LEIDSCH DAGBLAD Ontvoerders eisen vrijheid terroristen f Moskou-griep nu ook in Nederland vandaag Kritiek Carter op Begin en Sadat Aanbieding bontmantels VanEgmond Breestraat Bontmode In heel Leiden over twee iaar kabel-tv DINSDAG 24 JANUARI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35457 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN NERTSJAS (f5000.-) SCHOLIERE GESTOLEN LEIDEN - Een zeventienjarige scholiere uit Oegstgeest deed gisteravond by de Leidse po litie aangifte van diefstal van haar bontjas. De halflange nertsjas is ruim 5000,- waard. Hij werd gestolen uit de kleedkamer van een gym lokaal aan de Oppenheim- straat in Leiden. Voor Baader-Meinhof-leden PARIJS (UPI) - De ontvoerders van baron Em- pain hebben de vrijlating geëist van twee leden van de Baader-Meinhof groep, Irmgard Möller en Rolf Pohle en een linkse Franse extremist, Christian Harbulot. Deze zouden vóór morgen middag moeten worden vrijgelaten. Zij stelden hun eis vanochtend in een telefoontje naar een Frans blad in Nancy vlakbij de Duitse grens. Als de drie niet zouden worden vrijgelaten zou Empain worden gedood en zouden andere leiders uit het bedrijfsleven volgen. De klandestiene groep die zich „gewapende kern voor volksau- tonomie" noemt eiste via het tele foontje opnieuw de verantwoor delijkheid op voor de ontvoering gisterochtend in Parijs van baron mpain, een van de rijkste indu striëlen in Europa. Eerder hadden zij vanmorgen in een anoniem telefoontje met „Radio Tele Luxembourg" de verantwoordelijkheid voor de ontvoering opgeëist. De 40-jarige Empain werd gister ochtend ontvoerd in het centrum van Parijs. De chauffeur van Em pain die niet ontvoerd is, werd bij de actie zodanig gewond, dat hij in een ziekenhuis wordt be handeld. De auto van Empain is teruggevonden. Baron Empain is president-direc teur van de Frans-Belgische groep Empain-Schneider. Hij is tevens lid van het bestuur van de Franse werkgeversorganisatie en "Situatie visserij zorgwekkend" (van een onzer verslaggevers) KATWIJK - "Uiterst zorg wekkend", zo betitelt secretaris J. Ouwehand van de "Vereniging van schippers/eigenaren Kat wijk", de huidige situatie in de schol- en tongvissery. De heer Ouwehand, in wiens vereniging dertig schol- en tongvissers zijn verenigd, meent dat de EG een eventuele vermindering van het Nederlandse tongquota van 9200 tot 7400 "niet kan waarmaken". De secretaris: "Dan komen we onder de nullijn van de laatste tijd te zitten toen we jaarlijks in elk geval konden rekenen op een vangst va'n 9200 ton. Ik vraag me af wie dat moet gaan betalen. Er zal toch in elk geval een over heidsregeling voor vissers, die tijdelijk geen werk hebben, moe ten komen." Naast zyn vrees voor een ongunstige beslissing van de EG op 30 januari over de nieuwe quoteringen, meent de heer Ouwehand dat de Nederlandse vissers zo snel mogelijk van de huidige maandquota af zouden moeten. Zij mogen nu 765 ton tong en 2950 ton schol per maand vangen. De secretaris daarover "Juist de eerste maanden van het jaar vangen wij veel vis. Men had die quota nu ruimer moeten stel len en ze later in het jaar kunnen aanhalen. Ondanks de beperkte maandquota, zo vertelt de heer Ouwehand, gaan de Katwijkse tong- en scholvissers toch gewoon de zee op: "Onder die inbeslagnemin gen kom je toch niet uit. Iedereen is in overtreding, dat ben je nu zo gauw. Ook van Katwijkse vissers is volgens my al vis in beslag ge- Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 ol 210221. of de agent in uw woonplaats Leadzanger 'Chicago' schiet zich zelf dood LOS ANGELES - Terry Kath, leadzanger en gitarist van de Amerikaanse formatie Chicago, heeft zich gisteravond per onge luk doodgeschoten. Volgens een woordvoerder van de groep had de 33-jarige Kath de maandagmiddag samen met an deren doorgebracht in het huis van roadmanager Don Johnson. Nódat de meesten waren weg gegaan, trok Kath een automa tisch pistool waarmee hij in wildwest-stijl ging jongleren. Johnson vroeg hem daarmee op te houden waarop Kath zei: "maak je niet druk, het ding is niet gela den". Ter demonstratie zette de musicus het pistool tegen zijn hoofd en haalde de trekker over. Toen bleek dat het schiettuig toch geladen was. Terry Kath laat een vrouw en tweejarig zoontje achter. Wisselende bewolking Wisselend bewolkt met vooral aan vankelijk enkele buien. Matige tot krachtige wind uit westelijke richtin gen. Hier en daar mist. Minimum temperaturen omstreeks 2 graden. 25 januari Zon op: 8.31 uur; onder: 17.14 uur, Maan op: 18.54 uur; onder: 8.36 uur. Hoogwa ter te Katwijk om 4.04 en 16.12 uur, laagwater te Katwijk om 12.16 uur. wordt ook beschouwd als leider van de Franse staal- en nucleaire industrie. De „gewapende kern voor vplksau- tonomie" is een klandestiene groep die reeds eerder de ver antwoordelijkheid heeft opgeëist voor verscheidene terroristische acties. Op 7 oktober 1977 was dat een bom aanslag in Parijs, een aanslag op een nachtwaker van Renault, een sabotagepoging in maart 1977 - eveneens bij Renault - en een bomaanslag op 2 april 1977 in het Parijse bureau van de CFT, het „Franse Verbond van de Ar beid". De „gewapende kern voor volksau- tonomie" (Napap), zou verdeeld zijn in „handen", dat wil zeggen actie-groepjes van vijf man. Uit Franse politiekringen is ver nomen, dat zeven leden van de Napap zich thans in Franse ge vangenissen bevinden. Het zijn Christian Harbulot, Henri Sa- vouillan, Hegebert Slaghuis, Maurice Amrais, Jean-Paul Ge rard, Michel Lapeyre en Frederic Oriach. Volgens de Franse politie werden bij de arrestatie van de laatste drie - op 13 mei 1977 - wapens gevonden, die gebruikt waren bij een aanslag op de militaire at taché van de Spaanse ambassade op 5 oktober 1975 en een aanval, waarbij de Boliviaanse ambassa deur in Frankrijk Zentayo Araya, in mei 1976 werd gedood. (Zie verder pagina 13) ROTTERDAM SP- Een felle uitslaande brand heeft voor tientallen miljoenen guldens schade aangericht aan de "Nedlloyd Hoorn". Om acht uur brak er brand uit in de machinekamer van het bij Rijn-Schelde-Verolme in aanbouw zijnde koelcontainerschipOp dat moment waren vijf mannen aan boord. Twee van hen bevonden zich in de machinekamerde drie andere waren bezig in de boven de machinekamer gelegen controlekamerZij wisten zich alle vijf in veiligheid te stellen. Toen de brand ontstond was men bijna klaar met het "bunkeren" Aan boord van het schip bevond zich zestig ton dieselolie en honderd ton stookolie. Over de oorzaak van de brand is nog steeds geen duidelijkheid. Kortsluiting in de elektrische bedradingen wordt niet uitgesloten. Door de snelheid waarmee alles zich afspeelde kon niet worden vastgesteld wat eerder gebeurde: het uitvallen van het licht of het ui tbreken van de brand. Direct na de brandmelding hebben twee brandweermannen nog geprobeerd de machinekamer te bereiken via de schacht voor de schroef. Er was toen echter al zoveel rookontwikkeling en de hitte werc^ zó ondraaglijk dat die poging snel moest worden opgegeven. De Rotterdamse brandweer en de bedrijfsbrandweer van Verolme bestreden het vuur met drie tankautospuiten en een autospuitVier boten van de havendienst richtten hun waterstralen op het schip vanuit de Botlekhaven. Niet kwaadaardig DEN HAAG (SP) - De griepgolf uit de Sovjet- Unie is in ons land aangekomen. Het virus dat de griep veroorzaakt is vermoedelijk van het type A-l en is sinds 1957 niet meer in West- Europa voorgekomen. Modellen uit onze show-kollektie nü met hoge kortingen. Breestraat 173, Leiden 071-123337 5 maandags gesloten. De "Moskou-griep", zoals zij wordt genoemd, is niet kwaadaardig De verschijnselen zijn dezelfde als de groep van vorig jaar, de zoge naamde A-Victoria-stam, die ook dit jaar weer heerst: plotselinge hoge koortshevige rillingen, spier- en keelpijn en veel hoestbuien. De Moskou-griep heeft wel een gro tere aanvalskracht dan de griep van vorig jaar, aldus griepdes- kundige prof. dr. N. Masurel. Vooral mensen die na 1957 zijn geboren worden er in grote getale door getroffen. Prof. Masurel, die directeur is van het nationaal influenza-centrum voor Nederland van de Wereld gezondheidsorganisatie, con cludeert uit de griepcijfers dat het aantal mensen met griep nu al drie maal zo groot is als normaal. Het aantal grieppatienten in het najaar is gemiddeld 4 tot 8 op de 10.000 inwoners. In de eerste week van dit jaar was dat opgelo pen tot 13. De tweede week van deze maand (de meest recente peildatum) hebben de vijftig peilstations in ons land al 17 grieppatiënten op de 10.000 in woners gemeten. Prof. Masurel verwacht dat dit aan tal binnen drie tot vier weken sneller zal stijgen. Van een epi demie is volgens hem echter nog geen sprake. Volgens prof. Masurel duurt het nog wel twee tot drie maanden voordat een vaccin tegen de Moskou-griep in grote hoeveel heid beschikbaar is. Het bed houden, warme dranken nuttigen en goed uitzieken noemt hij het beste geneesmiddel. (van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Na een aantal uiterst rumoerige weken heeft de Leidse gemeenteraad gisteravond in meerderheid besloten, dat de ka bel-tv in Leiden zal worden aan gelegd door het Goudse bedrijf Van Eijk Telecommunicatie BV. Het werk gaat een slordige 16.5 miljoen gulden kosten en zal ge durende twee jaar aan vijftig man werk verschaffen. De aanleg van het kabel-tv-net ge beurt in de hele stad, met uitzon dering van de Merenwijk, waar men met de nieuwbouw al kabels heeft gelegd en waar men op het ogenblik al via de mast in Oegstgeest buitenlandse zenders kan ontvangen. Volgens de ra mingen zal een Leidenaar voor de kabel-tv straks 11 tot 13 gulden per maand gaan betalen en krijgt daarvoor zes tv-kanalen en een betere ontvangst van diverse ra dio-zenders. Minister Albeda van sociale zaken is niet gerust over de ontwikkelingen op de ar beidsmarkt. Naar zijn me ning zijn de cijfers die aan geven dat de werkloosheid beneden de 200.000 is gezakt, geen juist beeld van de wer kelijkheid omdat er veel verborgen werkloosheid schuilgaat onder de trekkers van WAO en AAW en onder jongelui die hebben besloten langer op school te blijven in plaats van een baan te zoe ken. Dit zei hij gisteren op een eerste ontmoeting met de pers waar ook zijn staats secretaris De Graaf aanwe zig was. Deze zei dat bij het ombuigen van het over heidsbeleid (beperking van de uitgaven) er niet aan kan worden ontkomen dat "er hier en daar iets ingeleverd moet worden". Meer hierover op pagina 17 Nederlander heeft last van herrie PAGINA 7 Kloof tussen Egypte en Is raël weer stuk groter PAGINA 13 Geen verrassing in opstel ling Nederlands team, alleen experiment met Rep PAGINA 9 Zuidafrikaans bezoek van delegatie geref. synode mis lukt PAGINA 11 Westduitse havenstaking BREMEN (Reuter) - De 18.000 Westduitse havenarbeiders gaan morgen in staking omdat zy het met de werkgevers niet eens zijn gewórden over hun looneisen. De staking zou oorspronkelijk gis teren al zijn begonnen maar werd opgeschort in verband met een nieuw aanbod van de werkge vers. Dit bod was volgens een zegsman slechts een fractie meer dan de 5,8 procent verhoging die is voorgesteld door een onafhan kelijke arbiter en eerder werd verworpen door de bond. De havenarbeiders eisen een totale verhoging van hun loon met ne gen procenL De staking zal de havens van Hamburg, Bremen. Emden Lübeck, Cuxhaven en Brake treffen. Op hervatting overleg aangedrongen WASHINGTON (AP/AFP) - Nadat minister Vance hem gisteravond had in gelicht over zijn onder handelingsinspanningen in het Midden-Oosten, hebben president Carter en zijn minister van buitenlandse zaken een verklaring over de vast gelopen vredeson derhandelingen tussen Egypte en Israël uitgege- Hierin wordt aangedron gen op een hervatting van het overleg "door middel van onderhande lingen achter de scher men", waarmee Carter wellicht indirect kritiek uitoefent op de publie kelijke beschuldigingen die de leiders van Egypte en Israël de laatste dagen hebben uitgewisseld. Carter stelde in zijn verkla ring dat de VS bereid zijn om de diplomatieke ge- dachtenwisseling die Vance vorige week tus sen Sadat en Begin op gang heeft gebracht te blijven steunen. „Zelfs al is het overleg in de geza menlijke politieke com missie opgeschort, dan nog kan het onderhan delingsproces door gaan", aldus Carter. Vance heeft ook verslag uitgebracht van zijn re cente bezoeken aan Tur kije en Griekenland. In de verklaring valt te le zen dat de Amerikaanse banden met beide landen "sterk en levensvatbaar" zijn maar dat er nog geen Amerikaanse beslissing inzake de Grieks-Turkse problemen zyn geno- Van de ongeveer twintig Israëlische journalisten, die zich sinds het begin van de conferentie in Cairo in Egypte bevon den is er nog maar een in de Egyptische hoofdstad overgebleven. Het is een correspondent van de Is raëlische radio. Wat de Israëlische miliaire delegatie aangaat, deze is gereduceerd tot generaal Abrgana Tanir, hoofd van de afdeling plan vorming bij de generale staf, en een veertiental functionarissen van de technische diensten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1