Camp op weg naar herstel 1 Uitvoering plan van rijkssubsidie afhankelijk Fourty Four Degreesop tv Bontjas gevonden Actief in vrije tijd Zeilboot boven water „Echte seniele plaats gehad" GOUDSE NIEUWSGIERIGHEID De Boerhaavezalen waarvoor men in de loop van 1978 een restau ratieplan zal ontwerpen. LEIDEN - De Camp is op papier een stap verder op weg naar herstel. Dezer dagen presenteerde de gemeente het nieuwe ontwerp-bestemmingsplan voor het gebied dat tot de oudste gedeelten van Leiden behoort. Volgens wethouder Waal (Ruimtelijke Ordening) moet dit plan in april van dit jaar uitmonden in vaststelling van het definitieve bestemmingsplan door de gemeenteraad. jHet plan heeft betrekking op een relatief klein gedeelte van de I binnenstad: het gebied gelegen I tussen de Oude Vest, de Lange Mare, de Stille Mare, de Stille Rijn, de Apothekersdijk, de Prin- sessekade en de Turfmarkt. De buurt ten noorden van de Haar lemmerstraat wordt van oudsher De Camp genoemd. In het ont werp-bestemmingsplan is ook het gebied aan de andere kant van de Haarlemmerstraat, tot en met de Apothekersdijk en de Stille Rijn, opgenomen. Verkrot In de loop der jaren is dit gebied i sterk verkrot, maar de laatste tijd zijn er ook de eerste aanzetten geweest tot herstel. De schouw burg is na een grondige restaura tie in 1976 weer in gebruik geno men. Het Sint Elizabethgast- huishof dat deel uitmaakt van het LEIDEN - De nertsmantel die on langs van een 17-jarige scholiere uit Oegstgeest uit de kleedkamer van het gym nastieklokaal van de Oppen- heimerschool in Leiden werd gestolen, is teruggevonden. Een Juridisch £-?£££ Het bestemmingsplan legt juri- jas gisteravond in ae netsen disch vast wat VQOr de toekomst verzorgingstehuis voor bejaar den is fraai gerestaureerd. Ver wacht wordt dat nog dit jaar be gonnen zal worden met de res tauratie van het Sionshofje en het Stevenshofje. In 1979 en 1980 zullen achtereenvolgens het hofje van de Groenveldstichting én het Koningshofje aan de beurt komen. Het Caeciliacomplex zal eveneens worden gerestaureerd, waarna in de gebouwen het museum voor de geschiedenis van de na tuurwetenschappen zal worden gevestigd. De zogenaamde pro venierswoningen aan de Vrouwenkerksteeg zullen in het museum worden opgenomen. Het complex zal aan de rijksge bouwendienst worden overge dragen. Naar verwachting zal in de loop van 1978 met het ontwer pen van een restauratieplan wor den begonnen. Het bestem mingsplan kent de volgende uit gangspunten: handhaving van de in goede staat verkerende be bouwing, bevordering van de woonfunctie, terugdringen van de pakhuisfunctie, concentratie van het Leidse winkelcentrum, het behoud van monumenten en hofjes in een betere zetting, het weren van autoroutes door het gebied, het creëeren van fiets- en wandelroutes naar het win kelcentrum, verbetering van de scholen, handhaving van het be staande stratenpatroon en reali sering van enige pleinen en open ruimten. Het fraai gerestaureerde Sint Elizabethgasthuishof. stalling aan het bericht f gisteren. Zendamateur opgespoord LEIDEN - In samenwerking met de opsporingsdienst van de PTT heeft de Leidse politie gister avond een klandestiene zender opgerold in een woning aan de Herenstraat. Eigenaar was een 23-jarige Leidse zendamateur. wenselijk wordt gehouden en welke ontwikkelingen kunnen worden tegengegaan. Het finan ciële tekort op het bestem mingsplan voor De Camp wordt geraamd op een kleine 5.4 mil joen. Dat bedrag zou uit de ge meentekas moeten komen, het is ondenkbaar dat daar op korte termijn ruimte voor is. Daarom kan het nog wel even duren voor De Camp volledig vernieuwd is. Volgens wethouder Waal is de uitvoering van het plan sterk af hankelijk van de subsidiestroom van het rijk. "De grootte van het tekort is zeker van invloed op het aantal jaren dat het gaat duren. Het is erg onduidelijk hoe het gaat met de rijksregelingen. Met het gebied Herengracht/Zijl singel dachten we ook dat het ja ren zou duren. Dat is uiteindelijk toch snel gegaan. Ik denk dat dat voor De Camp ook moet kunnen. Het tekort is niet van dien aard dat je zegt, het plan kan niet uit gevoerd worden. Het is zeker niet hopeloos". Vervanging Voor uitvoering van het bestem mingsplan zal de gemeente een aantal panden moeten verwerven (met gebruikmaking van een re geling volgens welke het rijk tachtig procent vergoedt). Dat STORING AAN SPOORBOMEN ZORGT VOOR LANGE FILE Oud-Leiden De Vereniging Oud-Leiden or ganiseert vanavond een le zing-avond in het museum De Lakenhal aan de Oude Singel 28-32. De heer C. Hoek zal die avond spreken over "De heren van Wassenaar, burggraven van Leiden". De bijeenkomst begint om kwart over acht. Rudolf Steiner Wilt u weten wat voor soort on derwijs op Rudolf Steiner- scholen wordt gegeven? Dat kan. De komende dagen wor den twee informatieavonden gehouden. De eerste is mor genavond in het school gebouw aan de Cesar Franck- straat 9 in Leiden Zuid-West. De heer mr. P. E. Veltman, le raar aan de Leidse Rudolf Steinerschool zal die avond spreken over het thema "Wat is onderwijs eigenlijk, een emmer vullen of een vuur ont steken"? Om te laten zien dat op RS-scholen niet alleen re kenen en schrijven wordt ge leerd, maar ook toneel spelen en andere creatieve .vakken, tonen de leerlingen van de vijfde klas maandag 30 ja nuari om acht uur 's avonds in de school wat er geleerd is op toneel- en muziekgebied. Sterke Ferdinand Op donderdagavond 26 januari wordt in het Filmhuis van het Leidse Vrije Tijdscentrum aan de Breestraat 66 de film "De sterke Ferdinand" ver toond. Het is een film van de Duitse regisseur Alexander Kluge en handelt over een chef van de veiligheidsdienst bij een grote onderneming, die niets en niemand ontziet. De filmvoorstelling begint om act Duivenhouders De afdeling West van de Ne derlandse Algemene Bond van Postduivenhouders houdt op vrijdag 27 januari een lezing-avond in het An- tonius Clubhuis aan de Mare 43. De heer Koudijs uit Woudenberg zal die avond uitgebreide informatie geven over de grote rol die de hy giëne speelt bij de gezondheid, kweek en conditie van de dui ven. De avond begint om acht LEIDEN - Een technisch man kement aan de overwegbomen op het spoorwegkruispunt De Vink heeft gisteren het Leidse avondspitsverkeer flink in de war gestuurd. In het westelijk ge deelte van de stad ontstonden in zeer korte tijd honderden meters Behoud lange files. Rond half zes strekten die rijen auto's zich uit Haagsche Schouwweg nabij Ho liday Inn, via Rijndijk, Haagweg tot aan de spoorwegovergang nabij de lts. Om te voorkomen dat het verkeer helemaal zou vastlopen sloot de Leidse politie tijdelijk een rij baan van de Haagweg af tussen de Churchilllaan en de Waddin- gerbrug. Verkeer stad-uit werd omgeleid via de Churchilllaan. Op de overweg De Vink regelde de politie de doorgang van het zich ophopende verkeer. Dat kon slechts mondjesmaat gebeuren omdat de ahob's gesloten bleven en de treinen stapvoets de over weg passeerden. Kort na zes uur minderden de rijen auto's zienderogen en rond half zeven was het verkeer in het wes telijk deel van Leiden niet langer gestremd. De storing was om ze ven uur opgeheven. betreft vooral pakhuizen e.d. van voddenboeren en lompenhan- delaren. Voor hen zal, aldus de gemeente, vervangende ruimte worden gezocht. Ongeveer zestig procent van deze panden is al eigendom van de gemeente! Verwacht wordt dat voor de ove rige panden een minnelijke aan koop niet mogelijk zal zijn, zodat te zijner tijd tot onteigening zal moeten worden overgegaan. In het verlengde van de Lijs- bethsteeg en de Lange Schei straat is, op de plaats van de vroegere Scheistraatbrug, een voetgangersbrug over de Oude Vest geprojecteerd. Hierdoor wordt voor voetgangers, bv. au tomobilisten die hun wagen bij molen De Valk parkeren, een aantrekkelijke alternatieve ver binding met de binnenstad ge schapen, naast de bestaande routes over de Lange Mare en de Turfmarkt. In het plan is tevens de mogelijk heid geschapen, een brug voor voetgangers en fietsers te bou wen tussen de Stille Mare en het Waaghoofd. Het opnemen van deze brug in het plan opent de mogelijkheid een subsidie in het kader van de regeling "bijzon dere openbare werken" te ver krijgen. Er wordt evenals met be trekking tot de geplande brug over de Oude Vest gedacht aan een bescheiden brug die past in de historische omgeving. Overigens draagt het ontwerp-be stemmingsplan vooral het karak- LEIDEN - De zeilboot, die afgelo pen weekeinde verdween van de scheepswerf van Boot aan de Sumatrastraat, is boven water. De boot bleek niet gestolen, maar door de storm te zijn losgeslagen. Hij werd door de eigenaar van een haventje in de Kooi gebor gen. ter van behoud en verbetering. Op de plaats van de vroegere Vrouwenkerk zijn, aan weerszijden van de resten van de noordelijke ingang, en langs de Vrouwenkerksteeg enige boetiekjes al dan niet afgewisseld met een café of een bistro ge dacht. Tussen de historische res ten van de Vrouwenkerk kan een plateau ontstaan als de vroegere school voor slechthorenden is af gebroken. Dit plateau kan ge deeltelijk gebruikt worden om een eventueel bewaakte rij wielstalling te creëeren. Tegen over de Boerhaavezalen, aan de Lange Agnietenstraat kunnen woningen met ateliers worden gebouwd voor kunstenaars. Op de plaats die tegenover het Sint Elizabethgasthuishof is ontstaan, zijn bejaardenwoningen gepland. Deze zijn zo geprojecteerd dat het fraaie doorkijkje door de Steven shof naar de spits van de kapel bewaard blijft. Het pleintje door het hof is groter geworden dan in het eerste ontwerp. Achter de woningen op het binnenterrein waar vroeger de Eltaxgarage stond, is een plantsoen en/of een kinderspeelplaats gedacht. Een wandelroute door dit groenge bied verbindt de Korte Lijs- bethsteeg met de Haarlemmer straat. Het oorspronkelijk ten westen van het Boerhaavecom- plex geplande plein is komen te vervallen. Tussen de bejaardenwoningen en het Boerhaavecomplex zijn nu eengezinshuizen geprojecteerd ter vervanging van de daar thans aanwezige verkrotte pakhuizen en lompenbedrijfjes. De vorm van dit bouwblok is zo gekozen, dat het oude stratenpatroon van De Camp zoveel mogelijk ge handhaafd blijft. De Hartebrugschool tussen de Haarlemmerstraat en de Caeci- liastraat zal waarschijnlijk wor den afgebroken. In het plan is de mogelijkheid geboden tot de bouwvan een nieuwe basis school ten westen van de St. U r- sulasteeg. De gronden aan de Haarlemmerstraat zullen dan een winkelfunctie kunnen krijgen. Het winkelfront langs deze straat kan daardoor gesloten worden. LEIDEN - Het gaat niet best met de NVSH. De vereniging voor sexuele hervorming, die dertig jaar lang het hoofd boven water wist te houden zonder bij de overheid aan te hoeven kloppen zag zich kortgeleden zelfs genoodzaakt subsidie aan te vragen voor het opzetten van het Amsterdams informatiecentrum. De vereni ging kampt met een terugloop van het ledenbestand en dus met een vermindering aan inkomsten. Ook in de afdeling Leiden en omstreken van de NVSH heeft dat z'n weerslag. Op de begroting voor 1978 prijkt een tekort van 13.602 gulden. Een deel van dat tekort ruim zevenduizend guldenmoet van het landelijk orgaan komen. Omdat het informatiecentrum in Amsterdam, van oudsher het grootste bolwerk van de NVSH, geen subsidie krijgt en de nood daar het hoogste is zal er vanuit de vereniging geld in gepompt moeten worden Hoe de landelijke pot nu wordt verdeeldweet het bestuur van de Leidse afdeling nog op geen stukken na te vertellen. In tegenstelling tot wat het beeld in den lande te zien geeft is het aantal NVSH-leden in Leiden en omgeving na een inzinking sinds een half jaar gestaag groeiende. Aan het eind van de jaren zestig kelderde het aantal van 2800 een heel eind naar beneden. Sinds kort telt de afdeling ruim 1500 leden die de weg naar de Nieuwe Rijn 20a weten te vinden, de wrakkige huisvesting die de NVSH daar heeft ten spijt. Huisvesting waar maandelijks 481 gulden voor moet worden neergeteld, en één van de zwaarste posten op de begroting vormt. Een felle voorzitter Ton Schoordijk in één van de kale, door restjes verf opgefleurde kamers van het pand: "De NVSH heeft zichzelf beslist niet overleefd. Voor haar is wel degelijk nog een taak weggelegd. We hebben bereikt dat het taboe van de voorbe hoedsmiddelen is doorbroken. Dat was baanbrekend werk ja. Waar we ons nu op richten is de emancipatie van mens en maat schappij. Want vergeet niet dat er nooit een echte sexuele revolutie heeft plaatsgevondenEr is wat openheid over dat condoom ge komen, dat was alles. Het verschijnsel sexgevoelens daarover, het praten in een relatie over die sex - dat zit nog steeds in de taboe-sfeer. Schoordijk kan moeilijk anders dan toegeven dat de NVSH zelf heeft meegeholpen met het graven van haar eigen graf. "Vroeger was de NVSH de enige op dit gebied. Daarna kwamen er andere groepering en, veelal door eigen leden gevormd. In Leiden waren dat bijvoorbeeld de werkgroep homofilie, het Vrouwencafé. Ze kregen allemaal hun eigen clubjes. Daarom is het ledenbestand ook teruggelopen. Want een groot aantal leden kwam alleen bij ons voor dat condoom. Maar er is nu veel meer te doen. Wat te denken van gehandicapten die in deze maatschappij .lichamelijk gezien, nog geen kant uit kunnen. ook Aan de nieuwe doelstellingen wordt gewerkt door werkgroepen zoals die voor telefonische hulpdienst, gespreksgroepenpedofilie, sauna, ontspanning s-soos en filmavondenDe ommezwaai is vol gens het bestuur (waarvan drie van de vijf leden gloednieuw zijn) onderhand wel duidelijk geworden aan het publiek. "Hoewel sommigen nog steeds denken dat we een sextent zijn." Europese finale Superstars LEIDEN - Het Leids Majorette- peloton en Pom Pom Girls "Fourty Four Degrees" is bin nenkort op de televisie te zien. Dat gebeurt tijdens de uitzending van de Europese finale van Su perstars, die in Ahoy in Rot terdam is opgenomen en wordt uitgezonden door de AVRÓ op 9 februari om 19.05 via Nederland 1. LEIDEN - Een bloemhandelaar uit Voorhout is gisteravond rond zeven uur aan de Houtlaan be roofd van bossen tulpen, chry santen, rozen, fresia's en aryers voor een totaalbedrag van 1200,-. De bloemen waren opge slagen in een met rolluiken afge sloten bestelauto, die hij in de buurt van het Diaconessenhuis had geparkeerd. LEIDEN - Wethouder Van Aken ontving gistermiddag op zijn werkkamer in het stadhuis een aantal vertegenwoordigers van kranten uit Gouda en omgeving. De journalisten waren nieuws gierig geworden door de publica ties in de Leidse pers over de moeilijke besluitvorming in de gemeenteraad over de aanleg van kabeltelevisie. De Gouwenaars wilden met name weten welke rol het Goudse bedrijf Van Eijk in de kwestie speelde. Nadat maan dagavond in de gemeenteraad werd besloten om Van Eijk het werk in Leiden te gunnen werd op verzoek van dit bedrijf een persconferentie belegd, waarop de verantwoordelijke wethouder uitvoerig in ging op de wijze waarop het uiteindelijke besluit van de gemeenteraad tot stand was gekomen en ook een woord wijdde aan de "teleurstelling" van het Leidschendamse bedrijf Deltakabel, dat de order heeft gemist. Na een gesprek van zo'n anderhalf uur konden de Goudse journalisten naar huis terugkeren met onder de arm de maandag openbaar gemaakte geheime nota over dit onderwerp. mende maanden zo'n 15 optre dens in binnen- en buitenland zijn gepland. Zo zullen ze op 28 januari in de Stadsgehoorzaal op treden tijdens de lustrumfeest- avond van de Leidse carnavals vereniging "De Hutspotten". Verder wordt er op 4 februari deel genomen aan een carnaval soptocht in het Belgische Tienen, waar zij muzikaal bijgestaan worden door het tamboer- en trompetterlorps D.V.S. uit Kat wijk. Inmiddels wordt ook hard gewerkt aan de voorbereiding van de Canadese tournee die dit jaar zal plaatshebben. Om daarvoor het benodigde geld bijeen te brengen werd afgelopen zaterdag een feestavond georga niseerd, die een bedrag van ruim vijftienhonderd gulden heeft op geleverd. Voor de komende maanden staat nog een aantal ac ties op hst programma, onder meer de verkoop van glazen en de deelname aan de jaarlijkse rom melmarkt in de Ton Menken IJshal.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3