)eltakabel" eidse raad Acht man tegen: kritiek op "achterklapsfeertje" Zes kanalen na twee jaar werk Actief in vrije tijd Woningrestauratie: Leiden steekt nog gunstig af bij de andere gemeenten DINSDAG 24 JANUARI 1973 LEIDEN LEIDEN - De aanleg van een cen traal antenne systeem in Leiden is een omvangrijke klus. De verwachting is dat de werk zaamheden vijftig man gedu rende twee jaar zullen bezig houden. De Merenwijk valt hierbuiten, omdat bij de bouw van deze wijk al met de komst van kabeltelevisie rekening is gehouden. Het doel van de werkzaamheden is de televisiekijker de mogelijk heid te bieden om uit zes kana len te kiezen en de ontvangst van een aanzienlijk groter aan tal radiostations mogelijk te maken. De kosten worden op 16.570.000 gulden geraamd. Het Goudse bedrijf Van Eyk Tele communicatie B.V. heeft voor een bedrag van 14.900.000 gul den ingeschreven. De kosten zul len uiteindelijk via de abon nementsgelden worden ver haald. In dit verband is het verschil van vier ton tussen Deltakabel en Van Eyk een gering bedrag. Wethouder Van Aken hanteerde gisteravond als vergelijking: "Het is de keuze tussen het ko pen van een fiets van 300 gulden en een van 310 gulden". Verwacht wordt dat de Leidse burger uiteindelijk - afhanke lijk van het aantal abonnemen ten - tussen de elf en dertien gulden per maand zal moeten betalen voor de ontvangst van kabeltelevisie. LEIDEN - Het geringe eigen personeelsbestand, de finan ciële positie en het gebrek aan ervaring van het bedrijf met soortgelijke projecten. Dat zij voor het merendeel van de gemeenteraad gisteravond de overwegingen geweest om de aanleg van een centraal antenne inrichting in Lei den niet aan Delta Kabel b.v. te gunnen, hoewel dit Leids- chendamse bedrijf de laagste inschrijver voor het werk was. Leiden zal door Van Eyk Telecommunicatie B.V. te Gouda van kabeltelevisie worden voorzien, ofschoon de offerte van dit bedrijf 400.000 gulden hoger uitkwam dan die van Delta Kabel. Tot nu toe was officieel niet bekend waarom het college van B en W, gesteund door de Werkgroep Ka beltelevisie, meende om Delta Kabel te moeten passeren en het werk aan Van Eyk Telecom municatie te gunnen. Na een kort beraad in besloten vergadering, besliste de gemeenteraad gister avond dat die overwegingen wél openbaar zouden moeten zijn, iets waarop Delta Kable zelf trouwens al eerder op had aange drongen. Uit de nota waarin B en W de redenen geven van hun voorkeur voor Van Eyk en uit de verklaring die wethouder Van Aken gisteravond gaf, zijn de hierna volgende gegevens te des tilleren. De Werkgroep Kabeltelevisie (be staande uit gemeenteraadsleden en vertegenwoordigers van be langengroeperingen, zoals de woningbouwverenigingen) heeft zich bij zijn keuze laten adviseren door de KAI in Woerden en de directeur van de gemeentelijke accountantsdienst,1 mr. Baten burg. Op grond van normen, die al eerder door de gemeenteraad waren vastgesteld had de ad viseur voor kabeltelevisie, KAI Woerden, in eerste instantie vier bedrijven geselecteerd waaruit een keuze zou moeten worden gedaan. Deze bedrijven werden uitgeno digd om onderhands in te schrijven. Toen Delta Kabel liet weten eveneens aan de eisen van de gemeente te kunnen voldoen, kreeg ook dit bedrijf gelegenheid om in te schrijven. Zelfstandig Eén van de eisen was dat het bedrijf het werk "zelfstandig" zou moe ten kunnen verrichten. De Werk groep Kabeltelevisie preciseerde deze eis later: er mochten geen onderaannemers worden inge schakeld. Delta Kabel beschikt volgens eigen opgave over een personeelsbestand van 78 man, waaronder een technische staf van 14 man en 39 monteurs, maar geen arbeiders, die de nodige Van Aken .van hak op tak graafwerkzaamheden zouden kunnen verrichten. Het bedrijf moet bovendien in Utrecht de aanleg van een centrale antenne inrichting verzorgen. Delta Kabel heeft Leiden een paar keer het aanbod gedaan om het graafwerk geheel of gedeeltelijk uit te besteden:, eerst aan de Haagse firma Van Leeuwen en la ter aan Van Eyk. "Wij verbazen ons over het gemak waarmee Delta Kabel van het ene bedrijf naar het andere overspringt, en betwijfelen dan ook de hardheid van deze afspraken", zei wethou der Van Aken hier gisteravond Delta Kabel voldoet dus niet aan de gemeentelijke eis, dat er geen onderaannemers mogen worden ingeschakeld. Ook bestaan er twijfels of het Leidschendamse bedrijf over voldoende ervaring beschikt om met name in grote oude binnensteden de werk zaamheden te kunnen verrich ten. Het bedrijf heeft de aanleg van een centrale antenne inrich ting in Delfzijl verzorgd; met het karwei in Utrecht is nog geen aanvang gemaakt. van Aken zei gisteravond vertra ging bij het werk in Leiden te vre zen, als dat door Delta Kabel zou worden uitgevoerd. "Elke maand vertraging zal ongeveer 150.000 gulden kosten. Het prijsverschil LEIDEN - Het Leidschendamse bedrijf Deltakabel zal zich neer leggen bij het besluit van de ge meenteraad om de aanleg van kabeltelevisie in handen te ge ven van concurrent Van Eijk en geen stappen te ondernemen om tegen het besluit protest aan te tekenen. Direkteur Dake van het moederbedrijf Deltavisie toonde zich gisteravond na af loop van de raadsvergadering „teleurgesteld" over de houding van de raadsleden. "Er is veel aan te merken geweest op de gevolgde procedure, toch zijn er maar een paar raadsleden die dat signaleerden. Maar de uitslag van de stemming lijkt me duidelijk. Het heeft weinig zin tegen die meerderheid in te gaan", aldus dr. Dake. van 400.000 gulden dient dus be schouwd te worden als een "af kopen" van de risico's" zo zei hij. KAI-Woerden heeft derhalve aan het college en de werkgroep ge rapporteerd dat er "onvoldoende termen aanwezig zijn om U posi tief te adviseren t.a.v. een op dracht aan Delta Kabel". Tot dezelfde conclusie kwam de gemeentelijke tantsdienst. D" mast in Oegstgeest die 1 het signaal zal moeten zorgen LEIDEN - Slechts acht raadsleden stemden gisteravond tegen het voorstel van B en W om de aanleg van een centrale antenne inrich ting in Leiden door Van Eyk Telecommunicatie b.v. te laten verzorgen. Die tegenstemmers waren: Vink, Ham, Van Akkeren en Driessen (CDA), Langerak en Van Duijn (WD), Hoeven (CPN) en Van der Meij (SGP/GPV). Zo wel het CDA als de VVD stemde dus verdeeld. Er was vooral kritiek op de proce dure, die B en W bij deze kwestie gevolgd hebben. Van Duijn (WD) zei: "Het is uitermate be vreemdend hoeveel moeite het heeft gekost om het college te forceren tot het aandragen van enige argumenten in de openbaarheid". Ook laakte hij het feit dat Deltakabel met de kans heeft gekregen om in een openlijke bespreking eventuele bedenkingen te weerleggen. "Een onelegante gang van zaken", aldus de WD'er. Names de voor stemmers in de liberale fractie motiveerde Wessels de keuze voor Van Eyk aan de hand van een vergelijking. "Je wilt een ta fel laten maken, maar een van de gegadigden daarvoor heeft geen spijkers en geeft dat zelf toe. Dus doet hij niet mee". Ook Bleijie (CDA) laakte het lange tijd achterwege blijven van openbaarheid in deze kwestie. "Daardoor is een sfeertje van ach terklap, heimelijkheid en geruch ten ontstaan." Zijn fractiegenoot Driessen bekri tiseerde vooral het feit dat de eis aan de inschrijvers om zonder onderaannemers te opereren zo laat concreet was genoemd: pas nadat Deltakabel zich had ge-' meld. "Dat is onzorgvuldig en in strijd met een behoorlijk be stuur", zei hij. Hoeven (CPN) meende dat onvol doende was aangetoond waarom Deltakabel het werk niet gegund zou kunnen worden. Van der Meij (SGP/GPV) was tegen de aanleg van kabeltelevisie op kos ten van de Leidse burgers, dus ook van diegenen, die er geen prijs op stellen. "Maar als het dan toch moet: dan zo goedkoop mo gelijk". PvdA, PPR/D'66 en PSP gingen unaniem met het voorstel van B en W mee, dat uiteindelijk met 27-8 werd aangenomen. Beijen (PPR/D'66) kondigde aan dat hij met een voorstel zou komen om de gemeentelijke bouwverorde ning op het punt van antennes te wijzigen. De huidige bepalingen komen er op neer dat bestaande antennes voorlopig mogen blijven, maar nieuwe antennes niet worden toegestaan. "Dat is niet in overeenstemming met de vrijheid van meningsui ting. Met een antenne kan je altijd meer ontvangen", zo zei hij. Van diverse kanten (o.a. wethouder Van Aken) werd in principe steun toegezegd aan Beijens te ver wachten voorstel. Management Uit het vertrouwelijke rapport van mr. Batenburg valt o.m. te cite ren: "Deltakabel is m.i. thans niet voldoende groot om zelfstandig en geheel in eigen beheer het project binnen de gestelde ter mijn te realiseren en beschikt nog niet over voldoende ervaring met projecten van gelijke omvang". Wethouder Van Aken voegde daar gisteravond nog aan toe: "Zelfs al zou Deltakabel wel in eigen be heer het civiel-technische werk verrichten, dan nog hebben wij ernstige bezwaren. Immers, het gaat niet alleen om de gedegen heid en de vakmanschap van de "gravers" zelf, maar vooral ook om het management. Juist ten aanzien van het management ontbreekt bij Deltakabel de no dige ervaring". Vertrouwen bestaat er wel in Van Eyk Telecommunicatie B.V. Dit bedrijf beschikt, aldus de ge meentelijke nota hierover, over ongeveer. 200 monteurs en 500 gravers. Het verzorgde eerder 100.000 aansluitingen in de Rot terdamse wijken Zuid, Ommoord en de Alexanderpolder, 15.000 aansluitingen in Amstelveen en 7000 aansluitingen in Leidschen- dam. Studiekostenvergoeding De Onderwijsivinkel geeft een folder uit over de regeling van de tegemoetkoming in de stu diekosten. Dat is de regeling die geldt voor ouders, van wie de kinderen op het voortgezet onderwijs zitten. Of de ouders geld krijgen, is afliankelijk van de hoogte van het inko- De regeling geldt ook voor kin deren van buitenlandse werknemers en daarom is van de folder ook een Turkse en Arabische uitgave gemaakt. De folders zijn gratis ver krijgbaar bij de Onderwij- swinkel heiden-Noord, Sop- hiastraat 36, tel. 126325. geopend van maandag tot en met vrijdag van 12 uur tot half 6. "De Poppenkraam" Een bedrag van 50 gulden werd er bijeengebracht voor de Stichting Paardrijden voer Gehandicapten Leiden tij dens de tentoonstelling "De Poppenkraam". De bezoekers moesten de naam van een pop raden. Ruim tweehonderd be zoekers namen aan de wed strijd deel. Slechts een van hen bleek de in een verzegelde en veloppe gestopte naam te heb ben geraden. De winnares kreeg de door mev rouw Van Gosliga ter be schikking gestelde pop. Receptie De heer R.Niggebrugge was op 2 januari j.l. 25 jaar als onder wijzer verbonden aan de Op- penheimschool. Ter gelegen heid daarvan wordt hem op 25 januari van zes uur tot half acht een receptie aangeboden in het schoolgebouw. Sociale verzekerin gen De afdeling Leiden van de NVV-Industriebond organi seert vanavond een voorlich tingsavond over de sociale verzekeringen. De directeur van het GAK, de heer La Grouw zal spreken en discus siëren over dit onderwerp. De voorlichtingsavond wordt gehouden in het Antonius Clubhuis aan de Mare 43 en begint om acht uur 's avonds. Eenwording ternationale Zaken houdt vanavond een lezing in het Academiegebouw aan het Rapenburg 73. Onderwerp is "Noodzaak en mogelijkheden van eenwording" en past in het kader van een zestal avondlezingen onder het motto "Wat moeten we met Europa?". De lezing begint om acht uur. Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap houdt vanavond een lezing met als onderwerp "De wor ding van de geest-zielemens" De bijeenkomst wordt gehou den in de zaal aan de Korte Mare 4 en begint om acht uur 's avonds. Hengelsport VisverenigiJig "Sportvrienden" hield de tiende wedstrijd in de binnenstad. Met 16 man wer den 606 vissen gevangen met een gewicht van 33.680 gram. De uitslag was: 1D. Schouten 4440 (82 st), 2. W. Schouten 3300 (59). 3. E. Mooybroek 53 (3000). 4 T. Kneyber 2750146). 5. C. Schouten sr. 2350 (42), 6. C. Schouten jr. 2250 (38), 7. B. Honsbeek 2200 (41), 8. B. v. Went 2140 (39), 9. Chr. Schou ten 1980 (41), 10. H. Jansen 1800 (29). Prof. Kassenaar in 1979 rector magnificus LEIDEN - Prof. dr. A. A. H. Kas senaar wordt zeer waarschijnlijk volgend jaar de nieuwe rector magnificus van de Leidse univer siteit. Het college van decanen van de universiteit heeft prof. Kassenaar bij de Kroon voor deze functie voorgedragen. Het gaat om een voordracht voor twee jaar. Prof. Kassenaar is hoogleraar in de pathologische scheikunde. Zijn voordracht per september 1979 heeft te maken met de omstan digheid dat hij zich niet eerder beschikbaar kan maken. In deze situatie is de huidige rector mag nificus, prof. dr. D. J. Kuenen be reid gevonden zich nog een jaar beschikbaar te stellen. De beide voordrachten van het college van decanen hebben de steun van de Leidse universi teitsraad. De raad verleende vo rige week in besloten vergade ring al zijn instemming. In ver band met het vertrouwelijke ka rakter bleven de namen van de kandidaten toen nog geheim. Nu de voordracht inmiddels aan de Kroon is gedaan, maakte univer siteitsraadsvoorzitter Van Esch ze gisteren bekend. Kok (44): vijf maanden voor verduistering DEN HAAG/LEIDEN - Een 44-ja- rige kok uit Leiden is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot zeven maanden hechtenis waarvan twee maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar en met aftrek van voor arrest. Verdachte had een bedrag van on geveer 14.000 gulden verduisterd. Hij had het weggenomen uit een bedrijf omdat hij in financiële moeilijkheden verkeerde. ADVERTENTIE Gebotteld int hart van Schotland Heeft "body", een heel bijzondere 3 volle smaak en g i tekort bij CRM archief- LEIDEN - Wethouder Waal van stadsontwikkeling schreef vo rige week samen met zijn col lega's uit Delft, Dordrecht en Gouda een brief aan de nieuwe minister van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk, mevrouw Gardeniers met het verzoek om een ge sprek over de subsidierege ling voor restauratie van woonh,uismonumenten. Die regeling. voluit: Be schikking geldelijke steun voor verbetering van woon huismonumenten. is een ge zamenlijke regeling van de ministeries van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Orde ning (VRO) en van CRM. Sinds het bestaan ervan, in Lei den met ingang van vorig jaar - in 1976 heette het Reha bilitatieregeling. daarvoor particulieren om een monu mentaal pand te restaureren duidelijk toegenomen Vorig jaar bijvoorbeeld kwa men er in Leiden 91 aanvra gen om subsidie binnen. Maar ook vorig jaar al bleek uit eindelijk dat het ministerie van CRM blut was. Herhaal delijk bleek dat wel toezeg gingen voor subsidie van het ministerie van VRO kwamen, maar niet van CRM. In die gevallen kan de gemeente zelf ook geen toezegging doen om haar gedeelte van de subsidie te verlenen. Zij die met eigen middelen of een voorschot van de gemeente alvast waren be gonnen zijn de dupe. De wethouders willen met de ministers in de eerste plaats r hoe het met de lo- lanvragen moet. Dat >oor Leiden meer dan die 91, want ook uit 1976 zijn nog aanvragen. Maar villen ze ook praten over een andere opzet van de regeling om de problemen zoals die zich nu voordoen in de toekomst te voorkomen. Daarvoor denken ze bijvoor beeld aan meerjarenafspra ken waarbij een gemeente pralen ov< pende zijn i daar vooraf verzekerd Li van sub- sidie voor de restat iratie van een bepaald aantal woningen per jaar Daarnac ist pleiten ze voor een betere cc xirdinatie op de beide ministei ries, zodat het qeld steeds van i lerie komt en de ve trekening tussen de ministeri les onder- ling gebeurt. "Wij zijn in Leiden nogal gun stig af vergeleken met andere gemeenten"zegt wethouder Cees Waal. Hij doelt daarbij op de meerjarenregeling die er al voor enkele gebieden in Leiden bestaat. In de Pieter- swijk mogen 25 woningen die monument zijn per jaar ge restaureerd worden, in de Haver- en Gortbuurt vier. Waal: "We proberen nu ook voor Maredorp zo'n regeling te krijgen en het is de bedoe ling voor op den duur de hele stad. Ook daarom is het goed dat er eens op het niveau van de ministeries gepraat wordt." Maar niet alleen op dat niveau. Ook intern praten B en W van Leiden over het beleid dal ge voerd moet worden bij toe kennen van subsidies voor restauratie. Aanleiding daarvoor was een motie die i de begrotingsbehandeling erd end. Er Bur weg naar B en W waarin de situatie in Leiden uil de doe ken wordt gedaan Die brief wordt binnenkort openbaar.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3