Felle discussie in EG over kernenergie Ook uw handschrift is een Parker waaid. Ultra-linkse groepering pleegde moord Wackernagel mag geen bezoek Duitse advocaat Cassatieberoep Meuten dient op 20 en 21 maart ARP-leden toegetreden tot de EPV Ambtenaren vrij op 1 mei STAAT DER NEDERLANDEN 7^% LENING13*78 PER 1070/1003 DISSIDENT WEER TERUG IN MOSKOU Lezers schrijven VOS-cursussen 4> PARKER DONDERDAG 26 JANUARI 1978 VARIA PAGINA 21 ADVERTENTIE BRUSSEL (SP) - Onder het oog van 700 belangstel lenden debatteerden gis teren in Brussel de "vader van de waterstofbom" kdr. Teller en de cermaarde auteur Robert Jungk. De laatste geldt als een groot tegenstander van nu cleaire energie. De bejaarde Teller adviseerde de Westerse wereld en in het bij zonder de Europese Gemeen schap om zo snel mogelijk op kernenergie over te stappen. Zij dienen om humanitaire redenen af te zien van verdere aanspraken op de wereldvoorraad olie. Die moet gereserveerd worden voor de drie miljard mensen uit de ontwikkelingslanden. Tellers politieke betoog had zoals hij zelf zei technische kanten. De Verenigde Staten, Europa, Sov jet-Unie en Japan beschikken over een netwerk om de (kern)energie in de vorm van elektriciteit te distribueren. Zij hebben bovendien de beste des kundigen om met nucleaire ap paratuur om te springen. De tienduizenden kleine dorpen in de derde wereld beschikken nu nóch in de toekomst over zo'n distributie-systeem. Daarom moeten er voor de derde wereld eenvoudige eenheden be schikbaar komen die de onder meer uit olie te winnen energie daar toepasbaar maken. Schone Teller signaleerde hoe grote or ganisaties in de Verenigde Sta ten, die vóór de toepassing van kernenergie pleiten, aldus verder kijken dan veel leidende figuren in Amerika, Europa en Japan. "Het rijke Westen zal nog omko men wanneer het de drie en bin nenkort zelfs vijf miljard armen vergeet. Laten wij onze olie-im porten verminderen. Laten we overstappen op veilige, schone en goed te controleren reacto ren". Stem uit de zaal: "Ja, daar zegt u wat: die bestaan niet" Een totaal andere visie werd verde digd door de Oostenrijkse schrijver Robert Jungk. Hij ver wacht dat onze democratische rechtsstaat, waar de individuele burger nog wat te vertellen heeft, bij massale toepassing van ker nenergie ernstig in gevaar komt. "Een deel van de burgerlijke en de vakbondsrechten zal, wil men de kernenergie veilig toepassen, moeten vervallen". De angst dat terroristen of andere misdadigers nucleaire macht veroveren is zo reëel dat zeer vergaande con trolesystemen ontwikkeld wor den. Jungk haalde een recent advies van het officiële Amerikaanse comité tegen criminaliteit aan. Dat wil "in verband met de technische civilisatie" noodwetten die in be paalde situaties de burgerlijke rechten opzij schuiven. Beamb ten zouden in zo'n geval het recht krijgen om bijvoorbeeld te folte ren. Daarbij staat dan tevoren vast dat zij, gegeven de bijzon dere situatie, daarvoor niet ver volgd kunnen worden. Volgens Jungk zijn er geen veiligheids maatregelen te bedenken die per fect genoeg zijn om elk misbruik te verijdelen. Ongeluk kerncentrale Mevr. K. Niehuys van de universi teit van Groningen schetste het internationale gezelschap gister ochtend een denkbeeldig onge luk in een kerncentrale op de Maasvlakte nabij Rotterdam en Den Haag. Wanneer bijvoorbeeld de koeling en het noodkoelsys- teem zouden uitvallen smelt de- reactorkern. Er komt dan een wolk radio-actieve stoffen vrij. In de Nederlandse verhoudingen zou dit aan ruwweg 500.000 men sen het leven kunnen kosten. Bij het gunstiger regenachtig-win- derig weer dat we in Nederland nogal vaak hebben, zouden naar schatting 50.000 mensen door hoge straling overlijden. Evacua tie van de bevolking van de Randstad binnen enkele uren zou zo'n catastrofe vermijden. Vol gens mevr. Niehuys is het trans port van ettelijke miljoenen men sen echter onmogelijk in zo korte tijd te realiseren. Zij kritiseerde de voorlichting van de EG. Die gaat er van uit dat de gevolgen van een ongeluk met een kern centrale binnen aanvaardbare grenzen blijven. ATLETIEK - Tijdens internatio nale atletiekwedstrijden in het Nieuw Zeelandse Dunedin heeft Jos Hermens de 5000 meter ge wonnen in 14.28.9 minuten, ruim één minuut boven zijn Neder landse recordtijd. De Australiër Hutton werd op twee seconden tweede. Het stoffelijk overschot van Joaquin Sauret wordt MADRID (UPI) - Een uiterst linkse revolutionaire groepe ring heeft laten weten ver antwoordelijk te zijn voor de dubbele moord van gisteren in Barcelona, waarbij een oud-burgemeester en zijn vrouw het slachtoffer waren. 'Drie uur na de aanslag werd Radio-Barcelona opgebeld door een man, die zei namens dé verboden Spaanse inter nationale communistische partij, een linkse splin tergroep, te spreken. Hij ver klaarde dat commando's van zijn partij de aanslag hadden uitgevoerd. Slachtoffers van de actie waren de 64-jarige Joaquin Viola Sauret, voormalig lid van de Spaanse kroonraad en oud- burgemeester van Barcelona sinds de tijd van het Franco bewind, alsmede zijn 58-ja- rige echtgenote. Drie mannen en een vrouw, al len gemaskerd en gewapend, waren 's morgens de woning van Sauret binnengedrongen. Zij dreven het paar in de slaapkamer en bonden een ambulance gelegd. bom aan het lichaam van de man. De vrouw kreeg een pa pier waarop instructies ston den over betaling van een be drag aan geld. Toen de over vallers de kamer wilden ver laten kwam de bom tot ont ploffing, kennelijk voortijdig, want een van de overvallers werd door de scherven ge wond. Sauret was op slag dood, zijn vrouw overleed even later aan haar verwon dingen. De man die Radio-Barcelona belde zei dat hij dat vanuit Frankrijk deed en dat zijn groep ook de twee dinsdag in Barcelona gepleegde bo maanslagen had uitgevoerd. Dezelfde groep liet onlangs weten verantwoordelijk te zijn voor een actie met brand bommen tegen een nachtclub in Barcelona, tien dagen ge leden. Hierbij kwamen vier mensen in de vlammen om. De aanslag op het echtpaar Sauret verliep volgens het zelfde patroon als die op de industrieel José Maria Bulto. Deze werd acht maanden ge leden in zijn woning in Bar celona gedood nadat vier ge wapende mannen hem had den overmeesterd en ook een bom aan zijn lichaam hadden bevestigd. Zij lieten instruc ties achter voor de betaling van een grote som geld en waarschuwden Bulto niet te proberen de bom te verwij deren. Deze negeerde de waarschuwing en de explosie doodde hem. Volgens de politie waren scher ven van de bom en de met een schrijfmachine opgestelds instructie indentiek aan die welke gisteren in de woning van Sauret zijn gevonden. LEIDEN - Twee vooraanstaande leden van de ARP, W. B. Herstel en dr. J. P. Feddema, zijn toege treden tot de Evangelische Prog ressieve Volkspartij. Het tweetal, respectievelijk voorzitter van het CDA in Amsterdam-Noord en docent aan de Vrije Universiteit in de hoofdstad, zal overigens ook lid blijven van de ARP. Her stel en de in Noordwijk woonach tige Feddema waren destijds ook betrokken bij de voormalige Evangelische Solidariteitspartij. Ze zeggen tot deze stap te zijn ge komen omdat volgens hen con fessionele eenheid gezien de uit eenlopende politieke denkbeel- DEN HAAG (SP) - Op maandag 20 en dinsdag 21 maart zal de Hoge Raad het cassatieberoep van Pieter Menten en officier van jus titie mr. Habermehl behandelen tegen het vonnis van de Bijzon dere Strafkamer van de recht bank Amsterdam. Pieter Menten werd daarbij wegens oorlogs misdaden veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf, nadat de of ficier levenslang had geëist. De Hoge Raad, die bij het Buiten gewoon Strafrecht fungeert als Bijzondere Raad van Cassatie, zal niet meer over de feiten oordelen, maar wel bezien of de wet goed is toegepast en een oordeel geven over de strafmaat. In deze cas- tmt*t uaap /0t->\ t-»-i u satieprocedure kan Menten ook ^EN HAAG (SP) De rijksamb- weer gehoord worden, maar geen getuigen. Als procureur-generaal zal optreden de advocaat-gene raal prof. mr. J. Remmelink. Het arrest van de Hoge Raad wordt p'" ÏÏE" Korfirr iiim .TiOVinCie eind r of begin juni verwacht. den niet mogelijk is. Tot kleinere Het ministerie van justitie onder nederlagen moet elke politicus bereid zijn, volgens Herstel en Feddema, maar soms druisen nederlagen zo fundamenteel te gen het geweten in, dat men niet kan reageren met "een half nee", zoals de acht loyalisten dat heb ben gedaan, maar met "een vol mondig nee". Herstel en Feddema handhaven hun lidmaatschap van het CDA omdat zij zich nog steeds ver bonden voelen met diezelfde loyalisten binnen de CDA-fractie. De EPV is een initiatief van veront ruste CDA-leden die zich niet konden verenigen met de huidige koers van de christen-democra ten. zoekt momenteel of ook de Ne derlandse staat in navolging van West-Duitsland kan overgaan tot terugvordering van in de jaren '50 aan Menten verstrekte schade loosstellingen. Het gaat om een bedrag van ruim zes ton, dat met samengestelde interest over 25 jaar nu zou neerkomen op enkele miljoenen guldens. Het bedrag van zes ton is in drie uitkeringen i 1952 en 1953 aan Menten tenaren hoeven maandag 1 mei niet te werken. Op deze dag wordt de verjaardag van konin gin Juliana gevierd, omdat 30 ap ril op een zondag valt. rovincie en gemeente volgen in het algemeen deze regel. Minister H. Wiegel heeft dit gisteren mee gedeeld in de ministerraad. open bedrag de koers wordt na de inschrijving op dinsdag 31 januari 1978 vastgesteld aan de hand van de koersen en bedragen waartegen is ingeschreven (tendersysteem) bedrag koers rente jaarlijks op 1 maart aflossing in 15 jaarlijkse termijnen van 1 maart 1979 af vervroegde aflossing is vanaf 1 maart 1988 mogelijk tegen de koers van 103% schuldbewijzen nominaal f 1.000 (CF of K) schuldregisterinschrijvingen van tenminste f 100.000 inschrijving 31 januari a.s. van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen storting 1 maart 1978 toewijzing uitsluitend aan inschrijvers di& hebben ingeschreven tegen de vastgestelde koers (gereduceerde toewijzing mogelijk) of tegen een hogere koers (toewijzing ten volle) afrekening vindt plaats tegen de vastgestelde koers prospectus kosteloos bij banken en commissionairs Eind vorig jaar erkende de West- duitse justitie, dat met de vorde ring gewacht zou worden totdat het proces tegen Menten in Ne derland zou zijn afgelopen. Men- ten's raadsman legt dit zo uit,.dat dus ook gewacht dient te worden totdat het cassatieberoep behan deld is. DEN HAAG (SP) - De Haagse ad vocaat mr. Gerard Sprong heeft namens het RAF-lid Christof Wackernagel een klacht inge diend bij de commissie van toe zicht op het huis van bewaring in Maastricht tegen het feit dat de directeur van het huis van bewa ring hefcft geweigerd bij Wac kernagel een Duitse advocaat toe te laten. Wackernagel wenst de Duitse jurist te spreken om een bezwaarschrift te laten indienen tegen een in Duitsland uitgevaardigd arresta tiebevel. Iedere Duitse verdachte heeft het recht een dergelijk be zwaarschrift in te dienen, het geen in dit geval in belang is in verband met de mogelijke uitle vering van Wackernagel. Zijn principiële recht wordt door de weigering van de directeur van het Maastrichtse huis van bewaring onmogelijk gemaakt, aldus mr. Sprong. De commissie van toezicht heeft inmiddels afwijzend beschikt op een eerder door mr. Sprong inge diende klacht over het feit dat de directeur van het Maastrichtse huis van bewaring weigert ge sprekken toe te laten tussen de RAF-leden Wackernagel en Knut Folkerts, die allebei geïsoleerd zitten. fouilleerd dat het uitgesloten is hem zelfs een speld toe te stop pen. Evenmin ziet mr. Sprong in hoe de orde jan worden verstoord door een gesprek tussen de RAF-le den in de zwaar bewaakte tijge- rkooi. Hij zal tegen de beslissing beroep aantekenen bij de cen trale raad van advies. Afluisteren Griezelig aspect van de veilig heidsmaatregelen vindt mr. Sporng ook het feit dat privége- sprekken van de RAF-leden met familie in het huis van bewaring worden afgeluisterd en aan de Duitse autoriteiten worden door gegeven. Het bewijs hiervoor werd verkregen met een "stunt". In een gesprek met zijn zuster vroeg Wackernagel haar om nog wat persoonlijk eigendommen van hem op te halen van een met name genoemd adres in Duits land. Na het gesprek reed zijn zuster onmiddelijk naar dit adres, maar moest ervaren dat de Duitse politie haar vóór was geweest en een inval had gedaan. Volgens Wackernagel speelt de Nederlandse justitie hoogstwaarschijnlijk ook de vi deo-opnamen door naar de Duitse politie, welke in Maas tricht en Den Haag zijn gemaakt van alle bezoekers van de uitle veringsprocessen tegen Wac kernagel, Schneider en Folkerts. Tijgerkooi Zij worden beiden dagelijks, maar op verschillende tijden, gelucht in een kooi van twee bij vier me ter op de bovenste verdieping van het torencomplex, welke kooi ook van boven is afgesloten met een ijzeren traliehek. Het verbod tot onderling contact werd gebaseerd op het argument dat de orde en veiligheid in het huis van bewaring in gevaar zou den worden gebracht. Mr. Sprong acht deze argumentatie onzinnig omdat in het huis van bewaring alle denkbare veilig heidswaarborgen zijn getroffen (bewaking, microfoons, tv-ca- mera's) en verdachten na elk be zoek zo grondig worden ge- MOSKOU (UPI) - De Russische na tuurkundige Andrei Tverdokh- lebov, één van de oprichters van de afdeling Moskou van Amnesty International, is na een hem door de rechter opgelegd verblijf van twee jaar in Noord-Siberië, te ruggekeerd in Moskou, zo heb ben vrienden gisteren bekend gemaakt. Tverdokhlebov werd op 15 april 1976 veroordeeld tot vijf jaar in terne ballingschap wegens belas tering van de staat. Geld voor betere bestrijding muskusrat LEIDEN - Het hoogheemraad schap van Rijnland heeft in de gisteren gehouden ver enigde vergadering besloten om een bedrag van 10.000 gulden beschikbaar te stellen voor een betere bestrijding van de muskusrat. Tot dusver gaf het waterschap jaarlijks 5000 'gulden uit aan de be strijding die door een inter departementale commissie wordt gecoördineerd. Gebleken is in de afgelopen ja ren dat het aantal ratten dat in het westen van midden van ons land wordt gevangen niet alleen groter in aantal is, maar zich ook steeds meer ver spreid. Zo is de muskusrat, de grote rivieren reeds gepas seerd en komt al voor in de binnenwateren van Zuid- Holland. Onder andere langs de Gouwe in Boskoop en Waddinxveen. Omdat deze ratten grote schade kunnen aanrichten aan wa terkeringen worden op het ogenblik plannen voorbereid om een verdere uitbreiding van de rattenbevolking tot staan te brengen. ftyekt als ^vergoeding voor opge- Met verontwaardiging wil ik reage- interview van 21 ja- lopen oorlogsschade^ Het bedrag dat de Bondsrepubliek terugeist beloopt nu een bedrag van ruim een miljoen gulden (550.000 mark, in 1965 uitge keerd). i met Anneke van Aken haar uitspraken hierin over de VOS-cursussen. Het is een grote onwaarheid dat begeleidsters van VOS-cursussen het doorbre ken van rolpatronen bij cursus- deelneemsters er inpompen. Bij alle cursussen worden de onder werpen door de deelneemsters zelf bepaald. Over de wijze waarop de onder werpen aan de orde worden ge bracht beslist een voorbe reidingsgroepje bestaande uit enkele deelneemsters en de beide begeleidsters. Dit steeds weer in overleg met de overige deel neemsters. Als een onderwerp aan de orde is geweest krijgt iede reen de gelegenheid te zeggen of dit naar haar zin behandeld is. Het afgelopen jaar heb ik met ande ren twee VOS-cursussen bege leid. In de eerste cursus kozen de vrouwen de volgende onderwer pen: politiek, met een bezoek aan .ADVERTENTIE. De Parker 75 Sterling vulpen. Uitgevoerd in puur sterlingzilver en voorzien van een gouden instelbare pen. Importeur: Fortress Handelsmaatschappij BV, Energiestraat 29, Naarden. Tel. 02159 41055 de Tweede Kamer, de wijkagent de wijk (wijkraden), huishoude lijk werk, seksualiteit, angsten In de tweede cursus: de wets winkel, het. ziekenfonds, de ge meenteraad, homoseksualiteit, de sociale raadsvrouw. Bij de meeste onderwerpen hebben we een deskundige gevraagd. Op de begeleidsterstraining wordt er op gewezen dat ieders mening moet worden gerespecteerd. Mèt dit uitgangspunt hebben wy onze cursussen gegeven. Ook bijvoor beeld bij het onderwerp huis houdelijk werk en de politieke onderwerpen. VCS-cursussen worden precies zo gegeven zoals Anneke van Aken ze wil zien: het doel is dat vrou wen zich bewust moeten worden van de dingen in de maat schappij. Conclusies kunnen ze zelf trekken. En daar zyn de deel neemsters van VOS-cursussen zeker toe in staat! Marianne Samson begeleidster van VOS-cursussen in het Morskwartier lid van de Werkgroep VOS Lei den. Saffierstraat 62 Leiden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21