Geen verrassing in opstelling Nederlands team Moet er nu een psychiater naar Alphen toe? Zware straf Keegan PSV laakt voorbereiding van Oranje VRIJ-UIT Alleen experiment met Rep Witteveen opvolger van George Knobel DINSDAG 24 JANUARI 1978 Van Kampen Vijfjaar is de destijds zeer be kende Leidse voetballer Wim van Kampen (onder andere UVS en LFC) jeugdtrainer van Alphen geweest. Dit seizoen kreeg hij voor het eerst het vlaggeschip van deze club onder zijn hoede. Blijkens een interviewvorige week in de Alpheuse editie van deze krantboterde het in zijn nieuwe functie al gauw niet tussen hem en een aantal be stuursleden. Hij vond dat ze zich te veel met zijn zaken be moeiden, ja. dat ze hem wan- trouioden.Als men deze regels leest, weet men ongezien dat vierdeklasserAlphen zich in de gevarenzone bevindt. Begin vorige week kreeg Van Kampen een telefoontje van een bestuurslid: of hij voorde belangrijke krachtmeting te gen Tonegido dinsdag al in de kantine een lijst met namen van de geselecteerden wilde ophangen, "zodat iedereen zich vast kon inlevenDat was de druppel die Van Ka mpens emmer deed overlo pen. Als je je jongens moet inspire ren door zo n briefje op te hangen Ik kan me inden ken dat Van Kampen dit soort desperate haché-psychologie gênant vond. Hij maakte daarop (in de kramt) bekend aan het eind van het seizoen te zullen opkrassen. Hoezeer ik ook kan begrijpen dat irrita tie en frustratie zich in hem hadden opgehoopt, een fijn gebaar van Van Kampen kan ik het toch niet Door Ruud Paauw Hozen Vorig seizoen ben ik in deze rub riek uitgevaren tegen een speler die aankondigde voor een andere club te gaan spe len. terwijl de vereniging waarvan hij op dat moment lid was tegen degradatie streed. Ik heb daar wat tegen. Wat Van Kampen deedkwam op hetzelfde neer: in de fase van er-op-of-er-onder niet. tot het uiterste helpen hozen, maar het vertrek aankondi gen. Dat kan anderen demo raliseren. En daarom is het niet goed. Hij had beter even zijn mond kunnen houden en doorbijten tot Alphen veilig was. Om dan te roepen: heren, ik groet u allen zéér. Voorzitter De Bruin van Alphen (overigens door Van Kampen hogelijk geprezen) liet in de krant van looensdag nog we ten: "Ik weet nu zeker dat we op korte termijn rond de tafel gaan zitten. Want dit is een beetje opgeblazen". Maar van praten is kennelijk niet veel meer gekomen. Het bestuur van Alphen heeft zijn trainer vrijwel meteen op staande voet ontslagen. Ook van dat soort heetgebakerde besluiten ben ik niet verrukt, vooral niet als voorziter De Bruin een dag van tevoren nog ver klaart "volledig vertrouwen in Van Kampen te hebben. Jaren geleden heeft een psy choloog van de Leidse univer siteit eens pogen na te gaan wat er toch met goed zat op het grote, nieuwe veldencomplex De Bijlen. (De Alphense clubs degradeerden daar toen na melijk naar hartelust). Van daar mijn voorzichtige vraag: Is Alphen nu mis schien rijp voor de psychia- Antwoord Onlangs heb ik op deze plek vu rige verhalen afgestoken over de op handen zijnde opheffing van de Leidse Sportstichting die - als de gemeenteraad daar in april tenminste ak koord mee gaat - wordt ver vangen door een gemeente lijke dienst voor sport en rec reatie en een daarbijbeho rende gemeenteraadscom- Mijn standpunt was (en is) dat de huidige functionering van de Sportstichting niet voldoet (o.a. te weinig openheid), maar dat ik een raadscom- i al als i i op lossing beschouw, omdat het merendeel der gemeente raadsleden een tennisbal niet van een hockeybal kan onder scheiden. Het raadslid Frits van Oosten (PPR-D'66) schrijft mij daar nu het volgende over: "Ik voel me zo langzamerhand een beetje aangesproken door jouw "vrij-uil"-geschrijf. Ik ben nl.één van die raadsleden die niets van sport weten en soms wel zo eigenwijs zijn daar iets over te zeggen. Ik geloof toch niet dat ik me daarover zou moeten scha men, tenzij het niet de be voegdheid van de raad be treft. Als er in de commissie of in de raad gesproken wordt over de sportbetreft het tot nu toe altijd de bevoegdheden én de verantwoordelijkheid van de raad. Een raadslid zal zich dan ook moeten uitspreken over een aantal zaken. Ik lees ook wel eens van een goede journalist een artikel over een onderwerp waar hij geen snars verstand van heeft. Een journalist zal zich uiter aard dan wel, evenals een raadslid, laten informeren door "deskundigen" en zal ook dan zelf een mening heb ben en laten horen''. Kleinigheden Een raadslid zal zich moeten be zighouden met hoofdzaken: hoeveel zwembaden, waar sportvelden, hoeveel subsidie en zal moeten afwegen: geld voor een botenloods of voor een clubhuis/buurthuis. Dat is nu juist één van de ver schrikkelijke gevolgen als de Sportstichting wordt opgehe ven: een raadslid krijgt on eindig veel details en kleinig heden op zijn bordje. Zodra voetbalclub X het niet eens is met de ambtenaar op het stadhuis over het maaien van het speelveld komt de club naar de raadscommissie. De raad(scommissie) is immers de hoogste baas van de amb tenaar en is dan de enige die bevoegd is hierover een besluit te nemen. Er is geen andere mogelijkheid meer: de Vrij willige, deskundige be stuurder zelf is uitgeschakeld. De raadsleden zullen óf opge scheept worden met oneigen lijke taken, óf veel moeten de legeren aan de ambtenaren, óf afhankelijk zijn van één of twee deskundigen in de com missie vanuit de sport (een oplossing voorgesteld door Welzijnsraad-directeur Kamphuis). Naar mijn idee geen vooruitgang. En hetzelfde dreigt te gebeuren met de fanfares, koren, to neelgezelschappen, etc. (Cul turele Raad) en de speeltui nen, clubhuizen etc. (LJA.). En de raadsleden zich maar opgelaten voelen dat ze niet overal verstand van hebben. Ik vind ook niet dat alles dan maar bij het oude moet blijven. We zullen op z'n minst de voorwaarde moeten stellen dat er open en democratisch gewerkt wordt, binnen de sport Tot zover het raadslid Van Oosten. Zelfde conclusie Men ziet het: Van Oosten komt tot dezelfde conclusie als ik. zij het via een andere redene ring. Ook hij is van mening dat het oude niet goed (meer) is en dat het nieuwe waar schijnlijk niet zal deugen. Ik heb daarom niet zo n behoefte om diep op zijn overigens zin nige relaas in te gaan. Alleen dit: het is aardig van Van Oosten om raadslid en journalist met elkaar te ver gelijken wat hun werkwijze betreft. Beiden, zo zegt hij. moeten ze bij deskundigen hun licht opsteken om over bepaalde onderwerpen een mening te kunnen ventileren. Ik geloof voetstoots dat raadsle den op tal van gebieden zich laten informeren, maar de el lende is juist dat ze dat bij sportzaken zelden of nooit de den (doen). De goeden niet te na gesproken. Sport, dat kun je er wel gewoon bij doen, zo belangrijk is dat nou ook weer niet. zo leek (lijkt) het meren deel van oordeel. De treurige gang van zaken door de jaren heen bij de tot standkoming van Leidse sportaccommodaties is daar een fraai bewijs van. Alleen zó is het te begrijpen dat Lug- dunum jarenlang op een vel dencomplex speelde waarvan een deskundige zei dat op die plek op zijn hoogst een bieten veld had mogen worden aan gelegd. Alleen zó is het te be grijpen dat Leiden tientallen jaren een ondergelopen kerk als enig "overdekt zwembad" had. De door raadsleden ge hanteerde stelling: "We zijn een arme gemeente", ging lang niet altijd op. Vaak was het een kwestie van onwe ALKMAAR - Gelet op de tot op heden betoonde publieke belangstelling voor Oranje's oefenduel tegen de "Stran gers" zou wat publiciteit niet misstaan. Niettemin achtten noch Ernst Happel noch Jan Zwartkruis het gisteren noodzakelijk om tijdens de door AZ'67 belegde pers bijeenkomst voor wat toelichting te komen zorgen. Bij absentie van de hoge heren mocht Arie de Vróet het woord voeren. Gelukkig gaf een kleuri ger iemand als Barry Hughes eveneens acte de presence. Uit zijn mond kon worden opgete kend dat de door Hughes geleide buitenlandse formatie als volgt zal strijden: in de eerste helft als Peru, in het tweede bedrijf als Iran en tenslotte net als Schot land in Argentinië, dat wil zeg-, gen: met 4-3 zegevierend. De Vroet deed eveneens hard zijn best. Dus gaf hij de opstelling van Oranje meteen maar vrij. Dat wil zeggen: Schrijvers (Ajax); Suurbier (Schalke 04); Krol (Ajax), Rijsbergen (Feyenoord) en Hovenkamp (AZ'67); Willy van de Kerkhof (PSV). Jansen (Feyenoord), Van Hanegem (AZ'67); René van de Kerkhof (PSV), Rep (Bastia) en Vermeu len (Roda JC). Wisselspelers: Jongbloed (Roda JC), Brandts (PSV), Metgod en Peters (AZ'67) en Ling (Ajax). Een nogal experimentele formatie, maar dat heeft Happel steeds ge propageerd. De Vroet daaroven "Jan Jongbloed is momenteel in de vorm van zijn leven. We weten wat hij kan. Schrijvers is echter van na zijn blessure aan het te rugkomen. Het is duidelijk dat we hem willen testen. Iets derge lijks zou ook denkbaar zijn ge weest met betrekking tot Krol. Diens positie staat evenmin ter discussie". Blijft het interessant om te verne men dat de naam van Johnny Rep op papier tussen René van de Kerkhof en Rensenlprink is inge duwd. Toevallig liet Willem van Hanegem zich vorige week al in die geest uit. Vanuit Ejrugge liet Happel weliswaar weten dat Van Hanegem er verstandiger aan zou doen om zich niet met de tactiek Bezig te houden, maar feit is dat de interim-bondscoach diens ideeën al in het eerste de beste oefenduel overneemt. De theorie van De Kromme luidt dat Cruijff zelden echt in de spits opereerde. Geen stormram van het type Nanninga, Kist of Nico Jansen, volgens Van Hanegem maar meer een vierde midden velder met een groot loopvermo gen. Rep, aldus Van Hanegem, zou uitstekend in die rol passen. Arie de Vroet gisteren: "Ik heb Rep van Happel vorige week speciaal moeten bekijken. Dat was tijdens Lyon-Bastia. Johnny is in vorm, bovendien wil hij zich nog steeds waarmaken. Ik heb persoonlijk vertrouwen in dit experiment". Overigens heeft niet alleen Oranje te maken met afschrijvingen, ook ten aanzien van de "Strangers" werden gisteren wat mutaties bekend. Ajacied Frank Arnesen blijkt niet ongeschonden uit het duel tegen Vitesse te zijn geko men en zijn landgenoot Steen Ziegler strompelde evenëens met pijn van het veld na afloop van Roda JC-PS\f. De respectieve lijke vervangers heten Webb (MVV) en Mitrovic (FC Vlaardin- gen). De buitenlanders komen morgen als volgt uit: Meskovic (Joegos- lavië/AZ'67); Webb (Enge- land/MVV), Budisic (Joegos- lavië/NAC), Mitrovic (Joegos lavië/FC Vlaardingen) en Surau (West-Duitsland/NEC); Kreuz (Oostenrijk/Feyenoord), Lees (Engeland Roda JC), Nygaard (Denemarken AZ'67); Thoresen (Noorwegen/FC Twente), Clarke (Engeland/Sparta) en Kurcinac (Joegoslavië/FC VVV) of Best (Bermuda/Feyenoord). Wis- HAMBURG - De Britse voetballer Kevin Keegan, die uitkomt voor de Westduitse vereniging Ham burger SV, is gisteren door de straf commissie van de Duitse voetbalbond (DFB) voor acht weken geschorst. De 26-jarige Brit werd in een vriendschappelijke wedstrijd van zijn club tegen VFB Lübeck op 31 december vorig jaar uit het veld gestuurd nadat hij een te genstander, die hem op vrij grove wijze het spelen onmogelijk pro beerde te maken, tegen de grond had geslagen. Iedere speler die in West-Duitsland naar de kleedkamer wordt ge- Keegan: acht weken zonden, wordt vrijwel automa tisch gestraft met acht wed strijden schorsing. Later wordt dan het formele vonnis uitge- sproken, dat hoger kan uitvallen. tendheid, van desinteresse, van vooroordeel. Christelijke politici kregen iets schichtigs in de ogen als je het over betaalde sport had. Met socialisten viel jarenlang niet te praten over de aanleg van nieuwe tennisbanen, want dan trokken ze een gezicht of het dunne poep regende. Ik geef wel toe dat er de laatste jaren iets veranderd is. Maar ik vrees eerder door die onge makkelijke doordrommende wethouder dan door het heilig vuur bij de raadsleden. Via alweereen andere redene ring kom ik op precies de zelfde conclusie uit als Van Oosten: je moet raadsleden (die al zoveel moeite hebben met de grote lijnen) zeker niet opzadelen met het regelen van specifieke kleinigheden in de spurt. Daarom is het wellicht de oplossing-Kamphuis nog wel de beste: een commissie van raadsleden aangevuld met héél wat particulieren die goed de weg in de Leidse sport welen. Droevig Waarom maak ik me zo druk over die hele Sportstichting- maf erie? Omdat ik het van belang vind voor de Leidse sport. Uit die kring komt tot dusver bedroevend weinig discussiestof. Sportstich ting-voorzitter Piet Biegstraaten heeft er het zijne van gezegd en dat is gevolgd door een imponerende zwijg- partij. Het zal wel weer het oude liedje worden: als de nieuwe constructie er is en zij zou niet bevallen, komt het ge kanker van alle kanten los. Maar dan is het te laat. Al die bestuurders die zich dan druk gaan maken, kunnen wat mij betreft de boom in. i rechts) tussen Oranje-klanten Metgod, HovenkampKrol Peters en Van selspelers: Istatov (Joegos lavië/FC Utrecht), Deacy (Wa- les/PSV), Albertsen (Noorwe gen FC Den Haag). Kolding (De- nemarken/Roda JC) en Kurcinac of Best. De organisatie van de wedstrijd is een co-produktie van AZ'67 en de KNVB. Van de netto-recette ont vangen zowel club als de bond een bepaald gedeelte. Met de wedstrijd zijn hoge kostenge moeid. Zo is de KNVB al 40 mille kwijt aan spelerspremies en van gen de Oranje-leveranciers ge zamenlijk 38.000 gulden. GER STOLK De strafcommissie van de DFB be vestigde de schorsing van Keegan. die dit jaar nog niet heeft gespeeld. De zaak werd schrifte lijk afgedaan, de Brit verscheen niet persoonlijk vooi De schorsing van Keegan zal geen consequenties hebben voor zijn meespelen in de vriendschappe lijke interlandwedstrijd van En geland op 22 februari in München tegen wereldkampioen West- Duitsland, aangezien maatrege len genomen door de DFB alleen gelden voor wedstrijden in de Bundesliga en het Duitse beker toernooi. EINDHOVEN - Het bestuur van PSV heeft schriftelijk bij de KNVB geprotesteerd te gen de gebrekkige voorbe reiding van Oranje op de we reldkampioenschappen voetbal. De Eindhovense eredivisieclub beroept zich op in 1976 en vorig jaar ge maakte afspraken en stelt dat die zo goed als niet wor den nagekomen. PSV's belangrijkste grief is dat er geen overleg met en tussen de clubs heeft plaatsgevon den met betrekking tot het oefenprogramma. Ook laat het overleg met clubartsen en vorige week van de grond gekomen contact met de trainers te wensen over, al dus de leiding van PSV. Ben van Gelder manager van PSV, stelde gisteren dat de brief in nauw overleg met Feyenoord en Ajax is ver stuurd. Alle Oranje-leveran ciers hebben een afschrift van het origineel gekregen. Ben van Gelder: "Het ligt in de bedoeling om zo snel moge lijk een gesprek te arrange ren tussen de leveranciers en het sectiebestuur betaald voetbal, teneinde een aantal grieven naar voren te bren gen. Dat had al veel eerder moeten gebeuren, aldus Van Gelder. Lachend: "Maar ja, een olifant licht je niet zo gemakkelijk van de grond". Herman Choufoer, lid van het sectiebestuur betaald voetbal en het wk-bestuur, liet gisteren nog weten dat een op 5 april te verspelen oefeninterland Tunesië-Ne- derland op enkel financiële puntjes na rond is. Ook denkt men in KNVB-kringen nog deze week tot een akkoord te komen omtrent een op 20 mei plaats te vinden wedstrijd Oostenrijk-Nederland. ZEIST - De 59-jarige Jo Witteveen, hoofd van de afdeling public relations van de federatie Nederlandse vakbeweging, is bij enkele kandidaatstel ling gekozen tot lid van het sectiebestuur betaald voetbal. Hij neemt de plaats in van oud-bondscoach George Knobel, die zijn functie kort na zijn benoeming neerlegde. Witteveen is voorzitter van de zaterdagclub Spijkenisse. In Madrid zal ter voorbereiding op het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië door het Spaanse elftal vier vriendschappelijke inter landwedstrijden worden gespeeld. Dit verklaarde trainer Ladislao Ku- bala gisteren op een persconferentie in Madrid. Morgen wordt in het Madrileense Bernabeustadion tegen Italië gespeeld. Mexico is op 26 april in Spanje de tegenstander en op 24 mei spelen de Spanjaarden in Montevideo tegen Uruguay. Voor de vierde interlandwedstrijd zijn Noorwegen en Tsjechoslowakije als mogelijke tegenstanders genoemd.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9