'In Spanje zagen ze ons wel aan voor spionnen Doorstroming centraal in Boekhorst en Koppelstein nr> De politie adviseert. Pasje kan uw gestolen fiets sneller boven water brengen Overwinteren op de Ton Menken IJsbaan OPLOSSING Speidse Studenten Duikvereniging viert eerste lustrum: Actief in vrije tijd ton menken ijsbaan 3NDERDAG 26 JANUARI 1978 LEIDEN - "In Spanje hebben ze ons wel eens voor spion nen aangezien. Dat je je inspant om tientallen meters onder water alleen maar naar planten en beesten te kijken, dat begrijpen ze in Zuid-Europa niet. Je gaat, zo vinden ze, hooguit het water in om er voedsel vandaan te slepen." Het gaat Reno Beekman en Antonie van de Marei, twee bestuursleden van de Leidse Studenten Duikvereniging echter wel degelijk om het bekijken van de onderwater fauna. Enkel en alleen het biologische motiefis reden om de duiksport te gaan beoefenen, zo verzekeren de twee bestuursleden van de duikvereniging die vandaag haar eerste lustrum viert. Geen spanning of sensatie: "Men- sen die gaan duiken omdat ze dat zo spannend lijkt, zijn doorgaans zo weer vertrokken. Die even tuele spanning gaat er gauw af als je een half uur onder water bent geweest en wat voorkomt, hele maal niets hebt kunnen zien". Tweede misverstand met betrek king tot de sport het gevaar dat eraan vefbonden zou zijn. "Het is niet gevaarlijker dan autorijden, relatief gezien. Hoewel ongeluk ken natuurlijk niet denkbeeldig zijn. We sluiten risico's zoveel mogelijk uit door altijd met z'n tweeën naar beneden te gaan. Al ben je nog zo'n geoefend duiker, er kan altijd wat gebeuren. De lucht kan opraken, je krijgt kramp, noem maar op." Reno: "Als er echt iets gebeurt, als je te snel naar boven komt en met caissonziekte te maken krijgt is er in Nederland zo snel geen ade quaat middel tegen te vinden. Er zijn wel wat decompressietanks, maar sommigen, zoals in Zee land, zijn gedurende de weekein den onbemand." Onderzoek LEIDEN - De belangstel ling voor de nieuw te bou wen woningen in Boek horst en Koppelstein blijkt nog altijd groot te zijn. Na een tweede in schrijvingsronde hebben zich bij het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten (Boekhorst) ruim 1300 ge gadigden aangemeld en bij de Stichting Onder Ei gen Dak (Koppelstein) 1208. Aangezien in Koppelstein ruim 200 premiekoopwoningen worden gebouwd en in Boekhorst 100 premiekoopwoningen, 50 koop woningen in de beschutte sfeer en 50 huurwoningen, is duidelijk dat de vraag het aanbod verre overtreft. Ook al staat vast dat vele gegadigden zich zowel voor Boekhorst als Koppelstein heb ben ingeschreven. Bij de Stich ting Onder Eigen Dak schat men dat ongeveer negentig procent van haar gegadigden zich ook bij het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten (en woningbouw vereniging De Goede Woning) heeft gemeld. Dat neemt niet weg dat er voor een woning in beide delen van het Morskwartier meer belangstel lenden zijn dan er huizen ge bouwd worden. Interessant zijn daarom de normen, die. bij de toewijzing van de woningen zul- Chili-avond De studentenvereniging Catena houdt vanavond in samen werking met het Chili-front Leiden een. politiek café met informatie en discussie over de actuele situatie in Chili. De journalist Jan-Joost Teunis- sen, medewerker van de Groene en lid van het Chili- komitee Nederland zal in gaan op de betekenis en ach tergronden van het onlangs in Chili gehouden referendum. Voorafgaand aan de discus sie wordt de film "Tegen de reden en voor het geweld" van de cineast Carlos Ortiz Tejeda vertoona. Deze geeft een la- tijns-Amerikaanse visie op het Chileense drama. Het poli tiek café aan de Kolfmaker- steeg begint om half negen 's avonds. Jazz-zolder Jazz-zolder "Hot House" or ganiseert morgenavond een concert met het Guus Jansen kwintet. Het concert wordt gehouden in het Leidse Vrije tijds-Centrum aan de Bree straat 66 en begint om tien uur 's avonds. De Am sterdamse pianist Guus Jan sen (26) behoort tot de groep jonge improviserende musici en speelt ook vaak bij het Theo Loevendieconsort. Van de groep maken verder deel uit de Engelse saxofonist Evan Parker (33), de Engelse gita rist Peter Cusack en de bassist Maarten van Regteren Al- tena. StacL-universiteit In het SSR-gebouw aan de Ho- gewoerd 104 wordt morgen avond een open avond gehou den, georganiseerd door Augustinus. De avond zou eerst aan het Rapenburg worden gehouden, maar is in verband met de brand ver plaats. Het thema van de avond i de relatie stad-uni- versiteit en studenten-bevol king. Het programma omvat een diaserie over de geschie-• denis van de stad Leiden, een video-interview met bur gemeester Vis, een rede van de rector magnificus prof. Kue- nen en een forumdiscussie met medewerking van Troef, de gemeente, de universiteit en de SSR. De avonddie om acht uur begint wordt afgesloten met een optreden van de Leidse formatie "Touchwood". Film-avond. De laatste vrijdag van de maand is de filmavond in 't Breehuys aan de Breestraat 19. Er worden die avond louter ontspannende films vertoond zoals tekenfilms, speel- en muziekfilms. De voorstelling begint om negen uur 's avonds, maar om acht uur is de zaal al open. len worden gehanteerd. Het col lege van B. en W. heeft daar nog geen besluit over genomen, maar er is wel een voorstel van het ge meentelijk Bureau Huisvesting bekend. Daaruit blijkt dat het Bureau door middel van de nieuwbouwwoningen in Boek horst en Koppelstein vooral de doorstroming wil bevorderen. Voorgesteld wordt om vijftig procent van de nieuwbouwwo ningen toe te wijzen aan kandida ten, die een woningwetwoning (dus een woning van een wo ningbouwvereniging of van de Leidse Woningstichting) achter laten met een huur die lager is dan 350 gulden. Onder huur moet in dit geval worden verstaan het maandelijks bedrag zonder ser vice- en stookkosten. Verdeelsleutel Volgens hetzelfde voorstel zou bo vendien twintig procent van de nieuwe woningen moeten wor den toegewezen aan kandidaten met een woningwetwoning van boven de 350 gulden. De voorge stelde verdeelsleutel ziet er ver der als volgt uit: 10 procent aan geregistreerde woningzoeken den, die nog geen zelfstandige woning hebben, 10 procent aan bewoners van particuliere huurwoningen met een huur die later is dan 350 gulden en de res terende 10 procent aan huurders met een particuliere woning van boven de 350 gulden, aan kan didaten die wel in Leiden wer ken, maar er niet wonen (econo misch gebonden) en aan degenen die al een eigen woning hebben. Het is duidelijk waarom Bureau Huisvesting deze wens bij B. en W. heeft gedeponeerd: wanneer een woningwetwoning leegkomt heeft men de zekerheid dat die weer aan een (ingeschreven) ur gent woningzoekende zal worden toegewezen. Andere woningen geven die garantie niet. Wel stelt Bureau Huisvesting een aanvullende voorwaarde voor particuliere huurders voor alvo rens zij een woning in Kop pelstein of Boekhorst toegewe zen krijgen, moet hun huidige huisbaas verklaren dat hy de leegkomende woning weer zal verhuren. Bedenkingen Zoals gezegd moeten B. en W. nog een besluit over dit voorstel ne men. Het college heeft inmiddels kennis kunnen nemen van de ne- ningen die de leden van de ad viescommissie inzake het huis- vestingsvraagstuk (schriftelijk) hebben gegeven. Deze commis sie bestaat uit gemeenteraadsle den en deskundigen op het ge bied van huisvesting. Bekend is dat sommige commissieleden bedenkingen hebben tegen het voorstel van Bureau Huisvesting, omdat het niet aansluit op de werkelijke verdeling van de ge gadigden voor Boekhorst en Koppelstein. Een specificatie van de 1208 inschrijvingen bij de Stichting Onder Eigen Dak ziet er als volgt uit: 178 kandidaten laten een woningwetwoning achter met een huur die lager is dan 350 gulden, 282 kandidaten hebben een woningwetwoning van bo ven de 350 gulden, 164 kandida ten hebben een particuliere huurwoning met egn huur onder de 350 gulden, 109 kandidaten een particuliere huurwoning van boven de 300 gulden, 148 kan didaten hebben nog geen zelf standige woning, 90 kandidaten zijn alleen economisch gebon- denaan Le den en maar liefst 237 kandidaten beschikken al over een eigen woning. Beschutte sfeer Het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten, dat ook de kandidaten die belangstelling hebben voor een woning van De Goede Wo ning registreert, beschikt nog niet over een dergelijke specifica tie. Wel lijken er, aldus het Bouwfonds, van de 1300 kan didaten niet minder dan 900 in aanmerking te komen voor een woning in de beschutte sfeer. Dat zijn goedkopere premiekoopwo ningen, waarvoor een bepaald maximum jaarinkomen als grens geldt, in tegenstelling tot bij ge wone premiekoopwoningen. De Stichting Onder Eigen Dak is van plan om, zodra B. en W. de toewijzingsnormen hebben vast gesteld, een eerste selectie uit de gegadigden te maken. Ze wil het aantal kandidaten vaststellen op tweemaal het aantal beschikbaar komende huizen. De kandidaten, die niet uitgekozen worden krijgen een afschrijving, de wei geselecteerden kunnen eind feb ruari nadere voorlichting en een enquêteformulier van de stich: ting verwachten. niet bij een receptie en een diner alleen. Ze gaan een onderzoek plegen naar het aantal ongeluk ken dat er onder de (sport) duikers de laatste tien jaar heeft plaatsgevonden. Bovendien wil de Leidse Studenten Duikver eniging nog wat andere zaken gaan aanpakken. Zoals het on derzoeken van de mogelijkheden om de decompressietanks ook gedurende de weekeinden open te krijgen en het onderzoeken welke invloeden het sportduiken op het menselijk lichaam heeft. Student medicijnen Reno Beek man: "Ik geloof wel dat de be roepsduikers op den duur afwij kingen aan gewrichten aan het duiken overhouden. Maar het is niet bewezen dat het bijvoor beeld slecht is voor je gehoor om het duiken als sport te beoefe- Een meter of veertig diep vindt Reno het maximum dat een sportduiker - met pak, vest, fles perslucht en vinnen - kan berei ken. "Er zijn wel sportduikers die tot 75 meter gaan. Punt is dat je lichaam op zo'n diepte onderhe vig is aan allerlei vreemde in vloeden, veroorzaakt door een narcotisch gas dat je inademt. "Roes der diepten", zo heet het ook wel. Maar theoretisch kun je wel duizend meter diep gaan." In bad Oefenen doen de vijfenzestig leden van de Leidse Studenten Duikersclub in een betegeld bad. Dat is nu nog de Overdekte, na de sloop van dit bad wordt het waar schijnlijk de Zijl. Verder van huis moeten de duikers voor het echte werk, en wel in de Oosterschelde, een water dat door Reno en An tonie als "het mooiste onderwa tergebied van Nederland" wordt betiteld. "Al hangt het natuurlijk van je eigen maatstaven af wat je mooi vindt. Een Spanjaard zal het hier verschrikkelijk duiken vin den door de kou, het ogen schijnlijk vieze water en de sterke stroom. Bacteorologisch gezien is het water weer veel schoner dan de Middellandse zee. Te zien is er genoeg. Inktvissen, krabben, kreeften Twee grote verschillen met een "burger" vereniging kenmerken de Studenten Duikvereniging, die voor wat subsidie betreft wordt gesteund door het Leids Universitair Fonds en de Sport raad. Ten eerste het grote verloop van de leden. Van de studenten die de duikvereniging vijf jaar geleden oprichtten is ook al haast iedereen weer uit Leiden ver trokken. Tweede verschil is de fi nanciën. Studenten heten be paald niet de meest draagkrach tige bevolkingsgroep te zijn. Voor een beetje duikuitrusting moet men al snel duizend gulden neertellen. Reno en Antonie vinden dat het fi nanciële aspect aan de sport geen bezwaar hoeft te zijn: "Wie het echt wil kan het betalen, 't Is maar hoe je je prioriteiten stelt. De vereniging komt de leden na tuurlijk zoveel mogelijk tege moet door het beschikbaar stel len van boten, vesten en flessen. En verder is het natuurlijk zo dat beginnelingen bij "gewone" clubs binnen de kortste keren met tweeduizend gulden rotzooi lopen. Dat is er voor ons niet bij." LEIDEN - De gasinstallatie in de badkamer van de familie Regeer waar over zaterdag al uitgebreid in deze krant werd bericht zal verbeterd worden. Vorig jaar april is de 16-jarige zoon van het gezin Regeer tijdens het nemen van een bad bewusteloos geraakt. Bij controle van de gasinstallatie is gebleken, dat de rookgassen van de badgeiser niet goed werden afge voerd en dat de luchttoevoer naar de badruimte onvoldoende was. Dat is volgens het energiebedrijf Rijnland een gevaarlijke situatie. Deson danks sleept de zaak zich nu al zo'n negen maanden voort zonder dat er iets aan de installatie verbeterd werd. Na het verhaal in onze krant heeft de familie Regeer een brief ontvangen van het energiebedrijf en heeft de woningbouwvereniging de situatie bekeken. De badinstallatie zal nu op korte termijn verbeterd wordenDe geiser moet uit de badkamer naar de zolder toe, en de afvoerpijp voor de rookgassen zal verlengd worden. Ook zal er een extra ventilatie in de deur aange bracht worden. Het blijft niettemin een merkwaardige zaak. dat een ernstig geval als dit zich zo lang voort kan slepen en dat pas nadat de kwestie in publiciteit is gekomen maatregelen getroffen worden. MOO* Nee"' Uv. maS"* LEIDEN - "Elk jaar weer wordt een groot aantal fietsen en bromfietsen gestolen. Dit cijfer stijgt jaarlijks in ont stellende mate. er is een flinke kans dat vandaag of morgen uw fiets of bromfiets gestolen wordt, dus neem uw maatre gelen". Onder dit motto is het Neder lands politie-apparaat een campagne begonnen om het aantal diefstallen van fietsen en bromfietsen tegen te gaan. Een actie waartoe alle reden is, dat geven de cijfers zon neklaar aan. Werden in 1966 "nog maar" 27.500 fietsen en 15.000 bromfietsen gestolen; in tien jaar tijd is dat aantal voor wat betreft de fietsen verviervoudigd en zijn er twee maal zo veël bromfiet sen verdwenen. En volgens de politie ziet het er niet naar uit dat het de komende jaren bij deze stijging zal blijven. We zijn slordig op onze bezit tingen, dat is de belangrijkste boosdoener. Veel fietsen worden gestolen om de sim pele reden dat ze niet goed op slot staan. Is een fiets eenmaal kwijt, dan is het in veel ge vallen moeilijk speuren, om dat de eigenaar meestal nauwelijks in staat is het "signalement" van zijn fiets op te stellen. De gemeentepolitie van Leiden nu wil het niet bij de adviezen van het landelijk apparaat houden, maar nog geen extra bijdrage leveren om diefstal tegen te gaan en opsporing te vergemakkelijken. In deze stad werd vorig jaar om pre cies te zijn 878 maal aangifte gedaan van de diefstal van een fiets. Van dit aantal kwam maar 10 procent boven water. In '76 werd een dikke hon derd fietsen minder gestolen. Voor de bromfietsen liggen de cijfers iets gunstiger, vorig jaar verdwenen er volgens aangifte 484 maar werden er 135 achterhaald, (in '76 455 gestolen en 194 weer terugge vonden). Het gunstiger cijfer bij brom fietsen heeft aan de ene kant te maken met het gedrag van de eigenaar, de bromfiets wordt meestal wel goed afge sloten, en aan de anders kant met de wettelijke bepaling dat elke bromfietser een w.a. verzekering moet afsluiten, waardoor een type-beschrij ving van zijn eigendom op papier vast ligt. Voor beide categorieën ver voermiddelen wil de gemeen tepolitie nu een pasje gaan in voeren. Iedereen kan zo'n pa pier krijgen (het is uiteraard niet verplicht) en op dat pasje dan de gegevens van zijn fiets of bromfiets invullen. Daarbij gaat het niet alleen om een omschrijving van het type, maar ook om het framenum mer, het soort banden e.d. Is een fiets of bromfiets gesto len, dan kunnen bij de aan gifte deze gegevens worden overlegd en dat komt uiter aard het succes van het op sporen ten goede. De pasjes zijn gratis af te halen aan het bureau Zonneveld- straat en bij het wijkbureau aan de Milanenhorst. ADVERTENTIE Recreatieschaatsen 7 dagen per week (dus ook zondags), van 7 uur tot 11.30 uur, van 13.30 tot 16.45 uur, van 19.15 tot 22.00 uur. Alleen vrijdagavond geopend voor ijshockey. A.s. vrijdagavond Leiden Lions tegen geForm uit Assen. Vondellaan 41, Lelden, Telefoon 769344. ton menkenl ijsbaan

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3