Ik blijf bereid over PTT -verhuizing te praten Nederlander heeft last van herrie Ruim 250 miljoen over VAKBEWEGING BOOS OP PAIS Demonstranten beklagen zich over politie-optreden BQQUSXBB r>r> Nederland wil via EG maatregelen tegen Nigeriaanse havens DINSDAG 24 JANUARI 1978 PAGINA 7 Staatssecretaris Nelie Smit-Kroes (verkeer en waterstaat): DEN HAAG (SP) - Staatssecretaris Nelie Smit-Kroes (VVD, Verkeer en Waterstaat) windt geen doek jes om haar standpunt over de opnieuw felgekritiseerde verhui zing van de PTT-directie van Den Haag naar Groningen, die in houdt dat 3500 ambtenaren met hun gezinnen naar het noorden moeten. Door Theo de Jong Vriendelijk maar gedecideerd zegt ze in haar Haagse werkkamer "het uitermate te betreuren" dat een tussentijds rapport, waarin wordt beschreven hoe moeizaam de eerste zogeheten korte ter mijn-spreiding is verlopen, is uit gelekt: "Het is hoogst onprettig dat deze, nogal emotionele con clusies, voortijdig naar buiten zijn gekomen. Mijn bedoeling was om de notities van dé PTT- leiding en die van Verkeer en Wa terstaat te bundelen, om op die manier tot een kritische evaluatie te komen. Dit PTT-rapport is niet rijp voor de behandeling in het openbaar, en bovendien nog een zijdig ook. Ik vind dat je het beter in de overlegstructuur met de ambtenarencentrales kunt be spreken". De vijf ambtenarencentrales heb ben vorig jaar het "spreidings- gesprek" toch juist stopgezet wegens het principiële verschil van mening? "Ik hoop nog steeds dat de cen trales van dat afwijzend stand punt terugkomen. Ik vind over-* leg nodig én nuttig - vandaar dat mijnerzijds de bereidheid tot een gesprek blijft bestaan. Overleg houdt voor mij in: hoor en we derhoor. Als je weigert om te pra ten maak je je schuldig aan een benadering die niet bijdraagt tot het vinden van een oplossing. Aan 'n patstelling hebben we niets". De ambtenarenbonden zeggen dat de overplaatsing van ambtena ren naar het noorden niet écht vrijwillig is, omdat er voor deze weigeraars geen goede plaatsvervangende banen zijn. "Destijds, voor dit kabinet er was, is al in gesprek met de bonden overeengekomen wat precies onder die "vrijwilligheid" wordt verstaan. Zij zijn er sedertdien niet op teruggekomen. Daarom ben ik over deze kritiek wat ver baasd". Ook het uitgangspunt dat er door de spreiding in het noorden werkloosheid wordt bestreden, wordt nu aangevochten. Slechts éénderde van het personeel dat de PTT in Groningen aantrok, was werkloos. "Dat heb ik ook gelezen", aldus staatssecretaris Smit. "En ik ben van die conclusie niet onderste boven - op die manier wordt het begrip "werkgelegenheidsbe- vordering" veel te eng geïnterp reteerd. Ook iemand die werk had en bij de PIT komt, laat een baan achter, die weer voor iemand anders be schikbaar komt". De Amsterdamse hoogleraar prof. J. C. Lambooy zegt dat van de 180.000 rijksambtenaren nog slechts één derde in en om Den Haag zit. De rest is al gespreid. "Ik heb die studie nóg niet gelezen. Maar ik ben geneigd om te zeggen - houdt dit alles niet verband met de leegloop die niet alleen voor Den Haag maar ook voor Rot terdam en Amsterdam opgaat? Met andere woorden: hoeveel ambtenaren zijn er zelf al buiten Den Haag gaan wonen, en waar heen zijn ze vertrokken. Boven dien: wat zijn de bezwaren van het buiten-Den Haag werken? De geografische afstand is niet al léén bepalend voor eventuele communicatieproblemen. Spe len hier geen historische opvat tingen een rol, in de trant van: 't is altijd zo geweest, dus moet 't ook zo blijven? Ik vind dat je bij het volgen van oude patronen kri tisch moet nadenken". Ambtenaren zeiden eerst bang te zijn voor mogelijke aantasting van hun pensioenrechten. Toen kwamen er geruchten over een nieuwe beloningsstructuur met wellicht "rangeninflatie". En nu weer de spreiding. Zijn ze niet steeds de gebeten hond? Staatssecretaris Smit, omhoog schietend: "Ik vind dat soort be zwaren niet fideel, ze zijn name lijk niet hard te maken. In discus sies moet je zakelijk zijn, en pra ten op basis van argumenten. Ik voel niets voor overleg gebaseerd op emotionele veronderstellin gen, of met het mes op tafel Sommige PTT'ers die overplaat sing aanvroegen om niet naar het noorden te hoeven, worden nu in hun nieuwe overheidsbaan opnieuw met verhuizing gecon fronteerd "Er is in het leven geen enkele ze kerheid te geven dat je van de wieg tot het graf krijgt wat je zelf wilt. Je moet natuurlijk wel een open oog hebben voor de échte bezwaren die men heeft. Als u zegt dat sommigen niet meewil- len omdat hun vrouw een baantje in Den Haag heeft, zeg ik: is het dan niet mogelijk om in Gronin gen iets dergelijks te zoeken? Wat die problemen van een tweede verhuisdreiging" betreft - wat te denken van mensen die een poos werkloos waren, een baan kre gen, en opnieuw op straat kwa men te staan? Dat zijn toch ook ellendige hartbrekende situa ties? In het PTT-rapport staat dat de huisvesting en de begeleiding van de verhuizende ambtenaren niet optimaal was en dat de dienstverlening aan het publiek in gevaar komt. Zelfs het "na tionaal belang" zou worden ge schaad. "Dat heb ik ook met de grootste verbazing gelezen", aldus mev rouw Smit. "En ik heb in de kantlijn van het rapport een groot vraagteken gezet. De PTT is juist een unieke kans gegeven om bij de verhuizing extra-personeel aan te trekken om de dienstver lening niet in gevaar te laten ko men. Mij zijn in elk geval geen harde zaken bekend waaruit blijkt dat er inderdaad iets schort aan de dienstverlening. Net als bij de andere punten van kritiek, zeg ik: ik heb niet voldoende aan conclusies - ik wil feitenmate riaal, dat op wetenschappelijke basis kan worden onderzocht". Directeur-generaal Leenman van de PTT, die vanwege de inhoud van het uitgelekte rapport, te gen verhuizing van de centrale directie zou zijn, is tóch akkoord gegaan. Heeft u hem 'n standje gegeven? Oprecht verbaasd zegt staatssec retaris Smit "Ben ik iemand om standjes uit te delen? Ik heb ge zegd wat ik van hem verwacht, en welke mijn taakopvatting is. Er ligt een uitspraak van het par lement over de spreiding. Ik houd me daar loyaal aan, en dat verwacht ik ook van de heer Leenman. Ik heb hem niet over- ghaald - hij heeft mij in mijn me ning niet tegengesproken. Dat was geen gemoedelijk of bits ge sprek, maar een strikt zakelijk overleg. Ook premier Van Agt heeft in de Kamer gezegd dat de spreiding niet is terug te draaien. En wat de komende demonstratie van PTT'ers betreft, die het daarmee niet eens zijn: demon streren en kritiek uiten is een manier om je standpunt naar vo ren te brengen. Je moet de men sen daartoe de gelegenheid bie den. Zon gedachtenwisseling kan positieve en constructieve resultaten hebben, en het hoort bij onze democratie. Ik blijf be reid tot overleg". DEN HAAG (SP) - Een op de acht Nederlanders heeft regelmatig last van een radio, tv of gram mofoon die te hard staat. Bijna de helft van de bevolking stoort zich wel eens aan transistorra dio's in de vrije natuur. Een kwart van alle Ne derlanders vindt de geluidshinder een pro bleem, een ander kwart heeft hiervan nooit last, en de helft van de mensen zegt af en toe wel eens hinder te ondervinden. Getergde man wurgde vrouw BREDA (SP) - Drie jaar had het huwelijk geduurd van de 65-ja- rige P.S. uit Breda. Driejaar lang werd hij geplaagd en vernederd, kreeg hij vaak geen eten en werd geslagen. Tot op 25 oktober van het vorig jaar bij S. de stoppen doorsloegen en hij zijn 66-jarige vrouw bij de keel greep en wurgde. De politie hield S. een paar dagen in arrest en liet hem toen gaan. Voor herhaling hoefde niet gevreesd te worden Wat zijn leven tot een hel maakte, zijn vrouw, die was er immers niet meer. Het leek wel alsof de man iets te vieren had toen hij thuiskwam. De kamer stond vol bloemen. Ui tingen van begrip en medeleven van familie, vrienden en buurtbewoners. De officier van justitie bij de Bre dase rechtbank mr. K. Thijssen wenste gisteren duidelijk niet lichtvaardig over de dood van de vrouw heen te stappen. Wegens doodslag eiste hij drie jaar gevangenisstraf tegen S. De raadsman van de 65-jarige man vroeg ontslag van rechtsvervol ging op grond van psychische overmacht. Vermoorde Chinees geidentificeerd AMSTERDAM - De Amsterdamse recherche heeft de Chinees geïdentificeerd, wiens lijk zon dag in het water langs de Ooster ringdijk in Amsterdam-Oost werd aangetroffen. Het is de 30- jarige Chong Fip, geboren in Kwantung (Volksrepubliek China). Het slachtoffer, dat legaal in ons land verbleef, werkte als kelner in Chinese restaurants, hij woonde op de Geldersekade in de hoofdstad. Sectie heeft uitgewe zen, dat de man met vijf schoten is gedood. Met vakantie in buitenland AMSTERDAM (SP) - Er zijn vorig jaar 7,5 miljoen Nederlanders met vakantie geweest. Dat is meer dan in 1976, toen er 7,3 mil joen gingen. Volgens het onder zoek door het Centraal Bureau voor de Statistiek, waar deze ge tallen uit komen, zijn er weer meer mensen met de auto gegaan en minder met vliegtuigen. De trek naar het buitenland neemt toe. Enige jaren lang was de ver houding binnenland-buitenland voor de vakantiebestemmingen van de Nederlander in de zomer fifty-fifty. Maar vorige zomer ging 54 procent de grenzen over. Deze cijfers komen naar voren uit een steekproef onder de Neder landse bevolking, uitgevoerd door het instituut voor sociale communicatie in Amsterdam eind vorig jaar. Het ministerie van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne had daartoe op dracht gegeven. Centraal in dit onderzoek, dat werd uitgevoerd onder mensen van dertien tot ze ventigjaar, stond de beleving van alle mogelijke geluidshinder, maar vooral "in en om het huis" Van alle ondervraagden noemt der tig tot zestig procent als eerste bij het woord geluidshinder het ver- keen vliegtuiglawaai (50%), auto's (44%) en brommers (32%). Men vindt dat veel lawaai onver mijdelijk is, maar toeteren, met portieren slaan, hard optrekken en remmen en gierend door de bochten gaan, is te vermijden. Meer dan een kwart van de on dervraagden zegt tenminste eenmaal per week in zijn slaap gestoord te worden door gelui den. Tien procent beweert zelfs hierdoor elke nacht wakker te worden. Op feestjes blijkt men in de regel met buren rekening te houden: 35% nodigh een of meer buren uit en 59% waarschuwt de buren. Vijfenzestig procent van alle Ne derlanders is bereid zich aan te passen als geklaagd wordt over geluidsoverlast. Ruim 18% had hierover wel eens ruzie gehad. De ondervraagden waren zich zeer bewust van de schadelijke in vloed die geluidshinder op de ge zondheid kan hebben. 92% noemt hoofdpijn, 85% gehoorbeschadi- ging en 71% verhoogde bloeddruk als gevolgen. Meer dan tachtig procent van alle Ne derlanders vindt dat door lawaai overlast, humeur, slaap en agres sie nadelig worden beinvloed. ROTTERDAM (ANP) - De regering voelt wel voor het idee van de Fe deratie van Werknemersorgani saties in de Zeevaart (FWZ) om de bescherming van koopvaardij schepen tegen de piraten op de rede van Lagos en andere Nige riaanse havens niet langer uit sluitend over te laten aan de plaatselijke autoriteiten. Het mi nisterie van buitenlandse zaken gaat daarom op zeer korte termijn de andere landen van de EG voorstellen gezamenlijk echter maatregelen te nemen. Neder land wil echter dat daarvoor toe stemming aan de Nigeriaanse re gering wordt gevraagd. Dit heeft bestuurder J. Gerritse van de FWZ desgevraagd meege deeld. Een delegatie van de FWZ is vorige week op het ministerie van buitenlandse zaken ontvan gen. Dit onderhoud volgde kort, ROTTERDAM (ANP) - Een groep jeugdwerklozen uit een aantal Europese landen, die bezig is aan een demon stratieve mars van Am sterdam naar Brussel, gaat zich bij burgemeester Van dei- Louw beklagen over de ma nier, waarop zij door de Rot terdamse politie zou zijn be handeld. Volgens Wolfgang Clemens (West-Duitsland), de coördinator van de mars, zijn jongeren omstreeks zes uur zondagavond, toen zij uit de Maastunnel in "Zuid" kwa men door de politie overval len. De agenten, die honden bij zich hadden, zouden de hele groep van ongeveer 25 nensen uit onder andere Zwitserland, Turkije en West-Duitsland, ingerekend hebben. Daarbij zouden zij duchtig gebruik hebben gemaakt van hun gummiknuppels. Clemens zelf zegt een aantal klappen te hebben opgelopen. De groep jeugdwerklozen werd onge veer drie uur vastgehouden op het politiebureau aan de Slinge. Een woordvoerder van de poli tie ontkende dat de agenten hard waren opgetreden. Hij verklaarde dat de demon stranten weigerden zich ven de autoweg - ze hadden ge bruik gemaakt van de auto tunnel - te verwijderen, waarna de politie hen "met zachte drang" in een aantal auto's zou hebben gewerkt. Er zou ook geen sprake van geweest zijn dat de groep werd gearresteerd. "Ze wer den slechts overgebracht naar het bureau voor nader onderzoek. Er is ook geen proces-verbaal opgemaakt, hoewel dat wel gekund had wegens verzet tegen de poli tie", aldus de woordvoerder. Hij weet de "strubbelingen" aan een aantal misverstan den. De politie had erop gere kend dat de demonstranten om ongeveer 14.00 uur Rot terdam zouden binnenko men. Vier agenten, twee op de rechter en twee op de linker Maasoever hadden opdracht gekregen de stoet te begelei den. Toen de demonstratie na anderhalf uur nog niet in zicht was, waren de agenten inge rukt. Tegen 17.00 uur ar riveerde de stoet echter toch, waarna zij bij de gemeenteg rens is aangehouden door een politiewagen. Deze pleegde overleg met het hoofdbureau en kreeg te horen dat de zaak in orde was. Zonder begeleiding trokken de demonstranten vervolgens in de richting van de Maastun nel. Daar aangekomen kozen zij de buis voor het autover keer. "Wat moesten wij an ders. We wisten toch niet dat er nog een andere tunnel voor voetgangers is", aldus Wolf gang Clemens. Dat er tens lotte een onplezierige situatie ontstond, wijt de poli tiewoordvoerder aan het "provocerende" optreden van een aantal .demonstran ten. "Zij waren er duidelijk op uit een rel te forceren". De demonstranten maken de politie hetzelfde verwijt. Zij menen dat de "overval" van tevoren was beraamd, omdat de politie het niet eens zou zijn met de politieke doelstel lingen van de jeugdwerklo zen. Die willen door middel van een aantal marsen door de industriecentra van Europa, die op 4 februari moeten samenkomen in Brussel, protesteren tegen de massale werkloosheid. Zij zijn tegen de EG die de werkloosheid alleen maar zou vergroten, en voor de "so cialistische verenigde staten van Europa", waarin alle be drijven arbeiders-zelfbestuur zouden hebben. Volgens Wolfgang Clemens slaat het initiatief van de jongeren goed aan bij de diverse vak- Jongerenli uisvestin Hond mag bij bazin blijven DEN DEN HAAG (ANP) - De herdershond 'Tsjiko' mag bij zijn bazin blijven. De presi dent van de rechtbank in Den Haag heeft gisteren de vorde ring bij kort geding van zijn baas, een 27-jarige Haagse chauffeur, afgewezen. De man had geëist dat zijn ex- vriendin hem "zijn" hond zou teruggeven. De rechter overwoog echter dat de hond, toen alles nog koek en ei was, verzorgd was met het gemeenschappelijk huis houdgeld en dat bij het uit eengaan de hond bij de vrouw mocht blijven. Aan wie de hond rechtens toebehoort kan volgens de rechter alleen worden uitgemaakt via een uitgebreide procedure. HILVERSUM (ANP) - De jon gerenhuisvesting komt nauw elijks van de grond. In twee jaar tijds zijn er slechts 2.700 woon eenheden gerealiseerd, terwijl het ministerie van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening er in die periode tienduizend had willen laten bouwen. Gemeente en woningbouwcorporaties heb ben ruim 250 miljoen gulden niet gebruikt, terwijl dit bedrag wel beschikbaar was op de begroting van het ministerie van volks huisvesting en ruimtelijke orde ning. Dit werd gisteravond be- Ex-staatssecretaris Van Dam gaf in een interview toe dat de cijfers tegenvallen. Hij beschuldigde gemeenten en woningbouw corporaties in een aantal gevallen van onwil. Van Dam zou corpora ties en woningbouwverenigin gen willen dwingen voor jonge ren te bouwen door anders ook geen subsidie voor andere wo ningbouwprojecten te verstrek ken. Ook vond hij dat druk uitgeoefend zou kunnen worden door toepas sing van de woningwet. De stuurgroepen huisvesting al leenstaanden en tweepersoons huishoudens die door Van Dam in grote steden zijn ingesteld om de huisvesting van jongeren op gang te brengen zouden langer moetsn blijven bestaan. Minstens tot 1980, verklaarde de ex-be- windsman. Staatssecretaris Brockx beloofde in het prog ramma van De Ombudsman aan dacht te schenken aan de tegen vallende produktiecijfers. nadat de federatie had gedreigd met een boycot van de Nige riaanse havens. Deze week zal het ministerie de piraterij bespreken met een delegatie van de werkge vers. Het departement wilde ver der geen mededelingen doen. Bestuurder Gerritse was niet be reid te vertellen aan wat voor maatregelen de Nederlandse re gering denkt. Hij verklaarde ech ter wel dat zijn organisatie "zich erin kon vinden". De FWZ heeft ervoor gepleit dat de koninklijke marine een schip op de rede van Lagos stationeert of dat er mili tairen aan boord van de koop vaardijschepen worden ge plaatst. De federatie is er per tinent op tegen dat de zeevaren den worden bewapend. Zij vindt het al erg genoeg dat sommige zeelui op eigen initiatief een wa pen hebben aangeschaft. Zelfs zou het voorkomen, dat men aan boord van Nederlandse schepen Molotovcocktails klaar heeft lig gen. Gerritse sprak er zijn tevredenheid over uit dat de regering "blijk baar nu eindelijk" overtuigd is van de ernst van de situatie in Ni geria. Hij wees erop, dat zijn or ganisatie naar aanleiding van de hernieuwde publiciteit weer een aantal meldingen van zeevaren den heeft gehad uit Lagos. Daar uit zou duidelijk blijken dat daar niets is veranderd. Volgens Gerritse is de situatie het ernstigst voor kleine schepen, omdat de piraten daar vrij mak kelijk aan boord kunnen komen. De overvallers, die meestal 's nachts uitvaren in kleine bootjes, hebben het gemunt op geld en goederen aan boord van de sche pen, die liggen te wachten totdat zij gelost worden. Dat duurt vaak weken, omdat de capaciteit van de havens niet toereikend is. "Wij vrouwen eisen" tegen wetsvoorstel Marcel i - soms onwil bij gemeenten - over abortus LEIDEN (SP) - Het Comité "Wij vrouwen eisen" heeft nu al actie ondernomen tegen het wets voorstel van het kabinet-Van Agt over de abortus. Het secretariaat van het comité heeft dat meege deeld aan de Tweede-Kamerfrac ties van VVD. PvdA, D'66. DS '70. PPR. PSP en CPN. De vrouwen beginnen deze week met een bnefkaartcnactie aan de minis ter-president en de ministers van Justitie en Volksgezondheid. Gezien de opstelling van het CDA kan een nieuw abortus-voorstel van het kabinet nooit voldoen aan de normen van het comité, aldus de brief. Die normen zijn: abortus moet uit het wetboek van strafrecht, in het zieken fondspakket en de vrouw moet zelf over de abortus kunnen be slissen. UTRECHT (ANP) - De Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) en het Christelijk Natio naal Vakverbond (CNV) zijn het oneens met de opvattingen van onderwijs-minister Pais. De FNV heeft laten weten "verbij sterd en verontwaardigd" te zijn over zijn recente uitspraken over de vernieuwing van het voortge zet onderwijs. Het gaat de FNV daarbij vooral om de door de mi nister bepleite experimenten met het onderwijs voor 11- tot 14-jari- gen en om zijn negatieve beoordeling van de midden school. De experimenten zullen de aanslui ting tussen lager en voortgezet onderwijs volgens de FNV eerder moeilijker dan eenvoudiger ma ken. De voorgenomen integratie van kleuter- en lager onderwijs zou er ernstig door worden ver traagd. De FNV vindt het ook onverant woord jongeren onder de zestien te laten kiezen tussen ver schillende onderwijssoorten. Zelfs een op den duur wellicht te ontwikkelen stelsel van tweede kans-onderwijs zal veelal geen compensatie kunnen bieden voor diegenen die het juist het meeste nodig hebben als gevolg van een op te jeugdige leeftijd opgedron gen keuze. De FNV dringt er bij de minister op aan zijn voor haar onaanvaardbare opvattingen op korte termijn te herzien. Het CNV vindt het onjuist dat mi nister Pais de middenschool beti telt als een "grauwe eenheids worst". De opzet van de midden school, aldus het CNV, is er juist op gericht door verscheidenheid in studiepakketten en tempo, de gevreesde eenvormigheid en ge lijkschakeling uit te sluiten. Het CNV heeft ook bezwaar tegen Pais' opvatting dat uitstel van de beroepskeuze geen zwaarwe gende zaak zou zijn omdat het onderwijs voor volwassenen op latere leeftijd nog voldoende mo gelijkheden voor een andere be roepskeuze Zou bieden Het CNV wijst deze opvatting volledig van de hand.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7