LEIDSCH DAGBLAD Tekort op begroting in VS ruim 60 m iljard Nederland één glijbaan "Amerika levert EgyPte jagers" vandaag SLIPPARTIJEN, BOTSINGEN, FILES Nieuwe naam Schiphol Strafzaak Folkerts op 7 maart voor hof FC Twente gênant gemakkelijk langs Feyenoord Helderheid in Britse moordzaak ffRUUCi MAANDAG 23 JANUARI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35456 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DRIEBERGEN - Tienduizenden automobilisten zijn vanmorgen overrompeld door de gladheid. In het hele land waren natte weg gedeelten opgevroren met als ge volg botsingen en slippartijen. Volgens de algemene verkeers dienst van de rijkspolitie in Driebergen deden de meeste on gelukken zich voor in de driehoek Amsterdam-Den Amsterdam-Den Haag-Utrecht. Een dodelijk ongeval deed zich rond zeven uur voor op de Here- weg in Lisse. De 20-jarige mej. Y. C. M. van Ruiten uit Sassenheim raakte met haar auto in een slip, waarna een frontale botsing met een tegenligger volgde. Later overleed zij in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Nog een dodelijk ongeluk had plaats bij Wieringerwerf. De 32-jarige R.C. Dirks uit Harlingen raakte met zijn auto in een slip en kwam in een greppel terecht. De twee in zittenden werden eruit geslin gerd. Ze droegen geen veilig heidsriemen. Dirks was op slag dood, zijn passagier brak een been. Bij aanrijdingen liepen tientallen auto's blikschade op. Er vielen hier en daar ook enkele gewon den. De 22-jarige Zoeterwoude- naar V. slipte vanmorgen op de Rijksstraatweg in Wassenaar en botste tegen een boom. Het on geluk gebeurde ter hoogte van de Raadhuislaan. V. raakte door de botsing bekneld in zijn auto en moest door de brandweer wor den 'losgesneden'. Met ernstig voetletsel moest hij daarop naar het ziekenhuis worden vervoerd. De Voorschotenaar J.J. raakte in zijn woonplaats met zijn Volks wagenbusje van de weg af en kwam in een sloot terecht bij de Admiraal de Ruytersingel. De in een slip geraakte auto, met nog twee andere inzittenden, tolde over de weg en school door de berm over het fietspad heen. Door de aanraking met de trot toirband kantelde het busje en viel van het talud in de sloot. Geen van de inzittenden raakte ernstig gewond al moesten twee van hen zich onder doktersbe handeling stellen met rug- en nekklachten. Als gevolg van de gladheid slipten bij het tankstation nabij de afslag van rijksweg 44 in Sassenheim twee auto's. Een vrachtauto be landde tegen de vangrail. De chauffeur moest in shock-toe stand naar het Academisch ziekenhuis in Leiden worden vervoerd. Op dezelfde plek botste eveneens een personenauto te gen de vangrail. In dit geval kwam de bestuurder er onge deerd vanaf. In Amsterdam werden vanmorgen maar liefst 73 aanrijdingen gere gistreerd waarvan 26 met letsel. Bij de afslag Schiphol op de snelweg Utrecht-Amsterdam botsten twintig auto's op elkaar. Voorts ontstonden op vele plaat sen files waardoor veel mensen te laat op hun werk kwamen. FC Twente tussen Overweg, WASHINGTON (ANP) - De begroting van de re gering-Carter voor het op 1 oktober beginnende financiële jaar wijst een tekort van 61 miljard dollar aan bij uitgaven van 500,2 miljard dollar en belastinginkomsten van ca. 440 miljard dol lar. De uitgaven stijgen met acht procent en de inkomsten met tien procent. Voor het lopende begrotingsjaar wordt het tekort op 62 miljard dollar geraamd. President Carter heeft er vandaag in zijn begrotingstoespraak tot het Amerikaanse Congres op ge wezen dat het tekort in het ko mende begrotingsjaar 15 tot 20 miljard dollar kleiner zou kunnen zijn als hij niet zou hebben voor gesteld de belastingen met 25 miljard dollar te verlagen ter sti mulering van de economische bedrijvigheid in de Verenigde Staten. Carter en zijn financiële adviseurs zijn er van uitgegaan dat de eco nomische groei dit jaar enigzins zal afnemen en pas in 1979 weer zal aantrekken. De president voorspelde een verdere vermin dering van het aantal werklozen en een daling van de inflatie. Hij verklaarde dat hij zijn begroting zo krap mogelijk heeft gehouden. Met deze begroting wordt een be gin gemaakt met het inlossen van twee toezeggingen die Carter tij dens zijn verkiezingscampagne heeft gedaan, te weten verminde ring van de overheidsuitgaven in verhouding tot de economie en verkleining van het begrotings tekort; de begroting moet in 1981 in evenwicht zijn, zo meent Car ter. In het komende financiële jaar zal het overheidsaandeel in het bruto nationaal produkt (de marktwaarde van alle goederen en diensten) 22 procent bedragen tegen in het lopende jaar 22.6 procent. De bezorgdheid van Carter over de de toekomstige van zijn land komt tot uitdrukking in verho ging van de middelen voor maat regelen tot bezuiniging op het verbruik met 24 procent. Geen enkele post is zo sterk verhoogd. In totaal is voor bezuinigingen en voor onderzoek naar nieuwe energiebronnen tien miljard dollar beschikbaar. De uitgaven voor de defensie worden op 115 miljard dollar begroot. Ze liggen drie procent hoger dan dit jaar. De begroting wijst een belangrijke uitbreiding van de medische zorg voor de armen aan alsmede ho gere bedragen voor onderwijs en voor de verschaffing van werk aan jongeren. Er is ook geld be schikbaar gesteld voor de Ame rikaanse steden. Voor buiten landse hulp is 5.4 miljard dollar uitgetrokken. De helft van dit bedrag gaat naar internationale instellingen als de Wereldbank. De diverse internationale ont wikkelingsbanken krijgen 3.5 miljard dollar, 1.6 miljard meer dan in het lopende begrotings jaar. Een kwart van het bedrag dat voor 1979 is uitgetrokken heeft echter betrekking op toe zeggingen die al voor het lopende jaar waren gedaan. Carter zei dat zijn regering het van groot belang acht de internatio nale financiële instellingen te steunen omdat ze erin geslaagd zijn programma's uit te die de ontwikkeling landen bevorderen e: mentaire behoeften i Amerikaanse programma's voor gebonden hulpverlening zullen vooral gericht zijn op landen met een nationaal inkomen van min der dan 550 dollar per hoofd van de bevolking. VLIST - Een felle uitslaande brand heeft het boerderij complex van de familie Van der Stok in Vlist volledig ver woest. De oorzaak van de brand was vanochtend nog niet bekend. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten dat het vuur is ontstaan door met lu cifers spelende kinderen. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De schade loopt in de honderdduizenden gul dens. De brandweer had bijna twaalf uur nodig om de gis termiddag uitgebroken brand te blussen. NEW YORK (AFP) - De Ameri kaanse regering Carter is voor nemens Egypte een nog nader vast te stellen aantal jacht bommenwerpers van het type SCHIPHOL (ANP) - Schiphol krijgt binnen enkele maanden een andere, naam. Gebleken is, dat de huidige naam voor buitenlanders moeilijk uit te spreken en te onthouden is. Buitenlandse luchtreizigers blijken het meeste te voelen voor namen als "Amsterdam international airport" en "Holland international airport". Volgens een woordvoerder van de luchthaven is de naamsver andering van Schiphol vermoedelijk in maart te verwachten. De luchthavendirectie heeft de keuze uit zes nieuwe namen, die eind vorig jaar uit een onderzoek onder luchtreizigers naar voren zijn gekomen. De naamsverandering van Schiphol is overigens een onderdeel van de nieuwe "huisstijl" van de luchthaven. Dit nieuwe gezicht van Schiphol zal te zijner tijd tegelijk met de naamsverandering bekend worden gemaakt. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19 30 uur. Zaterdags van 16 00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 ot 210221. ot de agent in uw woonplaats Enige tijd regen Veel bewolking met enige tijd regen, later ook enkele verspreide opklarin gen. Vrij krachtige tot harde wind, eerst zuidelijk later ruimend naar zuidwest tot west. Minimumtempera turen omstreeks 2 graden, maxima on geveer 5 graden. 24 januari Zon op: 8.32; onder: 17.12 uur. Maan op: 17.51 uur; onder: 8.06 uur. Hoogwater te Katwijk om 3.30 en 15.39 uur, laagwater te 11.41 en 23.57 uur. AMSTERDAM (ANP) - Het ge rechtshof in Amsterdam zal op dinsdag 7 maart het hoger beroep behandelen dat het Westduitse RAF-lid Knut Folkerts (26) heeft ingesteld tegen het vonnis van de Utrechtse rechtbank. Deze ver oordeelde hem op 20 december j.l. tot twintig jaar gevangenis straf met aftrek van het voorar rest wegens moord op de briga dier van de Utrechtse gemeente politie, A. Kranenburg (46) en po ging daartoe op de hoofdagent L. C. Pieterse (37) op 22 september j.l., alsmede verboden vuurwa penbezit. De rechtbank in Maastricht doet op woensdag 25 januari uitspraak of zij het uitleveringsverzoek van de Bondsrepubliek voor Folkerts al dan niet toelaatbaar acht. De rechtbank daar behandelt dit verzoek omdat Folkerts gedeti neerd is in het huis van bewaring in Maastricht. De zitting van het Amsterdamse hof wordt gehouden in het kan tongerecht in de tuinstad Buitenveldert, dat qua gebouw, ligging en bcveiligingsmogelijk- heden daarvoor beter geschikt is dan het paleis van justitie aan de Prinsengracht in het centrum van de hoofdstad. Voor ruim een ton geroofd BREDA (ANP) - Vanmorgen vroeg is een van de vitrines van een juweliersbedrijf aan het Brabantplein in Breda leeggeroofd. Volgens de eerste schatting is de buit tus sen de 100.000 en 150.000 gul den waard. De dieven sloegen de ruit met een zware moker aan digge len en trokken het ijzeren rolluik achter het glas met behulp van een zware ketting en een auto weg Er ging di rect een sirene loeien, maar de rovers waren zo snel dat om wonenden maar weinig van het gebeuren gezien hebben. Volgens de politie waren er meerdere daders en ge bruikte men een don kerblauwe wagen. 20 PAGINA'S De verbazing sloeg om in verbijstering. FC Twente gleed gisteren in de Kuip zo gênant gemakkelijk langs Feyenoord, dat zelfs Epi Drost er geen woorden voor had. "Dat het zo gemakkelijk zou gaan, had zelfs de groot ste optimist bij ons niet ver wacht", zei de libero na de 2-0 zege die zijn ploeg had behaald. Feyenoord werd daardoor weer met een ver liezersfooi afgescheept en inmiddels gist het van de ge ruchten dat de Rotterdamse dagen van trainer Boskov nu wei geteld zullen zijn Met Sparta gaat het beter. Bij Go Ahead Eagles wonnen de Kasteelbewoners zaterdag avond met 2-1, dankzij tref fers van Leidenaar Leen de Goey en ex-Warmonder Arie van Staveren. Ajax moest een punt achterlaten bij Vi tesse, dat de Amsterdam mers op de streep nog ach- 1 terhaalde (2-2), PSV nam geen enkel risico bij Roda (0-0) en behield een straat lengte voorsprong. Op regionaal voetbalniveau zorgde UVS andermaal voor een brokje spektakel. De Leidse hoofdklasser moest de winst echter opnieuw aan de tegenstander laten. Kop loper VUC won met 1-0. In de zaterdag eersteklasse be gint de koppositie van Quick Boys te wankelen. Zaterdag kwamen de Katwijkers in een angstige partij niet ver der dan 0-0 tegen Kozakken Boys. Het publiek was de enige verliezer op Nieuw Zuid. De Hazerswoudse Bettine Vriesekoop toonde zich bij de strijd om de Limburg Coupe veruit superieur, maar oud -Zoeterwoudenaar Bert van der Helm moest bij de heren de NTTB-beker voor de verandering eens Ia- ten aan Nico van Slobbe. PAGINA 9-16 Vele miljoenen schade voor kottervissers PAGINA 5 F-5e te leveren, zo meldt de New York Times vandaag op gezag van zijn correspondent in Was hington. De aanvraag met daarin het speci fieke aantal toestellen zal nog deze week bij het Witte Huis worden ingediend, na overleg tussen het ministerie van defen sie en andere belanghebbenden binnen de regering. Volgens sommige informanten van de New York Times zou een aan tal van 125 toestellen worden voorgesteld, maar naar algemeen wordt aangenomen zal het uit eindelijk gaan om 50 a 60 F-5e's. Als de transactie wordt goedge keurd door de president, moet zij eerst nog door het congres wor den geratificeerd. De F-5e is een toestel voor beperkte gevechtstaken, minder veelzijdig en geavanceerd dan bijvoorbeeld de F-16 die het NAVO-luchtruim gaat verdedigen. President Anwar Sadat van Egypte vroeg in zijn rede van zaterdag om evenveel Amerikaanse wa pens als Israël krijgt. De even tuele F-5e transactie moet echter al veel langer in de pen zijn ge weest. Molukker vraagt politiek asiel aan AMSTERDAM (ANP) - De na zijn vlucht uit Indonesië sinds de cember in ons land ondergedo ken Zuidmolukker D. Sahalessy (41) zal zich morgenmiddag bij de vreemdelingendienst op het poli tiebureau in Assen melden en daar een aanvraag voor politiek asiel tekenen. Ook zal hij een verzoek voor een verblijfsvergunning indienen. Dit voor het geval hem geen asiel zal worden verleend Dit heeft zijn advocaat, mr. W. J. van Ben- nekom in Amsterdam, gen meegedeeld. BRACO (SCHOTLAND) (REUTER) - Met de vondst van een vijfde lijk, vermoedelijk dat van de vrouw van de vermoorde Scott-Elliott, een oud-par lementslid, is een eind gekomen aan een grote speuractie van de Britse politie. Het gedeeltelijk ontklede lijk van mevrouw Dorothy Scott-Elliot werd in een volle sloot bij een hoofdweg in Schotland gevon den. Het was bedekt met takken en bladeren. De politie zocht naar de vrouw na dat het lijk van Walter Scott-El liot woensdag bij Inverness was gevonden. De moordpartij kwam aan het licht toen de politie in het noordwes ten van Engeland antiek ter waarde van duizenden ponden aantrof dat eigendom was van de Scott-Elliots. Speurders die de woning van het echtpaar in Londen bezochten zagen dat de flat was leeggehaald en dat er bloedvlekken op het kleed zaten. Bij haar onderzoek vond de politie nog drie lijken, dat van Donald Hall, broer van de butler van de Scott-Elliots, het lichaam van de vrouw van Hall, Mary Coggle, en van David Wright, voormalig tuinier en jachtopziener van het landgoed in Schotland van de Scott-Elliots. De 82-jarige Scott-Elliot was een zeer rijk man en lid van de La- bourpartij. De mysterieuze butler van de Scott-Elliots, Archibald Hall, en een tweede man Michael Kitto zijn inmiddels aangehou den, en de aanklachten tegen hen stapelen zich op. 96, Gironr Hokje aa

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1