ITNieuwe loot AZL-stam: orthopedische afdeling Portret van een hartpatiënt. v Reuu Rijksmuseum mag woning niet in gebruik nemen Broek terug in het modebeeld Vier taxibedrijven in beroep tegen B en W Nieuwbouw Rijnland nog in '78 in gebruik DONDERDAG 26 JANUARI 1978 maandag gesloten LEIDEN - De gisteren door brand aangetaste studentensociëteit Augustinus aan het Rapenburg blijft tot maandag gesloten. Bui ten de deels uitgebrande zol derverdieping heeft het pand zo veel waterschade opgelopen dat de verscheidene ruimte niet eer der bruikbaar te maken zijn. Het merendeel van de activiteiten is afgelast. Enkel de voor morgen georganiseerde open avond over universiteit en maatschappij is verplaatst naar de studentenver eniging SSR aan de Hogewoerd. Wanneer de activiteiten aan het Rapenburg weer op gang komen was vandaag nog onbekend. Wel hoop men de mensa en de ont moetingsruimte maandag weer in gebruik te Na de brand was gisteren direct al een grote ploeg studenten actief om de ergste schade weg te wer ken. De grootste overlast had men van het vele bluswater dat van de zolderverdieping tot de begane grond was doorgelekt. Het gebruik van bluswater uit het Rapenburg gaf bovendien een onfrisse situatie. De oorzaak van de brand is inmid dels duidelijk geworden. Het on derzoek van de politie heeft uit gewezen dat er sprake van kort sluiting geweest moet zijn. Voor het vermoeden dat er de avond voor de brand door onachtzaam heid op de zolder smeulend ma teriaal was achtergelaten, is geen enkele aanwijzing gevonden. SKIËN - Hanni Wenzel heeft giste ren in Berchtesgaden haar derde achtereenvolgende overwinning in een slalom wedstrijd behaald. Door dit resultaat, dat meetelt voor de wereldbeker, heeft de skister deze cup reeds veroverd, omdat zij vijf van de zeven wed strijden heeft gewonnen. Ter gelegenheid van de officiële opening van de orthopedische afdeling werd een plastiek onthuld in het gebouw aangeboden door de Anna-Kliniek. Wijzend naar de plastiek mr. S.C.H.Coebergh, rechts van hem de heer PJ. de Geus. LEIDEN - Vier Leidse taxibedrijven, Eltax, Noordeinde, De Groot en Kerkhof zijn bij Gedeputeerde Staten in beroep gegaan tegen het besluit van B en W om de drie taxibedrijven van Borgerding (Borgerding's Taxicentrale, Werkhoven en B-Tax) nog tot 1 januari 1979 een bedrijfs- vergunning te geven. B en W hebben de vergunning verleend, ofschoon Borgerding niet over voldoende stallingsruimte voor zijn taxi's beschikt. Borgerding heeft verklaard in onderhandeling te zijn over de aankoop of huur van stal lingsruimte; B en W hebben hem daar nog een jaar de tijd voor gegeven. De vier concurrerende bedrijven vinden dat de gemeente Bordering's vergunningen niet meer had mogen verlengen. Zij voeren in hun beroepschrift o.m. aan de Borgerding's Taxicentrale B.V. al jarenlang stallingsruimte te weinig heeft. "Indien het college in het verleden terzake verkeerd voorgelicht was, dan had deze verkeerde voorlichting, die alleen het gevolg kan zijn van het onjuist invullen van aanvraagformulieren voor vergunningen, een reden te meer moeten zijn om thans een vergunning te weigeren. Over de twee andere bedrijven van Borgerding, B-Tax en Werkhoven merken de concurrerende taxi-ondernemers op dat hij ze in 1976 los van de stallingruimte, garageoutillage en bedrijfsruimte heeft aangekocht. Volgens het viertal heeft Borgerding gedurende ruim anderhalf jaar geen serieuze poging ondernomen om nieuwe stallingsruimte te vinden. LEIDEN - De Leidse universiteit mag de woning aan de Haag- landse Kerkgracht 13 niet ge bruiken voor de uitbreiding van het Rijksmuseum van geologie en mineralogie. Dat heeft een commissie bestaande uit leden van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland beslist. De univer siteit was bij die commissie in be roep gegaan, nadat de gemeente Leiden had geweigerd toestem ming te verlenen voor het ont trekken van dit pand aan de woonruimte. De woning van de Hooglandse Kerkgracht behoort tot het com plex van het voormalige wees huis, dat in 1959 werd aangekocht om daarin het museum onder te brengen. Gedeputeerde Staten constateren echter dat niet is ge bleken dat het Leids gemeente bestuur zich in het verleden ak koord heeft verklaard met de be stemming van de woningen tot museumruimte. Evenmin stemt men in met de re denering van de universiteit dat onttrekking een volkomen logi sche zaak zou zijn, omdat het al in 1959 die bestemming kreeg. Bij de beslissing hebben B en W zich laten leiden door een koninklijk besluit waarin staat dat geen gerede en goedkope woningen in Leiden aan de woonbestemming onttrokken mogen worden zon der toestemming van B en W. Zowel de gemeente als de teit zijn van mening dat het hier om een goede en goedkope wo ning gaat. Daarover bestond tij dens de hoorzitting waarop beide partijen verschenen geen mis verstand. Ander argument dat GS hebben gehanteerd is dat de woning slechts een geringe ver lichting zou betekenen van de grote ruimtenood waarin het mu seum verkeert. Bovendien vindt men dat andere - en waar schijnlijk betere - mogelijkheden om de ruimtenood te verlichten onvoldoende zijn onderzocht. Overigens zeggen GS het wel van groot belang te vinden dat er een goede oplossing wordt gevonden voor de ruimteproblemen van het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie. "Daarbij heeft de gemeente Leiden een bijzondere taak", aldus het provinciaal be stuur. LEIDEN - Met de opening van de orthopedische af deling is er weer een nieuwe loot aan de AZL- stam gekomen. Deze af deling, de voormalige Anna-kliniek, werd giste ren officieel geopend door mr. S.C.H. Coebergh, voorzitter van de afdeling orthopedie van het Aca demisch Ziekenhuis. De nieuwe afdeling op het AZL-terrein werd vorig jaar maart al officieus in gebruik genomen. Met de officiële opening ervan heeft men gewacht totdat ook de benedenafdeling was gereedgekomen. "De bal rolde de kant op die het bestuur van de Anna-kliniek eerst niet had gewild", zo memo reerde adjunct-directeur P.J. de Geus van het AZL de lang ge koesterde plannen van het Anna-kliniek bestuur om een nieuwe grotere kliniek voor de orthopedie te bouwen en de zelf standigheid te bewaren. Mr. Coebergh, voorzitter van de orthopedische afdeling voegde aan die woorden toe dat "het be lang van patiënt en wetenschap" voorop moest staan bij de plan nenmakerij. "Helaas", zo zei de voorzitter "is gebouw 38 nu al te klein. We hadden eigenlijk ge hoopt dat het twee keer zo groot zou worden". De heer Coebergh sprak de hoop uit binnen een paar jaar te be schikken over een behoorlijke revalidatiekliniek, passende in de op handen zijnde nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis. Tenslotte merkte hij op "met ge mengde gevoelens" de over dracht van de Anna-kliniek naar het Academisch Ziekenhuis aan schouwd te hebben. Aan het betoog van de voorzitter voegde de heer Sterrenburg, voorzitter van het ziekenhuis bestuur nog toe dat men hoopt nog dit jaar aan "een veel mooier en duurder" bouwwerk te kun nen beginnen. Blij was de heer Sterrenburg over het feit dat de bestuursleden van de Anna-kli niek waren gaan beseffen dat de orthopedische afdeling in het AZL thuishoorde. De idoor architectenbureau Van Oerle en Schrama ontworpen en door aannemingscombinatie Medicom gebouwde afdeling telt vier verdiepingen. De orthopedi sche kliniek is gehuisvest op de eerste verdieping. Op de begane grond is ruimte voor de afdelin gen poliklinieke mondheel- kunde, vaatchirurgie, plastische chirurgie en algemene heel kunde. Op de tweede en derde verdieping worden resp. urolo- gie/kinderchirurgie en algemene heelkunde ondergebracht. De bovenste etage is bedoeld als stafruimte. Het operatiekamer- complex zal pas over een paar maanden helemaal klaar zijn. Het nieuwe gebouw, dat 48 bedden telt, staat via een brug in verbin ding met het oude heelkunde-ge bouw. LEIDEN - Als alles volgens plan verloopt zal het gebouw voor de technische dienst van het hoog- heemraadschap van Rijnland aan de Breestraat nog dit jaar in ge bruik genomen kunnen worden. De uitvoering van de werkzaam heden verloopt tot dusver over- eènkomstig de opgestelde tijd schema's. De eerste fase van de nieuwbouw - de tweede en derde fase zullen voorlopig niet worden gereali seerd - kosten een bedrag van rond 19.5 miljoen gulden. Giste ren besloot het waterschap in een vergadering om een bedrag van ruim anderhalf miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de in richting van de laboratoria en de stoffering en meubilering van het gebouw. Het terrein tussen Breestraat en Boommarkt, dat voorlopig nog niet bebouwd wordt zal voorlo pig worden ingericht als parkeer terrein. Vorige week werd bij de bouw het hoogste punt bereikt. De komende maanden zal onder meer een begin worden gemaakt met de herplaatsing van de voor gevel van het voormalige belas tingkantoor. Voorwaarde voor de nieuwbouw was namelijk dat de historische gevel weer in oude luister zou worden hersteld. Het nieuwe gedeelte - dat aan het his torische grenst is een ontwerp van het bureau Drexhage, Ster- kenburg, Bodon en Venstra. ADVERTENTIE rose/wit streepje uit de collectie van PARIJS - Na de shows in Parijs is het duidelijk dat de grote jongens, „de couturiers", niet veel meer nieuws hebben te brengen dan hun kleinere broertjes, „de createurs" al vier maanden geleden heb ben gedaan. De mode voor de komende zomer wordt wijd, half-lang, vrolijk, draagbaar en ook zeer vrouwelijk. Toch zijn de ontwerpen van man nen als Pierre Cardin, Mare Bohan (Christian Dior), de equipes van Jacques Esterel en Jean-Louis Scherrer, van Emanuel Ungaro en Ted La- pidus ingetogener dan die van hun collega's die voor de confectie zorgen. Nu is dat al jaren geen verras sing meer. De meeste mo deontwerpers maken kleding voor de groep vrouwen die bij hen koopt, mode wordt eigenlijk alleen gemaakt door Yves Saint Laurent en een aantal createurs, Kenzo en Yamamoto, om de belang rijkste maar eens te noemen. Chaplin Wat wel opviel bij de shows was de totale terugkeer van de broek, niet de mannelijke broek zoals we die tot nu toe kennen, maar een broek die wijd van boven is, soms met bandplooitjes en smal van onderen. Er zijn paardrijb- roeken, Volendammer broe ken (nu de folklore-look is uitgewoed komt Nederland aan de beurt), Chinese broe ken, broeken die van onderen worden vastgemaakt en broeken die te kort zijn. Broeken zoals Charlie Cha plin ze droeg; het zijn trouwens niet de enige kle dingstukken die aan de grote filmheld herinneren. Zijn dasje, dat sprieterige din getje, zijn hoedje en zijn wan delstok, al die attributen wa ren te zien, vooral bij Jean Louis-Scherrer. Bohan Mare Bohan van het huis Dior voerde twee heel ver schillende vrouwen op. Overdag een vrij mannelijk geklede vrouw in een broekpak, compleet met vest en dasje, 's Avonds echter worden zijn mannequins zeer vrouwelijk, ook wel in broe ken, maar dan met fraai ge borduurde vestjes en spen cers. Of hele lieve jurkjes van dunnemousseline en witte broderie. Pierre Cardin toonde weer een enorme col lectie, meer dan 200 stuks en geen enkele creatie had iets weg van de ander. Opvallend bij hem: nauwelijks knopen, sluitingen of ceintuurs. Door de coupe of door de enorme mouwen bleef het gewaad op z'n plaats zitten. Blazers Behalve de lange broek die weer duidelijk terug is, volgde nu ook de terugkeer van het tailleur, de keurige rok met blazer. Daaron der al even keurige bloeses, wel alles gemaakt van zeer fraaie lichte materialen. Vrolijkheid was er zoals gewoonlijk bij André Courreges. Hoewel de Fransman sinds zijn minimode eigenlijk nooit meer iets echts sensatio neels heeft gebracht, is zijn pre sentatie altijd wel vermakelijk. Dit keer was alles in het roze, en dat weet de vitale Fransman ook altijd tot in het gekke door te drijven. Zo hadden zijn man nequins allemaal belachelijke grote roze zonnebrillen op waar ze niets door konden zien en soms ook struikelend over het plankier gingen. Jongens De schooljongens-look bleek ook bij Ungaro en Jules Francois Crahay (voor het huis Lanvin) te zijn doorgedrongen. Dus ge tailleerde jasjes en iets te korte lange broeken, overhemd met smalle dasjes en een petje. Maar Crahay had ook heel erg wijde kleding, de wijdste die in Parijs werd getoond. Bij alle couturiers is er een groot verschil tussen overdag en 's avonds. Voor de da gelijkse uren vrij eenvoudige kleding. Voor de kleinere uurtjes overdadige, exotische gewaden. De show van Yves Saint Laurent vormde zoals zo vaak het sluitstuk van de Parijse mode- dagen, de couturiers die nog na de grote meester komen kunnen altijd rekenen op heel wat minder belangstelling. En natuurlek zorgde de bebrilde Parijzenaar weer voor op schudding door redelijk wat korte jurken te tonen. Daarnaast had hij net als veel van zijn col lega's ook de te korte nauwe lange broek, met daarbij een bloesje en een kort spencer-jasje in zijn collectie. Opvallend accessoire: kleine stro hoeden. Een avondjapon van licht blauw satijn, een van de ont werpen van Louis Feraud Een knickerbocker van Pierre Cardin met daar over heen een korte wijde tuniek. Een van de opvallendste stukken uit de collectie van deze Franse ontwerper. Hartverscheurend. Als je het aan je hart hebt, lust niemand je meer. nieuwe Hartverscheurend. Vijfjaar lang in de wachtkamer van de dood. Hartverscheurend. Leven als een uitgebluste bejaarde, op een schraal minimumloontje. Hartverscheurend. i derde van de mannen de 45 en 80 sterft aan een hartziekte. Nederland, let opje hart. En op je hartpatiënten. Professor Kuypers, hartchirurg en zelf ex-hartpatiënt, noemt hartpatiënten 'de paria's der samenleving' Lees deze week in Nieuwe Revu het hartbrekende portret van een Nederlandse hartpatiënt. Zijn eenzaamheid, angst en wachten. Wachten op de dood. En na vijfjaar: zijn operatie. Hartverscheurend. Een kwart van alle vrouwen boven de zestig sterft aan een hartziekte.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19