Kortsjnoi moet 'secondant' Ree remise toestaan Dertig schaatsers voor Europees titelgevecht Ling schrijft af op advies dokter Rolink Jan Timman bedwingt Sosonko Vul tink opnieuw kansloos P/Leiden vanavond opnieuw in de slag met V-Strijen /OENSDAG 25 JANUARI 1978 SPORT PAGINA 13 Onder auspiciën van de UEFA vindt gedurende de maat\d mei een intertoto-competitie plaats. Het initiatief daartoe is uitgegaan van de West- duitse voetbalbond, die enige weken geleden al een verga dering uitschreef in Frank furt. waar in principe verte genwoordigers van alle Europese landen aanwezig warendie zich plaatsten voor de eindronden van de wereld kampioenschappen voetbal len. Jan Huijbregts als secretaris van het betaalde voetbal van de KNVBj: "Met Meuleman heb ik die vergadering bijge woond. Belgie. dat zich niet plaatste voor Argentinië, toonde eveneens belangstel ling. Het een en ander heeft er toe geleid dat de beslissing is genomen om de competitie onder alle omstandigheden te doen doorgaan. In eerste aanleg wordt de competitie opgezet om de clubs aan wal inkomsten te helpen. Verder is met de Europese toto-bureaus overeengekomen dat men vrijelijk wedstrijden op de formulieren mag opnemen". Een groot aantal Nederlandse clubs heeft inmiddels inte resse getoond. In die mate zelfs dat er een selectie-proce dure dient plaats te vinden. Huijbregts: "De inschrij vingstermijn is inmiddels verstreken. Het is zo dat FC Amsterdam, FC Den Haag. NEC. Roda JC, VVV. NAC, Sparta, FC Utrecht en Go Ahead Eagles belangstelling hebben getoond. Ajax. Vitesse en AZ'67 hebben zich onder voorbehoud aangemeld. Het aantal Nederlandse clubs zal afhangen van de buiten landse interesse. Voor zover ik weet zijn er elf Westduitse aanmeldingen en tien Franse. Omdat de opzet van deze competitie er op is gericht om de clubs wat te laten verdie nen is het streven er op gericht om geen al te lange reizen te laten maken". "Ten aanzien van Nederlandse clubs zal het er in de praktijk op neerkomen dat louter tegen Duitse. Belgische, hooguit te gen Noordfranse teams ge speeld wordt. Met het oog op de in begin juni beginnende wereldkampioenschappen voetbal zal de UEFA er waar schijnlijk niet toe overgaan om poulewinnaars tegen el kaar te laten uit komen. We Peter Stephan: "Bij dat In- tertotovoetbal moet dik geld bij". hebben louter de maand mei en die heb je helemaal nodig om de poules te laten uitspe len". Een uniek evenement is verder dat het de clubs zal zijn toege staan om met maximaal drie gastspelers uit te komen. Dat heeft een zowel commerciële als efficient getinte oorzaak. In de eerste plaats gaat men er vanuit dat het publiek en thousiast reageert indien de eigen club een nieuwe speler inzet. In de tweede plaats wordt het risico met betrekking tot een zogeheten miskoop kleiner omdat de technische leiding een bepaalde speler eerst aan het werk kan zien alvorens tot aankoop over te gaan. Of de betrokken speler i zo over denkt is w ders.feit is dat hier sprake is van een uniek experiment. Blijft het merkioaardig dat een club als Feyenoord niet tot de kandidaat-deelnemers be hoort. Adjunct-directeur Pe ter Stephan daarover: "We hebben ons in eerste instantie aangemeld, maar zijn daarop later teruggekomen. Het is tot en met vorig jaar gewoonte geweest dat er een financiële garantie werd af gegeven, iets waar men deze keer niet toe wenst over te gaan. Wij achten het risico dat er dik geld bij moet niet uitgesloten en daarom hebben we in tweede aanleg per tele gram laten weten dat we ons terugtrekken". "Weliswaar is het zo dat er geen sprake zal zijn van al te verre reizen, maar gelet op bijvoor beeld de hoge huidige vliegkosten en het feit dat je toch steeds een paar dagen van huis bent, zijn we van oordeel dat het een en ander niet kostendekkend zal zijn. Het publiek lijkt me tegen die tijd voetbalmoe en verzadigd en zal zich zeker met de WK op til niet makkelijk laten ver leiden om naar het stadion te komen. Dan zal je tegen pak weg FC Köln een keer 15 of 20.000 mensen krijgen, dan nog spring je er financieel niet uit". "We zijn momenteel druk doende, denken aan voetbal in de derde wereld. Er zijn contacten met Afrika. Azië, het Midden Oosten. Die con tacten zijn nog zo vaag dat er momenteel weinig over te zeg gen valt ROTTERDAM - Op advies van Ajax-dokter Rolink heeft Tscheu-la Ling gisteren afge schreven voor Oranje. De Haagse Ajacied werd door het duo Hap- pel-Zwartkruis als wisselspeler opgeroepen voor het oefenduel dat Oranje vanavond in Alkmaar tegen de in Nederland voetbal lende buitenlanders speelt. Volgens Rolink liep I^ing zondag tijdens Vitesse-Ajatf een pees- schedeblessure op. Ernst Happel verklaarde gisteravond dat het niet in dé bedoeling ligt om als nog een zestiende speler aan te wijzen. Happel: "We experimenteren, waarom zouden we Vermeulen niet een hele wedstrijd laten spelen". Of het geplande onder houd Happel-Ling vandaag toch nog doorgaat, kon de Oosten rijker gisteravond nog niet zeg gen. WIJK AAN ZEE - Een groot aantal remises markeerde de tamelijk vlakke vierde ronde van het Hoogovenschaak toernooi. Al viel er wel een regelrechte sensatie te noteren, want Anthony Miles verloor in twaalf zetten van Mecking. voorsprong, veelal doordat Tim man in diverse toernooien wen ste te forceren. Maar op de we reldranglijst figureert Timman weer hoger. Beiden bleken zich zeer secuur op dit duel te hebben voorbereid: Sosonko speelde vanzelfsp- Dat wil zeggen: De Engelsman verloor in dat prille stadium van de partij een stuk tegen twee pionnen omdat hij de theorie van de Caro Kann gewoon niet zo goed bleek te kennen. En dat terwijl in Engeland juist op theoretisch gebied zo acade misch en hoogstaand geschaakt wordt, compleet met een Ox- fordse school en betaalde schaa konderzoekers. Daar kon Mecking niet meer dan zijn gezonde Braziliaanse ver stand tegenover stellen, en dat dicteerde hem de zwarte loper met simpele manoeuvres te ver overen. Precies zo had de toe schouwers zaal het onder leiding van commentator Rob Hartoch ook zien aankomen. Enfin, Miles ging af door een zijdeur. Hij was zelfs zo teleurgesteld dat hij van het gebruikelijke gezamenlijk analyseren met de tegenstander afzag. Nu valt er na zo'n desastreuze ope ning natuurlijk weinig te analy seren. Voor Mecking, die de laatste tijd maar weinig heeft ge speeld, is dit toegeworpen winst punt tegen een leeftijdgenoot wellicht de opsteker die hij nodig heeft om in dit toernooi alsnog een vuist te maken. Van heel ander gehalte was Tim- man-Sosonko. In de onderlinge score heeft Sosonko een forse het wel degelijk tegen Ree heeft geprobeerd. Onvermoeibaar is die man, het is zelfs zo dat zijn 'gezicht nu, na vier ronden inten sief Hoogovenschaak, bepaald frisser en opgewekter toont dan op de lotingsdag, toen hij net uit Belgrado aankwam. Maar Ree, die vroeger al getoond heeft juist tegen Kortsjnoi greep op de stand te kunnen houden, gaf geen duimbreed toe en scoorde zijn derde „vette" remise vanuit iets betere positie. .iOYEUVRE - Christ van der Smissen heeft gisteren in de vierde ronde van het toernooi om het Europees kampioenschap vijfkamp in Moyeuvre (Fra) met 8-2 gewonnen van de Westduit ser Günter Siebert. Van der Smissen verloor het driebanden. In drie spelsoorten ging Christ van der Smissen tegen Siebert in één beurt uit libre, 47/1 en 71/2. Ook in het bandstoten speelde hij sterk: een moyenne van 20.00. rekend ds Siciliaanse draak, Kavalek, die aanvankelijk niet v t Jan Timn i gepeins Timman copieerde een variant waarmee hij onlangs nog Miles verpletterend in een landenwed- strijd versloeg. Op hét juiste moment kwam de verwachte zwarte verbetering, die inderdaad de angel uit het witte spel trok. Na spannende verwikkelingen kwam er een eindspel met zware stukken op het bord, dat Sosonko de betere kansen leek te bieden. Het was dan ook een lichte verrassing, dat hij de remise tenslotte aanbood, even onverwacht als het was, dat Erg interessant Timman daar nog even nadacht alvorens té accepteren. Dyna misch evenwicht heet zoiets. Hans Ree lijkt nu toch echt van zins het grootmeesterresultaat te la ten aantekenen. Dat hij gisteren niemand minder dan Kortsjnoi moest bestrijden deed hem sid deren noch beven. Sinds Ree als secondant van Viktor de Ver schrikkelijke heeft geopereerd plan was veel in Wijk aan Zee te laten zien, is na zijn nederlaag te gen Andersson moeizaam in een hogere versnelling terechtgeko men. Want onder de vijftig pro cent eindigen is nu ook weer niet de bedoeling. Maar iemand die zo lang de vredespijp heeft gerookt als Kavalek mag natuurlijk niet verwachten dat hij een krijgs haftige toernooi-ridder als Por- tisch opeens kan overvleugelen. Remise op voorstel van Kavalek derhalve. Andersson- Van der Sterren, waarin de Ne derlander zich tactisch kansen wist te scheppen. De kleine An dersson, wiens diepe bashoest evenwel doet vermoeden dat er een reus achter het bord zit, kwam er in de tijdnoodfase ech ter met een serie kleine, elegante zetjes helemaal uit en mag in de afgebroken stand op meer dan remise hopen. ronde eerder zal hij mogen oog sten. Debuteren bij dé groot meesters kan soms ellendig hard zijn. De uitslagen van de partijen van de vierde ronde: Timman (Ned.)-Sosonko (Ned) V2- V2, Mecking (Brai-Miles (Gbr) 1-0, Panno (Arg)-Najdorf (Arg) V2-V2, Ree (Ned.PKortsjnoi V2-V2, Andersson (ZweV-Van der Ster- tegen Sosonko. ren (Ned.) afg., Kavalek (VS)- Portisch (Hon) V2-V2 Stand na de vierde ronde: 1. Kortsjnoi 3 pnt., 2. t m 4. Por- tisch. Timman en Mecking allen 2V2 pnt., 5. Andersson 2 pnt. en 1 afg. partij, 6. Sosonko 2 pnt., 7. Ree IV2 pnt. en 1 afg. partij, 8. t 'm 11. Kavalek, Miles, Najdorf en Panno allen IV2 pnt., 12. Van der Sterren 0 pnt. en 2 afg. partijen. Hans Vultink verloor zijn partij in de vierde ronde tegen de Belg Dielis met 4-8. Hij won het band stoten en kreeg eveneens twee punten voor het libre, dat beide spelers in één beurt uitmaakten. Verrassend was de nederlaag die ti telhouder Ceulemans (Bel) leed tegen de Fransman Dufetelle: 4-6. Door het verlies van de Belg is Christ van der Smissen opge rukt nar de tweede plaats, achter Dielis. In de laatste partij won de West duitser Dieter Muller met 10-0 van de Fransman Georges Bourez. De stand na vier ronden is: 1. Dielis 8 matchpunten 33 par- tijpunten 2. Van der Smissen 6 31 3. Ceulemans en Muller 6 30 5. Dufetelle 4 13 6. Vultink 2 19 7. Siebert 0 11 8. Bourezg 0 4. tegen Petrosjan kent hij het spel Al met al de tweede partij I*us natuurlijk als geen Paul van der Sterren zich onbe vangen heeft getoond. Maar evenmin als tegen Panno een ander Dat neemt niet weg dat Kortsjnoi LEIDEN - Glunderend stond P/Leiden-coach Henny Blom zaterdagavond temidden van doldwaze supporters op de speelvloer van de Oudbeijerlandse sporthal. "Dit is wat het publiek wil zien. Aanvallend basketbal, grandioos. Bij voetbal lopen ze nu te janken omdat het publiek wegblijft. Hoe komt dat? Er wordt veel te verdedigend gespeeld. Nee, de voetballers moesten eens een voorbeeld nemen aan basketbal zoals dat vanavond werd gespeeld". De grote winst van de Leidse basketballers in de volgestampte sporthal s vooral het spel van Vic Bartolome. De lange Amerikaan heeft het dit zoen erg moeilijk gehad met zijn rolwisseling. Bij Mercasol was hij de spelbepaler, die altijd in het veld stond of het nu goed ging of niet. Daardoor had Bartolome met name bij het Leidse publiek meer krediet dan dit jaar, waarin Bartolome moet acteren naast de spectaculaire Arthur Collins. Toch pakte de Amerikaan steeds weer zijn rebound, maar tot grote scores zoals vorig seizoen gebruikelijk kwam het niet. Tegen Streijen lukte het opeens wel, de in de laatste seconde tot stand gekomen overwinning (108-110) was voor een belangrijk deel aan de inbreng van Bartolome (29 punten) te danken. Dat brengt Hennv Blom in een goede uitgangspositie voor de return van avond in de Vijf Meihal. Oud-Beijerland heeft minimaal één zege op Leiden nodig om kans te blijven maken op een plaats in de play-offs. Voor eigen publiek waren de eilandbewoners dicht bij die zege, maar de fabuleus spelende Arthur Collins redde de winst voor Leiden in de allerlaatste seconde van de wedstrijd. Ook bij het eerste duel tussen de twee ploegen was er nauwelijks verschil en moesten de slotminuten uitkomst brengen, reden om opnieuw een spannend treffen tegemoet te zien. Leiden heeft daarbij het belangrijke thuisvoordeel. In de eredivisie basketbal heren is gisteravond één wedstrijd gespeeld: Punch - AR Twente 103 - 100. OSLO - Het komende weekeinde staat in het Bisletstadion van Oslo de Europese schaatstitel voor heren voor de 32e maal na de tweede wereldoorlog op het spel. Van 1947 tot en met 1977 ging het kamiioenschap veertien maal naar een Noorse rijder. Acht keer was de eer voor een deelnemer uit de Sovjet Unie, vijfmaal won een Nederlander en vier keer zege vierde een Zweed. Voor Nederland waren Kees Broekman (1953 in Hamar), Ard Schenk (1966 in Deventer, 1970 in Innsbruck en 1972 in Davos) en Kees Verkerk (1967 in Lahti) suc cesvol. Na de oorlog slaagden alleen de Noor Hjalmar Andersen en Ard Schenk er in het Europees kam pioenschap driemaal te bemach tigen. Oleg Gontsjarenko (Sov), Knut Johannesen (Noo), Dag Fornaess (Noo) en Goeran Claeson (Zwe) waren tweemaal titelhouder. De laatste drie jaren werd telkens een lid van de Noorse kernploeg winnaar. Achtereenvolgens wa ren dat Sten Stensen (Heeren veen), K^j Stenshjemmet (Oslo) en Jan Egil Storholt (Larvik). Dit drietal behoort, evenals Amund Sjoebrend, opnieuw tot de deel- zeven Europese Oslo gehouden. i Noor (Ander- ■n, Maier en Na de oorlog zijn ei titeltoernooien ir Telkens won ee Stenshjemmet) (Gontsjarenko, Antsson). Aan het schaatstoernooi om het Europees kampioenschap in Oslo zullen 30 rijders uit 13 lan den deelnemen. Nederland, Noorwegen, Zweden en de Sov jet Unie hebben 4 deelnemers. Oost Duitsland en Finland 3, West Duitsland 2, Zwitserland, Oostenrijk, Groot Brittanniè, Italië, Polen en Spanje 1. De deelnemerslijst ziet er als volgt uit Noorwegen: Amund Sjoebrend, Sten Stensen, Kay Stenshjemmet en Jan Egil Stor holt. ReserveG Oeyvind Tveter. Nederland: Hans van Helden, Piet Kleine. Hilbert van der Duim en Klaas Vriend. Zweden: Ulf Berggren, Lennart Carlsson, Tomas Gustafson en Jan Junell. Reserve: Ulf Ekstrand. Sovjet Unie: Sergej Martsjoek, Vladimir Lobanov, Joeri Kondakov en Vladimir Belov. Reserve: Viktor Ljoskin. Oost Duitsland: Adreas Dietel, Andreas Ehrig en Jürgen Warnieke. Reserve: Klaus Wun- derlich. Finland: Pertti Niittylae, Olavi Koeppae en Jouko Sa- lakka. West Duitsland: Günter Schumacher en Herbert Schwarz. ZwitserlandO Walter Birk. Reserve: Franz Krienbühl. Oostenrijk: Berend Schabus. GAROOT Brittanniè: Geoffry Sandys. Italië: Floriano Martello. Polen: Andrzej Zawadski. Re serve: Jan Mietus. Spanje: An tonio Gomez Fernandez. Z>£ - I//WZ4A/<5£- JAAJ-A7£r-Z>£--P>£T A/OO ££A/ ATEBfi? VCVfi?0£ Z/£p //fSfl&ejA/ j/e/ZMQi, 20-36 wj stompt Zï= PP££/£S J /aj DB Ar&u/s/\rc. *ri££t Tur'rEAjDB &3V. zate.'

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13