WASSENAAR VERSPEELT KUNSTWERK Bezorgdheid over bouwplannen in zee Oudercommissie van "Robbedoes"stapt op Bodegraafse moordenaar in april voor rechter Veiling Boskoop breidt uit ONDERDAG 26 JANUARI 1978 WNSTENAAR ZIT MET DE BROKKEN L&2' WASSENAAR - Naar nu blijkt heeft de gemeente Was senaar vorig jaar op een enkele zomermiddag een kunst werk verspeeld, ter waarde van 14.000 guoden "En dat door pure ondeskundigheid", zegt de kunstenaar Rob Kunstenaar Rob Blote (en zijn Blöte kortaf, met de brokstukken voor zich. lan weinig: is nog te zien dat die brokken een drijvend stuk speelkunst hebben gevormd, bedoeld als versiering van het gemeentelijke zwembad. "Maar de heren hadden mijn voor schrift dan ook vergeten, dat het werkstruk in het midden van het bad aan de bodem moest worden verankerd, door met be ton gevulde jerrycans. Achteraf is gebleken dat Robs drijvende object door dit ver zuim meerdere malen tegen de kant is geslagen. "En daar kan polyester niet tegen: het sloeg lek, barstte en viel uiteen." Onlangs heeft de gemeente Was senaar geprobeerd de maat schappij waarbij het kunstwerk zodanig heeft dienst gedaan. was verzekerd voor de schade aan te spreken. Tevergeefs, want ook die oordeelde dat het defect was te wijten aan een on deskundige behandeling van de eigenaar. "Derhalve hebben wij besloten af te zien van de restauratie van dit kunstwerk", schreef het college van B en W onlangs aan Rob Blóte. '"Aangezien het object in de huidige staat Onbruikbaar is, lijkt sloop ons de meest geëigende oplossing", voegde het gemeentebestuur koel daar aan toe. En het briefje aan de kunstenaar werd afgesloten met: "Zo gewenst kunt u be doeld object in bruikleen hou den" Die mogelijkheid heeft Rob Blöte nu dan maar aangegrepen. In zijn atelier aan de Wilgenlaan in Voorschoten liggen de restan ten. "Voor zo'n 3000 gulden kan ik het laten herstellen. Dat doe ik dan maar, want tenslotte is het toch mijn eigen werk. Maar even goed natuurlijk een krank zinnige zaak dat de gemeente Wassenaar daarmee op zo'n ver kwistende wijze meent te kun nen omspringen". "Ik overweeg hiertegen gerech telijke stappen te ondernemen,', is voorlopig Robs laatste woord. LEIDEN - Hoofdingeland J. M. Hoffmann heeft tijdens de gisteren gehouden vergade ring van „Rijnland" zijn be zorgdheid laten blijken over het steeds toenemende aantal plannen om zee-inwaarts te gaan bouwen, buiten de huidige kustlijn. Als voorbeelden noemde hij de voornemens van Hoogovens om bij IJmuiden, de bouw van een „woningeiland" voor de kust ter hoogte van het Westland en de in zee ge dachte terminal voor de aan voer van vloeibaar aardgas. De heer Hoffmann vroeg zich af welke gevaren aan deze plan nen verbonden zouden kun nen zijn voor de beveiliging van het kustgebied. Dijkgraaf Van Knobelsdorff antwoordde dat Rijnland de zaken steeds goed in het oog houdt. Zo zijn bij de Raad van de Waterstaat onlangs bezwa ren ingediend tegen de voor haven van IJmuiden. „Overi gens", zo zei de dijkgraaf, „is uit een overleg dat we onlangs met de kustgemeenten heb ben gehad, gebleken, dat we hier een zeer veilige kust hebben". In de vergadering van het hoogheemraadschap van Rijnland werd gisteren onder meer besloten om: de zuiveringswerken in de gemeente Wassenaar over te nemen Onderhoudswerkzaamheden te verrichten aan de gemalen in Alphen aan den Rijn (Ken- nedylaan en Wielewaalstraat). Bij het gemaal aan de Ken- nedylaan zal onder meer de omstreden betonnen drukto- ren worden afgebroken. Duitse oplichter aangehouden NOORDWIJK - De recherche j te Noord wijk kreeg te maken i met een 42-jarige Duitser, die een oplichter van internatio nale allure bleek te zijn. De man, die zich de ene keer uit gaf voor journalist en bij een andere gelegenheid voor veiligheidsbeambte van de EG had zich met een vriendin opgehouden in Luxemburg. Tijdens het boodschappen doen liet hij de vrouw in de steek en ging er met haar wa gen vandoor. De Duitser dook in een Noordwijks hotel on der en hield zich daar enkele dagen schuil. Toen het op het betalen van de logiesrekening aankwam, verdween hij met de noorderzon. De oplichter liep echter tegen de lamp toen hij bij een toevallige controle in de Betuwe door de rijkspo litie werd aangehouden. Inbraken in Woubrugge WOUBRUGGE - De rijkspolitie van Woubrugge is deze week ge confronteerd met drie inbraken in woningen die aan de Kerkweg en H. de Boerstraat zijn gelegen. De buit waarmee de dieven aan de haal gingen bedroeg een geldbe drag van tweehonderd gulden, een giropas met twee betaalche ques en een aantal sieraden ter waarde van duizend gulden. De politie vermoedt dat de inbre- kers gebruik hebben gemaakt van een valse sleutel om de wo- ningen binnen te dringen. Zij komt tot deze conclusie omdat er geen inbraaksporen zijn gevon- den. Na conflict met leidsters HILLEGOM - De oudercommissie van kleuterschool De Robbedoes in Hillegom zal opstappen. Dat gebeurt naar aanleiding van een oudervergadering waarin de ouders het vertrouwen in de commissie opzegden. Die vergade ring vormde de climax van een uit zijn krachten gegroeid conflict tussen oudercommissie en schooleiding waarbij het gemeentebestuur, bevoegd gezag over de openbare kleuterschool, tenslotte ingreep. In de door wethouder Van der Laan belegde vergadering spraken de ouders in ruime meerderheid hun afkeuring uit over het beleid van de oudercommissie, die bui ten haar bevoegdheid om op de stoel van het schoolbestuur zou zijn geklommen. Ook werd het schrijven van een brief aan ge meente en onderwijsinspectie, waarin kritiek op de schoollei ding werd uitgeoefend, "onjuist" genoemd en verworpen. •Hoewel de voorzitter van de ouder commissie, J. Slijkerman, nog vraagtekens zet bij een eventueel opstappen van de commissie, die overigens nog maar uit vier man bestaat (schoolleiding en de sec retaresse behoren tot de "opposi tie"), staat het aftreden vrijwel vast. Commissielid Poldervaart: "We moeten de democratische prin cipes eerbiedigen. Gezien de uit komst van de oudervergadering kunnen we dus moeilijk aan blijven. Dat we het niet met de gang van zaken eens zijn staat daar los van." Gezien deze woor den zal voorzitter Slijkerman, die "Weinig begrip voor vele werk bij Rijnland" LEIDEN - Vier hoogheemraden van Rijnland hebben gisteren af scheid genomen tijdens een ver gadering van de hoofdingelan den in het Rijnlandhuis aan de Breestraat. Het afscheid, dat op 1 februari officieel van kracht wordt, gebeurde in aanwezigheid van de Leidse burgemeester Vis. die aan het hoogheemraad, de heer H. C. R. Folmer, een konin klijke onderscheiding uitreikte De heer Folmer werd benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau voor het feit dat hij sinds 1951 deel uitmaakt van het Rijn land-bestuur. Tot 1955 als hoofdingeland en daarna als hoogheemraad. Gedurende en kele jaren was de heer Folmer ook waarnemend dijkgraaf. Te gelijk met de heer Folmer ver trekken ook de hoogheemraden P. Bos, J. C. Groenewegen en L. Brouwer. Met het vertrek van de heer Brouwer verdwijnt ook de laatste burgemeester uit het col lege van hoogheemraden. Beide functies zijn niet langer verenig baar met elkaar. Dijkgraaf J. van Knobelsdorff betrok de echt genote van de heer Folmer in de huldiging en overhandigde haar een boeket bloemen. In zijn speech werkte hij onder meer op, dat er van de kant van de provincie wel wat meer waarde ring zou mogen komen voor de waterschappen. „Men heeft weinig begrip voor het vele werk, dat hier wordt verricht", aldus dijkgraaf Van Knobelsdorff. stelt dat, welk besluit de c sie ook neemt, er in elk geval een unanieme beslissing zal vallen, moeilijk anders. Het tot rel uitgegroeide conflict vindt zijn oorsprong in het gege ven dat de schoolleiding (drie leidsters) in dit schooljaar aan vankelijk niet altijd buiten sur veilleerden als de kleuters zich op de speelplaats bevonden. Nadat, volgens de ouder-commissie, een kind buiten het zicht van de leids ters een hersenschudding had opgelopen, bestond er aanleiding voor de oudercommissie om aanwezigheid van de leidsters op het schoolplein te eisen. Inmid dels gebeurt dat ook. Een tweede bezwaar van de ouder commissie was de inschakeling van deskundigen (pedagogen, psychologen) door de leidsters bij probleemgevallen, zonder dat de ouders daarbij werden be trokken. Ook dat probleem - de schoolarts, die contact met de ouders opneemt, wordt nu inge schakeld - is inmiddels uit de we reld. Dat de zaak toch tot een conflict is uitgegroeid dat leidde tot de ver gadering van vorige week dins dag, is te wijten aan het gegeven dat de oudercommissie dat alle maal op eigen gezag zou regelen en derhalve op de stoel van het schoolbestuur zou zijn gaan zit ten. De leidsters voelden zich daardoor door de commissie in het nauw gedrongen. Een openhartig gesprek tussen oudercommissie en leidsters zou in oktober de lucht hebben moe ten zuiveren, maar juist daar be gon het conflict de vormen van een rel aan te nemen. Van het ge sprek zouden geen notulen ge maakt worden, maar daags daarna kwam voorzitter Slij kerman toch met een verslag van een paar vellen aanzetten. "Niet tegen de afspraken in", aldus Slijkerman, "want het ging om een persoonlijk verslag dat niet op grond van aantekeningen was gemaakt". In elk geval wekte dat verslag de woede van de leidsters die een zeer emotionele brief aan Slijkerman richtten. De ouder commissie eiste daarop excuses; de leidsters gingen niet verder dan spijt te betuigen over de be woordingen waarin het stuk was gesteld. Zij bleven achter de in houd op zich staan. Reden voor de oudercommissie zich te richten tot het gemeente bestuur en de onderwijsin spectie. De opstelling van de leidsters zou het goed functione ren van het openbaar onderwijs en van de oudercommissie in het bijzonder ernstig in gevaar bren gen. Dat wekte de woede van wethouder Van der Laan, die van mening was dat de commissie ver buiten haar boekje was gegaan. De oudercommissie mag volgens de reglementen wel meepraten, maar meer niet. De ouderverga dering werd belegd. De ouders spraken daarin hun vertrouwen uit over de kleuterleiding en laak ten het handelen van de BODEGRAVEN - De 25-jarige Bo degraafse grondwerker, die in de nacht van 15 op 16 oktober de za kenman De Gelder met messte ken van het leven beroofde, zal uiterlijk 14 april voor de Haagse rechtbank moeten verschijnen. De termijn van gevangenhouding werd onlangs verlengd. De ver dachte van de moord verblijft thans in de Psychiatrische Ob servatie kliniek in Utrecht. De moord op de zakenman werd s nachts gepleegd. De Gelder stond op het punt naar bed te gaan toen er werd gebeld. Op het moment dat hij de deur open deed kreeg hij een gaspistool on der de neus gedrukt. De grond werker eiste geld maar De Gelder zei dat hij niets in huis had. Bei den zijn even later vertrokken. De zakenman werd de andere ochtend vermoord in een dood lopend steegje, vlakbij zijn huis, aangetroffen door zijn broer. In een borstzakje van zijn overhemd zat nog een aanzienlijk bedrag aan geld. Niet veel later hield de recherche de grondwerker aan, die aanvanke lijk ontkende maar later toch door de mand viel omdat zijn alibi niet klopte. Het gaspistool waarmee hij had gedreigd was op dat moment nog spoorloos. De politie viste dit op uit een vijver in het dorp. Olietank leeggestolen ALPHEN AAN DEN RIJN - Ken- nelijk kouwelijk aangelegde die ven zijn er in de nacht van dins dag op woensdag vandoor ge gaan met een voorraadje huis brandolie van 400 liter. De olie zat in een tank tegen de ge- vel van een huis aan de Tous- I saintstraat in Alphen aan den Rijn. De olie, waarde tweehon derd gulden, werd overgeheveld. jEén van de grootste raadselen waar de politie voor staat: hoe hebben ze de vloeistof mee kunnen ne- BEENBREUK ALPHEN AAN DEN RIJN - Een bromfietser (17) uit Alphen aan den Rijn moest gistermiddag met een gebroken been worden op genomen in het ziekenhuis Rij noord, nadat hij op een auto was gebotst. Het ongeluk gebeurde op de Castellumstraat waar de jongeman te laat merkte, dat de voor hem rijdende auto afremde om bij de Stevmstraat rechtsaf te kunnen gaan. Het nieuwe kantoor. BOSKOOP - De veiling in Boskoop gaat uitbreiden. Volgende maand al zal de eerste paal worden geslagen voor een nieuw kantoorpand. Binnen drie jaar moeten er op het veilingterrein drie extra loodsen tot stand zijn gebracht. De uitbreiding zal vooral ten goede komen aan de ontwikkeling van het bemidde lingsbureau van de veiling. Om de uit breidingsplannen te kunnen verwezen lijken heeft het veilingbestuur met succes overleg gevoerd met het ministerie van landbouw. Dit zal een deel van de bouwkosten subsidiëren. Bovendien is er een verzoek naar'Brussel gegaan om EG-subsidie. Gezamenlijk komt die bijdrage neer op ongeveer een kwart van de totale bouwkosten die voorlopig op enige miljoenen guldens zijn geschat. De uitbreiding van de Boskoopse veiling aan de Middelburgseweg is een gevolg van de snelle omzetstijging over de laatste jaren. Was die omzet in 1975 zo'n an derhalf miljoen gulden, vorig jaar werden de boeken afgesloten op viereneenhalf miljoen. De huidige accommodatie is dan ook veel te klein geworden. Kantoor In de eerste plaats zal het kantoor moeten worden uitgebreid, zo heeft de coöpera tieve vereniging besloten, die de veiling exploiteert. In dat nieuwe onderkomen zal de administratie worden gehuisvest. Het huidige kantoor zal worden benut voor uitbreiding van het bemiddelingsbu- Dit bureau verkoopt de produkten van de coöperatieleden op bestelling. Dat bete kent dat de kwekers hun handelswaar niet eerst op het buitenterrein van de veiling hoeven in te kuilen om te wachten op een afnemen. Door verkoop via het bemidde lingsbureau kunnen bomen en struiken direct naar de veilinghallen waar de groothandel zijn bestelling in ontvangst kan nemen. Op dit moment neemt het bemiddelingsbu reau dertig procent van de totale omzet vdor zijn rekening. Het bestuur wil dit aandeel aanzienlijk vergroten vanwege de voordelen die aan het bemiddelingssys teem zijn verbonden: de kweker heeft meer zekerheid, het inkuilen op het veilingterrein valt weg en er wordt op de veiling zelf veel werk bespaard. Overdekte ruimte Voor het uitbreiden van die activiteiten heeft het bemiddelingsbureau meer over dekte ruimte nodig. Tijdens de jaarverga dering van de coöperatie, in februari, zal het bestuur het bouwplan van de twee loodsen, totale afmeting achttienhonderd vierkante meter, presenteren. De leden moeten dit plan dan goedkeuren. Over de kosten wilde veilingdirecteur De Kooter nog geen definitieve uitspraak doen. "Aan de kostenberekening wordt nu de laatste hand gelegd. Op de leden vergadering zal die worden vrijgegeven. Ik kan echter wel zeggen dat die in de miljoenen loopt", aldus voorzitter De Kooter. De subsidies van het ryk en uit het land bouwfonds van de Europese Gemeen schap zullen bh elkaar 24,5 procent van de bouwkosten dekken. Overigens kan de veiling pas over dit geld beschikken als de bouwplannen ten uitvoer zijn gebracht. In elk geval kan het volgens de voorzitter met "de subsidies niet meer kapot". Het kantoorpand zal een afmeting krijgen van negentien bij zeseneenhalve meter. Het gebouw zal bestaan uit twee lagen en aan het huidige kantoor worden vast- gebouwd. Tenslotte gaat de veiling de komende drie jaar ook een aantal kleinere investeringen doen. Men is nodig toe aan een nieuwe computer, terwijl op het buitenterrein ex tra asfaltpaden zullen worden aangelegd. SGP Hazerswoude: Verzet tegen viering carnaval HAZERSWOUDE i Leden en bestuur van de Staatkundig Gereformeerde Partij uit Ha- zerswoude keren zich fel te gen de viering van het car naval in hun woonplaats. In een open brief in de huis- aan-huis verspreide "Hazet- koerier" wekken zij hun me deburgers op om niet aan de festiviteiten deel te Als bezwaren tegen de viering van carnaval, dat ter plaatse op grootse wijze op touw wordt gezet door De Blauwkousen, voeren de SGP-ers onder meer aan dat "dit feest kort voor de her denking van lijden en sterven en opstanding van de Heere Jezus Christus geschiedt". De SGP-ers, die in de raad van Hazerswoude één zetel bezet ten in de persoon van L. Matze, vinden dat carnaval zich uit in "dwaze uitspattin gen, geheel tegen de geest van de Bijbel, die ons als ideaal en eis voorhoudt om matig en rechtvaardig te leven". Het is overigens niet voor de eerste maal dat de SGP zich keert tegen de viering van carnaval in Hazerswoude. Een jaar of wat geleden hij- voorbeeld trachtte gemeente raadslid Matze een carnaval soptocht, die door het dorp trok, op zijn eentje tegen te houden

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23