Identiteit van ontvoerders nog onduidelijk Huwelijk IRA-leden Meer kunstmanen met kernstof Napap nog ouder dan de Ook dosis veilige straling is gevaarlijk Arabische top volgende week Russische satelliet met kern generator stort neer WOENSDAG 25 JANUARI 1978 BUITENLAND PAGINA !l KOSMOS VIEL. UITEEN BOVEN DIT GEBIED ALASKA L Ak* De plek waar de Kosmos uiteenviel. Bij het Great Slave Lake i Canada, een merengebied waar niet veel bevolking is. WASHINGTON (Reuter/UPI/AFP) - Een militaire satelliet van de Sovjet-Unie de Kosmos 954, met een kerngenerator aan boord, is gisteren boven Noord-Canada verongelukt en naar alle waar schijnlijk in de dampkring ver brand. Volgens de regeringen van de Ver enigde Staten en Canada - de Amerikanen volgden de defecte satelliet al dagen in nauwe sa menwerking met de Russen - is het gevaar voor radio-actieve straling buitengewoon klein. Amerikaanse en Canadese vliegtuigen zijn echter veilig heidshalve naar het gebied ge zonden om eventuele straling te meten. De satelliet moet ten noordoosten van het grote Slavenmeer in zeer dun bevolkt gebied zijn terecht gekomen. Het nieuws werd dinsdag bekend toen president Carters raadgever voor veiligheidszaken Brzezinski de pers ontbood en met een be kendmaking kwam. Volgens hem was de satelliet al sedert de cember defect. In verband met het gevaar dat de Kosmos 954 in bewoond gebied zou neerkomen, hadden de Ver enigde Staten contact opgeno men met de Sovjet-Unie en wa ren de Amerikaanse militaire en veiligheidsinstellingen gewaar schuwd "op het ergste voorbe reid te zijn". Brzezinski voegde hier echter meteen aan toe dat "de mogelijkheden dat er werke lijk gevaar was gering waren" Na een boodschappenwisseling tussen Washington en Moskou was 19 januari uit Moskou het antwoord gekomen waarin werd De van het Duitse RAp_ or oooo nm'QOr lid Irmgard Möller en de Franse C A N A DAV^ F-T PROVIOEMCE UNITED STATES M WASHINGTON (Reuter/UPI/AFP) - Aan het lanceren van kunstma nen in dit tijdperk van ruimte vaart zit nu eenmaal vast dat die dingen vroeg of laat weer naar de aarde terugkeren. Toen gisteren de Sovjetrussische Kosmos 954 als een vuurbol naar de aarde te rugkeerde draaiden er nog 4.546 door de mens vervaardigde ob jecten in een baan rond de aarde. Maar slechts enkele daarvan zijn voorzien van kerngenerators zoals het ding dat boven het noordwesten van Canada is neer gekomen, nadat het in Noord- Amerika stralingsalarm had ver oorzaakt. De Sovjet-kunstmaan had een kernreactor. Daarin wordt de hitte van beheerste atoomsplit sing rechtstreeks in eleKtriciteit omgezet. Benjamin Huberman van de Ame rikaanse nationale veiligheids raad zei dat de Kosmos 954 werkte op 45 kilo uranium-235. Er is slechts één Amerikaanse kunstmaan met een dergelijke reactor aan boord, een ruimte vaartuig van de luchtmacht die „Snapshot"' heet en in 1965 is ge lanceerd. Die cirkelt nu in een baan om de aarde die hoog ge noeg is om daar 4.000 jaar lang te blijven. De reactor van Snapshot kreeg 11 kilo uranium-235 mee en leverde 43 dagen lang 500 wat. Daarna ontstonden moeilijkheden met de spanningsregeling en werkte het ding niet meer. Volgens Huberman hebben de Sovjets minstens negen kunst manen met reactors die nog in een baan rond de aarde draaien. Maar die zijn alle, na voltooiing van hun werk, door een raket in een hogere baan gestuwd, waar het radio-actieve deel 500 tot 1000 jaar zal blijven. Door een storing kon dat met de reactor van de Kosmos 954 niet gedaan worden. De V.S. hebben eveneens moeilijk heden gehad met ruimtevaartui gen die generators met atoomkracht aan boord hadden, waaronder de generator aan boord van de maanlander van de Apollo-13 die na een mislukte maanvlucht in 1970 in het zuiden van de Stille Oceaan terecht kwam. Na terugkeer van de Kosmos 954 zijn er nog 939 werkende kunst manen in banen rond de aarde. In totaal zijn er 4.546 voorwerpen in de ruimte, waarvan er enkele zo klein als een camera die uit han den van een "ruimtewan- delende" sterrenvaarder is ge- glipt De meeste voorwerpen verbranden door de wrijving met de lucht wanneer zij in een te lage baan komen, waarvan slechts kleine restjes op de aardbodem vallen. De V.S. en Canada hadden blijk baar besloten de bevolking niet van tevoren in kennis te stellen van de verwachte terugkeer van de Kosmos-954. Pas nadat deze boven Canada was verbrand werd dat meegedeeld. President Carter had premier Tru- deau van Canada eerst telefo nisch gemeld dat wat in de V.S., Canada en de Sovjet-Unie al da genlang werd gevreesd was ge beurd. Pas vier en een half uur later wer den verslaggevers naar het Witte Huis ontboden en op de hoogte gei aeue V.S. wilden de Canade zen de gelegenheid geven het feit gelijktijdig te publiceren. Functionarissen van het Witte Huis gaven gisteren toe dat zij op het ergste voorbereid waren en klaar stonden voor een noodoperatie voor het opruimen van radio-ac tieve stoffen wanneer dat nodig mocht zijn. Maar zij rekenden er wel op dat de kunstmaan met reactor en al door het vuur van de wrijving zou worden verteerd. De Sovjet-Unie had niet gemeld dat de Kosmos 954 niet goed werkte, dat hebben de V.S. met elek tronische apparatuur zelf ont dekt. PARIJS (SP/AP/AFP) - Het is nog niet duidelijk wie er verantwoordelijk is voor de ontvoering van de Belgische industrieel baron Empain. Gisterochtend kwam er bij een Franse krant in Nancy een telefoontje binnen, waarin de "Gewapende kern voor volksautonomie" (Napap) de ont voering voor zich opeiste. n vergadering van de Raad van Europa verzekerd dat er geen gevaar be stond voor een kernexplosie. Brzezinski prees het verantwoor delijke optreden van Moskou en de samenwerking. De Kosmos-spionagesatellieten zijn ongeveer een meter groot en wegen 50 kilogram. Volgens NAVO-gegevens zijn er drie soorten, namelijk de waarne mingssatellieten (spionage-sa- tellieten die zijn uitgerust met foto-apparatuur en infrarood), de telecommunicatiesatellieten voor het verkeer met schepen, onderzeeboten en vliegtuigen en technische en wetenschappelijke satellieten. Nog geen uur nadat Washington het neerstorten van de Kosmos 954 had bekendgemaakt, maakte Moskou melding van de lance ring van een nieuwe Kosmos, de 986, "voor verder onderzoek van de ruimte". De Italiaanse regering heeft giste ren een geheim groot alarm voor alle strijdkrachten, de politie en de brandweer ingetrokken nadat de Kosmos 954 in Canada was te rechtgekomen. Het alarm was zondagmiddag om vijf uur onze tijd van kracht geworden na een telefonische waarschuwing van Washington, zo zeggen rege ringskringen. De Deense minister voor milieu, Niels Matthiasen, heeft gisteren gezegd dat de Verenigde Staten enkele dagen geleden ook De nemarken op de hoogte hebben gesteld van de mogelijkheid dat de Kosmos 954 op Deens gebied zou kunnen terechtkomen. Er was meteen een groep deskundi gen gevormd om maatregelen voor te bereiden. Ook de Nederlandse regering was van het feit op de hoogte gesteld, maar heeft de .mededeling voor kennisgeving aangenomen zon der speciale maatregelen te tref fen, aldus een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken. student Christian Harbulot, vol gens de politie het brein achter de Franse stadsguerrilla, werd hierbij geeist. Later op de dag liet de Napap ech ter weten niets uitstaande te heb ben met de ontvoering van baron Empian. De maoïstische groepe ring schreef dit in een brief, die gistermiddag werd ontvangen door het linkse dagblad 'Libera tion'. Dat Christian Harbulot tot de Napap zou behoren wordt in dit schrijven met klem ontkend. Volgens Napap kent zij de man noch als lid noch als sympathi sant. Een eis tot zijn vrijlating stoelt dan ook nergens op. Inmiddels zou een losgeld van 40 miljoen franc (circa 20 miljoen gulden) zijn geëist. Dit zegt het in Parijs verschijnende Trotzkisti- sche blad 'Rouge' via een tele foontje te hebben STRAATSBURG - De Franse actrice Brigitte Bardot neemt deel over het beschermen van zeehondenbaby's. wensen niet dat anarchie en ge- Het debat in de vergaderzaal bracht gisteren vooral de Denen en Noren in de verdedigingZij voelden zich ten weid in Frankrijk de overhand onrechte in staat van beschuldiging gesteld. In het noorden van Noorwegen en op Groenland (nog steeds een deel krijgen", aldus de minister. van het Deense koninkrijk) betekent de zeehond het enige middel van bestaan voor de vaste bewoners. PARIJS (SP) - De met de pom peuze naam „Noyau armé pour l'autonomie populaire (NA PAP) getooide linkse stads- guerrillagroep was er eerder dan de Duitse geestverwanten van de Rote Armee Fraktion, maar de „gewapende kern voor volksautonomie" heeft zich lang niet zo berucht weten te maken. Aan het eind van de jaren zestig was er in Frankrijk een over vloed aan "maoïstische" splin tergroepjes, die aan de poorten van de grote fabrieken pro beerden om de arbeiders voor hun ideeen te interesseren. Bij de Renault-fabrieken in Bil- lancourt bij Parijs waren ze het meest actief. Een opzichter van Renault werd ontvoerd en enige dagen later weer onge deerd vrijgelaten zonder dat er een losprijs of een andere te genprestatie was geëist. In 1972 werd bij een demonstratie op het fabrieksterrein de jonge arbeider Pierre Overney dood geschoten door een lid van de bedrijfspolitie, Antoine Tra- moni. Overney behoorde tot een maoïstische groep, die aankondigde dat zijn dood zou worden gewroken. Dat ge beurde in maart van het vorig jaar. Tramoni op zyn beurt werd, nadat hy vier jaar in de gevangenis had doorgebracht wegens de moord op Overney, in een voorstad van Parijs doodgeschoten. „Tramoni was een symbool van de bazen, van ongestrafte terreur", aldus de tekst van een communique waarirr „de gewapende cel Pierre Overney" het mo- tief van de moord uiteenzette. Een week later zaten er al drie verdachten vast. In de huizen van Henri Savouillan, (32), Al- bert Slaghuis (28) en Maurice Marais werden pamfletten ge vonden met de naam Napap Op 4 december vorig jaar ar resteerde de politie het „brein" van de Franse stadsguerrilla, de 25-jarige student Christian Harbulot. Hij wordt ervan be schuldigd de dodelijke schoten te hebben gelost op de opzich ter van Renault in Billapcourt. De Napap ontkent nu dat hij tol deze groepering belport. De ontvoerders van baron Edouard-Jean Empain zouden alleen zijn vrijla ting eisen niet die van de ove rige gearresteerden. Behalve op de moord op Tramoni maakt de Napap aanspraak op nog twee wapenfeiten: een bomaanslag waarbij het huis van de ninister van justitie Alain Peyrefitte in Parijs werd beschadigd en een poging tot sabotage van de Renaultfab- rieken in Flins. Met pistolen die bij de gearresteerde Napap-le- den zijn gevonden, is volgens de politie in 1976 de Boli viaanse ambassadeur in Parijs vermoord. ONGELUK IN BELGISCHE KERNCENTRALE BRUSSEL(AFP)-Tachtig mensen zuden zich onder medische con trole hebben moeten stellen als gevolg van de ontsnapping van radioactieve stoffen in de kern centrale in Tihange in de Belgi sche provincie Luik. Dit is mee gedeeld door de afdeling België van de internationale milieuver- enigvng "Vrienden van de aarde" Het ongeluk was 13 januari ge beurd toen men de reactor aan het afkoelen was voor de jaar lijkse vervanging van een deel van de kernbrandstóf. Volgens "Vrienden van de aarde" had de normale meetapparatuur op de dag van het ongeluk geen overmatige toeneming van ra dioactiviteit aangegeven. Pas de volgende dag constateerde men met draagbare meetapparatuur een concentratie jodium 131 die negen maal de toelaatbare limiet bedroeg. Het gehele personeel was ernstig besmet, aldus het be richt, waarop van officiële zyde geen bevestiging is verkregen. Prof. Vandendamme, directeur van de kerncentrale in Tihange, heeft gisteravond telefonisch, in ant woord op vragen van journalis ten, tegengesproken dat het per soneel van deze centrale ernstig besmet had kunnen worden door een radioactief "lek" op X3 ja nuari j.l. Hij gaf toe dat er die dag een onge val had plaatsgehad, zoals de ecologische vereniging had ge meld. maar, zei hij, de zes perso nen die het meest aan radioactivi teit waren blootgesteld hadden, naar uit een streng onderzoek bleek, slechts de helft van de maximaal toelaatbare dosis ont vangen. De centrale had gedurende drie da gen stilgelegen. "Daarna hadden allen het werk hervat", aldus prof. Vandendamme. In Frankrijk is een enorme poli tiemacht op jacht naar de ont voerders. In een tijdsbestek van 24 uur zijn alleen al in Parijs en omgeving 140.000 auto's aange houden en werden de papieren van zo'n 240.000 personen gecon troleerd. Ook de grens wordt streng bewaakt. Sinds maandag avond is een crisisstraf van hoge functionarissen van het minis terie van justitie en de politie on afgebroken bijeen. In een radio- en televisie-toespraak zei minister van justitie Alain Peyrefitte, die waarnemend premier is nu premier Barre in China vertoeft, dat "de eerbied voor de wetten van de republiek j^ei Zwitserse leger heeft nog enkele paarden in dienst, die vooral van en de veiligheid van het Franse stal worden gehaald als er tijdens zware sneeuwval in de bergen werk moet volk op het spel staan, wij Wy worden verzet. Uit veiligheidsoverwegingen zijn de edele viervoeters dan soms met zuurstofmaskers uitgerust. Rose Dugdale en Eddie Gallagher LONDEN (DPA/ANP) - Onder de strengst denkbare veiligheids maatregelen zijn gisteren Ierlands bekendste gevangenen, de Britse miljonairsdochter Rose Dugdale en de IRA-terrorist Ed die Gallaghern in de gevangenis van Limerick in de echt verbon den. Hun zoontje, dat Rose Dug dale drie jaar geleden in de ge vangenis ter wereld bracht was ook aanwezig. Gallagher werd in 1976 tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld i WASHINGTON (UPI) - Dr. Karl Morgan, een leidende geleerde van de voormalig Amerikaanse commissie voor atoomenergie (AEC), heeft gisteren verklaard dat er geen "veilig" peil van blootstelling aan straling bestaat en dat zelfs de kleinste dosis kanker kan veroorzaken. Morgan zei dit in een getuigenis voor het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Het risico van kanker wordt niet meer of minder bij ver hoogde blootstelling. "Het ri sico is eenvoudig een kans zaak, net als het risico of de kans van een ongeluk, elke keer als wij een autoritje ma ken". De beschuldigende vinger moet volgens hem allereerst uitge stoken worden naar het me dische beroep. "Na jaren van inspanning zijn wij er eindelijk in geslaagd massaal borstonderzoek met x-straling te verbieden en even zo vrolijk wordt weer begonnen met een massaal programma van röntgenon derzoek van de borsten van Morgan heeft 29 jaar lang bij de AEC gewerkt en is nu hoogle raar in Atlanta. De afgevaardigden zijn een on derzoek begonnen naar aan leiding van operatie Smoky, een bovengrondse kernproef die op 31 augustus 1957 in Nevada was gehouden. Daarbij moesten honderden militairen enkele minuten na de ontploffing het gebied binnengaan en manoeuvres houden, om de doelmatigheid van soldaten in een gebied dat door een kernbom getroffen is vast te stellen. Daarvan zyn 500 militairen ach terhaald en minstens zes van hen lijden nu aan leukemie. DAMASCUS (AFP/Reuter) - De tweede topconferentie van Ara bische landen die gekant zijn te gen het Egyptische vredes-ini- tiatief, zal volgende week dins dag in Algiers worden gehouden, zo is gisteren officieel in Damas cus meegedeeld. Aan deze topconferentie gaat een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken vooraf. Op deze bijeenkomst, die maan dag wordt gehouden, zal de agenda voor de topconferentie worden vastgesteld. Aan het topgesprek wordt deelge- Voorts zou de VN in de periode nomen door Syrië, Algerije, Li- der de plaatselijke bevolking bië, alle Palestijnse organisaties, Zuid-Jemen en Irak. De Israëlische radio heeft gisteren gezegd dat koning Hoessein van Jordanië zijn plannen voor een confederatie van de oostelijke en westelijke oevers van de Jordaan voorlopig in de ijskast heeft gezet in verband met oppositie' van president Sadat van Egypte. Hoessein heeft volgens de ra diozender een delegatie van Ara bieren uit door Israël bezet ge bied, twee weken geleden op de hoogte gebracht van zijn besluit. De delegatie kreeg toen ook te horen dat de koning nu meer voelt voor een overgangsperiode van twee tot vijfjaar waarin Israël zich moet terugtrekken uit het gebied en het bestuur overgeven de Verenigde Naties. referendum moeten houden over haar kijk op de toekomstige sta tus van het gebied. Koning Hoes sein zou van mening zijn dat de keuze waarschijnlijk zou vallen op een soort van federatie met Jordanië. voor de ontvoering van de Ne derlandse Ferenka-directeur dr. Tiede Herrema in oktober 1975. Hij wilde met deze daad de vrijla ting afdwingen van drie leden van het Ierse Republikeinse Le ger, die in de gevangenis zaten wegens kunstdiefstal en een "luchtaanval" met een gestolen helikopter op een politiebureau in Noord-Ierland. Rose Dugdale kreeg daarvoor negen jaar. De medeplichtige bij de ontvoering van dr. Herrema, die 36 dagen werd gegijzeld, was de toen 23-ja- rige Marian Coyle. Zij werd daar voor tot vijftien jaar gevangenis straf veroordeeld. Minister van justitie Gerry Collins had in het huwelijk toegestemd omdat hij er rekening mee wilde houden dat het paar een kind heeft. Het huwelyk werd ingezegend door een rooms-katholieke geestelijke in aanwezigheid van een paar familieleden en vrien den. De ouders van de bruid had den verstek laten gaan. Luite nant-kolonel James Dugdale, de vader van Rose, zei in Londen te gen verslaggevers: "Ik heb er ab soluut niets over te vertellen". De bruidegom was onder militaire bewaking van zyn cel in de ge vangenis van Portlaoise, bij Du blin, overgebracht naar de ge vangenis van Limerick, waar Rose Dugdale verblijft. Na de plechtigheid werd hy naar Port laoise teruggebracht. Men had voor Limerick gekozen, omdat in Portlaoise honderd anti-Britse guerrillastrijders vastzitten. De gevangenisdirectie had een ver zoek om Marian Doyle, die ook in Limerick gevangen zit, bruidsmeisje te laten zijn afge wezen. Ook de bruidstaart, ver sierd met de strydleus van het verboden Ierse Republikeinse Leger, werd geweigerd. Beschieting in Milaan MILAAN (Reuter) - Linkse ex tremisten hebben gisteren Nicola Torna, een directeur van het be- dryf Sit-Siemens, in de benen en armen geschoten. Volgens een anonieme opbeller is de aanslag gepleegd door leden van de "Rode Brigades" omdat Torna een "slaaf van de staat" was. Vorig jaar hebben linkse extremis ten 37 mensen op deze wijze laten zien dat zij het niet eens waren met hun doen en laten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9