Initiatiefgroep aan TH wil "wetenschapswinkel Computer meer in dienst van onderwijs Openingsavond van "Lions" bracht 7000 in laatje Nog meer Katwijkse visserij-gezegden STICHTING PASCAL DINSDAG 24 JANUARI 1978 Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Op korte termijn zal de werkgroep "Uit de boot geval lenen" met een rapport op tafel komen waarin wordt aangegeven hoe groot in de Bollenstreek de behoefte is en ook de mogelijkheden zijn aan de begeleiding en huisvesting van die groep volwassenen die niet of niet volledig in staat is een eigen leef- en woonsitua tie te creëren. In de werkgroep, die bijna twee jaar aan de studie heeft besteed, zaten afgevaardigden van de Alg. Maatschappelijke Dienstverle ning Bollenstreek, Gezins verzorging Bollenstreek, het So ciaal-Pedagogisch Centrum uit Leiden, de sociale diensten van de zeven bollengemeenten, de stichting Geestelijke Gezond- Katwijker G. de Jong stuurde mij nog enkele typisch Katwijkse visserij-uitdrukkingen, als aanvulling op wat ik daar vorige week in deze rubriek over schreef. In Abrahams schoot liggen: het schip ligt rustig in slecht weer; Als de wind komt voor de regen, kunnen de zeilen er wel tegen, maar als de regen komt voor de wind, maak dan dat je de zeilen Volgens de Jong is de uitdrukking „Schelvis met wanten en dat staat in de Bijbel" onjuist. Dat zou moeten zijn: „Pannevis met wanten an en dat staat in de bijbel". Met het gezegde wordt bedoeld: een prak aardappelen die van het middagmaal is overgebleven en 's avonds met een beetje ha- ringtraan wordt opgebakken. hiedszorg, de stichting Huisves ting Gehandicapten Bollenstreek en iemand van het psychiatrisch ziekenhuis Vogelenzang. Uit het rapport blijkt dat minstens 45 volwassenen momenteel tus sen de wal en het schip zitten. Maatschappelijk werker Rikkers, secretaris van de werkgroep: "Alle instellingen die bij het on derzoek betrokken zijn geweest bleken wel een paar mensen in huis te hebben van wie men vindt dat ze er niet op de juiste plaats zijn. Die het af kunnen zonder permanente begeleiding, zelf met geld om kunnen gaan, kunnen koken, kortom die eigenlijk zelf standiger door het leven zouden kunnen gaan. In de Bollenstreek zijn helaas nog geen voorzienin gen die op die situatie inspelen. Die hopen we wel van de grond te krijgen". De werkgroep oppert een paar huisvestingsmogelijkheden voor de uit de boot gevallenen. De ge dachten gaan bijvoorbeeld uit naar een pensiontehuis waar een echtpaar, gedeeltelijk in dienst- van de beherende stichting en bijgestaan door wat huishoude lijke medewerkers, de gang van zaken in de gaten houdt. Een mogelijkheid is ook flatbewo- ning. In één of meer bol lenstreekgemeenten zou dan éen flat moeten worden gehuurd waar enkele sociaal gehandicap ten zelf hun gang kunnen gaan, slechts af en toe op de vingers ge keken door een begeleidings functionaris. Ook huisvesting in een kosthuis De werkgroepleden Westra-Hoeksema (links) en Rikkers. wordt tot de mogelijkheden ge rekend. De hospita neemt dan een stukje begeleiding op zich. Een vierde suggestie die in het rapport aan de orde komt is de alleenwoning. De sociaal gehan dicapte woont dan alleen in een huis. Voor regelmatige begelei ding zorgt een maatschappelijk werker. Hoe één en ander financieel verwe- zelijkt zou kunnen worden is ook voor de werkgroep nog een open vraag. Veel zal afhangen van hoe in de toekomst in Nederland het wel zijnsbeleid geregeld gaat worden. In de kortgeleden uitgesproken regeringsverklaring is sprake van een toekomstige decentralisatie van dat beleid, wat in houdt dat. de lagere overheden (gemeente besturen) voortaan zelf hun wel- zijnsplannen moeten opstellen, die weliswaar passen in een ka derwet welzijnsvoorzieningen. De heer Westra-Hoeksema, werk zaam bij de stichting Huisvesting Gehandicapten Bollenstreek en tevens lid van de werkgroep: "Het rapport gaat uiteraard ook naar de college's van B en W van de zeven Bollenstreekgemeen ten. Het is te hopen dat zij in hun toekomstig welzijnsbeleid een hoge prioriteit zullen geven aan de ondersteuning van de projec ten die wij in gedachten hebben. Het zal met name draaien om de betaling van de projectbege leiders en om de toewijzing van éen woning of flat. De huurkos ten daarvan kunnen de bewoners uiteraard zelf op tafel brengen, want we gaan er van uit dat ze allemaal tenminste het minimum loon verdienen". De werkgroep is er geen voorstan der van dat er een nieuwe stich ting in het leven wordt geroepen om deze projecten te beheren. Liever ziet men dat een be staande stichting die taak gaat vervullen. Gedacht wordt aan onderbrenging bij de stichting Huisvesting Gehandicapten Bollenstreek. Het streven is alle projecten binnen een jaar of vijf te verwezelijken. Het liefst ver spreid over de gehele Bol lenstreek. De betrokkenen zelf, de sociale ge handicapten, zijn nog niet bena derd over de projecten die voor hen in voorbereiding zijn. We stra-Hoeksema: „Met opzet. Omdat nog niets definitief is. We willen geen valse verwachtingen wekken". Zodra één en ander gerealiseerd is en ook bekend is waar de so ciaal-gehandicapten hun intrek nemen zal vermoedelijk de om wonende schriftelijk een toelich ting worden gegeven. De werk groep is daar in elk geval voor stander van. Westra-Hoeksema: „Het lijkt mij niet meer dan rede lijk dat de toekomstige buurtbe woners weten met wie je te ma ken krijgt en "wat de bedoeling is van dit project". Het binnenkort uit te brengen rap port is een discussiestuk. In plaats van verwende hotelgasten zwommen er dit keer vissen in het overdekte zwembad van hotel Noordzee in Noordwijk. Kunstvissen dan wel te verstaan, met een ringetje op de rug, zodat de hengelaars op de kant toch nog beet konden hebben Het spelletje met de vissen luidde min of meer de feestavond in ter gelegenheid van de officièle installatie van de LIONS-club Noordwijk. Belangrijkste gebeurtenis was overigens de overhandiging van de zogenaamde charter, een vanuit Amerika (daar zetelt het LIONS-hoofdkwartier) overgevlogen document waarin de op richting van de Noordwijkse afdeling wordt bevestigd. Aan sprekers niet te kort op dit feest. Aan het woord kwamen onder anderen de voorzitter van het charter-night comité B. Punt, de president van de Noordwijkse afdeling ir. Netten en burgemees ter Bonnike, die lid is van de "concurrerende" Rotary-club. Een belangrijke doelstelling van de LIONS is steun aan "het goede doel". Welk doel het gaat worden is nog niet zeker, gedacht wordt aan een ontwikkelingsproject in Boven Volta, maar er kan ook iets plaatselijks uit de bus rollen. Vliegreis Er is alvast 7000 gulden te besteden, dankzij een loterij die op deze openingsavond werd gehouden. Er was voor 23.000 gulden aan prijzen, waaronder een vliegreis naar Dar es Salaam. Veel van die prijzen waren geschonken door Noordwijkse bedrijven en door zakenrelaties van de Noordwijkse LIONS-leden. Ter versterking van de inwendige mens konden de 200 gasten in hotel Noordzee zich te goed doen aan een omvangrijk Scandina visch koud buffet. Professor Hennephof (rechts), president van de LIONS-Bol- lenstreek houdt de zojuist onthulde papieren baby-leeuw in zijn handen. In het binnenste van de leeuw zit de tafelbel, alternatief voor de voorzittershamer. In een wijk ligt een sloot die een stinkende walm ver spreidt, tot grote ergernis van de mensen die er in de buurt wonen. Wat doe je eraan? Klagen bij de bevoegde instan ties van de overheid bijvoorbeeld. Maar wat nog belang rijker is: er zou moeten worden onderzocht waar die stank vandaan komt en hoe die te verhelpen is. Hoe pak je dat aan? Als het de initiatiefgroep aan de Technische Hogeschool in Delft lukt een wetenschapswinkel te beginnen, zou men in de toe komst daar hulp kunnen halen. Vijftien mensen van de T.H. wer ken er hard aan en volgen daarin enkele andere universiteiten in ons land, die al een weten schapswinkel hebbenv heeft het plan vrijwel eenstem mig ondersteund. We kregen een voorbereidingskrediet van twee duizend gulden". De groep heeft inmiddels brieven rondgestuurd, met de vraag of men eraan wil meewerken, naar de 140 vak groepen van de T.H. Goossens: „Tot nu toe hebben er vijftien ge reageerd. Driekwart antwoordt positief. Louis Goossens, wetenschappelijk medewerker van de afdeling In maart wordt uitgesproken of de technische natuurkunde is een wetenschapswinkel, een soort van hen: „De Hogeschoolraad bemiddelingsbureau, er komt. Is dat het geval, dan kunnen buurt en actiegroepen, vakbondsafde lingen en particulieren er met hun problemen terecht. Als voorbeeld van een probleem noemt Louis Goossens die stin kende sloot. Hij zegt: „Komt men bij de wetenschapswinkel om hulp, dan wordt er eerst uitge zocht: Wat is het voor een sloot, waar ligt hij, komen er bedrijven op uit en wat zijn dat dan voor bedrijven? De wetenschapswin kel kookt de vragen min of meer voor en gaat de TH-groep erbij halen die het onder zoek zou kunnen uitvoeren. Ms is uitgedokterd waar de stank vandaan komt, moet de vragen steller de zaak verder overnemen, maar de wetenschapswinkel zal wel proberen hem de weg naar de juiste instanties te wijzen en daarnaast nog een vorm van be geleiding bieden". „Dit is natuurlijk maar een voor beeld. Ik zou er nog talloze kun nen noemen zoals mensen die in een bepaald bedrijf werken en voortdurend last hebben van hoofdpijn. Ook dan zal worden onderzocht waardoor dat komt. De onderzoeken worden gratis gedaan, de kosten komen op het budget van de TH". Over twee maanden zullen we we ten of de wetenschapswinkel er komt. Spannende maanden voor de initiatiefgroep. Goossens: „Op 8 en 9 maart houdt de studen tenvereniging van de afdeling na tuurkunde studiedagen over die wetenschapswinkel. Dat loopt dan mooi parallel met ons ini tiatief, waarvan wij van harte ho pen dat het zal worden verwe zenlijkt. Er is zoveel kennis op de Technische Hogeschool en die willen wij graag gebruiken voor de groepen die anders niet aan de bak komen". DEN HAAG (SP) - ,,De computer, met al zijn mogelijk heden, meer en meer in dienst stellen van het onderwijs in ons land, ongeacht de richting of de soort. Dat is, in het kort, ons streven." Aan het woord is de heer E. H. Schuyer, direkteur van de Ver enigde Bijzondere Scholen op Algemene Grondslag (VBS), die deel uitmaken van de sinds deze week officieel bestaande stich ting „Pascal", ook wel automati seringscentrum voor het onder wijs en onderwijsgegevens gehe ten. De computer invoeren in het on derwijs, de school. Hoe gaat dat in zijn werk? De heer Schuyer: „Tal van taken uit de school wereld kan een computer met gemak overnemen. Ik denk hierbij aan de leerlingenadmini stratie, het verwerken van mecr- keuzetoetsen, het maken van rapporten en natuurlijk het op stellen van roosters, waarin elke leerling met wal voor pakket da- n ook het best aan bod komt". Maar, wat gebeurt er dan met de mensen die al dat werk nu nog met de hand doen? „Voor zover wij het nu al kunnen overzien, houden die hun werk. Zij stellen immers de gegevens op die de computer in moeten", aldus- de heer Schuyer. Natuurlijk zijn alle scholen in Ne derland - het grootste deel daar van ontvangt een dezer dagen een folder van de stichting - niet uit gerust met een eigen computer. De stichting „Pascal", genoemd naar Blaise Pascal, die in 1642 de eerste rekenmachine ontwierp, kent daarom ook twee soorten- scholen. Onafhankelijk Allereerst de groep die van plan is een eigen computer aan te schaf fen. De heer Schuyer weer: ..Wij kunnen hen, volledig onafhan kelijk van welke firma dan ook, adviseren over het te kopen ap paraat. Daarnaast verzorgen we ook, onze voorzitter ir. H. J. A. M. Bodelier geeft immers op het Huygens Lyceum in Voorburg al meer dan vijf jaar computer- kunde, cursussen voor nieuwe docenten". Er zijn ook scholen die niet denken aan een eigen computer. Toch kunnen ook zij een beroep doen op „Pascal". „Tegen een bepaalde prijs kan elke school ons een opdracht ge ven. Ze sturen ons de nodige ge gevens, en de computer lost het op", aldus de heer Schuyer. Hierboven zijn de mogelijkheden voor de computer al even ge noemd. Als eerste kwam de leer lingenadministratie aan bod. Zo kan men bijvoorbeeld een adres lijst van alle leerlingen krijgen, of eentje per klas of vak. De heer Schuyer verwacht echter dat de stichting het meest hulp zal bieden bij het opstellen van de roosters, waarbij elke leerling de vakken van zijn keuze zo veel mogelijk moet kunnen volgen. „De scholen hebben daar zelf de grootste moeite mee. De com puter gééft echter snel alle moge lijke combinaties aan" Proefwerkenbank In de naaste toekomst wil de stich ting ook een zogeheten proefwerkenbank oprichten. „Daarvoor moeten de deelne mende scholen eerst wel vragen insturen. Hebben we na verloop een aardige voorraad, dan kan elke school op welk niveau dan ook een proefwerk krijgen. Na tuurlijk kan de computer een meerkeuzetoets, indien gewenst met foutenanalyse, nakijken", aldus de heer Schuyer. Belangrijkste punt blijft natuurlijk de vraag wat een school moet gaan neertellen om op de dien sten van „Pascal" te kunnen re kenen. Een volledige leerlin genadministratie zonder verwer king van rapporten kost 5,50 gul den per leerling per jaar. Neemt men dat extraatje er wel bij, dan komt daar nog eens twee gulden bovenop. Wat het in elkaar draaien van een rooster kost, staat nog niet vast. De heer Schuyer: „Dat hangt van de moeilijkheidsgraad van de opgave af. De prijs schommelt tussen de 125 en 750 gulden". Het servicepakket van „Pascal" staat voor elke aanvulling open. „In principe proberen we ieder probleem waar een school mee komt, op te lossen. Wat voor ex tra's we verder gaan bieden, hangt natuurlijk af van het aantal deelnemers", zegt de heer Schuyer. Voor de scholen in en om Den Haag heeft men al iets speciaals. De heer Schuyer tot slot: „Die kun nen bij ons voor het vak com- puterkunde door de leerlingen gemaakte programma's inleve ren, laten nakijken en weer op halen. Dat alles kost slechts een gulden per programma". mneldingenhoe meer we kunnen

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4