaanse onder handelaar Robert Strauss heeft onlangs in Japan overeenstem ming bereikt over de Japanse import van Amerikaanse voedingsmiddelen, te weten vleesprodukten van hoge kwali teit, citrusfruit en sinaasap pelsap. Dit betekent echter een uiterst mi niem onderdeel van de Ameri kaans-Japanse handelspro- blematiek en zelfs dat stuit al op grote Japanse tegenstand. De Ja panse regering lijkt te wijken voor Amerikaanse druk, maar zij staat onder even zware druk van Japanse landbouwers. In het engelstalige Japanse dag blad Japan Times hebben land bouworganisaties een paginag rote advertentie geplaatst, waarin zij stellen dat ee grotere import van landbouwprodukten voor hen onaanvaardbaar is en dat zulks zal leiden tot „radicale poli tieke actie". De regerende libe raal-democratische partij is mede afhankelijk van de steun van Ja panse landbouwers. Belofte Een ander punt in de beraadslagin gen tussen de VS en Japan is de import van Amerikaanse indu strieprodukten, voornamelijk verbruiksgoederen. De Ameri kaanse onderhandelaar wilde van de Japanse regering de be lofte dat deze import gestimu leerd zal worden, welke belofte de Japanse regering slechts met uiterste tegenzin gaf. Inmiddels heeft de Japanse rege ring president Carter uitgeno digd om persoonlijk in Tokio over de problemen te praten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4