Spitz Kohn: ,,F ey enoord Een makkie Sparta: twee kansen goed voor twee goals SCOREBORD Yan der Kroft met Oranje mee naar Israel apart Vermeulen en Brandts aan Oranje selectie toegevoegd Topscorers MAANDAG 23 JANUARI 1978 SPORf We hebben gisteren alle lovende kri tieken, die we naar aanleiding van de wedstrijden tegen Sparta en PSV hebben gekregen, tegen FC Twente met één klap weer doen vergeten. In de eerste helft ging het allemaal nog wel. Maar wat we er in de tweede helft van hebben gebak ken was ver beneden de maat. Twente liet toen duidelijk zien, hoe goed het de bal in de ploeg kan houden. Gritter en Thoresen zijn helemaal op Thijssen en Mühren ingesteld. Die Thoresen rende maar van de ene naar de andere kant van het veld, terwijl Gritter steeds probeerde om mij uit het centrum weg te lokken door zich terug te laten zakken. Daardoor kon vooral die Thijssen steeds ge vaarlijk de diepte ingaan. En dat ivas nu het kenmerkende verschil met Feyenoord. Wij be wogen niet. En wat we vooral misten was zelfvertrouwen. Dat komt hoofdzakelijk omdat we geen doelpunten kunnen maken. De goals die we tegen Sparta heb ben gemaakt moeten gewoon ge zien worden als een toevalligheid. SPORT SPORT SPORT SPORT het publiek weer te fluiten. De mensen zouden voor die pogingen juist waardering moeten hebben. Als Aad niet op doel schiet doet niemand het. Zo dacht ik ook na rust, toen ik op een gegeven mo ment een bal in ideale positie kreeg. Ik had me daar een knal in gedachten, kwam die bal verdo rie net op een hobbel, waardoor ik een gat in de lucht schoot. Com pleet voor joker stond ik. Maar nogmaals, als er niets gepro beerd wordt, gebeurt er ook niets. Maar juist tegen een ploeg als Twente wordt het voor ons erg moeilijk om tot scoren te komen. Nico Jansen bijvoorbeeld was voor rust totaal niet gevaarlijk. Het zit volgens mij met die knie van Jan sen trouwens helemaal nog niet goed. Vroeger zag je hem slidings van een twintig meter maken, maar sinds hij die operatie heeft gehad, is dat er niet meer bij. Dat is allemaal nog niet erg, zo lang je niet achter staat, maar als je zo'n waardeloos doelpunt tegen krijgt, als die goal t nou, dan kun je er wel op rekenen, da t het zelfvertrouwen direct weg is. En dan weet je bijvoorbeeld dat het de grootste moeite gaat kosten, om tegendoelpunten te maken. Vandaar dat Aad Mans veld en ik geregeld mee naar vo ren gingen. De woorden van Drost typeerden eigenlijk de bezorgdheid, waar mee de Enschedeërs vooraf tegen dit duel hadden aangekeken. Be zorgdheid, waarschijnlijk inge geven door een onverklaarbare vorm van ontzag, dat de naam Feyenoord nog altijd bij diverse eredivisieclubs schijnt in te boezemen. Onverklaarbaar, want als ooit is duidelijk geworden, dat Feyenoord is genivelleerd tot een zeer matige eredivisieclub, dan was dat gisteren wel en FC Twente mag zich wat dat betreft verwijten het krachtsverschil niet in een grotere marge dan 0-2 te hebben uitgedrukt. Ruimte De vreugde van Spitz Kohn over de behaalde triomf werd door dat laatste gegeven dan ook enigs zins getemperd. "Nadat we op 0-2 waren gekomen, zakte Feyenoord steeds verder weg en ontstonden er regelmatig drie te gen één-situaties, waar we van hadden moeten profiteren", zou de Luxemburger later dan ook terecht zeggen. Want vooral Jaap Bos en Ab Gritter hadden na die tweede treffer van Hall var Thore sen "plenty" mogelijkheden ge kregen om die "krappe" marge naar een gezien de spelverhou- dingen realistischer score te til len. De beide ex-Groningers schrokken echter van de ruimte, die hun door de lekke Feyenoord-defensie werd gebo den. Het was het enige schoonheids foutje, dat aan het soms briljante voetbal van de Twentenaren kleefde. Want op alle andere on derdelen van het spel was de Kohn-brigade veruit superieur aan een Feyenoord, waarin mo menteel alleen Wim Jansen en Wim Rijsbergen nog vage herin neringen aan betere tijden op roepen. Die spelers trachtten gis termiddag tegen beter weten in de waakvlam van de (vergane) glorie nog brandende te houden. Maar ook dit duo moet spoedig tot het besef komen, dat het moeilijk werken is tussne kwali teitsarme en mentaal zwakke spelers. Nico Jansen stond voor die eerste categorie als het ware model. Sinds die centrumspits aan zijn knie is geopereerd, lijkt hij zijn gewicht niet meer in de strijd te durven gooien en is hij gedwon gen om mee te voetballen. Zoals bekend is dat nu juist iets, wat "Snoetje" niet onder de knie heeft. Maasstedelingen als alleen za ligmakend beschouwd. Wat on begrijpelijk was, want zoals ge zegd was er in het eerste part van het duel althans nog enige lijn in het aanvalsconcept van Feyenoord te ontdekken ge weest. Willy Kreuz had zich in die fase als René Notten: „Mijn lichaam is mij lief..." ROTTERDAM - Halverwege de tweede helft van het duel Feyenoord-FC Twente werd bij de Rotterdammers René Notten voor Richard Bud ding ingewisseld. Notten klaagde over pijn in de borststreek, waarna door Feyenoords clubarts Max Abarbanel een hart- cardiogram werd gemaakt. Notten: "Volgens Abarbanel was er niets aan de hand. Dat kan hij wel zeggen, maar ik had een polsslag van ik schat 180 a 200 en bovendien had ik last van lichte duizelingen. Ik voelde in het veld mijn hart mijn lichaam uitklop pen en ook bij rustpauzes is dat niet weggegaan. Ik heb Boskov toen gevraagd of ik vervangen kon worden. Tenslotte had ik weinig zin om risico te nemen, omdat mijn lichaam me nog steeds lief is. Daarom zal ik me ze ker (vandaag, red.) nog eens in het ziekenhuis laten on derzoeken". een bekwaam vormgever van de Feyenoord-pressie ontpopt. Pressie, die tot doel had de snel opgelopen 0-1 achterstand weg te werken. Toen ook manifesteerde Kristiansen zich als een getructe vleugelspits, die tevens niet schroomde om het Enschedese doel onder vuur te nemen. Met twee harde knallen in het zijnet overhandigde de van Go Ahead Eagles afkomstige Deen toen zijn geloofsbrieven aan de zo geslon ken Feyenoord-aanhang (23125 man). Koelbloedig Toegegeven: in de achtste minuut had hij verzuimd om de opko mende Cees van Ierssel, die door Frans Thijssen de ruimte in was gestuurd, voldoende af te stop pen, maar ook die goal kon Kris tiansen eigenlijk niet verweten worden, omdat de voorzet van de Twente-rechtsback door René Notten onderschept had kunnen worden. In plaats daarvan liet die laatste de bal van zijn benen af springen, waar de achter hem staande Ab Gritter koelbloedig van wist te profiteren: 0-1. Er leek toen voor Feyenoord nog geen vuiltje aan de lucht, omdat de Rotterdammers onmiddellijk na die treffer in het tegenof fensief gingen. Toen de zozeer gewenste tegentreffer uitbleef, zakte Kreuz diep weg en kwam de Feyenoord-aanval te "zwem men". Plotseling werd toen zichtbaar, hoezeer Feyenoord en FC Twente in de loop der jaren uit elkaar zijn gegroeid. Daar waar de Enschedeërs in hoog tempo, met Frans Thijssen en Kick van der Vall als bekwame architecten, al combinerend het Rotterdamse verdedigingsblok trachtten te slechten, daar blonk de Boskov-formatie slecht in sta- EREDIVIS1E Amsterdam-VVV 3-0 Volendam-NEC2-0 Telstar-Den Haag6-1 Eagles-Sparta 1-2 Rod a JC-PSV0-0 Feyenoord-Twente 0-2 NAC-Haarlem 2-1 Vitesse-Ajax2-2 Utrecht-AZ'67 0-0 PSV 21 16 5 0 37 50-0 FC Twente 21 12 6 3 30 44-18 AZ'67 21 11 6 4 28 46-18 Ajax 21 11 6 4 28 43-25 Sparta 21 10 6 5 26 33-21 Feyenoord 21 8 7 6 23 36-27 Roda JC 21 8 7 6 23 25-23 Volendam 21 9 4 8 22 31-29 NEC 21 10 2 9 22 30-33 FC Den Haag 21 10 1 10 21 36-10 Vitesse 21 6 9 6 21 31-39 NAC 21 6 7 8 19 20-30 Haarlem 21 4 8 9 16 21-34 FC WV 21 6 4 11 16 28-16 FC Utrecht 21 4 7 10 15 24-34 FC Amsterdam 21 5 4 12 14 26-47 21 5 4 14 12 31-44 Telstar 21 1 3 17 5 13-52 ROTTERDAM - De verbazing over Feyenoords gigantische vormen aannemende ver paupering sloeg bij FC Twente tenslotte om in verbijstering. Bij Epi Drost bijvoor beeld. De kleine libero kon na afloop van de zo eenzijdig verlopen confrontatie (uitslag 0-2) nog altijd niet geloven, dat de verloedering van het eens zo roemruchte Rot terdamse voetbalbolwerk zich in zo'n snel tempo heeft voltrokken. "We wisten, dat dit Feyenoord niet iheer met de ploeg van vroeger was te vergelijken, maar dat we het zó gemakkelijk zouden krijgen als vandaag, had zelfs de grootste optimist bij ons niet verwacht". EERSTE DIVISIE Fortuna SC-Groningen4-0 Vlaardingen-Heerenveen2-0 PEC-Willem U4-0 Dordrecht-Den Bosch2-2 Excelsior-Helmond Sp2-1 Amersfoort-Eindhoven 0-0 Wageningen-Heracles2-0 Cambuur-SVV*2-2 Veendam-MW0-2 MVV 20 12 6 2 30 43-19 PEC/ZWolle 21 13 4 4 30 45-22 FC Gromngen 22 12 3 7 27 45-29 Heerenveen 21 10 5 6 25 28-23 Fortuna SC 20 9 6 5 24 32-19 Excelsior 21 7 10 4 24 34-20 Wageningen 21 8 8 5 24 27-16 Willem II 21 9 6 6 24 31-25 Eindhoven 21 8 7 6 23 23-26 Heracles 21 7 8 6 22 18-18 FC Den Bosch 21 6 9 6 21 31-27 SC Cam buur 21 8 5 8 21 27-29 Vlaardingen 20 6 8 6 20 18-19 SVV 21 5 7 9 17 26-43 Graafschap 20 7 2 11 16 21-30 Veendam 21 3 8 10 14 20-36 Helmond Sp. 21 3 7 11 13 20-35 Amersfoort 21 3 6 12 12 11-38 FC Dordrecht 21 2 5 14 9 2(M6 PEC/Zwolle kampioen eerste en FC/Groningen kampioen tweede pe- Vreugde bij FC Twente na de tweede treffer van Hallvar Thoresen 17), die door de naast hem staande Jaap Bos wordt gefêteerd. tisch opzicht uit. Als daarbij wordt gevoegd, dat de passes bij Feyenoord elke denkbare vorm van zuiverheid misten, dan wordt het duidelijk, dat, om Spitz Kohn na te spreken, FC Twente eigen lijk "een makkie" aan dit Feyenoord had. Ook de wissel van Richard Budding voor de met pijn in de borststreek kam pende René Notten kon daar niets aan veranderen. Integen deel. Op steeds eenvoudiger wijze sloegen de Twentenaren bressen in het Rotterdamse bas tion, waarin met name de vleugelverdedigers Wijnstekers en Brard steeds meer moeite kre gen om hun directe opponenten Thoresen en Bos te volgen. Linksback Piet Wildschut kon herhaaldelijk ongestoord opko men, omdat Gerard van der Lem weigerde om "een meter" mee te verdedigen. En Thijssen, Mühren en Van der Vall konden zelfs frat sen op het middenveld uithalen, omdat het Rotterdamse midden rif na rust ondanks de goede wil van Wim Jansen, als los zand aan elkaar hing. Eenvoud Daarom was het des te merkwaar diger, dat niet die creatieve mid denlinie maar juist doelman An- dré van Gerven met een uittrap aan de basis van het tweede doelpunt zou staan. De bal be landde bij Ab Gritter, die Hallvar Thoresen inschakelde. Diens schijnbeweging was voldoende om Wijnstekers het bos in te stu ren, waarna de Noor met ont roerende eenvoud Treytel wist te verschalken: 0-2. Het hek was toen helemaal van de Rotterdamse dam. Uitnodigend werd aan Jaap Bos en Ab Gritter - tot tweemaal toe - vrije doortocht naar Treytel verleend. Zonder dat die spelers daarvan zouden profi teren. Tot lichte teleurstelling van Kohn, maar niet van zijn pu pillen. Zij vonden de suprematie al meer dan voldoende in de twee treffers uitgedrukt. Een gedach- tengang, die op het laatste spoor tje van ontzag voor Feyenoorc leek te wijzen. De vraag is hoe lang nog? GERARD VAN PUTTEh DEN HAAG - Na uitvoerig overleg tussen Ernst Happel en Jan Zwartkruis zijn giste ren Ernie Brandts (PSV) en Pierre Vermeulen (Roda JC) aan de Oranje-selectie toege voegd. Zoals bekend gaf het bestuur van Anderlecht geen toestemming om Ren- senbrink en Dusbaba uit te laten komen in het oefenduel van Oranje, woensdagavond in Alkmaar tegen de in Ne derland spelende buiten landers. Hoewel de techni sche leiding van het Neder lands elftal gisteravond of ficieel van niets wist, raakte Willem van Hanegem gebles seerd in het duel tegen FC Utrecht. Of de enkelblessure van dien aard is dat de 'Kromme' woensdagavond verstek moet laten gaan, viel gisteravond nog niet te zeg gen. Van Hanegem zelf zag het niet te optimistisch in. In de loop van vandaag worden er foto's gemaakt en van de uit slag daarvan hangt af of Van Hanegem speelt of niet. In dien AZ's spelmaker moet afhaken wordt het duo Hap- pel-Zwartkruis gedwongen om een vijfde speler in te pas sen. Na de weigering van Van Beveren en Van der Kuylen, werd in tweede aanleg een beroep gedaan op Jong bloed/Peters terwijl gister avond laat, de beslissing viel om Brandts en Vermeulen op te roepen. DEN HAAG - Leo van der Kroft vertegenwoordigt het sectiebe- stuur betaald voetbal van de KNVB op 22 februari in Israël. Maar daar mag niet uit gecon cludeerd worden dat de door de spelers en Happel gewilde chef d'Equipe eindelijk bekend is. Van der Kroft bezocht Israël al eerder en kent een aantal be stuursleden van de IVB persoon lijk. Van der Kroft: "Daar komt bij dat Choufoer en Hogenwo- ning gelet op Argentinië door hun vakantiedagen heen zijn. Zwikstra was niet geïnteres seerd, Snoeck was zakelijk ver hinderd en het tweedekamerlid Tripes heeft het eveneens laten afweten. Vandaar. "Herman Choufoer; "De spelers en Happel houden vast aan de eis van een begeleider. Binnen het wk-bestuur leeft het standpunt dat er te spreken valt over een al ternatieve figuur van de destijds door het bondsbestuur niet ge wilde man. Die figuur is thans nog niet bekend." Lachend: "Maar wie weet, wat niet is kan nog komen". Ted Troost, "psychologisch bege- 1. Kees Kist (AZ'67)17 2. Ruud Geels (Ajax)15 Arie van Staveren Sporadisch Het schaarse aantal malen dat hij in de al even sporadische Rot terdamse combinatie werd be trokken, liet hij de bal net zo hard van zijn voet springen als dat hij het ronde ding aangespeeld had gekregen. Terecht werd de fa lende centrumspits na rust door Boskov ("Nico wil het niet toege ven, maar volgens mij heeft hij nog steeds last van die knie") in gewisseld voor Clyde Best, die al evenzeer weinig aan de slecht ge coördineerde aanvalsacties van de Rotterdammers zou bij dragen. Want waar Feyenoord in het eerste half uur de vleugelspitsen Gerard van der Lem en Tommy Kristian sen (redelijk debuterend) nog re gelmatig inschakelde, daar werd na rust alleen het "alles-door- het-midden systeem" door de DEVENTER - De laatste wed strijden bewezen het al: de overtui ging laat nog wel eens wat te wen sen over, zeker wanneer Sparta op voorsprong is gekomen. En steeds in de tweede helft blijkt Sparta niet meer bij machte het spel naar zich toe te trekken, de tegenstander zijn wil op te leggen. Dan kan het niet meer domineren, maar trekt het zich angstig terug om de steeds sterker wankelende voorsprong te behouden. In Deventer hetzelfde liedje: voor rust wogen Go Ahead Eagles en Sparta aardig tegen eb kaar op, maar daarna... „En misschien zijn we zelfs wel ge durende de gehele wedstrijd in de meerderheid geweest". Bob Maas kant, de geplaagde manager van de Eagles, overdreef niet. Alleen de manier waarop Sparta voor rust, zijn kalmte kon bewaren, dwong meer respect af dan het samen hangende stormlopen van de Eagles in de tweede helft. Maar waarom steeds die terugval in de tweede helft, dat angstige ver dedigen bij een 2-1 voorsprong? Conditiegebrek? Te weinig geloof in eigen kunnen? Cor Brom zegt het simpel: „De tegenstander moet wel komen om de achterstand weg te werken". Maar ligt dat wel zo eenvoudig? Want juist in de pe riode dat Sparta wordt terugge drongen, blijkt Leendert de Goey de enige die zich op het middenveld staande kan houden. Dan blijkt dat Michel Valke slechts aanvallend tot grote daden kan komen, maar ver dedigend nog niet is volgroeid. Hetzelfde geldt voor Phil Henson, die in balbezit mag opvallen met zijn korte draai en bijkans risico loze breedtepassjes, maar onder druk zijn hoofd verliest en vergeefs probeert zijn fysieke tekortkomin gen te camoufleren. Ray Clarke of fert zich dan bereidwillig op om de verdediging te assisteren, waar door Sparta dan aan aanvallen he lemaal niet meer toekomt. Ontwrichten Slechts Feyenoord profiteerde en kele weken geleden van die terug val, maar Roda JC (vorige week) en Go Ahead (zaterdagavond) bonk ten vergeefs op de opeenhoping van Spartanen voor Pim Doesburg. Ook Kees van Kooten, die tegen Ton Marijt weinig kon uitrichten en later tegen Pim Verbeek (na een overigens onzeker begin) evenmin de ruimte kreeg, slaagde er niet in de muur (waaruit Luuk Balkestein na een botsing met Arie van Stave- ren(...) wegviel) te ontwrichten. „Wij krijgen vijf opgelegde kansen en maken er eentje, Sparta krijgt er twee en maakt ze allebei", karak teriseerde Bob Maaskant. En die ene treffer van Go Ahead moest de teruggekeerde Dick Schneider nog vanaf elf meter achter Pim Doesburg werken, omdat de som tijds merkwaardig leidende Mulder overigens terecht naar de witte stip had gewezen. Al na zes minuten, toen Sparta's afweer buitenspel vermoedde, maar Jan Groeneweg zich daar niets van aantrok, pro beerde Wim Meutstege met een mislukte tackle erger te voorko men: 1-0. „Toen leek het nog een sprookje", lachte Dick Schneider, die overi gens voldeed aan de verwachtingen als vrije verdediger. „Hij brengt rust in de verdediging", sprak Bob - Maaskant, „daar hebben we hem voor aangetrokken". Maar ook Dick Schneider kon niet verhinde ren dat de 1-1 zes minuten later ach ter Nico van Zoghei insloeg. Michel Valke vond Arie van Staveren (hij wint aan zelfvertrouwen), die Leendert de Goey de kans bood. Dezelfde Leendert de Goey ver lengde na 25 minuten een vrije trap tot Wim Meutstege, die zijn voorzet door Arie van Staveren slechts met de kruin zag geraakt. Voldoende om de uitgelopen Van Zoghei moedeloos te maken: 1-2. Waarmee Go Ahead-Sparta zijn eindpunt had bereikt. Enerzijds omdat Go Ahead te ondoordacht trachtte de gelijk maker te forceren, anderzijds om dat Sparta allang blij was met de schamele zege... PIET OCKS leider" van AZ'67 verklaarde gis teren dat hij nog nooit iets van de KNVB heeft gehoord met be trekking tot een chefschap d'equipe. Dat dat zou gebeuren leek de ex-Rotterdammer erg onwaarschijnlijk. In elk geval zou Troost, zei hij, een aantal eisen stellen. Een daarvan zou een re geling voor inkomstenderving zijn. Troost heeft een drukke praktijk als fysiotherapeut. Met betrekking tot Oranje's oefen campagne vindt momenteel een druk telexverkeer plaats tussen de KNVB en de Tunesische voetbalbond. Hoewel de medi sche staf en Happel niet staan te dringen om een wedstrijd Tune- sië-Nederland, is het niet uitge sloten dat besloten zal worden om het duel toch te spelen op 5 april Inmiddels is bekend ge worden dat het niet strikt nood zakelijk is om de spelers te laten vaccineren. Meer geld De clubs, die woensdagavond buitenlandse spelers afstaan om in Alkmaar tegen Oranje te oefe nen, hebben gisteren overleg ge pleegd in een poging een finan ciële vergoeding te krijgen. Ook de spelers zelf zouden graag meer geld vangen dan de voorgestelde 500 gulden. Herman Choufoer als lid van het wk-bestuur Ik heb telefonisch gesprekken gevoerd met Coerver van Roda JC. die mede namens PSV belde. Floor Brouwer van Sparta, die tevens het woord voerde voor Feyenoord, benaderde me even eens. Ik heb ze uitgelegd dat de 500 gulden, die de Oranjelever anciers per wedstrijd krijgen in het hele raam van de voorberei ding van de wk moet worden ge zien. Ten aanzien van de spelers vergoeding, die de buitenlanders krijgen, is er van onze kant wel bereidheid te herzien. Dat wil zeggen dat we - indien ze dat willen - best een premie willen vaststellen voor verlies, gelijk spel en overwinning. Daarbij moeten ze echter wel bedenken dat de premie voor verlies aan zienlijk lager zal uitvallen dan de huidige 500 gulden. Ik neem aan dat ze wel akkoord gaan met het aanvankelijk vastgesteldé be drag." Sparta's penningmeester Floor Bouwer bevestigde het telefoongesprek. Bouwen "Ons gesprek heelt in volle harmonie plaats gevonden. Er is geen ul timatum gesteld of zo. We hebben het een en ander eens willen af tasten. Misschien ook dat we nog contact zullen opnemen met alk- clubs, die buitenlanders afstaan..' Roda JC s Terry Lees liet weten dat de 500 gulden, die hij als buitenlander krijgt, in geen en kele venhouding staat tot de 2000 gulden, die de Oranjeklanten beuren. Choufoer; "In vergelij king tot datgene dat de spelers in een gewone competitiewedstrijd krijgen is 500 gulden een redelijk bod. Er zijn 33 buitenlanders dus eventueel kan er heel wat gewis seld worden."

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9