Zuid-Afrika bezoek mislukt te snel bij Lions Pastoraal overleg stelt niets voor Van Halem: "Het gaat wellicht - Nuttige remise LDWS TERUGGEKEERDE DELEGATIE VAN GEREFORMEERDE SYNODE: ■ÉJJI4IJIIIÜIAUII Ceulemans troeft Vul tink af Clubrecord Petra Hoek Uw Kunstgebit Als u iemand Mij kunt maken met een schnitzel, maakt u hem gelukkig met kip-schnitzel. DINSDAG 24 JANUARI 1978 DEN HAAG(ANP) - Het bezoek van een delegatie van de Nederlandse Gereformeerde Synode aan de Nederduits gereformeerde zusterkerk in Zuid-Afrika is op een mislukking uitgelopen. De Zuidafrikaanse delegatieleden zijn onge voelig gebleken voor het anti-apartheidsstand punt van de Nederlanders. Tegenover het NOS-journaal ver klaarde één van de Nederlandse delegatieleden, ds. A.C. Hofland, vanuit Johannesburg: "Het ant woord was nul op rekest. Zij heb ben met grote nadruk gesteld dat zij willen blijven spreken vanuit de bijbel, maar zoals het nu staat is het echt een negatieve reactie geweest". Jammer De Gereformeerde kerk is de enige Nederlandse kerk die nog con tact heeft met Zuidafrikaanse kerken. Ds. Hofland verklaarde dat zijn kerk, mocht zij nog eens uitgenodigd worden, er niet mee akkoord zal gaan dat gesprekken met blanke en met zwarte verte genwoordigers van de Zuidaf rikaanse kerk gescheiden moe ten plaatsvinden. Tijdens dit be zoek is dat wel gebeurd, reden waarom het wel is uitgelegd als steun aan het apartheidsregime. Ds. Hofland hierover 'dat is erg jammer, want dat is een onjuiste interpretatie van de zaak. We hebben gezegd: we willen wel bij u komen spreken maar we willen ook met de leiders van de zwarte kerk spreken. Pogingen om zwarte en blanke kerkvertegen- woordigers met de Nederlandse delegatie om de tafel te krijgen zijn echter mislukt. Afgelopen week hielden de Ne derlandse delegatie en die van de Nederduits Gereformeerde kerk zo'n grote meningsverschillen na een gesprek van twee dagen dat zij na afloop ieder een eigen communiqué uitgaven. Met de Zuidafrikanen bestond overeenstemming over het feit dat het handhaven van de eigen identiteit nooit in strijd mag ko men met de eis van de evangeli sche gerechtigheid. Maar over de toepassing van dit beginsel bleef verschil van mening bestaan. De Nederlandse delegatie stelde zich toen op het standpunt dat de kerk in Zuid-Afrika niet mag be rusten in, en zich nog veel minder mag identificeren met een be wind, waarin een blanke minder heid soeverein beschikt over het wel en wee van de meerderheid van de bevolking en hun recht onthoudt zelf te beslissen over hun woonplaats, arbeidsmoge lijkheden en toekomst. Ook mag zij zich niet laten verleiden om naar de maatstaven van datzelfde bewind, ook haar interne betrek kingen met de niet-blanke leden te regelen, hetgeen betekent dat zij zich zelf meer macht en autori teit toeschrijft dan het woord van God, aldus de Nederlandse ver klaring. Vier van de zes delegatieleden van de gereformeerde kerken, te we ten ds. Mak, synodepraeses, ds. Hofland, moderamenlid en de hoogleraren dr. Ridderbos cn dr. J. Plomp, hebben nog een ont moeting gehad met dr. Beyers Naudé van het in Zuid-Afrika verboden Christelijk Instituut. Dr. Naudé, die huisarrest heeft, zag hun bezoek als steun voor zijn anti-apart'neidsstandpunt. Na afloop verklaarde delega tieleider ds. Mak dat dr. Naudé de komst van de gereformeerde de legatie naar Zuid-Afrika positief beoordeelt, met name ook in ver band met het contact dat er is ge weest met een delegatie van de blanke Nederduits Gerefor meerde kerk. Hij achtte het een kans die de gereformeerden in Nederland terecht hebben aan gegrepen, ook al wisten zij bij voorbaat nul op het rekest te zul len krijgen. Dr. Naudé had naar aanleiding van een bijbelwoord gezegd: U bent niet twee, maar zelfs drie en vier mijlen meege gaan, broeders. Wel was dr. Naudé met de gereformeerde delegatie van mening, dat indien ooit opnieuw een uitnodiging zou worden verkregen om in Zuid- Afrika te komen praten, dit zijns inziens alleen nog maar mogelijk zal zijn in een gemeenschappe lijke vergadering met alle kerken (niet-blank en blank) van de NG kerkfamilie. Daartoe behoren de zwarten, de kleurlingen en de In dische NG-kerken (in het verle den hebben de gereformeerde kerken hierop herhaaldelijk aan gedrongen, maar op dat punt bleek de blanke NG-kerk onver murwbaar - red.) Niet verbeterd Ds. Mak voegde hieraan toe, de in druk te hebben dat de onderlinge relatie met de blanke NG-kerk door de indringende gesprekken van vorige week er nu niet be paald op verbeterd zijn. We zullen ons als delegatie, aldus ds. Mak, heel erg moeten bezinnen op de vraag: hoe rapporteren wij aan onze synode inzake die verhou ding? Daarbij zal de delegatie een advies moeten geven. Als zijn persoonlijke mening zei ds. Mak daarover: Je kunt maar niet pas sief blijven zeggen, als de blanke NG-kerk met ons zal breken, dat dit jammer is en dat wij dit dan maar moeten ondergaan. We zullen ons als synode in april wel degelijk ook moeten afvragen of er enerzijds een band kan blijven bestaan met een kerk, die blijft verklaren dat apartheid niet in strijd met het evangelie is. DEN HAAG - Als hij er goed over nadenkt, snapt-ie er zelf eigenlijk ook niet veel van. Vrijdagavond spreaker en of ficial bij de thuiswedstrijd van Leiden Lions tegen Den Bosch. Zaterdagmiddag begeleider van het jeugdteam, dat in Nijmegen een door hem georganiseerde oefenwed strijd tegen de club van die naam speelt. Zaterdagavond in Utrecht op de bank bij het eerste in de functie van teammanager. Dan nog snel even naar Amsterdam om De Bisschop aan het werk te zien, wantje moet tenslotte bijblijven. De papieren rompslomp komt dan zondag wel. Zo gaat het week in week uit, tenminste als het Ne derlands team niet speelt, want daar moet hij dan ook nog bij zijn, in zijn rol van klusjesman. Van iemand die een paar jaar geleden door puur toeval bij het ijshockey betrokken raakte moet gezegd worden, dat Pim van Halem er wel bijzónder verslingerd aan ge raakt is. Het begon bij de NS waar hij toe ntertijd werkzaam was. Of hij de trip voor het Nederlands ijs- hockeyteam naar Denemarken wilde regelen. Eén en ander be viel zo, dat de Bond bij een vol gende gelegenheid weer bij hem aanklopte. En dat is zo gebleven. ook toen Van Halem overstapte van de NS naar de ANWB. En het ging na die ene keer allang niet meer om het reisje regelen alleen, want al snel speelde men hem de totale organisatie rond het team toe. De Haagse club HIJS ont dekte vervolgens ook het organi satie-talent van Van Halem, die het overigens daar niet lang uit hield. Het gekonkel bij de voor malige topformatie snel beu vatte de inmiddels tot ijshockey-fanaat verworden Van Halem het plan op zijn werkzaamheden bij HIJS op te geven en zich aan te melden voor de cursus team-begeleider Maar in de schoolbanken hield hij het niet erg lang uit en toen Rob Verboom kwam vragen of hij wilde helpen de organisatie van de nieuwbakken vereniging Lei den Lions op poten te zetten hapte Van Halem snel toe. Dat heeft hij geweten. ADVERTENTIE Van Halem: "Op een goed team en een voorzitter na was er niets. Geen secretaris, geen wed strijdsecretaris, geen officials, geen jeugdbestuur, kortom er was van een organisatievorm geen sprake. Vervolgens lieten een paar mensen, die toegezegd hadden om een functie te gaan vervullen, het ook nog afweten waardoor de hele zaak op de schouders van Koos Pison en mijn persoontje terecht kwam. Dat is nog zo en uiteraard is dat geen gezonde zaak. Wel logisch natuurlijk, met die kinderziekten heeft elke jonge vereniging te kampen. Leiden Lions moet nog een echte club met een eigen aanhang worden. Nu kan nog nergens uit geput worden. Dat zal in de toekomst hopelijk wel het geval zijn". Pim van Halem hoopt dan ook, dat hij vooral de ouders van jeugdle den bij de zaak kan betrekken. En de oudere jeugd zelf. "Met het eerste team hebben we nauw elijks problemen, dat loopt goed. Maar als er straks meer jeugdteams geformeerd kunnen worden moet er een breder kader zijn om de problemen te kunnen ondervangen. We moeten er voor waken, dat de organisatie niet achterblijft bij de groei van de vereniging. Het is aardig, dat het nu allemaal zo leuk gaat, maar mijns inziens gaat het gewoon wat te snel". In dit licht bezien komt de uit spraak van Van Halem, dat hij erg huiverig staat tegenover een eventuele promotie van de hoofdmacht naar de eerste divi sie, lang niet meer zo vreemd Hij: "Dat namelijk zou een nog zwaardere wissel trekken op de toch al wankele organisatie. Spelen in de hoogste divisie be tekent, dat alles veel professio neler aangepakt moet worden dan nu het geval is. Minstens twee man zouden zich volledig op Aartsbisschop Capucci, die in november van het vorig jaar door Israël werd vrijgelaten na eerder veroordeeld te zijn wegens deelneming aan wapensmokkel, is in Rome vertrokken voor een reis door Zuid-Ame- rika. Overleden. Zondagmorgen is in het Westeinde-ziekenhuis in Den Haag op 66-jarige leeftijd pastoor Gé van der Poel van de Sint Lid- uina-parochie aldaar overleden. In veel ruimere kring is hij be kend als de eerste rector van het Leeuwenhorst-gymnasium in Noordwijkerhout - en eerder nog - als neerlandicus van "Hage- veld" in Heemstede. Generaties priesters en zeer velen die later een andere weg kozen, heeft hij vertrouwd gemaakt met de vaderlandse letteren, niet het minst door de regie van talrijke toneelstukken, waaronder het jaarlijkse treurspel op Vasten avond. Pastoor van der Poel, geboren en getogen aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude, zal in de "Meer burg" (in de priester- grafkelder) worden bijgezet, dondermiddag om 1 uur, na een uitvaart in Den Haag. Gesprek Morgen is er in Utrecht een gesprek tussen mensen van het Chr. Nationaal Vakverbond en een delegatie van de Neder landse bisschoppen. Een groot deel van de bespreki ng zal gewijd zijn aan de verhouding tussen kerk en vakbeweging. Daarbij komt met name de vraag aan de orde welke activiteiten de kerken en het CNV zelf en gezamenlijk kunnen ondernemen om de dis cussie over levensbeschouwing en maatschappelijk handelen, elk in eigen kring te bevorderen. Beroep! ngs werk. Hervormde Kerk - Beroepen te Londen (Ned. gemeente) J. H. Uytenbogaart Noord Schermer, te Randijk G. Veldjesgraaf Harskamp: aange nomen naar Maarssen B. Ooste- rom Oudewater, naar Bilthoven (werk onder vrijzinnige her vormden) R. G. van der Voet al daar, de benoeming tot gods dienstleraar aan het chr. lyceum dr. W. a. Visser 't Hooft te Leiden J. B. Oostboek Swifterbant, de benoeming tot godsdienstleraar aan het chr. lyceum te Delft kan didaat G. Brongers Den Haag; bedankt voor Emmen G. van As- selt Vollenhove, voor Vlaardin- gen A. Sieders Kootstertille (Fr.) Geref. Kerken: beroepen te Ol- dekerk J. van der Reest Door nspijk, te Heerenveen J. Rutgers Coevorden. Chr. Geref. Kerken aangenomen naar Urk J. Brons Veenendaal; bedankt voor IJmuiden R. Kok Eemdyk. Geref. Gemeenten: bedankt voor Wolfaartsdijk D. Rietdijk Vlaar- dingen, voor Berkenwoude R. Bogaard Leiden, voor Hoofddorp P. Honkoop Kampen, voor Poortvliet J. C. van Ravenswaaij Terneuzen. Het Landelijk Pastoraal Over leg is gedoemd te mislukken. De eerste zitting het afgelopen weekeinde in Noordwijker hout althans was een grote flop. Een zwijgend in zichzelf verdeeld bisschoppen-college en een volslagen in rooms-ka- tholieke geloofs- en kerkkwes- ties gedesinteresseerd klein aantal willekeurige van huis uit gelovige katholieken, in elk geval christenen. Geen enkele intersse werd ge toond voor de voor handen zijnde concrete actuele situa ties, ofschoon kardinaal Wil- lebrands en mgr. Simonis die op een schoteltje aanreikten. De kardinaal deed weer net of er niets aan de hand was, toen hij met zijn collega-bisschop pen vorig jaar bij de paus was. Volgens hem heeft de paus de bisschoppen geen verwijten willen maken, hoewel de tekst van de pause lijke toespraak het tegendeel bewijst. De vergadering had ook kunnen inhaken op het verwijt dat de kardinaal mgr. Gijsen maakte in verband met de aparte bisschoppelijke vas tenactie in het bisdom Roermond. De doorzichtige diplomatieke wijze, waarop de kardinaal de kwestie van de gemengde huwelijken on der tafel wist te krijgen, had toch menigeen tot nadenken moeten stemmen. En dan mrg. Simonis, die in het die dag 'verschenen nummer van Elseviers Magazine een geruchtmakend en niet voor tweeërlei uitleg vatbaar in terview had weggegeven, waarin hij o.m. zei, dat de Kerk op instorten staat. Toch wel uitspraken, waar katho lieken in vergadering bijeen even bij kunnen stilstaan, om betrokkenen nader aan de tand te voelen. Maar de woelige jaren van het pas toraal concilie zijn definitief voorbij. Die tijden hebben plaats gemaakt voor angst voor de toekomst, inplaats van strijd. In dat licht bezien was het dan ook niet verwonderlijkdat de delegatieleiders het bestonden te zeggen, "dat ze er geen en kele behoefte aan hadden op de woorden van mgr. Simonis te reageren".Zij illustreerden t "De jeugdploeg van Leiden Lions heeft geen echte keeper, dat scheelt tien goals per duel" het team moeten concentreren. Die mensen hebben we gewoon niet. Dus zou het "nattr vinger werk" worden en da'ar is niemand bij gebaat. Zakt de boel op een bepaald moment als een pudding in elkaar". Toch zegt Van Halem wat later, dat promoveren naar de eerste divi sie niet helemaal uitgesloten is. "Maar", benadrukt hij, "dat hangt wel af van de constructie van de eerste divisie in het vol gend seizoen. Als er slechts twee clubs overgaan zien wij er geen brood in. Maar stel, dat de Bond zou besluiten om komend seizoen de eerste divisie met vier clubs uit te breiden, dan wordt het natuurlijk wel even anders. Zouden wij, bijvoorbeeld met het aantrekken van één of twee Ca nadezen, op de gewone voet ver der kunnen gaan erf toch nog een rol van betekenis kunnen spelen. Met die mogelijkheid wordt door ons rekening gehouden. We wachten het wel af'. Nauw betrokken bij het top-team besteedt Pim van Halem toch vooral veel tijd aan de junioren. Dat moet ook wel, want juist daar valt nog heel wat werk te verrich ten. Zo succesvol als het eerste namelijk is, zo pover nog zijn de resultaten van de, dit jaar voor het eerst de sport beoefenende, jeugdploeg. Verliezen met dertig, veertig doelpunten verschil is de ge woonste zaak van de wereld. "Maar", zegt Van Halem, "dat is natuurlijk niet zo vreemd. Ze spelen tegen jongens die al jaren bezig zijn en dat valt niet mee. Bovendien hebben we geen echte doelman en dat scheelt minstens tien goals per duel. Ondanks alles hebben de jongens ontzettend veel schik in het hockey. Ener zijds verbaast me dat, anderzijds stimuleert dat enthousiasme me enorm. Aan die jongens beleef ik het meeste plezier. Dat is mis schien wel de reden waarom ik al dat werk kan blijven doen". AD VAN KAAM LEIDEN - De degradatiekandida ten in de zaalvoetbalhoofdklasse, Cleyn Duin en LDWS vochten gisteravond in Katwijk een ge vecht uit om de onderste plaats. De strijd eindigde onbeslist (2-2), waardoor Cleyn Duin de laatste positie van de ranglijst blijft be zetten. Glasbergen blijft mee doen in de strijd om de kam pioenstitel. De Rijnsburgers ver sloegen Van der Plas met 3-7. Cleyn Duin-LDWS 2-2 (1-1). LDWS maakte in deze strijd een wat matte indruk. De Leidenaars lie ten de tegenstander het spel ma ken. In de 7de minuut opende Wim Guyt de score voor Cleyn Duin. Tegen de verhouding in kwam LDWS na een kwartier op 1-1. Ger de Roode loste een keihard schot dat onhoudbaar voor doelman Kees Kuyt bleek. Na de hervatting bleef Cleyn Duin het spel dicteren. Jan van der Plas zorgde na enkele minuten voor een verdiende voorsprong (2-1). De Katwijkers kregen hierna nog wat mogelijkheden om de strijd definitief te beslis sen. LDWS had echter het laatste woord. Een doorbraak van Ger de Roode werd volgens arbiter Rijsdam onreglementair door Wim Guyt onderbroken. De toe gekende penalty benutte De Roode feilloos, waardoor de Leidenaars op de valreep nog een punt uit het vuur sleepten. Van der Pias-Glasbergen 3-7 (0-3). Al na vijf minuten hadden de Rijnsburgers een 0-3 voorsprong genomen. John Manuputty en Wil Groenendijk (2x) wisten de Katwijkse doelman Floor Schaap in dat korte tijdsbestek te ver schalken. Nadien nam G. de B. wat gas terug waardoor de Kat wijkers wat aanvallender konden opereren. Dat leverde echter pas na de hervatting, nadat Piet Haasnoot nog voor 0-4 gezorgd had, doelpunten op. Adrie Pluimgraaf en Arie Rem- merzwaal brachten Van der P. tot 2-4 terug. Hank de Mooy ver grootte de marge weer (2-6) waarna de Katwijkse topscorer Jan van der Plas nog 3-6 liet aan tekenen. Wil Groenendijk tens lotte bepaalde de eindstand op daarmee te behoren tot die ca tegorie van mensen,die zijzelf hadden beschreven als "voor wie de Kerk geen enkele bood schap meer heeft, voor wie de Kerk niet meer meetelt en waarmee geen rekening meer mee wordt gehouden" Geen interrupties in een debat van uren met één uitzonde ring: een jonge, ongetwijfeld progressieve, Bossenaar ver wees mgr. Simonis, die alleen maar een verfijning in een woord voorstelde, naar het strafbankje"Dat maken we zelf wel uit", was het fiere antwoord. En dan toch lef hebben om de hoop te durven uitspreken "dat de kreet - het LPO leeft niet bij het volk - ongedaan wordt gemaakt". Het LPO leeft niet en terecht, want het stelt niets voor. Met vrij blijvend geleuter over het ge loof en de kerk nauwelijks ra kende kwesties is niemand gediend. THEO KROON MOYEUVRE - Hans Vultink heefl gisteravond in Moyeuvre bij het EK-vijfkamp zijn partij in de derde ronde tegen titelhouder Raymond Ceulemans (Bel) met 4-10 verloren. In het libre en het 71/2 slaagde de Grollenaar erin tot remise te komen, maar in de drie andere spelsoorten, het bandstoten, driebanden en 47/1 moest hij de Belg voor laten gaan. Eerder op de dag had de andere Nederlandse deelnemer, Christ van der Smissen, zijn partij tegen de Fransman Bourezg met 10-0 gewonnen. In de andere partij van gisteravond versloeg de Belg Dielis de Fransman Dufetellë met 10-0. De stand na drie dagen is: 1. Ceulemans 6 matchpunten 26 partijpunten; 2. Dielis 6 25; 3. Van der Smissen 4 23; 4. M tiller 4 20; 5. Vultink 2 16; 6. Dufetelle 2 7; 7. Siebert 0 9; 8. Bourezg 0 4. VLAARDINGEN - Zwemmers en zwemsters van de Z P Katwijk hebben het afgelopen weekeinde in het Vlaardingse Kolpa-bad aan zwemwedstrijden in het kader van de verenigingscompetitie D deelgenomen. Op de wisselslag heren werd Gerrit Verdoes in een tijd van 2.33.9 eerste, terwijl Tonny Verlinde met 2.48.2 beslag legde op de derde plaats. Op de 100 meter vrije slag voor meisjes tot 16 jaar vestigde Petra Hoek, die als eerste aantikte een nieuw clubrecord in de tijd van 1.05.6. Dit voorbeeld werd bij de heren ge volgd door Johan Schuitemaker, die op de 100 meter rugslag een tijd van 1.10.8 nodig had. ADVERTENTIE voelt U de gehele dag niet! Geen vrees meer, dat de gebitsplaat van het gehemelte loslaat. Dcntolix, het speciale moderne poeder - 's morgens een weinig op de plaat gestrooid-houdt het gebit de gehele dag onwrikbaar op zi|n plaats. Geen onaangename smaak. Dentofix verschaft U een gevoel van zekerheid bij het eten, lachen, spreken en niezen. U vergeet, dat U een kunst gebit heelt. Bij apotheken en drogiste-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11