"Wij wao-ers hebben geen enkele macht" open gehaald" „Oude wonden worden weer Staatsbosbeheer wil natuurcentrum bij Duindamseslag Bij de SCHP staan de Christelijke beginselen voorop DINSDAC, 24 JANUARI 1978 STREEK PAGINA 15 VOORSCHOTEN - Het veelgeroemde (en verguisde) Nederlandse veelpar tijenstelsel heeft er weer een partij in wording bij: de SCHP. Een afkorting die staat voor Sociaal Christelijke Hervormingspartij. Deze partij die in middels steunpunten heeft in Zuid Holland, Friesland, Limburg en het oosten van het land, telt nu zo'n 240 leden. De SCHP is opgericht door leden de bestaande partijen gericht. „Wij staan, als Christenen, nog het dichtst bij het CDA. Maar het CDA beschouwt woorden als Christelijk slechts als mooie Geestelijke waarden worden maar al te gauw terzijde gescho- van een vereniging voor wao ers. Mensen die arbeidsongeschikt zijn verklaard. Een van die wao'ers is de voormalige com puter-operator G. Hebeis uit Voorschoten. Hebeis beschouwt zijn eigen erva ringen met de wao als typerend. Een eigen drukkerij, dan een har tinfarct en niet meer kunnen werken. Een nieuwe baan. Har tinfarct verzwegen, maar nooit meer ziek geweest. Tot naar aan leiding van een bezoekje aan de dokter dat hartinfarct weer bo ven tafel komt. Veertien dagen la ter zat Hebeis weer in de wao en hele dagen thuis. Honderden Bitten „Je hoort honderden van dit soort verhalen. En dan durft de buitenwereld nog te zeggen dat de mensen zich tegenwoordig zo gemakkelijk aflaten keuren. Het is erg als je zo door de maat schappij aan de kant wordt gezet. De mensen realiseren zich niet dat er een psychische druk op je ligt omdat je werkloos bent. Ik durf te beweren dat van de 400.000 wao'ers die Nederland telt zeker de helft wil werken en het ook -gedeeltelijk- zou kun- Hiermee komen we dan aan de aanleiding tot de oprichting van de SCHP. Verwijten worden tot De progressieven komen niet ver der dan de kreet handen af van de uitkeringsnormen. Maar dat is een te materialistische benade ring. Het gaat ons niet zozeer om geld, maar om werk". Wat de SCHP v blijkt wel uit verspreid pamflet. De VVD wordt daarin omschreven als „een partij van hebben, halen, houwen", dus ook van die kant wordt weinig goeds verwacht. stapje vooruit maken. Gaat het slecht, dan moeten wij als eersten terug. Nee, er staat ons maar één weg open: de Tweede Kamer in", naastenliefde Geen plannen om met de gemeen- woorden. teraadsverkiezingen mee te doen? „Daar zie ik niets in. Dan kun je je beter richten op plaatse lijke belangengroepen, een groepering gemeentebelangen of zo. Maar dat betekent niet dat we geen haast hebben met het opzet ten van de SCHP. Binnen een jaar moeten we klaar zijn. Langer zie ik dit kabinet niet blijven zitten", de WD denkt Het het ontwerpprogramma van de a kort geleden SCHP- een groen velletje A4, in drieën gevouwen, met een groot kruis voorop»- worden echter meer punten aangeroerd dan so ciale verzekeringen alleen. De SCHP is tegen abortus en actieve euthanasie. Voor vereenvoudi ging van het belastingsysteem en tegen belastingontduiking. Voor een vrijwilligerslegeren toename van de ontwikkelingshulp („maar dan moet het geld niet di rect of indirect voor wapenaan kopen worden besteed"). Met andere woorden: de SCHP is van vele markten thuis. Belangengroep De problemen van de sociale ver zekeringen blijken voorde SCHP de boventoon te voeren. Waarom dan geen belangengroep opge richt? „Wij?" vraagt Hebeis met oprechte verbazing. „Wij hebben als min derheid toch geen enkele macht. Wat voor acties kunnen wij nou voeren? We kunnen niet staken. Moeten we dan onze uitkering Toch ontbreken verschillende pun- Koekoekspartij weigeren? Wij, die van een uitke ring leven, zijn altijd de dupe. Gaat het goed met de economie dan zijn we de laatsten die een het ontwerpprogramma. Er is geen paragraaf over huisves ting, wordt niets gezegd over ruimtelijke ordening en verkeer „We zijn ook nog niet klaar", ver ontschuldigt Hebeis zijn partij. „We willen niet in het wilde weg gaan praten over dingen waar we geen verstand van hebben. We zijn geen Koekoekspartij. Op verschillende gebieden missen we nog deskundigheid". „We hebben een aantal uitgangs punten en die noemen we ook in de benaming van onze partij. Wij verlangen een sociaal beleid uit gaande van de Christelijke leer. Op grond daarvan willen we her vormingen. Bij ons komen de Christelijke be ginselen die de mensen verbin den op de eerste plaats. Pas later komt datgene wat de mensen maatschappelijk verbindt. En wat die hervormingen betrefy: sociaal-economisch staan wij links. De vraag is: waar kom je voor op? Voor het individualis tisch of voor het maatschappelijk welzijn? Wij kiezen voor het maatschappelijk welzijn. De WD daaren tegen wil indivi dualisme, is materialistisch. Dat noem ik rechts". Om de sociaal-economische prog ressiviteit van de SCHP te staven Wijst Hebeis op een aantal punten uit het ontwerpprogramma. Be drijven die slecht gaan door wan beheer moeten worden genatio naliseerd om arbeidsplaatsen te behouden. Bedrijven die kunnen uitbreiden maar dat niet willen moeten daartoe worden gedwon gen. Werknemersraden zouden evenveel zeggenschap moeten hebben als kapitaalverschaffers. Geen enkele kapitaalverschaffer mag vrijelijk beschikken* over winstkapitaal. Het creëren van arbeidsplaatsen moet voorop G. Hebles, in zijn hand het ontwerpprogramma: „Wij zijn geen Koekoekspartij" staan". „Nou", besluit Hebles met een forse klap tegen het groene blaadje „als dit niet prog ressief is weet ik het niet meer". EVP Ondanks al deze overtuigings kracht toch nog maar de vraag gesteld of de SCHP er niet beter aan zou doen zich bij een andere partij aan te sluiten. Bijvoorbeeld bij de onlangs opgerichte Evan gelische Volkspartij (gebaseerd op de bergrede van Aantjes, waarin hij uitsprak dat Chris telijke politiek progressief be hoort te zijn). De EVP zou voor een groot deel van de aanhangers van de SCHP aanvaardbaar moe ten zijn. „Daar voelen we ons ook mee ver want. We hebben al contact op genomen met dominee Van der Sluys, een van de voormannen van de EVP. Maar daar hebben we nog niets op gehoord. Er is echter een duidelijk punt van verschil: De EVP stelt al bij voor baat samen te willen werken met de PvdA en de PPR. Wij willen ons daar niet van tevoren over uitspreken. We zijn er een beetje bang voor dat als de EVP dat doet het dezelfde kant uitgaat als met de PPR: beginnen op basis van de Christelijke beginselen en ge leidelijk aan helemaal afzakken tot een onchristelijke partij. Dat willen wij niet. De PvdA heeft geen bijwagens meer nodig, heeft er al twee. Wordt dan maar me teen lid van de PvdA". ,Maar als het mogelijk zou blijken om met de EVP samen te gaan, doen we het zeker. Net zo goed als we ons aan zouden sluiten bij de groep Aantjes als deze uit het CDA zou treden. Maar niet zolang deze groep oppositie wil voeren binnen een CDA, dat geestelijke waarden maar al te gemakkelijk terzijde schuift. Kijk, als anderen ons het gras voor de voeten wegmaaien is de SCHP niet meer nodig. Wij willen geen partij omdat het zo leuk is een partij op te richten". Kwezels Nog één vraag: In advertenties vermeldt de SCHP zich ook tegen „godslasterlijke taal" te keren. In het ontwerpprogramma is dat niet meer terug te vinden. Waarom niet? Hebeis reageert wat schutterig. „Bij nader inzien vonden we dat toch niet zo goed. Je wordt zo gauw voor een stelletje kwezels uitgemaakt". Misschien is het deze vrees die He- bels er toe verleidt mij bij mijn vertrek, staande in deuropening, nog toe te voegen: „als u van Vrij Nederland was geweest had ik u hier niet binnengelaten". Ruilverkaveling stuit op 41 agrarische protesten HAZERSWOUDE - De ruilverka veling in Rijnstreek-zuid (Bos koop, Hazerswoude en Zoeter- woude) is op éénenveertig be zwaren gestuit. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gaan zich hiermee binnenkort bezig houden. •Volgens de voorlichtingscommis- sie die deze verkaveling bege- leidt, zal *er voor een aantal be- 'zwaren wel een oplossing kun nen worden gevonden. Voor an dere zal dit zeker niet lukken, zo schrijft zij in haar uitgave van ja- 'Veel bezwaren zijn voor ons niet nieuw. De commissie heeft bij de jarenlange voorbereiding heel wat moeten toegeven om uit eindelijk dit plan te kunnen be reiken. De bezwaren halen voor ons een aantal oude wonden weer open", aldus de commissie. De bezwaarschriften waarin wordt gezegd dat de ruilverkaveling een slechte zaak zou zijn voor de sierteelt, veehouderij en het mi lieu deelt de commissie niet. Di verse argumenten zijn onjuist, meent zij en geven een verkeerd beeld van de verkaveling. Ar gumenten die zij wel kan onder schrijven zijn zaken die de land bouw pijn doen, zoals bijvoor beeld het vogelweidegebied, een gedeelte van het landschapsplan en de ligging van de aan te leggen wegen. Vijfjaar De commissie zegt vijf jaar gewor steld te hebben met deze bezwa ren. Het plan, dat uiteindelijk als een compromis op tafel is geko men, is voor de landbouw zeker niet honderd procent ideaal te noemen. Ondanks deze tekort komingen meent, de commissie dat het toch in het belang van veehouderij en sierteelt is dit plan niet af te wijzen. De belang rijkste doelstelling om te komen tot verbetering van de woon-, werk- en leefomstandigheden voor de agrarische bevolking, is haalbaar, zegt de commissie. Afstand "Het verwondert ons dat van mi lieubeschermingskant in de be zwaarschriften zo wordt gewezen op deze landbouwkundige te kortkomingen. De commissie weet dit maar al te goed. het is alleen jammer te moeten con stateren dat dit voor ons soms moeilijk aanvaardbare comp romis door die milieube schermingsinstanties zo gemak kelijk wordt afgewezen". Ook voor de boomkweker noemt de commissie de ruilverkaveling interessant. De afstand die een Het grote aantal onbewaakte spoorwegovergangen tussen Hazerswoude en Alphen zal drastisch worden verminderd als de ruilverkaveling in gang is gezet. kweker nu van zijn tuin, die bij voorbeeld aan het einde van de Burgemeester Smitweg ligt, naar het handelscentrum moet afleg gen, is heen en terug twaalf kilo meter. Deze kan in de toekomst worden teruggebracht tot acht kilometer. De ruilverkaveling maakt het voor een aantal boomkwekers mogelijk door aanleg van bedrijfspaden over te schakelen van vaar- naar rij be drijf. Door de uitvoering van de ruilver kaveling, aldus de commissie, zullen de produktie-omstan- digheden sterk worden verbe terd. De veehouders zullen hier-, van kunnen profiteren. De af standen naar de veldkavels wor den korter; het aantal kavels per bedrijf vermindert; er zullen zo veel mogelijk gronden nabij het bedrijf worden toegewezen. Bo vendien, voorzover nodig, zal de waterbeheersing worden verbe terd. Door deze werken zal op de bedrijven een aanzienlijke ar beidsbesparing mogelijk zijn. De bedrijven die voor overplaat sing in aanmerking komen genie ten bijzondere voordelen. Voor hen zijn speciale subsidiemoge lijkheden en financiering zig. Zodra Gedeputeerde Staten hun standpunt hebben bepaald en alle procedures zijn afgewerkt, zal de vaste agrarische commissie een hoorzitting voor de betrok kenen houden. De verwachting is dat deze bijeenkomst in februari of maart van dit jaar zal plaats vinden. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Notaris Heenk heeft gisteravond de loting verricht van drie stukjes grond waarvoor acht kandidaten zich hadden aangediend. Op de kaveltjes, in Dorp Oost 4, zullen mettertijd bungalows verrijzen. Er waren meer kopers dan dat er grond kon wor den aangeboden. Vier Koudekerkers waren al zeker van een kavel (in totaal zijn er zeven). Lang niet alle gegadigden waren naar het gemeentehuis gekomen om de verloting bij te wonen. Of ze hadden volop vertrouwen in de goede gang van zaken of ze hadden de strijd al opgegeven Op de foto: in het midden notaris Heenk, rechts wethouder Van Bostelen en links directeur Goemaat van gemeentewerken. NOORDWIJK - Bü het Staats bosbeheer bestaan plannen om in het duingebied van de staatsbossen nabij de Duindamseslag een be zoekerscentrum te bouwen. Men denkt aan een gebouw met een oppervlak van 350 vierkante meter. Het grootste gedeelte van het bezoekers centrum zal een (goot)hoogte krijgen van vijf meter. Met het stichten van zo'n be zoekerscentrum wil men be langstelling wekken bij de bezoekers van het gebied en het besef verdiepen voor de natuurwetenschappelijke waarde van de staatsbossen. Op eenvoudige wijze zal in formatie worden verstrekt en antwoord gegeven worden op vragen van de gasten, die de staatsbossen gaan bezoeken. Het centrum heeft perse niet de pretentie van een natuurhis torisch museum of een der gelijke attractie, waarbij het werven van bezoekers doel op zichzelf is. Integendeel, het Staatsbosbeheer tracht door de activiteiten in het be zoekerscentrum bij de rec- men niet afwijzend te staan tegen het bezoekerscentrum als zodanig, maar wel was er kritiek op de gekozen plaats en op de grootte van het ge bouw. Nader overleg met functiona rissen van het Staatsbosbe heer bracht in het standpunt van de commissie geen ver andering. Unaniem waren de leden van mening, dat zij om trent het al dan niet verlenen van medewerking nog geen definitief standpunt konden innemen. Men liet het aan de raad over zelf een beslissing te nemen. Om op zo kort mo gelijke termijn het standpunt van de raad te kennen, kon de commissie voor ruimtelijke ordening zich er wel mee ver enigen, dat door B. en W. een voorstel zou worden inge diend tot het inzetten van een procedure tot wijziging van het bestemmingsplan. Het college is er van overtuigd dat het Staatsbosbeheer de belangen wel zodanig zal af wegen, dat voor verarming van de natuurlijke waarden van het bos- en duingebied geen vrees behoeft te bestaan. reanten besef te kweken voor de waarde van het gebied, waardoor zij zich verant woordelijk gaan voelen voor de instandhouding en dc ver betering ervan. Met dit proces van bewustma king ep medeverantwoor delijkheid kan worden voor komen dat het duingebied nu en in de toekomst voor de rec reant zou moeten worden ge sloten. Staatsbosbeheer zou nog dit jaar met de bouw wil len beginnen. Haken en ogen namelijk in strijd met het nog niet van kracht zijnde be stemmingsplan Buiten gebied, dat slechts een be bouwing toestaat van maximaal 600 m3 met een maximale goothoogte van drie meter. Bij de behande ling in de commissie voor ruimtelijke ordening bleek

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15