BaBBmBa Barry Hughes: "Schotland nu mijn grote favoriet Ir 1*0 hV&l fv- t*h- mn m x 5 J wtÊÊm Kortsjnoi -Andersson: juweel van laveerkunst Happels bontjas enig positieve punt' STROP KNVB Ronald Rijsdorp in EK-tafeltennisteam lONDERDAG 20 JANUARI 1978 SPORT PAGINA 13 ALKMAAR - "Pet", dat was hét woord, dat na afloop van het oefenduel Nederland- Buitenlandse Profs centraal stond. Zowel in negatief als positief opzicht. Negatief, waar het op de beoordeling van het vooral met zoveel tamtam aangekondigde "sparringspartijtje" aan kwam, positief waar het Barry Hughes betrof. De oefenmeester van Haarlem, voor deze gelegenheid coach van de "Strangers" was gis teravond weer ouderwets op dreef. Hij begreep als enige, waarvoor het publiek naar de Alkmaarse Hout was geko men. Dat was voor het (te) duur betaalde kaartje - f 15,- of f 20,- - geamuseerd wenste te worden. Welnu, wat de heren voetballers niet konden, daar slaagde Barry wel in. Zijn pet ver scheen dan ook om de haver klap boven de rand van de dug-out. Op potsierlijke wijze brulde hij, met armen en be nen gesticulerend, zijn tijde lijke toegeschoven discipelen aanwijzingen toe en hij be groette elke in zijn ogen dis cutabele beslissing van ar biter Berrevoets met knet terende Britse scheldwoor den. Die dan prompt weer plaats maakten voor hoon gelach, als er voor de zoveel ste keer weer bij het B-team van Oranje iets was fout ge gaan. Later, in de catacomben liet "de Pet" met stentorstem die hoon tot in de kleedkamer van het Nederlands elftal doorklinken. "Wat dit Ne derlands elftal liet zien was een complete schande. Waar deloos", waren de eerste poeiers, die Hughes uit deelde. "Ik wil niet katten hoor, maar eigenlijk zouden al die spelers hun geld moe ten inleveren, zó slecht waren ze. Ik wed vanaf nu dan ook alleen nog maar op Schot land", liet de Welshman een ieder, die het horen wilde - en dat waren er, daar in dat nauwe gangetje heel wat - we ten. Feyenoorder Clyde Best was het, hoewel hij het niet met zoveel woorden wilde zeggen, volledig met zijn (tijdelijk) coach eens. "Het beste is om hierover maar te zwijgen", was het even korte als veel zeggende commentaar van de Rotterdamse Bermudiaan. Zijn Oostenrijkse clubgenoot Willy Kreuz opperde, dat de wanprestatie van de Happel- brigade wellicht alles te ma ken had met de slechte condi tie van het AZ-veld. Een ex cuus, dat dankbaar door Hugo Hovenkamp werd geaccepteerd. De Groningse AZ-spelen "Hier viel men selijkerwijs gesproken toch niet op te voetballen. De modderkluiten vlogen je om de oren. Moetje dan, als je ook nog eens tegen een verdedi gend ingestelde tegenstander op moet tornen, hier goed op kunnen voetballen? Dat kan toch niet...". Debutant Pierre Vermeulen was het daar volledig mee eens. "Dat veld heeft voor my de hele wedstrijd verziekt. Ik wilde me vanavond in de kijker spelen. Daarom heb ik nogal solistisch gespeeld. Maar als je je wilde afzetten kon je niet wegkomen. Een slecht debuut? Heb je niet ge zien hoe veel meer ervaren spelers dan ik de meest een voudige kansen om zeep hebben geholpen.. Wat ook Ernst Happel had ge zien. Zoals die laatste even- eens had geconstateerd, dat zijn formatie na rust naar een bedenkelijk peil was terugge zakt. "Maar de eerste 45 minu ten hadden we wel de juiste instelling en was Arnold Mühren voor my een grote verrassing", aldus wees de part-timecoach de verza- i melde pers op de schaarse po- sitieve punten van dit opge klopte niemendalletje. Waarop Barry Hughes schamperend: "Of ik posi tieve punten heb ontdekt? Nou nee, of ja toch wel... Die nieuwe bontjas van Ernst Happel...". GERARD VAN PUTTEN li"Am I -rwtn$r§¥mW t* v T v V -- mmmm 1: l p| p| pp n| mm Kj ALKMAAR - De gelijkenis was frappant. Net als "Verrassing" in de aanloop naar het wereldkampioenschap in zodanig zelfs dat interim-coach West-Duitsland, slaagde het "Nederlands elftal" £mst Happel naderhand er ook anno 1978 weer in het publiek al in een vroeg stadium tegen zich in te nemen. Net als toen ook, kon na een oefenwedstrijd de vraag worden gesteld welk nut zo'n partijtje nu eigen lijk heeft en net als in dié voorbereidingsdagen kon daarop geen ander antwoord worden gege ven dan "Elke wedstrijd is nuttig". grote verrassing" kon spre ken. Mühren, de vervanger van Van Hanegem-vervanger Jan Pe ter (geblesseerd), was echter de enige die in aanmerking kwam voor zulke lovende taal van Hap pel. Voor het overige moest zelfs die eeuwige optimist het laten bij oppervlakkigheden, bleef ook hij zitten met een aantal niet beant woordde vragen. Vermeiden en Van de Kerkhof in duel met doelmai ALKMAAR - Slechts omdat de Griekse voetbalbond geen toe stemming van hogerhand kreeg om de door Oranje te maken on kosten te vergoeden, is Grieken land-Nederland gisteren niet gespeeld. Met alle respect voor het improvisatievermogen, dat tot het gisteren in de Alkmaar der Hout vertoonde alternatief leidde, dient echter de vraag te worden gesteld of de KNVB er niet verstandiger aan zou heb ben gedaan om het "geplande" duel in Athene ondanks die fi nanciële tegenvaller toch op het programma te houden. Als oefenduel was de wedstrijd van een verzwakt Oranje tegen de in Nederland uitkomende buitenlanders van nul en gener lei waarde. Afgezien daarvan kostte het alternatief de voetbalbonden handenvol geld. In die mate zelfs dat je je kon afvragen hoeveel meer geld de KNVB een echte oefeninterland gekost zou hebben. Toegegeven, de wedstrijd tegen de 'Strangers' vond plaats onder een ongelukkig gesternte. Be dankjes van Van der Kuylen en Van Beveren, nog later afschrij vingen van Dusbaba en Ren- senbrink, gevolgd door de muta tie Van Hanegem-Peters, welke laatste te elfder ure als gevolg van een tijdens de training opge lopen blessure ook nog moest afhaken. AZ-directeur Hans Kraay mocht zich achteraf beklagen over de kranten die gisteren nog meld den dat Van Hanegem niet zou spelen ('Willem wél of niet scheelt je zo 3.000 man') feit is dat het nauwelijks opvallend mag worden genoemd dat slechts 7.000 betalenden in een striemende regen de loketten passeerden. Op die manier kwam er 75.000 gul den in het laatje en aangezien een percentage van 78% daarvan in Alkmaar een netto opbrengst betekent, leert een reken sommetje dat de KNVB via de verdeelsleutel 75/25% ongeveer 43.875 gulden aan recette beurde. Gelet op het feit dat de voetbal bond aan de dertig gisteren spe lende voetballers en aan de clubs van de Oranjeklanten al leen al 71.000 gulden kwijt was, gelet ook op de hoge verzeke ringskosten van de helden, maakte de KNVB gisteren ech tereen ton aan oefenkosten voor een oefenwedstrijd zonder waarde. Indien de KNVB met de Grieken in zee zou zijn gegaan op recetteba sis, zou een officiële interland Griekenland-Nederland on danks de reis en verblijfkosten niet zo gek veel meer hebben ge kost. Een variatie op die dooddoener was eigenlijk ook niet te verwachten na het gebeuren in de Alkmaarse Hout, dat de naam "duel" nauw elijks verdiende, omdat het meer leek op een toevallige ontmoe ting van een aantal spelers. De voetballers die daarbij in het Oranje waren gehuld trokken met 1-0 aan het langste eind te gen een losse verzameling in Ne derland spelende buitenlandse profs; de,tienduizend toeschou wers waren duidelijk de grootste verliezers. Excuses Excuses voor de droévige verto ning waren uiteraard voldoende voorhanden. Dit Nederlands elf tal kon natuurlijk nooit als HET Nederlands elftal worden be schouwd nu mannen als Nees- kens, Van Hanegem. Ren- senbrink en Peters ontbraken en bovendien inspireerde ook de sparringpartner bepaald niet. "Dit was bij voorbaat al een slecht alternatief voor die wed strijd tegen Griekenland", be sefte Wim Rijsbergen. "Vooral nu er voetballers tegenover elkaar stonden die over een paar dagen weer met elkaar moeten spelen". Daarbij werkten ook de omstan digheden niet mee, met die ge staag neergutsende regen die het toch al drassige veld al snel her schiep in een ware modderpoel. Individuele kwaliteiten konden daarop niet worden getoond - in ploegverband werden het aan nemen en het versturen van een bal een steeds moeilijker opgave. Daarop kon naderhand terecht worden gewezen. Niettemin had ook dit experimentele elftal in deze situatie beter moeten kun nen, dan gisteravond in Alkmaar, waar tenslotte in het geheel niets meer werd gedemonstreerd. Vrijheid Vooral omdat aan de keerzijde van de medaille stond dat Oranje zeer meel vrijheid werd toegestaan door het team van de "buiten landers". Daarin liepen naast harde werkers, die de gelegen heid aangrepen om zich in de kijker te spelen van de aanwezige trainers, ook een paar spelers rond die het al direct voor gezien hielden. Tot de eerste categorie behoorden de zwervende Thoresen (Twente) en het centrale verdedigings koppel Mitrovic (Vlaardingen) en Budisic (NAC) tot de twee de Feyenoorder Kreuz, Roda-speler Lees en Nygaard (AZ). Van de Met de bal diep Rep eerder ruimte die daardoor op het mid denveld ontstond werd echter veel te weinig gebruik gemaakt door Oranje. Alleen de nog laat opgeroepen Arnold Mühren pro fiteerde daar aanvankelijk van. Met betrekking tot Rep bijvoor beeld, die de Cruijff-rol moest vertolken. De Bastia-speler vol deed bij vlagen goed als han gende spits, maar dan wel op zijn eigen manier, en kreeg boven dien krediet omdat hij een spel- bepalende middenvelder achter zich miste. Rep, ook scoorde de enige treffer van Oranje. Die kwam in de 41ste minuut tot stand nadat arbiter Berrevoets de Happel-elf een indirecte vrije trap had toegekend na een on duidelijke situatie in het straf schop gebied voor doelman Nieskovic. r de paal had gestuurd na een veel fraaier solo-actie, was dat direct het enige "hoogtepunt" van de eerste vijfenveertig minuten. Happel mocht dan later verkla ren dat hij over de eerste helft wel tevreden was, maar dat moet hij dan alleen afgemeten hebben aan het peil van het tweede bedrijf. Waar Oranje voordien al zelden openingen had kunnen vinden, laat staan van enige inventiviteit had blijk gegeven, (Happel "als ze over links gingen spelen, dan bléven ze over links spelen", de variatie ontbrak"), daar mislukte vrijwel alles in de tweede helft. De beslissende pass ontbrak, er was geen beweging meer, en de spelers bleven samenklitten op een te kleine ruimte. De buitenlanders die tot dan toe nauwelijks gericht op Schrijvers hadden kunnen afgaan, konden ook diens vervanger Jongbloed in de tweede periode nauwelijks tot actie dwingen. Er werd in die fase dan ook gegrossierd in foutieve passes. "Geen tegenvaller" Hoofdpartij eindigt onbeslist WIJK AAN ZEE - De vijfde ronde in het Hoogovenschaaktoernooi bracht als hoofdpartij het duel tussen de koplopers Kortsjnoi en Andersson. Andersson had deze hoge positie aan een gelukje te danken. Zijn afgebroken partij met Van der Sterren zou gister morgen om tien uur worden voortgezet, maar om kwart voor elf zat de Zweed nog nietsver moedend te ontbijten, door debutant Pierre Vermeulen, Een dringend telefoontje naar het die zich vaak solistisch vastliep de modder, maar die desondanks op de linkervleugel" door Happel niet als "een tegenvaller" werd beschouwd, wél dankzij de an dere debutant John Metgod. De AZ-speler (pauze-invaller voor Willy v.d. Kerkhof, later werd Rijsbergen volgens afspraak nog vervangen door Brandts) leverde nog een paar aardige passes af. René v.d. Kerkhof werd daardoor in goede schietposities gema noeuvreerd, maar hij slaagde erin tot drie keer tot te missen en ont trok zich na het gejoel van het publiek vervolgens steeds meer aan het spel, waarin tenslotte geen enkele vorm van coördina tie of interesse viel te ontdekken. Het publiek hield het hotel, een sprint over het gras veld waar de jas bleef haken aan het prikkeldraad en de koeien zich verstoord verslikten bij het herkauwen en Andersson kwam zeven minuten voor het ver strijken van de tijd binnen. Hij won de moeilijke partij wel en verkreeg zo evenals Kortsjnoi drie punten. Gistermiddag traden zij tegen el kaar aan het werd een juweeltje van laveerkunst. Andersson, met zwart, past hetzelfde systeem toe dat hij tegen Portisch had ge bruikt en wederom met succes. Langzaam werd duidelijk dat Kortsjnoi bij hoge uitzondering zonder voordeel uit de Engelse opening gekomen eindsignaal dan ook al massaal voor gezien. Net als zo vaak was gebeurd in de aanloop, naar het WK in Duitsland, zo was Alkmaar een frappante herhalingsoefe ning. }f er straks in Argentinié van een even typerende kentering sprake zal zijn, is nog een héél groot vraagteken. het In het middenspel hadden beide spelers een scala van mogelijk heden, hetgeen kenmerkend is voor dit type spel. De Zweed be machtigde een subtiel overwicht en hield dat vast. Er werd afge broken en alhoewel het voordeel niet voldoende bleek voor de winst (het werd remise) bleek nogmaals de uitstekende vorm Andersson verkeert. PAUL DE TOMBE Portisch haalde prachtig uit. Zijn Deze laatste veroverde al in het begin van de partij een pion. Dat bleek echter de bron van alle moeilijkheden. Portisch is een zeer groot kenner van de Nimzo- Indische verdediging en het her- veroveren van de pion plus het nakomende afspel ging hem als vanzelf af. Met een stuk achter gaf Timman de reeds lang hopeloze strijd op. Hij verschafte daarmee Portisch de leiderpositie. Deze moet de Hongaar echter wel de len met Kortsjnoi en Andersson. Hans Ree gaat rustig verder. Dit keer kwam hij met zwart tegen Najdorf zonder problemen uit de hem voorgeschotelde Engelse opening. In het middenspel ver kreeg hij de betere stelling maar door nauwkeurig voortzetten wist de oude schaker het vege lijf te redden. Er werd nog afgebro ken, maar Ree accepteerde, na een kortstondige analyse, het hem aangeboden remisevoorstel. Met een score van plus 1, (vier remise s en een gewonnen) lijkt hij dit keer weer op weg naar zijn grootmeesterresultaat. Sosonko speelde tegen Mecking virtuoos, maar faalde in de af werking. Via een eeuwig schaak werd deze partij remise. De veerkracht waarmee Van dei- Sterren ondanks vier achtereen volgende nederlagen tegen Ka- valek speelde, pleit voor zijn mo reel. In een Siciliaan wist hij de Amerikaan in een gelijkwaardige strijd aan de stoel te kluisteren. Remise. Miles-Panno werd een onduidelijk gevecht met ongelijk materiaal. Miles offerde een stuk voor drie pionnen, maar bereikte ook niet meer dan remise. Uitslagen: Portisch-Timman 1-0 Van der Sterren-Kavalek V2-V2 Kortsjnoi-Andersson V2-V2 Najdorf-Ree V2-V2 Miles-Panno V2-V2 Sosonko-Mecking V2-V2 Stand 1 t m 3 Kortsjnoi. Andersson en Portisch allen 3' pnt 4/5 Mecking en Ree 3 pnt 6/7Sosonko en Timman 2V2 pnt 8 t/m 11 Kavalek, Najdorf, Miles en Panno allen 2 pnt. 12 Van der Sterren Va pnt DEN HAAG - De Nederlandse tafeltennisploeg (dames en heren) die zal deelnemen aan de Europese tafeltenniskampioenschappen die van 10 tot 19 maart in het Westduitse Duisburg worden gehouden, telt zeven namen: vier heren en drie dames. Een verrassing is het niet opstellen van René Hijne, voor wie Ronald Rijsdorp in de ploeg is opgenomen. De ploeg ziet er als volgt uit: Heren: Bert van der Helm, Nico van Slobbe, Han Gootzen en Ronald Rijsdorp (Avanti). Reserves zijn: Jaap van Spanje en Anne Vlieg. Dames: Bettine Vriesekoop (Avanti), Judy Williams, Sandra de Kruiff (Scylla). Reserves: Sonja van Weelderen Heltzel. Als coaches fungerey: Bert Schoofs (heren) en Gerard Bakker (dames).

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13