Moordwijkerhonter krijgt als minister in Canada roomtaart OUDE FOTO LAAT in gezicht geworpen ZIEN: WRAK VAN GEZONKEN KOTTER De wereld zal weten dat we er bovenop zijn Kritiek kwetst de Argentijnen De plaat die de Noordwijkse amateur-fotograaf Moerkerk schoot in de strenge winter '41-42 bij laag water. Duidelijk is te zien dat het onlangs weer boven water gekomen wrak niet van een bomschuit is, maar van de gezonken kotter Vlaardingen 26 Oud-Noordwijkerhouter Wim van der Zalm, die der tig jaar geleden naar Canada emigreerde en daar niet alleen een geslaagd zakenman is geworden maar het ook bracht tot minister van sociale zaken in de provincie Brits Columbia, heeft kortgeleden aan den lijve ondervonden dat niet iedereen ge diend is van zijn vrij radicale beleid. De Noordwijkse amateur-fotograaf Moerkerk heeft het antwoord ge vonden op de kortgeleden in deze rubriek aan de orde gekomen vraag van welk sc ip op 18 ja nuari jl. de zee tussen Noordwijk en Katwijk een paar dagen lang bij laag water het wrak zichtbaar is geweest. Zijn bewijsstukken zijn de foto's die hij in de strenge winter '41-42 maakte, precies op de plaats waar nu het wrak even bloot kwam. Uit die foto's, bewaard gebleven in één van zijn albums, blijkt dat het gaat om de kotter Vlaardingen 26, een suggestie die ook al was gedaan door strandvonder Cees den Hollander. Anderen dachten dat het de restan ten waren van een originele bom schuit, waarvan er in Nederland niet één exemplaar meer is. In 1920 is er voor het laatst met bom schuiten op de Noordzee gevaren. Het wrak is echter geen bom schuit. De Vlaardingse schipper v.d. Plas heeft er destijds van alles aan ge daan om de kotter te redden. Zo hebben Noordwijkers hem gehol pen met het aan boord brengen van lege vaten om het schip drij vende te houden. Dat heeft toen niet gebaat. Later zullen die Noordwijkers wel spijt hebben gekregen van hun gesjouw in de kou, want hoewel de schipper hen gouden bergen had beloofd kregen ze, zo wil het verhaal, geen cent. Het feit dat schipper v.d. Plas op het moment van de stranding geen rooie cent meer bezat was er ook de oorzaak van dat hij sleepboothulp moest afwijzen. De bergingspogingen moesten ge staakt worden toen in die winter het strand werd afgezet door de Duitsers. Niemand mocht er toen nog bij. De Vlaardingen 26 is daarna regelmatig als schiet schijf gebruikt vanaf de bunkers in de duinreep. Om te voorkomen dat in de toekomst het wrak van de Vlaardingen 26 geïnteresseerden wederom voor raadsels zet is de stran dingsplaats nu gemarkeerd: 20 duinvoetpaaltjes zuidelijk van de afrit bij paal 84. Tijdens een congres van zijn partij, de Social Credit Party, werd hem, op het moment dat hij op het spreekgestoelte stond, een grote roomtaart in het gezicht gesmeten. Een actie die later zou worden geclaimd door de Groucho Marxist Pie People, een vrij kleine anar chistische beweging, die in Ca nada aan de weg probeert te timmeren door tegenstanders met taarten te bekogelen. Banaan Aan het incident is uitgebreid aandacht besteed in de Van couver Sun, ue grootste krant van Brits Columbia. Bij het ar tikel staat een lijvige foto van minister Bill van der Zalm die vlak na de "aanslag" de taart nog dubbeldik op het gezicht en het nette pak heeft. Overigens, vijf minuten later voegde Van der Zalm zich (in ander pak) alweer bij de overige op het congres aanwezige mi nisters. Hij kreeg van de 1100 afgevaardigden een staande ovatie. Van der Zalm nam het incident nogal lakoniek op. "Het was slagroomtaart met banaan", zei hij, "en daar ben ik juist dol op". Helemaal zonder gevolgen bleef de taartsmijterij niet. Er was wat taart in zijn ogen te recht gekomen waardoor hij aanvankelijk problemen had bij het kijken. De taartgooister wist in de verwarring te ontsnappen via de hotelkeuken. Wim van der Zalm (als het even kan komt hij nog jaarlijks naar Noordwijkerhout om contact te houden met zijn familie en schoolvrienden) was 13 jaar toen hij naar Canada emig reerde. Vijf jaar later ging hij zelfstandig in zaken. In de mid delgrote stad Surrey, waar hij een kwekerij begon, verzeilde hij in de politiek en werd daar al snel tot burgemeester gekozen. In december '75 volgde zijn be noeming tot minister van so ciale zaken, maar hij bleef daar naast ook nog volop in zaken. Momenteel is hij eigenaar van zestien kleine en grote tuincen tra en woont hij met zijn gezin in een villa in Surrey. Zowel tijdens zijn burgemees terschap als nu in zijn functie Minister Bill vander Zalm met de slagroom-resten nog druipend van zijn gezicht. De "tractatie" werd hem toegeworpen door een „anarchiste", als kritiek op Vander Zalms sociale be leid. als minister heeft Van der Zalm er nooit een geheim van ge maakt dat hij alleen voorstan der is van sociale bijstand aan degenen "die het verdienen". Kritiek Eén van zijn slogans is: "Wie niet werkt, verdient niets". In een paar jaar tijd is weliswaar het aantal werklozen in Brits Columbia aanzienlijk geslon ken, maar dat heeft hem naast een brok populariteit ook veel kritiek opgeleverd. De voornamelijk met slagroom taarten ten strijde trekkende Canadese anarchisten (de "aan slag" op minister Van der Zalm was de vierde in korte tijd en de eerste waarbij roos werd getrof fen) verduidelijkten een dag la ter in een schriftelijke verkla ring (toegestuurd aan de Van couver Sun) waarom men de minister van sociale zaken als doelwit had uitgekozen. "Omdat hij steeds maar ageert tegen steuntrekkers, onge huwde moeders, psychiatrische patiënten en de indianen en es kimo's die zich in Brits Colum bia hebben gevestigd. Hij vindt dat mensen die het niet al te breed hebben dan maar wat harder moeten werken voor de kost. Ons antwoord daarop is een taart in zijn gezicht. Beter dood dan lid van de Social Cre dit Party", zo stond in het vlug schrift. Door Rene ter Steege Spijt Het nationaal herstel gaat lang zaam. Maar zeker, zeggen de mili tairen. In grote opmaak brengen de kranten het nieuws over het eerst toegestane contact tussen journalisten en gevangen ter roristen. Zij, meest vrouwen, be tuigen zonder uitzondering hun spijt over het gewelddadige ver leden en noemen „onrijpheid" daarvan de oorzaak. De journalis ten geven hoog op van het com fort in de moderne gevangenis. De vrouwen kunnen er studeren en hun kinderen bij zich- houden. Als dat maar geen kwaad bloed zet onder de aanhangers van strenge straffen in tuchthuizen. Is het bezoek aan de gevangenis deel van de campagne van de junta om zijn imago in het buitenland te verbeteren? Het lijkt er wel op. Net als bijvoor beeld de Zuidafrikanen en de Chilenen lijden de Argentijnen achter een pose van onver schilligheid wel degelijk onder de afkeuring van de rest van het Westen over hun brute methodes tegen politieke tegenstanders. Zij misschien nog meer dan de an dere „verdoemden". Is Argenti nië niet „het meest Europese land van Zuid-Araerika", met de hoogste levensstandaard, nauw elijks analfabetisme en een hoogstaande eigen cultuur? Of „het enige blanke land in Ame rika ten zuiden van Canada", vol gens een wijdverbreid cliché. Daarom doet het de Argentijnen pijn om te horen dat hun land nu staat gerangschikt onder de meest barbaarse landen van Zuid-Amerika. Neemt een VIP als Franz-Jozef Strauss het op voor de junta, de kranten maken er voorpaginanieuws van. Dat zullen ze trouwens wel moeten van de censor; zijn naam staat in kleine letters onder de naam van de krant. Schrijft de Times in een hoofdartikel dat Argentijnse cri tici de puinhoop onder Isabel hebben vergeten, La Na- cion neemt het woordelijk over. Liefde - Mogelijk als reactie op die afkeu ring van de buitenwereld geven halen. Isabel - naar verluidt wordt ze steeds labieler - wordt er onder meer van beschuldigd dat het Pe- ronistisch sociaal fonds, een liefdadige instelling onder haar bewind, niets anders was dan haar privé-bankrekening in Zwitserland. Met dat bruine verleden in het ach terhoofd zijn maar weinig Ar gentijnen er rouwig om dat de militairen daar een eind aan maakten. Al gingen de laatste democratische vrijheden verlo ren in de strijd tegen de „subver sie" of de „binnenlandse vijand". Die is nog steeds in volle gang, als je de gecensureerde pers mag gelo ven. In de steden en dorpen rijden militaire patrouilles stap voets door de straten, de soldaten hebben het geweer (duidelijk zichtbaar) schietklaar. Schichtig Je went eraan en na een paar dagen verdwijnt de schichtigheid waarmee je zo kalm mogelijk doorloopt ajs de soldaten elke voorbijganger van top tot teen bekijken. Die patrouilles worden niet meer overvallen, wel zijn de resten van de stadsguerrillabe weging nog sterk genoeg om af en toe een auto op te blazen of een postende agent dood te schieten. posters op elke blinde muur of aanplakbord in Buenos Aires: op een bord ligt Zuid-Amerika, mes en vork ernaast. Onderschrift: la ten we ons verenigen en geen voedsel zijn voor de subversie. Een affiche in Mar del Plata roept de Argentijnen op om „burger zin" te tonen en „verdachte per sonen" bij de politie aan te geven. Een buitenkans voor iedereen die van zijn eigenaardige buren af wil. Foto's van een vriendelijke soldaat die een auto aanhoudt vol glim lachende passagiers. In het noor den van het land, waar nog iets van een guerrilla zou resten, wor den de lange-afstandsbussen om de haverklap aangehouden en ieders identiteitsbewijs aandach tig bekeken. Niemand durft har dop te mopperen over het o- ponthoud. talloze Argentijnen demon stratief uiting aan hun vader landsliefde. Stickers op auto's in de nationale kleuren blauw en wit met de tekst „Argentinië voor het hele leven" en „Wat is het fijn om Argentijn te zijn". De wereldkampioenschappen voetbal moeten de wereld deze zomer tonen dat niet zomaar een Zuidamerikaanse dictatuur het gastland is. Zo'n spektakel te or ganiseren is voor elk land een prestige-object. Voor Argentinië is het meer. De mensheid zal zien dat het land er weer bovenop is na de donkere periode waarin de macht op straat lag. Geeft niet wat het kost. Dus alles onder controle? Wie ge looft nog de generaals, die zeggen machteloos te staan tegen al die „verdwijningen", politieke moorden en ontvoeringen van mensen die het bewind nog aan klagen? Welke krant buiten Ar gentinië neemt nog de moeite om elke dag weer hetzelfde bericht mee te nemen van de pers bureaus in Buenos Aires? Alleen voor bekende figuren als oud politici en journalisten wordt nog wel eens een uitzondering ge maakt. Of, als voorbeeld van een gruwelijke absurditeit, de ont voering van vrouwen die voor de Casa Rosada, het presidentiële paleis, demonstreerden tegen de ontvoering van hun familieleden. Generaal Videla, het hoofd van de junta, beloofde president Carter vorig jaar dat „zijn hand niet zou trillen" als het erop aankwam om de ontvoerders te treffen. Een dag later verdween de voorzitter van de nationale organisatie van ouderverenigingen, professor Bravo die de junta openlijk had aangevallen. Weer een dag later werd hij „gevonden" in een poli tiecel in La Plata. Daar zit hij nog steeds zonder dat hij ergens van is beschuldigd. Verwrongen Hebben buitenlanders dan zo'n verwrongen beeld van de Ar gentijnse werkelijkheid als ze al leen dit soort berichten uit Ar gentinië lezen? Niet alleen de aanhangers van de junta beweren van wel. Een Engelse Argentijn Overal politie in Buenos Aires. die nog nooit in zijn land van af komst is geweest „Ondanks al het geweld en de militairen is het een goed land, dat alle kansen heeft om er weer bovenop te ko men. We hebben genoeg olie, be- kwame mensen, goede grond, alleen veel te weinig mensen." Vijfentwintig miljoen, waarvan bijna een derde in en om Buenos Aires, in een land dat ongeveer vijftig maal zo groot is als Neder land. De Anglo-Argentijn werkt in de provincie Chaco, niet ver, van Paraguay. Ver van Buenos Aires, onbetwist de culturele hoofdstad van Spaanstalig Zuid-Amerika, met Madrid- dan nog altijd. Wat een verschil met Santiago de Chile, waar nog steeds een avondklok van kracht is, en Mon tevideo, dat lijkt ingeslapen in de jaren vijftig. Na de coup, twee jaar geleden, hebben de Ar gentijnse militairen al na een paar dagen het uitgaansverbod afge schaft. Dat moet een hele beproeving zijn geweest voor de „portenos", zoals de inwoners van Buenos Aires worden genoemd. Zodra de lente aanbreekt, in oktober, be gint in de namiddag een pan toffelparade tot diep in de nacht. De restaurants, cafés en „tea rooms" zitten stampvol. In de Calle Florida, de belangrijkste winkelstraat, is nog plaats voor decadente warenhuizen als het Britse Harrods. Die zijn in Mon tevideo en Santiago vervangen door allerlei cash-en-carrybe- drijven als „de servieskoning" en „het textielkeizerrijk". Paradijs Ondanks zijn eigen economische ellende is Argentinië nog steeds een consumentenparadijs voor de Chilenen en de Uruguyanen. Zoals Scandinavische huisvrou wen per chartervlucht naar En geland gaan om zoveel mogelijk in te slaan, zo nemen Chilenen de bus van Santiago naar Mendoza, aan de Argentijnse kant van de Andes. Hun tassen en koffers vol confectie en toiletartikelen, het leren jack voor de zoon om de schouders geslagen om geen in voerrechten te hoeven betalen, komen ze een dag later weer bij dezelfde Chileense douaneman. Hij pakt alles uit, zo langzaam mogelijk lijkt het. Handenwrin gend kijkt die mevrouw uit San tiago hoe al haar flessen (sham poo, parfum?) worden uitgestald. Het zijn er wel dertig. Na drie uur, inclusief de paspoortcontrole, mag de bus weer verder. De Argentijnse peso is met meer zo waardeloos als in de nadagen van Isabel Perons regering. Brazi liaanse toeristen stropen niet langer de Calle Florida af. In 1975 stegen de kosten van levenson derhoud met meer dan 350 pro cent. De peronistische regering liet de lonen net zo hard meegaan, zodat het geld al snel niets meer waard was. Inflatie reikte op een gegeven moment tot de duizend procent. Minister van economische zaken, Martinez de Hoz, wil nu met een streng bezuinigingsprogramma de inflatie terugdringen tot zo'n honderd procent. Van tijd tot tijd zijn er weer loonsverhogingen toegestaan in de openbare be drijven. Dat gaat dan meteen- met 25 procent. Verrassend genoeg wordt er af en toe gestaakt, een misdaad in het huidige ArgentiniëVooral de spoorwegen, de privé-buson- dernemingen in Buenos Aires en de grootste elektriciteitscentrale werken nog al eens op halve kracht. De arbeiders verdienen er net genoeg om in levente blijven. Groot nieuws in de kranten: een rechtbank heeft een korporaal viij ges pro ken die een ziekte-uit kering had ontvangen en tegelij kertijd wat bijverdiend had in de bouw. Uitspraak: beklaagde kon onmogelijk rondkomen van zijn salaris. Kolonie De Buenos Aires Herald, dagblad voor de Engelsen en ook een beetje voor de Amerikanen aan de Rio de la Plata, vindt zo'n uit spraak helemaal niet in de haak. „Zo komt er niets terecht van Ar gentijns herstel," schrijft het blad met een oplage van zo'n 20.000 in een commentaar. De Herald is nauw betrokken bij de Ar gentijnse werkelijkheid. Een overblijfsel uit de tijd dat Ar gentinië „Engelands beste kolo nie" werd genoemd. Bijna alle zware industrie, landbouw en veeteelt was in Engelse handen tot generaal Peron de Britten in de jaren vijftig tegen royale ver goedingen onteigende. Hun spreekbuis laat zich volstrekt niet intimideren door de bedrei gingen van ultra-rechtse heet hoofden om het laatste bolwerk van de vrije pers de mond te snoeren. De Herald steunt de economische soberheidspolitiek van harte, maar haalt bijna dage lijks scherp uit naar de onwil of onmacht van de militairen om de ontvoeringsterreur te stoppen. Zolang dat mogelijk is, onder scheidt Argentinië zich nog van de andere Zuidamerikaanse dic taturen. „Weten ze dat in Buenos Aires?" vraag je je af als je opeens een borstbeeld van Eva Peron ziet in het stadje Resistencia in het noordoosten van Argentinië. En ook een niet onaanzienlijke straat daar is genoemd naar de vroeg gestorven godin van de Ar gentijnse armen. Toch vreemd, gezien de haat waarmee de mili tairen Argentinië proberen te zuiveren van alles dat aanPeron- doet denken. Sinds maart 1976 werken de mili tairen aan het „nationaal herstel", het herstel van de paar jaren dat Juan Peron en later zijn tweede vrouw Isabel het land uitmolken met behulp van Lopez Rega, de sterrenwichelaar. Rega is er van door. Hij zit waarschijnlijk in Ita lië, waar hij onderdak zou hebben gevonden bij de neo-fascisten, met een deel van de opbrengst van de nationale loterij als buit. Isabel zit gevangen ergens in een kazerne bij Buenos Aires. De junta heeft geen haast met haar berechting, mogelijk om een trieste periode niet weer op te

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4