Bouw van een "betaalbare" huurwoning kan niet meer Het COC is geen cul tureel ontspannings centrum EISEVIERS ALPHEN AAN DEN RIJN - Het is in een ge meente als Alphen aan den Rijn onmogelijk om nu nog "goedkope" nieuwe huurwoningen te bouwen. Dat zou alleen nog maar kunnen als óf het rijk af zou komen met hogere subsidies, óf als de gemeenteraad diep in de beurs zou tasten. Maar beide mogelijkheden zijn "onwaar schijnlijk". Aldus Alphense wethouder J. W. Haanstra (VVD) van ruimtelijke ordening en stadsontwikkeling. Door Christa van Hees vierkante meter moet dan 120.000 in de gemeen tela bren gen. Als dat stuk grond - om goedkope huurwoningen neer te zetten - nog eens 60.000 extra moet opbrengen 180.000 dus) komt dat neer op een vierkante meter prijs van f 450. DONDERDAG 26 JANUARI 1978 Hij ontwikkelde deze stelling on langs tijdens een vergadering met Alphense gemeenteraadsle den. Eén van onze redactrices verzocht Haanstra om een toe lichting op zijn uitspraken. De weerslag van dat gesprek volgt hieronder. De wethouder gevraagd eens voor te rekenen wat het de gemeente zou gaan kosten om een huurwo ning met een maandelijkse huur van circa 300 neer te zetten. Welke "offers" moet de gemeente zich daarvoor getroosten? We gingen daarbij uit van 100 wo ningen, waarvoor zonder een gemeentelijke bijdrage 550 per maand aan huur zou moeten worden betaald. Een simpel re kensommetje leert dan dat wan neer op 100 woningen maande lijks honderd maal 250 moet worden toegelegd, per jaar 300.000 uit de gemeentekas zou moeten worden bijgepast. Maar kan een gemeente dat zomaar doen? Een aantal gemeenten in Nederland heeft in het verleden iets dergelijks geprobeerd. Nij megen en Sliedrecht bijvoor beeld riepen een eigen gemeen telijke huursubsidieverordening in het leven. Maar de Kroon ver nietigde die gemeentelijke sub sidieverordening, omdat die in strijd werd geacht met het alge meen belang. De normale gang van zaken is dat het rijk bepaalt wat een woning wetwoning mag kosten. Wanneer een gemeente op eigen houtje, door middel van een gemeente lijke subsidieverordening haar eigen inwoners bevooroordeelt, is er volgens de Kroon sprake van willekeur. Wat komt er kijken bij het bouwen van een woning? Allereerst is er een stuk grond nodig waarop die wonirïg kan worden gebouwd (grondkosten). Vervolgens is een bouwbedrijf nodig om die wo ning daarop neer te zetten (bouwkosten). Die twee facto ren tesamen, grondkosten en bouwkosten, maken de stich- tingkosten van een woning uit. De huurprijs wordt berekend aan de hand van die stichtingskosten. Kunnen de grondkosten voor een woningwetwoning nog omlaag, is de dan voor de hand liggende vraag. Dan moet worden be dacht, aldus Haanstra, dat de grondkosten niet voor elke wo ning gelijk zijn. Er vallen vier ca tegorieën te onderscheiden. Dat zijn: woningwetwoningen, pre mie-koopwoningen, vrijesec- torwoningen (bungalows e.d.) en bijzondere bouw (kanto- ren.scholen eet.) Voor elk van die categorieën gelden andere prijzen, waarbij de grondkosten voor een vrijesec- torwoning het hoogst zijn en die voor een woningwetwoning het laagst. In de praktijk is het zo dat met name de kopers van pre mie-woningen en van vrijesec- torwoningen (mede voor de be woners van woningwetwonin gen) de "aankleding" van een wijk betalen. Dat deel van de grondkosten mag van het rijk niet worden doorberekend in de grondkosten van een woning wetwoning. "Meebetalen Uitgangspunt bij het maken van een woningbouwplan is de sluitende exploitatie. Wanneer, door bijvoorbeeld de grondkos ten van woningwetwoningen nog meer te verlagen, exploitatiever liezen zouden ontstaan, zou dat op verzet stuiten bij de provin ciale overheid. Resteert de mo gelijkheid om de vrije sector nóg meer te laten "meebetalen" aan de woningwetwoning. Wanneer er op 1000 woningen 55 lapjes grond voor deze "vrije sector" woningen worden uitgegeven - en we er nog steeds van uitgaan dat jaarlijks 300.000 nodig is om 100 woningwetwoningen met een betaalbare huur neer te zetten - betekent dit, dat die 55 vrij- esector-kavels elk 60.000 méér aan grondkosten moeten op brengen. Daarmee krijg je als gemeente een bedrag van 3.3 miljoen in handen. Uitgaande van een rentepercentage van 9 procent is de benodigde 300.000 dan boven water, aldus Haanstra. De huidige vierkante-meter-prijs voor een vrije-sector-kavel ligt op 310. Een stuk grond van 400 "Onverkoopbaar", is de stellige overtuiging van wethouder Haanstra. "Weliswaar is er een veelvoud van aanvragen, velen zijn geroepen, maar slechts weinigen uitverkoren.... Een vierkante meterprijs van 450 zou ongehoord zijn, dat hoef ik niet te proberen". Sleutelen aan de grondprijzen biedt dus geen soelaas, stelt de wethouder. Blijven over de bouwkosten. Die worden be paald doorde grootte van een woning, het soort woning en de kwaliteit van de woning. Het is daarbij de woningbouwvereni ging die bepaalt hoe een woning er uit gaat zien. De praktijk leert dat daarby een grote voorkeur bestaat voor ruime eengezinswoningen. De Alphense woningbouwvereni gingen streven bovendien naar de bouw van degelijk werk, aldus Haanstra. De bouwkosten voor een woning wetwoning worden eerst door de woningbouwvereniging, vervol gens door de gemeente en uit eindelijk door het rijk getoetst. De aannemer gaat dus drie keer door de "mangel", want alle drie partijen hebben er belang by dat een zo goedkoop mogelijke wo ning uit de bus rolt. "Je mag dus aannemen dat er voor de aanne mer weinig verdiensten zitten aan de bouw van een woning wetwoning", concludeert wet houder Haanstra. Valt er van het rijk dan helemaal niets te verwachten? De ervarin gen van de laatste jaren geven volgens Haanstra geen reden tot optimisme. Waar het rijk enkele jaren geleden nog het verschil tussen de gewenste huurprijs en de werkelijke huurprijs subsi dieerde, heeft de rijksoverheid De Alphense wethouder Haanstra: "Aan de hoge huren is weinig te doen. De gemeenten moeten het in een andere richting zoeken nu een goedkoper methode uit gedacht. Die van de zogenaamde "dynamische kostprijsbereke ning". De Alphense wethouder voegt daarbij het volgende rekenvoor beeld ter illustratie, met als uit gangspunt dat de stichtingskos ten van een woningwetwoning 100.000 gaan bedragen. De kosten voor de exploitant, de woning bouwvereniging bedragen dan (op annuiteitsbasis): Onderhoud, onroerend-goedbe- lasting, instandhouding apparaat woningbouwvereniging en kos ten leegstand woning (bij wisse ling huurders etc.): 2000 Duidelijk veel te veel om nog te spreken van een "betaalbare" woning in de woningwetsfeer. Omdat de woning over 50 jaar wordt afgeschreven gaat het rijk ervan uit dat over die tijd de hu ren fors zullen zijn aangepast (lees: verhoogd). De salarissen zullen mee worden aangepast. De "truc" is nu om in de begin periode een lagere huur dan die 850 te hanteren 550 bijvoor beeld) en na 25 jaar de "achter stand" te gaan inhalen door mid del van jaarlijkse huurverhogin gen. Met daarbij de filosofie dat over 25 jaar, de helft van de bere keningstijd, niemand meer zal achteroverslaan van een huur van zo'n 850. Het rijk verstrekt bij deze methode geen subsidies, maar leningen, waaruit het verschil tussen de werkelijke huur en de gewenste huur kan worden bekostigd. Na 25 jaar kunnen de leningen worden afbetaald in de vorm van een hogere huur, die voor de dan geldende begrippen niet hoog meer zal zijn. De individuele huursubsidierege ling, waarbij huurders met een te laag inkomen voor een bepaalde huurwoning, subsidie krijgen, is ook niet altijd een onverdeeld succes. (Om ervoor in aanmer king te komen mag de huur van de woning niet meer dan onge veer 525 per maand bedragen). Een nadeel van die regeling is dat, wanneer de persoonlijke om standigheden verbeteren, de subsidie wordt verminderd. De huurder gaat er dan, ondanks verbetering van zijn omstan digheden, al met al maar weinig op vooruit. Een ander bezwaar dat nogal eens naar voren wordt gebracht is dat elke regering de huursubsidiere geling naar believen kan wijzigen of zelfs afschaffen. Een mening overigens, die niet wordt aange hangen door wethouder Haanstra. "Aan verworven rech Nieuwbouw in Alphen (wijk Ridderveld). Woningwetbouw met huren van pakweg 300 zit er niet meer in. Of de grond in de privé sector zou 450 per vierkante meter moeten gaan kosten. "En dat is onverkoopbaar", aldus de Alphense wethouder Haanstra. ten valt niet zo makkelijk te tor- Doorstroming Kortom, er lijkt weinig aan de hoge huren te doen. De gemeente(n) moet(en) het volgens de wethou der dan ook in een andere rich ting zoeken. Eén van die moge lijkheden is volgens hem de "doorstroming" "We weten dat een premie koop huis een geweldig gewild goed is. We kunnen als gemeente dus proberen, door middel van richt lijnen, dié bewoners in die pre mie-koopwoningen te krijgen, die een (goedkope) huurwoning achterlaten en inwoner zijn van Alphen of economisch gebonden zijn aan Alphen. Ik ben het er mee eens dat er mis schien weinig gegadigden zijn die een goedkope huur-eengezin- swoning willen verlaten voor een. duurdere koopwoning. (Waar door het resultaat van de door stroming zou kunnen zijn dat juist huurders van de duurdere flats naar een premie-koopwo ning doorstromen en de ge meente nog niet aan de vraag naar goedkope (huur) eengezin swoningen kan voldoen, red.). Maar het hebben van een eigen woning kan ook in financieel op zicht (belasting-technisch) aan trekkelijk zijn en het zelf doen van klusjes in huis." Renovatie Een andere mogelijkheid om be trekkelijk goedkope woningen te realiseren is via renovatie (op knappen/verbouwen) en ver nieuwbouw (het vervangen van oude woningen door nieuwe). Bij het bepalen van de nieuwe huur na renovatie van een complex woningen, wordt rekening ge houden met de oude huur en de huren in de omgeving. Bij vernieuwbouwprojecten kan de gemeente een gooi doen naar een reconstructie- en saneringsbijd- rage van het rijk en een loka- tiesubsidie (waardoor de grond kosten kunnen worden gedrukt). Beide mogelijkheden bieden vol gens de wethouder een oplossing om als gemeente toch aan de vraag naar goedkope huurwo ningen te kunnen voldoen. LEZERS SCHRIJVEN In het Leidsch Dagblad van 17 ja nuari konden we in de rubriek "Nabij en ver" een berichtje lezen over een studiebijeenkomst over het thema "homoseksualiteit en de kerken", die het weekeinde op Woudschoten gehouden werd. In dit bericht werd gezegd, dat deze bijeenkomst georgani seerd was „door het COC (cultu reel ontspanningscentrum voor homofielen) en de kerken". Weet de schrijver van dit stukje werkelijk niet, dat de volledige naam van het COC luidt "Ne derlandse Vereniging tot Integra tie van Homoseksualiteit COC"? d.w.z. de vereniging, die zich ten doel stelt: 1. de sociale hervorming te bevor deren waardoor de feitelijk integ ratie van homoseksueel gedrag mogelijk kan worden; 2. te realiseren dat de mensen in hun directe omgeving regelmatig op positieve wijze worden gecon fronteerd met homoseksualiteit; 3. aan homoseksuelen mogelijk heden te bieden tot volledige zel fontplooiing en ze daarbij te mo tiveren tot een actieve bijdrage aan de emancipatie. Daarom wordt onder meer voor lichting gegeven zowel aan leden als niet-leden, wordt gestreden voor een betere relatie-wetgeving en tegen discriminatie bv. bij huisvesting en in het bedrijfs leven, worden er ontmoetings mogelijkheden gekregen via so ciëteiten in tal van steden, ge spreksgroepen en een rela- tieburo. Al met al dus heel wat anders dan een "cultureel ontspanningscen trum"! De term COC dateert van 1946, toen werd inderdaad het "Cultuur- en Ontspanningscentrum" opge richt. Reden om een dergelijke naam te kiezen was toen het feit, dat seksualiteit in het algemeen en homoseksualiteit in het bij- zonder nogal in de taboesfeer lag. De Tweede Wereldoorlog met zijn vervolging van o.a. homo seksuelen lag nog vers in het ge heugen, seksueel contact tussen een meerderjarige en een min derjarige van hetzelfde geslacht was verboden (wetsartikel 248 bis), COC-bijeenkomsten hadden destijds plaats onder politie-toe- zicht. Sindsdien is er veel veranderd: van een besloten club, die er voorna melijk was om elkaar te ontmoe ten, werd het COC een vereni ging, die zich steeds meer met de buitenwereld ging bezighouden. Dit had gevolg voor de naam van de vereniging: eerst veranderde de naam in "Nederlandse Ver eniging van Homofielen COC" en later (1971) in "Nederlandse Ver eniging tot Integratie van Homo seksualiteit COC". Dat "COC" is er blijven staan om historische redenen en omdat de vereniging in de wandeling ook nog steeds zo genoemd wordt (een soort roepnaam, dus). Maar er is niemand, die bij de naam COC nog denkt aan het Cultuur- en Ontspanningscentrum van vroeger; de punten tussen de let ter COC worden dan ook weg gelaten, zoals dat bv. ook gebeurd is met de VPRO. Het COC van nu - eigenlijk dus: de N VIH COC - is een koninklijk goedgekeurde vereniging, die zich niet meer hoeft verschuilen, en die met name de laatste jaren steeds meer een politieke stellingname in neemt. JOS V.D. PUTTEN secr. COC Den Haag, Stationsweg 11-17 Leiden. Onze pogingen om carnaval te vie ren zijn tevergeefs, aldus Pierre Huyskens deze week in Elsevier. "Holland zou ook zo graag maar het kan niet omdat het de poten tie mist. De uiterlijke tekenen van wat men De Bonte Storm noemt zijn gemakkelijk te imite ren. Maar daarom krijgen zij op de koude grond die niet is voor verwarmd door eeuwenoude tra ditie nog geen betekenis", aldus Pierre. Als voorbeeld noemt hij Leiden. We mogen dit jaar nog zo'n mooie optocht krijgen, "maar zes praalwagens die uit Bergen op Zoom moeten komen, blijven Frcmdkörper in de Leidse binnenstad". Volgens prins Rob 1 van de Hutspotten valt het te leren, maar Pierre meent dat we ons gewoon bij Leidens ontzet moeten houden want "volksfeesten laten zich niet op commando organiseren." Onder de kop "Valse argumenten tegen Almelo" levert Elsevier een bijdrage tot de discussie over de uliracentrifugefabriek in Over ijssel. Het blad citeert de Ameri kaanse natuurkundige prof. Wil son. Volgens hem is Brazilië net als een aantal andere landen zon der hulp van buitenaf in staat een atoombewapening uit de grond te stampen. De nieuwbakken VVD-leider Koos Rietkerk blijft het goed doen in de publiciteitsmedia: deze week een interview in zowel De Tijd als Elsevier. Alice Oppenheim stelt in het laatste blad vast dat Rietkerk toch geen in het oog springende figuur is. Hij is het met haar eens: "Cartoons, je moet er een gezicht voor hebben. Ik heb nog nooit een goede cartoon van mezelf gezien." i ^00 In De Tijd gaat Rietkerk nog eens in op een eventuele samenwerking met de Partij van de Arbeid op de langere termijn. "Zolang bij de PvdA de radicale stroming nog zo domineert, is samenwerking niet reëel. Zodra in die kring een stuk bereidheid zou zijn te praten over meer vrijheid, meer ruimte voor de maatschappij zelf, dan komen we natuurlijk heel wat verder. Ik hoop dat een dialoog met de PvdA op dat soort essentiële pun ten mogelijk is, en dan kunnen we aan de hand daarvan beoordelen of samenwerking mogelijk is. Als het zou kunnen: graag zelfs". Verder een vraaggesprek met oud staatssecretaris Jan Mertens. Over de houding van de FNV te gen het nieuwe kabinet zegt hij: "Als een regering iets doet waai de vakbeweging zakelijke be zwaren tegen heeft, dan heeft zij groot gelijk als zij oppositie voert. Maar men moet niet om politieke redenen stelling r In "het jaar van de waarheid" voor Israël en Arabië maakte prof. Sperna Weiland een portret van de joodse filosoof Martin Buber, die honderd jaar geleden geboren werd. Hoogst actueel is het citaat dat Sperna Weiland haalt uit "Kampf um Israël". "Wij hebben in Palestina niet met de Arabieren geleefd, maar naast hen. Het naast elkaar leven van twee volken in één land moet echter tot een tegen-elkaar vei- worden, wanneer er geen met-el- kaar uit ontstaat. Dat dreigt ook hier te gebeuren. Er is geen weg terug naar het naast-elkaar, maar naar het met-elkaar kunnen wij altijd nog komen hoe hoog de moeilijkheden zich inmiddels ook hebben opgestapeld." Martin van Amerongen vreest in VN dat Nederland niet is voorbe reid op de te verwachten invasie van vluchtende blanke Zuidaf rikanen. De heer J. Breddels van het Bureau Huisvesting Rijksge noten zegt: "De mogelijkheid dat wij straks inderdaad door een le ger Zuidafrikanerf van Neder landse herkomst worden over spoeld wordt op een onbegrijpe lijke manier onderschat" Minis ter Gardeniers: "Van deze zaak hoor ik voor het eerst maar het is zeker een hoogst belangrijke kwestie, waar ik zo snel mogelijk wat aan zal doen. Bedankt voor de tip." Jos Stelling begrijpt er nog steeds niets van. Hoe kon zijn film „Rembrandt" zo floppen?. In Vrij Nederland noemt hij twee oorza ken: de filmcritici ("maar onze filmkritiek stelt toch te weinig voor om zo een invloed te mogen uitoefenen dat het floppen van zo'n film het gevolg is.") en de ge ringe belangstelling voor Remb randt ("Ik denk dat die kunst matig op peil wordt gehouden door VVV's en kunsthistorici"). Net als Vrij Nederland spreekt de Haagse Post naar aanleiding van het officiële onderzoek dat aan de gang is haar twijfels uit over de "zelfmoord" van de drie RAF-le- den in de Stuttgarter Stamm- heim-gevangenis. Boudewijn Chorus heofl er een communis tisch blad bijgehaald, waarin een bouwvakker die by de bouw van Stammheim betrokken was, zijn twijfels uit over de lezing van de overheid. Geheime bergplaatsen waren volgens hem onmogelijk. Getwijfeld moet er trouwens ook worden aan óf de Haagse Post of Vrij Nederland. Beide bladen wa ren aanwezig bij het verhoor van RAF-lid Irmgard Möller. HP: Moller vertelde dat zij nog had geroepen naar Jan Carl Raspe, die in de cel tegenover de hare zat. "Wat doe je?" had ze geroe pen en Raspe antwoordde: 'Ich lebe noch". Na afloop van haar verslag werd een van commis sieleden wakker en vroeg: "Hoe kan dat nou dat Rapse riep: "Ich lebe noch? Voorvoelde hy soms...". In de lezing van Vrij Ne derland gaat dat commissielid er juist direct gretig op in. Wie heeft gelyk? Verder in HP een analyse van Jos Schneider van het Eurocom- munisme en aansluitend een verhaal van Maarten Huygen over de communistische partij in Italië ("Als Berlinguer com munist is, is de paus een femi nist", zingen de linkse studenten op straat).

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17